Board of Directors & Executive Committee

2013-14 Board of Directors

District, Seat Board Member Term Ends
     
District I, Class A Debb Stevens, Caston June 2014
District I, Class AA Don Gandy, Wheeler June 2015
District I, Class AAA Nathan Dean, Jimtown June 2014
District I, Class AAAA Geoff Penrod, Columbia City* June 2015
     
District II, Class A Ken Howell, Blackford June 2015
District II, Class AA Jimmie Howell, Lapel June 2014
District II, Class AAA Steve Cox, Beech Grove June 2015
District II, Class AAAA Phil Ford, Jay County June 2014
     
District III, Class A Jed Jerrels, North Daviess June 2014
District III, Class AA Tim Grove, South Knox School Corporation** June 2015
District III, Class AAA Mike Whitten, Boonville June 2014
District III, Class AAAA Mike Broughton, Jennings County June 2015
     
North District, Female Patti McCormack, Lowell June 2016
North District, Minority Deborah Watson, Fort Wayne Snider June 2016
North District, Urban Janis Qualizza, Merrillville June 2016
     
South District, Female Rae Woolpy, Richmond June 2016
South District, Minority Victor Bush, Indianapolis Arsenal Technical June 2016
South District, Urban Paul Neidig, Evansville Vanderburgh Schools June 2016
     
Private School Dave Worland, Indianapolis Cathedral June 2016
     
*President     
**Vice-President    

2013-14 Executive Committee

The Executive Committee meets monthly and is responsible for organizing and directing state tournaments and meets, interpreting the Association's By-Laws, determining penalties for rules violations, and establishing the Association's state office and employing a commissioner and staff to administer the Association.

Phil Ford, Jay County (Chairman)
Debb Stevens, Caston (Vice-Chairwoman)
Mike Broughton, Jennings County
Victor Bush, Indianapolis Arsenal Technical
Steve Cox, Beech Grove
Nathan Dean, Jimtown
Don Gandy, Wheeler
Tim Grove, South Knox School Corporation
Jimmie Howell, Lapel
Ken Howell, Blackford
Jed Jerrels, North Daviess
Patti McCormack, Lowell
Paul Neidig, Evansville Vanderburgh Schools
Geoff Penrod, Columbia City
Janis Qualizza, Merrillville
Deborah Watson, Fort Wayne Snider
Mike Whitten, Boonville
Rae Woolpy, Richmond
Dave Worland, Indianapolis Cathedral