Licensed to Benton Central High School HY-TEK's Meet Manager 5/19/2011 09:58 PM
                Benton Central Track Sectional 2011 - 5/19/2011                
                                 Sectional #3                                  
                                Benton Central                                 
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: R 10.70  2000        Dustin Maxfield, North Vermillion           
 2010 Winner: L 11.39  5/20/2010   Colby Waibel, Tri-County                    
                10.97  STAN
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Reifel, Cameron           12 Benton Centr             11.92Q                  2 
  2 Rooze, Court              12 Benton Centr             11.99Q                  1 
  3 Lowery, Kienan            12 Fountain Cen             12.06Q                  3 
  4 Zumwalt, Kody             10 North Vermil             12.02Q                  2 
  5 Waibel, Colby             12 Tri-County               12.09Q                  3 
  6 Gipson, Justin            11 Frontier                 12.13Q                  1 
  7 Smith, Josh               11 Tri-County               12.06q                  2 
  8 Duminie, Vince            10 North Newton             12.14q                  3 
  9 Laube, Eric               09 South Newton             12.23                   1 
 10 Drinski, Austin           10 South Newton             12.32                   2 
 11 Timmons, Andy             11 Twin Lakes               12.46                   3 
 12 Harrison, Jacob           12 North Vermil             12.48                   1 
 13 Johnson, Sam              11 Twin Lakes               12.49                   1 
 14 Duane, Michael            10 Fountain Cen             12.56                   2 
 15 Hillyer, Patrick          11 Seeger                   12.89                   1 
 16 Hanthorne, Taylor         12 Seeger                   12.99                   2 
 17 Escobar, Luis             09 North White              13.37                   1 
 18 Spangler, Riley           09 Covington                13.94                   2 
 19 Crawford, Drake           11 Attica                   15.86                   2 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================================
 Meet Record: R 10.70  2000        Dustin Maxfield, North Vermillion           
 2010 Winner: L 11.39  5/20/2010   Colby Waibel, Tri-County                    
                10.97  STAN
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Waibel, Colby       12 Tri-County               11.54                   10   
  2 Reifel, Cameron     12 Benton Centr             11.91                    8   
  3 Lowery, Kienan      12 Fountain Cen             11.97                    6   
  4 Zumwalt, Kody       10 North Vermil             12.00                    5   
  5 Rooze, Court        12 Benton Centr             12.01                    4   
  6 Smith, Josh         11 Tri-County               12.04                    3   
  7 Gipson, Justin      11 Frontier                 12.17                    2   
  8 Duminie, Vince      10 North Newton             12.31                    1   
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
 Meet Record: R 22.85  1992        John Inman, Covington                       
 2010 Winner: L 23.35  5/20/2010   Lestat Harp, Attica                         
                22.13  STAN
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Lowery, Kienan            12 Fountain Cen             23.90Q                  2 
  2 Gray, Garrett             10 Benton Centr             24.00Q                  1 
  3 Duminie, Vince            10 North Newton             24.50Q                  3 
  4 Layton, Bradley           11 Tri-County               24.04Q                  2 
  5 Bickett, Zeph             12 Tri-County               24.32Q                  1 
  6 Hegg, Damon               10 Covington                24.60Q                  3 
  7 Ricks, Jacob              10 Benton Centr             24.07q                  2 
  8 Laube, Eric               09 South Newton             24.44q                  1 
  9 Fite, Sean                12 Twin Lakes               24.63                   3 
 10 Graham, Charles           09 South Newton             24.96                   2 
 11 Timmons, Andy             11 Twin Lakes               25.15                   1 
 12 Treadway, Jacob           12 North Vermil             25.23                   2 
 13 Moore, Eli                11 Fountain Cen             25.75                   3 
 14 Allison, Aaron            09 Attica                   26.05                   3 
 15 Escobar, Luis             09 North White              26.53                   1 
 16 Hillard, Dennis           11 Seeger                   26.64                   1 
 17 Freeland, Kylan           09 Attica                   27.32                   2 
 18 Wilson, Maden             11 Seeger                   27.61                   3 
 19 Mark, Michael             12 North Newton             28.75                   2 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================================
 Meet Record: R 22.85  1992        John Inman, Covington                       
 2010 Winner: L 23.35  5/20/2010   Lestat Harp, Attica                         
                22.13  STAN
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Gray, Garrett       10 Benton Centr             23.62                   10   
  2 Ricks, Jacob        10 Benton Centr             24.10                    8   
  3 Duminie, Vince      10 North Newton             24.31                    6   
  4 Hegg, Damon         10 Covington                24.33                    5   
  5 Layton, Bradley     11 Tri-County               24.45                    4   
  6 Lowery, Kienan      12 Fountain Cen             24.46                    3   
  7 Bickett, Zeph       12 Tri-County               24.57                    2   
  8 Laube, Eric         09 South Newton             24.75                    1   
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================================
 Meet Record: R 50.09  5/21/2009   Bryan Coley, Tri-County                     
 2010 Winner: L 52.64  5/20/2010   Colby Waibel, Tri-County                    
                49.15  STAN
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Gray, Garrett       10 Benton Centr             51.74L                  3  10   
  2 Waibel, Colby       12 Tri-County               52.29L                  3   8   
  3 Layton, Bradley     11 Tri-County               52.60L                  3   6   
  4 Laube, Eric         09 South Newton             53.76                   3   5   
  5 Deno, Forrest       12 Benton Centr             53.84                   2   4   
  6 Spezia, Anthony     11 Covington                54.49                   3   3   
  7 Treadway, Jacob     12 North Vermil             55.32                   2   2   
  8 Fite, Sean          12 Twin Lakes               55.62                   3   1   
  9 Winkle, Christian   11 Twin Lakes               55.86                   3 
 10 Woodard, Brayden    09 North Vermil             56.12                   3 
 11 Pride, Nate         12 Frontier                 56.65                   2 
 12 Mendoza, Agustin    10 North Newton             57.30                   1 
 13 Fritz, James        11 North Newton             58.25                   2 
 14 Drinski, Austin     10 South Newton           1:00.15                   2 
 15 Capps, Kiefer       11 Seeger                 1:01.12                   1 
 16 Mathias, Will       10 Frontier               1:02.12                   1 
 17 Hitchcock, Spencer  10 Seeger                 1:02.65                   1 
 18 Spangler, Riley     09 Covington              1:06.43                   1 
 19 Castro, Erik        12 North White            1:10.99                   1 
 -- Smart, Jarrett      11 Attica                      DQ                   2 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================================
 Meet Record: R 1:57.46  1993        Brent Blair, Frontier                     
 2010 Winner: L 2:04.63  5/20/2010   John David Gutterman, Twin Lakes          
                1:55.45  STAN
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Harrington, Ryan    11 Tri-County             2:03.26L                  10   
  2 Johnson, Rhys       10 Benton Centr           2:03.64L                   8   
  3 Gutterman, John Da  12 Twin Lakes             2:05.59                    6   
  4 Flanary, Jonathon   10 North Vermil           2:07.46                    5   
  5 Guimond, Jordan     12 Benton Centr           2:08.31                    4   
  6 Wright, Brennan     09 Covington              2:12.48                    3   
  7 Jordan, Chanc       10 Frontier               2:13.47                    2   
  8 Smith, Rylan        11 North Vermil           2:13.54                    1   
  9 Stewart, Lance      10 Fountain Cen           2:14.13                  
 10 DeBoy, Cody          9 Twin Lakes             2:14.82                  
 11 King, Damon         12 North White            2:14.84                  
 12 Steele, Dylan       11 Seeger                 2:15.10                  
 13 Scott, Zach         11 Tri-County             2:17.97                  
 14 Baker, Zack         11 North Newton           2:22.01                  
 15 Coffing, Tanner     11 Covington              2:23.93                  
 16 Allen, Colby        12 Frontier               2:24.17                  
 17 Buker, Dillon       11 Fountain Cen           2:24.63                  
 18 Searcy, Zack        11 Seeger                 2:25.22                  
 19 Sandel, Riley       09 South Newton           2:26.63                  
 20 Schott, William     11 Attica                 2:27.50                  
 21 Ochoa, Yubany       09 North White            2:28.89                  
 22 Freeland, Kylan     09 Attica                 2:31.16                  
 23 Cooper, Donald      09 North Newton           2:36.34                  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================================
 Meet Record: R 4:22.00  1992        Scott Gall, Benton Central                
 2010 Winner: L 4:42.15  5/20/2010   Ryan Coley, Tri-County                    
                4:20.99  STAN
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Harrington, Ryan    11 Tri-County             4:45.30                   10   
  2 Posthauer, Jordan   11 Fountain Cen           4:48.45                    8   
  3 Andrews, Justin     11 North White            4:50.87                    6   
  4 Miller, Calvin      11 South Newton           4:54.21                    5   
  5 Jordan, Chanc       10 Frontier               4:54.22                    4   
  6 Niccum, Zach        11 Benton Centr           4:57.07                    3   
  7 Carton, Tyler       12 Benton Centr           4:57.79                    2   
  8 Talbert, Levi       11 Seeger                 4:58.38                    1   
  9 Hooks, Josh         11 North Newton           5:01.19                  
 10 Furrer, Caleb       11 Tri-County             5:01.40                  
 11 Kilgore, Taylor     11 North Vermil           5:07.19                  
 12 Criste, Timothy     12 Twin Lakes             5:08.39                  
 13 Gutterman, John Da  12 Twin Lakes             5:15.88                  
 14 Wiley, Keith        11 North White            5:22.09                  
 15 Schott, William     11 Attica                 5:22.66                  
 16 Phillips, Weston    10 Fountain Cen           5:26.33                  
 17 Gilmore, Albert     09 Attica                 5:27.16                  
 18 Anderson, Jesse     09 North Newton           5:32.23                  
 19 Cortapassi, Gabe    10 Covington              5:44.29                  
 20 Livengood, Brandon  10 Covington              5:46.23                  
 21 Wilson, Maden       11 Seeger                 5:52.10                  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================================
 Meet Record: R  9:40.83  2003        Stephen Cohen, North Newton              
 2010 Winner: L 10:29.67  5/20/2010   Bryan Cohen, Seeger                      
                 9:21.75  STAN
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Carton, Tyler       12 Benton Centr          10:41.11                   10   
  2 Hooks, Josh         11 North Newton          10:44.41                    8   
  3 Andrews, Justin     11 North White           10:45.73                    6   
  4 Kilgore, Taylor     11 North Vermil          10:47.25                    5   
  5 Miller, Calvin      11 South Newton          10:52.49                    4   
  6 Talbert, Levi       11 Seeger                10:59.26                    3   
  7 Furrer, Caleb       11 Tri-County            11:08.77                    2   
  8 Harrington, Ryan    11 Tri-County            11:11.94                    1   
  9 Foley, James        10 Covington             11:12.51                  
 10 Butler, John        11 Fountain Cen          11:33.18                  
 -- Droski, Nicholas    12 Twin Lakes                  DQ                  
 -- Hicks, Jordan       12 Seeger                      DQ                  
 -- Criste, Timothy     12 Twin Lakes                  DQ                  
 -- Micon, Jon          11 Benton Centr                DQ                  
 -- Stirm, Brenton      09 Frontier                    DQ                  
 -- Gilmore, Albert     09 Attica                      DQ                  
 -- Flanary, Jonathon   10 North Vermil                DQ                  
 -- Posthauer, Jordan   11 Fountain Cen                DQ                  
 -- Anderson, Jesse     09 North Newton                DQ                  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
 Meet Record: R 14.75  1992        Adam Cornell, Twin Lakes                    
 2010 Winner: L 15.00  5/20/2010   Ron Posthauer, Fountain Cen                 
                14.72  STAN
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Posthauer, Ronnie         11 Fountain Cen             16.05Q                  1 
  2 Barnhart, Kyle            10 Seeger                   17.43Q                  2 
  3 Olive, Austin             10 North Newton             17.25Q                  1 
  4 Lehman, David             11 Tri-County               17.44Q                  2 
  5 Hettinger, Zach           11 Tri-County               17.26q                  1 
  6 Byrd, Hayden              11 Frontier                 17.74q                  2 
  7 Bishop, Nathin            10 South Newton             17.75q                  2 
  8 Landis, Grady             11 Twin Lakes               18.42q                  1 
  9 Balensiefer, Gunther      09 Benton Centr             18.45                   1 
 10 Stichter, Aaron           12 Benton Centr             18.72                   2 
 11 Hibbetts, Eric            11 Twin Lakes               19.09                   2 
 12 Thomas, Vontay            11 North Vermil             19.46                   2 
 13 Kinneer, Lauren           09 North Vermil             20.25                   1 
 14 Graham, Charles           09 South Newton             20.29                   1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================================
 Meet Record: R 14.75  1992        Adam Cornell, Twin Lakes                    
 2010 Winner: L 15.00  5/20/2010   Ron Posthauer, Fountain Cen                 
                14.72  STAN
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Posthauer, Ronnie   11 Fountain Cen             15.29                   10   
  2 Lehman, David       11 Tri-County               17.06                    8   
  3 Barnhart, Kyle      10 Seeger                   17.33                    6   
  4 Hettinger, Zach     11 Tri-County               17.70                    5   
  5 Bishop, Nathin      10 South Newton             17.82                    4   
  6 Byrd, Hayden        11 Frontier                 17.83                    3   
  7 Landis, Grady       11 Twin Lakes               18.02                    2   
  8 Olive, Austin       10 North Newton             18.20                    1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================================
 Meet Record: R 38.47  2002        Austin Budreau, Benton Central              
 2010 Winner: L 41.25  5/20/2010   Ron Posthauer, Fountain Cen                 
                39.26  STAN
    Name              Year School                  Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Posthauer, Ronnie   11 Fountain Cen             42.15                   2  10   
  2 Bishop, Nathin      10 South Newton             42.75                   2   8   
  3 Hibbetts, Eric      11 Twin Lakes               43.94                   1   6   
  4 Lehman, David       11 Tri-County               44.47                   2   5   
  5 Barnhart, Kyle      10 Seeger                   44.70                   2   4   
  6 Hettinger, Zach     11 Tri-County               45.53                   2   3   
  7 Hanthorne, Taylor   12 Seeger                   45.85                   1   2   
  8 Balensiefer, Gunth  09 Benton Centr             45.94                   2   1   
  9 Landis, Grady       11 Twin Lakes               46.32                   2 
 10 Olive, Austin       10 North Newton             46.63                   1 
 11 Graham, Charles     09 South Newton             47.95                   1 
 12 Jones, Walter       11 North Vermil             48.27                   1 
 13 Stichter, Aaron     12 Benton Centr             48.84                   2 
 14 Keating, Tim        12 North White              49.28                   1 
 15 Allison, Aaron      09 Attica                   50.48                   1 
 16 Kinneer, Lauren     09 North Vermil             53.24                   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================================
 Meet Record: R 44.47  2002        , Benton Central                            
                       Budreau, Budreau, Dalton, Nunnally                
 2010 Winner: L 47.28  5/20/2010   Seeger, Seeger                              
                       J Chinn, C Collins, B Ruemler, B Thomason         
                42.62  STAN
    School                                         Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Benton Central                                  45.45L                  2  10   
     1) Balensiefer, Gunther 09         2) Rooze, Court 12                
     3) Ricks, Jacob 10                 4) Reifel, Cameron 12             
     5) Johnson, Rhys 10                6) Conard, Jerry 10               
  2 Fountain Central                                45.52L                  2   8   
     1) Posthauer, Ronnie 11            2) Duane, Michael 10              
     3) Lowery, Kienan 12               4) Moore, Eli 11                  
     5) Bolin, Jack 09                  6)                                
  3 Tri-County                                      45.74L                  2   6   
     1) Bickett, Zeph 12                2) Dowell, Jesse 09               
     3) Hettinger, Zach 11              4) Smith, Josh 11                 
     5) Rund, Nicholas 09               6) Snyder, Logan 10               
  4 North Vermillion                                46.12L                  2   5   
     1) Harrison, Jacob 12              2) Harrison, Wade 10              
     3) Zumwalt, Kody 10                4) Williams, Heyden 12            
     5) Woodard, Brayden 09             6) Pollard, Layne 09              
  5 South Newton                                    46.58L                  2   4   
     1) Bishop, Nathin 10               2) Drinski, Austin 10             
     3) Sandel, Riley 09                4) Whaley, Robert 11              
  6 Frontier                                        46.84L                  2   3   
     1) Byrd, Hayden 11                 2) Gipson, Justin 11              
     3) McCracken, Hunter 09            4) Watts, Blake 11                
  7 Covington                                       47.26L                  1   2   
     1) Bumpus, Brandon 10              2) Hegg, Damon 10                 
     3) Robinson, Nick 12               4) Williamson, Bryar 11           
     5) Spangler, Riley 09              6) Wright, Brennan 09             
  8 North Newton                                    48.96                   1   1   
     1) Duminie, Vince 10               2) Mendoza, Agustin 10            
     3) Olive, Austin 10                4) Schuitema, Jake 12             
     5) Rambo, Jim 11                   6)                                
 -- Twin Lakes                                         DQ                   1 
     1) Johnson, Sam 11                 2) Sigman, Skylar 9               
     3) Williamson, James 11            4) Timmons, Andy 11               
     5) Thayer, Jared 9                 6)                                
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================================
 Meet Record: R 3:29.59  1992        , Tri County                              
                         Wood, Getz, Gentry, Oberlander                    
 2010 Winner: L 3:38.84  5/20/2010   Tri-County, Tri-County                    
                         Z Bickett, R Coley, B Layton, C Waibel            
                3:20.66  STAN
    School                                         Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Twin Lakes                                    3:34.59L                  2  10   
     1) Fite, Sean 12                   2) Winkle, Christian 11           
     3) Timmons, Andy 11                4) Johnson, Sam 11                
     5) Hofmeyer, Jake 10               6) Hibbetts, Eric 11              
  2 Benton Central                                3:42.02                   2   8   
     1) Deno, Forrest 12                2) Gray, Garrett 10               
     3) Guimond, Jordan 12              4) Johnson, Rhys 10               
     5) Reifel, Cameron 12              6) Rooze, Court 12                
  3 Tri-County                                    3:42.63                   2   6   
     1) Bickett, Zeph 12                2) Layton, Bradley 11             
     3) Lehman, David 11                4) Waibel, Colby 12               
     5) Scott, Zach 11                  6) Rund, Nicholas 09              
  4 North Vermillion                              3:44.73                   2   5   
     1) Harrison, Jacob 12              2) Scott, Brent 10                
     3) Woodard, Brayden 09             4) Zumwalt, Kody 10               
     5) Smith, Rylan 11                 6) Treadway, Jacob 12             
  5 Covington                                     3:45.15                   2   4   
     1) Wright, Brennan 09              2) Hegg, Damon 10                 
     3) Robinson, Nick 12               4) Spezia, Anthony 11             
     5) Williamson, Bryar 11            6) Bumpus, Brandon 10             
  6 Frontier                                      3:48.04                   1   3   
     1) Byrd, Hayden 11                 2) Jordan, Chanc 10               
     3) McCracken, Hunter 09            4) Pride, Nate 12                 
     5) Roy, Trey 09                    6)                                
  7 South Newton                                  3:49.36                   2   2   
     1) Bishop, Nathin 10               2) Drinski, Austin 10             
     3) Laube, Eric 09                  4) Sandel, Riley 09               
     5) Miller, Calvin 11               6) Whaley, Robert 11              
  8 Seeger                                        3:52.09                   1   1   
     1) Capps, Kiefer 11                2) Hanthorne, Taylor 12           
     3) Steele, Dylan 11                4) Jaimes, Hermilo 10             
     5) Searcy, Zack 11                 6) Hitchcock, Spencer 10          
  9 North Newton                                  4:09.58                   1 
     1) Baker, Zack 11                  2) Duminie, Vince 10              
     3) Fritz, James 11                 4) Mendoza, Agustin 10            
     5) Olive, Austin 10                6)                                
 
Boys 4x800 Meter Relay
==========================================================================================
 Meet Record: R 8:23.01  2003        , Tri County                              
                         Coon, Rogers, Salvadore, Taulman                  
 2010 Winner: L 8:42.45  5/20/2010   Tri-County, Tri-County                    
                         J Hall, R Harrington, T Kyburz, Z Scott           
                7:57.91  STAN
    School                                         Finals                        H# Points
==========================================================================================
  1 Tri-County                                    8:51.82                   2  10   
     1) Blanding, Tyler 09              2) Furrer, Caleb 11               
     3) Harrington, Ryan 11             4) Scott, Zach 11                 
     5) Layton, Jacob 10                6) Vernon, Micah 09               
  2 Twin Lakes                                    8:56.97                   2   8   
     1) Criste, Timothy 12              2) DeBoy, Cody 9                  
     3) Gutterman, John David 12        4) Droski, Nicholas 12            
     5) Demiduk, Justin 9               6) Manion, Sam 9                  
  3 Benton Central                                8:57.67                   2   6   
     1) Niccum, Zach 11                 2) Guimond, Jordan 12             
     3) Johnson, Rhys 10                4) Lynch, Roman 12                
     5) Micon, Jon 11                   6) Carton, Tyler 12               
  4 North Vermillion                              9:00.83                   2   5   
     1) Flanary, Jonathon 10            2) Smith, Rylan 11                
     3) Kilgore, Taylor 11              4) Mendenhall, Ryan 12            
     5) Scott, Brent 10                 6) Jones, Walter 11               
  5 North White                                   9:04.98                   2   4   
     1) Andrews, Justin 11              2) Keating, Tim 12                
     3) King, Damon 12                  4) Wiley, Keith 11                
     5) Valero, Cesar 11                6) Ochoa, Yubany 09               
  6 Fountain Central                              9:15.52                   2   3   
     1) Buker, Dillon 11                2) Posthauer, Jordan 11           
     3) Lynn, Caden 10                  4) Stewart, Lance 10              
     5) Butler, John 11                 6) Phillips, Weston 10            
  7 Attica                                        9:35.56                   1   2   
     1) Allison, Aaron 09               2) Freeland, Kylan 09             
     3) Gilmore, Albert 09              4) Schott, William 11             
     5) Jones, Blake 10                 6) Thomas, Zakary 11              
  8 North Newton                                 10:09.20                   2   1   
     1) Hooks, Josh 11                  2) Baker, Zack 11                 
     3) Cooper, Donald 09               4) Fritz, James 11                
     5) Anderson, Jesse 09              6)                                
  9 Frontier                                     10:27.65                   1 
     1) Allen, Colby 12                 2) Jensen, Austin 10              
     3) Stirm, Brenton 09               4) Mathias, Will 10               
     5) Roy, Trey 09                    6) Jordan, Chanc 10               
 10 Covington                                    10:54.03                   1 
     1) Coffing, Tanner 11              2) Cortapassi, Gabe 10            
     3) Wright, Brennan 09              4) Livengood, Brandon 10          
     5) Spangler, Riley 09              6) Foley, James 10                
 
Boys High Jump
=======================================================================================
 Meet Record: R  6-06  5/15/2008   Eric Post, Frontier                         
 2010 Winner: L  6-04  5/20/2010   Tyler Featherston, Benton Centr             
              6-05.50  STAN
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kuiper, Cody        11 Seeger                 6-01.00                   10   
  2 Lehman, David       11 Tri-County             5-10.00                    7   
  2 Pride, Nate         12 Frontier               5-10.00                    7   
  4 Thayer, Jared        9 Twin Lakes             5-08.00                    5   
  5 Rooze, Brandon      10 Benton Centr           5-06.00                    3.50
  5 Bumpus, Brandon     10 Covington              5-06.00                    3.50
  7 Foley, James        10 Covington             J5-06.00                    2   
  8 Woodard, Brayden    09 North Vermil          J5-06.00                    1   
  9 Snyder, Logan       10 Tri-County            J5-06.00                  
 10 Hofmeyer, Jake      10 Twin Lakes             5-04.00                  
 11 Sheets, Cameron     10 Seeger                 5-00.00                  
 -- Hiscox, Zach        11 Benton Centr                DQ                  
 -- Sandel, Alex        12 South Newton                DQ                  
 -- Jensen, Austin      10 Frontier                    DQ                  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================================
 Meet Record: R 14-01  1995        Chris Burns, Tri County                     
 2010 Winner: L 12-00  5/20/2010   Zeph Bickett, Tri-County                    
             14-08.00  STAN
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Whaley, Robert      11 South Newton          12-00.00L                  10   
  2 Bickett, Zeph       12 Tri-County            11-06.00                    8   
  3 Lynch, Roman        12 Benton Centr         J11-06.00                    6   
  4 Rayburn, Zach       11 Tri-County            10-06.00                    5   
  5 Sandel, Riley       09 South Newton          10-00.00                    4   
  6 Droski, Nicholas    12 Twin Lakes             9-06.00                    3   
  7 Hofmeyer, Jake      10 Twin Lakes             9-00.00                    2   
 -- Hanson, Jeremiah    12 Benton Centr                DQ                  
 -- Mark, Michael       12 North Newton                DQ                  
 -- Balduf, Daniel      10 North Newton                DQ                  
 
Boys Long Jump
=======================================================================================
 Meet Record: R 21-11  1995        Mike Hinch, North Newton                    
 2010 Winner: L 20-03  5/20/2010   Blake Underhill, Twin Lakes                 
             21-09.75  STAN
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Waibel, Colby       12 Tri-County            22-00.00RSTAN              10   
  2 Harrison, Wade      10 North Vermil          21-05.00L                   8   
  3 Balensiefer, Gunth  09 Benton Centr          19-03.00                    6   
  4 Snyder, Logan       10 Tri-County            19-02.75                    5   
  5 DeBoy, Cody          9 Twin Lakes            18-10.50                    4   
  6 Barnhart, Kyle      10 Seeger                18-10.00                    3   
  7 Deno, Forrest       12 Benton Centr          18-08.50                    2   
  8 Sigman, Skylar       9 Twin Lakes            17-09.00                    1   
  9 Spezia, Anthony     11 Covington             17-07.75                  
 10 Schuitema, Jake     12 North Newton          17-05.25                  
 11 McCracken, Hunter   09 Frontier              17-04.00                  
 12 Gipson, Justin      11 Frontier              16-05.00                  
 13 Hanthorne, Taylor   12 Seeger                15-10.50                  
 14 Livengood, Brandon  10 Covington             14-05.50                  
 
Boys Shot Put
=======================================================================================
 Meet Record: R 56-05  1996        Ben Anderson, Benton Central                
 2010 Winner: L 45-08  5/20/2010   Andrew Wilson, Twin Lakes                   
             54-05.75  STAN
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Smart, Jarrett      11 Attica                46-09.00L                  10   
  2 Schultheiss, Brand  11 Twin Lakes            44-07.50                    8   
  3 Smith, Josh         11 Tri-County            44-06.00                    6   
  4 Schuitema, Jake     12 North Newton          43-11.00                    5   
  5 Ricks, Jacob        10 Benton Centr          43-07.00                    4   
  6 Rowe, Andrew        11 Tri-County            41-04.00                    3   
  7 Young, Chase        11 Twin Lakes            41-03.00                    2   
  8 Ponder, Adam        10 South Newton          41-01.50                    1   
 -- McBurnett, Nathan   09 North White                 DQ                  
 -- Doyle, Lawrence     09 North White                 DQ                  
 -- Sheets, Cameron     10 Seeger                      DQ                  
 -- Steele, Dylan       11 Seeger                      DQ                  
 -- Hall, Colton        10 South Newton                DQ                  
 -- Williamson, Bryar   11 Covington                   DQ                  
 -- Sams, Jon           10 Covington                   DQ                  
 -- Clark, Lucas        09 North Vermil                DQ                  
 -- Struthers, Donovan  11 Attica                      DQ                  
 -- Conard, Jerry       10 Benton Centr                DQ                  
 -- Chitty, Levi        10 Frontier                    DQ                  
 -- Burton, Tom         12 North Newton                DQ                  
 -- Sollars, Robert     12 North Vermil                DQ                  
 -- Minick, Taylor      12 Fountain Cen                DQ                  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================================
 Meet Record: R 156-11  1992        Tony Wheelock, South Newton                
 2010 Winner: L 132-09  5/20/2010   Michael Mattern, Attica                    
                160-09  STAN
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Ricks, Jacob        10 Benton Centr         142-01.00L                  10   
  2 Smith, Josh         11 Tri-County           135-09.00L                   8   
  3 Young, Chase        11 Twin Lakes           128-01.00                    6   
  4 Krichbaum, Sam      11 Benton Centr         123-04.00                    5   
  5 Minick, Taylor      12 Fountain Cen         122-00.00                    4   
  6 Schultheiss, Brand  11 Twin Lakes           120-10.00                    3   
  7 Dowell, Jesse       09 Tri-County           120-09.00                    2   
  8 Grubbs, Jesse       12 North Vermil         119-04.00                    1   
  9 Burton, Tom         12 North Newton         108-08.00                  
 10 Smart, Jarrett      11 Attica               103-07.00                  
 11 Grube, Garrett      12 North Vermil         101-09.00                  
 12 Simontin, Dillon    10 North Newton         100-01.00                  
 13 McBurnett, Nathan   09 North White           96-11.00                  
 -- Chitty, Levi        10 Frontier                    DQ                  
 -- Ponder, Adam        10 South Newton                DQ                  
 -- Struthers, Donovan  11 Attica                      DQ                  
 -- Sams, Jon           10 Covington                   DQ                  
 -- Hall, Colton        10 South Newton                DQ                  
 -- Culross, James      11 North White                 DQ                  
 -- Latoz, Zach         09 Seeger                      DQ                  
 -- Darner, David       10 Seeger                      DQ                  
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Tri-County                 153        2) Benton Central            132.50
    3) Twin Lakes                  67        4) Fountain Central           52   
    5) South Newton                48        6) North Vermillion           43   
    7) Seeger                      30        8) Frontier                   24   
    9) North Newton                23       10) Covington                  22.50
   11) North White                 16       12) Attica                     12