Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/5/2011 06:45 PM
       IHSAA Girls Swimming and Diving Sectional - 2/3/2011 to 2/5/2011        
                               Avon High School                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Avon                                              1:53.11    1:50.50   32  
     1) Casey Sieferman SO              2) Liz Wishart SO                 
     3) Lindsey Hill JR                 4) Allison Badgley JR             
  2 Zionsville                                        1:56.75    1:50.64   26  
     1) AlexS Cleveland                 2) KeelyS Simonson                
     3) AnnaS Savery                    4) MargaretS Hicks                
  3 Terre Haute South                                 1:52.51    1:51.78   24  
     1) Grace Padget SO                 2) Sarah Senseman JR              
     3) Mercedez Bray JR                4) Katherine Senseman FR          
  4 Brownsburg                                        1:54.60    1:54.65   22  
     1) Kimberly Woodings SO            2) Heather Partlow JR             
     3) Madeline Ketchem SO             4) Elizabeth Ancel JR             
  5 Terre Haute North                                 1:58.93    1:59.14   20  
     1) Casey Powers JR                 2) Caroline Nichols SR            
     3) Celeste Kline SR                4) Alexandra Nichols SO           
  6 Danville Community                                2:00.29    1:59.23   18  
     1) Savannah Mitchell JR            2) Malia McGovern JR              
     3) Anna Eschbach FR                4) Kathrin Ritzka SO              
B - Final
  7 Tri-West Hendricks                                2:02.50    2:02.27   14  
     1) Kayla Hagemier JR               2) Ayla McCalley SR               
     3) Alexa Dorrell SR                4) Sydney McCalley SO             
  8 Plainfield                                        2:03.74    2:03.76   10  
     1) Lena Charles FR                 2) Emily Justus JR                
     3) Katie Schnepp SO                4) Christy Travis JR              
  9 Lebanon                                           2:03.49    2:04.52    8  
     1) Morgan Glendenning FR           2) Shannon Jones FR               
     3) Tonda Lee JR                    4) Alexandria(Alex) Kutz JR       
 10 Cascade                                           2:07.72    2:07.38    6  
     1) Brittney English JR             2) Regina Solik SO                
     3) Justine Weatherman JR           4) Shalynn Eckols SR              
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zoe Mattingly             JR ZION                 1:54.63    1:50.72   16  
  2 Emmie Ryan                SR AVON                 1:55.03    1:52.22   13  
  3 Lizzie Lyon               JR ZION                 1:55.63    1:54.63   12  
  4 Janet Watson              SR BRON                 1:56.16    1:57.04   11  
  5 Leighann Mattson          SR ZION                 1:58.23    1:57.36   10  
  6 Sarah Lorenz              SR AVON                 2:01.69    2:00.54    9  
B - Final
  7 Elizabeth Kitching        SO AVON                 2:02.78    2:00.26    7  
  8 Kelsey Wickham            JR PFLD                 2:02.37    2:02.73    5  
  9 Chloe Wittig              FR BRON                 2:04.17    2:03.27    4  
 10 Victoria Whicker          FR PFLD                 2:12.41    2:11.97    3  
 11 Grace Fulwider            FR BRON                 2:15.07    2:14.14    2  
 12 Hannah Smith              FR LEB                  2:15.41    2:14.42    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hannah Mitchell           FR ZION                 2:13.18    2:08.53   16  
  2 Liz Wishart               SO AVON                 2:13.30    2:10.83   13  
  3 Madeline Ketchem          SO BRON                 2:12.79    2:12.96   12  
  4 Amanda Short              SO ZION                 2:16.52    2:16.69   11  
  5 Sarah Senseman            JR THSO                 2:20.11    2:19.11   10  
  6 Casey Sieferman           SO AVON                 2:21.97    2:20.05    9  
B - Final
  7 Erin Coscia               SO ZION                 2:22.92    2:18.52    7  
  8 Erin Miller               SO BRON                 2:22.53    2:22.48    5  
  9 Kristin Anderson          SR BRON                 2:23.21    2:23.38    4  
 10 Alexandra Nichols         SO THNO                 2:24.43    2:23.42    3  
 11 Taylor Smith              JR AVON                 2:27.83    2:28.15    2  
 12 Morgan Glendenning        FR LEB                  2:26.90    2:28.73    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Heather Partlow           JR BRON                   24.62      24.47   16  
  2 Alex Cleveland            FR ZION                   25.09      24.89   13  
  3 Keely Simonson            JR ZION                   25.41      24.91   12  
  4 Savannah Mitchell         JR DANV                   25.10      25.03   11  
  5 Lindsey Hill              JR AVON                   25.40      25.06   10  
  6 Katherine Senseman        FR THSO                   25.12      25.29    9  
B - Final
  7 Lauren Campbell           FR AVON                   25.55      25.45    7  
  8 Casey Powers              JR THNO                   26.08      26.05    5  
  9 Margaret Hicks            FR ZION                   25.92      26.09    4  
 10 Anna Taber                SO PFLD                   26.03      26.16    3  
 11 Miranda Fay               SO AVON                   25.86      26.26    2  
 12 Kailyn Stogsdill          SO LEB                    26.24      26.44    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lacey Houser              SR DANV                  297.75     433.55   16  
  2 Melissa Moore             SO AVON                  270.75     357.00   13  
  3 Courtney Coverdale        FR PFLD                  247.80     339.70   12  
  4 Lorin Dickerson           SO TRIW                  228.05     316.30   11  
  5 Kallie Nelson             SO PFLD                  225.45     310.55   10  
  6 Elizabeth Cozart          FR PFLD                  219.20     294.95    9  
  7 Megan Curley              SR THNO                  191.70     260.75    7  
  8 Kimmi Howell              FR AVON                  200.20     259.60    5  
  9 Kathryn Speidel           SR THNO                  183.35     244.85    4  
 10 Kailani Musson            SR CASC                  177.55     236.00    3  
 11 Pascal Hansen             SR CASC                  182.10     228.40    2  
 12 Caitlin Dressler          FR BRON                  176.00     216.70    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Heather Partlow           JR BRON                   58.85      58.86   16  
  2 Lindsey Hill              JR AVON                 1:00.90      58.97   13  
  3 Madeline Ketchem          SO BRON                   59.86      59.90   12  
  4 Anna Savery               FR ZION                 1:00.25    1:00.31   11  
  5 Mercedez Bray             JR THSO                 1:01.32    1:00.98   10  
  6 Celeste Kline             SR THNO                 1:02.02    1:02.84    9  
B - Final
  7 Miranda Fay               SO AVON                 1:02.41    1:02.19    7  
  8 Erin Coscia               SO ZION                 1:04.19    1:02.63    5  
  9 Kailyn Stogsdill          SO LEB                  1:03.39    1:02.95    4  
 10 Grace Padget              SO THSO                 1:02.67    1:03.72    3  
 11 Chloe Wittig              FR BRON                 1:05.56    1:05.96    2  
 12 Tonda Lee                 JR LEB                  1:06.64    1:07.53    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zoe Mattingly             JR ZION                   52.40      51.19   16  
  2 Allison Badgley           JR AVON                   54.48      53.46   13  
  3 Hannah Mitchell           FR ZION                   55.36      53.48   12  
  4 Lauren Campbell           FR AVON                   54.56      54.56   11  
  5 Anna Savery               FR ZION                   55.50      55.49   10  
  6 Kelsey Wickham            JR PFLD                   56.50      57.29    9  
B - Final
  7 Anna Taber                SO PFLD                   57.96      58.50    7  
  8 Elizabeth Ancel           JR BRON                   59.21      58.72    5  
  9 Kimberly Woodings         SO BRON                   58.68      58.83    4  
 10 Julie Swihart             SR AVON                 1:00.75      59.18    3  
 11 Ayla McCalley             SR TRIW                   59.38      59.35    2  
 12 Alexandria(Alex) Kutz     JR LEB                    59.93      59.60    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Emmie Ryan                SR AVON                 5:03.93    4:54.77   16  
  2 Lizzie Lyon               JR ZION                 5:10.05    5:03.38   13  
  3 Janet Watson              SR BRON                 5:07.22    5:03.74   12  
  4 Leighann Mattson          SR ZION                 5:14.14    5:10.81   11  
  5 Elizabeth Kitching        SO AVON                 5:17.00    5:13.41   10  
  6 Sarah Lorenz              SR AVON                 5:17.50    5:15.43    9  
B - Final
  7 Grace Einterz             SO ZION                 5:26.44    5:24.68    7  
  8 Casey Powers              JR THNO                 5:32.74    5:27.88    5  
  9 Erin Miller               SO BRON                 5:30.68    5:32.56    4  
 10 Morgan Glendenning        FR LEB                  5:42.24    5:45.57    3  
 11 Amy Justus                JR PFLD                 5:51.75    5:52.22    2  
 12 Grace Fulwider            FR BRON                 5:55.29    6:01.93    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zionsville                                        1:42.66    1:37.51   32  
     1) AlexS Cleveland                 2) LizzieS Lyon                   
     3) HannahS Mitchell                4) ZoeS Mattingly                 
  2 Avon                                              1:42.62    1:38.43   26  
     1) Allison Badgley JR              2) Lindsey Hill JR                
     3) Emmie Ryan SR                   4) Liz Wishart SO                 
  3 Lebanon                                           1:49.00    1:46.42   24  
     1) Kailyn Stogsdill SO             2) Mallory Howard SR              
     3) Hannah Smith FR                 4) Alexandria(Alex) Kutz JR       
  4 Brownsburg                                        1:47.02    1:46.45   22  
     1) Elizabeth Ancel JR              2) Chloe Wittig FR                
     3) Erin Miller SO                  4) Janet Watson SR                
  5 Plainfield                                        1:47.74    1:47.72   20  
     1) Anna Taber SO                   2) Kelsey Wickham JR              
     3) Victoria Whicker FR             4) Amy Justus JR                  
  6 Terre Haute South                                 1:52.40    1:52.41   18  
     1) Hannah Stelflug SO              2) Kate Samson SR                 
     3) Tori Newman SO                  4) Devin Bedwell FR               
B - Final
  7 Tri-West Hendricks                                1:52.46    1:51.06   14  
     1) Ayla McCalley SR                2) Alexa Dorrell SR               
     3) Tara Wolf FR                    4) Sydney McCalley SO             
  8 Cascade                                           1:53.98    1:51.47   10  
     1) Justine Weatherman JR           2) Tori Breeding FR               
     3) Shalynn Eckols SR               4) Regina Solik SO                
  9 Danville Community                                1:52.54    1:52.33    8  
     1) Lacey Houser SR                 2) Kathrin Ritzka SO              
     3) Carly Kroll FR                  4) Anna Eschbach FR               
 10 Terre Haute North                                 2:00.06    1:55.67    6  
     1) Brandi Caudill JR               2) Hannah Breitweiser JR          
     3) Kaitlin Tanner SO               4) Molly McLean JR                
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Alex Cleveland            FR ZION                 1:00.78    1:00.30   16  
  2 Grace Padget              SO THSO                 1:00.42    1:00.49   13  
  3 Casey Sieferman           SO AVON                 1:02.02    1:01.58   12  
  4 Celeste Kline             SR THNO                 1:01.73    1:02.10   11  
  5 Savannah Mitchell         JR DANV                 1:01.60    1:02.27   10  
  6 Katherine Senseman        FR THSO                 1:01.43    1:02.60    9  
B - Final
  7 Courtney Sampson          SO ZION                 1:02.90    1:03.14    7  
  8 Kimberly Woodings         SO BRON                 1:04.89    1:04.69    5  
  9 Sonali Mali               FR AVON                 1:06.09    1:04.78    4  
 10 Gretchen Beehler          FR ZION                 1:05.67    1:05.10    3  
 11 Lena Charles              FR PFLD                 1:08.99    1:08.16    2  
 12 Lila Whitlock             FR THSO                 1:09.16    1:09.22    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Keely Simonson            JR ZION                 1:08.52    1:06.29   16  
  2 Liz Wishart               SO AVON                 1:08.48    1:07.22   13  
  3 Mercedez Bray             JR THSO                 1:09.10    1:09.04   12  
  4 Amanda Short              SO ZION                 1:10.97    1:11.16   11  
  5 Sarah Senseman            JR THSO                 1:11.83    1:12.06   10  
  6 Emily Justus              JR PFLD                 1:12.51    1:12.66    9  
B - Final
  7 Alexandra Nichols         SO THNO                 1:12.91    1:13.11    7  
  8 Kristin Anderson          SR BRON                 1:14.18    1:14.55    5  
  9 Gretchen Smitson          SO ZION                 1:16.21    1:15.16    4  
 10 Malia McGovern            JR DANV                 1:15.97    1:15.73    3  
 11 Caroline Nichols          SR THNO                 1:15.51    1:16.47    2  
 12 Sydney McCalley           SO TRIW                 1:15.99    1:17.04    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zionsville                                        3:43.60    3:33.30   32  
     1) AnnaS Savery                    2) LizzieS Lyon                   
     3) HannahS Mitchell                4) ZoeS Mattingly                 
  2 Avon                                              3:43.42    3:35.65   26  
     1) Allison Badgley JR              2) Lauren Campbell FR             
     3) Sarah Lorenz SR                 4) Emmie Ryan SR                  
  3 Brownsburg                                        3:45.18    3:43.29   24  
     1) Janet Watson SR                 2) Erin Miller SO                 
     3) Madeline Ketchem SO             4) Heather Partlow JR             
  4 Terre Haute South                                 3:51.94    3:49.20   22  
     1) Katherine Senseman FR           2) Grace Padget SO                
     3) Sarah Senseman JR               4) Mercedez Bray JR               
  5 Terre Haute North                                 3:53.67    3:53.57   20  
     1) Casey Powers JR                 2) Celeste Kline SR               
     3) Caroline Nichols SR             4) Alexandra Nichols SO           
  6 Plainfield                                        3:52.24    3:55.28   18  
     1) Anna Taber SO                   2) Amy Justus JR                  
     3) Lena Charles FR                 4) Kelsey Wickham JR              
B - Final
  7 Lebanon                                           4:05.74    3:59.08   14  
     1) Kailyn Stogsdill SO             2) Mallory Howard SR              
     3) Tonda Lee JR                    4) Morgan Glendenning FR          
  8 Danville Community                                4:04.77    4:04.88   10  
     1) Kelsey Newcomer SR              2) Carly Kroll FR                 
     3) Anna Eschbach FR                4) Savannah Mitchell JR           
  9 Tri-West Hendricks                                4:33.80    4:20.55    8  
     1) Kayla Hagemier JR               2) McKenzie Kahl JR               
     3) Alisha Keck SR                  4) Taylor Heath SO                
 10 Cascade                                           4:33.31    4:24.83    6  
     1) Tori Breeding FR                2) Abby Toole SR                  
     3) Brittney English JR             4) Kristen Burger SR