Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/3/2011 09:34 PM
       IHSAA Girls Swimming and Diving Sectional - 2/3/2011 to 2/5/2011        
                              Castle High School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mount Vernon                                      1:49.92    1:52.73  
     1) Samantha Reese FR               2) Erika McCormick JR             
     3) Kasey Gerst FR                  4) Mary Klueh JR                  
  2 Castle                                            1:56.49    1:58.16  
     1) Katie Malach FR                 2) Emma Donaldson JR              
     3) Elizabeth Davis SO              4) Jessica Brunck SR              
  3 Evansville Memorial                               2:02.83    2:03.52  
     1) Liza Mazzocco SR                2) Ali Barnett SR                 
     3) Elizabeth Conkling JR           4) Leslie Porter SO               
  4 Evansville North                                  2:13.31    2:11.56  
     1) Victoria Wilson JR              2) Kelsey Smith SO                
     3) Kendall Adams SR                4) Erin Taylor SR                 
  5 Evansville Reitz                                  2:12.85    2:14.80  
     1) Laicee Blackwell FR             2) Emily Barnerd SR               
     3) Carol Seyffarth SO              4) Jordan Albin JR                
  6 Evansville Central                                2:14.01    2:15.68  
     1) Tabitha Hester FR               2) Anna Hubers SO                 
     3) Emily Taylor SO                 4) Kylie Riess SO                 
-------------------------------------------------------------------------
  7 Evansville Mater Dei                              2:16.30    2:15.84  
     1) Kelsey Schenk JR                2) Peyton Rexing SO               
     3) Chelsea Schlitt SO              4) Sarah Kercher SO               
  8 Boonville                                         2:14.56    2:16.30  
     1) Whitney Crawford SO             2) Madi Maher SR                  
     3) Brandi Hay JR                   4) Samantha Saltzman SR           
  9 Gibson Southern                                   2:16.88    2:18.60  
     1) Kelsey Sollman SR               2) Haley Kissel JR                
     3) Alexis English FR               4) Katharyn Schuster SR           
 10 Evansville Bosse                                  2:19.24    2:27.89  
     1) Lorahlee Wilson JR              2) Amy Stucker SR                 
     3) Mikhaila Hamilton FR            4) Samantha Brown SR              
 -- Evansville Harrison                               2:34.61         DQ  
     1) Annie Roberts JR                2) Madeline Hamilton SO           
     3) Celcia Goedde SO                4) Melissa Calhoun SO             
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jordan Vanwinkle          SR CAST                 1:57.57    1:58.17  
  2 Madeline Eisenhut         FR CAST                 2:02.78    2:03.96  
  3 Amy Steele                JR MTV                  2:03.83    2:04.87  
  4 Molly Swihart             JR EMD                  2:11.11    2:08.27  
  5 Liza Mazzocco             SR EMEM                 2:07.43    2:08.71  
  6 Chelsea Huber             SR MTV                  2:11.25    2:10.06  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Samantha Ford             JR EMEM                 2:10.76    2:11.51  
  8 Caitlin Isaac             SR MTV                  2:12.74    2:11.80  
  9 Stephanie Wilhelm         SO ENOR                 2:16.01    2:13.31  
 10 Brandi Hay                JR BOON                 2:14.65    2:15.31  
 11 Grace Grimm               SO CAST                 2:16.23    2:15.44  
 12 Emily Barnerd             SR ERTZ                 2:21.33    2:18.22  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ellie Wagner              SR EMEM                 2:18.27    2:19.52  
 14 Allison Montgomery        FR EMD                  2:28.70    2:22.86  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Sarah Kercher             SO EMD                  2:22.46    2:23.55  
 16 Lauren Brown              JR ERTZ                 2:28.90    2:26.43  
 17 Mackenzie Wagner          FR ENOR                 2:35.67    2:31.11  
 18 Marlin Gummert            JR EHAR                 2:32.76    2:31.30  
 19 Emily Kroeger             SO BOON                 2:29.81    2:33.40  
 20 Lorahlee Wilson           JR EBOS                 2:35.54    2:38.31  
 21 Kelsey Mills              JR ENOR                 2:35.59    2:39.40  
 22 Whitney Crawford          SO BOON                 2:37.55    2:45.76  
 23 Alexandra Amick           SO EVCE                 2:55.48    2:48.61  
 24 Samantha Brown            SR EBOS                 2:55.49    2:50.56  
 25 Alexandra Humpert         JR GIBS                 3:09.64    3:02.10  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Erika McCormick           JR MTV                  2:08.34    2:09.01  
  2 Mary Klueh                JR MTV                  2:17.66    2:17.43  
  3 Emma Donaldson            JR CAST                 2:26.39    2:24.17  
  4 Alexis Baize              FR CAST                 2:21.23    2:24.44  
  5 Kayla Hammelman           JR EMD                  2:27.97    2:25.92  
  6 Kendyl Bourne             JR MTV                  2:25.89    2:27.84  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Lauren Allen              FR CAST                 2:27.73    2:28.23  
  8 Lily Schnautz             FR EMEM                 2:31.24    2:29.05  
  9 Kelsey Sollman            SR GIBS                 2:30.79    2:38.89  
 10 Erin Taylor               SR ENOR                 2:42.98    2:39.98  
 11 Chelsea Schlitt           SO EMD                  2:40.80    2:41.29  
 12 Alyssa Bailey             FR EMEM                 2:44.47    2:43.39  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Anna Hubers               SO EVCE                 2:33.80    2:43.49  
 14 Mary Hubert               SO EMEM                 2:47.09    2:47.47  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Victoria Wilson           JR ENOR                 2:52.99    2:54.50  
 16 Tabitha Hester            FR EVCE                 2:45.50    2:59.38  
 17 Megan Steinkamp           FR EMD                  2:59.71    3:00.67  
 18 Carolanne Pierce          SR BOON                 3:04.37    3:05.25  
 19 Megan Hargett             JR ENOR                 3:03.05    3:10.08  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Marjorie Daily            SR EMEM                   25.71      25.64  
  2 Cydney Quinn              JR EMD                    26.09      25.79  
  3 Jessica Brunck            SR CAST                   25.78      25.91  
  4 Samantha Reese            FR MTV                    27.43      26.14  
  5 Laura Barniak             FR CAST                   26.86      26.20  
  6 Kasey Gerst               FR MTV                    26.16      26.23  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Haley Goller              SR BOON                   26.84      26.48  
  8 Kim Peterson              SR CAST                   28.00      27.32  
  9 Emily Harris              JR MTV                    27.42      27.39  
 10 Ali Barnett               SR EMEM                   27.67      27.71  
 11 Mikhaila Hamilton         FR EBOS                   28.57      28.46  
 12 Leslie Porter             SO EMEM                   28.54      28.49  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Theresa Scheller          SR EMD                    28.34      28.58  
 14 Alexis Lasher             JR ERTZ                   29.34      28.94  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Samantha Saltzman         SR BOON                   29.74      29.44  
 16 Madi Maher                SR BOON                   28.43      29.69  
 17 Kylie Riess               SO EVCE                   30.46      29.84  
 18 Carol Seyffarth           SO ERTZ                   29.43      29.97  
 19 Samantha Harger           SR ENOR                   30.73      30.29  
 20 Kelsey Smith              SO ENOR                   29.06      30.32  
 21 Amelia Reising            SR EMD                    31.15      30.53  
 22 Bailey Johnson            SO ENOR                   30.67      30.71  
 23 Haley Kissel              JR GIBS                   28.62      30.90  
 24 Katharyn Schuster         SR GIBS                   29.90      31.00  
 25 Melissa Calhoun           SO EHAR                   30.89      31.11  
 26 Kaitlin Giesler           SR EVCE                   34.60      33.66  
 27 Alexis Kiesel             FR GIBS                   31.32      33.78  
 28 Karri Barnerd             FR ERTZ                   34.55      35.76  
 29 Whittney Hales            SO EHAR                   38.93      37.92  
 30 Laura Egan                JR EBOS                   39.03      38.87  
 31 Annie Roberts             JR EHAR                   40.63      40.54  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kasey Gerst               FR MTV                  1:02.01    1:01.82  
  2 Marjorie Daily            SR EMEM                 1:02.02    1:02.17  
  3 Elizabeth Davis           SO CAST                 1:02.16    1:02.37  
  4 Katie Malach              FR CAST                 1:02.24    1:03.13  
  5 Elizabeth Conkling        JR EMEM                 1:06.67    1:05.28  
  6 Melissa Lara              FR MTV                  1:06.68    1:07.00  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Brandi Hay                JR BOON                 1:06.54    1:08.41  
  8 Molly Reynolds            SO MTV                  1:15.86    1:09.60  
  9 Kendall Adams             SR ENOR                 1:14.06    1:12.04  
 10 Lindsay Harris            JR CAST                 1:11.81    1:12.81  
 11 Catherine Haseman         FR EMEM                 1:13.61    1:13.72  
 12 Mikhaila Hamilton         FR EBOS                 1:17.17    1:18.85  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Jordan Albin              JR ERTZ                 1:21.92    1:19.89  
 14 Tara Dawson               FR ENOR                 1:20.43    1:20.64  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Chelsea Emmert            SR EMD                  1:24.42    1:23.69  
 16 Ashlyn Fulkerson          FR BOON                 1:28.94    1:24.57  
 17 Celcia Goedde             SO EHAR                 1:25.62    1:26.37  
 18 Alexis English            FR GIBS                 1:24.12    1:26.67  
 19 Tabitha Hester            FR EVCE                 1:28.35    1:26.82  
 20 Hannah Goller             SO BOON                 1:29.28    1:29.89  
 21 Ashley Parkinson          JR EMD                  1:28.68    1:31.09  
 -- Alexis Will               FR EMD                  1:31.89         DQ  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kelsey Turner             SO MTV                    53.61      53.21  
  2 Jordan Vanwinkle          SR CAST                   53.22      54.53  
  3 Cydney Quinn              JR EMD                    56.80      55.79  
  4 Amy Steele                JR MTV                    58.12      56.90  
  5 Laura Barniak             FR CAST                   58.22      57.13  
  6 Haley Goller              SR BOON                   59.47      58.19  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Emily Harris              JR MTV                    59.41      58.87  
  8 Ellie Wagner              SR EMEM                 1:01.49    1:01.64  
  9 Leslie Porter             SO EMEM                 1:03.80    1:01.85  
 10 Emily Taylor              SO EVCE                 1:03.06    1:02.29  
 11 Stephanie Wilhelm         SO ENOR                 1:03.04    1:02.35  
 12 Emily Barnerd             SR ERTZ                 1:03.13    1:02.46  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Megan Brandon             SR EMEM                 1:04.12    1:04.45  
 14 Theresa Scheller          SR EMD                  1:03.17    1:05.36  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Allison Montgomery        FR EMD                  1:07.84    1:06.23  
 16 Kelsey Starrett           SR CAST                 1:06.49    1:06.52  
 17 Bailey Johnson            SO ENOR                 1:07.57    1:06.61  
 18 Melissa Calhoun           SO EHAR                 1:12.12    1:09.77  
 19 Jessica Bockhorst         JR ENOR                 1:09.45    1:11.04  
 20 Katharyn Schuster         SR GIBS                 1:13.48    1:11.62  
 21 Carolanne Pierce          SR BOON                 1:12.56    1:12.42  
 22 Brooklyn Morris           SO BOON                 1:15.76    1:13.08  
 23 Emmalee Giesler           FR EVCE                 1:07.06    1:13.68  
 24 Abigail Schaffer          JR EDAY                 1:16.25    1:14.20  
 25 Samantha Brown            SR EBOS                 1:15.69    1:20.94  
 26 Madison Davis             SO GIBS                 1:20.52    1:23.89  
 27 Laura Egan                JR EBOS                 1:29.62    1:26.67  
 28 Whittney Hales            SO EHAR                 1:31.71    1:30.28  
 29 Annie Roberts             JR EHAR                 1:32.09    1:30.99  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Madeline Eisenhut         FR CAST                 5:25.42    5:24.74  
  2 Molly Swihart             JR EMD                  5:53.75    5:48.96  
  3 Lily Schnautz             FR EMEM                 5:55.89    5:51.25  
  4 Chelsea Huber             SR MTV                  5:54.44    5:51.49  
  5 Samantha Ford             JR EMEM                 5:52.71    5:51.66  
  6 Caitlin Isaac             SR MTV                  6:03.61    5:57.84  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Molly Reynolds            SO MTV                  6:10.33    6:01.84  
  8 Lauren Allen              FR CAST                 5:59.93    6:02.88  
  9 Erin Taylor               SR ENOR                 6:11.84    6:07.07  
 10 Kylie Riess               SO EVCE                 6:14.19    6:14.52  
 11 Grace Grimm               SO CAST                 6:18.19    6:17.66  
 12 Dana Ford                 SO EMEM                 6:23.18    6:18.80  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lauren Brown              JR ERTZ                 6:38.07    6:35.99  
 14 Sarah Kercher             SO EMD                  6:26.86    6:37.10  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Marlin Gummert            JR EHAR                 6:46.19    6:48.28  
 16 Kelsey Mills              JR ENOR                 6:40.59    6:52.06  
 17 Avery Garness             FR ENOR                 6:56.80    6:59.54  
 18 Courtney Morris           SO BOON                 7:12.83    7:10.34  
 19 Adri Funke                JR EMD                  7:22.60    7:17.77  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Castle                                            1:42.56    1:44.14  
     1) Laura Barniak FR                2) Jessica Brunck SR              
     3) Alexis Baize FR                 4) Jordan Vanwinkle SR            
  2 Mount Vernon                                      1:42.68    1:47.17  
     1) Amy Steele JR                   2) Emily Harris JR                
     3) Mary Klueh JR                   4) Caitlin Isaac SR               
  3 Evansville Memorial                               1:47.68    1:48.28  
     1) Marjorie Daily SR               2) Ali Barnett SR                 
     3) Ellie Wagner SR                 4) Leslie Porter SO               
  4 Evansville Mater Dei                              1:51.54    1:52.00  
     1) Kayla Hammelman JR              2) Theresa Scheller SR            
     3) Molly Swihart JR                4) Cydney Quinn JR                
  5 Boonville                                         1:57.52    1:55.47  
     1) Haley Goller SR                 2) Brandi Hay JR                  
     3) Madi Maher SR                   4) Samantha Saltzman SR           
  6 Evansville Reitz                                  1:58.35    1:58.21  
     1) Alexis Lasher JR                2) Laicee Blackwell FR            
     3) Jordan Albin JR                 4) Carol Seyffarth SO             
-------------------------------------------------------------------------
  7 Evansville North                                  2:01.00    1:59.36  
     1) Kelsey Smith SO                 2) Stephanie Wilhelm SO           
     3) Bailey Johnson SO               4) Kendall Adams SR               
  8 Gibson Southern                                   2:03.37    2:08.79  
     1) Haley Kissel JR                 2) Alexis English FR              
     3) Kelsey Sollman SR               4) Katharyn Schuster SR           
  9 Evansville Bosse                                  1:59.59    2:11.28  
     1) Mikhaila Hamilton FR            2) Laura Egan JR                  
     3) Amy Stucker SR                  4) Lorahlee Wilson JR             
 10 Evansville Central                                2:01.29    2:14.10  
     1) Alexandra Amick SO              2) Emmalee Giesler FR             
     3) Kaitlin Giesler SR              4) Tabitha Hester FR              
 11 Evansville Harrison                               2:39.19    2:25.20  
     1) Celcia Goedde SO                2) Whittney Hales SO              
     3) Annie Roberts JR                4) Melissa Calhoun SO             
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kelsey Turner             SO MTV                    59.98    1:00.76  
  2 Samantha Reese            FR MTV                  1:04.76    1:02.67  
  3 Katie Malach              FR CAST                 1:03.42    1:03.86  
  4 Kayla Hammelman           JR EMD                  1:06.04    1:06.45  
  5 Hannah Theiring           JR CAST                 1:05.91    1:06.70  
  6 Elizabeth Davis           SO CAST                 1:07.11    1:06.77  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Liza Mazzocco             SR EMEM                 1:07.14    1:07.19  
  8 Melissa Lara              FR MTV                  1:06.62    1:07.20  
  9 Joan Schopmeyer           SO EMEM                 1:11.87    1:11.10  
 10 Laicee Blackwell          FR ERTZ                 1:09.88    1:11.87  
 11 Emily Taylor              SO EVCE                 1:14.47    1:12.09  
 12 Alexis Lasher             JR ERTZ                 1:14.71    1:13.25  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Natalie Keller            SO EMEM                 1:13.13    1:14.02  
 14 Victoria Wilson           JR ENOR                 1:14.54    1:15.18  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Emily Kroeger             SO BOON                 1:18.54    1:17.15  
 16 Lorahlee Wilson           JR EBOS                 1:19.22    1:20.34  
 17 Whitney Crawford          SO BOON                 1:17.89    1:20.88  
 18 Mackenzie Wagner          FR ENOR                 1:18.74    1:21.12  
 19 Kelsey Schenk             JR EMD                  1:20.03    1:21.55  
 20 Megan Steinkamp           FR EMD                  1:23.87    1:22.95  
 21 Jessica Bockhorst         JR ENOR                 1:23.56    1:23.37  
 22 Alexis English            FR GIBS                 1:26.01    1:27.29  
 23 Emmalee Giesler           FR EVCE                 1:29.90    1:28.75  
 24 Alexis Kiesel             FR GIBS                 1:30.32    1:38.62  
 25 Madison Davis             SO GIBS                 1:45.90    1:56.00  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Erika McCormick           JR MTV                  1:03.64    1:04.15  
  2 Mary Klueh                JR MTV                  1:09.46    1:08.90  
  3 Emma Donaldson            JR CAST                 1:12.89    1:12.87  
  4 Alexis Baize              FR CAST                 1:12.45    1:13.89  
  5 Elizabeth Conkling        JR EMEM                 1:16.63    1:15.34  
  6 Ali Barnett               SR EMEM                 1:14.93    1:15.38  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Kendyl Bourne             JR MTV                  1:16.78    1:15.55  
  8 Kim Peterson              SR CAST                 1:17.67    1:17.12  
  9 Kelsey Sollman            SR GIBS                 1:19.23    1:20.26  
 10 Marley Stratman           JR EMEM                 1:21.70    1:20.90  
 11 Heather Wolf              SO EMD                  1:21.65    1:22.28  
 12 Peyton Rexing             SO EMD                  1:23.19    1:23.23  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Chelsea Schlitt           SO EMD                  1:23.25    1:23.56  
 14 Anna Hubers               SO EVCE                 1:20.07    1:23.87  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kelsey Smith              SO ENOR                 1:21.64    1:24.11  
 16 Haley Kissel              JR GIBS                 1:20.53    1:25.27  
 17 Megan Hargett             JR ENOR                 1:29.75    1:27.20  
 18 Hannah Goller             SO BOON                 1:31.08    1:29.76  
 19 Amy Stucker               SR EBOS                 1:26.93    1:30.04  
 20 Elizabeth Lewis           FR BOON                 1:29.63    1:30.44  
 21 Jordan Albin              JR ERTZ                 1:29.78    1:30.92  
 22 Tara Dawson               FR ENOR                 1:30.97    1:31.36  
 23 Celcia Goedde             SO EHAR                 1:30.56    1:32.25  
 24 Karri Barnerd             FR ERTZ                 1:34.75    1:34.99  
 25 Kaitlin Giesler           SR EVCE                 1:39.82    1:37.84  
 26 Abigail Schaffer          JR EDAY                 1:43.19    1:42.18  
 27 Alexandra Humpert         JR GIBS                 1:38.47    1:45.14  
 28 Madeline Hamilton         SO EHAR                 1:53.91    2:00.85  
 -- Abigail Turner            JR EHAR                 2:08.62         DQ  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Castle                                            3:47.30    3:53.54  
     1) Madeline Eisenhut FR            2) Laura Barniak FR               
     3) Katie Malach FR                 4) Alexis Baize FR                
  2 Mount Vernon                                      3:46.46    3:59.01  
     1) Emily Harris JR                 2) Caitlin Isaac SR               
     3) Samantha Reese FR               4) Melissa Lara FR                
  3 Evansville Memorial                               3:47.86    3:59.69  
     1) Marjorie Daily SR               2) Ellie Wagner SR                
     3) Lily Schnautz FR                4) Samantha Ford JR               
  4 Evansville Mater Dei                              3:59.53    4:11.04  
     1) Molly Swihart JR                2) Theresa Scheller SR            
     3) Sarah Kercher SO                4) Cydney Quinn JR                
  5 Evansville Reitz                                  4:31.38    4:19.48  
     1) Emily Barnerd SR                2) Laicee Blackwell FR            
     3) Alexis Lasher JR                4) Carol Seyffarth SO             
  6 Boonville                                         4:25.48    4:20.38  
     1) Haley Goller SR                 2) Emily Kroeger SO               
     3) Madi Maher SR                   4) Samantha Saltzman SR           
-------------------------------------------------------------------------
  7 Evansville North                                  4:32.05    4:21.70  
     1) Stephanie Wilhelm SO            2) Erin Taylor SR                 
     3) Bailey Johnson SO               4) Kendall Adams SR               
  8 Evansville Central                                4:20.84    4:32.93  
     1) Kylie Riess SO                  2) Alexandra Amick SO             
     3) Anna Hubers SO                  4) Emily Taylor SO                
  9 Evansville Harrison                               5:33.79    6:11.06  
     1) Whittney Hales SO               2) Madeline Hamilton SO           
     3) Abigail Turner JR               4) Marlin Gummert JR