Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/5/2011 05:32 PM
       IHSAA Girls Swimming and Diving Sectional - 2/3/2011 to 2/5/2011        
                            Chesterton High School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chesterton                                        1:51.22    1:47.72   32  
     1) Madelaine Miller JR             2) Olivia Kabacinski JR           
     3) Meaghan McLaughlin SR           4) Lauren Foor SR                 
  2 Portage                                           1:59.53    1:56.93   26  
     1) Tayler Bayer JR                 2) Sierra King JR                 
     3) Jordan Parker FR                4) Christina Delturco SR          
  3 Wheeler                                           2:01.21    1:58.76   24  
     1) Audrey Schnell SO               2) Gabrielle Popovich SR          
     3) Kelli Nikolich JR               4) Isabella Popovich FR           
  4 LaPorte                                           1:59.68    1:58.94   22  
     1) ChloeR Christ                   2) BrielleR Warnock               
     3) CarlyR Jackson                  4) EmilyR Metheny                 
  5 Michigan City                                     1:59.24    1:59.03   20  
     1) Bridget Callaghan SR            2) Elizabeth Dobben SR            
     3) Jaymie Pliskey FR               4) Kristina Parrish JR            
  6 Valparaiso                                        2:02.63    2:02.11   18  
     1) Marisa Cain SO                  2) Riley Carter JR                
     3) Jill Ridder SR                  4) Sydney Perry SO                
B - Final
  7 Merrillville                                      2:06.70    2:03.54   14  
     1) Caitlinn Caddick FR             2) Kelsey Sajdera SR              
     3) Kennedy Wilck FR                4) Jill Ross SR                   
  8 Hobart                                            2:07.82    2:06.64   10  
     1) Chanler Rosenbaum SR            2) Christine Bigbie SR            
     3) Alivia Pender FR                4) Hailey Bottomley JR            
 -- Calumet                                           2:39.13         DQ  
     1) Roberta Pivourite SO            2) Kalese Thomas FR               
     3) Kayla Kronland SO               4) Erica Goodson JR               
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Julia Campbell            SO CHES                 1:56.91    1:54.41   16  
  2 Katherine Curley          SO CHES                 1:59.66    1:56.37   13  
  3 Tayler Bayer              JR PORT                 2:00.07    1:58.05   12  
  4 Mae Bass                  SO CHES                 2:01.28    1:58.38   11  
  5 Emily Metheny             SR LAPO                 2:02.82    2:03.50   10  
  6 Justine Johnson           JR VALP                 2:04.61    2:03.97    9  
B - Final
  7 Sydney Perry              SO VALP                 2:05.68    2:05.26    7  
  8 Jaymie Pliskey            FR MICH                 2:07.27    2:05.56    5  
  9 Erika McEwan              SR PORT                 2:08.58    2:09.10    4  
 10 Jordan Simmons            JR PORT                 2:09.06    2:10.72    3  
 11 Elizabeth Schlichting     FR VALP                 2:13.06    2:12.73    2  
 12 Isabella Popovich         FR WHEL                 2:11.59    2:13.84    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madelaine Miller          JR CHES                 2:12.51    2:09.53   16  
  2 Meaghan McLaughlin        SR CHES                 2:14.31    2:10.41   13  
  3 Sierra King               JR PORT                 2:15.30    2:13.67   12  
  4 Erin Socha                FR CHES                 2:19.79    2:19.95   11  
  5 Chloe Christ              FR LAPO                 2:20.56    2:20.27   10  
  6 Kristina Parrish          JR MICH                 2:22.84    2:24.26    9  
B - Final
  7 Riley Carter              JR VALP                 2:23.41    2:24.41    7  
  8 Audrey Schnell            SO WHEL                 2:28.10    2:27.68    5  
  9 Courtney Joesph           FR PORT                 2:28.52    2:29.31    4  
 10 Allison Raymond           JR LAPO                 2:31.69    2:32.03    3  
 11 Allison Bolde             SO WHEL                 2:31.02    2:32.60    2  
 12 Brielle Warnock           FR LAPO                 2:32.41    2:34.29    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lauren Foor               SR CHES                   24.86      24.18   16  
  2 Olivia Kabacinski         JR CHES                   24.04      24.20   13  
  3 Allie Lamberson           JR VALP                   24.71      24.35   12  
  4 Basia Barbara Niziolek    SR VALP                   24.78      24.64   11  
  5 Madisyn Coudriet          FR CHES                   25.06      25.05   10  
  6 Victoria Klimczak         SO SCUN                   25.34      25.23    9  
B - Final
  7 Chanler Rosenbaum         SR HOBR                   26.07      26.34    7  
  8 Erin Callaghan            FR MICH                   26.47      26.57    5  
  9 Bridget Callaghan         SR MICH                   27.08      27.17    4  
 10 Jill Ross                 SR MERV                   27.81      27.33    3  
 11 Elizabeth Dobben          SR MICH                   26.89      27.34    2  
 12 Ryan Thomas               JR VALP                   27.63      27.75    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Khalela Elnaggar          SO VALP                  300.50     407.95   16  
  2 Amanda Sorensen           SO VALP                  233.65     323.80   13  
  3 Jacquelyn Kracich         JR VALP                  227.15     319.40   12  
  4 Lauren Haddox             JR PORT                  216.60     304.50   11  
  5 Kirsten Sidebottom        SR HOBR                  221.05     302.60   10  
  6 Marissa Kroeger           SO CHES                  192.20     275.45    9  
B - Final
  7 Kaitlyn Phillips          SR MERV                  179.10     260.75    7  
  8 Katie Behrendt            SR CHES                  167.80     221.20    5  
  9 Kara Phillips             SO MERV                  163.45     219.95    4  
 10 Kasey Nowatzke            FR MICH                  132.05     184.05    3  
 11 Emma Bice                 SO MERV                  148.40     179.15    2  
 12 Cheyanne Comer            FR CHES                  131.75     173.45    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carly Jackson             SO LAPO                   59.14      57.63   16  
  2 Meaghan McLaughlin        SR CHES                   59.77      57.81   13  
  3 Basia Barbara Niziolek    SR VALP                 1:01.16      59.79   12  
  4 Kaitlyn Steffus           SO VALP                 1:00.78    1:00.99   11  
  5 Erin Socha                FR CHES                 1:01.58    1:02.03   10  
  6 Gena Bantalong            FR CHES                 1:02.53    1:02.83    9  
B - Final
  7 Gabrielle Popovich        SR WHEL                 1:03.30    1:03.53    7  
  8 Jordan Parker             FR PORT                 1:06.83    1:05.92    5  
  9 Kennedy Wilck             FR MERV                 1:07.14    1:06.62    4  
 10 Lauren Lafferty           JR VALP                 1:09.95    1:09.61    3  
 11 Allison Raymond           JR LAPO                 1:12.56    1:09.87    2  
 12 Alivia Pender             FR HOBR                 1:10.94    1:10.86    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Olivia Kabacinski         JR CHES                   52.27      51.78   16  
  2 Lauren Foor               SR CHES                   54.24      53.07   13  
  3 Allie Lamberson           JR VALP                   54.50      53.46   12  
  4 Victoria Klimczak         SO SCUN                   54.90      54.81   11  
  5 Mae Bass                  SO CHES                   55.76      55.02   10  
  6 Jaymie Pliskey            FR MICH                   58.23      58.07    9  
B - Final
  7 Jill Ridder               SR VALP                   58.35      58.12    7  
  8 Isabella Popovich         FR WHEL                 1:00.33      59.70    5  
  9 Kelsey Sajdera            SR MERV                   59.96    1:00.06    3.5
  9 Erika McEwan              SR PORT                 1:00.47    1:00.06    3.5
 11 Chanler Rosenbaum         SR HOBR                 1:00.16    1:01.37    2  
 12 Jill Ross                 SR MERV                 1:01.93    1:01.39    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carly Jackson             SO LAPO                 5:08.77    5:03.32   16  
  2 Julia Campbell            SO CHES                 5:11.85    5:03.34   13  
  3 Katherine Curley          SO CHES                 5:12.27    5:06.98   12  
  4 Tayler Bayer              JR PORT                 5:16.48    5:16.49   11  
  5 Wendy BantaLong           FR CHES                 5:19.47    5:20.72   10  
  6 Kaitlyn Steffus           SO VALP                 5:23.49    5:23.54    9  
B - Final
  7 Justine Johnson           JR VALP                 5:33.67    5:28.51    7  
  8 Emily Metheny             SR LAPO                 5:32.12    5:31.24    5  
  9 Sydney Perry              SO VALP                 5:39.88    5:39.00    4  
 10 Kristina Parrish          JR MICH                 5:36.53    5:41.89    3  
 11 Jordan Simmons            JR PORT                 5:44.10    5:45.15    2  
 12 Allison Bolde             SO WHEL                 5:57.19    5:56.07    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chesterton                                        1:41.24    1:37.52   32  
     1) Lauren Foor SR                  2) Katherine Curley SO            
     3) Julia Campbell SO               4) Olivia Kabacinski JR           
  2 Valparaiso                                        1:48.55    1:41.38   26  
     1) Allie Lamberson JR              2) Kaitlyn Steffus SO             
     3) Sydney Perry SO                 4) Basia Barbara Niziolek SR      
  3 Portage                                           1:47.40    1:46.47   24  
     1) Sierra King JR                  2) Jordan Parker FR               
     3) Erika McEwan SR                 4) Tayler Bayer JR                
  4 Wheeler                                           1:51.14    1:50.40   22  
     1) Isabella Popovich FR            2) Gabrielle Popovich SR          
     3) Allison Bolde SO                4) Kelli Nikolich JR              
  5 Hobart                                            1:54.25    1:52.81   20  
     1) Alivia Pender FR                2) Christine Bigbie SR            
     3) Hailey Bottomley JR             4) Chanler Rosenbaum SR           
  6 Michigan City                                     1:55.88    1:54.50   18  
     1) Erin Callaghan FR               2) Amanda Yadavia FR              
     3) Lauren Miltenberger FR          4) Moira Cogswell SR              
B - Final
  7 LaPorte                                           1:56.95    1:54.39   14  
     1) AndreaR Aragon                  2) JaclynR Lewis                  
     3) ErinR Pickford                  4) AllisonR Raymond               
  8 Merrillville                                      1:57.45    1:55.10   10  
     1) Jenny Meloy FR                  2) Alyssa James SR                
     3) Hailey Holden JR                4) Maggie Connelly FR             
  9 Calumet                                           2:18.27    2:16.28    8  
     1) Kalese Thomas FR                2) Andrea DeGard JR               
     3) Erica Goodson JR                4) Kayla Kronland SO              
 -- Knox                                              2:05.09         DQ  
     1) Susan Risner FR                 2) Nicole Knutel SO               
     3) Trinidad Resendez SR            4) Haley White SR                 
 -- North Judson-San Pierre                           2:23.75         DQ  
     1) Arianna Bonnetts SO             2) Kaci Schumacher SO             
     3) Taylor Carmichael SO            4) Shelby Myers SO                
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madelaine Miller          JR CHES                 1:00.57      58.73   16  
  2 Stephanie Krause          FR CHES                 1:01.85    1:01.11   13  
  3 Courtney O'Keefe          FR CHES                 1:01.67    1:02.27   12  
  4 Bridget Callaghan         SR MICH                 1:04.24    1:04.15   11  
  5 Chloe Christ              FR LAPO                 1:04.29    1:04.70   10  
  6 Audrey Schnell            SO WHEL                 1:05.64    1:04.96    9  
B - Final
  7 Jordan Parker             FR PORT                 1:07.45    1:06.34    7  
  8 Marisa Cain               SO VALP                 1:07.77    1:09.46    5  
  9 Alivia Pender             FR HOBR                 1:10.04    1:09.62    4  
 10 Isabella O'Sheachildress  JR MICH                 1:10.29    1:09.80    3  
 11 Natalie Wirsing           SO VALP                 1:08.88    1:10.16    2  
 12 Jessica Palos             FR PORT                 1:10.63    1:10.44    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sierra King               JR PORT                 1:09.12    1:08.68   16  
  2 Allison McAloon           SO CHES                 1:11.62    1:10.85   13  
  3 Erin Callaghan            FR MICH                 1:13.66    1:13.59   12  
  4 Erin Kelley               SR CHES                 1:14.18    1:13.83   11  
  5 Jill Ridder               SR VALP                 1:14.36    1:13.84   10  
  6 Gabrielle Popovich        SR WHEL                 1:14.94    1:15.93    9  
B - Final
  7 Jessica Campbell          SR CHES                 1:14.96    1:15.39    7  
  8 Riley Carter              JR VALP                 1:16.85    1:16.07    5  
  9 Elizabeth Dobben          SR MICH                 1:17.10    1:16.24    4  
 10 Alexis Reddington         JR PORT                 1:18.61    1:18.23    3  
 11 Allison Drever            FR VALP                 1:18.80    1:18.68    2  
 12 Nouha Hakim               FR MICH                 1:17.96    1:18.78    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chesterton                                        3:40.35    3:34.94   32  
     1) Madelaine Miller JR             2) Katherine Curley SO            
     3) Meaghan McLaughlin SR           4) Julia Campbell SO              
  2 Valparaiso                                        3:59.36    3:42.98   26  
     1) Kaitlyn Steffus SO              2) Justine Johnson JR             
     3) Basia Barbara Niziolek SR       4) Allie Lamberson JR             
  3 LaPorte                                           3:57.51    3:50.52   24  
     1) EmilyR Metheny                  2) AllisonR Raymond               
     3) ChloeR Christ                   4) CarlyR Jackson                 
  4 Michigan City                                     3:55.08    3:52.49   22  
     1) Kristina Parrish JR             2) Jaymie Pliskey FR              
     3) Bridget Callaghan SR            4) Elizabeth Dobben SR            
  5 Merrillville                                      4:07.87    4:03.79   20  
     1) Kelsey Sajdera SR               2) Caitlinn Caddick FR            
     3) Jill Ross SR                    4) Kennedy Wilck FR               
  6 Portage                                           4:08.81    4:09.99   18  
     1) Jordan Simmons JR               2) Courtney Joesph FR             
     3) Christina Delturco SR           4) Erika McEwan SR                
B - Final
  7 Wheeler                                           4:15.94    4:14.75   14  
     1) Allison Bolde SO                2) Audrey Schnell SO              
     3) Rachel Wodetzki FR              4) Sofia Esquivel SO              
  8 Hobart                                            4:52.68    4:43.00   10  
     1) Morgan Courteau FR              2) Kimberly Bigbie                
     3) Jordan Benton SO                4) Sophia Crimmins SR