Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/5/2011 05:48 PM
       IHSAA Girls Swimming and Diving Sectional - 2/3/2011 to 2/5/2011        
                        Franklin Community High School                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Center Grove                                      1:47.87    1:46.80   32  
     1) Allie Day SR                    2) Emma Schoettmer JR             
     3) Taylor Davis SR                 4) Haley Townsend JR              
  2 Franklin Community                                1:55.52    1:51.22   26  
     1) Jennifer Oleksiak SR            2) Mikayla Carroll SO             
     3) Shelby Barr JR                  4) Abigail Smith JR               
  3 Perry Meridian                                    2:00.49    1:59.34   24  
     1) Jackie Mead FR                  2) Kelsey Padgham SR              
     3) Deanna Ford FR                  4) Haley Blaich SO                
  4 Greenwood Community                               2:02.91    2:01.46   22  
     1) Sam Wituszynski SR              2) Alexa Jennings JR              
     3) Neeli Southwick JR              4) Amy Hicks SR                   
  5 Martinsville                                      2:07.01    2:03.71   20  
     1) Ella Paul SR                    2) Dayle Neitzel JR               
     3) Liz Iversen FR                  4) Murielle Bathory JR            
  6 Roncalli                                          2:07.83    2:04.11   18  
     1) Rachael Redmond JR              2) Lydia Griffiths SR             
     3) Katie Silvers SR                4) Natalie Marshall JR            
B - Final
  7 Whiteland Community                               2:08.76    2:08.29   14  
     1) Kaylie Shingleton SR            2) Katie Campbell SO              
     3) Brittany James SO               4) Chelseay Anderson FR           
  8 Southport                                         2:13.09    2:11.10   10  
     1) Carly Chappell SO               2) Sarah Barnhart SO              
     3) Lizzy Dart SR                   4) Ashley Macy FR                 
  9 Indian Creek                                      2:11.00    2:11.87    8  
     1) Tori Caudill FR                 2) Samantha Shepard JR            
     3) Amanda Meiklejohn SR            4) Alex Decker SR                 
 10 Decatur Central                                   2:11.23    2:12.24    6  
     1) Rina Frantz SO                  2) Sarah Divelbliss SR            
     3) Audry Staggs SO                 4) Cara Corsaro SO                
 11 Mooresville                                       2:18.52    2:14.34    4  
     1) Callan Swaim JR                 2) Katie Hendrickson SO           
     3) Tori Gilbert SO                 4) Ally Phillips SO               
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kristen Nunnelly          JR CGRV                 1:55.18    1:53.74   16  
  2 Taylor Davis              SR CGRV                 1:57.95    1:56.52   13  
  3 Jennifer Oleksiak         SR FRKL                 2:01.50    1:59.35   12  
  4 Neeli Southwick           JR GWOD                 2:02.75    2:00.66   11  
  5 Kendall Hurst             JR MART                 2:01.04    2:01.61   10  
  6 Amanda Campbell           SR WLAN                 2:02.00    2:03.93    9  
B - Final
  7 Mikaela Saugstad          SO CGRV                 2:04.77    2:01.67    7  
  8 Kelsey Kluesner           JR MART                 2:10.62    2:08.81    5  
  9 Emma Wells                SR WLAN                 2:10.84    2:09.69    4  
 10 Devan Clegg               JR FRKL                 2:15.31    2:13.22    3  
 11 Jordan Herron             JR INCR                 2:15.17    2:15.26    2  
 12 Katlyn Worland            FR MOOR                 2:15.12    2:15.36    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Allie Day                 SR CGRV                 2:08.25    2:05.84   16  
  2 Emma Schoettmer           JR CGRV                 2:11.68    2:08.59   13  
  3 Mikayla Carroll           SO FRKL                 2:17.64    2:17.41   12  
  4 Anna Burton               SO CGRV                 2:19.30    2:20.35   11  
  5 Deanna Ford               FR PMER                 2:22.28    2:22.89   10  
  6 Chelsea Culp              SO FRKL                 2:23.70    2:26.36    9  
B - Final
  7 Dorian Mihay              SR MART                 2:25.24    2:20.68    7  
  8 Sarah White               SR FRKL                 2:26.51    2:25.35    5  
  9 Katie Silvers             SR RONC                 2:30.25    2:26.79    4  
 10 Lizzy Dart                SR SPOR                 2:27.59    2:28.99    3  
 11 Becca Gervasio            SO RONC                 2:33.57    2:31.96    2  
 12 Lydia Griffiths           SR RONC                 2:36.90    2:41.48    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Abigail Smith             JR FRKL                   24.65      24.13   16  
  2 Stephanie Wolfersberger   JR WLAN                   25.42      24.93   13  
  3 Jordan Timmons            SO CGRV                   26.36      26.07   12  
  4 Kelsey Padgham            SR PMER                   26.51      26.49   11  
  5 Haley Blaich              SO PMER                   26.80      26.84   10  
  6 Christine Counts          SR WLAN                   26.71      26.85    9  
B - Final
  7 Liz Iversen               FR MART                   27.20      26.94    7  
  8 Lauren Beaumont           FR CGRV                   27.03      27.20    5  
  9 Shelby Barr               JR FRKL                   27.26      27.38    4  
 10 Rachael Redmond           JR RONC                   27.57      27.43    3  
 11 Amy Hicks                 SR GWOD                   27.16      27.51    2  
 12 Mallory Mappes            JR CGRV                   27.80      28.12    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Beth Haug                 JR CGRV                  276.10     385.00   16  
  2 Allie Lake                SR MART                  284.75     381.35   13  
  3 Kylie Mynatt              SO WLAN                  269.10     361.00   12  
  4 Stephanie Tran            SR GWOD                  232.40     325.30   11  
  5 Mikaila Buening           SO FRKL                  238.35     322.55   10  
  6 Erin Burbank              FR INCR                  205.80     275.60    9  
  7 Kaylee Pence              SR RONC                  198.70     255.15    7  
  8 Taylor Yazzie             SO DECA                  194.30     253.60    5  
  9 Jamie Geitner             FR CGRV                  179.25     244.45    4  
 10 Samantha Smith            JR FRKL                  168.55     241.95    3  
 11 Katie Rance               FR FRKL                  175.15     240.25    2  
 12 Jordyn Perry              SR WLAN                  175.10     231.25    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor Davis              SR CGRV                   59.23      58.66   16  
  2 Deanna Ford               FR PMER                 1:01.12    1:00.94   13  
  3 Dorian Mihay              SR MART                 1:04.02    1:01.09   12  
  4 Shelby Barr               JR FRKL                 1:01.98    1:03.50   11  
  5 Lauren Beaumont           FR CGRV                 1:02.60    1:04.27   10  
  6 Devan Clegg               JR FRKL                 1:05.68    1:06.45    9  
B - Final
  7 Jenn Cole                 SR CGRV                 1:05.88    1:06.02    7  
  8 Emma Wells                SR WLAN                 1:06.97    1:06.46    5  
  9 Katie Silvers             SR RONC                 1:08.05    1:06.68    4  
 10 Abby Pongracz             SO RONC                 1:09.52    1:09.19    3  
 11 Annika Schmidt            JR FRKL                 1:12.01    1:10.69    2  
 12 Brittany James            SO WLAN                 1:12.02    1:15.00    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Haley Townsend            JR CGRV                   53.32      53.12   16  
  2 Abigail Smith             JR FRKL                   55.97      54.54   13  
  3 Stephanie Wolfersberger   JR WLAN                   56.79      56.36   12  
  4 Emily Scrougham           SR MART                   57.32      57.01   11  
  5 Jordan Timmons            SO CGRV                   57.23      57.42   10  
  6 Haley Blaich              SO PMER                   58.12      57.51    9  
B - Final
  7 Christine Counts          SR WLAN                   59.22      58.13    7  
  8 Erin Bush                 SO FRKL                   59.91      59.32    5  
  9 Rachael Redmond           JR RONC                 1:00.40      59.67    4  
 10 Elizabeth Nellis          FR PMER                 1:00.06      59.87    3  
 11 Natalie Marshall          JR RONC                 1:01.02    1:00.02    2  
 12 Mallory Mappes            JR CGRV                 1:00.03    1:00.59    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kristen Nunnelly          JR CGRV                 5:13.92    5:02.84   16  
  2 Mikaela Saugstad          SO CGRV                 5:29.94    5:20.06   13  
  3 Neeli Southwick           JR GWOD                 5:23.74    5:21.81   12  
  4 Kendall Hurst             JR MART                 5:28.32    5:28.31   11  
  5 Lizzy Dart                SR SPOR                 5:32.68    5:38.50   10  
  6 Tori Caudill              FR INCR                 5:40.96    5:51.43    9  
B - Final
  7 Sheridan Castor           JR CGRV                 5:46.96    5:43.33    7  
  8 Liz Iversen               FR MART                 5:46.90    5:44.34    5  
  9 Sarah White               SR FRKL                 5:46.54    5:44.65    4  
 10 Kelsey Kluesner           JR MART                 5:49.32    5:49.21    3  
 11 Olivia Daily              SO FRKL                 5:50.90    5:50.02    2  
 12 Hollis Conners            SR FRKL                 5:49.47    5:53.11    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Center Grove                                      1:42.62    1:41.12   32  
     1) Haley Townsend JR               2) Emma Schoettmer JR             
     3) Jordan Timmons SO               4) Kristen Nunnelly JR            
  2 Franklin Community                                1:48.08    1:43.44   26  
     1) Jennifer Oleksiak SR            2) Shelby Barr JR                 
     3) Erin Bush SO                    4) Abigail Smith JR               
  3 Martinsville                                      1:46.42    1:44.93   24  
     1) Emily Scrougham SR              2) Dorian Mihay SR                
     3) Kendall Hurst JR                4) Liz Iversen FR                 
  4 Whiteland Community                               1:48.24    1:44.98   22  
     1) Stephanie Wolfersberger JR      2) Amanda Campbell SR             
     3) Emma Wells SR                   4) Christine Counts SR            
  5 Greenwood Community                               1:51.07    1:48.12   20  
     1) Amy Hicks SR                    2) Neeli Southwick JR             
     3) Sam Wituszynski SR              4) Alexa Jennings JR              
  6 Roncalli                                          1:54.03    1:52.85   18  
     1) Abby Pongracz SO                2) Allison Ray JR                 
     3) Lydia Griffiths SR              4) Rachael Redmond JR             
B - Final
  7 Perry Meridian                                    1:54.84    1:53.47   14  
     1) Heidi Carpenter FR              2) Katie Donovan SR               
     3) Katie Dodd FR                   4) Elizabeth Nellis FR            
  8 Indian Creek                                      1:54.25    1:53.83   10  
     1) Alex Decker SR                  2) Jordan Herron JR               
     3) Amanda Meiklejohn SR            4) Samantha Shepard JR            
  9 Mooresville                                       1:55.86    1:54.98    8  
     1) Alex Hicks SO                   2) Kylee Rhodes JR                
     3) Katlyn Worland FR               4) Andrea Cornelison SR           
 10 Southport                                         1:56.92    1:57.54    6  
     1) Rachel Foster JR                2) Ashley Macy FR                 
     3) Sarah Barnhart SO               4) Emily Odle SR                  
 11 Decatur Central                                   2:11.00    1:59.20    4  
     1) Sabrina Fuller FR               2) Anna Osborn FR                 
     3) Payton Knapp JR                 4) Audry Staggs SO                
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Allie Day                 SR CGRV                   59.20      57.19   16  
  2 Amanda Campbell           SR WLAN                 1:04.67    1:04.37   13  
  3 Anna Burton               SO CGRV                 1:05.69    1:05.51   12  
  4 Chelsea Culp              SO FRKL                 1:06.14    1:06.78   11  
  5 Erin Bush                 SO FRKL                 1:07.31    1:07.77   10  
  6 Tori Caudill              FR INCR                 1:06.75    1:07.94    9  
B - Final
  7 Sam Wituszynski           SR GWOD                 1:07.32    1:06.84    7  
  8 Ella Paul                 SR MART                 1:08.73    1:07.42    5  
  9 Jenn Cole                 SR CGRV                 1:08.87    1:07.69    4  
 10 Jackie Mead               FR PMER                 1:09.77    1:09.02    3  
 11 Kaylie Shingleton         SR WLAN                 1:10.34    1:09.65    2  
 12 Kendall Pritsch           FR GWOD                 1:10.12    1:10.29    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Emma Schoettmer           JR CGRV                 1:04.61    1:02.87   16  
  2 Jennifer Oleksiak         SR FRKL                 1:10.66    1:09.15   13  
  3 Mikayla Carroll           SO FRKL                 1:12.04    1:09.68   12  
  4 Kaiti Sullivan            FR CGRV                 1:13.38    1:12.95   11  
  5 Allie Jacks               FR CGRV                 1:16.35    1:15.14   10  
  6 Kelsey Padgham            SR PMER                 1:15.59    1:16.46    9  
B - Final
  7 Emily Scrougham           SR MART                 1:16.65    1:16.79    7  
  8 Alexa Jennings            JR GWOD                 1:17.48    1:16.89    5  
  9 Becca Gervasio            SO RONC                 1:18.42    1:18.28    4  
 10 Dayle Neitzel             JR MART                 1:18.67    1:19.57    3  
 11 Katie Campbell            SO WLAN                 1:20.01    1:20.02    2  
 12 Sarah Bonnewell           SR MOOR                 1:19.49    1:20.41    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Center Grove                                      3:43.49    3:34.66   32  
     1) Kristen Nunnelly JR             2) Haley Townsend JR              
     3) Taylor Davis SR                 4) Allie Day SR                   
  2 Martinsville                                      3:55.98    3:48.92   26  
     1) Kendall Hurst JR                2) Kelsey Kluesner JR             
     3) Dorian Mihay SR                 4) Emily Scrougham SR             
  3 Whiteland Community                               3:55.61    3:51.28   24  
     1) Stephanie Wolfersberger JR      2) Christine Counts SR            
     3) Emma Wells SR                   4) Amanda Campbell SR             
  4 Perry Meridian                                    3:57.64    3:56.19   22  
     1) Haley Blaich SO                 2) Elizabeth Nellis FR            
     3) Kelsey Padgham SR               4) Deanna Ford FR                 
  5 Franklin Community                                3:59.80    3:58.75   20  
     1) Erin Bush SO                    2) Chelsea Culp SO                
     3) Sarah White SR                  4) Mikayla Carroll SO             
  6 Indian Creek                                      4:05.48    4:05.79   18  
     1) Alex Decker SR                  2) Samantha Shepard JR            
     3) Jordan Herron JR                4) Tori Caudill FR                
B - Final
  7 Roncalli                                          4:06.94    4:04.42   14  
     1) Katie Silvers SR                2) Becca Gervasio SO              
     3) Abby Pongracz SO                4) Natalie Marshall JR            
  8 Southport                                         4:11.05    4:07.01   10  
     1) Lizzy Dart SR                   2) Rachel Foster JR               
     3) Katy White SR                   4) Emily Odle SR                  
  9 Greenwood Community                               4:21.12    4:08.47    8  
     1) Amy Hicks SR                    2) Kendall Pritsch FR             
     3) Logan Campbell JR               4) Alexa Jennings JR              
 10 Decatur Central                                   4:41.83    4:17.55    6  
     1) Rina Frantz SO                  2) Cara Corsaro SO                
     3) Sabrina Fuller FR               4) Sarah Divelbliss SR