Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/4/2011 08:42 PM
       IHSAA Girls Swimming and Diving Sectional - 2/3/2011 to 2/5/2011        
                       Hamilton Southeastern High School                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yorktown                                          1:54.34    1:51.47  
     1) Caroline Grasso SO              2) Kersea Gable SO                
     3) Jessica Extine SO               4) Larah Beaver JR                
  2 Fishers                                           1:51.39    1:53.62  
     1) Alexandra Lemen SR              2) Audrey Scott SO                
     3) Mary Phillips SR                4) Sarah Moser JR                 
  3 Hamilton Southeastern                             1:54.99    1:55.21  
     1) Allison Milborn JR              2) Emily Matio FR                 
     3) Lauren Pence JR                 4) Erica Wiley JR                 
  4 Anderson                                          2:07.10    2:04.60  
     1) Esther Mishler SO               2) Victoria Brown JR              
     3) Kali Harrison SR                4) Sarah Bohnenkamp SR            
  5 Pendleton Heights                                 2:03.28    2:04.96  
     1) Mason Mills FR                  2) Alexis Niccum JR               
     3) Autumn Brown SR                 4) Bailey Strock FR               
  6 Marion                                            2:06.98    2:06.11  
     1) Ashley Hopkins SR               2) Leslie Collins SR              
     3) Meredith Kuczora JR             4) Sasha Artis FR                 
-------------------------------------------------------------------------
  7 Oak Hill                                          2:10.52    2:06.92  
     1) Christine Harper SO             2) Miranda Brookshire SR          
     3) Kendall Drook                   4) Hannah Brown SO                
  8 Elwood                                            2:35.34    2:30.96  
     1) Ellie Fettig JR                 2) Zara Anderson SR               
     3) Sophia Sechler SR               4) Morgan Cook JR                 
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Katie Lemen               FR FISH                 1:56.22    1:57.85  
  2 Mikaela Hickey            FR FISH                 1:58.74    1:58.27  
  3 Lauren Schingel           FR FISH                 2:02.13    2:02.00  
  4 Megan Lo                  FR HSE                  2:05.08    2:04.70  
  5 Abby Carr                 SR HSE                  2:06.65    2:05.93  
  6 Samantha Mauk             JR OAKH                 2:04.80    2:06.03  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Kiera McCormack           FR HSE                  2:06.84    2:08.00  
  8 Caroline Grasso           SO YORK                 2:08.65    2:10.49  
  9 Brooke Sigler             JR YORK                 2:08.63    2:10.55  
 10 Kirsten Nickoli           JR YORK                 2:17.23    2:15.11  
 11 Laura Davisson            JR PEND                 2:17.40    2:16.00  
 12 Jillyan Jackson           JR PEND                 2:14.39    2:16.92  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ashley Glassburn          SR OAKH                 2:14.14    2:17.29  
 14 Jessica Simmons           JR AHS                  2:24.87    2:23.42  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Lydia Brown               SR OAKH                 2:23.84    2:31.05  
 16 Jessica Herndon           JR LIBC                 2:41.00    2:35.73  
 17 Ellie Fettig              JR ELWD                 2:36.59    2:39.38  
 18 Sarah Bournique           SO MARN                 2:35.83    2:41.04  
 19 Hannah Carter             SR MARN                 2:41.63    2:43.91  
 20 Madeline Helpling         SO ELWD                 2:50.00    2:48.65  
 21 Megan Young               JR MARN                 2:45.68    2:49.65  
 22 Valerie Lay               FR PEND                 3:19.06    3:15.45  
 23 Jessica Israel            SR ELWD                 3:52.25    3:51.02  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Audrey Scott              SO FISH                 2:13.00    2:13.66  
  2 Gabrielle Mazero          FR HSE                  2:17.75    2:14.01  
  3 Heather Cunningham        JR FISH                 2:15.75    2:14.73  
  4 Alexandra Carmack         SR FISH                 2:15.98    2:18.57  
  5 Hannah Henry              SO HSE                  2:20.38    2:20.87  
  6 Emily Matio               FR HSE                  2:22.36    2:23.56  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Victoria Brown            JR AHS                  2:34.85    2:32.11  
  8 Kersea Gable              SO YORK                 2:36.95    2:32.24  
  9 Miranda Brookshire        SR OAKH                 2:30.47    2:32.79  
 10 Chappell Railey           JR YORK                 2:39.60    2:32.93  
 11 Chelsea Watters           JR YORK                 2:39.24    2:34.53  
 12 Sarah Bohnenkamp          SR AHS                  2:39.69    2:39.60  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Mallory Bundrick          FR OAKH                 2:39.21    2:39.71  
 14 Ivy Wysong                FR PEND                 2:37.44    2:41.10  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Meredith Kuczora          JR MARN                 2:48.99    2:48.41  
 16 Sydney Brookshire         FR OAKH                 2:50.43    2:48.85  
 17 Amanda Wolfe              SR MARN                 3:00.61    3:00.19  
 18 Taylor Cromas             SR MARN                 3:04.99    3:06.71  
 19 Brooklyn Harney           FR ELWD                 3:10.28    3:13.28  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jessica Extine            SO YORK                   24.99      24.50  
  2 Samantha Montgomery       SR FISH                   25.59      24.94  
  3 Chloe Susdorf             JR FISH                   25.40      25.01  
  4 Sarah Moser               JR FISH                   25.70      25.07  
  4 Autumn Brown              SR PEND                   25.02      25.07  
  6 Melissa Ford              FR OAKH                   24.82      25.34  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jillienne Jacoby          SR HSE                    26.09      25.96  
  8 Lauren Pence              JR HSE                    26.37      26.20  
  9 Erica Wiley               JR HSE                    26.39      26.28  
 10 Kali Harrison             SR AHS                    26.76      26.31  
 11 Gabby LaVoie              SR YORK                   27.91      26.84  
 12 Ashley Sexton             SO YORK                   27.94      27.05  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Sasha Artis               FR MARN                   27.46      27.51  
 14 Hannah Brown              SO OAKH                   28.10      28.48  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Allie Conway              JR OAKH                   27.70      28.72  
 16 Leslie Collins            SR MARN                   28.83      29.39  
 17 Sophia Sechler            SR ELWD                   29.86      30.08  
 18 Zea Miller                FR MARN                   28.97      32.57  
 19 Brooke VanHook            JR AHS                    32.92      33.37  
 20 Alexis Niccum             JR PEND                   33.34      33.48  
 21 Jessica Bryant            FR PEND                   33.07      33.49  
 22 Chloe Miller              JR AHS                    33.34      34.10  
 23 Whitney Campbell          SO ELWD                   34.74      34.91  
 24 Hillary Foreman           FR LIBC                   37.44      35.90  
 25 Lydia Alexander           SR ELWD                   36.20      41.44  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Samantha Montgomery       SR FISH                   58.96      58.97  
  2 Jessica Extine            SO YORK                 1:02.10    1:00.06  
  3 Mary Phillips             SR FISH                 1:00.13    1:00.07  
  4 Courtney Mudd             SO HSE                  1:02.46    1:01.05  
  5 Heather Cunningham        JR FISH                 1:01.56    1:03.18  
  6 Jennifer Thomas           SR HSE                  1:06.79    1:06.14  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Lauren Pence              JR HSE                  1:04.22    1:06.28  
  8 Mason Mills               FR PEND                 1:13.42    1:13.13  
  9 Mallory Bundrick          FR OAKH                 1:15.05    1:16.67  
 10 Sasha Artis               FR MARN                 1:16.87    1:19.43  
 11 Meredith Kuczora          JR MARN                 1:18.47    1:19.64  
 12 Bailey Strock             FR PEND                 1:20.57    1:21.46  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Sophia Sechler            SR ELWD                 1:19.14    1:21.77  
 14 Erin Moreno               JR YORK                 1:27.05    1:26.40  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Brittney Bell             SR YORK                 1:27.01    1:28.77  
 16 Kayla Endsley             SO MARN                 1:25.15    1:29.15  
 17 Brooklyn Harney           FR ELWD                 1:30.27    1:34.74  
 18 Hillary Foreman           FR LIBC                 1:57.77    1:46.71  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Larah Beaver              JR YORK                   54.02      52.90  
  2 Autumn Brown              SR PEND                   55.27      54.33  
  3 Katie Lemen               FR FISH                   54.10      54.35  
  4 Chloe Susdorf             JR FISH                   55.35      54.81  
  5 Sarah Moser               JR FISH                   55.47      54.99  
  6 Meg Will                  SO HSE                    56.64      55.07  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Melissa Ford              FR OAKH                   55.65      55.92  
  8 Megan Lo                  FR HSE                    57.36      57.02  
  9 Samantha Mauk             JR OAKH                   55.74      57.48  
 10 Hannah Henry              SO HSE                    58.55      58.00  
 11 Kali Harrison             SR AHS                    58.30      58.08  
 12 Gabby LaVoie              SR YORK                 1:01.89      59.25  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ashley Sexton             SO YORK                 1:01.35      59.34  
 14 Sarah Bohnenkamp          SR AHS                  1:02.22    1:01.80  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Janelle Green             SR OAKH                 1:03.53    1:03.29  
 16 Erin Marshall             SO PEND                 1:01.61    1:03.41  
 17 Ashley Hopkins            SR MARN                 1:02.58    1:04.53  
 18 Ellie Fettig              JR ELWD                 1:06.37    1:07.61  
 19 Esther Mishler            SO AHS                  1:08.43    1:09.31  
 20 Rakel Bowser              SO MARN                 1:10.19    1:10.64  
 21 Elizabeth Overdorf        SO ELWD                 1:14.11    1:10.85  
 22 Zea Miller                FR MARN                 1:11.66    1:15.66  
 23 Valerie Lay               FR PEND                 1:27.58    1:24.80  
 24 Tiffany Hoel              FR ELWD                 1:32.58    1:25.15  
 25 Rachael Truitt            JR LIBC                 1:48.77    1:43.29  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lauren Schingel           FR FISH                 5:26.56    5:22.63  
  2 Gabrielle Eden            SO FISH                 5:32.99    5:30.49  
  3 Jillienne Jacoby          SR HSE                  5:38.73    5:34.46  
  4 Kiera McCormack           FR HSE                  5:34.92    5:36.32  
  5 Mary Thielking            FR FISH                 5:32.62    5:40.14  
  6 Brooke Sigler             JR YORK                 5:46.99    5:46.58  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Abby Carr                 SR HSE                  5:50.42    5:47.29  
  8 Kirsten Nickoli           JR YORK                 6:01.36    5:49.16  
  9 Chappell Railey           JR YORK                 6:01.71    6:04.51  
 10 Jillyan Jackson           JR PEND                 5:56.13    6:05.58  
 11 Laura Davisson            JR PEND                 6:11.92    6:11.56  
 12 Ashley Glassburn          SR OAKH                 6:03.57    6:19.83  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Bailey Strock             FR PEND                 6:19.74    6:33.52  
 14 Emilie Austin             JR OAKH                 6:31.27    6:36.98  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Jessica Herndon           JR LIBC                 7:21.30    7:17.72  
 16 Taylor Cromas             SR MARN                 7:15.40    7:18.26  
 17 Sarah Bournique           SO MARN                 7:13.35    7:23.37  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fishers                                           1:40.22    1:39.88  
     1) Samantha Montgomery SR          2) Chloe Susdorf JR               
     3) Katie Lemen FR                  4) Heather Cunningham JR          
  2 Yorktown                                          1:45.50    1:40.71  
     1) Jessica Extine SO               2) Caroline Grasso SO             
     3) Brooke Sigler JR                4) Larah Beaver JR                
  3 Hamilton Southeastern                             1:43.99    1:46.08  
     1) Rachel Lamberjack               2) Jillienne Jacoby SR            
     3) Hannah Henry SO                 4) Lauren Pence JR                
  4 Oak Hill                                          1:46.15    1:47.48  
     1) Samantha Mauk JR                2) Kendall Drook                  
     3) Allie Conway JR                 4) Melissa Ford FR                
  5 Marion                                            1:55.88    1:57.95  
     1) Ashley Hopkins SR               2) Leslie Collins SR              
     3) Meredith Kuczora JR             4) Sasha Artis FR                 
  6 Pendleton Heights                                 1:51.49    1:59.85  
     1) Bailey Strock FR                2) Laura Davisson JR              
     3) Ivy Wysong FR                   4) Jillyan Jackson JR             
-------------------------------------------------------------------------
  7 Elwood                                            2:09.84    2:07.26  
     1) Sophia Sechler SR               2) Morgan Cook JR                 
     3) Elizabeth Overdorf SO           4) Ellie Fettig JR                
  8 Anderson                                          2:08.70    2:12.49  
     1) Jessica Simmons JR              2) Katherine Skeen JR             
     3) Brooke VanHook JR               4) Chloe Miller JR                
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Larah Beaver              JR YORK                   57.61      58.61  
  2 Caroline Grasso           SO YORK                 1:02.64    1:00.28  
  3 Mikaela Hickey            FR FISH                 1:00.18    1:00.47  
  4 Courtney Mudd             SO HSE                  1:01.70    1:00.92  
  5 Allison Milborn           JR HSE                  1:03.26    1:02.37  
  6 Alexandra Lemen           SR FISH                 1:04.86    1:03.02  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mary Phillips             SR FISH                 1:03.16    1:03.72  
  8 Ashley Hopkins            SR MARN                 1:06.76    1:07.34  
  9 Kaitlyn Smith             FR HSE                  1:06.68    1:07.71  
 10 Mason Mills               FR PEND                 1:10.05    1:11.35  
 11 Christine Harper          SO OAKH                 1:13.77    1:13.93  
 12 Rachel Reising            SR YORK                 1:19.47    1:16.31  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Erin Marshall             SO PEND                 1:14.77    1:17.25  
 14 Esther Mishler            SO AHS                  1:16.11    1:17.42  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Faith Williams            SO OAKH                 1:23.87    1:28.00  
 16 Hannah Carter             SR MARN                 1:28.80    1:30.29  
 17 Madison Runyan            FR ELWD                 1:31.00    1:31.62  
 18 Kayla Endsley             SO MARN                 1:29.50    1:32.38  
 19 Brooke VanHook            JR AHS                  1:28.50    1:33.15  
 20 Grace Arbuckle            FR ELWD                 1:33.22    1:37.86  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Alexandra Carmack         SR FISH                 1:07.92    1:09.69  
  2 Gabrielle Mazero          FR HSE                  1:11.61    1:10.64  
  3 Audrey Scott              SO FISH                 1:09.53    1:10.67  
  4 Emily Matio               FR HSE                  1:10.55    1:11.42  
  5 Erica Wiley               JR HSE                  1:14.30    1:12.82  
  6 Kersea Gable              SO YORK                 1:17.55    1:15.13  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Victoria Brown            JR AHS                  1:16.37    1:15.36  
  8 Leslie Collins            SR MARN                 1:15.96    1:15.76  
  9 Miranda Brookshire        SR OAKH                 1:16.51    1:18.56  
 10 Ivy Wysong                FR PEND                 1:19.71    1:19.60  
 11 Hannah Brown              SO OAKH                 1:18.78    1:20.40  
 12 Chelsea Watters           JR YORK                 1:19.92    1:20.49  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Jessica Simmons           JR AHS                  1:21.47    1:21.60  
 14 Erin Moreno               JR YORK                 1:20.49    1:22.04  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Sydney Brookshire         FR OAKH                 1:21.91    1:23.73  
 16 Alexis Niccum             JR PEND                 1:22.68    1:23.77  
 17 Amanda Wolfe              SR MARN                 1:26.25    1:25.19  
 18 Aletheia Burritt          FR MARN                 1:27.01    1:27.72  
 19 Katie Trimble             JR FISH                 1:29.89    1:27.73  
 20 Katherine Skeen           JR AHS                  1:29.89    1:29.38  
 21 Zara Anderson             SR ELWD                 1:42.28    1:38.92  
 22 Hayley Moody              FR ELWD                 1:42.00    1:40.55  
 23 Jessica Bryant            FR PEND                 1:42.92    1:43.88  
 -- Morgan Cook               JR ELWD                 1:23.65         DQ  
 -- Rachael Truitt            JR LIBC                 1:55.08         DQ  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fishers                                           3:40.86    3:42.83  
     1) Lauren Schingel FR              2) Mary Phillips SR               
     3) Mikaela Hickey FR               4) Katie Lemen FR                 
  2 Hamilton Southeastern                             3:41.99    3:52.78  
     1) Allison Milborn JR              2) Hannah Henry SO                
     3) Megan Lo FR                     4) Emily Matio FR                 
  3 Yorktown                                          3:50.37    4:02.80  
     1) Gabby LaVoie SR                 2) Ashley Sexton SO               
     3) Kersea Gable SO                 4) Brooke Sigler JR               
  4 Oak Hill                                          3:57.31    4:03.81  
     1) Allie Conway JR                 2) Janelle Green SR               
     3) Samantha Mauk JR                4) Melissa Ford FR                
  5 Anderson                                          4:00.70    4:06.39  
     1) Ashley Lashbrook FR             2) Sarah Bohnenkamp SR            
     3) Kali Harrison SR                4) Victoria Brown JR              
  6 Pendleton Heights                                 4:07.00    4:32.23  
     1) Jillyan Jackson JR              2) Laura Davisson JR              
     3) Mason Mills FR                  4) Alexis Niccum JR               
-------------------------------------------------------------------------
  7 Marion                                            4:59.81    5:07.64  
     1) Zea Miller FR                   2) Amanda Wolfe SR                
     3) Aletheia Burritt FR             4) Rakel Bowser SO                
  8 Elwood                                            5:19.29    5:16.09  
     1) Elizabeth Overdorf SO           2) Madeline Helpling SO           
     3) Hayley Moody FR                 4) Morgan Cook JR