Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/5/2011 05:57 PM
       IHSAA Girls Swimming and Diving Sectional - 2/3/2011 to 2/5/2011        
                           New Palestine High School                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Connersville                                      1:54.42    1:52.52   32  
     1) Paxtyn Drew FR                  2) Kerrigan Baker FR              
     3) Ellie Weber SR                  4) Bailie Weiler FR               
  2 Greenfield-Central                                1:59.71    1:55.52   26  
     1) Carly Fernandes SO              2) Cassidy Creemer SR             
     3) Taylor Johnson SO               4) Caroline Baggott SR            
  3 Mt. Vernon (Fortville)                            2:02.05    1:58.94   24  
     1) Madeline Powell FR              2) Ellen Werner JR                
     3) Jessica Blackburn SO            4) Nicole Lawson SO               
  4 Richmond                                          1:59.72    1:59.80   22  
     1) Kristen Beck JR                 2) Betsy English SR               
     3) Lexi Scott SR                   4) Hannah Weikart SR              
  5 New Palestine                                     2:02.41    2:04.98   20  
     1) Brianna Swain JR                2) Addison Virt FR                
     3) Katie Mustard SO                4) Karen Emminger JR              
  6 Centerville                                       2:10.79    2:11.73   18  
     1) Ashley Mullen SR                2) Ashley Foster FR               
     3) Terri Holcomb SO                4) Kasey Holcomb SO               
B - Final
  7 New Castle Chrysler                               2:12.10    2:13.94   14  
     1) Caitlin Becraft FR              2) Chloe Duvall SO                
     3) Laura Hamilton SO               4) Crystal Cory SR                
  8 Hagerstown                                        2:16.49    2:17.00   10  
     1) Ashley Leas SR                  2) Jessie Bradway JR              
     3) Niki Justice JR                 4) Kearstin McDaniel JR           
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Andrea Hadsell            SR NCAS                 2:06.71    2:01.51   16  
  2 Katie Prosser             SR NPAL                 2:04.43    2:04.93   13  
  3 Hannah Weikart            SR RICH                 2:08.53    2:08.21   12  
  4 Jordan Rogers             SO NPAL                 2:08.01    2:08.50   11  
  5 Kerrigan Baker            FR CONN                 2:06.91    2:10.38   10  
  6 Logan Davis               SO CONN                 2:10.67    2:11.60    9  
B - Final
  7 Melissa Schnelle          SO CONN                 2:11.32    2:09.58    7  
  8 Katie Mustard             SO NPAL                 2:12.47    2:10.29    5  
  9 Alaina Keene              SO RICH                 2:11.11    2:10.57    4  
 10 Rachael Dickerson         SR GCEN                 2:14.10    2:15.98    3  
 11 Eve Gonzales              FR MVFV                 2:15.14    2:17.76    1.5
 11 Maris Park                JR MVFV                 2:15.35    2:17.76    1.5
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lexi Scott                SR RICH                 2:17.04    2:13.17   16  
  2 Caroline Baggott          SR GCEN                 2:23.63    2:22.04   13  
  3 Tricia Foster             SR NCAS                 2:23.00    2:22.84   12  
  4 Mackenzie Fuller          SO CONN                 2:25.50    2:23.39   11  
  5 Baylee Miller             FR CONN                 2:28.21    2:26.83   10  
  6 Ellen Werner              JR MVFV                 2:27.36    2:26.98    9  
B - Final
  7 Olivia Shannon            SO MVFV                 2:31.38    2:28.36    7  
  8 Emily Jones               SO RICH                 2:29.76    2:29.07    5  
  9 Maky Myers                JR NCAS                 2:33.74    2:33.55    4  
 10 Zoe Smith                 JR MVFV                 2:35.14    2:34.74    3  
 11 Cassidy Creemer           SR GCEN                 2:39.23    2:36.40    2  
 12 Rebecca Jones             SO RICH                 2:38.40    2:37.42    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Emily Trimpe              SO NPAL                   25.23      24.93   16  
  2 Ellie Weber               SR CONN                   25.80      25.46   13  
  3 Bailie Weiler             FR CONN                   26.23      26.03   12  
  4 Abigail Denzler           JR CONN                   26.59      26.54   11  
  5 Karen Emminger            JR NPAL                   26.58      26.61   10  
  6 Kristen Beck              JR RICH                   27.13      26.92    9  
B - Final
  7 Taylor Johnson            SO GCEN                   27.15      26.45    7  
  8 Kearstin McDaniel         JR HAGR                   27.21      27.22    5  
  9 Jessica Blackburn         SO MVFV                   27.19      27.44    4  
 10 Becca Foster              FR NCAS                   27.53      27.46    3  
 11 Olivia Ayer               JR NPAL                   27.58      27.47    2  
 12 Ashley Foster             FR CENT                   27.27      27.68    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lauren Reifel             JR MVFV                  296.55     394.35   16  
  2 Sarah Sheridan            JR RICH                  271.60     373.90   13  
  3 Sarah Barker              JR MVFV                  251.65     359.40   12  
  4 Megan Millikan            FR NCAS                  219.55     305.90   11  
  5 Jeneal Hunt               JR GCEN                  207.70     289.50   10  
  6 Caitlin Lawson            SR CONN                  209.35     286.35    9  
B - Final
  7 Danielle Kidney           SO GCEN                  191.15     265.80    7  
  8 Emily McKinney            FR MVFV                  195.55     265.20    5  
  9 Madyson Cook              SO NCAS                  183.60     256.05    4  
 10 Allie Dickmann            SO GCEN                  182.20     251.55    3  
 11 Whitney Vidas             SO RICH                  165.40     219.25    2  
 12 Lauren Miller             SR NPAL                  161.15     210.20    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ellie Weber               SR CONN                   59.74      59.61   16  
  2 Taylor Johnson            SO GCEN                 1:03.65    1:01.60   13  
  3 Caroline Baggott          SR GCEN                 1:03.51    1:02.87   12  
  4 Madeline Powell           FR MVFV                 1:06.20    1:03.57   11  
  5 Tricia Foster             SR NCAS                 1:05.71    1:06.40   10  
  6 Karen Emminger            JR NPAL                 1:05.72    1:06.95    9  
B - Final
  7 Emily Jones               SO RICH                 1:08.04    1:07.19    7  
  8 Erin Ingram               SO RICH                 1:10.32    1:10.98    5  
  9 Paige Ruddick             SR MVFV                 1:12.45    1:11.28    4  
 10 Terri Holcomb             SO CENT                 1:12.60    1:11.50    3  
 11 Jenny Catron              SR MVFV                 1:11.71    1:11.91    2  
 12 Lily Horn                 SO NPAL                 1:12.74    1:12.24    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Paxtyn Drew               FR CONN                   56.02      53.99   16  
  2 Katie Prosser             SR NPAL                   56.81      56.88   13  
  3 Jordan Rogers             SO NPAL                   58.62      58.15   12  
  4 Jessica Blackburn         SO MVFV                   59.78      59.03   11  
  5 Abigail Denzler           JR CONN                   59.11      59.66   10  
  6 Kearstin McDaniel         JR HAGR                 1:00.20    1:00.83    9  
B - Final
  7 Becca Foster              FR NCAS                 1:00.95      59.37    7  
  8 Melissa Schnelle          SO CONN                 1:00.44      59.60    5  
  9 Ashley Foster             FR CENT                 1:01.54    1:01.10    4  
 10 Kelsey True               SR MVFV                 1:02.01    1:02.28    3  
 11 Rachael Dickerson         SR GCEN                 1:02.16    1:02.36    2  
 12 Ashtyn Brown              SR RICH                 1:02.28    1:02.96    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Andrea Hadsell            SR NCAS                 5:30.10    5:20.48   16  
  2 Carly Fernandes           SO GCEN                 5:37.94    5:25.80   13  
  3 Mackenzie Fuller          SO CONN                 5:43.49    5:39.49   12  
  4 Hannah Weikart            SR RICH                 5:47.78    5:46.54   11  
  5 Logan Davis               SO CONN                 5:47.46    5:52.97   10  
  6 Kerrigan Baker            FR CONN                 5:48.33    5:57.65    9  
B - Final
  7 Olivia Shetterley         SR MVFV                 5:50.88    5:46.35    7  
  8 Caitlin Becraft           FR NCAS                 5:54.71    5:53.39    5  
  9 Alaina Keene              SO RICH                 5:58.72    5:54.61    4  
 10 Katie Mustard             SO NPAL                 5:56.92    5:59.79    3  
 11 Megan Prosser             SO NPAL                 5:59.15    6:01.73    2  
 12 Brianna Swain             JR NPAL                 5:59.61    6:48.42    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 New Palestine                                     1:44.84    1:43.91   32  
     1) Emily Trimpe SO                 2) Katie Prosser SR               
     3) Jordan Rogers SO                4) Karen Emminger JR              
  2 Connersville                                      1:46.94    1:45.91   26  
     1) Baylee Miller FR                2) Melissa Schnelle SO            
     3) Kerrigan Baker FR               4) Abigail Denzler JR             
  3 Richmond                                          1:49.33    1:48.79   24  
     1) Kristen Beck JR                 2) Erin Ingram SO                 
     3) Emily Jones SO                  4) Lexi Scott SR                  
  4 Mt. Vernon (Fortville)                            1:53.36    1:51.65   22  
     1) Maris Park JR                   2) Eve Gonzales FR                
     3) Kelsey True SR                  4) Nicole Lawson SO               
  5 New Castle Chrysler                               1:53.12    1:51.67   20  
     1) Becca Foster FR                 2) Maky Myers JR                  
     3) Andrea Hadsell SR               4) Tricia Foster SR               
  6 Greenfield-Central                                1:54.72    1:52.60   18  
     1) Kylie Smith FR                  2) Bethany Weldon JR              
     3) Cassidy Creemer SR              4) Rachael Dickerson SR           
B - Final
  7 Centerville                                       1:55.46    1:54.70   14  
     1) Kasey Holcomb SO                2) Terri Holcomb SO               
     3) Erica Coulter JR                4) Ashley Foster FR               
  8 Hagerstown                                        2:01.90    2:02.11   10  
     1) Jessie Bradway JR               2) Niki Justice JR                
     3) Sarah Baumer SO                 4) Kearstin McDaniel JR           
  9 Rushville Consolidated                            2:29.36    2:22.29    8  
     1) Paige Newhouse SO               2) Heather Snow JR                
     3) Abby Clark FR                   4) Kayla Springmire SR            
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Paxtyn Drew               FR CONN                 1:02.85      59.63   16  
  2 Carly Fernandes           SO GCEN                 1:03.93    1:02.09   13  
  3 Madeline Powell           FR MVFV                 1:06.34    1:03.46   12  
  4 Emily Ditto               JR GCEN                 1:06.37    1:05.88   11  
  5 Kristen Beck              JR RICH                 1:05.98    1:05.96   10  
  6 Bailie Weiler             FR CONN                 1:07.94    1:07.30    9  
B - Final
  7 Brianna Swain             JR NPAL                 1:08.71    1:07.23    7  
  8 Caitlin Becraft           FR NCAS                 1:09.81    1:10.25    5  
  9 Natalie Jones             SO RICH                 1:11.06    1:10.61    4  
 10 Breanne Schlanger         SR MVFV                 1:12.07    1:11.60    3  
 11 Megan Prosser             SO NPAL                 1:11.11    1:11.93    2  
 12 Ashley Mullen             SR CENT                 1:12.83    1:14.10    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Emily Trimpe              SO NPAL                 1:10.07    1:08.86   16  
  2 Lexi Scott                SR RICH                 1:11.70    1:09.88   13  
  3 Ellen Werner              JR MVFV                 1:12.06    1:11.86   12  
  4 Olivia Shetterley         SR MVFV                 1:13.19    1:12.02   11  
  5 Betsy English             SR RICH                 1:15.44    1:15.85   10  
  6 Zoe Smith                 JR MVFV                 1:16.40    1:16.99    9  
B - Final
  7 Cassidy Creemer           SR GCEN                 1:17.30    1:16.25    7  
  8 Addison Virt              FR NPAL                 1:17.77    1:16.52    5  
  9 Baylee Miller             FR CONN                 1:17.27    1:17.34    4  
 10 Maky Myers                JR NCAS                 1:17.36    1:17.77    3  
 11 Jenna Slier               SO RICH                 1:18.02    1:18.19    2  
 12 Jessie Bradway            JR HAGR                 1:20.40    1:20.14    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Connersville                                      3:54.33    3:45.83   32  
     1) Bailie Weiler FR                2) Mackenzie Fuller SO            
     3) Ellie Weber SR                  4) Paxtyn Drew FR                 
  2 New Palestine                                     4:01.05    3:50.53   26  
     1) Katie Prosser SR                2) Jordan Rogers SO               
     3) Katie Mustard SO                4) Emily Trimpe SO                
  3 Greenfield-Central                                3:58.72    3:55.84   24  
     1) Taylor Johnson SO               2) Caroline Baggott SR            
     3) Carly Fernandes SO              4) Rachael Dickerson SR           
  4 Mt. Vernon (Fortville)                            4:08.02    4:00.85   22  
     1) Jessica Blackburn SO            2) Kelsey True SR                 
     3) Olivia Shetterley SR            4) Madeline Powell FR             
  5 New Castle Chrysler                               4:12.29    4:03.30   20  
     1) Tricia Foster SR                2) Becca Foster FR                
     3) Caitlin Becraft FR              4) Andrea Hadsell SR              
  6 Richmond                                          4:07.09    4:04.19   18  
     1) Ashtyn Brown SR                 2) Emily Jones SO                 
     3) Erin Ingram SO                  4) Hannah Weikart SR              
B - Final
  7 Centerville                                       4:37.00    4:29.28   14  
     1) Jessica Carter FR               2) Ashley Mullen SR               
     3) Kaitlyn Blansett JR             4) Erica Coulter JR               
  8 Rushville Consolidated                            5:44.81    5:20.36   10  
     1) Paige Newhouse SO               2) Heather Snow JR                
     3) Abby Clark FR                   4) Kayla Springmire SR            
  9 Hagerstown                                        5:40.25    5:42.63    8  
     1) Jessica Dick SR                 2) Kristen Kenworthy SO           
     3) Karolin Kretschmann JR          4) Skyla Turner FR