Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/3/2011 09:45 PM
       IHSAA Girls Swimming and Diving Sectional - 2/3/2011 to 2/5/2011        
                         South Bend Riley High School                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Penn                                              1:51.26    1:50.39  
     1) Bethany Galat FR                2) Annie Spalding FR              
     3) Monique Knaggs SR               4) Sarah Coyne JR                 
  2 South Bend St. Joseph's                           1:58.80    1:58.70  
     1) Jennifer Bals SR                2) Kaitlyn DelleDonne SO          
     3) Meghan Cohoon FR                4) Abby Lowe SR                   
  3 Mishawaka                                         2:00.31    2:01.24  
     1) Ashlyn Costa SO                 2) Annalisa Layman SR             
     3) Kim Schmanski JR                4) Madison Grant SR               
  4 South Bend Riley                                  2:10.25    2:04.30  
     1) Sara Frucci JR                  2) Morgan Maenhout SO             
     3) Drew Maenhout JR                4) Jamie Woolet SR                
  5 New Prairie                                       2:08.79    2:04.88  
     1) Jessica McFarland SR            2) Samantha Vogeler SO            
     3) Nicole Vanheste SO              4) Melanie Herrold FR             
  6 Bremen                                            2:10.21    2:05.04  
     1) Paige Fox SR                    2) Madalyn Hershberger FR         
     3) Megan Burcham` JR               4) Angelina Burkholder SR         
-------------------------------------------------------------------------
  7 South Bend Washington                             2:07.25    2:06.44  
     1) Jessica Urban SO                2) Sidney Woodbury JR             
     3) Alyssa Sater SR                 4) Brooke Williams JR             
  8 Mishawaka Marian                                  2:11.22    2:08.01  
     1) Katherine Clayton SR            2) Catherine Rice SR              
     3) Margaret Pendergast SO          4) Josephine Cressy SO            
  9 South Bend Adams                                  2:14.88    2:09.34  
     1) Camilla Alway FR                2) Abby Adams FR                  
     3) Claire Soisson SO               4) Kit Foster JR                  
 10 South Bend Clay                                   2:20.02    2:16.54  
     1) Sarah Greve SO                  2) Katharina Kress SR             
     3) Jennifer Graff SO               4) Lauren Zeithammer JR           
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sarah Brechenser          JR SBSJ                 2:00.93    2:00.05  
  2 Kimberly Hochstedler      FR PENN                 2:01.14    2:00.43  
  3 Ashleigh Bush             JR SBAD                 2:01.23    2:00.51  
  4 Hannah Meckstroth         SR PENN                 2:01.94    2:00.55  
  5 Annalisa Layman           SR MISH                 2:02.00    2:01.08  
  6 Amy Fanning               JR BREM                 2:06.29    2:01.22  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Ellen Roof                SR SBSJ                 2:04.33    2:03.70  
  8 Katie McDonough           SR PENN                 2:04.93    2:04.10  
  9 Brooke Williams           JR SBW                  2:15.31    2:10.48  
 10 Madison Grant             SR MISH                 2:12.00    2:11.98  
 11 Caitlin Lovan             SR NPRA                 2:13.87    2:13.92  
 12 Lindsay Lowman            SR NPRA                 2:12.09    2:15.37  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Angelina Burkholder       SR BREM                 2:28.09    2:18.05  
 14 Mollie O'Blenis           SR SBCL                 2:17.80    2:19.12  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kit Foster                JR SBAD                 2:18.08    2:19.88  
 16 Ellie Highland            FR MISH                 2:22.00    2:24.11  
 17 Victoria Roush            SO SBRI                 2:20.86    2:24.86  
 18 Taylor Bussell            FR SBRI                 2:34.31    2:25.63  
 19 Erin Polega               SO SBSJ                 2:36.27    2:26.32  
 20 Alexis Wagner             FR NPRA                 2:31.17    2:28.62  
 21 Catherine Rice            SR MMAR                 2:31.22    2:28.64  
 22 Samantha Gingerich        SO SBRI                 2:47.45    2:30.95  
 23 Colleen Vogel             FR MMAR                 2:32.83    2:31.93  
 24 Amelia McCann             SO SBCL                 2:43.08    2:35.15  
 25 Anna Scholl               SO SBAD                 2:36.42    2:40.63  
 26 Ashley O'Donnell          SO SBW                  2:46.21    2:42.62  
 27 Alina Skwarcan            SR MMAR                 2:48.66    2:44.02  
 28 Megan Tomaszewski         JR SBCL                 2:54.03    2:55.62  
 29 Melissa Konter            SO SBW                  2:55.61    2:58.23  
 30 Kari Niles                SO BREM                 2:30.94    3:07.24  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bethany Galat             FR PENN                 2:06.44    2:06.90  
  2 Madeline Bradford         SO PENN                 2:16.71    2:14.20  
  3 Monique Knaggs            SR PENN                 2:25.37    2:19.80  
  4 Alyssa Sater              SR SBW                  2:18.52    2:19.81  
  5 Meghan Cohoon             FR SBSJ                 2:27.37    2:22.62  
  6 Jennifer Bals             SR SBSJ                 2:28.16    2:25.58  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Megan Burcham`            JR BREM                 2:31.92    2:28.15  
  8 Jessica McFarland         SR NPRA                 2:28.40    2:28.59  
  9 Drew Maenhout             JR SBRI                 2:32.96    2:30.80  
 10 Jessica Urban             SO SBW                  2:30.55    2:31.99  
 11 Morgan Maenhout           SO SBRI                 2:39.25    2:35.90  
 12 Abby Adams                FR SBAD                 2:35.42    2:37.03  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kelly Kumitz              SO SBSJ                 2:42.99    2:40.32  
 14 Rachel Titus              JR SBRI                 2:45.15    2:40.95  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Claire Soisson            SO SBAD                 2:31.13    2:41.43  
 16 Margaret Pendergast       SO MMAR                 2:41.65    2:41.69  
 17 Josephine Cressy          SO MMAR                 2:45.50    2:44.48  
 18 Jennifer Graff            SO SBCL                 2:50.20    2:45.27  
 19 Ashley Meece              SR SBW                  2:55.11    2:45.57  
 20 Marte Eggleston           SO MISH                 2:41.40    2:45.81  
 21 Alexis Votava             SO MISH                 2:43.36    2:47.22  
 22 Sara Krieger              JR BREM                 2:50.97    2:48.63  
 23 Samantha Wagner           SO NPRA                 2:50.32    2:51.38  
 24 Rebecca Neal              SO SBAD                 2:58.84    2:52.04  
 25 Amy Yanok                 SR NPRA                 2:50.59    2:58.17  
 26 Shianne Mammon            FR BREM                 3:00.45    2:58.28  
 27 Franziska Faerber         SR SBCL                 3:00.36    2:59.34  
 -- Hayden Engdahl            FR MISH                 2:52.00         DQ  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Katie Lafferty            FR BREM                   25.44      25.03  
  2 Kailin Potter             JR PENN                   25.90      25.26  
  3 Alex Keller               SR BREM                   27.26      25.28  
  4 Jennifer Priebe           SO PENN                   25.73      25.39  
  5 Sara Lafferty             JR BREM                   26.11      25.43  
  6 Kaitlyn DelleDonne        SO SBSJ                   26.92      25.52  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Kim Schmanski             JR MISH                   26.10      25.93  
  8 Brianne Oberlie           FR PENN                   26.71      26.22  
  9 Drew Jackson              SR SBAD                   25.72      26.36  
 10 Megan Knobloch            JR SBSJ                   26.79      26.39  
 11 Nicole Vanheste           SO NPRA                   28.50      26.74  
 12 Melanie Herrold           FR NPRA                   29.11      27.60  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Mackenzie Heighway        JR SBAD                   27.49      27.85  
 14 Erin Suttor               SR NPRA                   27.66      28.14  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Jamie Woolet              SR SBRI                   28.72      29.01  
 16 Daisy Yup                 SR MISH                   30.40      29.33  
 17 Ashley Kinyon             SO SBW                    30.15      30.08  
 18 Katelynn Lankowicz        JR SBSJ                   30.49      30.14  
 19 Lauren Zeithammer         JR SBCL                   29.82      30.45  
 20 Cassie Bohannon           SR MISH                   30.00      30.63  
 21 Katelyn Herman            FR SBRI                   32.13      30.69  
 22 Amanda Farrough           SO SBCL                   31.50      30.70  
 23 Mikayla Tragesser         JR MMAR                   31.90      31.48  
 24 Kyleen Mangelsdorf        SO SBAD                   31.69      31.63  
 25 Ashley O'Donnell          SO SBW                    36.91      32.95  
 26 Katy Harris-Forkner       SO MMAR                   33.15      33.93  
 27 Anna Logan                FR SBRI                   36.54      34.68  
 28 Alexandra Hankins         SO MMAR                   36.84      36.50  
 29 Alyssia Gomez             FR SBCL                   38.85      37.68  
 30 Victoria Flemming         JR SBW                    52.55      45.62  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Molly Meyer               SO SBAD                 1:01.68    1:00.79  
  2 Annalisa Layman           SR MISH                 1:02.40    1:01.03  
  2 Ashleigh Bush             JR SBAD                 1:01.26    1:01.03  
  4 Alex Keller               SR BREM                 1:03.58    1:01.10  
  5 Monique Knaggs            SR PENN                 1:02.38    1:01.18  
  6 Kimberly Hochstedler      FR PENN                 1:04.44    1:02.85  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Meghan Cohoon             FR SBSJ                 1:04.46    1:03.23  
  8 Alyssa Sater              SR SBW                  1:02.43    1:03.70  
  9 Jessica McFarland         SR NPRA                 1:05.32    1:05.52  
 10 Megan Burcham`            JR BREM                 1:10.75    1:06.67  
 11 Paige Fox                 SR BREM                 1:13.35    1:08.17  
 12 Sara Frucci               JR SBRI                 1:11.32    1:08.36  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Taryn Fisher              JR PENN                 1:07.86    1:08.74  
 14 Madison Grant             SR MISH                 1:08.00    1:09.89  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kelly Kumitz              SO SBSJ                 1:10.10    1:10.17  
 16 Camilla Alway             FR SBAD                 1:11.27    1:11.28  
 17 Nicole Vanheste           SO NPRA                 1:13.89    1:13.03  
 18 Margaret Pendergast       SO MMAR                 1:15.51    1:16.89  
 19 Josephine Cressy          SO MMAR                 1:17.72    1:18.13  
 20 Kate O'Brien              JR SBSJ                 1:19.93    1:18.87  
 21 Tyshell Barnes            JR MISH                 1:18.00    1:19.66  
 22 Madison Frame             FR SBRI                 1:19.69    1:20.77  
 23 Ashley Meece              SR SBW                  1:20.25    1:22.63  
 24 Amy Yanok                 SR NPRA                 1:22.52    1:29.21  
 25 Katharina Kress           SR SBCL                 1:37.02    1:34.11  
 26 Ogechi Ike                JR SBRI                 1:43.35    1:40.28  
 27 Alexis Rodriguez          FR SBW                  2:00.00    2:00.92  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sarah Coyne               JR PENN                   54.47      54.42  
  2 Katie Lafferty            FR BREM                   54.54      54.87  
  2 Jennifer Priebe           SO PENN                   56.89      54.87  
  4 Kailin Potter             JR PENN                   55.13      54.98  
  5 Amy Fanning               JR BREM                   58.95      56.15  
  6 Kim Schmanski             JR MISH                   57.48      56.68  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Drew Jackson              SR SBAD                   57.05      58.39  
  8 Megan Knobloch            JR SBSJ                   58.36      59.04  
  9 Abby Lowe                 SR SBSJ                   59.68      59.20  
 10 Brooke Williams           JR SBW                  1:00.88    1:00.33  
 11 Katherine Clayton         SR MMAR                   59.91    1:00.54  
 12 Caitlin Lovan             SR NPRA                 1:00.27    1:00.59  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Melanie Herrold           FR NPRA                 1:03.05    1:00.60  
 14 Ashlyn Costa              SO MISH                 1:00.76    1:00.70  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Erin Suttor               SR NPRA                 1:00.94    1:00.71  
 16 Alina Marin               SR SBSJ                 1:00.46    1:01.98  
 17 Marquis Essig             JR MISH                 1:02.30    1:03.25  
 18 Sarah Greve               SO SBCL                 1:06.49    1:03.27  
 19 Victoria Roush            SO SBRI                 1:04.35    1:04.02  
 20 Courtney Dorsch           SO SBRI                 1:06.41    1:04.06  
 21 Sara Krieger              JR BREM                 1:04.38    1:04.87  
 22 Jamie Woolet              SR SBRI                 1:06.62    1:05.40  
 23 Deanna Stangas            FR SBAD                 1:07.28    1:06.37  
 24 Mackenzie Heighway        JR SBAD                 1:00.93    1:06.53  
 25 Ashley Kinyon             SO SBW                  1:09.65    1:11.24  
 26 Emerson Auth-Jasinski     SO MMAR                 1:15.29    1:12.12  
 27 Alina Skwarcan            SR MMAR                 1:19.03    1:14.91  
 28 Paige Pressler            SO SBCL                 1:26.07    1:25.51  
 29 Nicole Ndeto              SO SBCL                 1:36.26    1:31.10  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hannah Meckstroth         SR PENN                 5:19.68    5:19.08  
  2 Sarah Brechenser          JR SBSJ                 5:19.31    5:19.44  
  3 Ellen Roof                SR SBSJ                 5:29.21    5:26.69  
  4 Abby Hildebrandt          SO PENN                 5:37.15    5:35.37  
  5 Taryn Fisher              JR PENN                 5:31.15    5:38.91  
  6 Drew Maenhout             JR SBRI                 5:52.20    5:52.14  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jessica Urban             SO SBW                  5:55.88    5:57.67  
  8 Lindsay Lowman            SR NPRA                 5:56.84    6:01.20  
  9 Sarah Laskowski           JR MISH                 5:58.30    6:05.69  
 10 Rachel Titus              JR SBRI                 6:14.89    6:06.55  
 11 Mollie O'Blenis           SR SBCL                 6:10.06    6:07.06  
 12 Claire Soisson            SO SBAD                 6:19.57    6:12.70  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Madalyn Hershberger       FR BREM                 6:03.98    6:13.15  
 14 Kit Foster                JR SBAD                 6:18.31    6:15.53  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Samantha Wagner           SO NPRA                 6:29.95    6:16.63  
 16 Angelina Burkholder       SR BREM                 6:35.89    6:18.39  
 17 Kate O'Brien              JR SBSJ                 6:29.92    6:28.20  
 18 Ellie Highland            FR MISH                 6:37.00    6:34.46  
 19 Alexis Wagner             FR NPRA                 6:47.87    6:45.14  
 20 Alexis Votava             SO MISH                 6:28.60    6:45.60  
 21 Colleen Vogel             FR MMAR                 6:53.90    6:52.97  
 22 Franziska Faerber         SR SBCL                 7:14.89    6:57.10  
 23 Amanda Nusbaum            FR BREM                 7:14.58    6:57.59  
 24 Samantha Gingerich        SO SBRI                 7:05.06    6:58.03  
 25 Anna Scholl               SO SBAD                 6:55.24    7:03.33  
 26 Amelia McCann             SO SBCL                 7:10.44    7:04.47  
 27 Brianne Reilly            SO MMAR                 7:17.30    7:13.70  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Penn                                              1:40.62    1:41.15  
     1) Annie Spalding FR               2) Sarah Coyne JR                 
     3) Jennifer Priebe SO              4) Kailin Potter JR               
  2 Bremen                                            1:44.95    1:42.99  
     1) Sara Lafferty JR                2) Alex Keller SR                 
     3) Amy Fanning JR                  4) Katie Lafferty FR              
  3 South Bend St. Joseph's                           1:45.88    1:43.88  
     1) Megan Knobloch JR               2) Ellen Roof SR                  
     3) Kaitlyn DelleDonne SO           4) Sarah Brechenser JR            
  4 South Bend Adams                                  1:44.37    1:44.08  
     1) Molly Meyer SO                  2) Mackenzie Heighway JR          
     3) Drew Jackson SR                 4) Ashleigh Bush JR               
  5 New Prairie                                       1:52.25    1:48.91  
     1) Erin Suttor SR                  2) Nicole Vanheste SO             
     3) Lindsay Lowman SR               4) Caitlin Lovan SR               
  6 South Bend Washington                             1:50.71    1:52.45  
     1) Alyssa Sater SR                 2) Jessica Urban SO               
     3) Ashley Meece SR                 4) Brooke Williams JR             
-------------------------------------------------------------------------
  7 South Bend Riley                                  1:59.07    1:57.03  
     1) Courtney Dorsch SO              2) Morgan Maenhout SO             
     3) Victoria Roush SO               4) Rachel Titus JR                
  8 South Bend Clay                                   2:00.15    1:58.72  
     1) Lauren Zeithammer JR            2) Jennifer Graff SO              
     3) Amanda Farrough SO              4) Mollie O'Blenis SR             
  9 Mishawaka                                         1:56.50    1:59.07  
     1) Cassie Bohannon SR              2) Marquis Essig JR               
     3) Daisy Yup SR                    4) Sarah Mejer SR                 
 10 Mishawaka Marian                                  2:13.18    2:03.02  
     1) Emerson Auth-Jasinski SO        2) Mikayla Tragesser JR           
     3) Colleen Vogel FR                4) Catherine Rice SR              
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Madeline Bradford         SO PENN                 1:00.69    1:00.40  
  2 Molly Meyer               SO SBAD                 1:00.39    1:01.95  
  3 Katie McDonough           SR PENN                 1:04.71    1:02.31  
  4 Sara Frucci               JR SBRI                 1:06.65    1:05.28  
  5 Sara Lafferty             JR BREM                 1:08.23    1:05.91  
  6 Brianne Oberlie           FR PENN                 1:07.78    1:06.39  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jennifer Bals             SR SBSJ                 1:10.18    1:07.87  
  8 Abby Lowe                 SR SBSJ                 1:09.41    1:07.92  
  9 Katherine Clayton         SR MMAR                 1:08.09    1:08.45  
 10 Paige Fox                 SR BREM                 1:14.56    1:08.88  
 11 Ashlyn Costa              SO MISH                 1:10.40    1:09.87  
 12 Alina Marin               SR SBSJ                 1:11.51    1:09.99  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Sarah Laskowski           JR MISH                 1:12.30    1:11.27  
 14 Sarah Greve               SO SBCL                 1:13.07    1:13.22  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Cassie Rauch              JR MISH                 1:17.00    1:13.66  
 16 Kiersten Witkamp          SR NPRA                 1:14.74    1:15.44  
 17 Courtney Dorsch           SO SBRI                 1:16.72    1:16.30  
 18 Alexandra Humphrey        SO NPRA                 1:18.65    1:16.50  
 19 Brianne Reilly            SO MMAR                 1:20.29    1:17.14  
 20 Monica Grulich            SO SBAD                 1:22.70    1:20.29  
 21 Landon Major              SO NPRA                 1:24.14    1:21.34  
 22 Madison Frame             FR SBRI                 1:22.12    1:21.64  
 23 Rebecca Neal              SO SBAD                 1:22.99    1:21.68  
 24 Mikayla Tragesser         JR MMAR                 1:26.62    1:24.01  
 25 Jordynn Keultjes          JR SBCL                 1:30.63    1:26.71  
 26 Alexis Rodriguez          FR SBW                  1:29.65    1:27.83  
 27 Erika Walter              JR BREM                 1:30.48    1:30.46  
 28 Rachel Meert              SO SBW                  1:28.75    1:30.95  
 29 Makenzie Connors          SO SBW                  1:55.24    1:46.85  
 -- Kerrianna Brown           FR SBCL                 1:43.87         DQ  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bethany Galat             FR PENN                 1:06.73    1:05.69  
  2 Annie Spalding            FR PENN                 1:07.24    1:06.34  
  3 Kaitlyn DelleDonne        SO SBSJ                 1:12.69    1:09.40  
  4 Abby Hildebrandt          SO PENN                 1:12.11    1:12.39  
  5 Abby Adams                FR SBAD                 1:19.87    1:18.05  
  6 Catherine Rice            SR MMAR                 1:19.98    1:18.29  
-------------------------------------------------------------------------
  7 Samantha Vogeler          SO NPRA                 1:18.62    1:18.85  
  8 Morgan Maenhout           SO SBRI                 1:20.61    1:19.81  
  9 Madalyn Hershberger       FR BREM                 1:20.76    1:20.94  
 10 Marte Eggleston           SO MISH                 1:23.70    1:21.44  
 11 Sidney Woodbury           JR SBW                  1:23.45    1:23.02  
 12 Frankie Spalding          FR MISH                 1:24.50    1:23.11  
-------------------------------------------------------------------------
 13 Taylor Bussell            FR SBRI                 1:25.16    1:23.73  
 14 Jennifer Graff            SO SBCL                 1:26.32    1:24.16  
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kaylee Cole               SO NPRA                 1:26.87    1:25.00  
 16 Amber Marcotte            SR SBW                  1:28.59    1:25.66  
 17 Celeste Crowell           SO SBAD                 1:24.41    1:26.40  
 18 Emerson Auth-Jasinski     SO MMAR                 1:31.48    1:29.04  
 19 Alexis LukeGauger         FR NPRA                 1:26.87    1:29.34  
 20 Shianne Mammon            FR BREM                 1:30.24    1:29.85  
 21 Katelyn Herman            FR SBRI                 1:38.50    1:30.69  
 22 Katharina Kress           SR SBCL                 1:31.64    1:30.73  
 23 Amanda Nusbaum            FR BREM                 1:34.17    1:34.38  
 24 Erin Polega               SO SBSJ                 1:37.62    1:35.51  
 25 Zoe Lang                  SO MISH                 2:30.50    1:41.84  
 26 Katja Grell               SR SBCL                 1:44.45    1:43.26  
 27 Grace Koehler             JR SBAD                 1:44.69    1:43.28  
 28 Sara Grove                JR SBW                  2:00.00    2:02.84  
 -- Katy Harris-Forkner       SO MMAR                 1:27.39         DQ  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Penn                                              3:42.20    3:40.55  
     1) Kimberly Hochstedler FR         2) Sarah Coyne JR                 
     3) Bethany Galat FR                4) Annie Spalding FR              
  2 Bremen                                            3:51.28    3:48.49  
     1) Sara Lafferty JR                2) Alex Keller SR                 
     3) Amy Fanning JR                  4) Katie Lafferty FR              
  3 South Bend Adams                                  3:51.97    3:51.34  
     1) Molly Meyer SO                  2) Kit Foster JR                  
     3) Drew Jackson SR                 4) Ashleigh Bush JR               
  4 South Bend St. Joseph's                           3:56.45    3:51.76  
     1) Megan Knobloch JR               2) Ellen Roof SR                  
     3) Meghan Cohoon FR                4) Sarah Brechenser JR            
  5 Mishawaka                                         3:54.10    3:58.78  
     1) Ashlyn Costa SO                 2) Annalisa Layman SR             
     3) Madison Grant SR                4) Kim Schmanski JR               
  6 New Prairie                                       4:03.12    4:03.53  
     1) Erin Suttor SR                  2) Lindsay Lowman SR              
     3) Jessica McFarland SR            4) Caitlin Lovan SR               
-------------------------------------------------------------------------
  7 South Bend Riley                                  4:10.01    4:10.65  
     1) Drew Maenhout JR                2) Jamie Woolet SR                
     3) Victoria Roush SO               4) Sara Frucci JR                 
  8 Mishawaka Marian                                  4:20.43    4:15.88  
     1) Colleen Vogel FR                2) Josephine Cressy SO            
     3) Margaret Pendergast SO          4) Katherine Clayton SR           
  9 South Bend Clay                                   4:33.16    4:25.04  
     1) Mollie O'Blenis SR              2) Lauren Zeithammer JR           
     3) Franziska Faerber SR            4) Sarah Greve SO                 
 -- South Bend Washington                             4:40.00         DQ  
     1) Makenzie Connors SO             2) Victoria Flemming JR           
     3) Sara Grove JR                   4) Ashley O'Donnell SO