Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/5/2011 06:02 PM
       IHSAA Girls Swimming and Diving Sectional - 2/3/2011 to 2/5/2011        
                         South Bend Riley High School                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Penn                                              1:50.39    1:49.76   32  
  2 South Bend St. Joseph's                           1:58.70    1:57.70   26  
  3 Mishawaka                                         2:01.24    2:00.86   24  
  4 New Prairie                                       2:04.88    2:03.65   22  
  5 Bremen                                            2:05.04    2:05.86   20  
  6 South Bend Riley                                  2:04.30    2:06.33   18  
B - Final
  7 South Bend Washington                             2:06.44    2:06.30   14  
  8 Mishawaka Marian                                  2:08.01    2:09.21   10  
  9 South Bend Adams                                  2:09.34    2:09.57    8  
 10 South Bend Clay                                   2:16.54    2:17.61    6  
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ashleigh Bush             JR SBAD                 2:00.51    1:56.82   16  
  2 Sarah Brechenser          JR SBSJ                 2:00.05    1:57.72   13  
  3 Hannah Meckstroth         SR PENN                 2:00.55    2:00.35   12  
  4 Kimberly Hochstedler      FR PENN                 2:00.43    2:01.01   11  
  5 Annalisa Layman           SR MISH                 2:01.08    2:01.62   10  
  6 Amy Fanning               JR BREM                 2:01.22    2:02.44    9  
B - Final
  7 Ellen Roof                SR SBSJ                 2:03.70    2:03.39    7  
  8 Katie McDonough           SR PENN                 2:04.10    2:03.71    5  
  9 Brooke Williams           JR SBW                  2:10.48    2:08.98    4  
 10 Lindsay Lowman            SR NPRA                 2:15.37    2:12.24    3  
 11 Madison Grant             SR MISH                 2:11.98    2:12.82    2  
 12 Caitlin Lovan             SR NPRA                 2:13.92    2:14.19    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bethany Galat             FR PENN                 2:06.90    2:07.88   16  
  2 Madeline Bradford         SO PENN                 2:14.20    2:13.26   13  
  3 Monique Knaggs            SR PENN                 2:19.80    2:20.35   12  
  4 Alyssa Sater              SR SBW                  2:19.81    2:20.59   11  
  5 Meghan Cohoon             FR SBSJ                 2:22.62    2:24.17   10  
  6 Jennifer Bals             SR SBSJ                 2:25.58    2:24.78    9  
B - Final
  7 Jessica McFarland         SR NPRA                 2:28.59    2:25.30    7  
  8 Megan Burcham`            JR BREM                 2:28.15    2:26.10    5  
  9 Drew Maenhout             JR SBRI                 2:30.80    2:32.53    4  
 10 Jessica Urban             SO SBW                  2:31.99    2:34.50    3  
 11 Morgan Maenhout           SO SBRI                 2:35.90    2:35.79    2  
 12 Abby Adams                FR SBAD                 2:37.03    2:35.81    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jennifer Priebe           SO PENN                   25.39      25.06   16  
  2 Kailin Potter             JR PENN                   25.26      25.14   13  
  3 Alex Keller               SR BREM                   25.28      25.22   12  
  4 Sara Lafferty             JR BREM                   25.43      25.35   11  
  5 Katie Lafferty            FR BREM                   25.03      25.44   10  
  6 Kaitlyn DelleDonne        SO SBSJ                   25.52      25.53    9  
B - Final
  7 Drew Jackson              SR SBAD                   26.36      25.70    7  
  8 Kim Schmanski             JR MISH                   25.93      25.78    5  
  9 Megan Knobloch            JR SBSJ                   26.39      26.02    4  
 10 Brianne Oberlie           FR PENN                   26.22      26.08    3  
 11 Nicole Vanheste           SO NPRA                   26.74      27.15    2  
 12 Melanie Herrold           FR NPRA                   27.60      27.81    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Allison Belcher           SR PENN                  309.80     409.55   16  
  2 Kymra Keigley             SR NPRA                  286.85     385.40   13  
  3 Samantha Reese            FR SBSJ                  284.35     370.95   12  
  4 Elizabeth Kimmel          JR MISH                  213.45     292.60   11  
  5 Emily Paul                SR MISH                  209.10     274.95   10  
  6 Angela Williams           SR NPRA                  200.90     272.80    9  
  7 Caitlin Howard            SO PENN                  201.10     272.15    7  
  8 Amy Siefer                SR BREM                  194.25     264.05    5  
  9 Miranda Ryan              SR MISH                  190.30     258.95    4  
 10 Rachel Meert              SO SBW                   184.85     257.10    3  
 11 Danielle Forbes           FR MMAR                  184.20     248.95    2  
 12 Jade Rogers               FR PENN                  183.45     244.60    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ashleigh Bush             JR SBAD                 1:01.03      58.89   16  
  2 Molly Meyer               SO SBAD                 1:00.79      59.60   13  
  3 Monique Knaggs            SR PENN                 1:01.18    1:00.87   12  
  4 Annalisa Layman           SR MISH                 1:01.03    1:00.88   11  
  5 Alex Keller               SR BREM                 1:01.10    1:00.91   10  
  6 Kimberly Hochstedler      FR PENN                 1:02.85    1:03.60    9  
B - Final
  7 Alyssa Sater              SR SBW                  1:03.70    1:02.86    7  
  8 Meghan Cohoon             FR SBSJ                 1:03.23    1:03.29    5  
  9 Jessica McFarland         SR NPRA                 1:05.52    1:06.04    4  
 10 Sara Frucci               JR SBRI                 1:08.36    1:07.16    3  
 11 Paige Fox                 SR BREM                 1:08.17    1:07.18    2  
 12 Megan Burcham`            JR BREM                 1:06.67    1:07.31    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sarah Coyne               JR PENN                   54.42      52.93   16  
  2 Kailin Potter             JR PENN                   54.98      54.44   13  
  3 Jennifer Priebe           SO PENN                   54.87      54.96   12  
  4 Katie Lafferty            FR BREM                   54.87      55.95   11  
  5 Amy Fanning               JR BREM                   56.15      56.09   10  
  6 Kim Schmanski             JR MISH                   56.68      56.69    9  
B - Final
  7 Drew Jackson              SR SBAD                   58.39      57.17    7  
  8 Megan Knobloch            JR SBSJ                   59.04      57.63    5  
  9 Brooke Williams           JR SBW                  1:00.33      58.83    4  
 10 Abby Lowe                 SR SBSJ                   59.20      59.52    3  
 11 Katherine Clayton         SR MMAR                 1:00.54      59.91    2  
 12 Caitlin Lovan             SR NPRA                 1:00.59    1:01.07    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sarah Brechenser          JR SBSJ                 5:19.44    5:12.35   16  
  2 Hannah Meckstroth         SR PENN                 5:19.08    5:19.18   13  
  3 Ellen Roof                SR SBSJ                 5:26.69    5:26.22   12  
  4 Abby Hildebrandt          SO PENN                 5:35.37    5:31.47   11  
  5 Taryn Fisher              JR PENN                 5:38.91    5:41.28   10  
  6 Drew Maenhout             JR SBRI                 5:52.14    5:59.88    9  
B - Final
  7 Lindsay Lowman            SR NPRA                 6:01.20    5:58.51    7  
  8 Jessica Urban             SO SBW                  5:57.67    5:58.81    5  
  9 Sarah Laskowski           JR MISH                 6:05.69    6:04.69    4  
 10 Mollie O'Blenis           SR SBCL                 6:07.06    6:06.38    3  
 11 Claire Soisson            SO SBAD                 6:12.70    6:09.35    2  
 12 Rachel Titus              JR SBRI                 6:06.55    6:13.84    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Penn                                              1:41.15    1:39.57   32  
  2 Bremen                                            1:42.99    1:42.04   26  
  3 South Bend Adams                                  1:44.08    1:42.58   24  
  4 South Bend St. Joseph's                           1:43.88    1:42.59   22  
  5 New Prairie                                       1:48.91    1:49.17   20  
  6 South Bend Washington                             1:52.45    1:49.95   18  
B - Final
  7 South Bend Clay                                   1:58.72    1:54.36   14  
  8 South Bend Riley                                  1:57.03    1:55.85   10  
  9 Mishawaka                                         1:59.07    1:56.28    8  
 10 Mishawaka Marian                                  2:03.02    2:01.09    6  
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madeline Bradford         SO PENN                 1:00.40      59.56   16  
  2 Molly Meyer               SO SBAD                 1:01.95      59.77   13  
  3 Katie McDonough           SR PENN                 1:02.31    1:02.41   12  
  4 Sara Frucci               JR SBRI                 1:05.28    1:04.27   11  
  5 Sara Lafferty             JR BREM                 1:05.91    1:04.98   10  
  6 Brianne Oberlie           FR PENN                 1:06.39    1:06.38    9  
B - Final
  7 Paige Fox                 SR BREM                 1:08.88    1:07.28    7  
  8 Katherine Clayton         SR MMAR                 1:08.45    1:07.98    5  
  9 Abby Lowe                 SR SBSJ                 1:07.92    1:08.10    4  
 10 Jennifer Bals             SR SBSJ                 1:07.87    1:08.12    3  
 11 Ashlyn Costa              SO MISH                 1:09.87    1:08.94    2  
 12 Alina Marin               SR SBSJ                 1:09.99    1:10.01    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bethany Galat             FR PENN                 1:05.69    1:05.44   16  
  2 Annie Spalding            FR PENN                 1:06.34    1:05.63   13  
  3 Kaitlyn DelleDonne        SO SBSJ                 1:09.40    1:09.24   12  
  4 Abby Hildebrandt          SO PENN                 1:12.39    1:11.43   11  
  5 Abby Adams                FR SBAD                 1:18.05    1:18.74   10  
  6 Catherine Rice            SR MMAR                 1:18.29    1:19.35    9  
B - Final
  7 Samantha Vogeler          SO NPRA                 1:18.85    1:19.62    7  
  8 Morgan Maenhout           SO SBRI                 1:19.81    1:20.90    4.5
  8 Madalyn Hershberger       FR BREM                 1:20.94    1:20.90    4.5
 10 Marte Eggleston           SO MISH                 1:21.44    1:21.77    3  
 11 Sidney Woodbury           JR SBW                  1:23.02    1:22.27    2  
 12 Frankie Spalding          FR MISH                 1:23.11    1:22.67    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Penn                                              3:40.55    3:38.30   32  
  2 Bremen                                            3:48.49    3:43.43   26  
  3 South Bend Adams                                  3:51.34    3:49.73   24  
  4 South Bend St. Joseph's                           3:51.76    3:50.43   22  
  5 Mishawaka                                         3:58.78    3:56.78   20  
  6 New Prairie                                       4:03.53    4:01.56   18  
B - Final
  7 South Bend Riley                                  4:10.65    4:08.48   14  
  8 Mishawaka Marian                                  4:15.88    4:13.51   10  
  9 South Bend Clay                                   4:25.04    4:19.77    8