Athletic Conferences

Note: Some schools belong to more than one conference.

Allen County: Adams Central, Bluffton, Heritage, Jay County, South Adams, Southern Wells, Woodlan.
Big Eight: Boonville, Jasper, Mt. Carmel (Illinois), Mt. Vernon, Princeton, Vincennes Lincoln, Washington.
Blue Chip: Barr-Reeve, Loogootee, North Knox, Northeast Dubois, Shoals, South Knox, Vincennes Rivet, Washington Catholic, Wood Memorial.
Central Indiana: Alexandria, Blackford, Eastbrook, Elwood, Frankton, Madison-Grant, Mississinewa, Oak Hill.
Conference Indiana: Bloomington North, Bloomington South, Columbus North, Franklin Central, Perry Meridian, Southport, Terre Haute North, Terre Haute South.
Duneland: Chesterton, Crown Point, Lake Central, LaPorte, Merrillville, Michigan City, Portage, Valparaiso.
Eastern Indiana: Batesville, Connersville, East Central, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville, South Dearborn.
Great Lakes: Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, Hammond Morton.
Greater South Shore: Calumet, Hammond Bishop Noll, Hanover Central, Lake Station Edison, Marquette Catholic, North Newton, River Forest, South Central (Union Mills) (Fb Only), Wheeler, Whiting.
Hoosier: Benton Central, Delphi, Lafayette Central Catholic, Rensselaer Central, Tipton, Twin Lakes, West Lafayette.
Hoosier Crossroads: Avon, Brownsburg, Fishers, Hamilton Southeastern, Noblesville, Westfield, Zionsville.
Hoosier Heartland: Carroll (Flora), Clinton Central, Clinton Prairie, Eastern (Greentown), Frontier, Rossville, Sheridan, Taylor, Tri-Central, Tri-County.
Hoosier Heritage: Delta, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), New Castle, New Palestine, Pendleton Heights, Shelbyville, Yorktown.
Hoosier Hills: Bedford North Lawrence, Columbus East, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, Madison, New Albany, Seymour.
Hoosier North: Caston, Culver Community, Knox, LaVille, North Judson-San Pierre, Pioneer, Triton, West Central, Winamac.
Indiana Crossroads: Beech Grove, Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis Lutheran, Indianapolis Scecina, Lapel, Monrovia, Park Tudor, Speedway, Triton Central.
Indianapolis Public Schools: Indianapolis Arlington, Indianapolis Broad Ripple, Indianapolis Emmerich Manual, Indianapolis George Washington, Indianapolis Howe Academy, Indianapolis Northwest.
Metropolitan: Ben Davis, Carmel, Center Grove, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Pike, Warren Central.
Mid-Eastern: Blue River Valley, Cowan, Daleville, Monroe Central, Randolph Southern, Union (Modoc), Wapahani, Wes-Del.
Mid-Hoosier: Eastern Hancock, Edinburgh, Hauser, Indian Creek, Knightstown, Morristown, North Decatur, South Decatur, Southwestern (Shelbyville), Waldron.
Mid-Indiana (Football Only): Eastern Hancock, Indian Creek, Knightstown, Milan, North Decatur, South Decatur.
Mid-Indiana: Cass, Hamilton Heights, Northwestern, Western.
Mid-Southern: Austin, Brownstown Central, Charlestown, Clarksville, Corydon Central, Eastern (Pekin), North Harrison, Salem, Scottsburg, Silver Creek.
Mid-State: Decatur Central, Franklin Community, Greenwood, Martinsville, Mooresville, Plainfield, Whiteland.
North Central: Anderson, Harrison (West Lafayette), Indianapolis Arsenal Technical, Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, Marion, McCutcheon, Muncie Central, Richmond.
Northeast Corner: Angola, Central Noble, Churubusco, Eastside, Fairfield, Fremont, Garrett, Hamilton, Lakeland, Prairie Heights, West Noble, Westview.
Northeast Hoosier: Bellmont, Columbia City, DeKalb, East Noble, Huntington North, Leo, New Haven, Norwell.
Northern Indiana: Bremen, Elkhart Central, Glenn, Jimtown, Mishawaka, Mishawaka Marian, New Prairie, Penn, South Bend Adams, South Bend Clay, South Bend Riley, South Bend St. Joseph, South Bend Washington.
Northern Lakes: Concord, Elkhart Memorial, Goshen, Northridge, NorthWood, Plymouth, Warsaw, Wawasee.
Northwest Crossroads: Andrean, Griffith, Highland, Hobart, Kankakee Valley, Lowell, Munster.
Northwestern: Gary Roosevelt, Gary West Side.
Ohio River Valley: Jac-Cen-Del, Milan, Rising Sun, Shawe Memorial, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County.
Patoka Lake: Crawford County, Mitchell, Orleans, Paoli, Perry Central, Springs Valley, West Washington.
Pioneer: Anderson Preparatory Academy, Central Christian Academy, Greenwood Christian, Indianapolis Crispus Attucks, Indianapolis Shortridge, International, Liberty Christian, Muncie Burris, Seton Catholic, University.
Pocket: Forest Park, Gibson Southern, Heritage Hills, North Posey, Pike Central, South Spencer, Southridge, Tecumseh, Tell City.
Porter County: Boone Grove, Hebron, Kouts, LaCrosse, Morgan Township, South Central (Union Mills), Washington Township, Westville.
Sagamore: Crawfordsville, Danville, Frankfort, Lebanon, North Montgomery, Southmont, Tri-West Hendricks, Western Boone.
Sangamon Valley: Central, Cissna Park, Dwight, Iroquois West, Momence, Paxton-Buckley-Loda, South Newton, Watseka. (South Newton is the only Indiana school in this Illinois-based conference)
Southern: Borden, Crothersville, Henryville, Lanesville, New Washington, South Central (Elizabeth).
Southern Indiana: Castle, Evansville Bosse, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville Mater Dei, Evansville North, Evansville Reitz Memorial.
Southwestern Indiana: Bloomfield, Clay City, Eastern Greene, Linton-Stockton, North Central (Farmersburg), North Daviess, Shakamak, White River Valley.
Southwest (Football Only): Eastern Greene, North Central (Farmersburg), North Knox, Wood Memorial.
Summit: Carroll (Fort Wayne), Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Concordia, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead.
Three Rivers: Maconaquah, Manchester, North Miami, Northfield, Peru, Rochester, Southwood, Tippecanoe Valley, Wabash, Whitko.
Tri-Eastern: Cambridge City Lincoln, Centerville, Hagerstown, Northeastern, Tri, Union City, Union County, Winchester.
Wabash River: Attica, Covington, Fountain Central, North Vermillion, Riverton Parke, Rockville, Seeger, Turkey Run.
Western Indiana: Brown County, Cascade, Cloverdale, Edgewood, Greencastle, North Putnam, Northview, Owen Valley, South Putnam, South Vermillion, Sullivan, West Vigo.

Independents
21st Century Charter School - Gary, Argos, Bethany Christian, Bethesda Christian, Bowman Leadership Academy, Brebeuf Jesuit, Cannelton, Christian Academy Of Indiana, Covenant Christian (DeMotte), Covenant Christian (Indianapolis), Culver Academies, East Chicago Central, Elkhart Christian, Eminence, Evansville Day, Faith Christian, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fort Wayne Canterbury, Gambold Preparatory Academy, Guerin Catholic, Heritage Christian, Herron, Indiana Math & Science Academy, Indiana School For The Blind, Indiana School For The Deaf, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Lighthouse, Indianapolis Marshall, Indianapolis Metropolitan, Irvington Preparatory Academy, Lakeland Christian Academy, Lakewood Park Christian, Lighthouse CPA, Medora, North White, Oldenburg Academy, Oregon-Davis, Providence, Providence Cristo Rey, Rock Creek Academy, Roncalli, Shenandoah, Signature, Smith Academy, Tecumseh (Football Only), Tindley, Traders Point Christian, Trinity Lutheran.

• In 2016-17, South Vermillion will leave the Western Indiana Conference and return to the Wabash River Conference.
• In 2016-17, Indian Creek will leave the Mid-Hoosier and Mid-Indiana (football only) conferences to join the Western Indiana Conference.