Athletic Conferences

2018-19 Conference Alignments

Note: Some schools belong to more than one conference.

Allen County: Adams Central, Bluffton, Heritage, Jay County, South Adams, Southern Wells, Woodlan.
Big Eight: Boonville, Jasper, Mt. Carmel (Illinois), Mt. Vernon, Princeton, Vincennes Lincoln, Washington.
Blue Chip: Barr-Reeve, Loogootee, North Knox, Northeast Dubois, Shoals, South Knox, Vincennes Rivet, Washington Catholic, Wood Memorial.
Central Indiana: Alexandria, Blackford, Eastbrook, Elwood, Frankton, Madison-Grant, Mississinewa, Oak Hill.
Circle City: Brebeuf Jesuit, Covenant Christian (Indianapolis), Guerin Catholic, Heritage Christian, Indianapolis Bishop Chatard, Roncalli.
Conference Indiana: Bloomington North, Bloomington South, Columbus North, Southport, Terre Haute North, Terre Haute South.
Duneland: Chesterton, Crown Point, Lake Central, LaPorte, Merrillville, Michigan City, Portage, Valparaiso.
Eastern Indiana: Batesville, Connersville, East Central, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville, South Dearborn.
Great Lakes: East Chicago Central, Gary West Side, Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, Hammond Morton.
Greater Indianapolis: Indiana Math & Science Academy, Indianapolis Emmerich Manual, Indianapolis Howe Community, Indianapolis Lighthouse Charter East, Indianapolis Lighthouse Charter South, Indianapolis Metropolitan, Irvington Preparatory Academy.
Greater South Shore: Boone Grove (FB only), Calumet, Griffith, Hammond Bishop Noll, Hanover Central, Lake Station Edison, River Forest, South Central (Union Mills) (Fb Only), Wheeler, Whiting.
Hoosier: Benton Central, Cass, Hamilton Heights, Lafayette Central Catholic, Northwestern, Rensselaer Central, Tipton, Twin Lakes, West Lafayette, Western.
Hoosier Crossroads: Avon, Brownsburg, Fishers, Franklin Central, Hamilton Southeastern, Noblesville, Westfield, Zionsville.
Hoosier Heartland: Carroll (Flora), Clinton Central, Clinton Prairie, Eastern (Greentown), North White (FB only), Rossville, Sheridan, Taylor, Tri-Central.
Hoosier Heritage: Delta, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), New Castle, New Palestine, Pendleton Heights, Shelbyville, Yorktown.
Hoosier Hills: Bedford North Lawrence, Columbus East, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, Madison, New Albany, Seymour.
Hoosier North: Caston, Culver Community, Knox, LaVille, North Judson-San Pierre, Pioneer, Triton, Winamac.
Hoosier Plains: Lakeland Christian Academy, South Bend Career Academy, Trinity at Greenlawn.
Indiana Crossroads: Beech Grove, Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis Lutheran, Indianapolis Scecina, Lapel, Monrovia, Park Tudor, Speedway, Triton Central.
Metropolitan: Ben Davis, Carmel, Center Grove, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Pike, Warren Central.
Mid-Eastern: Blue River Valley, Cowan, Daleville, Eastern Hancock, Monroe Central, Randolph Southern, Shenandoah, Union (Modoc), Wapahani, Wes-Del.
Mid-Hoosier: Edinburgh, Hauser, Morristown, North Decatur, South Decatur, Southwestern (Shelbyville), Waldron.
Mid-Indiana (Football Only): Edinburgh, Milan, North Decatur, Oldenburg Academy, South Decatur, Switzerland County.
Mid-Southern: Austin, Brownstown Central, Charlestown, Clarksville, Corydon Central, Eastern (Pekin), North Harrison, Salem, Scottsburg, Silver Creek.
Mid-State: Decatur Central, Franklin Community, Greenwood, Martinsville, Mooresville, Perry Meridian, Plainfield, Whiteland.
Midwest: Frontier, North Newton, North White, South Newton, Tri-County, West Central.
North Central: Anderson, Harrison (West Lafayette), Indianapolis Arsenal Technical, Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, Marion, McCutcheon, Muncie Central, Richmond.
Northeast 8: Bellmont, Columbia City, DeKalb, East Noble, Huntington North, Leo, New Haven, Norwell.
Northeast Corner: Angola, Central Noble, Churubusco, Eastside, Fairfield, Fremont, Garrett, Hamilton, Lakeland, Prairie Heights, West Noble, Westview.
Northern Indiana: Bremen, Elkhart Central, Glenn, Jimtown, Mishawaka, Mishawaka Marian, New Prairie, Penn, South Bend Adams, South Bend Clay, South Bend Riley, South Bend St. Joseph, South Bend Washington.
Northern Lakes: Concord, Elkhart Memorial, Goshen, Northridge, NorthWood, Plymouth, Warsaw, Wawasee.
Northwest Crossroads: Andrean, Highland, Hobart, Kankakee Valley, Lowell, Munster.
Ohio River Valley: Jac-Cen-Del, Milan, Rising Sun, Shawe Memorial, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County.
Patoka Lake: Crawford County, Mitchell, Orleans, Paoli, Perry Central, Springs Valley, West Washington.
Pioneer: Anderson Preparatory Academy, Bethesda Christian, Central Christian Academy, Greenwood Christian, Indianapolis Shortridge, International, Liberty Christian, Muncie Burris, Seton Catholic, University.
Pocket: Forest Park, Gibson Southern, Heritage Hills, North Posey, Pike Central, South Spencer, Southridge, Tecumseh, Tell City.
Porter County: Boone Grove, Hebron, Kouts, LaCrosse, Morgan Township, South Central (Union Mills), Washington Township, Westville.
Sagamore: Crawfordsville, Danville, Frankfort, Lebanon, North Montgomery, Southmont, Tri-West Hendricks, Western Boone.
Southern: Borden, Crothersville, Henryville, Lanesville, New Washington, South Central (Elizabeth).
Southern Indiana: Castle, Evansville Bosse, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville Mater Dei, Evansville North, Evansville Reitz Memorial.
Southern Roads: Cannelton, Dugger Union, Evansville Christian, Medora.
Southwestern Indiana: Bloomfield, Clay City, Eastern Greene, Linton-Stockton, North Central (Farmersburg), North Daviess, Shakamak, White River Valley.
Southwest (Football Only): Eastern Greene, North Central (Farmersburg), North Daviess, North Knox.
Summit: Carroll (Fort Wayne), Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Concordia, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead.
Three Rivers: Maconaquah, Manchester, North Miami, Northfield, Peru, Rochester, Southwood, Tippecanoe Valley, Wabash, Whitko.
Tri-Eastern: Cambridge City Lincoln, Centerville, Hagerstown, Knightstown, Northeastern, Tri, Union City, Union County, Winchester.
Wabash River: Attica, Covington, Fountain Central, North Vermillion, Parke Heritage, Riverton Parke, Seeger, South Vermillion.
Western Indiana: Brown County, Cascade, Cloverdale, Edgewood, Greencastle, Indian Creek, North Putnam, Northview, Owen Valley, South Putnam, Sullivan, West Vigo.

Independents
21st Century Charter School - Gary, Anderson Preparatory Academy (FB only), Argos, Bethany Christian, Bowman Leadership Academy, Christel House Academy, Christian Academy Of Indiana, Covenant Christian (DeMotte), Culver Academies, Delphi, Dugger Union (FB only), Elkhart Christian, Eminence, Evansville Day, Faith Christian, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fort Wayne Canterbury, Gary Roosevelt, Hammond Academy of Science & Technology, Herron, Illiana Christian, Indiana School for the Blind, Indiana School for the Deaf, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Crispus Attucks, Indianapolis George Washington, Indianapolis Shortridge (FB only), Lakewood Park Christian, Lapel, Lighthouse CPA, Lighthouse Christian Academy, Linton-Stockton (FB only), Marquette Catholic, Oldenburg Academy, Oregon-Davis, Providence, Providence Cristo Rey, Riverside, Rock Creek Academy, Signature, Smith Academy, Tecumseh (FB Only), Tindley, Traders Point Christian, Trinity Lutheran.

Mishawaka will leave the Northern Indiana Conference to join the Northern Lakes Conference beginning in 2020-21.