IHSAA Boys Basketball State Champions

Year Class Champion Coach Rec Runner-Up Coach Rec Score    

Assembly Hall, Indiana University, Blooomington

1910-11   Crawfordsville Dave Glascock 16-2 Lebanon F.O. Anderegg -- 24-17 Box  
1911-12   Lebanon Claude Whitney 16-3 Franklin C.D. Branigan -- 51-11 Box   
1912-13   Wingate Jesse Wood 22-3 South Bend J.B. Miller -- 15-14 5OT Box  

Indiana University, Bloomington

1913-14   Wingate Len Lehman 19-5 Anderson Bert Haugh -- 36-8 Box   

Men’s Gymnasium, Indiana University, Bloomington

1914-15   Thorntown Chester Hill 22-5 Montmorenci Charles Kuttler -- 33-10 Box   
1915-16   Lafayette C.F. Apking 20-4 Crawfordsville L.C. Freeman -- 27-26 OT Box   
1916-17   Lebanon Alva Staggs 26-2 Gary Louis Erickson -- 34-26 Box   
1917-18   Lebanon Glenn Curtis 28-2 Anderson Alva Staggs -- 24-20 OT Box   

Memorial Gymnasium, Purdue University, West Lafayette

1918-19   Bloomington Cliff Wells 23-3 Lafayette F.J. Grosshans -- 18-15 Box   

Men’s Gymnasium, Indiana University, Bloomington

1919-20   Franklin Ernest Wagner 29-1 Lafayette F.J. Grosshans -- 31-13 Box   

Old Coliseum, Indianapolis

1920-21   Franklin Ernest Wagner 29-4 Anderson Alva Staggs -- 35-22 Box   
1921-22   Franklin Ernest Wagner 31-4 Terre Haute Garfield Ray Hanna -- 26-15 Box   
1922-23   Vincennes John Adams 34-1 Muncie Maurice Murray -- 27-18 Box   
1923-24   Martinsville Glenn Curtis 22-7 Frankfort Everett Case -- 36-30 Box   

Exposition Building, Indianapolis

1924-25   Frankfort Everett Case 27-2 Kokomo Chester Hill -- 34-20 Box   
1925-26   Marion Gene Thomas 27-2 Martinsville Glenn Curtis -- 30-23 Box   
1926-27   Martinsville Glenn Curtis 26-3 Muncie Maurice Murray -- 26-23 Box   

Butler Fieldhouse, Butler University, Indianapolis

1927-28   Muncie Pete Jolly 28-2 Martinsville Glenn Curtis -- 13-12 Box   
1928-29   Frankfort Everett Case 25-2 Indianapolis Technical Tim Campbell -- 29-23 Box   
1929-30   Washington Burl Friddle 31-1 Muncie Pete Jolly -- 32-21 Box   
1930-31   Muncie Pete Jolly 25-6 Greencastle W.E. Bausman -- 31-23 Box   
1931-32   New Castle Orville Hooker 28-3 Winamac Earl Roudebush -- 24-17 Box   
1932-33   Martinsville Glenn Curtis 21-8 Greencastle C.B. Edmonson -- 27-24 Box   
1933-34   Logansport Cliff Wells 28-4 Indianapolis Technical Tim Campbell -- 26-19 Box   
1934-35   Anderson Archie Chadd 22-9 Jeffersonville J.P. Francis -- 23-17 Box   
1935-36   Frankfort Everett Case 29-1-1 Fort Wayne Central Murray Mendenhall -- 50-24 Box   
1936-37   Anderson Archie Chadd 26-7 Huntingburg Ray Scott -- 33-23 Box   
1937-38   Fort Wayne South Side Burl Friddle 29-3 Hammond Chet Kessler -- 34-32 Box   
1938-39   Frankfort Everett Case 26-6 Franklin Fuzzy Vandivier -- 36-22 Box   
1939-40   Hammond Technical Lou Birkett 25-6 Mitchell Henry Polson -- 33-21 Box  
1940-41   Washington Marion Crawley 27-5 Madison Ray Eddy -- 39-33 Box   
1941-42   Washington Marion Crawley 30-1 Muncie Burris Scott Fisher -- 24-18 Box   

New Coliseum, Indianapolis

1942-43   Fort Wayne Central Murray Mendenhall 27-1 Lebanon Paul Neuman -- 45-40 Box   
1943-44   Evansville Bosse Herm Keller 19-7 Kokomo Ralph King -- 39-35 Box   
1944-45   Evansville Bosse Herm Keller 25-2 South Bend Riley Wayne Wakefield -- 46-36 Box   

Butler Fieldhouse, Butler University, Indianapolis (became Hinkle Fieldhouse in 1965-66)

1945-46   Anderson Charles Cummings 22-7 Fort Wayne Central Murray Mendenhall -- 67-53 Box   
1946-47   Shelbyville Frank Barnes 25-5 Terre Haute Garfield Willard Kehrt -- 68-58 Box   
1947-48   Lafayette Jefferson Marion Crawley 27-3 Evansville Central Walter Riggs 24-4 54-42 Box   
1948-49   Jasper Leo O’Neill 21-9 Madison Ray Eddy 25-4 62-61 Box   
1949-50   Madison Ray Eddy 27-1 Lafayette Jefferson Marion Crawley 17-12 67-44 Box   
1950-51   Muncie Central Art Beckner 26-4 Evansville Reitz Clarence Riggs 22-6 60-58 Box   
1951-52   Muncie Central Jay McCreary 25-5 Indianapolis Technical Herman Hinshaw 21-7 68-49 Box   
1952-53   South Bend Central Elmer McCall 25-5 Terre Haute Gerstmeyer Howard Sharpe 31-4 42-41 Box   
1953-54   Milan Marvin Wood 28-2 Muncie Central Jay McCreary 23-6 32-30 Box   
1954-55   Indianapolis Attucks Ray Crowe 30-1 Gary Roosevelt John D. Smith 27-3 97-74 Box   
1955-56   Indianapolis Attucks Ray Crowe 31-0 Lafayette Jefferson Marion Crawley 26-3-1 79-57 Box   
1956-57   South Bend Central Elmer McCall 30-0 Indianapolis Attucks Ray Crowe 25-6 67-55 Box   
1957-58   Fort Wayne South Side Don Reichert 28-2 Crawfordsville Dick Baumgartner 24-6 63-34 Box   
1958-59   Indianapolis Attucks Bill Garrett 26-5 Kokomo Joe Platt -- 92-54 Box   
1959-60   East Chicago Washington John Baratto 28-2 Muncie Central John Longfellow 28-1 75-59 Box   
1960-61   Kokomo Joe Platt 28-1 Indianapolis Manual Richard Cummins 28-3 68-66 OT Box   
1961-62   Evansville Bosse Jim Myers 26-2 East Chicago Washington Johnnie Baratto 27-2 84-81 Box   
1962-63   Muncie Central Dwight Tallman 28-1 South Bend Central James Powers 26-3 65-61 Box   
1963-64   Lafayette Jefferson Marion Crawley 28-1 Huntington Bob Straight 27-2 58-55 Box   
1964-65   Indianapolis Washington Jerry Oliver 29-2 Fort Wayne North Side Byard Hey 25-4 64-57 Box   
1965-66   Michigan City Elston Doug Adams 26-3 Indianapolis Technical Jack Bradford 25-4 63-52 Box   
1966-67   Evansville North Jim Rausch 27-2 Lafayette Jefferson Marion Crawley 26-3 60-58 Box   
1967-68   Gary Roosevelt Louis Mallard 22-5 Indianapolis Shortridge George Theofanis 25-5 68-60 Box   
1968-69   Indianapolis Washington Bill Green 31-0 Gary Tolleston Jim Dailey 28-2 79-76 Box   
1969-70   East Chicago Roosevelt Bill Holsbach 28-0 Carmel William Shepherd 25-4 72-62 Box   
1970-71   East Chicago Washington John Molodet 29-0 Elkhart Keith Dougherty 22-7 70-60 Box   

Assembly Hall, Indiana University, Bloomington

1971-72   Connersville Myron Dickerson 26-3 Gary West Side Ivory Brown 26-3 80-63 Box   
1972-73   New Albany Kirby Overman 21-7 South Bend Adams Dave Hadaway 22-6 84-79 Box   
1973-74   Fort Wayne Northrop Bob Dille 28-1 Jeffersonville George Marshall 26-2 59-56 Box   

Market Square Arena, Indianapolis

1974-75   Marion Bill Green 28-1 Loogootee Jack Butcher 27-2 58-46 Box   
1975-76   Marion Bill Green 23-5 Rushville Larry Angle 26-2 82-76 Box   
1976-77   Carmel Eric Clark 22-7 East Chicago Washington John Molodet 24-4 53-52 Box   
1977-78   Muncie Central Bill Harrell 27-3 Terre Haute South Gordon Neff 23-7 65-64 OT Box   
1978-79   Muncie Central Bill Harrell 24-5 Anderson Norm Held 22-7 64-60 Box   
1979-80   Indianapolis Broad Ripple Bill Smith 29-2 New Albany Jack Ford 27-1 73-66 Box   
1980-81   Vincennes Lincoln Orlando Wyman 26-2 Anderson Norm Held 18-11 54-52 Box   
1981-82   Plymouth Jack Edison 28-1 Gary Roosevelt Ronald Heflin 22-6 75-74 2OT Box   
1982-83   Connersville Basil Mawbey 26-2 Anderson Norm Held 24-5 63-62 Box   
1983-84   Warsaw Al Rhodes 26-2 Vincennes Lincoln Gene Miiller 24-4 59-56 Box   
1984-85   Marion Bill Green 29-0 Richmond George Griffith 21-7 74-67 Box   
1985-86   Marion Bill Green 26-3 Anderson Norm Held 19-10 75-56 Box   
1986-87   Marion Bill Green 29-1 Richmond George Griffith 24-5 69-56 Box   
1987-88   Muncie Central Bill Harrell 28-1 Concord Jim Hahn 28-1 76-53 Box   
1988-89   Lawrence North Jack Keefer 25-4 Kokomo Basil Mawbey 25-6 74-57 Box   

Hoosier Dome, Indianapolis (became RCA Dome in 1994-95)

1989-90   Bedford North Lawrence Dan Bush 29-2 Concord Jim Hahn 28-1 63-60 Box   
1990-91   Gary Roosevelt Ron Heflin 30-1 Brebeuf Mike Miller 27-2 51-32 Box   
1991-92   Richmond George Griffith 24-5 Lafayette Jefferson Jim Hammel 25-3 77-73 OT Box   
1992-93   Jeffersonville Mike Broughton 29-2 Ben Davis Steve Witty 27-3 66-61 Box   
1993-94   South Bend Clay Tom DeBaets 27-2 Valparaiso Bob Punter 28-1 93-88 OT Box   
1994-95   Ben Davis Steve Witty 32-1 Merrillville Jim East 27-2 58-57 Box   
1995-96   Ben Davis Steve Witty 22-6 New Albany Don Unruh 24-4 57-54 2OT Box   
1996-97   Bloomington North Tom McKinney 28-1 Delta Paul Keller 24-5 75-54 Box  Recap 
                     
1997-98 4A Pike Alan Darner 28-1 Marion Moe Smedley 24-3 57-54 Box   
1997-98 3A Indianapolis Cathedral Peter Berg 22-4 Yorktown Joe Bradburn 24-4 72-47 Box   
1997-98 2A Alexandria Garth Cone 20-6 Southwestern (Hanover) Jerry Bomholt 17-10 57-43 Box   
1997-98 A Lafayette Central Catholic Chad Dunwoody 24-3 Bloomfield Ron McBride 17-10 56-48 Box   
                     
1998-99 4A North Central (Indpls.) Doug Mitchell 23-5 Elkhart Central Mike Drews 18-8 79-74 Box  Recap 
1998-99 3A Plainfield Dana Greene 26-1 Muncie Southside Rick Baumgartner 17-11 77-64 Box  Recap 
1998-99 2A Westview Troy Neely 23-3 Paoli Michael Brown 22-5 71-52 Box  Recap 
1998-99 A Tecumseh Kevin Oxley 23-4 Lafayette Central Catholic Chad Dunwoody 19-7 55-43 Box  Recap 

Conseco Fieldhouse, Indianapolis (became Bankers Life Fieldhouse in 2011-12)

1999-00 4A Marion Moe Smedley 28-1 Bloomington North Tom McKinney 25-1 62-56 Box  Recap 
1999-00 3A Brebeuf Jesuit Leo Klemm 24-2 Andrean Clint Swan 24-3 72-56 Box  Recap 
1999-00 2A Westview Troy Neely 25-3 Winchester Community Chip Mehaffey 22-6 59-53 Box  Recap 
1999-00 A Lafayette Central Catholic Chad Dunwoody 23-5 Union (Dugger) Joe Hart 24-4 82-70 Box  Recap 
                     
2000-01 4A Pike Alan Darner 26-3 Penn Dean Foster 23-3 56-42 Box  Recap 
2000-01 3A Muncie Southside Rick Baumgartner 23-3 Evansville Mater Dei Roger Sills 26-2 81-78 OT Box  Recap 
2000-01 2A Harding Al Gooden 23-5 Batesville Mel Siefert 21-6 73-70 Box  Recap 
2000-01 A Attica Ralph Shrader 21-6 Blue River Valley Barry Huckeby 22-5 64-62 Box Recap 
                     
2001-02 4A Gary West Side John Boyd 23-4 Pike Larry Bullington 24-4 58-55 Box  Recap 
2001-02 3A Delta Paul Keller 22-6 Harding Al Gooden 23-5 65-54 Box  Recap 
2001-02 2A Speedway Trent Lehman 22-4 Bluffton Wayne Barker 24-4 62-48 Box  Recap 
2001-02 A Rossville Jeff Henley 23-4 Barr-Reeve Bryan Hughes 24-5 79-68 Box  Recap 
                     
2002-03 4A Pike Larry Bullington 29-0 DeKalb Cliff Hawkins 26-2 65-52 Box  Recap 
2002-03 3A Indianapolis Bishop Chatard Dan Archer 22-2 Fort Wayne Elmhurst Keith Edmonds 22-6 78-44 Box  Recap 
2002-03 2A Cass Basil Mawbey 26-0 Forest Park Tom Beach 23-5 57-48 Box  Recap 
2002-03 A Lafayette Central Catholic Chad Dunwoody 18-9 Southwestern (Shelbyville) Stacy Meyer 22-5 68-64 Box  Recap 
                     
2003-04 4A Lawrence North Jack Keefer 29-2 Columbia City Chris Benedict 25-4 50-29 Box  Recap 
2003-04 3A Evansville Mater Dei John Goebel 21-6 Bellmont Shaun Busick 22-5 63-45 Box  Recap 
2003-04 2A Jimtown Randy DeShone 25-2 Brownstown Central Dave Benter 27-2 63-59 Box  Recap 
2003-04 A Waldron Jason Delaney 27-0 Fort Wayne Blackhawk Christian Gary Merrell 15-11 69-54 Box  Recap 
                     
2004-05 4A Lawrence North Jack Keefer 24-2 Muncie Central Matt Fine 27-2 63-52 Box  Recap 
2004-05 3A Washington Dave Omer 27-2 Plymouth Jack Edison 22-4 74-72 OT Box  Recap 
2004-05 2A Forest Park Tom Beach 23-4 Harding Al Gooden 16-10 68-63 Box  Recap 
2004-05 A Lapel Jimmie Howell 25-3 Loogootee Steve Brett 21-5 51-40 Box  Recap 
                     
2005-06 4A Lawrence North Jack Keefer 29-0 Muncie Central Matt Fine 20-6 80-56 Box  Recap 
2005-06 3A New Castle Steve Bennett 21-6 Jay County Craig Teagle 20-7 51-43 Box  Recap 
2005-06 2A Forest Park Tom Beach 25-3 Harding Al Gooden 17-10 61-55 Box  Recap 
2005-06 A Hauser Bob Nobbe 25-2 Tri-Central Dave Driggs 23-4 64-36 Box  Recap 
                     
2006-07 4A East Chicago Central Pete Trgovich 23-3 North Central (Indianapolis) Doug Mitchell 21-5 87-83 Box  Recap 
2006-07 3A Plymouth Jack Edison 25-2 Evansville Bosse Jeff Hein 22-5 72-61 Box  Recap 
2006-07 2A Northwestern Jim Gish 25-2 Winchester Chip Mehaffey 22-5 78-74 2OT Box  Recap 
2006-07 A Oregon-Davis Travis Hannah 27-1 Barr-Reeve Bryan Hughes 23-4 63-52 Box  Recap 
                     
2007-08 4A Brownsburg Joshua Kendrick 22-5 Marion Joe Luce 24-5 40-39 Box  Recap 
2007-08 3A Washington Gene Miiller 23-2 Harding Al Gooden 22-4 84-60 Box  Recap 
2007-08 2A Fort Wayne Bishop Luers James Blackmon 24-3 Winchester Chip Mehaffey 23-4 69-67 Box  Recap 
2007-08 A Triton Jason Groves 25-2 Indianapolis Lutheran Tom Finchum 22-5 50-42 Box  Recap 
                     
2008-09 4A Bloomington South J.R. Holmes 26-0 Fort Wayne Snider Ray Sims 25-2 69-62 Box  Recap 
2008-09 3A Princeton Tom Weeks 29-0 Rochester Rob Malchow 23-4 81-79 2OT Box  Recap 
2008-09 2A Fort Wayne Bishop Luers James Blackmon 23-4 Brownstown Central Dave Benter 20-7 67-49 Box  Recap 
2008-09 A Jac-Cen-Del David Bradshaw 25-2 Triton Jason Groves 24-3 66-55 Box  Recap 
                     
2009-10 4A North Central (Indianapolis) Doug Mitchell 25-3 Warsaw Doug Ogle 23-3 95-74 Box  Recap 
2009-10 3A Washington Gene Miiller 23-3 Gary Wallace Renaldo Thomas 19-5 65-62 OT Box  Recap 
2009-10 2A Wheeler Mike Jones 27-1 Park Tudor Ed Schilling 15-11 41-38 Box  Recap 
2009-10 A Bowman Academy Marvin Rea 24-1 Barr-Reeve Bryan Hughes 24-4 74-52 Box  Recap 
                     
2010-11 4A Bloomington South J.R. Holmes 26-2 Kokomo Brian McCauley 23-3 56-42 Box  Recap 
2010-11 3A Washington Gene Miiller 24-4 Culver Academies Mark Galloway 19-7 61-46 Box  Recap 
2010-11 2A Park Tudor Ed Schilling 26-2 Hammond Bishop Noll Drew Trost 26-1 43-42 Box  Recap 
2010-11 A Indianapolis Metropolitan Nick Reich 22-6 Triton Jason Groves 23-4 59-55 Box  Recap 
                     
2011-12 4A Carmel Scott Heady 23-4 Pike Bill Zych 18-8 80-67 Box  Recap 
2011-12 3A Guerin Catholic Pete Smith 24-5 Norwell Randy Hawkins 24-3 64-48 Box  Recap 
2011-12 2A Park Tudor Ed Schilling 25-2 Bowman Academy Marvin Rea 17-9 79-57 Box  Recap 
2011-12 A Loogootee Mike Wagoner 22-4 Rockville Dave Mahurin 22-6 55-52 Box  Recap 
                     
2012-13 4A Carmel Scott Heady 25-2 Indianapolis Cathedral Andy Fagan 25-6 57-53 Box  Recap
2012-13 3A Greensburg Stacy Meyer 26-1 Fort Wayne Concordia Josh Eggold 23-5 73-70 OT Box  Recap
2012-13 2A Bowman Academy Marvin Rea 18-9 Linton-Stockton Joey Hart 24-4 86-73 Box  Recap
2012-13 A Borden Doc Nash 24-3 Triton Jason Groves 20-6 55-50 Box  Recap
                     
2013-14  4A Indianapolis Arsenal Technical  Jason Delaney  27-2  Lake Central Dave Milausnic 22-4  63-59 Box  Recap
2013-14  3A  Greensburg Stacy Meyer 28-1 Bowman Academy Marvin Rea 22-5 89-76 Box  Recap
2013-14  2A  Park Tudor  Kyle Cox  24-4  Westview Rob Yoder  23-5  84-57  Box  Recap 
2013-14 A Marquette Catholic  Donovan Garletts 20-6 Barr-Reeve Bryan Hughes 26-2 70-66 OT  Box  Recap