IHSAA Boys Cross Country State Champions

Team State Champions

Year Champion Coach Runner-Up Coach Score
South Grove Golf Course, Indianapolis
1946-47* Anderson,
Mishawaka
Carl Bonge
Walter Thurston
Muncie Burris
Fort Wayne North Side
  37-121
72-104
Coffin Golf Course, Indianapolis
1947-48 Anderson Carl Bonge Indianapolis Howe   32-129
1948-49 Anderson Carl Bonge Mishawaka   56-73
1949-50 Anderson Carl Bonge Mishawaka   67-79
1950-51 Anderson Carl Bonge Muncie Central   47-88
1951-52 Anderson Carl Bonge University (Bloomington)   35-166
South Grove Golf Course, Indianapolis
1952-53 Anderson Carl Bonge Muncie Central   37-98
1953-54 Indpls. Shortridge Tom Haynes Vincennes   97-139
1954-55 Indpls. Shortridge Tom Haynes Anderson   78-120
1955-56 Anderson Carl Bonge Hobart   68-100
1956-57 Muncie Central Mel Wilson Anderson   89-107
1957-58 Hobart Frank Kurth Muncie Central   87-111
1958-59 Muncie Central Mel Wilson Anderson   125-138
1959-60 Anderson Bob Freeman Indianapolis Shortridge   156-171
1960-61 Hobart Frank Kurth New Haven   89-145
1961-62 Ben Davis Wendell Hine Fort Wayne North   104-139
1962-63 Gary Roosevelt Louis “Bo” Mallard Ashley   89-102
1963-64 Ashley Dwight Graber West Lafayette   82-97
1964-65 West Lafayette Jim Tatlock Hammond   45-93
1965-66 Calumet Chris Traicoff Fort Wayne North   72-116
1966-67 Valparaiso Evar Edquist Elkhart   89-99
Riverside Golf Course, Indianapolis
1967-68 Muncie Central James Lambert North Central (Indpls)   55-100
South Grove Golf Course, Indianapolis
1968-69 Fort Wayne North Side John Walter North Central (Indpls)   85-98
1969-70 North Central (Indpls.) Charles Riley Highland   106-121
1970-71 Southport Tom Hathaway Northwestern   99-133
1971-72 Southport Tom Hathaway Northwestern   56-129
1972-73 Terre Haute North Bill Welch Southport Tom Hathaway 99-131
1973-74 Elkhart Central Marshall Sellers Portage Michael Cavanaugh  56-76
1974-75 Portage Bill Wilke Fort Wayne Northrop Barrie Peterson 72-82
1975-76 Southport Tom Hathaway Crown Point Robert Conrad 116-145
1976-77 Carmel Chuck Koeppen Crown Point Robert Conrad 120-125
1977-78 Carmel Chuck Koeppen Crown Point Robert Conrad 112-118
1978-79 Carmel Chuck Koeppen Norwell Rex Decker 63-126
1979-80 Carmel Chuck Koeppen Muncie Northside Stephen Edwards 101-106
1980-81 Bloomington North Charles Warthan Carmel Chuck Koeppen 34-149
1981-82 Carmel Chuck Koeppen Portage Bill Wilke 61-148
1982-83 Carmel Chuck Koeppen Fort Wayne Northrop Barrie Peterson 93-119
1983-84 Valparaiso Skip Collins Lake Central Rudy Skorupa 83-119
1984-85 Portage Bill Wilke Carmel Chuck Koeppen 90-97
1985-86 Valparaiso Sam Rasmussen Carmel Chuck Koeppen 79-120
1986-87 Valparaiso Sam Rasmussen Carmel Chuck Koeppen 66-101
1987-88 Carmel Chuck Koeppen Plymouth Allen Scockney 86-98
1988-89 Carmel Chuck Koeppen Portage Bill Wilke 72-143
1989-90 Ben Davis John Jarosinski Carmel Chuck Koeppen 63-68
1990-91 Ben Davis John Jarosinski Silver Creek Steve Fleenor 70-83
1991-92 Floyd Central Don McWilliams Portage Bill Wilke 106-108
1992-93 Portage Bill Wilke Carmel Chuck Koeppen 64-82
1993-94 Carmel Chuck Koeppen Portage Bill Wilke 51-72
Southeastway Park, Indianapolis
1994-95 Richmond John Kalugyer New Prairie Doug Snyder 73-89
1995-96 Ben Davis Scott Williams Portage Bill Wilke 102-106
Conner Prairie, Fishers
1996-97 Carmel Chuck Koeppen Ben Davis Scott Williams 98-118
Indiana University Cross Country Course, Bloomington
1997-98 Valparaiso Michael Prow Fort Wayne Northrop Barrie Peterson 154-180
1998-99 Franklin Central Eric Kellison Portage Bill Wilke 71-135
1999-00 Portage Bill Wilke Franklin Central Eric Kellison 74-150
2000-01 Valparaiso Michael Prow Carmel Chuck Koeppen 79-111
2001-02 Franklin Doug Drenth Columbus North Rick Weinheimer 91-106
2002-03 Columbus North Rick Weinheimer Carmel Chuck Koeppen 79-120
2003-04 Columbus North Rick Weinheimer Fort Wayne Northrop Barrie Peterson 43-146
LaVern Gibson Championship Cross Country Course, Terre Haute
2004-05 Northridge Josh Fletcher Carmel Chuck Koeppen 104-131
2005-06 Warren Central Joe Brooks Valparaiso Mike Prow 118-130
2006-07 Warren Central Joe Brooks Franklin Central Eric Kellison 100-123
2007-08 Fishers Robert Seymour LaPorte Tim Beres 102-112
2008-09 Carmel Chuck Koeppen Carroll (Fort Wayne) Zach Raber 100-110
2009-10 Columbus North Rick Weinheimer Chesterton Tim Ray 63-131
2010-11 Columbus North Rick Weinheimer Noblesville Kent Graham 94-170
2011-12 Columbus North Rick Weinheimer Hamilton Southeastern Joe Golden 77-109
2012-13  Carmel  Erhard Bell  Carroll (Fort Wayne)  Zach Raber  93-116 
2013-14  Carmel Erhard Bell Columbus North  Rick Weinheimer  64-78 
2014-15  West Lafayette Steve Lewark  Carmel Colin Altevogt  133-140 
2015-16  Carmel Colin Altevogt Fishers  Nathan Warnecke 115-158
2016-17  Carroll (Fort Wayne)  Phil Yoder  Carmel Colin Altevogt 71-117
2017-18  Carmel Colin Altevogt  Fishers Nathan Warnecke  94-152
           

* The participants far exceeded the expectations of the IHSAA in 1946-47, therefore the meet was conducted in two races with co-champions being declared and duplicate awards being presented

Individual State Champions

Year Champion Gr School Time Runner-Up Gr School Time Dist.
South Grove Golf Course, Indianapolis
1946-47 Wayne Simon
John Stayton
11
10
Fort Wayne North Side (1st race)
Anderson (2nd race)
10:42.2
10:24.9
Johnson
Rarick
  Fort Wayne South Side
Goshen
-- 2 miles
Coffin Golf Course, Indianapolis
1947-48 John Stayton 11  Anderson 10:24.8 Dennis Buehling   Boggstown -- 2 miles
1948-49 John Stayton 12  Anderson 9:59.0 Keith Zook   LaPorte -- 2 miles
1949-50 James Lambert 11  Muncie Central 9:50.0 Ronald Barr   Crown Point -- 2 miles
1950-51 James Lambert 12  Muncie Central 9:45.9 Jerry Pearson   Concannon -- 2 miles
1951-52 Eugene Fox 12  Anderson 10:06.2 Tim Winneger   Bloomington University -- 2 miles
South Grove Golf Course, Indianapolis
1952-53 Tom New 12  Muncie Central 9:46.2 Tom Linnemeier   Fort Wayne Concordia -- 2 miles
1953-54 Max Truex 12  Warsaw 9:48.8 Albert Nunn   Terre Haute Wiley -- 2 miles
1954-55 Dale Lubs 11  LaPorte 10:03.6 Wayne Kirk   Vincennes Lincoln -- 2 miles
1955-56 Frank Norris 12  Anderson 9:57.0 David Combs   Chesterton -- 2 miles
1956-57 David Redding 12  Fort Wayne South Side 9:49.9 Donald Weatherly   Marion -- 2 miles
1957-58 Russell Lash 12  Indianapolis Howe 9:50.1 Charles Umbarger   Elkhart -- 2 miles
1958-59 Charles Umbarger 11  Elkhart 9:54.8 Robert Patterson   Muncie Central -- 2 miles
1959-60 Tim Bagby 12 Chesterton 9:48.2 Thomas Hinkle   Washington Catholic -- 2 miles
1960-61 Gale Lundquist 11 Battle Ground 10:06.8 Bob Scott   Elkhart -- 2 miles
1961-62 Henry King 12 Fort Wayne Central 9:54.9 Richard Stewart   Brazil -- 2 miles
1962-63 Dennis Grider 11 Indianapolis Washington 9:52.6 Don Kurts   Calumet -- 2 miles
1963-64 Dennis Grider 12 Indianapolis Washington 9:44.0 Mark Gibbens   West Lafayette -- 2 miles
1964-65 Mark Gibbens 12 West Lafayette 9:26.6 John Collet   Griffith -- 2 miles
1965-66 Don Vandrey 11 Valparaiso 9:27.3 John Collet   Griffith -- 2 miles
1966-67 Don Vandrey 12 Valparaiso 9:33.0 Fred Lands   Elkhart -- 2 miles
Riverside Golf Course, Indianapolis
1967-68 Regino Espitia 12 Highland 9:37.5 Mark Bir   Lafayette Central Catholic -- 2 miles
South Grove Golf Course, Indianapolis
1968-69 Steve Wynder 12 Chesterton  8:49.0 Mark Bir   Lafayette Central Catholic 8:52.8 1.9 miles
1969-70 David Bell 12 Highland 9:34.8 Gary Schroeder   Michigan City Elston 9:35.1 2 miles
1970-71 Phil Wysong 11 West Noble 9:29.4 Tom Alwine   Bloomington 9:33.5 2 miles
1971-72 Robin Shipman 12 Bedford 9:20.0 Phil Wysong   West Noble 9:33.6 2 miles
1972-73 Stan Mavis 12 Greensburg 12:14.4 Dirk Berard   Crawfordsville 12:16.4 2.5 miles
1973-74 Carey Pinkowski 11 Hammond 12:13.8 Charles Schultz   Madison Shawe 12:16 2.5 miles
1974-75 Carey Pinkowski
Rudy Chapa
12
11
Hammond
Hammond
11:59.8 (tie)
11:59.8
--   -- -- 2.5 miles
1975-76 Rudy Chapa 12 Hammond 11:46.3 David Kelly   Muncie Northside 12:10.1 2.5 miles
1976-77 Brad Rowe 11 Crown Point 12:17.4 Maurie Kline   Goshen 12:20.4 2.5 miles
1977-78 Brad Rowe 12 Crown Point 12:12.4 Charles Hall   Union City 12:12.4 2.5 miles
1978-79 Kurt Liechty 12 Hobart 12:01.9 Dave Painter 12 Heritage 12:05.1 2.5 miles
1979-80 Ed Wroblewski 12 Michigan City Elston 12:03.9 Bill Shuey 12 Carmel 12:07.5 2.5 miles
1980-81 Curt Carey 12 Owen Valley *14:42.3 James Murphy 12 Indianapolis Bishop Chatard 14:56.1 5,000 M
1981-82 Ken Waterhouse 12 Bloomington South 14:43.0 Marty Bassett 12 Bloomington North 14:47.2 5,000 M
1982-83 Matt Grady 12 Muncie Northside 14:54.3 Tom Feder 12 Crown Point 14:57.1 5,000 M
1983-84 Jeff Wheeler 12 Mount Vernon (Fortville) 14:57.3 Scott Williams 11 Ben Davis 15:02.0 5,000 M
1984-85 Scott Williams 12 Ben Davis 15:02.6 Jeffrey Wheeler 12 Mount Vernon (Fortville) 15:08.4 5,000 M
1985-86 Brendan Smith 12 Chesterton 15:25.6 Tim Cooper 12 North Newton 15:32.5 5,000 M
1986-87 Jim Kaiser 12 Evansville Mater Dei 15:24.5 Brett Polizotto 12 Valparaiso 15:27 5,000 M
1987-88 Pete Bieghler 12 Plymouth 14:58.30 Rick Patterson 12 Anderson Madison Heights 15:02 5,000 M
1988-89 Anthony Williams 12 Gary Mann 15:38.0 Mike McClaren 11 New Prairie 15:41 5,000 M
1989-90 Jason Casiano 11 Portage 15:01 Mike McClaren 12 New Prairie 15:04 5,000 M
1990-91 Jason Casiano 12 Portage 15:05 John Fendel 12 Warren Central 15:12 5,000 M
1991-92 John East 12 Silver Creek 15:04 Fried Rademacher 12 Ben Davis 15:12 5,000 M
1992-93 Nick Middleton 12 Lawrence Central 15:14 Nick Hammer 12 North Central (Indianapolis) 15:16 5,000 M
1993-94 Jonathan White 12 Austin 15:30 Vernon Morgan 12 Indianapolis Manual 15:38 5,000 M
Southeastway Park, Indianapolis
1994-95 Andrew Begley 12 Westview 15:25 Jared Cordes 11 Northfield 15:29 5,000 M
1995-96 Chad McFarland 12 Richmond 15:09.5 Damian Sherek 11 Elkhart Central 15:35.1 5,000 M
Conner Prairie, Fishers
1996-97 Fasil Bizuneh 11 Ben Davis 16:09 Brad Bernhardt 12 Ben Davis 16:13 5,000 M
Indiana University Cross Country Course, Bloomington
1997-98 Bart Phariss 11 North Central (Indianapolis) 16:04.03 Chad Andrews 11 Northfield 16:11.25 5,000 M
1998-99 Aaron Fisher 10 Franklin Central 15:30.5 Andrew Russell 12 Martinsville 15:32.7 5,000 M
1999-00 Aaron Fisher 11 Franklin Central 15:34.08 Michael Taylor 11 Portage 15:40.38 5,000 M
2000-01 Aaron Fisher 12 Franklin Central 15:11.5 Michael Hashel 11 Winamac 15:24.0 5,000 M
2001-02 Nef Araia 11 Lawrence North 15:34.5 Kaleb Van Ort 12 DeKalb 15:35.4 5,000 M
2002-03 Nef Araia 12 Lawrence North 15:08.0 Christian Wagner 11 Columbus North 15:19.5 5,000 M
2003-04 Christian Wagner 12 Columbus North 15:37.4 Rob Grote 12 Batesville 15:44.1 5,000 M
LaVern Gibson Championship Cross Country Course, Terre Haute
2004-05 Justin Roeder 11 Hamilton Southeastern 16:06.9 Ryan Byrne 12 North Harrison 16:08.6 5,000 M
2005-06 Brock Hagerman 12 Pendleton Heights 15:13.2 De’Sean Turner 11 Warren Central 15:25.5 5,000 M
2006-07 De’Sean Turner 12 Warren Central 15:54.3 Curtis Carr 12 Brown County 15:59.3 5,000 M
2007-08 Michael Fout 12 LaPorte 15:31.9 James Martin 9 Carroll (Fort Wayne) 15:56.6 5,000 M
2008-09 Drew Shields 12 Fishers 15:20.3 Futsum Zienasellassie 9 North Central (Indianapolis) 15:25.4 5,000 M
2009-10 Futsum Zienasellassie 10 North Central (Indianapolis) 15:51.6 Chris Walden 11 Carmel 16:01.0 5,000 M
2010-11 Futsum Zienasellassie 11 North Central (Indianapolis) 15:16.6 Jason Crist 11 Franklin Central 15:31.5 5,000 M
2011-12 Futsum Zienasellassie 12 North Central (Indianapolis) 14:48.8 Mitchell Hubner 12 LaPorte 15:32.9 5,000 M
2012-13 Connor Sorrells  12 Barr-Reeve 15:21.3  Zachery Panning  11  Fort Wayne Concordia  15:26.5  5,000 M 
2013-14 Jackson Bertoli  12  Terre Haute South  15:32.4  David Dalton  12  Greenwood  15:37.0  5,000 M 
2014-15 Ben Veatch 11 Carmel 15:09.30  Zack Snider  12 Brebeuf Jesuit 15:09.37 5,000 M
2015-16 Ben Veatch 12 Carmel 14:59.08 Brayden Law 12 Homestead 15:06.8 5,000 M 
2016-17 Curtis Eckstein 12 Oldenburg Academy 15:13.3 Gabe Fendel  11 Hamilton Southeastern 15:40.7 5,000 M
2017-18 Gabe Fendel 12 Hamilton Southeastern 15:17.2 Cole Hocker 11 Indianapolis Cathedral 15:19.5 5,000 M
                   

* 5,000 meter state finals record time