State meet records are listed in bold under each event.

A note to readers: the IHSAA has attempted to list every person – individual or relay event – who has ever won a state championship since the inception of the state tournament series. Due to the vagueness of the state results in earlier years, some information is unavailable. Some of the missing information includes full names of relay members, first names of various individuals, grade in school and some diving scores. If you are able to provide verification – from a newspaper article or yearbook as an example – or you need to report an error, please contact the IHSAA at webmaster@ihsaa.org.

Individual State Champions

200 Yard Medley Relay

Year School Names Time
1955-56 South Bend Central Fred Carlson, Theodore Meier, John Perkins, Daniel Millar 1:58.9
1956-57 South Bend Riley David Hail 10, David Richards 11, John Buchanan 9, Terry Beyer 12 1:55.7
1957-58 South Bend Riley David Hail 11, David Richards 12, John Buchanan 10, Tom Bloom 12 1:52.3
1958-59 South Bend Riley David Hail 12, Gary Kins 12, John Buchanan 11, Tom Carmichael 12 1:52.3
1959-60 Columbus John Anderson 10, James Tanner 11, John Miller 11, Charles Schuette 12 1:50.0
1960-61 Columbus John Anderson 11, James Tanner 12, Tim Chambers 10, Sandy Ritter 12 1:49.7
1961-62 LaPorte Donald Jones 11, Scott Baker 12, Harold Hesselrode 12, John Whetzell 12 1:46.9
1962-63 South Bend Adams Allen Callum 12, Lee Wise 11, Peter Hayes 12, Dan Jones 11 1:47.2
1963-64 Columbus Charles Newell 10, Joe Sheehy 10, Roy Marshall 12, Dennis Schiedt 11 1:45.4
1964-65 Columbus Dennis Schiedt 12, Charles Newell 11, Joe Sheehy 11, Mike Hill 10 1:45.3
1965-66 Columbus Alan Freeman 11, Charles Newell 12, Joe Sheehy 12, Mike Hill 11 1:43.3
1966-67 Columbus Alan Freeman 12, Mark Baker 11, Bob Knox 11, Mike Hill 12 1:44.5
1967-68 Columbus Kevin Hill 10, Mark Baker 12, Bob Knox 12, Kent Fischvogt 12 1:44.9
1968-69 Southport Brad Braden 12, Walt McCreary 11, Mike Tackett 12, Bart Braden 9 1:44.2
1969-70 Bloomington Bryan Stockton 11, Paul Komorita 10, Tony Loh 11, Chris Bartlett 9 1:46.5
1970-71 Columbus Kevin Hill 12, Craig Edwards 12, Tom Linneweber 11, Rick Ell 12 1:43.4
1971-72 Bloomington John Komorita 10, Paul Komorita 12, Douglas Deppe 11, Chris Bartlett 11 1:42.33
1972-73 Southport Richard Gilbert 11, Dale Huckleberry 11, Ted Pollard 12, John Shuck 10 1:41.42
1973-74 South Bend Adams John Feferman 12, Mike Slowey 10, Steve Patterson 11, Jim Severyn 12 1:41.86
1974-75 Munster Dave Bombar 10, Greg Kovich 11, Scott Sutter 12, Mark Wickland 12 1:41.73
1975-76 South Bend Adams Dan Flynn 11, Mike Slowey 12, Phil Thornberg 12, John Komora 11 1:40.38
1976-77 Munster Dave Bombar 12, Dennis Molnar 12, Scott Plantinga 12, John Zajac 10 1:40.46
1977-78 South Bend Adams Ronald Zhiss 11, Gary Severyn 11, Anthony Ellett 12, Tom Manley 11 1:40.70
1978-79 Crown Point Mark Fostini 12, Allen Rawlings 10, Phil Seaman 11, Mark Platt 11 1:40.89
1979-80 Muncie Northside Andy Tharp 12, Tim Courtney 12, Clayton Miller 9, Jeff Neata 12 1:40.74
1980-81 Kokomo Haworth Chris Bingaman 11, Lance Lammott 11, Greg Achors 11, Chris Boneham 10 1:39.89
1981-82 Kokomo Haworth Paul Renard 12, Greg Achors 12, Chris Boneham 11, Mark Shipley 10 1:37.95
1982-83 North Central (Indianapolis) Tim Powell 12, Dave Whelan 12, Rich Drake 12, Jim Reynolds 12 1:38.87
1983-84 Michigan City Elston Thomas McCann 12, Michael Dusza 12, Christopher Driggs 12, William Locke 12 1:38.36
1984-85 Warren Central Guy Ruble 10, Brad Ladwig 11, Greg Ruble 12, Andy Pflum 10 1:38.21
1985-86 Anderson Joel Eddy 12, Kevin Smith 10, David Fatzinger 10, David Ehle 11 1:37.94
1986-87 Munster Jeff Feltzer 10, Jonathan Sherman 12, Jason Gedmin 10, Tom Arcella 12 1:36.91
1987-88 Bloomington South Ed Silva 11, Erik Kohler 12, Steve Ware 11, Manuel Guzman 11 1:35.82
1988-89 Bloomington South Ed Silva 12, Jason Allen 12, Steve Ware 11, Manuel Guzman 12 1:33.39
1989-90 Anderson Steve Alexander 11, Ryan Robling 9, Mat Daoust 11, Tony Lakas 12 1:36.83
1990-91 Anderson Steve Alexander 12, Mat Doaust 12, Kyle Gilliam 10, Ryan Robling 10 1:35.69
1991-92 Anderson David Poe 11, Kyle Gilliam 11, Ryan Robling 11, Kirk Watson 11 1:35.20
1992-93 Carmel Jason Lancaster 11, Brian Moon 9, Wendell Tucker 11, Raliegh Faust 12 1:34.99
1993-94 Wawasee Andy Kryder 12, Ben Christoffel 12, Eric Swartzendruber 12, Andy Christoffel 10 1:36.65
1994-95 Goshen Corey Miller 11, Jean Novaes 12, Jason Fox 11, Lance Boyd 12 1:36.88
1995-96 Goshen Andy Bigler 12, Jason Fox 12, Ted Wallach 12, Corey Miller 12 1:35.85
1996-97 Columbus North Jon Karr 11, Jake Green 11, Alec Sheehy 9, Conor Leehaug 9 1:34.84
1997-98 Homestead Shawn Cismowski 12, Kyle Laux 11, Joel Hageman 10, Justin Hoggatt 12 1:35.36
1998-99 Lake Central Todd Smolinski 12, Ray Robison 12, Ryan Nigh 10, Dale Ramsey 11 1:35.19
1999-00 Hamilton Southeastern Tyler Keltner 10, Brad Rodecker 12, Matt McDonald 11, Scott Tabor 12 1:35.32
2000-01 Fort Wayne Concordia Lutheran Sean Gibson 9, Andrew Glassley 12, Michael Trent 12, Joel Usina 12 1:35.11
2001-02 Carmel Matt Belcher 12, Andrew Albright 12, Brandon Rector 11, Jason Cousins 10 1:34.05
2002-03 Carmel Grant Wieczorek 11, Eric Johnson 11, Brandon Rector 12, Jason Cousins 11 1:33.65
2003-04 Carmel Grant Wieczorek 12, Eric Johnson 12, Chip Bartels 12, Jason Cousins 12 1:33.40
2004-05 Northridge Arthur Miller 12, Spenser Hanson 12, Bill Griffin 11, Kevin Troyer 10 1:34.93
2005-06 North Central (Indianapolis) Michael Christy 11, Riley Boulden 12, Peter Jameson 12, Sean White 12 1:32.95
2006-07 Hamilton Southeastern Jason Beyerl 12, Derek Paul 11, Cameron Owen 11, Nathan Kinney 9 1:34.72
2007-08 Chesterton Adam Thieling 12, Albert Miller 12, Kyle Whitaker 10, Tyler Fozkos 9 1:32.05
2008-09 Chesterton Kyle Whitaker 11, Matthew Rosiecki 11, Bill Bass 12, Tyler Fozkos 10 1:32.01
2009-10 Munster Dillon Thompson 11, Joe Wulf 12, Kevin Behrens 11, Patrick Raycroft 12 1:33.30
2010-11 Munster Dillon Thompson 12, Frank Rapin 12, Kevin Behrens 12, Max Kilibarda 12 1:33.79
2011-12 Bloomington South Nick Wonder 10, Scott Haeberle 12, Logan Jastremski 12, Brendan Michaelsen 12 1:32.08
2012-13 Chesterton Andy Hurst 11, Jack Wallar 11, Aaron Whitaker 11, Blake Pieroni 11 1:32.45

200 Yard Freestyle

Year Name Grade School Time
1950-51 Wayne Hagerman -- Hammond 2:16.0
1951-52 Pat Rhodes 10 Gary Mann 2:10.5
1952-53 Leslie Lobaugh 11 South Bend Central 2:12.2
1953-54 Pat Rhodes 12 Gary Mann 2:07.0
1954-55 Hugh Smith 10 Gary Mann 2:13.1
1955-56 Dwight Searcy -- Indianapolis Broad Ripple 2:08.0
1956-57 Gordon Sutton 12 Columbus 2:08.7
1957-58 John Roethke 11 Columbus 2:00.0
1958-59 Charles Schuette 11 Columbus 1:57.9
1959-60 Charles Schuette 12 Columbus 1:57.4
1960-61 Dean Freeman 10 Columbus 2:02.6
1961-62 Richard Allen 12 Bloomington University 1:54.4
1962-63 Dean Freeman 12 Columbus 1:56.1
1963-64 Ted Foland 12 Kokomo 1:53.7
1964-65 Larry Lammert 10 Southport 1:52.6
1965-66 Gary Thomas 10 Lafayette Jefferson 1:49.9
1966-67 Larry Lammert 12 Southport 1:49.3
1967-68 Mike Fitzgerald 12 South Bend Adams 1:47.0
1968-69 Roger Ridenour 11 Kokomo 1:48.5
1969-70 Rick Roberts 11 Kokomo 1:46.1
1970-71 Rick Roberts 12 Kokomo 1:47.20
1971-72 Mike Kearney 11 Bloomington 1:46.05
1972-73 Dan Harrigan 11 South Bend Adams 1:47.47
1973-74 Dan Harrigan 12 South Bend Adams 1:42.93
1974-75 Dave Phelps 10 Michigan City Rogers 1:45.3
1975-76 Dave Phelps 11 Michigan City Rogers 1:42.97
1976-77 Dave Phelps 12 Michigan City Rogers 1:42.36
1977-78 Al Fager 12 Kokomo Haworth 1:41.52
1978-79 Mark Appenzellar 11 South Bend Riley 1:44.20
1979-80 Chris Lovin 10 Hammond Bishop Noll 1:43:72
1980-81 Chris Lovin 11 Hammond Bishop Noll 1:42.29
1981-82 Bob Beck 11 Merrillville 1:41.61
1982-83 Jeff Holowach 12 North Central (Indianapolis) 1:40.66
1983-84 Rob Gass 11 Hammond Bishop Noll 1:41.67
1984-85 Mark Etnyre 12 Columbus North 1:42.27
1985-86 Todd Griner 10 Anderson 1:40.79
1986-87 Todd Griner 11 Anderson 1:40.10
1987-88 Todd Griner 12 Anderson 1:39.29
1988-89 Tom Hickson 11 Carmel 1:40.63
1989-90 Tom Hickson 12 Carmel 1:39.06
1990-91 Jason Lancaster 9 Carmel 1:39.83
1991-92 Jason Lancaster 10 Carmel 1:40.26
1992-93 Daron Pearce 12 Maconaquah 1:41.31
1993-94 Mike Reynolds 11 Carmel 1:40.78
1994-95 Nick Arzner 10 Crawfordsville 1:39.53
1995-96 Nick Arzner 11 Crawfordsville 1:39.67
1996-97 Nick Arzner 12 Crawfordsville 1:38.06
1997-98 Jeff Lee 11 Munster 1:38.67
1998-99 Jeff Lee 12 Munster 1:37.80
1999-00 Ryan Wochomurka 11 Columbus North 1:40.01
2000-01 Brian Hartley 11 North Central (Indianapolis) 1:39.54
2001-02 Brian Hartley 12 North Central (Indianapolis) 1:37.96
2002-03 Grant Wieczorek 11 Carmel 1:39.01
2003-04 Grant Wieczorek 12 Carmel 1:38.93
2004-05 John Schmitt 12 Evansville Reitz 1:39.25
2005-06 Peter Jameson 12 North Central (Indpls.) 1:37.11
(1:37.02*)
2006-07 Ben Wachtel 11 Westfield 1:39.84
2007-08 Ben Wachtel 12 Westfield 1:39.25
2008-09 Bill Bass 12 Chesterton 1:38.52
2009-10 Matt Gerth 11 Carmel 1:40.08
2010-11 Matt Gerth 12 Carmel 1:39.08
2011-12 Trevor Carroll 11 South Bend St. Joseph’s 1:37.30
2012-13 Trevor Carroll 12 South Bend St. Joseph 1:37.10
* State meet record set in preliminaries

200 Yard Individual Medley

Year Name Grade School Time
1959-60 Wayne Thompson 11 Columbus 2:14.8
1960-61 Wayne Thompson 12 Columbus 2:12.2
1961-62 John Anderson 12 Columbus 2:17.2
1962-63 Pat Kubly 9 Kokomo 2:11.3
1963-64 Robert Aguirre 11 Mishawaka 2:11.8
1964-65 Pat Kubly 11 Kokomo 2:07.8
1965-66 Mike Fitzgerald 10 South Bend Adams 2:05.0
1966-67 James Counsilman 11 Bloomington University 2:05.4
1967-68 James Counsilman 12 Bloomington University 2:05.9
1968-69 Patrick O’Connor 11 Indianapolis Cathedral 2:01.2
1969-70 Patrick O’Connor 12 Indianapolis Cathedral 2:00.6
1970-71 Mike Kearney 10 Bloomington 2:02.80
1971-72 Hugh Kuhn 10 Munster 2:05.19
1972-73 Mark Mamula 11 South Bend Clay 2:00.05
1973-74 Mark Mamula 12 South Bend Clay 1:58.34
1974-75 Bruce Young 12 Decatur Central 1:59.81
1975-76 Mike Slowey 12 South Bend Adams 1:59.63
1976-77 John Komora 12 South Bend Adams 1:58.91
1977-78 Seth Bretscher 12 Valparaiso 1:57.96
1978-79 Curt Reynolds 12 Warren Central 1:55.48
1979-80 Nathan Bretscher 12 Valparaiso 1:58.50
1980-81 Eric Robinson 12 Bedford North Lawrence 1:57.79
1981-82 Dave Pushka 12 Merrillville 1:55.89
1982-83 Robert Beck 12 Merrillville 1:53.34
1983-84 Thomas McCann 12 Michigan City Elston 1:56.27
1984-85 Jeff Glick 12 Western 1:54.78
1985-86 Brad Toothaker 11 South Bend Riley 1:54.20
1986-87 Brad Toothaker 12 South Bend Riley 1:53.42
1987-88 Josh Mikesell 12 Crawfordsville 1:51.37
1988-89 Manuel Guzman 12 Bloomington South 1:48.34
1989-90 Bill Weaver 12 Columbus North 1:52.95
1990-91 John Burkey 10 Munster 1:53.76
1991-92 John Burkey 11 Munster 1:55.15
1992-93 Jason Lancaster 11 Carmel 1:48.78
1993-94 Jason Lancaster 12 Carmel 1:46.90
1994-95 Jason Fox 11 Goshen 1:52.48
1995-96 Jason Fox 12 Goshen 1:50.45
1996-97 Bart Wickard 12 Fort Wayne Snider 1:50.57
1997-98 Jason Mallory 12 Penn 1:48.53
1998-99 Alec Sheehy 11 Columbus North 1:52.87
1999-00 Alec Sheehy 12 Columbus North 1:52.87
2000-01 Ryan Wochomurka 12 Columbus North 1:51.37
2001-02 Alex Dawson 12 North Central (Indianapolis) 1:50.66
2002-03 Ted Brown 12 Western 1:51.92
2003-04 Michael Christy 9 North Central (Indianapolis) 1:50.69
2004-05 Arthur Miller 12 Northridge 1:48.76
2005-06 Michael Christy 11 North Central (Indianapolis) 1:49.13
2006-07 Kyle Whitaker 9 Chesterton 1:49.43
2007-08 Kyle Whitaker 10 Chesterton 1:46.75
2008-09 Kyle Whitaker 11 Chesterton 1:45.25
2009-10 Kyle Whitaker 12 Chesterton 1:44.55*
2010-11 Andrew Cato 12 Floyd Central 1:50.46
2011-12 Jacob Cook 12 Homestead 1:51.06
2012-13 Blake Pieroni 11 Chesterton 1:48.86
*National record at the time.

50 Yard Freestyle

Year Name Grade School Time
1931-32 Fred Noble -- South Bend Central :26.0
1932-33 Event Not Contested      
1933-34 Bob Marsh 11 South Bend Central :25.9
1934-35 Piasecki -- East Chicago Washington :25.2
1935-36 Event Not Contested      
1936-37 Event Not Contested      
1937-38 Jack Carney 11 South Bend Central :27.5
1938-39 Event Not Contested      
1939-40 John Kujawa 11 South Bend Central :25.9
1940-41 John Kujawa 12 South Bend Central :25.4
1941-42 Harley Pritchett 12 Terre Haute Wiley :25.3
1942-43 Gumla -- Hammond :25.9
1944-50 IHSAA Events Discontinued      
1950-51 Jim Etter 11 Hammond :25.8
1951-52 Leslie Lobaugh 10 South Bend Central :25.1
1952-53 Leslie Lobaugh 11 South Bend Central :25.0
1953-54 Leslie Lobaugh 12 South Bend Central :24.4
1954-55 Maurice Woodworth 12 Lafayette Jefferson :24.8
1955-56 Stephen Hatch 12 Muncie Burris :25.2
1956-57 William Boyd 12 Howe Military :24.2
1957-58 Dennis Floden 12 South Bend Riley :24.0
1958-59 Ken McDermott 12 Columbus :24.5
1959-60 Claude Thompson 12 Columbus :22.9
1960-61 Thomas Geyer 12 South Bend Central :23.9
1961-62 Van Sandstrom 12 South Bend Riley :22.9
1962-63 Charles Busse 10 South Bend Adams :23.1
1963-64 Charles Busse 11 South Bend Adams :22.8
1964-65 Greg MacDonald 10 Valparaiso :22.7
1965-66 Greg MacDonald 11 Valparaiso :22.3
1966-67 Dennis Stites 12 South Bend Central :22.0
1967-68 David Roberts 12 Kokomo :22.7
1968-69 Paul Klotzbier 12 Ben Davis :22.3
1969-70 Con Largey 11 Southport :22.5
1970-71 David White 11 Elkhart :22.9
1971-72 William Vickery 12 Carmel :22.49
1972-73 Steve Weisser 10 South Bend Jackson :22.16
1973-74 Steve Weisser 11 South Bend Jackson :22.23
1974-75 Steve Weisser 12 South Bend Jackson :22.34
1975-76 Mike Miles 12 North Central (Indianapolis) :21.20
1976-77 Ken Lohmann 12 West Lafayette :22.10
1977-78 Ken Seaman 12 Crown Point :22.37
1978-79 Kordy Reid -- Seymour :22.36
1979-80 Doug Elenz 11 Michigan City Elston :22.05
1980-81 Doug Elenz 12 Michigan City Elston :21.55
1981-82 Chris Boneham 11 Kokomo Haworth :21.30
1982-83 Chris Boneham 12 Kokomo Haworth :21.26
1983-84 Chris Malott 12 Crawfordsville :21.13
1984-85 Bob Morrison 12 Jay County :21.21
1985-86 Andy McVey 12 Beech Grove :20.50
1986-87 Brian Benedict 12 Valparaiso :21.14
1987-88 Jason Gedmin 11 Munster :20.96
1988-89 Jason Gedmin 12 Munster :21.40
1989-90 Rob Meadows 12 North Central (Indianapolis) :20.87
1990-91 Steve Alexander 12 Anderson :21.03
1991-92 Kirk Watson 11 Anderson :21.19
1992-93 Kirk Watson 12 Anderson :21.14
1993-94 Ben Christoffel 12 Wawasee :20.94
1994-95 Brian Moon 11 Carmel :21.17
1995-96 Justin Hoggatt 10 Homestead :21.18
1996-97 Justin Hoggatt 11 Homestead :20.70
1997-98 Justin Hoggatt 12 Homestead :20.56
1998-99 Conor Leehaug 11 Columbus North :20.97
1999-00 Michael Stoller 11 Bremen :20.46
2000-01 Michael Stoller 12 Bremen :20.52
2001-02 Ben Dexter 12 Roncalli :20.47
2002-03 Kyle Ruth 12 Yorktown :20.67
2003-04 Eric Mattingly 12 Yorktown :20.40
2004-05 David Cavadini 12 South Bend Riley :21.24
2005-06 Bryan Chovanec 12 Munster :20.81
2006-07 Kyle House 11 East Central :21.21
2007-08 Victor Sikorski 12 Wheeler :20.89
2008-09 Tyler Fozkos 10 Chesterton :20.73
2009-10 Tyler Fozkos 11 Chesterton :20.84
2010-11 Harrison Wagner 12 Brebeuf Jesuit :20.25
(:20.11*)
2011-12 Adam Johnston 12 Highland :20.79
2012-13 Austin Flager 12 Northridge :20.37
* State meet record set in preliminaries

One Meter Diving

Year Name Grade School Points
1928-29 Name unavailable -- Indianapolis Shortridge 45.7
1929-30 Name unavailable -- South Bend Central N/A
1930-31 Bruce Brown -- South Bend Central N/A
1931-32 Bruce Brown -- South Bend Central N/A
1932-33 Christian -- Hammond N/A
1933-34 Event Not Contested      
1934-35 Event Not Contested      
1935-36 James Cook 10 Hammond N/A
1936-37 Event Not Contested      
1937-38 James Cook 12 Hammond 104.9
1938-39 Ted Nordquist 11 Gary Mann 81.4
1939-40 Bauer -- Hammond N/A
1940-41 Clark -- Hammond N/A
1941-42 King -- South Bend Central N/A
1942-43 Makielsi -- South Bend Central N/A
1944-50 IHSAA Meets Discontinued      
1950-51 Len Sieradski -- South Bend Central 203.5
1951-52 Dick Braman 12 Gary Mann 184.0
1952-53 John Narcy 12 Gary Tolleston 353.5
1953-54 James Murphy 11 Hammond N/A
1954-55 James Murphy 12 Hammond N/A
1955-56 Richard Lewis 11 Hammond 170.7
1956-57 John Munn 12 Columbus 213.65
1957-58 John Vogel 12 Columbus N/A
1958-59 John Walker 12 Muncie Burris N/A
1959-60 Charles Thwaits 12 South Bend Central N/A
1960-61 James Everroad 12 Columbus 368.15
1961-62 Randell Welch 12 South Bend Adams 335.95
1962-63 Joseph Scheer 11 South Bend Adams 323.10
1963-64 Steve Short 12 Southport 366.60
1964-65 Mike Barnhill 12 Columbus 380.95
1965-66 John Lichtenfels 12 South Bend Adams 396.40
1966-67 Gary Gibboney 12 South Bend Adams 375.15
1967-68 Bruce Ruoff 12 Southport 364.85
1968-69 Don Muir 12 Speedway 350.65
1969-70 Eric Brunoehler 11 Southport 423.45
1970-71 Eric Brunoehler 12 Southport 415.15
1971-72 Mike Virts 11 New Haven 410.20
1972-73 Matthew Chelich 10 Munster 505.25
1973-74 Matthew Chelich 11 Munster 506.07
1974-75 Matthew Chelich 12 Munster 499.71
1975-76 Tom Morgan 12 North Central (Indianapolis) 454.45
1976-77 Chris Chelich 11 Munster 525.50
1977-78 Chris Chelich 12 Munster 576.05
1978-79 Jim Milborn 12 North Central (Indianapolis) 486.10
1979-80 Roger Weiss 12 Muncie Northside 448.90
1980-81 Brett Green 12 Brownsburg 471.55
1981-82 Janaka Biyanwila 11 Bloomington North 513.05
1982-83 Janaka Biyanwila 12 Bloomington North 483.10
1983-84 Tim Etter 12 Munster 457.10
1984-85 Mike Lang 11 Warren Central 431.30
1985-86 Brian Kennedy 12 Southport 433.80
1986-87 Jim Dunavant 12 Lake Central 425.15
1987-88 Chris Unruh 12 Brownsburg 440.00
1988-89 Joe Cipich 12 Munster 500.00
1989-90 Tim Fisher 11 Kokomo 470.35
1990-91 Steve Wozniak 12 Lake Central 453.10
1991-92 Brian Carr 11 Western Boone 462.00
1992-93 Brian Carr 12 Western Boone 468.05
1993-94 Joe Rice 11 Chesterton 446.05
1994-95 Ryan Fillmann 10 Muncie Central 444.20
1995-96 Dylan Nichols 10 Pike 434.05
1996-97 Elliott Massuda 11 Valparaiso 479.85
1997-98 Aaron Kirkpatrick 12 Pendleton Heights 462.40
1998-99 Luke Cox 12 East Noble 504.10
1999-00 Mitch Richeson 11 Greenwood 455.60
2000-01 Phillip Jones 12 Hamilton Southeastern 623.90
2001-02 Marsh Lindley 12 Jeffersonville 462.00
2002-03 Corey Cole 12 Indianapolis Arsenal Technical 466.55
2003-04 Caleb Dunnichay 10 Elwood 495.75
2004-05 David Boudia 10 Noblesville 465.60
2005-06 David Piercy 12 Homestead 551.20
2006-07 Kurt Barttrum 11 Yorktown 426.50
2007-08 Jimmy Page 12 Crown Point 510.20
2008-09 Casey Johnson 12 Indian Creek 525.05
2009-10 Darian Schmidt 12 Bloomington South 532.40
2010-11 Layne Rogers 11 Harrison (West Lafayette) 547.95
2011-12 Joshua Arndt 11 LaPorte 543.80
2012-13 Joshua Arndt 12 LaPorte 484.00

100 Yard Butterfly

Year Name Grade School Time
1957-58 Lary Schulhof 10 Muncie Burris :58.8
1958-59 Lary Schulhof 11 Muncie Burris :56.7
1959-60 Lary Schulhof 12 Muncie Burris :54.7
1960-61 Paul Van Dorn 12 Kokomo :56.2
1961-62 David Buchanan 12 South Bend Riley :54.2
1962-63 Joe Sheehy 9 Columbus :57.1
1963-64 Joe Sheehy 10 Columbus :55.5
1964-65 Joe Sheehy 11 Columbus :55.0
1965-66 Joe Sheehy 12 Columbus :54.3
1966-67 Thomas Perrin 11 Muncie Central :54.5
1967-68 Thomas Perrin 12 Muncie Central :53.9
1968-69 Craig Sewell 12 Lawrence Central :53.6
1969-70 Patrick O’Connor 12 Indianapolis Cathedral :53.5
1970-71 Mike Kearney 10 Bloomington :53.5
1971-72 Steve Ritter 9 Bloomington University   :55.47
1972-73 Mike Kearney 12 Bloomington South :53.67
1973-74 Mark Mamula 12 South Bend Clay :52.77
1974-75 David Bombar 10 Munster :53.63
1975-76 David Bombar 11 Munster :52.48
1976-77 Jay Risley 11 Ben Davis :52.34
1977-78 Jay Risley 12 Ben Davis :52.19
1978-79 Craig McCarron 11 Valparaiso :52.41
1979-80 Phil Seaman 12 Crown Point :51.99
1980-81 Eric Robinson 12 Bedford-North Lawrence :52.33
1981-82 Greg Achors 12 Kokomo Haworth :52.50
1982-83 Ralph Pieniazkiewicz 12 South Bend Riley :50.13
1983-84 Zachary Adams 12 Kokomo :50.95
1984-85 Brad Toothaker 10 South Bend Riley :50.71
1985-86 Brad Toothaker 11 South Bend Riley :49.62
1986-87 Brad Toothaker 12 South Bend Riley :49.59
1987-88 Jason Gedmin 11 Munster :50.85
1988-89 Stephen Ware 11 Bloomington South :50.06
1989-90 Brad Hafner 11 Carmel :51.23
1990-91 Scott Place 11 Fort Wayne Snider :50.62
1991-92 Ryan Robling 11 Anderson :49.91
1992-93 Jason Lancaster 11 Carmel :48.39
1993-94 Jason Lancaster 12 Carmel :48.39
1994-95 Brian Moon 11 Carmel :49.90
1995-96 Brent McDonald 12 Floyd Central :49.71
1996-97 Jason Carlberg 12 Carmel :50.25
1997-98 Justin Hoggatt 12 Homestead :49.47
1998-99 Matt McDonald 10 Hamilton Southeastern :49.26
1999-00 Matt McDonald 11 Hamilton Southeastern :48.06
2000-01 Matt McDonald 12 Hamilton Southeastern :48.18
2001-02 Chad Ames 12 Crawfordsville :49.08
2002-03 Grant Wieczorek 11 Carmel :49.81
2003-04 Benedict Hesen 12 Jeffersonville :49.36
2004-05 Christopher Etherington 12 Kokomo :49.78
2005-06 Chris Morin 12 Crown Point :50.47
2006-07 Kyle Whitaker 9 Chesterton :50.16
2007-08 Kyle Whitaker 10 Chesterton :48.44
2008-09 Kyle Whitaker 11 Chesterton :48.00
2009-10 Kevin Behrens 11 Munster :48.46
2010-11 Blake Johnson 12 Homestead :49.80
2011-12 Max Irwin 11 Bloomington North :48.72
2012-13 Aaron Whitaker 11 Chesterton :47.33

100 Yard Freestyle

Year Name Grade School Time
1928-29 Joe Brock 12 Whiting :56.2
1929-30 N/A -- East Chicago Washington :59.6
1930-31 Fred Noble -- South Bend Central 1:01.4
1931-32 Fred Noble -- South Bend Central 1:01.0
1932-33 Clarence Goerg 11 Whiting :59.1
1933-34 Bob Marsh -- South Bend Central :59.2
1934-35 Bob Marsh -- South Bend Central :57.7
1935-36 Slamkowski -- East Chicago Washington 1:00.2
1936-37 John Walsh -- Gary Mann :55.8
1937-38 Jack Carney 11 South Bend Central :59.0
1938-39 John Kujawa -- South Bend Central :58.3
1939-40 John Kujawa -- South Bend Central :57.8
1940-41 LaBaw -- Hammond :58.3
1941-42 Harley Pritchett 12 Terre Haute Wiley :55.8
1942-43 Dorroll -- Gary Wallace 1:00.2
1944-50 IHSAA Meets Discontinued      
1950-51 Jim Etter 11 Hammond :57.8
1951-52 Jim Etter 12 Hammond :56.5
1952-53 Pat Rhodes 11 Gary Mann :57.0
1953-54 Leslie Lobaugh 12 South Bend Central :55.1
1954-55 Maurice Woodworth 12 Lafayette Jefferson :56.0
1955-56 Jerry Myers -- Muncie Burris :55.2
1956-57 Steve Pardieck 11 Columbus :55.8
1957-58 John Odusch 12 South Bend Riley :54.2
1958-59 John Roethke 12 Columbus :50.8
1959-60 Claude Thompson 12 Columbus :50.6
1960-61 Paul Van Dorn 12 Kokomo :53.0
1961-62 John Webb 12 New Albany :51.6
1962-63 Dean Freeman 12 Columbus :51.2
1963-64 E.G. White 10 South Bend Riley :52.2
1964-65 Charles Busse 12 South Bend Adams :50.9
1965-66 Gary Thomas 10 Lafayette Jefferson :50.7
1966-67 Greg MacDonald 12 Valparaiso :49.8
1967-68 Gary Thomas 12 Carroll (Flora) :49.4
1968-69 Roger Ridenour 12 Kokomo :49.1
1969-70 Jeff Clark 12 South Bend Adams :49.1
1970-71 Con Largey 12 Southport :50.10
1971-72 David White 12 Elkhart :50.03
1972-73 Norman Buckman 12 LaPorte :50.06
1973-74 Steve Weisser 11 South Bend Jackson :47.85
1974-75 Steve Weisser 12 South Bend Jackson :47.41
1975-76 Mike Miles 12 North Central (Indianapolis) :46.18
1976-77 John Komora 12 South Bend Adams :47.55
1977-78 Ken Seaman 12 Crown Point :47.80
1978-79 Tim Miles 12 North Central (Indianapolis) :47.88
1979-80 Bob Beck 9 Merrillville :48.94
1980-81 Peter Rodenburg 12 Hammond Bishop Noll :47.12
1981-82 Doug Heinz 12 Munster :46.87
1982-83 Kevin Hedrick 12 Southmont :46.17
1983-84 Rob Gass 11 Hammond Bishop Noll :46.52
1984-85 Bob Morrison 12 Jay County :45.95
1985-86 Andy McVey 12 Beech Grove :45.82
1986-87 Brian Benedict 12 Valparaiso :46.72
1987-88 Flip Fields 12 Kokomo :47.05
1988-89 Manuel Guzman 12 Bloomington South :44.47
1989-90 Dan Leibrand 12 Lake Central :45.69
1990-91 Cesar Perez 12 New Castle :46.63
1991-92 Daron Pearce 11 Maconaquah :46.27
1992-93 Daron Pearce 12 Maconaquah :46.44
1993-94 Andy Kryder 12 Wawasee :46.10
1994-95 Matt Pendleton 11 Bloomington South :46.56
1995-96 Dan Barnes 11 West Lafayette :46.12
1996-97 Nick Arzner 12 Crawfordsville :44.91
1997-98 Jeff Lee 11 Munster :44.96
1998-99 Jeff Lee 12 Munster :44.94
1999-00 Mike Stoller 11 Bremen :45.27
2000-01 Ryan Wochomurka 12 Columbus North :44.36
2001-02 Seth Barry 12 Chesterton :45.36
2002-03 Chris Belcher 10 Carmel :46.27
2003-04 Grant Wieczorek 12 Carmel :45.22
2004-05 John Schmitt 12 Evansville Reitz :45.75
2005-06 Peter Jameson 12 North Central (Indianapolis) :44.93
2006-07 Ben Wachtel 11 Westfield :45.76
2007-08 Ben Wachtel 12 Westfield :45.82
2008-09 Nathan Kinney 11 Hamilton Southeastern :45.12
2009-10 Nathan Kinney 12 Hamilton Southeastern :45.51
2010-11 Harrison Wagner 12 Brebeuf Jesuit :44.76
2011-12 Blake Pieroni 10 Chesterton :44.85
2012-13 Blake Pieroni 11 Chesterton :44.28

500 Yard Freestyle

Year Name Grade School Time
1973-74 Dan Harrigan 12 South Bend Adams 4:35.15
1974-75 Phillip Thornburg 11 South Bend Adams 4:46.57
1975-76 Dave Phelps 11 Michigan City Rogers 4:38.21
1976-77 Tim Gladura 12 South Bend Riley 4:37.61
1977-78 Al Fager 12 Kokomo Haworth 4:38.07
1978-79 Mark Appenzellar 11 South Bend Riley 4:40.34
1979-80 Mark Appenzellar 12 South Bend Riley 4:41.56
1980-81 Jeff Holowach 10 North Central (Indianapolis) 4:37.04
1981-82 Jeff Holowach 11 North Central (Indianapolis) 4:32.58
1982-83 Jeff Holowach 12 North Central (Indianapolis) 4:32.46
1983-84 Richard Dennen 12 South Bend Adams 4:34.13
1984-85 Mark Etnyre 12 Columbus North 4:34.94
1985-86 Steve Black 12 South Bend Riley 4:33.08
1986-87 Todd Griner 11 Anderson 4:34.72
1987-88 Todd Griner 12 Anderson 4:29.46
1988-89 Timothy Bower 11 Fort Wayne Snider 4:36.99
1989-90 Timothy Bower 12 Fort Wayne Snider 4:33.76
1990-91 Jason Lancaster 9 Carmel 4:34.40
1991-92 Patrick Wenzel 10 Penn 4:34.36
1992-93 Mike Reynolds 10 Carmel 4:31.95
1993-94 Mike Reynolds 11 Carmel 4:32.97
1994-95 Mike Reynolds 12 Carmel 4:30.01
1995-96 John Retrum 11 Anderson 4:32.66
1996-97 John Retrum 12 Anderson 4:29.29
1997-98 Jason Mallory 12 Penn 4:26.25
1998-99 Dustin Thompson 10 Munster 4:34.95
1999-00 Brian Hartley 10 North Central (Indianapolis) 4:28.91
2000-01 Brian Hartley 11 North Central (Indianapolis) 4:28.99
2001-02 Brian Hartley 12 North Central (Indianapolis) 4:25.73
2002-03 Ted Brown 12 Western 4:35.97
2003-04 Sebastian Cousins 11 Carmel 4:36.02
2004-05 Chris Oleksiak 11 Center Grove 4:31.69
2005-06 Drew Sease 12 North Central (Indianapolis) 4:30.47
2006-07 Edward Minturn 10 North Central (Indianapolis) 4:34.79
2007-08 Bill Bass 11 Chesterton 4:34.62
2008-09 Bill Bass 12 Chesterton 4:30.01
2009-10 Kyle Whitaker 12 Chesterton 4:19.79
2010-11 Nathan Hopkins 11 Westfield 4:32.98
2011-12 James Costin 12 North Central (Indianapolis) 4:33.09
2012-13 Max Irwin 12 Bloomington North 4:23.60

200 Yard Freestyle Relay

Year School Names Time
1931-32 Whiting Names unavailable 1:49.4
1932-33 Event Not Contested    
1933-34 Whiting John Nagy 12, George Herakovich, Charles Horvat 12, Clarence Goerg 12 1:46.7
1934-35 East Chicago Washington Names unavailable 1:45.9
1935-36 Event Not Contested    
1936-37 Event Not Contested    
1937-38 Hammond Names unavailable 1:54.4
1938-39 Event Not Contested    
1939-40 Hammond,
South Bend Central (tie)
Applegate, Kohl, Kolle, G. LaBaw
Lippincott, Murdock, Frazin, Wroblewski
1:51.9
1940-41 Hammond Kolle, Kohl, Pavelcheck, Keithley 1:48.0
1941-42 Hammond Kolle, Timm, Pavelcheck, Gumula 1:49.0
1942-43 Gary Wallace Dodds, Davis, Dorroll,Mushinsky 1:48.0
1944-50 IHSAA Meets Discontinued    
1950-51 LaPorte Ray Huber 11, Everett Kirkham 12, John Custer 11, Arnold Samuel 12 1:48.2
1951-52 South Bend Central Barrett, Dulcet, Dunnack, Gilpin 1:47.2
1952-53 Hammond Carr, Payer, James Mayberry, Roger McLaughlin 1:46.1
1953-54 Hammond Jack Florence, James Mayberry, Roger McLaughlin, Raymond Abrahamson 1:43.6
1954-55 Muncie Burris Alex Bevins 10, Jerry Myers 11, Tom Shute 11, Stephen Hatch 11 1:42.3
1955-56 Muncie Burris Stephen Hatch 12, Jerry Myers 12, Robert Powell, Tom Shute 12 1:41.6
1956-57 South Bend Riley Tom Bloom 11, John McDonald, Dennis Floden 11, John Odusch 11 1:39.8
1957-58 Columbus Kenneth McDermott 11, John Roethke 11, Charles Schuette 10, Steve Pardieck 12 1:36.8
1958-59 Hammond Larry Armstrong, Larry Sands, Ron Ware, Stan Krejci 1:41.8
1959-60 Lafayette Jefferson Bob Butler 12, Mike Fryer 12, Sidney Leech 12, Dan Mosier 12 1:38.8
1960-61 South Bend Central Thomas Geyer, Phil Minnes, Alan Rapp, Robert Dosmann 1:37.3
1961-62 South Bend Adams Randell Welch 12, Paul Klaer 12, Lee Wise 10, Peter Hayes 11 1:35.6
1962-63 South Bend Adams Thomas Condon 12, Richard Wachs 11, Peter Hayes 12, Charles Busse 10 1:35.2
1963-64 South Bend Adams Richard Wachs 12, Charles Busse 11, Robert Nelson 11, Daniel Jones 12 1:33.1
1964-65 Valparaiso Robert Johnson 12, Greg MacDonald 10, Dick Swisher 10, Kurt Schwan 9 1:34.3
1966-90 Event Discontinued    
1990-91 Carmel Raliegh Faust 10, Eric Peerless 11, Rob Clifford 12, Brad Hafner 12 1:26.59
1991-92 Anderson David Poe 11, Kirk Watson 11, Kyle Gilliam 11, Ryan Robling 11 1:24.74
1992-93 Anderson Ryan Robling 12, Jason Williams 12, Kirk Watson 12, Daniel Deines 12 1:23.82
1993-94 Carmel Wendell Tucker 12, Jason Lancaster 12, Brian Moon 10, Mike Reynolds 11 1:23.75
1994-95 Valparaiso Brandon Mosak 11, Rich Babcock 11, Matt Erman 12, Mahinda Ratnayake 12 1:27.94
1995-96 Carmel Brian Jennings 11, Jason Carlberg 11, Steve Pickens 11, Brian Moon 12 1:26.57
1996-97 Munster Jeff Lee 10, Matt Beck 11, Franz Kerekes 11, Matt Lee 11 1:25.43
1997-98 Mount Vernon Jonathan Wainman 12, David Franklin 12, Ryan McNally 12, Thomas Rueger 12 1:25.52
1998-99 Columbus North Conor Leehaug 11, Jeremy Wright 12, Patrick Norman 12, Alec Sheehy 11 1:25.66
1999-00 Columbus North Ryan Wochomurka 11, Alec Sheehy 12, Conor Leehaug 12, Kyle Fellerhoff 12 1:26.00
2000-01 Carmel Jon Westphal 12, Mike Unger 11, Jason Cousins 9, Grant Wieczorek 9 1:25.16
2001-02 South Bend Riley Mark DuBois 12, David Cavadini 9, Brian Johnson 11, Louis Cavadini 11 1:25.89
2002-03 Carmel Chris Belcher 10, Jason Cousins 11, Ryan Pearcy 11, Grant Wieczorek 11 1:24.38
2003-04 Carmel Jason Cousins 12, Fiete Stegger 12, Sebastian Cousins 11, Chris Belcher 11 1:24.92
2004-05 Fort Wayne Concordia Timothy Glassley 12, Tyler Lemert 10, Michael Hartman 12, Daniel Hartman 10 1:26.08
2005-06 Homestead Adam Lill 11, Kyle Frebel 10, Christopher Jones 12, Andrew Hoffman 12 1:26.24
2006-07 South Bend Riley Zachary Stockman 12, Daniel Lucero-Dixon 12, Christopher Pfaff 12, Eric Blue 10 1:26.14
2007-08 Chesterton Tyler Fozkos 9, Adam Thieling 12, Gregory Franzen 12, Bill Bass 11 1:24.89
2008-09 Hamilton Southeastern Zach Snider 11, Justin Rossillo 10, Jacob Robinson 10, Nathan Kinney 11 1:25.27
2009-10 Chesterton Matt Roseicki 12, Tyler Fozkos 11, Taylor Zakhar 12, Kyle Whitaker 12 1:24.39
2010-11 Bloomington South Jake Keizer 11, Logan Jastremski 11, Scott Haeberle 11, Brendan Michaelsen 11 1:24.85
2011-12 Bloomington South Jacob Kelzer 12, Logan Jastremski 12, Jesse Smith 12, Brendan Michaelsen 12 1:24.44
2012-13 North Central (Indianapolis) Samuel Lorentz 12, Theodore Steinkamp 12, Joseph Krahulik 11,  Joseph Steinkamp 12 1:24.26

100 Yard Backstroke

Year Name Grade School Time
1930-31 Albert Ehlers 10 Whiting 1:12.4
1931-32 Coon -- Bloomington 1:14.4
1932-33 Albert Ehlers 12 Whiting 1:08.9
1933-34 Walter Meyn 10 Hammond 1:12.6
1934-35 Walter Meyn 11 Hammond 1:11.0
1935-36 Walter Meyn 12 Hammond 1:08.0
1936-37 Dwyer -- Gary Mann 1:06.2
1937-38 James Shaw -- South Bend Central 1:13.0
1938-39 Bailey -- South Bend Central 1:09.5
1939-40 Highland -- Hammond 1:13.0
1940-41 Molner -- East Chicago Washington 1:09.9
1941-42 Dublak -- Hammond 1:11.2
1942-43 Paul Nelson -- South Bend Central 1:09.0
1944-50 IHSAA Meets Discontinued      
1950-51 Ron Bobinski -- Hammond 1:06.6
1951-52 Paul Beckley 11 Muncie Burris 1:09.8
1952-53 Paul Beckley 12 Muncie Burris 1:06.7
1953-54 Richard Green -- Gary Wallace 1:08.7
1954-55 Richard Green -- Gary Wallace 1:07.1
1955-56 Dennis Floden 10 South Bend Riley 1:06.7
1956-57 Dennis Floden 11 South Bend Riley 1:02.6
1957-58 Dennis Floden 12 South Bend Riley 1:02.5
1958-59 Claude Thompson Jr. 10 Columbus :59.9
1959-60 John Buchanan 12 South Bend Riley 1:00.0
1960-61 David Buchanan 11 South Bend Riley :59.1
1961-62 John Anderson 12 Columbus :59.5
1962-63 Hugh Dunn 11 Kokomo 1:01.3
1963-64 Dan Lucus 10 Kokomo :59.4
1964-65 Pat Kubly 11 Kokomo :56.4
1965-66 Pat Kubly 12 Kokomo :57.4
1966-67 Charles Johnson 11 Lawrence Central :57.4
1967-68 Charles Johnson 12 Lawrence Central :56.0
1968-69 Bill Armstrong 11 Bloomington :56.6
1969-70 John Deppe 11 Bloomington :55.8
1970-71 John Deppe 12 Bloomington :54.6
1971-72 Ted Pollard 11 Southport :55.81
1972-73 Dan Harrigan 11 South Bend Adams :54.71
1973-74 John Feferman 12 South Bend Adams :55.78
1974-75 Bruce Young 12 Decatur Central :55.92
1975-76 Greg Beyerl 12 Muncie Northside :55.92
1976-77 Rick Sawicki -- Michigan City Rogers :55.63
1977-78 Greg Smith 11 Anderson :54.91
1978-79 Curt Reynolds 12 Warren Central :54.60
1979-80 Doug Elenz 11 Michigan City Elston :53.35
1980-81 Doug Elenz 12 Michigan City Elston :52.78
1981-82 Paul Renard 12 Kokomo Haworth :54.31
1982-83 Dan Simkowitz 12 Bloomington North :53.66
1983-84 Mike Gonzales 11 Munster :53.67
1984-85 Josh Mikesell 9 Crawfordsville :55.67
1985-86 Josh Mikesell 10 Crawfordsville :52.46
1986-87 Josh Mikesell 11 Crawfordsville :51.87
1987-88 Josh Mikesell 12 Crawfordsville :50.97
1988-89 Ed Silva 12 Bloomington South :51.25
1989-90 Bill Weaver 12 Columbus North :52.06
1990-91 Matt Hinshaw 11 Ben Davis :51.76
1991-92 Matt Hinshaw 12 Ben Davis :51.59
1992-93 Mike Stennis 12 Munster :51.33
1993-94 Dan Schultz 11 Bedford North Lawrence :50.22
1994-95 Dan Schultz 12 Bedford North Lawrence :49.77
1995-96 Jon Karr 10 Columbus North :51.07
1996-97 Jon Karr 11 Columbus North :49.96
1997-98 Jon Karr 12 Columbus North :49.90
1998-99 Todd Smolinski 12 Lake Central :49.95
1999-00 Bryce Hunt 12 Castle :49.42
2000-01 Matt McDonald 12 Hamilton Southeastern :49.95
2001-02 Benedict Hesen 10 Jeffersonville :50.88
2002-03 Benedict Hesen 11 Jeffersonville :49.75
2003-04 Benedict Hesen 12 Jeffersonville :49.12
2004-05 Arthur Miller 12 Northridge :50.79
2005-06 Michael Christy 11 North Central (Indpls.) :49.86
2006-07 Michael Christy 12 North Central (Indpls.) :49.93
2007-08 Andrew Elliot 12 Penn :48.99
2008-09 Nathan Kinney 11 Hamilton Southeastern :49.81
2009-10 Kevin Behrens 11 Munster :49.51
2010-11 Justin Rossillo 12 Hamilton Southeastern :50.04
2011-12 Austin Flager 11 Northridge :49.84
2012-13 Aaron Whitaker 11 Chesterton :47.29

100 Yard Breaststroke

Year Name Grade School Time
1957-58 David Richards 12 South Bend Riley 1:11.5
1958-59 Gary Kins 12 South Bend Riley 1:09.5
1959-60 Wayne Thompson 11 Columbus 1:08.1
1960-61 Wayne Thompson 12 Columbus 1:06.9
1961-62 Wayne Dunn 12 New Albany 1:07.5
1962-63 Charles Newell 9 Columbus 1:08.0
1963-64 Charles Newell 10 Columbus 1:05.0
1964-65 Charles Newell 11 Columbus 1:05.3
1965-66 James Counsilman 10 Bloomington University 1:03.9
1966-67 James Counsilman 11 Bloomington University 1:02.1
1967-68 James Counsilman 12 Bloomington University 1:03.4
1968-69 Walt McCreary 11 Southport 1:04.2
1969-70 Craig Edwards 11 Columbus 1:04.1
1970-71 Craig Edwards 12 Columbus 1:03.40
1971-72 Paul Komorita 12 Bloomington 1:03.89
1972-73 Steve Weisser 10 South Bend Jackson 1:02.82
1973-74 Mike Kelley 11 Warren Central 1:02.49
1974-75 Mike Slowey 11 South Bend Adams 1:01.03
1975-76 Mike Slowey 12 South Bend Adams :59.90
1976-77 Ronald Zhiss 10 South Bend Adams 1:01.37
1977-78 Ronald Zhiss 11 South Bend Adams :59.92
1978-79 Ronald Zhiss 12 South Bend Adams :59.84
1979-80 Kevin Nesbitt -- South Bend Clay 1:00.37
1980-81 Chris Coveney 12 Richmond 1:00.62
1981-82 Greg Achors 12 Kokomo Haworth :59.82
1982-83 David Buffington 12 West Lafayette :58.18
1983-84 Eric Toweson 11 Hammond Bishop Noll 1:00.27
1984-85 Eric Toweson 12 Hammond Bishop Noll 1:00.70
1985-86 Nicholas Vakkur 11 South Bend Riley :59.65
1986-87 Guy Hudson 11 Columbus North :59.11
1987-88 Manuel Guzman 11 Bloomington South :56.66
1988-89 Chad Lawrence 10 Warren Central :57.63
1989-90 Ty Richardson 11 Harrison (West Lafayette) :56.44
1990-91 Chad Lawrence 12 Warren Central :56.53
1991-92 Jeff McDaniel 12 Chesterton :55.33
1992-93 Robert Rausch 12 Homestead :56.60
1993-94 Grandon Spence 10 Rensselaer Central :58.21
1994-95 Grandon Spence 11 Rensselaer Central :56.87
1995-96 Devin Meece 11 East Central :56.84
1996-97 Devin Meece 12 East Central :56.62
1997-98 Matt Gouwens 12 Highland :57.60
1998-99 Patrick Calhoun 12 Seymour :56.67
1999-00 Andrew Albright 10 Carmel :58.23
2000-01 Matt Jeffries 12 Perry Meridian :57.22
2001-02 Andrew Albright 12 Carmel :57.19
2002-03 Daniel Walter 12 Hamilton Southeastern :56.74
2003-04 Andrew Wray 12 South Bend Riley :57.48
2004-05 Nate Taylor 11 Warsaw :56.80
2005-06 Aaron Koger 12 Richmond :56.09
2006-07 Tyler Lemert 12 Fort Wayne Concordia :55.65
(:54.82*)
2007-08 Chris Johnson 11 Lake Central :56.56
2008-09 Chris Johnson 12 Lake Central :55.53
2009-10 Kameron Chastain 12 Seymour :55.41
2010-11 Keanu Stevenson 12 Castle :54.92
2011-12 Zechariah Banks 12 Carmel :56.00
2012-13 Cody Taylor 11 Columbus North :55.25
* State meet record set in preliminaries

400 Yard Freestyle Relay

Year School Names Time
1965-66 South Bend Riley Joe Saylor 11, Bob Price 12, Mike Wheeler 12, E.G. White 12 3:28.4
1966-67 South Bend Adams Joseph Hauflaire 12, Thomas Schrager 10, Scott Madison 12, Jerry Decker 11 3:28.3
1967-68 Kokomo David Roberts 12, Brad Zirkle 12, Rick Roberts 9, Roger Ridenour 11 3:23.2
1968-69 Columbus Dave Lickerman 12, Steve Streit 11, Mike Page 11, Kevin Hill 10 3:25.7
1969-70 South Bend Jackson David Jessup 11, Chris Jones 11, Bill Dodd 11, Jim Oakley 12 3:21.4
1970-71 South Bend Jackson John Wissman 12, Chris Jones 12, Scott Jessup 10, Randy Sharp 12 3:25.5
1971-72 Bloomington Chris Bartlett 11, Douglas Deppe 11, Paul Komorita 12, Mike Kearney 11 3:24.46
1972-73 South Bend Jackson John Hugus 11, Duane Dart 12, Scott Jessup 12, Dave Gladura 12 3:20.52
1973-74 Munster Bill Hasse 12, Hugh Kuhn 12, Scott Sutter 11, Brent Smith 12 3:16.07
1974-75 South Bend Jackson Tim Gladura 10, Ben Ledley 11, Evan Petty 11, Rick Rosenbaum 11 3:19.42
1975-76 South Bend Riley Tim Gladura 11, Evan Petty 12, Rick Rosenbaum 12, Randy Martz 11 3:18.86
1976-77 Munster Larry Low 12, Chris Morrow 12, Jim Ogren 12, Scott McCain 12 3:17.56
1977-78 Muncie Northside Peter Voss 11, Brian Allardt 12, Kent Alexander 11, Phil Rudolph 12 3:18.47
1978-79 North Central (Indianapolis) Tim Miles 12, Wade Cook 12, Doug Dickinson 12, Andy Fila 12 3:16.24
1979-80 Munster Doug Bombar 12, Doug Heinz 10, Craig Smith 12, Jack Tangerman 12 3:15.12
1980-81 Hammond Bishop Noll Chris Lovin 11, Peter Rodenburg 12, John Gargula 11, Scott Dickinson 12 3:11.40
1981-82 North Central (Indianapolis) Tim Powell 11, Jeff Holowach 11, Todd Glascock 12, John Sommer 12 3:12.07
1982-83 North Central (Indianapolis) Tom Reifes 12, Tim Powell 12, Jeff Holowach 12, Dave Whelan 12 3:09.82
1983-84 Columbus North Bill Linder 11, Mark Etnyre 11, Gus Hodek 12, Mark Moeller 12 3:12.18
1984-85 Columbus North Mark Etnyre 12, Bill Linder 12, Jim Hudson 11, Jamie Ryan 12 3:11.18
1985-86 Valparaiso Klaus Dahn 12, Brian Benedict 11, Drew Schenck 12, Greg Morton 12 3:11.46
1986-87 Anderson Brian Sullivan 10, John Schneider 10, Todd Griner 11, David Fatzinger 11 3:11.22
1987-88 Anderson Brian Sullivan 11, John Schneider 11, Todd Griner 12, David Fatzinger 12 3:08.49
1988-89 Anderson Matt Daoust 10, Brian Sullivan 12, John Schneider 12, Toby Goen 12 3:10.75
1989-90 Columbus North Eric Kiel 12, Bill Weaver 12, Chris Mulloy 12, Bryan Forester 12 3:07.63
1990-91 Anderson Steve Alexander 12, Matt Daoust 12, Ryan Robling 10, Kirk Watson 10 3:08.03
1991-92 Carmel Mike Reynolds 9, Jon Teuscher 12, Jason Lancaster 10, Raliegh Faust 11 3:08.61
1992-93 Carmel Raliegh Faust 12, Jason Lancaster 11, Mike Reynolds 10, Greg Simmons 11 3:06.29
1993-94 Carmel Jason Lancaster 12, Brian Moon 10, William Enoch 12, Mike Reynolds 11 3:04.30
1994-95 Bloomington South Brian Stryker 10, Ryan Tabereaux 10, Ben Hunter 11, Matt Pendleton 11 3:11.67
1995-96 Bloomington South Ben Hunter 12, Brian Stryker 11, Ryan Tabereaux 11, Matt Pendleton 12 3:07.37
1996-97 Columbus North Conor Leehaug 9, Sam Green 11, Patrick Norman 10, Jon Karr 11 3:08.19
1997-98 Columbus North Conor Leehaug 10, Jeremy Wright 11, Patrick Norman 11, Jon Karr 12 3:07.82
1998-99 Columbus North Conor Leehaug 11, Patrick Norman 12, Alec Sheehy 11, Jeremy Wright 12 3:07.17
1999-00 Columbus North Ryan Wochomurka 11, Kevin Wheatley 10, Alec Sheehy 12, Conor Leehaug 12 3:08.66
2000-01 Carmel Grant Wieczorek 9, Christian Phipps 10, Matt Belcher 11, Pete Pessagno 12 3:08.96
2001-02 Carmel Matt Belcher 12, Chase Hitchens 11, Mark Enoch 11, Grant Wieczorek 10 3:04.24
2002-03 Carmel Jason Cousins 11, Fiete Stegger 11, Mark Enoch 12, Chris Belcher 10 3:07.30
2003-04 Carmel Chip Bartels 12, Grant Wieczorek 12, Fiete Stegger 12, Chris Belcher 11 3:03.43
2004-05 North Central (Indianapolis) Drew Sease 11, Peter Jameson 11, Riley Boulden 11, Michael Christy 10 3:06.18
2005-06 North Central (Indianapolis) Drew Sease 12, Ken Minturn 12, Michael Christy 11, Peter Jameson 12 3:04.24
2006-07 Chesterton Kyle Whitaker 9, Albert Miller 11, Adam Thieling 11, Bill Bass 10 3:08.63
2007-08 Hamilton Southeastern Matthew Kruse 12, Nathan Kinney 10, Austin Mudd 12, Cameron Owen 12 3:04.12
2008-09 North Central (Indianapolis) Ross Van Allen 12, Alec LaMothe 12, August Van Allen 10, Brandon Siemasko 12 3:05.00
2009-10 Carmel Nik Astashinsky 12, Jonathan Astashinsky 9, Charles Williams 12, Matt Gerth 11 3:06.56
2010-11 Carmel Kiernan McGeehan 12, Jon Astashinsky 10, Max McKay 10, Matt Gerth 12 3:06.90
2011-12 Bloomington South Nick Wonder 10, Jacob Kelzer, Brendan Michaelsen 12, Scott Haeberle 12 3:04.90
2012-13 Chesterton Blake Pieroni 11, Ethan Whitaker 11, Patrick Curley 11, Aaron Whitaker 11 3:04.77
(3:01.05*)
* State meet record set in preliminaries

Discontinued Events

40 Yard Freestyle

Year Name Grade School Time
1928-29 Joe Brock 12 Whiting :19.6
1929-30 Name unavailable -- East Chicago Washington :19.8
1930-31 Fred Noble -- South Bend Central :20.4
1932-33 Clarence Goerg 11 Whiting :20.3
1935-36 John Walsh -- Gary Mann :20.4
1936-37 John Walsh -- Gary Mann :19.5
1938-39 Jack Carney 12 South Bend Central :20.0

220 Yard Freestyle

Year Name Grade School Time
1928-29 Joe Brock 12 Whiting 2:21.8
1929-30 Name unavailable -- South Bend Central 2:39.6
1930-31 Lazar -- East Chicago Washington 2:43.8
1931-32 Byron Fodor -- South Bend Central 2:38.0
1932-33 Byron Fodor -- South Bend Central 2:33.8
1933-34 Karl Kuehne -- South Bend Central 2:34.2
1934-35 Karl Kuehne -- South Bend Central 2:31.3
1935-36 Trocha -- East Chicago Washington 2:34.7
1936-37 Jack Carney 10 South Bend Central 2:26.0
1937-38 Bud Russell -- South Bend Central 2:43.7
1938-39 Russell -- South Bend Central 2:34.3
1939-40 C. LaBaw -- Hammond 2:32.9
1940-41 Mazlack -- Gary Wallace 2:34.0
1941-42 Bill Stewart 12 Whiting 2:27.8
1942-43 Thomas Gastineau 12 Indianapolis Shortridge 2:34.0

400 Yard Freestyle

Year Name Grade School Time
1958-59 Claude Thompson, Jr. 10 Columbus 4:12.7
1959-60 Steve Rees 10 Columbus 4:28.6
1960-61 Steve Rees 11 Columbus 4:22.4
1961-62 Richard Allen 12 Bloomington University 4:06.0
1962-63 Robert Murray 12 Columbus 4:12.8
1963-64 Dave Powell -- Penn 4:13.0
1964-65 Larry Lammert 10 Southport 4:05.7
1965-66 Larry Lammert 11 Southport 3:56.9
1966-67 Larry Lammert 12 Southport 3:57.5
1967-68 Mike Fitzgerald 12 South Bend Adams 3:49.5
1968-69 Rick Roberts 10 Kokomo 3:51.6
1969-70 Rick Roberts 11 Kokomo 3:49.8
1970-71 Rick Roberts 12 Kokomo 3:54.9
1971-72 Mike Kearney 11 Bloomington 3:45.5
1972-73 Mike Kearney 12 Bloomington South 3:49.9

150 Yard Individual Medley

Year Name Grade School Time
1953-54 Thomas Gustafson -- South Bend Central 1:49.0
1954-55 Thomas Gustafson -- South Bend Central 1:43.1
1955-56 Dwight Searcy -- Indianapolis Broad Ripple 1:42.7
1956-57 John Odusch -- South Bend Riley 1:41.4
1957-58 John Odusch -- South Bend Riley 1:33.9
1958-59 John Roethke 12 Columbus 1:28.4

40 Yard Backstroke

Year Name Grade School Time
1928-29 Name unavailable -- Gary Emerson :23.6
1929-30 Name unavailable -- East Chicago Washington :25.2

80 Yard Breaststroke

Year Name Grade School Time
1928-29 Name unavailable -- Gary Froebel :56.8
1929-30 Name unavailable -- Gary Froebel :59.4

100 Yard Butterfly-Breaststroke

Year Name Grade School Time
1930-31 Anderson -- East Chicago Washington 1:18.6
1931-32 Ives -- Gary Froebel 1:17.8
1932-33 Roy Green, Jr. 12 Whiting 1:14.8
1933-34 Ted Thomas -- Hammond 1:19.4
1934-35 Ted Thomas -- Hammond 1:14.5
1935-36 Ted Thomas -- Hammond 1:12.9
1936-37 Jack Stewart 12 Whiting 1:12.8
1937-38 Joseph Williamson -- South Bend Central 1:15.8
1938-39 Bill Williamson -- South Bend Central 1:08.0
1939-40 Jessup -- Gary Mann 1:13.1
1940-41 Jessup -- Gary Mann 1:12.2
1941-42 Guerett -- Gary Wallace 1:11.8
1942-43 Borough -- South Bend Central 1:15.7
1944-50 IHSAA Meets Discontinued      
1950-51 Bob Martin -- Hammond 1:09.3
1951-52 Bob Martin -- Hammond 1:07.5
1952-53 Dean Dewey 12 Muncie Burris 1:08.3
1953-54 Thomas VanSenus -- Hammond 1:06.4
1954-55 Donald Rench 12 Gary Mann 1:08.8
1955-56 Ronald Rogers -- South Bend Riley 1:07.7
1956-57 John Buchanan 9 South Bend Riley 1:05.0

160 Yard Freestyle Relay

Year School Names Time
1930-31 Whiting Names unavailable 1:25.2
1932-33 Whiting Vincent Oliver 10, Lyle Schwartzentruber 12, John Nagy 11, Weldon Love 11 1:22.7
1935-36 East Chicago Washington Names unavailable 1:22.9
1936-37 East Chicago Washington Names unavailable 1:19.6
1938-39 South Bend Central Names unavailable 1:24.3

120 Yard Medley Relay

Year School Names Time
1930-31 Whiting Names unavailable 1:15.4
1932-33 Whiting Albert Ehlers 12, Roy Green, Jr. 12, Vincent Oliver 10 1:12.4

150 Yard Medley Relay

Year School Names Time
1931-32 Bloomington Names unavailable 1:35.8
1932-33 Event Not Contested    
1933-34 South Bend Central Names unavailable 1:36.0
1934-35 Hammond Names unavailable 1:32.5
1935-36 Event Not Contested    
1936-37 Event Not Contested    
1937-38 South Bend Central Names unavailable 1:33.0
1938-39 Event Not Contested    
1939-40 Hammond Highland, Carroll, C. LaBaw 1:32.4
1940-41 Gary Mann A. Anderson, Jessup, Fait 1:33.0
1941-42 Gary Wallace Spilias, Quenett, Mazlack 1:28.9
1942-43 South Bend Central Paul Nelson, Borough, Bradley 1:32.2
1944-50 IHSAA Meets Discontinued    
1950-51 Hammond Ron Bobinski, Wayne Hagerman, Gary Montgomery 1:28.9
1951-52 Hammond Martin, Montgomery, Wyborg 1:25.8
1952-53 Muncie Burris Paul Beckley 12, Dean Dewey 12, Shott 1:26.7
1953-54 Hammond David Gehrke, Thomas VanSenus, Donald Fredley 1:28.8
1954-55 South Bend Central Joseph Boland, Robert MacDonald, John Perkins 1:26.8

180 Yard Medley Relay

Year School Names Time
1935-36 Hammond Names unavailable 1:52.9
1936-37 Gary Mann Names unavailable 1:53.0
1938-39 South Bend Central Names unavailable 1:46.7