Boys Tennis State Champions

Team State Champions

Year Champion Coach Rec. Runner-Up Coach Rec. Score
Pike High School, Indianapolis
1967-68 New Albany Damon Sims   Northwestern Darrell Rider   20-9
1968-69 LaPorte Robert LeRoy   Indianapolis Scecina Kenneth Walker   15-12
1969-70 Pike Don Orr   Bloomington Dale Scott   12-9
1970-71 Peru Joe Saine   Pike Don Orr   13-12
1971-72 Crown Point Bob Sindy   Fort Wayne Concordia
Indianapolis Broad Ripple
Don Reinking
William Sirka
  12-9
North Central High School, Indianapolis
1972-73 Indianapolis Broad Ripple William Sirka   Mishawaka Jerry Shaw   12-9
1973-74 Brebeuf Jesuit Ralph Tramontini   Terre Haute Schulte Jim Fuelle   12-9
1974-75* South Bend Adams John McNarney   North Central (Indianapolis) John Shirley 17-1 4-1
1975-76 Lafayette Jefferson Jack Schult   North Central (Indianapolis) Byron Buckley 16-2 3-2
1976-77 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 26-0 Lafayette Jefferson Jack Schult   5-0
1977-78 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 24-0 Munster Kevin Vana   5-0
1978-79 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 25-0 Evansville Memorial Jim Redman   4-1
1979-80 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 25-0 LaPorte Robert LeRoy   5-0
1980-81 Carmel Lee Lonzo   Homestead Jim Clark   4-1
1981-82 Carmel Lee Lonzo   Homestead Jim Clark   4-1
1982-83 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 23-2 South Bend Adams Michael Allen   3-2
1983-84 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 28-0 Marion Bill Beekman   5-0
1984-85 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 30-0 Homestead Jim Clark   5-0
1985-86 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 26-0 Jasper Ed Yarbrough   4-1
1986-87 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 22-1 Homestead Jim Clark   4-1
1987-88 Carmel Lee Lonzo 21-1 Jasper Ed Yarbrough 20-1 5-0
1988-89 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 23-0 Marion Bill Beekman   4-1
1989-90 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 26-0 LaPorte Robert LeRoy 25-1 5-0
1990-91 Park Tudor Bill Burgman 24-2 South Bend St. Joseph’s Fran Shafer 19-2 5-0
1991-92 Marion Bill Beekman 26-1 Carmel Lee Lonzo 20-3 3-2
1992-93 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 27-0 Homestead Jim Clark 19-2 5-0
1993-94 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 25-0 Floyd Central Rick Miller 21-4 4-1
1994-95 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 25-1 Homestead Jim Clark 23-1 4-1
1995-96 North Central (Indianapolis) Byron Buckley 25-0 Homestead Jim Clark 19-3 5-0
1996-97 Park Tudor Dave Heffern 23-1 Terre Haute South Bill Blankenbaker 15-5 4-1
1997-98 Park Tudor Dave Heffern 20-1 Center Grove Ivan Smith 20-3 3-2
1998-99 Park Tudor Dave Heffern 20-3 Kokomo Charlie Hall 19-4 3-2
1999-00 Jasper Ed Yarbrough 21-1 Center Grove Ivan Smith 19-3 3-2
2000-01 North Central (Indianapolis) Spencer Fields 17-2 Homestead Jim Clark 20-1 4-1
2001-02 Center Grove Ivan Smith 24-0 Terre Haute North Jim Cook 18-1 4-1
2002-03 Park Tudor Dave Heffern 20-3 South Bend St. Joseph’s Eric Mahone 20-1 4-1
2003-04 Carmel Mike Bostic 21-0 West Lafayette Tim Wright 24-2 4-1
2004-05 Carmel Mike Bostic 21-0 Penn Rick Dukeshier 16-1 5-0
2005-06 Indianapolis Cathedral Mark Noe 22-1 Penn Rick Dukeshier 21-2 4-1
2006-07 Park Tudor Dave Heffern 16-3 Homestead Jim Clark 18-4 4-1
2007-08 North Central (Indianapolis) Spencer Fields 26-0 Culver Academies Alan Loehr 21-2 5-0
2008-09 Center Grove Ivan Smith 21-2 Zionsville Dan Layton 21-3 4-1
2009-10 Park Tudor Dave Heffern 19-2 Bloomington South Joe Doyle 18-1 3-2
2010-11 Carmel Mike Bostic 21-0 Brebeuf Jesuit Rick Scotten 24-2 4-1
2011-12 Carmel Mike Bostic 18-0 North Central (Indianapolis) Dan Brunette 18-3 5-0
2012-13  Carmel  Mike Bostic 21-1  North Central (Indianapolis)  Dan Brunette  21-2 4-1
2013-14  North Central (Indianapolis) Dan Brunette 26-1 Park Tudor Spencer Fields 20-5  3-2 
2014-15  North Central (Indianapolis)  Dan Brunette 22-1  Carmel  Mike Bostic  21-1  3-2 
2015-16  North Central (Indianapolis) Dan Brunette 21-0 Park Tudor Kevin Gill 19-5 3-2
2016-17  Carmel Spencer Fields 17-0 North Central (Indianapolis) Dan Brunette 15-4 4-1
2017-18 Carmel Spencer Fields 22-0 Jasper Scott Yarbrough 20-4 5-0

* First year for current tournament format

Singles State Champions

Year Champion, Grade
School, Record
Runner-Up, Grade
School, Record
Score
1967-68 Ray Briscoe (12)
New Albany
James Lopez (12)
Gary Wallace
6-0, 6-3
1968-69 Dan Bigg (12)
LaPorte
Mike Kuhfeld (12)
Indianapolis Broad Ripple
7-5, 6-3
1969-70 Kevin Clarkowski (12)
Indianapolis Scecina
Bruce Bolyard (12)
Fort Wayne Concordia Lutheran
6-4, 6-2
1970-71 Charles Ellis (11)
New Albany
Bob Shrader (11)
Crown Point
6-4, 6-2
1971-72 Webb Hayne (12)
Hammond Gavit
Greg Millis (12)
North Central (Indianapolis)
7-5, 6-0
1972-73 Randy Stehlik (12)
Peru
Lee Sublett (11)
Evansville North
7-5, 6-3
1973-74 Lee Sublett (12)
Evansville North
Chris Fallon (12)
South Bend Adams
7-5, 4-6, 6-3
1980-81* Todd Witsken (11)
Carmel
William Crago (12)
Westfield
6-1, 6-0
1981-82 Paul Koscielski (10)
South Bend Adams
Tom Snelson (12)
Concord
6-0, 6-1
1982-83 Paul Koscielski (11)
South Bend Adams
Kent Kinnear (11)
Greenwood
6-3, 6-3
1983-84 Paul Koscielski (12)
South Bend Adams
Todd Hacker (11)
Homestead
6-2, 6-3
1984-85 David McCallum (11)
North Central (Indianapolis)
Christopher Rumana (11)
Norwell
6-2, 6-1
1985-86 David McCallum (12)
North Central (Indianapolis)
Christopher Rumana (12)
Norwell                                                       
6-2, 6-4
1986-87 Brian Ritz (12)
Evansville Day
Rick Witsken (10)
Carmel
6-3, 6-3
1987-88 Rick Witsken (11)
Carmel
Mike Brown (12)
Norwell
6-0, 6-1
1988-89 Rick Witsken (12)
Carmel
Scott Yarbrough (12)
Jasper
6-0, 6-0
1989-90 Michael Hopkinson (12)
North Central (Indianapolis)
Andy Poore (12)
Hamilton Southeastern
1-6, 6-4, 6-4
1990-91 Bryan Smith (10)
Center Grove
Mike Goldstein (10)
Evansville Day
6-2, 6-1
1991-92 Ron Mencias (11)
Roncalli
Mike Goldstein (11)
Evansville Day
6-3, 6-1
1992-93 Bryan Smith (12)
Center Grove
Ron Mencias (12)
Roncalli
7-5, 6-4
1993-94 Fabio Souza (12)
Fort Wayne Northrop
Aaron Townsend (11)
Owen Valley
7-5, 6-2
1994-95 Derek Myers (12)
Penn
Aaron Townsend (12)
Owen Valley
4-6, 7-5, 6-3
1995-96 Adam Schumacher (12)
North Central (Indianapolis)
Michael Bucher (12)
Hamilton Southeastern
6-2, 6-4
1996-97 Oliver Cantrell (12)
Fort Wayne North Side
Kevin Burnett (10)
Center Grove
7-6 (7-4), 6-2
1997-98 Rick Phillipp (12)
Homestead
Chris Varga (11)
South Bend St. Joseph’s
6-2, 6-1
1998-99 Troy Hahn (11)
North Central (Indianapolis)
Kevin Burnett (12)
Center Grove
4-6, 6-4, 6-1
1999-00 Rajeev Ram (10)
Carmel
Troy Havens (12)
Penn
7-6 (7-4), 7-6 (7-1)
2000-01 Brandon Gill (12)
Park Tudor
Brad Rhodes (12)
Mooresville
6-2, 6-2
2001-02 Tom Murphy (11)
Indianapolis Cathedral
Josh Surowski (12)
Floyd Central
6-1, 1-6, 6-3
2002-03 Ryan Keckley (12)
South Bend St. Joseph’s
Matt Zollman (12)
Kokomo
6-3, 6-1
2003-04 Jarrod Epkey (12)
Center Grove
Jorge Burmicky (12)
Eastern (Greentown)
6-2, 6-1
2004-05 Steven Myers (11)
Heritage Christian
Anthony Palmenter (11)
Evansville Memorial
6-2, 6-2
2005-06 Christian Nikou (12)
Center Grove
Steven Myers (12)
Heritage Christian
6-0, 6-4
2006-07 Chris Herron (12)
Greenwood
Joseph Boesing (12)
Floyd Central
6-3, 6-2
2007-08 Derek Carpenter (12)
Fort Wayne South Side
Dalton Albertin (11)
Lawrence Central
5-7, 6-2, 6-2
2008-09 Nick Chappell (10)
North Central (Indianapolis)
Billy Heuer (12)
Munster
6-2, 6-2
2009-10 Dougie Barnard (11)
Brebeuf Jesuit
Ray Leonard (11)
Bloomington North
4-6, 6-2, 6-3
2010-11 Ronnie Schneider (10)
Bloomington South (26-0)
Dougie Barnard (12)
Brebeuf Jesuit (26-2-1)
6-1, 2-6, 6-3
2011-12 Ronnie Schneider (11)
Bloomington South (23-0)
Brendan Tannenbaum (12)
Park Tudor (25-4)
4-6, 6-1, 6-3
2012-13  Ronnie Schneider (12)
Bloomington South  (34-0) 
Dan Rayl (10)
Park Tudor (31-3) 
6-2, 6-1 
2013-14  Danny Rayl (11)
Park Tudor (30-0) 
Luke Sanderson (12)
Kankakee Valley (24-1) 
6-2, 6-2 
2014-15  Danny Rayl (12)
Park Tudor (21-0) 
Sam Concannon (11)
Culver Academies (24-1) 
6-2, 6-0
2015-16  Sam Concannon (12)
Culver Academies (28-0) 
Steven Christie (12)
North Central (Indianapolis) (27-2) 
7-6 (7-1), 6-2 
2016-17  Patrick Fletchall (11)
Carmel (24-0)
Brandon Wu (12)
Evansville Memorial (21-1)
6-1, 6-0
2017-18 Patrick Fletchall (12)
Carmel (20-0)
Mac Rogers (12)
Bloomington North (25-2)
6-3, 6-1

Doubles State Champions

Year Champions, Grades
School, Record
Runners-Up, Grades
School, Record
Score
1967-68 Bill Ellis (12) | Sam Peden (12)
New Albany
Bob Lehman (12) | Greg Reed (10) 
Northwestern
6-0, 6-3
1968-69 Marc Boulais (11) | Kevin Clarkowski (11)
Indianapolis Scecina
Rex Lehman (10) | David Swartzendruber (10) 
Goshen
6-1, 7-5
1969-70 Steve Behrman (11) | David Brents (11)
Pike
Barry Bundy (12) | Philip Rudman (12)
Bloomington
6-3, 6-4
1970-71 Steve Behrman (12) | David Brents (12)
Pike
Randy Stehlik (10) | Brent Touloukian (11)
Peru
6-8, 9-7, 6-2
1971-72 Roger Armstrong (12) | Bob Shrader (12)
Crown Point
Mark Millikan (11) | Ken Moeller (10)
Indianapolis Broad Ripple
6-2, 6-3
1972-73 Mark Millikan (12) | Ken Moeller (11)
Indianapolis Broad Ripple
John Germano (12) | Brian Harker (12)
Mishawaka
6-3, 7-5
1973-74 John Flickinger (12) | Mike Smith (12)
Brebeuf Jesuit
John Klueh (12) | Mike Klueh (9)
Terre Haute Schulte
6-4, 6-2
1990-91* Joe Liddy (11) | Joe Stimming (11)
North Central (Indianapolis)
Mike Bostic (12) | Rick Browne (11)
Lawrence North
6-4, 6-1
1991-92 Drew Alden (12) | Joe Stimming (12)
North Central (Indianapolis)
Paul Fraley (12) | Bryan Hanan (12)
Center Grove
6-4, 6-4
1992-93 Ryan Dorman (11) | Andrew Hammond (12)
North Central (Indianapolis)
Brian Croft (12) | Branden Miller (11)
Floyd Central
7-6, 6-4
1993-94 Eric Jose (12) | Luke Williams (11)
Brebeuf Jesuit
Mike Delp (12) | Scott Hunt (12)
Plymouth
6-3, 5-7, 6-3
1994-95 Abel Contreras (9) | Jeremy Edesess (12)
Brebeuf Jesuit
Mike Ankerson (12) | Adam Sandefur (10)
Evansville Memorial
6-2, 7-6
1995-96 Ryan Christie (12) | Mark Ratner (12)
North Central (Indianapolis)
Ted Ford (11) | Adam Peden (12)
Floyd Central
6-2, 6-0
1996-97 Jamie Knall (12) | John Pearson (9)
Park Tudor
Kit Buechley (11) | Mandar DeSai (12)
West Lafayette
6-2, 6-1
1997-98 Andy Baker (12) | Chad Stone (12)
Center Grove
Nathan Felix (12) | Brian Slack (10)
Perry Meridian
6-3, 6-4
1998-99 Brandon Gill (10) | Wade Knall (12)
Park Tudor
David Harms (11) | Matt Shively (11)
Goshen
6-0, 6-1
1999-00 Joe Epkey (9) | John Stone (10)
Center Grove
Chris Deter (12) | Danny Donovan (12)
Lawrence Central
6-3, 6-4
2000-01 Tristan Beach (11) | Billy Elliott (11)
Carmel
John Kolb (11) | Nick Murphy (12)
Vincennes Lincoln
6-1, 6-0
2001-02 Steve Auda (9) | Ethan Jaffee (9)
Carmel
Daniel Jackson (12) | Kelly Robbins (12)
Delta
6-4, 6-3
2002-03 Ryan Hollander (12) | Adam Valinetz (11)
North Central (Indianapolis)
Ryan Gershman (11) | Jon Lee (12)
Park Tudor
7-5, 6-0
2003-04 Brian Fleming (12) | Trent Glassley (12)
Carroll (Fort Wayne)
Scott Gray (12) | Chad Holajter (12)
Munster
6-4, 6-1
2004-05 William Armstrong (11) | David Lett (10)
North Central (Indianapolis)
Michael Dusman (12) | Scott Hurley (12)
Fort Wayne Canterbury
3-6, 6-2, 6-3
2005-06 Matt Smith (10) | Zane Smith (10)
Center Grove
Joby Bacher (10) | Phil Luke (12)
West Lafayette
6-3, 6-4
2006-07 Thomas J. Snelson (12) | Gautham Vaidyanathan (12)
Penn
Nick Seger (12) | Pete Wilson (11)
Jasper
3-6, 6-2, 6-3
2007-08 Matt Smith (12) | Zane Smith (12)
Center Grove
Dan Klingenberg (12) | Jeff Price (12)
Delta
6-1, 7-5
2008-09 Joe Hammond (11) | Nick Laconi (11)
Zionsville
Daniel Desper (12) | Derek Romer (11)
East Noble
6-7 (3), 6-3, 6-4
2009-10 Joe Hammond (12) | Nick Laconi (12)
Zionsville
Charlie Hurst (12) | Chris Plump (12)
Brebeuf Jesuit
7-5, 6-4
2010-11 Chris Bertolini (12) | Patrick O’Neill (12)
Carmel (25-1)
Adam Davis (12) | Chase Harris (12)
Columbus North (23-3)
6-4, 7-5
2011-12 Sam Geier (12) | Dan Rayl (9)
Park Tudor (20-1)
Drew Hussung (11) | Jarret Oldham (12)
Floyd Central (25-2)
6-3, 6-1
2012-13  Charlie Emhardt (12) | Daniel Rodefeld (12)
Carmel (31-2) 
Noah Moss (12) | Will Seger (12)
Jasper (27-3) 
6-0, 6-1 
2013-14  Patrick McAuley (11) | William Reifeis (12)
North Central (Indianapolis) (27-0) 
Bertram Najev (12) | Charlie Scott (12)
Fort Wayne Bishop Dwenger (27-2)
6-4, 6-2 
2014-15  Matt Quammen (12) | Radha Vishnubhotla (12)
Carmel (29-0) 
Keaton Akers (12) | Justin Newton (12)
Terre Haute North (20-4) 
6-0, 6-2 
2015-16  JJ Kroot (12) | Jon Tuerk (12)
North Central (Indianapolis) (25-1) 
Jimiroqua Stanchin (12) | Ryan Van Wyngarden (11)
Carroll (Fort Wayne) (26-6) 
6-3, 6-3
2016-17  Ethan McAndrews (12) | Jay Natarajan (12)
Carmel (13-6)
Jaren Katz (12) | Will Emhardt (11)
Park Tudor (21-2)
7-6 (3), 6-4 
2017-18 Will Emhardt (12) | Drew Wiegel (12)
Park Tudor (16-5)
Noah Neuhauser (12) | Alex Poe (10)
Floyd Central (23-6)
6-0, 6-0

* First year for current tournament format