2012-13 Girls Golf State Tournament

Sectionals

Entry List Deadline: Wednesday, Sept. 5, 2012, 4 pm ET / 3 pm CT.

Dates: Sept. 14, 15, 17, 2012.
Admission: Free.
Advancement to Regionals: Top three teams who post a team score; Top three low individuals excluding those individuals who advance with a team. Ties for 3rd place must be played off in order to advance.

1. Anderson (9) | Grandview | Results
Alexandria Monroe, Anderson, Elwood Community, Fishers, Hamilton Heights, Hamilton Southeastern, Lapel, Noblesville, Pendleton Heights.
2. Angola (9) | Zollner | Results
Angola, Carroll (Fort Wayne), DeKalb, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Concordia Lutheran, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider, Fremont, Leo.
3. Ben Davis (9) | South Grove | Results
Ben Davis, Brebeuf Jesuit Preparatory, Carmel, Guerin Catholic, Indianapolis Cardinal Ritter, Pike, Speedway, Westfield, Zionsville.
4. Bedford North Lawrence (13) | Otis Park | Results
Austin, Bedford North Lawrence, Brownstown Central, Jennings County, Madison Consolidated, Mitchell, Salem, Scottsburg, Seymour, Shawe Memorial, Southwestern (Hanover), Switzerland County, Trinity Lutheran.
5. Bloomington North (9) | Cascade | Results
Bloomington North, Bloomington South, Brown County, Columbus East, Columbus North, Eastern Greene, Edgewood, Franklin Community, Indian Creek.
6. Brownsburg (8) | West Chase | Results
Avon, Brownsburg, Cascade, Danville Community, Monrovia, Mooresville, Plainfield, Tri-West Hendricks.
7. Crawfordsville (9) | Crawfordsville Municipal | Results
Clinton Central, Covington, Crawfordsville, Frankfort, Lebanon, North Montgomery, Seeger, Southmont, Western Boone.
8. East Noble (10) | Noble Hawk | Results
Concord, East Noble, Elkhart Central, Elkhart Memorial, Fairfield, Goshen, Northridge, NorthWood, Prairie Heights, West Noble.
9. Evansville Memorial (10) | Fendrich | Results
Evansville Bosse, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville Mater Dei, Evansville North, Evansville Reitz Memorial, Mt. Vernon, North Posey, Signature.
10. Greensburg (11) | Greensburg CC | Results
Batesville, East Central, Franklin County, Greensburg, Hauser, Jac-Cen-Del, Lawrenceburg, Milan, North Decatur, Oldenburg Academy, South Dearborn.
11. Hammond Bishop Noll (10) | Lost Marsh | Results
Andrean, Crown Point, Gary Roosevelt, Gary Wallace, Griffith, Hammond Bishop Noll, Highland, Lake Central, Merrillville, Munster.
12. Huntington North (11) | LaFontaine | Results
Blackford, Eastbrook, Huntington North, Madison-Grant, Manchester, Marion, Mississinewa, Northfield, Oak Hill, Southwood, Wabash.
13. Jasper (11) | Jasper Municipal | Results
Boonville, Castle, Crawford County, Forest Park, Heritage Hills, Jasper, Paoli, South Spencer, Southridge, Springs Valley, Tell City.
14. Kankakee Valley (8) | Sandy Pines | Results
Kankakee Valley, Lowell, North Newton, Rensselaer Central, South Newton, Twin Lakes, West Central, Winamac Community.
15. Lafayette Jefferson (8) | Battle Ground | Results
Benton Central, Carroll (Flora), Delphi Community, Harrison (West Lafayette), Lafayette Central Catholic, Lafayette Jefferson, McCutcheon, West Lafayette.
16. LaPorte (8) | Beechwood | Results 
Glenn, Hanover Central, LaPorte, Michigan City, New Prairie, North Judson-San Pierre, Oregon-Davis, South Central (Elizabeth).
17. Lawrence Central (10) | South Grove | Results
Heritage Christian, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Broad Ripple, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Crispus Attucks, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Park Tudor, University.
18. Martinsville (7) | Foxcliff | Results
Center Grove, Cloverdale, Greenwood Community, Martinsville, Owen Valley, White River Valley, Whiteland Community.
19. Mt. Vernon (Fortville) (8) | Old Oakland | Results
Beech Grove, Eastern Hancock, Franklin Central, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), New Palestine, Shelbyville, Southwestern (Shelbyville).
20. Muncie Southside (12) | Crestview | Results
Blue River Valley, Daleville, Delta, Monroe Central, Muncie Central, Muncie Southside, Shenandoah, Union (Modoc), Wapahani, Wes-Del, Winchester Community, Yorktown.
21. New Albany (12) | Valley View | Results
Borden, Charlestown, Christian Academy of Indiana, Clarksville, Corydon Central, Eastern (Pekin), Floyd Central,  Jeffersonville, New Albany, North Harrison, Providence, Silver Creek.
22. North Daviess (12) | Old CC of Vincennes | Results
Gibson Southern, Linton-Stockton, North Central (Farmersburg), North Daviess, North Knox, Pike Central, Princeton Community, South Knox, Sullivan, Vincennes Lincoln, Vincennes Rivet, Washington.
23. Northview (9) | Forest Park | Results
Greencastle, North Putnam, Northview, Rockville, South Putnam, South Vermillion, Terre Haute North, Terre Haute South, West Vigo.
24. Norwell (13) | Timberridge | Results
Bellmont, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Canterbury, Fort Wayne North Side, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Jay County, New Haven, Norwell, South Adams, Southern Wells.
25. Penn (10) | Knollwood | Results
Bremen, LaVille, Mishawaka, Mishawaka Marian, Penn, South Bend Adams, South Bend Clay, South Bend Riley, South Bend Saint Joseph, South Bend Washington.
26. Richmond (10) | Highland Lake | Results
Cambridge City Lincoln, Centerville, Connersville, Hagerstown, Knightstown, New Castle, Richmond, Rushville Consolidated, Tri, Union County.
27. Southport (9) | Southern Dunes | Results
Covenant Christian (Indianapolis), Decatur Central, Indianapolis Arsenal Technical, Indianapolis Scecina Memorial, Indianapolis Shortridge, Perry Meridian, Roncalli, Southport, Warren Central.
28. Valparaiso (9) | Valparaiso CC | Results
Boone Grove, Chesterton, Hobart, Knox, Marquette Catholic, Portage, Valparaiso, Westville, Wheeler.
29. Warsaw Community (9) | Stonehenge | Results
Columbia City, Culver Academies, Plymouth, Rochester Community, Tippecanoe Valley, Triton, Warsaw Community, Wawasee, Whitko.
30. Western (13) | Chippendale | Results
Cass, Caston, Eastern (Greentown), Kokomo, Logansport, Maconaquah, North Miami, Northwestern, Peru, Pioneer, Taylor, Tipton, Western.

Regionals

Date: Saturday, Sept. 22, 2012.
Admission: Free.
Advancement to State Finals (New for 2012): Top three teams; top five low individuals excluding those individuals who advance with a team. Ties for 5th place must be played off in order to advance.

1. East Noble | Cobblestone | Results
Feeder Sectionals: Angola, East Noble, Huntington North, Norwell, Penn, Warsaw Community.
2. Evansville Memorial | Eagle Valley | Results
Feeder Sectionals: Bedford North Lawrence, Bloomington North, Evansville North, Jasper, New Albany, North Knox.
3. Roncalli | Smock | Results 
Feeder Sectionals: Ben Davis, Brownsburg, Crawfordsville, Martinsville, Northview, Southport.
4. Lafayette Jefferson | Battle Ground | Results
Feeder Sectionals: Hammond Bishop Noll, Kankakee Valley, Lafayette Jefferson, LaPorte, Valparaiso, Western.
5. New Castle | Westwood | Results
Feeder Sectionals: Anderson, Greensburg, Lawrence Central, Mt. Vernon (Fortville), Muncie Southside, Richmond.

State Finals

The Legends Golf Club, 2555 N. Hurricane Road, Franklin, IN, 46131. | Website
Round 1: Friday, September 28, 2012, 8:30 am ET / 7:30 am CT.
Round 2: Saturday, September 29, 2012, 8:30 am ET / 7:30 am CT.
Admission: $12 per person (ticket good for both days).
Advancement (New for 2012): All teams and individuals will play 36 holes.
Feeder Regionals: East Noble, Evansville North, Roncalli, Lafayette Jefferson, New Castle.

Final Leaderboards | Recap | Order Photos