2008-09 Girls Golf State Tournament


Entry List Deadline: Wednesday, Sept. 10, 4 pm ET / 3 pm CT
Dates: Sept. 19, 20, 22.
Admission: Free.
Advancement to Regionals: Top three teams who post a team score; Top three low individuals, including all ties for third place, excluding those individuals who advance with a team.
1.   Anderson Highland (9) | Grandview | Sat, 8 am | Results
Alexandria Monroe, Anderson, Anderson Highland, Elwood Community, Fishers, Hamilton Southeastern, Lapel, Noblesville, Pendleton Heights.

2.   Angola (9)
| Zollner | Sat, 8 am | Results
Angola, Carroll (Fort Wayne), DeKalb, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Concordia Lutheran, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider, Fremont,  Leo.

3.   Bedford North Lawrence (11)
| Otis Park | Sat, 9 am | Results
Bedford North Lawrence, Brownstown Central, Jennings County, Madison Consolidated, Mitchell, Salem, Scottsburg, Seymour, Southwestern (Hanover), Switzerland County, Trinity Lutheran.

4.   Bloomington North (10)
| Cascades | Sat, 10 am | Results
Bloomington North, Bloomington South, Center Grove, Columbus East, Columbus North, Edgewood, Franklin Community, Greenwood Community, Indian Creek, Whiteland Community.

5.   Brownsburg (9)
| West Chase | Sat, 10 am | Results
Avon, Brownsburg, Cascade, Danville Community, Martinsville, Monrovia, Mooresville, Plainfield, Tri-West Hendricks.

6.   Crawfordsville (9)
| Crawfordsville Municipal | Sat, 8:30 am | Results
Clinton Central, Crawfordsville, Fountain Central, Frankfort, Lebanon, North Montgomery, Seeger, Southmont, Western Boone.

7.   East Noble (10)
| Noble Hawk | Sat, 10 am | Results
Concord, East Noble, Elkhart Central, Elkhart Memorial, Fairfield, Goshen, Northridge, NorthWood, Prairie Heights, West Noble.

8.   Evansville North (10)
| Fendrich | Sat, 9 am CT | Results
Evansville Bosse, Evansville Central, Evansville, F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville Mater Dei, Evansville North, Evansville Reitz Memorial, Mt. Vernon, North Posey, Signature.

9.   Floyd Central (13)
| Valley View | Mon, 2 pm | Results
Borden, Charlestown, Christian Academy of Indiana, Clarksville, Corydon Central, Eastern (Pekin), Floyd Central, Henryville, Jeffersonville, New Albany, North Harrison, Providence, Silver Creek.

10. Greensburg (13)
| Greensburg CC | Sat, 9:30 am | Results
Batesville, East Central, Franklin County, Greensburg, Jac-Cen-Del, Lawrenceburg, Milan, North Decatur, Oldenburg Academy, Rising Sun, South Dearborn, South Decatur, South Ripley.

11. Hammond Bishop Noll (11)
| Lost Marsh | Fri, 10 am CT | Results
Andrean, Calumet, Gary Roosevelt, Griffith, Hammond Bishop Noll, Hammond Clark, Hammond Gavit, Highland, Lake Central, Merrillville, Munster.

12. Huntington North (10)
| LaFontaine | Sat, 8 am | Results
Blackford, Huntington North, Madison-Grant, Manchester, Marion, Marion Lakeview Christian, Mississinewa, Northfield, Southwood, Wabash.

13. Jasper (10)
| Jasper Municipal | Sat, 9 am | Results
Boonville, Castle, Crawford County, Forest Park, Jasper, South Spencer, Southridge, Springs Valley, Tecumseh, Tell City.

14. Kankakee Valley (13)
| Sandy Pines | Sat, 8 am CT | Results
Crown Point, Hanover Central, Kankakee Valley, Lowell, North Judson-San Pierre, North Newton, North White, Oregon-Davis, Rensselaer Central, South Newton, Twin Lakes, West Central, Winamac Community.

15. Lafayette Jefferson (9)
| Lafayette City | Sat, 8:30 am | Results
Attica, Benton Central, Carroll (Flora), Delphi Community, Harrison (West Lafayette), Lafayette Central Catholic, Lafayette Jefferson, McCutcheon, West Lafayette.

16. Lawrence Central (8)
| South Grove | Wed, 4 pm | Results
Heritage Christian, Indpls. Bishop Chatard, Indpls. Broad Ripple, Indpls. Cathedral, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indpls.), Park Tudor.

17. Mt. Vernon (Fortville) (8)
| Old Oakland | PPD to Wed, 12:30 pm | Results
Beech Grove, Eastern Hancock, Franklin Central, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), New Palestine, Shelbyville, Southwestern (Shelbyville).

18. Muncie Southside (11)
| Crestview | Sat, 10 am | Results
Blue River Valley, Daleville, Delta, Monroe Central, Muncie Central, Muncie Southside, Shenandoah, Union (Modoc), Wes-Del, Winchester Community, Yorktown.

19. North Knox (14)
| Bicknell CC | Sat, 9 am | Results
Gibson Southern, Linton-Stockton, North Central (Farmersburg), North Daviess, North Knox, Pike Central, Princeton Community, South Knox, Sullivan, Vincennes Lincoln, Vincennes Rivet, Washington, White River Valley, Wood Memorial.

20. Northview (10)
| Forest Park | Sat, 9 am | Results
Cloverdale, Greencastle, Northview, Owen Valley, Rockville, South Putnam, South Vermillion, Terre Haute North, Terre Haute South, West Vigo.

21. Norwell (11)
| Timber Ridge | Sat, 8 am | Results
Bellmont, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Canterbury, Fort Wayne North Side, Fort Wayne South Side, Homestead, Jay County, New Haven, Norwell, South Adams, Southern Wells.

22. Penn (11)
| Juday Creek | Sat, 11 am | Results
Bremen, Glenn, LaVille, Mishawaka, Mishawaka Marian, Penn, South Bend Adams, South Bend Clay, South Bend Riley, South Bend Saint Joseph’s, South Bend Washington.

23. Pike (9)
| Eagle Creek | Fri, 7:30 am | Results
Ben Davis, Brebeuf Jesuit Preparatory, Carmel, Guerin Catholic, Indpls. Cardinal Ritter, Pike, Speedway, Westfield, Zionsville.

24. Richmond (10) | Highland Lake | Sat, 10 am | Results
Cambridge City Lincoln, Centerville, Connersville, Hagerstown, Knightstown, New Castle Chrysler, Richmond, Rushville Consolidated, Tri, Union County.

25. Southport (8)
| Southern Dunes | Fri, 8 am | Results
Decatur Central, Indpls. Arsenal Technical, Indpls. Lutheran, Indpls. Scecina Memorial, Perry Meridian, Roncalli, Southport, Warren Central.

26. Valparaiso (12)
| Valparaiso CC | Sat, 10 am CT | Results
Boone Grove, Chesterton, Hobart, LaPorte, Marquette Catholic, Michigan City, New Prairie, Portage, South Central (Union Mills), Valparaiso, Westville, Wheeler.

27. Warsaw Community (10)
| Stonehenge | Sat, 11 am | Results
Caston, Columbia City, Culver Academies, Plymouth, Rochester Community, Tippecanoe Valley, Triton, Warsaw Community, Wawasee, Whitko.

28. Western (11)
| Chippendale | Sat, 10 am | Results
Cass, Eastern (Greentown), Kokomo, Logansport, Maconaquah, Northwestern, Peru, Pioneer, Taylor, Tipton, Western.


Date: Saturday, Sept. 27.
Admission: Free.
Advancement to State Finals: Top three teams; top three low individuals, including all ties for third place, excluding those individuals who advance with a team.

1. East Noble | Cobblestone | Sat, 10 am | Results
Feeder Sectionals: Angola, East Noble, Norwell, Warsaw Community.

2. Evansville North
| Eagle Valley | Sat, 11:30 am CT | Results
Feeder Sectionals: Evansville North, Floyd Central, Jasper, North Knox.

3. Franklin Central
| Smock | Sat, 7:30 am | Results
Feeder Sectionals: Greensburg, Mt. Vernon (Fortville), Pike, Southport

4. Lafayette Jefferson
| Lafayette City | Sat, 9 am | Results
Feeder Sectionals: Crawfordsville, Lafayette Jefferson, Lawrence Central, Western

5. LaPorte
| Beechwood | Sat, 9:30 am CT | Results
Feeder Sectionals: Hammond Bishop Noll, Kankakee Valley, Penn, Valparaiso.

6. Martinsville
| Fox Cliff | Sat, 10 am | Results
Feeder Sectionals: Bedford North Lawrence, Bloomington North, Brownsburg, Northview.

7. New Castle
| Westwood | Sat, 10 am | Results
Feeder Sectionals: Anderson Highland, Huntington North, Muncie Southside, Richmond.

State Finals

The Legends of Indiana Golf Course, 2555 N. Hurricane Road, Franklin, IN, 46131.
About The Course | Driving Directions | Course Statistics | Course Photographs
Dates: Friday, Oct. 3 (Round One); Saturday, Oct. 4 (Round Two).
Time: 8:30 am ET both days.
Admission: $8 per person per day; $12 per person both days.

Advancement from Round One to Round Two: Top nine teams; Any team within 12 strokes of the lead after Round One; Top nine individuals, excluding those individuals who advance with a team plus; Any individual within four strokes of the lead after Round One; Teams tied for ninth place and medalists tied for ninth.
Final Results | Recap | Friday First Round Tee Times & Pairings | Saturday Tee Times Pairings