Team State Champions

Team State Champions

Year Champion Coach Rec. Runner-Up Coach Rec. Score
North Central High School, Indianapolis
1974-75 Bloomington South
Crawfordsville
South Bend St. Joseph’s
Sharon Wyman
Anita Rupar
Marijean Kniefel
  --     10 pts.
1975-76 North Central (Indianapolis) Cindy Buenner 11-0 Evansville Memorial     17-14
1976-77 North Central (Indianapolis) Cindy Barkley 12-0 Munster     25-15
1977-78 North Central (Indianapolis) Connie Summe 11-0 Brebeuf Jesuit     18-13

Perry Meridian High School, Indianapolis

1978-79 Brebeuf Tom West   Evansville Harrison
South Bend Adams
    19-10

North Central High School, Indianapolis

1979-80 Brebeuf Tom West   Fort Wayne Bishop Luers
South Bend Adams
    16-10
1980-81 Brebeuf Tom West   Carmel
Evansville Harrison
Terre Haute South
    19-9
1981-82 North Central (Indianapolis) Sheila Evans 26-0 Fort Wayne Bishop Luers Mary Lombardo   5-0
1982-83 Brebeuf Tom West 27-0 Lafayette Jefferson Dan Clark   4-1
1983-84 Brebeuf Tom West 25-1 Elkhart Central Connie Marzotto 26-1 5-0
1984-85 North Central (Indianapolis) Sheila Evans 24-0 Homestead Jim Lyon 20-1 4-1
1985-86 Indianapolis Cathedral Paul Farrell
Jim Williams
26-0 Elkhart Central Connie Marzotto 24-1 5-0
1986-87 North Central (Indianapolis) Sheila Evans 25-0 Homestead J. Webb Horton 22-2 5-0
1987-88 North Central (Indianapolis) Sheila Evans 25-0 Elkhart Central Dave Whittaker 21-2 5-0
1988-89 Carmel Sharon Rosenburgh 22-0 Homestead Jim Shull 21-2 5-0
1989-90 Carmel Sharon Rosenburgh 21-0 Evansville Memorial Brenda Walling 19-1 4-1
1990-91 Evansville Memorial Brenda Walling 22-0 North Central (Indianapolis) Sheila Evans 23-1 3-2
1991-92 North Central (Indianapolis) Heather Clark 25-0 Jasper Ed Yarbrough 19-2 4-1
1992-93 Evansville Memorial Brenda Walling 25-0 North Central (Indianapolis) Heather Iffert 23-1 3-2
1993-94 Evansville Memorial Brenda Walling 18-0 Munster David Knish 22-1 3-2
1994-95 Evansville Memorial Brenda Walling 21-0 Homestead Jim Shull 19-2 5-0
1995-96 Evansville Memorial Brenda Walling 19-0 Homestead Jim Shull 20-1 3-2
1996-97 North Central (Indianapolis) Heather Iffert 21-0 Munster David Knish 23-1 4-1
1997-98 Park Tudor Dave Heffern 23-0 Evansville Memorial Brenda Walling 18-1 4-1
1998-99 North Central (Indianapolis) Heather Iffert 21-1 Terre Haute South Bill Blankenbaker 16-1 3-2
1999-00 Park Tudor Dave Heffern 24-0 Terre Haute South Bill Blankenbaker 18-2 4-1
2000-01 Terre Haute South Bill Blankenbaker 20-0-1 Anderson Highland Jim Hostetler 20-4 5-0
2001-02 North Central (Indianapolis) Heather Iffert 21-1 Jasper Ed Yarbrough 19-1 4-1
2002-03 Carmel Sharon Rosenburgh 19-0 Jasper Ed Yarbrough 18-1 5-0
2003-04 North Central (Indianapolis) Heather Iffert 23-0 Homestead Jim Shull 19-3 5-0
2004-05 Park Tudor Dave Heffern 18-2 Evansville Memorial Susan Springhetti 18-2 3-2
2005-06 Park Tudor Dave Heffern 17-1 Munster Bob Modesto 18-1 3-2
2006-07 Park Tudor Dave Heffern 19-0 Munster Bob Modesto 18-1 4-1
2007-08 Park Tudor Dave Heffern 20-0 Munster Bob Modesto 20-2 4-1
2008-09 Carmel Sharon Rosenburgh 19-1 Homestead Jim Shull 19-1 4-1
2009-10 South Bend St. Joseph’s Bill Mountford 21-3 Columbus North Kendal Hammel 22-3 5-0
2010-11 Carmel Sharon Rosenburgh 21-0 Evansville Memorial Ray Trapp 21-2 3-2
2011-12 Evansville Memorial Ray Trapp 25-0 Indianapolis Cathedral Mark Noe 18-5 3-2
2012-13  Carmel Mike Bostic 16-0 Floyd Central Rick Miller 22-5 4-1
2013-14  Carmel Mike Bostic 21-0  North Central (Indianapolis) Dan Brunette 23-3  5-0

Singles State Champions

Year Champion Gr School Rec Runner-Up Gr School Rec Score
1974-75 Michelle Fredlake   South Bend St. Joseph’s   Susan Taylor   Munster   6-2, 6-1
1975-76 Jill Patterson   North Central (Indianapolis)   Mary Chris Fell 11 Providence   6-1, 6-1
1976-77 Jill Patterson   North Central (Indianapolis)   Marianne Guiney 10 LaPorte   6-2, 6-1
1977-78 Courtney Lord 10 Brebeuf Jesuit   Jane Klingaman   North Central (Indianapolis)   4-6, 7-5, 6-2
1978-79 Courtney Lord 11 Brebeuf Jesuit   Jenny Snyder   Evansville Harrison   6-2, 6-2
1979-80 Courtney Lord 12 Brebeuf Jesuit   Cathy Lowe   Park Tudor   6-1, 6-2
1980-81 Heather Clark   Brebeuf Jesuit   Wendy Allen   Evansville Harrison   7-5, 1-6, 6-1
1981-82 Ginny Purdy   North Central (Indianapolis)   Cathy Lowe   Park Tudor   6-1, 6-0
1982-83 Lanae Renschler 9 Castle   Sonya Garshnek 12 Crown Point   6-2, 6-4
1983-84 Lanae Renschler 10 Castle   Brenda Hacker 9 Homestead   7-6 (7-5), 6-3
1984-85 Lanae Renschler 11 Castle   Brenda Hacker 10 Homestead   6-2, 6-1
1985-86 Lanae Renschler 12 Castle   Brenda Hacker 11 Homestead   6-3, 6-1
1986-87 Stephanie Reece 11 North Central (Indianapolis) 27-1 Ame Onofrey   Brebeuf Jesuit 21-7 6-2, 6-3
1987-88 Stephanie Reece 12 North Central (Indianapolis) 24-0 Andrea Calvert   Greenwood 23-1 6-7 (7-3), 6-0, 6-2
1988-89 Holyn Lord 9 Carmel 30-0 Saiko Matsuda   Columbia City 25-1 6-1, 6-3
1989-90 Holyn Lord 10 Carmel 24-0 Elissa Kim 10 Evansville North 25-1 6-2, 6-3
1990-91 Elissa Kim 11 Evansville North 25-1 Margaux Pettitt   Pike 15-4 6-3, 6-2
1991-92 Elissa Kim 12 Evansville North 25-0 Bonnie Bleecker 9 North Central (Indianapolis) 24-2 6-1, 6-2
1992-93 Bonnie Bleecker 10 North Central (Indianapolis) 30-0 Deborah Porter   Marion 25-1 6-2, 6-1
1993-94 Bonnie Bleecker 11 North Central (Indianapolis) 27-0 Stephanie Hazlett 9 Heritage Hills 23-1 6-1, 6-3
1994-95 Margo Stevenson 11 Evansville Memorial 28-0 Erica Quebe 10 Perry Meridian 22-1 6-2, 6-2
1995-96 Stephanie Hazlett 11 Heritage Hills 17-0 Becky Wallihan 12 Park Tudor 22-1 6-2, 6-3
1996-97 Erika Quebe 12 Perry Meridian 18-0 Julie Beekman 10 Marion 19-1 6-3, 6-3
1997-98 Katie Martzolf 9 Park Tudor 20-0 Julie Beekman 11 Marion 28-1 6-3, 4-6, 7-6 (7-4)
1998-99 Katie Martzolf 10 Park Tudor 27-0 Julie Beekman 12 Marion 26-1 6-4, 7-6 (7-2)
1999-00 Katie Martzolf 11 Park Tudor 29-0 Ashlee Davis 9 Anderson Highland 26-1 6-4, 6-2
2000-01 Katie Martzolf 12 Park Tudor 23-0 Lindsay Martin 12 Castle 28-1 6-2, 6-4
2001-02 Ashlee Davis 11 Anderson Highland 24-0 Laura Trimble 11 Lawrence Central 22-3 6-2, 6-0
2002-03 Ashlee Davis 12 Anderson Highland 24-0 Sophie Grabinski 10 Carmel 26-1 6-4, 7-6 (7-3)
2003-04 Sophie Grabinski 11 Carmel 25-0 Maureen Modesto 9 Munster 25-2 6-4, 2-6, 6-1
2004-05 Megan Martzolf 10 Park Tudor 25-0 Tiffany Welcher 10 Clarksville 19-1 6-4, 4-6, 6-2
2005-06 Tiffany Welcher 11 Clarksville 21-0 Hayley Hall 11 Delta 26-1 6-1, 6-1
2006-07 Megan Martzolf 12 Park Tudor 24-2 Caroline Hedrick 9 Columbus North 26-1 6-1, 6-0
2007-08 Caroline Hedrick 10 Columbus North 25-0 Courtney Wild 9 Carmel 25-4 3-6, 6-4, 6-1
2008-09 Mary Hill 12 Munster 28-0 Caroline Hedrick 11 Columbus North 26-1 6-3, 5-7, 6-3
2009-10 Caroline Eberhart 10 Mishawaka Marian 27-1 Bethany Moore 10 Lebanon 27-2 6-2, 6-0
2010-11 Macie Elliott 10 Evansville Memorial 31-1 Chelsea Carter 11 North Central (Indianapolis) 25-2 6-3, 6-2
2011-12 Alexandra Brinker 12 Penn 24-1 Leah Barnes 9 Fort Wayne Canterbury 28-1 6-4, 6-2
2012-13  Jackie Kawamoto 11 Greenwood 28-0 Bailey Padgett  11 Carmel 23-1 7-6 (7-5), 6-1
2013-14  Denise Azcui  11  Bloomington South 22-0  Jade Kawamoto  12  Greenwood  26-1  6-4, 6-4 

Doubles State Champions

Year Champion School Rec Runner-Up School Rec Score
1974-75 Melinda Fertig | Sara McGaughey Crawfordsville   Nancy Gyorgyi | Laura Heise South Bend Adams   6-3, 6-2
1975-76 Andrew Brown | Catherine Riedle South Bend St. Joseph’s   Barb Hennessy | Elaine Luebbe Evansville Memorial   6-0, 6-2
1976-77 Gretchen Gemmer | Jane Klingaman North Central (Indianapolis)   Carrie Melind | Jeanine Stevens Munster   7-6, 6-2
1977-78 Nancy Gyorgyi | Sandra Gyorgyi South Bend Adams   Gretchen Gemmer | Cindy Hall North Central (Indianapolis)   6-0, 6-4
1978-79 Sandra Gyorgyi | Greta Roemer South Bend Adams   Elizabeth Barney | Melissa Barney Brebeuf Jesuit   6-3, 6-2
1979-80 Sandra Gyorgyi | Greta Roemer South Bend Adams   Judy Brauer | Lori Goldberg Munster   4-6, 6-3, 7-6
1980-81 Susan Bass | Martha Eberts Carmel   Melissa Barney | Trish O’Bryan Brebeuf Jesuit   3-6, 6-4, 7-6

Tournament was not contested from 1981-82 through 1989-90

1990-91 Melissa Beeman | Kate Brune Brebeuf Jesuit   Sarah Gamber | Amy Turnock Elkhart Central 24-4 6-2, 6-0
1991-92 Maureen Boyle | Meghan Caton Indianapolis Cathedral 16-0 Meagan Everett | Susan Lentz Homestead 24-1 6-1, 6-2
1992-93 Stacy Nell | Meg Smith North Central (Indianapolis) 30-0 Angie Calvert | Karryn Christopher Delta 22-1 6-1, 3-6, 6-3
1993-94 Katie Bennett (11) | Staci Morrow (11) Franklin 11-1 Jennifer Marlow, (11) | Becky Tragesser (12) Rushville 10-2 7-5, 6-4
1994-95 Angela Sabella (12) | Tricia Trapp (12) Evansville Memorial 29-0 Cara Braden | Ricka Hildebrand Terre Haute South 27-2 6-1, 6-2
1995-96 Kavita Chowdary (12) | Annie Knish (10) Munster 27-1 Alicia Butz, (10) | Molly Figel (10) Homestead 26-2 6-0, 6-2
1996-97 Christy Agness (12) | Laura Waggoner (12) North Central (Indianapolis) 17-2 Libby Lewis (9) | Miranda Ljunggren (12) Hamilton Southeastern 16-3 6-4, 6-1
1997-98 Brookley Crews (9) | Brooke Sagalowsky (9) Park Tudor 18-0 Annie Knish (12) | Jeannie Knish (10) Munster 21-2 6-3, 6-2
1998-99 Erin Giesler (12) | Dana Schitter (12) Jasper 32-1 Kristen Clary (9) | Jennifer Kirk (11) Terre Haute South 23-2 6-7 (8-6), 6-4, 6-3
1999-00 Elizabeth Hedde (12) | Brittany Perkins (11) Vincennes Lincoln 27-2 Emily Dukeman (12) | Sarah Dukeman (12) New Castle 19-1 6-3, 6-4
2000-01 Karin Agness (11) | Hillary Friedman (9) North Central (Indianapolis) 30-0 Sarah Peckinpaugh (11) | Ashli Smith (11) Delta 20-1 6-2, 6-1
2001-02 Karin Agness (12) | Ena Jakupovic (11) North Central (Indianapolis) 29-0 Sarah Peckinpaugh (12) | Kat Yadon (12) Delta 23-2 3-6, 6-4, 6-3
2002-03 Elizabeth Steele (11) | Jessica Thompson (12) Carmel 28-0 Brooke Parrish (11) | Connie Shim (11) Homestead 24-4 6-3, 6-1
2003-04 Marie Grabinski (12) | Elizabeth Steele (12) Carmel 21-0 Melanie Sullivan (10) | Megan Farley (11) Center Grove 23-3 6-4, 6-0
2004-05 Abby Greif (9) | Catherine Hofmann (12) Evansville Memorial 21-0 Megan Farley (12) | Melanie Sullivan (11) Center Grove 19-1 6-2, 7-6 (8-6)
2005-06 Becca Porter (10) | Melanie Sullivan (12) Center Grove 26-0 Jenny Auda (11) | Stacey Evans (12) Carmel 16-3 6-3, 7-5
2006-07 Deahna Welcher (9) | Tiffany Welcher (12) Clarksville 16-0 Lauren Prow (12) | Christina Rodich (10) Valparaiso 19-2 6-3, 6-4
2007-08 Maggie Ashby (12) | Alena Perez-Majul (12) North Central (Indianapolis) 23-0 Elizabeth Emhardt (12) | Heather Rogers (12) Park Tudor 20-4 1-6, 6-2, 6-4
2008-09 Annabeth Barnard (12) | Gabrielle Rubenstein (11) Brebeuf Jesuit 24-1 Megan Renninger (12) | Olivia Trancik (10) Carmel 25-2 6-4, 6-1
2009-10 Susie Chen (12) | Sarah Rodefeld (12) Carmel 29-0 Elle Harding (11) | Bridget Veldman (11) South Bend St. Joseph’s 25-4 6-4, 6-4
2010-11 Aby Madrigal (10) | Elizabeth Quinn (12) Highland 17-0 Ashley Rogers (10) | Elizabeth Theil (10) Jasper 26-1 6-2, 6-4
2011-12 Aby Madrigal (11) | Vanessa Madrigal (11) Highland 17-0 Elizabeth Maxson (11) | Audrey Rang (10) Fort Wayne Bishop Dwenger 23-1 6-1, 6-2
2012-13  Macie Elliott (12) | Brenna Wu (12) Evansville Memorial 23-0 Hannah Klapper (11) | Ali Lebovits (11) Park Tudor 20-5 6-3, 6-1
2013-14  Molly Fletchall (11) | Emma Love (10)  Carmel 23-0 Makenzie Schoeff (12) | Taylor Stanchin (11)  Carroll (Fort Wayne)  29-3  1-6, 6-1, 6-0