Individual State Champions

100 Meter Dash

Year Name Grade School Time
1979-80 Sybil Perry 11 Fort Wayne Wayne 12.00
1980-81 Sybil Perry 12 Fort Wayne Wayne 12.07
1981-82 Jane Martin 12 Gary West Side 12.18
1982-83 Ann Schwoeppe 9 Forest Park 12.06
1983-84 Maicel Malone 9 North Central (Indpls.) 11.6
1984-85 Maicel Malone 10 North Central (Indpls.) 11.78
1985-86 Maicel Malone 11 North Central (Indpls.) 11.52
1986-87 Maicel Malone 12 North Central (Indpls.) 11.61
1987-88 Holli Hyche 10 Perry Meridian 12.47
1988-89 Chandra Goodman 10 Gary Roosevelt 11.98
1989-90 Holli Hyche 12 Perry Meridian 11.84
1990-91 Chandra Goodman 12 Gary Roosevelt 12.12
1991-92 Angela Young 11 Gary Wallace 12.19
1992-93 Dayna Pellosma 10 LaVille 11.97
1993-94 LaShanda Harper 10 Harding 12.25
1994-95 LaShanda Harper 11 Harding 12.03
1995-96 LaShanda Harper 12 Harding 12.06
1996-97 Arlaina Davis 12 Lawrence Central 12.17
1997-98 Tiffany Gaddy 11 Gary Wallace 12.35
1998-99 Jennifer Dennie 11 Hammond Bishop Noll 12.01
1999-00 Jennifer Dennie 12 Hammond Bishop Noll 12.27
2000-01 Christina Poulson 10 Delta 11.93
2001-02 Christina Poulson 11 Delta 11.90
2002-03 Christina Poulson 12 Delta 11.75
2003-04 Joy Eloms 12 Fort Wayne Concordia Lutheran 11.97
2004-05 Jeanne Roberts 12 Lawrence Central 11.84
2005-06 Tamara Adams 12 Fort Wayne Northrop 11.85
2006-07 Candyce McGrone 11 Warren Central 11.97
2007-08 Candyce McGrone 12 Warren Central 11.74
2008-09 Shanice Gholson 11 Jeffersonville 12.14
2009-10 Shanice Gholson 12 Jeffersonville 12.02
2010-11 Katie Wise 11 Indian Creek 11.91
2011-12 Brionna Thomas 10 Fort Wayne Wayne 11.91
2012-13 Brionna Thomas 11 Fort Wayne Wayne 11,99

200 Meter Dash

Year Name Grade School Time
1979-80 Monique Carter 11 Indianapolis Marshall 25.65
1980-81 Monique Carter 12 Indianapolis Marshall 24.91
1981-82 Teresa Rozier 11 Fort Wayne Snider 25.12
1982-83 Ann Schwoeppe 9 Forest Park 24.22
1983-84 Maicel Malone 9 North Central (Indpls.) 23.90
1984-85 Angela McClatchey 12 Gary Roosevelt 23.72
1985-86 Maicel Malone 11 North Central (Indpls.) 23.23
23.12 (Record set in Trials)
1986-87 Maicel Malone 12 North Central (Indpls.) 23.44
1987-88 Holli Hyche 10 Perry Meridian 25.13
1988-89 Chandra Goodman 10 Gary Roosevelt 25.21
1989-90 Chandra Goodman 11 Gary Roosevelt 24.50
1990-91 Chandra Goodman 12 Gary Roosevelt 24.51
1991-92 Kimberly Shittu 11 Gary Wallace 24.92
1992-93 Angela Young 12 Gary Wallace 24.71
1993-94 LaShanda Harper 10 Harding 24.93
1994-95 LaShanda Harper 11 Harding 24.23
1995-96 LaShanda Harper 12 Harding 25.03
1996-97 Arlaina Davis 12 Lawrence Central 24.95
1997-98 Rodneyscha Pitts 9 Pike 24.84
1998-99 Ada Ndubisi 12 Brebeuf 25.08
1999-00 Tabitha Flournoy 12 Gary West Side 24.83
2000-01 Whittney Stuart 12 Fort Wayne North Side 25.05
2001-02 Christina Whitt 10 Fort Wayne Concordia Lutheran 24.46
2002-03 Shauntel Elcock 10 Fort Wayne Northrop 24.22
2003-04 Shauntel Elcock 11 Fort Wayne Northrop 24.76
2004-05 Jeanne Roberts 12 Lawrence Central 24.48
2005-06 Candyce McGrone 10 Warren Central 24.34
2006-07 Candyce McGrone 11 Warren Central 24.04
2007-08 Candyce McGrone 12 Warren Central 24.18
2008-09 Ebony Wright 12 Warren Central 25.16
2009-10 Morgan Yeadon 10 Pike 24.41
2010-11 Morgan Yeadon 11 Pike 24.10
2011-12 Brionna Thomas 10 Fort Wayne Wayne 24.62
2012-13  Brionna Thomas 11 Fort Wayne Wayne 24.30

400 Meter Dash

Year Name Grade School Time
1979-80 Sybil Perry 11 Fort Wayne Wayne 56.15
1980-81 Sybil Perry 12 Fort Wayne Wayne 55.79
1981-82 Tina Parrott 12 Indianapolis Ars. Technical 56.09
1982-83 Terri Young 12 Harding 55.80
1983-84 Maicel Malone 9 North Central (Indpls.) 55.20
1984-85 Maicel Malone 10 North Central (Indpls.) 55.16
1985-86 Maicel Malone 11 North Central (Indpls.) 52.42
1986-87 Maicel Malone 12 North Central (Indpls.) 53.78
1987-88 Cindy Stallworth 12 South Bend Washington 57.46
1988-89 Gwynn Thayer 12 Bloomington South 58.50
1989-90 Holli Hyche 12 Perry Meridian 56.79
1990-91 Omegia Keeys 10 Michigan City Elston 55.89
1991-92 Kimberly Shittu 11 Gary Wallace 56.13
1992-93 Kimberly Shittu 12 Gary Wallace 56.55
1993-94 Sariyu Shittu 10 Gary Wallace 56.12
1994-95 Arlaina Davis 10 Lawrence Central 55.99
1995-96 Arlaina Davis 11 Lawrence Central 55.39
1996-97 Arlaina Davis 12 Lawrence Central 55.42
1997-98 Erica Barnett 11 North Central (Indpls.) 57.54
1998-99 Kelly Dillon 11 Lakeland 56.36
1999-00 Ellen Alkire 12 Homestead 56.76
2000-01 Temeka Kincy 9 Lawrence North 57.06
2001-02 Shauntel Elcock 9 Fort Wayne Northrop 54.33
2002-03 Shauntel Elcock 10 Fort Wayne Northrop 53.57
2003-04 Shauntel Elcock 11 Fort Wayne Northrop 53.94
2004-05 Caitlin Lauer 12 South Bend Adams 56.26
2005-06 Hannah Farley 9 Park Tudor 55.24
2006-07 Hannah Farley 10 Park Tudor 55.14
2007-08 Hannah Farley 11 Park Tudor 54.31
2008-09 Logan Hayes 10 Warren Central 54.53
2009-10 Logan Hayes 11 Warren Central 55.22
2010-11 MonTayla Holder 11 Lawrence Central 55.27
2011-12 MonTayla Holder 12 Lawrence Central 56.26
2012-13  Dejah Arnold 11 Fort Wayne Northrop 55.40

800 Meter Run

Year Name Grade School Time
1979-80 Jacqeline Sedwick 12 Jeffersonville 2:16.48
1980-81 Lisa Allen 12 Greencastle 2:14.25
1981-82 Rebecca Hardy 10 Fort Wayne Wayne 2:16.49
1982-83 Rachelle Roberts 10 Columbus East 2:13.52
1983-84 Rachelle Roberts 11 Columbus East 2:13.10
1984-85 Kari Krehnbrink 11 Lafayette Jefferson 2:09.99
1985-86 Kari Krehnbrink 12 Lafayette Jefferson 2:10.54
1986-87 Michelle Spinks 11 Owen Valley 2:17.92
1987-88 Michelle Spinks 12 Owen Valley 2:11.15
1988-89 Michelle Faulkner 12 Western 2:14.51
1989-90 Hope Sanders 11 Warren Central 2:14.0
1990-91 Kerry White 11 Warsaw 2:14.16
1991-92 Kerry White 12 Warsaw 2:13.10
1992-93 Christina Smith 11 Benton Central 2:13.71
1993-94 Katey Parsons 12 Chesterton 2:13.04
1994-95 Courtney Bell 10 Oldenburg Academy 2:14.15
1995-96 Ann Brady 12 Lafayette Central Catholic 2:13.17
1996-97 Molly Widmann 10 Fort Wayne Snider 2:15.35
1997-98 Talia Barwick 12 Fort Wayne Northrop 2:13.67
1998-99 Rholonda Ash 11 Harding 2:12.31
1999-00 Renee’ Schlabach 12 Fairfield 2:15.95
2000-01 Victoria Bassett 12 Michigan City 2:13.25
2001-02 Morgan Uceny 11 Plymouth 2:13.04
2002-03 Temeka Kincy 11 Lawrence North 2:09.82
2003-04 Temeka Kincy 12 Lawrence North 2:13.43
2004-05 Megan Flynn 12 Mishawaka Marian 2:14.12
2005-06 Kathy Klump 10 South Dearborn 2:11.15
2006-07 Mary Catherine Quiett 12 Mishawaka Marian 2:11.31
2007-08 Kathy Klump 12 South Dearborn 2:10.20
2008-09 Abby Farley 10 Park Tudor 2:12.42
2009-10 Abby Farley 11 Park Tudor 2:09.50
2010-11 Abby Farley 12 Park Tudor 2:08.91
2011-12 Taylor Wiley 12 Evansville Central 2:11.85
2012-13  Brittany Neeley 12 Eastern (Greentown) 2:07.91

1600 Meter Run

Year Name Grade School Time
1979-80 Kristi Walker 9 Harding 5:01.00
1980-81 Kristi Walker 10 Harding 5:06.74
1981-82 Hanna Lassila 12 Plainfield 4:57.69
1982-83 Kathryn Lux 12 Lafayette Central Catholic 5:00.80
1983-84 Stephanie Bassett 12 Bloomington North 4:59.20
1984-85 Sherry Hoover 12 Woodlan 4:49.54
1985-86 Carol Gray 12 New Prairie 4:52.48
1986-87 Tami Van Senus 11 Highland 5:00.54
1987-88 Tami Van Senus 12 Highland 4:59.80
1988-89 Jennifer Culbertson 12 South Bend Clay 5:06.75
1989-90 Celeste Susnis 12 Kankakee Valley 4:59.82
1990-91 Collette Douglas 12 Valparaiso 4:56.97
1991-92 Jill Nace 11 Penn 5:02.35
1992-93 Courtney Adams 9 Brebeuf 4:54.84
1993-94 Courtney Adams 10 Brebeuf 4:53.37
1994-95 Courtney Adams 11 Brebeuf 4:53.33
1995-96 Courtney Adams 12 Brebeuf 4:52.52
1996-97 Amanda Bell 10 Clarksville 4:58.57
1997-98 Amanda Bell 11 Clarksville 4:58.63
1998-99 Michelle de la Vina 10 Wheeler 4:55.22
1999-00 Winter Holman 9 Brownstown Central 4:58.50
2000-01 Ashley Urick 11 Carmel 4:58.51
2001-02 Cassie Hunt 11 North Putnam 4:54.43
2002-03 Katie Harrington 12 Carmel 4:49.38
2003-04 Alissa McKaig 12 Fort Wayne Concordia Lutheran 4:49.62
2004-05 Wendi Robinson 12 Danville 4:54.49
2005-06 Lauren Hardesty 11 Valparaiso 4:56.48
2006-07 Alex Banfich 11 Culver Academies 4:55.05
2007-08 Alex Banfich 12 Culver Academies 4:55.12
2008-09 Kate DeSimone 11 Fort Wayne Canterbury 4:56.98
2009-10 Kate DeSimone 12 Fort Wayne Canterbury 4:54.32
2010-11 Waverly Neer 12 Culver Academies 4:43.46
2011-12 Bethany Neeley 11 Eastern (Greentown) 4:53.95
2012-13  Bethany Neeley 12 Eastern (Greentown) 4:53.37 

3200 Meter Run

Year Name Grade School Time
1986-87 Jamie Gorrell 11 Woodlan 11:10.16
1987-88 Celeste Susnis 10 Kankakee Valley 10:44.65
1988-89 Celeste Susnis 11 Kankakee Valley 10:50.12
1989-90 Celeste Susnis 12 Kankakee Valley 10:47.18
1990-91 Collette Douglas 12 Valparaiso 10:56.25
1991-92 Lisa Hoffman 11 South Bend St. Joseph’s 11:07.95
1992-93 Amanda Warthan 11 Bloomington North 11:02.08
1993-94 Amy Yoder 10 East Noble 10:50.48
1994-95 Amy Yoder 11 East Noble 10:42.39
1995-96 Amy Yoder 12 East Noble 10:24.29
1996-97 Nicole Williams 10 Westview 10:53.42
1997-98 Teresa Kamleiter 11 Waldron 10:52.20
1998-99 Michelle de la Vina 10 Wheeler 10:48.48
1999-00 Michelle de la Vina 11 Wheeler 10:37.93
2000-01 Tiffany Redlarczyk 10 Lake Central 10:46.86
2001-02 Jessica Gall 12 West Lafayette 10:38.61
2002-03 Katie Harrington 11 Carmel 10:27.08
2003-04 Laura Geswein 12 Plainfield 10:30.14
2004-05 Rachel Stichter 12 Wawasee 10:41.77
2005-06 Alex Banfich 10 Culver Academies 10:47.20
2006-07 Alex Banfich 11 Culver Academies 10:36.47
2007-08 Alex Banfich 12 Culver Academies 10:46.55
2008-09 Megan Ranegar 12 Valparaiso 10:43.95
2009-10 Kaylee McClanahan 12 Carroll (Fort Wayne) 10:50.47
2010-11 Waverly Neer 12 Culver Academies 10:20.66
2011-12 Ashley Erba 11 Warsaw 10:24.94
2012-13  Anna Rohrer 10 Mishawaka 10:20.68

100 Meter High Hurdles

Year Name Grade School Time
1998-99 Ashley Brandford 11 Hammond Bishop Noll 14.52
1999-00 Shannon Kelley 12 Fort Wayne Northrop 14.19
2000-01 Katie Dyer 12 Merrillville 14.26
2001-02 Lorian Price 11 Warren Central 14.26
2002-03 Briana Cunningham 11 Warren Central 14.32
2003-04 Tamara Adams 10 Fort Wayne Northrop 14.40
2004-05 Vanneisha Ivy 11 Muncie Central 13.95
2005-06 Tamara Adams 12 Fort Wayne Northrop 13.94
2006-07 Valerie Stone 12 Gary Roosevelt 14.38
2007-08 Sarah Snapp 12 Shelbyville 14.65
2008-09 Portia Bailey 12 Hamilton Southeastern 14.65
2009-10 Ashley Spencer 11 Lawrence North 14.35
2010-11 Skyler Carpenter 11 Westview 14.36
2011-12 Skyler Carpenter 12 Westview 14.13
2012-13  Sierra Brown 11 Hamilton Heights 14.53

300 Meter Low Hurdles

Year Name Grade School Time
1983-84 LeShundra Nathan 10 Fort Wayne South Side 43.5
1984-85 LeShundra Nathan 11 Fort Wayne South Side 42.85
1985-86 LeShundra Nathan 12 Fort Wayne South Side 42.62
1986-87 Deb Sauers 11 Columbia City 42.84
1987-88 Tracey Alexander 12 Clarksville 43.67
1988-89 Ruth Ann Candler 12 Indianapolis Broad Ripple 44.53
1989-90 Crystal Anderson 11 Fort Wayne Snider 43.64
1990-91 Terri Wanamaker 12 Fort Wayne Northrop 43.50
1991-92 Tracey Meriweather 12 Michigan City Rogers 43.08
1992-93 Kierstin Doyle 11 Benton Central 42.61
1993-94 Kierstin Doyle 12 Benton Central 43.88
1994-95 Lutisha Shittu 10 Gary Wallace 43.47
1995-96 Shamora Moore 12 Fort Wayne Wayne 44.06
1996-97 Lutisha Shittu 12 Gary Wallace 43.90
1997-98 Kim Parman 12 Leo 44.24
1998-99 Brooke Beckort 12 South Central (Elizabeth) 43.28
1999-00 April Royal 12 Fort Wayne Wayne 43.48
2000-01 LaQuesha Taylor 11 South Bend Adams 43.77
2001-02 Amanda Stoops 12 Hobart 42.84
2002-03 Briana Cunningham 11 Warren Central 42.74
2003-04 Vanneisha Ivy 10 Muncie Central 43.00
2004-05 Silvia Massey 10 Ben Davis 43.29
2005-06 Vanneisha Ivy 12 Muncie Central 42.67
2006-07 Valerie Stone 12 Gary Roosevelt 43.68
2007-08 Stacia Weatherford 11 Lawrence North 43.45
2008-09 Stacia Weatherford 12 Lawrence North 43.55
2009-10 Skyler Carpenter 10 Westview 43.31
2010-11 Skyler Carpenter 11 Westview 42.03
2011-12 Skyler Carpenter 12 Westview 42.20
2012-13  Symone Black  11 Fort Wayne Concordia 43.10

400 Meter Relay

Year School Names Time
1979-80 Indianapolis Howe Cheryl Craig 12, Donna Early 9, Angela Montgomery 11, Roxie Davis 9 49.04
1980-81 Indianapolis Howe Tamara Gardner 9, Roxie Davis 10, Angela Montgomery 12, Donna Early 10 48.07
1981-82 North Central (Indpls.) Jounice Highbaugh 11, Natasha Whittaker 12, Pauletta Whittaker 12, Gina Sullivan 10 48.41
1982-83 Gary Roosevelt Michelle Jones 10, Denyne Banks 9, Shirley Nelson 12, Angela McClatchey 10 47.91
1983-84 Gary West Side Belinda Haney 10, Stephanie Bennett 10, Dawn Benedict 12, Michelle Murrell 11 48.30
1984-85 Marion Sabrina Owensby 12, Deborah Walker 12, Catherine Anderson 9, Latandra Jackson 11 48.49
1985-86 Gary West Side Beverly Bridges 9, Belinda Haney 12, Sharon Hamler 10, Inita Williams 9 48.54
1986-87 Indianapolis Ars. Technical Rolanda Bolen 10, Terri Dowdell 11, Rhonda Golden 9, Natalie Henderson 48.65
1987-88 North Central (Indpls.) Michelle Carpenter 11, Cindy Dobbs 10, Breck Mosley 10, Anisa Evans 10 48.48
1988-89 Fort Wayne South Side Kiwanna Johnson 12, Zanzy Moore 12, Lavette Harris 12, Stephanie Wattley 11 48.96
1989-90 Fort Wayne Northrop Dorothy Tinker 11, Tonya Shepherd 11, Sonya Shepherd 11, Monica Johnson 11 47.91
1990-91 Gary Wallace Angela Hamblin 9, Kimberlly Shittu 10, Kellee Wilson 12, Angela Young 10 48.57
1991-92 Gary Roosevelt Tamra Gates 12, LaTonya Gates 10, Eboni Clayton 10, Marria Darden 10 48.50
1992-93 Gary Wallace Alisa Gardner 9, Stacey Harris 11, Ashonda Horton 12, Angela Young 12 48.40
1993-94 Gary Wallace Canasha Bandy 11, Stacey Harris 12, Tasha Turner 12, Alisa Gardner 10 48.51
1994-95 Harding Wilita McCarter 12, Ebony Jackson 10, LaShyra Harris 11, LaShanda Harper 11 47.94
1995-96 Harding Keli Walker, Ebony Jackson 11 , Donishia Morrison 10, LaShanda Harper 12 48.18
1996-97 Gary Wallace Johnett Roby 10, Tiffany Gaddy10, Taneka Brown 12, Lutisha Shittu 12 48.32
1997-98 Pike Xiamara Gomez 10, Rodneyscha Pitts 9, Courtney Smith 11, Erica Thurman 12 48.34
1998-99 Pike Courtney Smith 12, Erica Thurman 11, LaTasha Fry 10, Xiamara Gomez 11 48.28
1999-00 South Bend Clay Crystal Riley 12, Altarea Hall 11, Latoya Hamilton 12, Kay Pancheri 11 48.59
2000-01 Fort Wayne Northrop Khyla Conway 11, Lakeita Rox 10, Monica Carter 11, Zakiya Robinson 9 47.62
2001-02 Fort Wayne Concordia Lutheran Christina Whitt 10, Joy Eloms 10, Amber Woodson 10, Amber Williams 10 47.32
2002-03 Fort Wayne Northrop Tamara Adams 9, Lakeita Rox 12, Kyndal Carr 11, Zakiya Robinson 11 45.75
2003-04 Fort Wayne Concordia Lutheran Joy Eloms 12, Christina Whitt 12, Amber Williams 12, Rebekah Williams 11                   46.16
2004-05 Lawrence Central Ashlee Glover 11, Meredith Hayes 10, Brittany Johnson 11, Adrienne McLean 10 46.94
2005-06 Warren Central Candyce McGrone 10, Ashley Seehase 12, Ebony Wright 9, Keona Bruen 9 46.72
2006-07 Warren Central Candyce McGrone 11, Joy Summers 10, Ebony Wright 10, Keona Bruen 10 46.72
2007-08 North Central (Indianapolis) Erica Blythe 12, La’Teasa Cannon 12, Katie Popp 12, Ashley Quarles 11 47.35
2008-09 Warren Central Brianna Aikens 10, Brionna Harrison 10, Logan Hayes 10, Ebony Wright 12 46.94
2009-10 Pike Lauren Ford 12, Terrice Hooks 12, Chelsea Yeadon 9, Morgan Yeadon 10 46.58
2010-11 Lawrence North Majaica Brooks 10, Christa Hammond 11, Alyssa Walker 12, Ashley Spencer 12 47.02
2011-12 Pike Morgan Haney 10, Jasmine McFadden 12, Chelsea Yeadon 11, Morgan Yeadon 12 46.75
2012-13  Ben Davis Maya Caudle 11, Briana Jones 12, Ra 'Von Woodson 9, Alethia Marrero 12 47.22

1600 Meter Relay

Year School Names Time
1980-81 Gary West Side Dawn Benedict 9, Jeannie Martin 11, Darla McLaurin 12, Rhoda Winston 11 3:53.79
1981-82 Gary West Side Rhoda Winston 12, Gail Scott 9, Dawn Benedict 10, Jane Martin 12 3:59.08
1982-83 Fort Wayne South Side Cathey Tyree 12, LeShundra Nathan 9, Trucilla McCloud 10, Angie Goodman 11 3:48.18
1983-84 Fort Wayne South Side Lisa Martin 11, LeShundra Nathan 10, Trudy McCloud 10, Angie Goodman 12 3:49.80
1984-85 Gary West Side Gail Scott 12, Stephanie Smith 10, Stephanie Bennett 11, Belinda Haney 11 3:54.54
1985-86 Gary West Side Stephanie Bennett 12, Stephanie Smith 11, Erika Adams, Inita Williams 9 3:50.51
1986-87 Fort Wayne Snider Nicole Irby 10, Lorrenda Jordan 12, Amy Rising 11, Phyllis Williams 12 3:54.26
1987-88 Gary West Side Erika Adams 11, Angelique Walker 11, Sharon Hamler 12, Inita Williams 11 3:54.46
1988-89 Fort Wayne South Side Shalonda Davenport 10, Zanzy Moore 12, Kimwanna Johnson 12, Lynette Harris 12 3:56.68
1989-90 Gary Roosevelt Jada Protho 10, Tasha Harris 12, Tamra Gates 10, Tammy Teamer 12 3:52.92
1990-91 Gary Roosevelt Marria Darden 9, Angela Stewart 10, Lateia Porter 11, Tamra Gates 11 3:55.98
1991-92 Gary Wallace Tasha Turner 10, Angela Young 11, Angela Hamblin 10, Kimberly Shittu 11 3:53.91
1992-93 Gary Wallace Tasha Turner 11, Sariyu Shittu 9, Ashonda Horton 12, Angela Hamblin 11 3:57.05
1993-94 Gary Wallace Lutisha Shittu 9, Shelia Taylor 10, Tahsa Turner 12, Sariyu Shittu 10 3:55.85
1994-95 Indianapolis Broad Ripple Shawnice Neal 11, Satin Crable 11, Brandi Smiley 11, Tieca Allen 12 3:56.94
1995-96 Indianapolis Broad Ripple Shawnice Neal 12, Satin Crable 12  Brandi Smiley 12, Faith Spells 11 3:56.33
1996-97 Gary West Side Lakisha Lonzo 12, Devin Smith 12, Latasha Overshown 12,  Heather Johnson 10 3:56.19
1997-98 Gary West Side Regina Harvey 9, Latricia Jones 9, Tabitha Flournoy 10, Heather Johnson 11 3:53.60
1998-99 Carmel Mary Steffel 11, Jennifer Ng 12, Kelly Kulsrud 12, Sara Ayers 12 3:54.05
1999-00 Gary West Side Regina Harvey 11, Latrice Wynne 12, Jarge Protho 9, Tabitha Flournoy 12 3:53.85
2000-01 Pike Stephani Jeffers 12, Allissa Moore 11, Valara Anderson 10, April Minor 12 3:55.87
2001-02 Fort Wayne Northrop Zakiya Robinson 10, Lakeesha Burnett 9, Kyndal Carr 10, Shauntel Elcock 9 3:47.89
2002-03 Fort Wayne Northrop Lakeesha Burnett 10, Tamara Adams 9, Natasha Fletcher 10, Shauntel Elcock 10 3:47.94
2003-04 Ben Davis Ashley Baker 9, Janese Banks 12, Alana Bentley 12, Kandise Thompson 9       3:50.07
2004-05 Ben Davis Ashley Baker 10, Jessica Cannon 12, Kandise Thompson 10, Silvia Massey 10 3:53.44
2005-06 Warren Central Jaminnia States 12, Ashley Seehase 12, Candyce McGrone 10, Melanie Gilbert 12 3:52.48
2006-07 Gary West Side Nakia Taylor 10, Keyona Neal 11, Mary Bell 12, Aarion Stines 10 3:55.68
2007-08 Lawrence North Courtney Hill 12, Stacia Weatherford 11, Ashley Spencer 9, Ahlivia Spencer 10 3:52.33
2008-09 Lawrence North Stacia Weatherford 12, Antonia Franklin 10, Ashley Spencer 10, Ahlivia Spencer 11 3:51.39
2009-10 Lawrence North Ashley Spencer 11, Ahlivia Spencer 12, Antonia Franklin 11, McKenzie Carney 12 3:48.05
2010-11 Lawrence North Majaica Brooks 10, Antonia Franklin 12, Ashley Spencer 12, Chelsey Miller 12 3:47.37
2011-12 Fort Wayne Northrop Alexis Scott 10, Makelle Skelton 11, Dejah Arnold 10, Demetra Taylor 12 3:51.45
2012-13  Fort Wayne Northrop Dejah Arnold 11, Victoria McCuiston 11, Makelle Skelton 12, Amber McGee 10  3:51.53

3200 Meter Relay

Year School Names Time
1995-96 Carmel Brianna Johnson 10, Lauren Weddell 9, Angie DeVoe 10, Cody Sohn 10 9:21.23
1996-97 Valparaiso Stefanie McClain 11, Marah Stith 11, Amy Shurr 12, Marybeth Key 11 9:31.06
1997-98 Carmel Sara Ayers 11, Angie Devoe 12, Cody Sohn 12, Amy Marshall 10 9:20.72
1998-99 Carmel Sara Ayers 12, Courtney Ellabarger, Amy Marshall 11, Lauren Weddell 9:17.45
1999-00 West Lafayette Janice Babbs 9, Lindsay Keazer 12, Katie DeCarlo 12, Jessica Gall 10 9:21.36
2000-01 Carmel Teresa Ayers 12, Magin Kebert 9, Jaime Calhoun 11, Ashley Groth 12 9:21.36
2001-02 Carmel Jaime Calhoun 12, Courtney Ellabarger 12, Michelle Rafferty 12, Magin Kebert 10 9:13.41
2002-03 Chesterton Mandi Loving 12, Ali Bishel 9, Kelly Peller 9, Cassie Peller 11 9:11.30
2003-04 Chesterton Sarah Kehe 10, Ali Bishel 10, Kelly Peller 10, Cassie Peller 12 9:09.50
2004-05 Northridge Megan Miller 10, Aimee Gingerich 10, Lynn Pezzanite 11, Megan Jackson 11 9:08.33
2005-06 Chesterton Allyson Harvey 10, Kelly Peller 12, Alison Bishel 12, Sarah Kehe 12 9:03.77
2006-07 Westfield Kelsey Love 12, Margaret Bingham 11, Kaitlyn Love 10, Breanne Ehrman 11 9:13.59
2007-08 Westfield Kaitlyn Love 11, Maggie Bingham 12, Waverly Neer 9, Breanne Ehrman 12 9:12.61
2008-09 Carmel Sarah Bennett, 9, Kelly McCurdy 12, Ellen Taff 11, Alex Chitwood 10 9:17.62
2009-10 Carmel Ellen Taff 12, Irene Gibson 11, Sarah Bennett 10, Alex Chitwood 11 9:10.90
2010-11 Carmel Sarah Bennett 11, Alex Chitwood 12, Irene Gibson 12, Lauren Kahre 11 9:13.01
2011-12 Carmel Sarah Bennett 12, Taylor Cotherman 12, Ariel Hune 11, Lauren Kahre 12 9:14.39
2012-13  Eastern (Greentown) Jessica Sprinkles 9, Sarah Wagner 12, Brittany Neeley 12, Bethany Neeley 12 8:53.74

Long Jump

Year Name Grade School Distance
1973-74 Brenda Weidenbenner -- Jasper 17-6.25
1974-75 Donna Pope -- Indianapolis Washington 18-10
1975-76 Annette Dewenter -- Lafayette Central Catholic 18-5.5
1976-77 Lauretta Wills -- Evansville Bosse 19-0
1977-78 Jenny VanSickle 11 Griffith 18-6
1978-79 Sherri Dunn 10 Fort Wayne Northrop 18-5
1979-80 Sherri Dunn 11 Fort Wayne Northrop 18-4.25
1980-81 Pam Pearson 11 Anderson 18-10
1981-82 Pam Pearson 12 Anderson 19-7.75
1982-83 Kimberly Kilgore 12 South Bend Washington 19-3
1983-84 Tonya Sedwick 9 Jeffersonville 19-3.5
1984-85 Tonya Sedwick 10 Jeffersonville 19-3.25
1985-86 Tonya Sedwick 11 Jeffersonville 20-4
1986-87 Tonya Sedwick 12 Jeffersonville 21-0.25 (wind)
1987-88 Carrie Thompson 9 Scottsburg 18-2.75
1988-89 Kathe Kruer 12 West Washington 18-10
1989-90 Monica Davis 11 Lawrence North 18-4.5
1990-91 Terri Wanamaker 12 Fort Wayne Northrop 19-8.75
1991-92 Kierstin Doyle 10 Benton Central 18-1.75
1992-93 Kierstin Doyle 11 Benton Central 18-11.25
1993-94 LaShanda Harper 10 Harding 19-7
1994-95 LaShanda Harper 11 Harding 20-2.25
1995-96 LaShanda Harper 12 Harding 19-2.75
1996-97 Jan Eichenauer 9 Wabash 18-6.5
1997-98 Erica Thurman 11 Pike 18-2.5
1998-99 Tandra Foster 12 Lafayette Jefferson 19-2.25
1999-00 Jan Eichenauer 12 Wabash 18-10
2000-01 Michelle Smith 12 Bloomington North 19-7.5
2001-02 Aundrea Brown 9 Fort Wayne North Side 19-7.5
2002-03 Lorian Price 12 Warren Central 19-8.75
2003-04 Aundrea Brown 11 Fort Wayne North Side 19-0.25
2004-05 Geneva Trotter 12 Brebeuf Jesuit 18-7.25
2005-06 Erynn Young 9 Muncie Central 19-2.25
2006-07 Erynn Young 10 Muncie Central 18-11
2007-08 Erynn Young 11 Muncie Central 18-4
2008-09 Rebecca Neville 12 Merrillville 19-1.75
2009-10 Lauren Cowden 12 Lawrence Central 18-3
2010-11 Skyler Carpenter 11 Westview 18-3.5
2011-12 Skyler Carpenter 12 Westview 18-10.5
2012-13  Ari Nelson 12 Homestead 19-1.25

Discus

Year Name Grade School Distance
1979-80 Debbie Snider 12 Valparaiso 148-9
1980-81 Lisa Naumann 12 Chesterton 144-11
1981-82 Amy Jackson 11 Southport 147-10
1982-83 Amy Jackson 12 Southport 143-2
1983-84 Deborah Smith 12 Lake Station Edison 136-6
1984-85 Kathyrn Smith 12 Vincennes Rivet 142-7
1985-86 Michelle Luecke 12 Rensselaer 154-5
1986-87 Tammy Reahard 12 Wabash 133-11
1987-88 Amy McDonald 12 Bloomington South 139-6
1988-89 Theresa Green 12 Lafayette Jefferson 131-2
1989-90 Sami Williamson 12 Pioneer 142-10
1990-91 Julie Koebcke 12 Rensselaer 146-6
1991-92 Christy Richhart 12 Huntington North 139-1
1992-93 Alisa Raymond 11 Castle 138-1
1993-94 Angie Joy 12 Huntington North 145-4
1994-95 Sherri Stamper 12 Portage 139-7
1995-96 Candice Crawford 11 Homestead 145-5
1996-97 Kymberly Brooks 12 Benton Central 130-9
1997-98 Montie Gardner 12 Gary Wallace 143-4
1998-99 Stacy Martin 12 Edgewood 165-4
1999-00 Sara Fields 12 Bloomington North 158-7
2000-01 Christen Hanley 12 Zionsville 145-0
2001-02 Andrea Dalla Rosa 12 Martinsville 154-6
2002-03 Liz Honneger 12 Lafayette Jefferson 149-7
2003-04 Lauren Bryant 12 North Central (Indpls.) 138-2
2004-05 Rachel Deloney 9 Bloomington North 148-1
2005-06 Sabrina Johnson 11 Jeffersonville 141-2
2006-07 Rachel Deloney 11 Bloomington North 149-5
2007-08 Rachel Deloney 12 Bloomington North 151-4
2008-09 Paige Smith 12 Hamilton Southeastern 146-0
2009-10 Tori Bliss 11 Portage 144-2
2010-11 Cassie Wertman 11 Southridge 143-4
2011-12 Rachel Dincoff 12 DeKalb 143-7
2012-13  Adriana Brown 11 Lawrence Central 168-6

High Jump

Year Name Grade School Height
1973-74 Cathy Eastridge -- Harrison (West Lafayette) 5-5
1974-75 Jean Baltz -- Merrillville 5-6.5
1975-76 Cindy Farrand -- Castle 5-7
1976-77 Cassandra Lander 10 Evansville Bosse 5-6.75
1977-78 Cassandra Lander 11 Evansville Bosse 5-7
1978-79 Charlene Dale 12 Highland 5-8.75
1979-80 Cathy Tyree 9 Fort Wayne South Side 5-8
1980-81 Michelle Dzyacky 10 Merrillville 5-7
1981-82 Michelle Dzyacky 11 Merrillville 5-8
1982-83 Sherri Bryant 11 Pike 5-11
1983-84 Angela Bradburn 10 Norwell 5-10
1984-85 Angela Bradburn 11 Norwell 6-0
1985-86 Amy Ward 10 Boonville 5-8
1986-87 Tiffiani Archey 10 Indianapolis Howe 5-7
1987-88 Tiffiani Archey 11 Indianapolis Howe 5-8
1988-89 Tiffiani Archey 12 Indianapolis Howe 5-6
1989-90 Karen Byrd 10 Terre Haute North 5-5
1990-91 Michelle Wampler 12 Triton Central 5-8
1991-92 Latasha Fain 12 Gary Mann 5-7
1992-93 Elizabeth Reid 10 Gibson Southern 5-6
1993-94 Carri Long 11 Northview 5-9
1994-95 Carri Long 12 Northview 5-9
1995-96 Melissa Dyal 12 Bloomfield 5-6
1996-97 Danielle Kerr 10 Pioneer 5-7
1997-98 Melyssa Reinhardt 9 Southport 5-6
1998-99 Danielle Kerr 12 Pioneer 5-9
1999-00 Alisha Ewing 12 Rochester 5-8
2000-01 Emily Loomis 12 Fort Wayne Bishop Luers 5-9.5
2001-02 Jean Schaffer 12 Bloomington South 5-9
2002-03 Mariesa Greene 11 Warren Central 5-9
2003-04 Kayla Tucker 11 Evansville Harrison 5-8
2004-05 Kayla Tucker 12 Evansville Reitz 5-8
2005-06 Emily Breslin 11 Indianapolis Cathedral 5-6
2006-07 Ellie Tidman 9 Batesville 5-9
2007-08 Ellie Tidman 10 Batesville 5-9.5
2008-09 Ellie Tidman 11 Batesville 5-8
2009-10 Ellie Tidman 12 Batesville 5-8
2010-11 Shanelle DeJournett 10 Fort Wayne Snider 5-8
2011-12 Morayo Akande 12 North Central (Indianapolis) 5-8
2012-13  Janae Moffitt 10 Oak Hill 5-10

Shot Put

(8 lbs. through 1978-79; 8 lbs., 13 oz. from 1979-80 to present)

Year Name Grade School Distance
1973-74 Pam Dahnke -- Harrison (West Lafayette) 43-4.5
1974-75 Pam Dahnke -- Harrison (West Lafayette) 47-6
1975-76 Gertrude Springfield -- Indianapolis Washington 42-11
1976-77 Eleanor Majors 11 North Central (Indianapolis) 44-10
1977-78 Eleanor Majors 12 North Central (Indianapolis) 50-2.5 (8 lb. record)
1978-79 Karen Nitsch 10 Perry Meridian 46-10.5
1979-80 Karen Nitsch 11 Perry Meridian 40-0.25
1980-81 Karen Nitsch 12 Perry Meridian 45-4
1981-82 Carla Miller 12 Jay County 43-5
1982-83 Deborah Smith 11 Lake Station Edison 44-7.5
1983-84 Deborah Smith 12 Lake Station Edison 46-3.5
1984-85 Angie Ryker 10 New Washington 45-4.75
1985-86 Davonna Runkel 12 South Adams 45-3.5
1986-87 Angie Ryker 12 New Washington 45-5.25
1987-88 Donna Gill 12 Fort Wayne Snider 44-7.75
1988-89 Gloria Blue 12 Gary West Side 41-5
1989-90 Sami Williamson 12 Pioneer 41-5.25
1990-91 Debbie Heger 12 Greensburg 41-10.5
1991-92 Alisa Raymond 10 Castle 44-1
1992-93 Alisa Raymond 11 Castle 46-5
1993-94 Alisa Raymond 12 Castle 44-10.5
1994-95 Sherri Stamper 12 Portage 41-10.5
1995-96 Rachael Honegger 12 Lafayette Jefferson 41-9.25
1996-97 Denise McDonald 12 Pike 44-2
1997-98 Kerri McClung 10 Jay County 43-10.75
1998-99 Stacy Martin 12 Edgewood 49-7
1999-00 Kerri McClung 12 Jay County 44-9.25
2000-01 Andrea Dalla Rosa 11 Martinsville 44-1.5
2001-02 Alexis Bowens 12 Pike 46-1
2002-03 Liz Honneger 12 Lafayette Jefferson 46-4.25
2003-04 Anna Weber 11 Roncalli 46-1.5
2004-05 Kimmeyeyonia Reed 12 Warren Central 45-7
2005-06 Rachel Thiel 12 Lowell 45-3.25
2006-07 Felisha Johnson 11 Lawrence North 46-4.25
2007-08 Felisha Johnson 12 Lawrence North 47-6.25
2008-09 Tori Bliss 10 Portage 46-11.75
2009-10 Tori Bliss 11 Portage 48-8
2010-11 Tori Bliss 12 Portage 50-9
2011-12 Cassie Wertman 12 Southridge 50-1.25
2012-13  Liz Iversen 11 Martinsville 46-10.5

Pole Vault

Year Name Grade School Height
2002-03 Tori Allen 10 Lawrence Central 11-10.25
2003-04 Katie Veith 9 Homestead 12-6
2004-05 Brianna Neumann 12 Fort Wayne Northrop 12-9
2005-06 Katie Veith 11 Homestead 13-6
2006-07 Katie Veith 12 Homestead 12-6
2007-08 Margo Tucker 10 Lawrence Central 12-6
2008-09 Ellie McCardwell 11 Pendleton Heights 13-6.25
2009-10 Ellie McCardwell 12 Pendleton Heights 13-3
2010-11 Nina Gutermuth 12 Leo 12-9
2011-12 Hannah Acton 12 Bloomington South 12-3
2012-13  Sara McKeeman 11 Carroll (Fort Wayne) 12-3

Events No Longer Contested

100 Yard Dash

Year

Name

Grade

School

Time

1973-74

Lynn Reed

--

South Bend Clay

11.1

1974-75

Deandra Carney

--

Indianapolis Arlington

11.3

1975-76

Lorene Spearman

10

Wawasee

10.7

1976-77

Rhonda Brady

--

Calumet

10.8

1977-78

Deandra Carney

12

Indianapolis Arlington

10.7

1978-79

Sybil Perry

10

Fort Wayne Wayne

11.0

220 Yard Dash

Year

Name

Grade

School

Time

1973-74

Peggy Metzger

--

West Lafayette

25.8

1974-75

Lorene Spearman

9

Wawasee

25.0

1975-76

Lorene Spearman

10

Wawasee

23.9

1976-77

Lorene Spearman

11

Wawasee

23.9

1977-78

Deandra Carney

12

Indianapolis Arlington

23.9

1978-79

Monique Carter

10

Indianapolis Marshall

24.9

440 Yard Dash

Year

Name

Grade

School

Time

1973-74

Lynn Reed

--

South Bend Clay

57.3

1974-75

Pamela Sedwick

10

Jeffersonville

57.1

1975-76

Pamela Sedwick

11

Jeffersonville

54.9

1976-77

Pamela Sedwick

12

Jeffersonville

55.0

1977-78

Kelly Elias

12

Carmel

57.7

1978-79

Delores Stewart

12

Fort Wayne South Side

56.1

880 Yard Run

Year

Name

Grade

School

Time

1973-74

Christy Wagner

--

Muncie Northside

2:19.1

1974-75

Christy Wagner

--

Muncie Northside

2:18.0

1975-76

Lorrie Swegman

--

New Palestine

2:18.9

1976-77

Jacqeline Sedwick

9

Jeffersonville

2:16.7

1977-78

Jacqeline Sedwick

10

Jeffersonville

2:15.2

1978-79

Jacqeline Sedwick

11

Jeffersonville

2:12.3

Mile Run

Year

Name

Grade

School

Time

1974-75

Jeanne Hoover

--

Southport

5:14.7

1975-76

Christy Wagner

--

Muncie Northside

5:12.3

1976-77

Lora Cartwright

9

Muncie Central

5:01.8

1977-78

Lora Cartwright

10

Muncie Central

4:59.1

1978-79

Diane Bussa

12

Carmel

4:57.6

80 Yard Hurdles

Year

Name

Grade

School

Time

1973-74

Debbie Quarles

11

Indianapolis Washington

10.7

1974-75

Debbie Quarles

12

Indianapolis Washington

10.7

1975-76

Rosemary Junk

--

Fort Wayne Northrop

10.7

1976-77

Kelly Sparks

--

Fort Wayne Northrop

10.5

1977-78

Jacqeline Sedwick

10

Jeffersonville

10.5

1978-79

Melinda Barfield

12

Fort Wayne Wayne

10.7

100 Meter Low Hurdles

Year

Name

Grade

School

Time

1979-80

Cheryl Cook

11

Indianapolis Washington

14.26

1980-81

Lorna Russell

12

Fort Wayne Northrop

14.23

1981-82

Beth Happel

12

Indianapolis Cathedral

13.95

1982-83

Sonia Perry

12

Fort Wayne Northrop

14.31

1983-84

Nancy Scales

11

South Bend Riley

14.10

1984-85

Leshundra Nathan

11

Fort Wayne South Side

14.06

1985-86

Leshundra Nathan

12

Fort Wayne South Side

14.21

1986-87

Deb Saures

11

Columbia City

14.01

1987-88

LaShonda Ferrell

11

Gary Roosevelt

14.66

1988-89

Amy Hadley

12

North Central (Indpls.)

13.93 (wind)

1989-90

Sonya Shepherd

11

Fort Wayne Northrop

14.05

1990-91

Terri Wanamaker

12

Fort Wayne Northrop

13.75 (wind)

1991-92

Kierstin Doyle

10

Benton Central

14.03

1992-93

Kierstin Doyle

11

Benton Central

13.64

1993-94

Kierstin Doyle

12

Benton Central

14.29

1994-95

Lutisha Shittu

10

Gary Wallace

13.92

1995-96

Melissa Hankins

12

Tipton

14.04

1996-97

Lutisha Shittu

12

Gary Wallace

14.21

1997-98

Deatris Cheaney

11

Evansville Bosse

14.45

440 Yard Relay

Year

School

Names

Time

1973-74

Jeffersonville

Cheryl Arnold, Lydia Casey, Pamela Kinniard, Darlene Roberts

50.4

1974-75

Evansville Bosse

Krista Fentress, Natasha Sutton, Lynnie Williams, Lauretta Wills

50.1

1975-76

Wawasee

Barbara Yoder, Barbara Brouwer, Kathryn Bice, Lorene Spearman

49.2

1976-77

Marion

Yvonne Blackman, Desi Hartsoe, Linda Howard, Vera Thompson

49.4

1977-78

Indianapolis Arlington

Jamia Bundles, Deandra Carney, Shirley Cunningham, Mary Whitfield

48.5

1978-79

Indianapolis Ars. Technical

Donita Brown 11, Tina Parrott 9,  Shelby Smith 10, Denise Walker 12

48.8

800 Meter Relay

Year

School

Names

Time

1979-80

Gary Roosevelt

Leslie Crooks 9, Jacquline Meux 9, Dana Miles, Shirley Nelson 9

1:43.26

1980-81

Gary West Side

Dawn Benedict 9, Darla McLaurin 12, Rhoda Winston 11, Denise Reed 12

1:41.62

1981-82

North Central (Indpls.)

Gina Sullivan 10, Natasha Whittaker 12, Pauletta Whittaker 12, Kristi Allen 12

1:41.04

1982-83

Indianapolis Marshall

Valerie Hawkins 12, Darlene Croom 9, Belinda Taylor 11, Beatrice Holland 11

1:40.92

880 Yard Relay

Year

School

Names

Time

1973-74

New Albany

Melanie Harris, Luanne Jensen, Vera Mukes, Becky Real

1:49.5

1974-75

Jeffersonville

Dianna Dodd, Darlene Roberts, Jackie Porter, Ellen Richert

1:45.0

1975-76

Fort Wayne Northrop

Kelly Elias, Tamara LaBorde, Gina Brown, Rosemary Junk

1:44.0

1976-77

Jeffersonville

Tammy Abell, Diana Dodd, Laletta Fitzpatrick, Pamela Sedwick

1:46.9

1977-78

Indianapolis Ars. Technical

Dalphia LeLand, Shelby Smith, Wanda Smith, Denise Walker

1:42.4

1978-79

Gary Mann

Lessie  Evans 12, Camilta Joseph 10, Lorraine Washington 12, Janet Webb 11

1:43.5

880 Yard Medley Relay

Year

School

Names

Time

1973-74

West Lafayette

Cathy Axtell, Linda Fletcher, Suanne Riegle, Donna Zopp

1:50.6

1974-75

Jeffersonville

Patti Bell, Pam Kinnaird, Pam Sedwick, Valerie Todaro

1:51.1

1975-76

Jeffersonville

Diana Dodd, Laletta Fitzpatrick, Kim Carroll, Pam Sedwick

1:48.7

1976-77

Jeffersonville

Diana Dodd, Tammy Abell, Laletta Fitzpatrick, Pamela Sedwick 12

1:46.9

1977-78

Gary Roosevelt

Adrienne Jefferson, Marian Kidd, Sheila Montgomery, Carol Wilburn

1:49.5

1978-79

Fort Wayne Wayne

Judith Anderson 10, Melinda Barfield 12, Jacklin Cooper 9, Sybil Perry 10

1:47.3

Softball Throw

Year

Name

Grade

School

Distance

1973-74

Jane Findling

--

Valparaiso

232-9

1974-75

Dru Cox

--

Plainfield

242-4 (wind)

1975-76

Dru Cox

--

Plainfield

227-3

1976-77

Dru Cox

--

Plainfield

239-0

1977-78

Kathy Pole

11

Andrean

234-2

1978-79

Judy Cummings

12

Brownsburg

233-7