IHSAA Boys Basketball

State Champions through 2008-09

 

 

Year†††††††††

 

Champion

Coach

Rec

Runner-Up

Coach

Rec

Score

Assembly Hall, Indiana University, Blooomington

1910-11

 

Crawfordsville

Dave Glascock

16-2

Lebanon

F.O. Anderegg

--

24-17

1911-12

 

Lebanon

Claude Whitney

16-3

Franklin

C.D. Branigan

--

51-11

1912-13

 

Wingate

Jesse Wood

22-3

South Bend

J.B. Miller

--

15-14 5OT

Indiana University, Bloomington

1913-14

 

Wingate

Len Lehman

19-5

Anderson

Bert Haugh

--

36-8

Menís Gymnasium, Indiana University, Bloomington

1914-15

 

Thorntown

Chester Hill

22-5

Montmorenci

Charles Kuttler

--

33-10

1915-16

 

Lafayette

C.F. Apking

20-4

Crawfordsville

L.C. Freeman

--

27-26 OT

1916-17

 

Lebanon

Alva Staggs

26-2

Gary

Louis Erickson

--

34-26

1917-18

 

Lebanon

Glenn Curtis

28-2

Anderson

Alva Staggs

--

24-20 OT

Memorial Gymnasium, Purdue University, West Lafayette

1918-19

 

Bloomington

Cliff Wells

23-3

Lafayette

F.J. Grosshans

--

18-15

Menís Gymnasium, Indiana University, Bloomington

1919-20

 

Franklin

Ernest Wagner

29-1

Lafayette

F.J. Grosshans

--

31-13

Old Coliseum, Indianapolis

1920-21

 

Franklin

Ernest Wagner

29-4

Anderson

Alva Staggs

--

35-22

1921-22

 

Franklin

Ernest Wagner

31-4

Terre Haute Garfield

Ray Hanna

--

26-15

1922-23

 

Vincennes

John Adams

34-1

Muncie

Maurice Murray

--

27-18

1923-24

 

Martinsville

Glenn Curtis

22-7

Frankfort

Everett Case

--

36-30

Exposition Building, Indianapolis

1924-25

 

Frankfort

Everett Case

27-2

Kokomo

Chester Hill

--

34-20

1925-26

 

Marion

Gene Thomas

27-2

Martinsville

Glenn Curtis

--

30-23

1926-27

 

Martinsville

Glenn Curtis

26-3

Muncie

Maurice Murray

--

26-23

Butler Fieldhouse, Butler University, Indianapolis

1927-28

 

Muncie

Pete Jolly

28-2

Martinsville

Glenn Curtis

--

13-12

1928-29

 

Frankfort

Everett Case

25-2

Indianapolis Technical

Tim Campbell

--

29-23

1929-30

 

Washington

Burl Friddle

31-1

Muncie

Pete Jolly

--

32-21

1930-31

 

Muncie

Pete Jolly

25-6

Greencastle

W.E. Bausman

--

31-23

1931-32

 

New Castle

Orville Hooker

28-3

Winamac

Earl Roudebush

--

24-17

1932-33

 

Martinsville

Glenn Curtis

21-8

Greencastle

C.B. Edmonson

--

27-24

1933-34

 

Logansport

Cliff Wells

28-4

Indianapolis Technical

Tim Campbell

--

26-19

1934-35

 

Anderson

Archie Chadd

22-9

Jeffersonville

J.P. Francis

--

23-17

1935-36

 

Frankfort

Everett Case

29-1-1

Fort Wayne Central

Murray Mendenhall

--

50-24

1936-37

 

Anderson

Archie Chadd

26-7

Huntingburg

Ray Scott

--

33-23

1937-38

 

Fort Wayne South Side

Burl Friddle

29-3

Hammond

Chet Kessler

--

34-32

1938-39

 

Frankfort

Everett Case

26-6

Franklin

Fuzzy Vandivier

--

36-22

1939-40

 

Hammond Technical

Lou Birkett

25-6

Mitchell

Henry Polson

--

33-21

1940-41

 

Washington

Marion Crawley

27-5

Madison

Ray Eddy

--

39-33

1941-42

 

Washington

Marion Crawley

30-1

Muncie Burris

Scott Fisher

--

24-18

New Coliseum, Indianapolis

1942-43

 

Fort Wayne Central

Murray Mendenhall

27-1

Lebanon

Paul Neuman

--

45-40

1943-44

 

Evansville Bosse

Herm Keller

19-7

Kokomo

Ralph King

--

39-35

1944-45

 

Evansville Bosse

Herm Keller

25-2

South Bend Riley

Wayne Wakefield

--

46-36

Butler Fieldhouse, Butler University, Indianapolis (became Hinkle Fieldhouse in 1965-66)

1945-46

 

Anderson

Charles Cummings

22-7

Fort Wayne Central

Murray Mendenhall

--

67-53

1946-47

 

Shelbyville

Frank Barnes

25-5

Terre Haute Garfield

Willard Kehrt

--

68-58

1947-48

 

Lafayette Jefferson

Marion Crawley

27-3

Evansville Central

Walter Riggs

24-4

54-42

1948-49

 

Jasper

Leo OíNeill

21-9

Madison

Ray Eddy

25-4

62-61

1949-50

 

Madison

Ray Eddy

27-1

Lafayette Jefferson

Marion Crawley

17-12

67-44

1950-51

 

Muncie Central

Art Beckner

26-4

Evansville Reitz

Clarence Riggs

22-6

60-58

1951-52

 

Muncie Central

Jay McCreary

25-5

Indianapolis Technical

Herman Hinshaw

21-7

68-49

1952-53

 

South Bend Central

Elmer McCall

25-5

Terre Haute Gerstmeyer

Howard Sharpe

31-4

42-41

1953-54

 

Milan

Marvin Wood

28-2

Muncie Central

Jay McCreary

23-6

32-30

1954-55

 

Indianapolis Attucks

Ray Crowe

30-1

Gary Roosevelt

John D. Smith

27-3

97-74

1955-56

 

Indianapolis Attucks

Ray Crowe

31-0

Lafayette Jefferson

Marion Crawley

26-3-1

79-57

1956-57

 

South Bend Central

Elmer McCall

30-0

Indianapolis Attucks

Ray Crowe

25-6

67-55

1957-58

 

Fort Wayne South Side

Don Reichert

28-2

Crawfordsville

Dick Baumgartner

24-6

63-34

1958-59

 

Indianapolis Attucks

Bill Garrett

26-5

Kokomo

Joe Platt

--

92-54

1959-60

 

East Chicago Washington

John Baratto

28-2

Muncie Central

John Longfellow

28-1

75-59

1960-61

 

Kokomo

Joe Platt

28-1

Indianapolis Manual

Richard Cummins

28-3

68-66 OT

1961-62

 

Evansville Bosse

Jim Myers

26-2

East Chicago Washington

Johnnie Baratto

27-2

84-81

1962-63

 

Muncie Central

Dwight Tallman

28-1

South Bend Central

James Powers

26-3

65-61

1963-64

 

Lafayette Jefferson

Marion Crawley

28-1

Huntington

Bob Straight

27-2

58-55

1964-65

 

Indianapolis Washington

Jerry Oliver

29-2

Fort Wayne North Side

Byard Hey

25-4

64-57

1965-66

 

Michigan City Elston

Doug Adams

26-3

Indianapolis Technical

Jack Bradford

25-4

63-52

1966-67

 

Evansville North

Jim Rausch

27-2

Lafayette Jefferson

Marion Crawley

26-3

60-58

1967-68

 

Gary Roosevelt

Louis Mallard

22-5

Indianapolis Shortridge

George Theofanis

25-5

68-60

1968-69

 

Indianapolis Washington

Bill Green

31-0

Gary Tolleston

Jim Dailey

28-2

79-76

1969-70

 

East Chicago Roosevelt

Bill Holsbach

28-0

Carmel

William Shepherd

25-4

72-62

1970-71

 

East Chicago Washington

John Molodet

29-0

Elkhart

Keith Dougherty

22-7

70-60

Assembly Hall, Indiana University, Bloomington

1971-72

 

Connersville

Myron Dickerson

26-3

Gary West Side

Ivory Brown

26-3

80-63

1972-73

 

New Albany

Kirby Overman

21-7

South Bend Adams

Dave Hadaway

22-6

84-79

1973-74

 

Fort Wayne Northrop

Bob Dille

28-1

Jeffersonville

George Marshall

26-2

59-56

Market Square Arena, Indianapolis

1974-75

 

Marion

Bill Green

28-1

Loogootee

Jack Butcher

27-2

58-46

1975-76

 

Marion

Bill Green

23-5

Rushville

Larry Angle

26-2

82-76

1976-77

 

Carmel

Eric Clark

22-7

East Chicago Washington

John Molodet

24-4

53-52

1977-78

 

Muncie Central

Bill Harrell

27-3

Terre Haute South

Gordon Neff

23-7

65-64 OT

1978-79

 

Muncie Central

Bill Harrell

24-5

Anderson

Norm Held

22-7

64-60

1979-80

 

Indianapolis Broad Ripple

Bill Smith

29-2

New Albany

Jack Ford

27-1

73-66

1980-81

 

Vincennes Lincoln

Orlando Wyman

26-2

Anderson

Norm Held

18-11

54-52

1981-82

 

Plymouth

Jack Edison

28-1

Gary Roosevelt

Ronald Heflin

22-6

75-74 2OT

1982-83

 

Connersville

Basil Mawbey

26-2

Anderson

Norm Held

24-5

63-62

1983-84

 

Warsaw

Al Rhodes

26-2

Vincennes Lincoln

Gene Miiller

24-4

59-56

1984-85

 

Marion

Bill Green

29-0

Richmond

George Griffith

21-7

74-67

1985-86

 

Marion

Bill Green

26-3

Anderson

Norm Held

19-10

75-56

1986-87

 

Marion

Bill Green

29-1

Richmond

George Griffith

24-5

69-56

1987-88

 

Muncie Central

Bill Harrell

28-1

Concord

Jim Hahn

28-1

76-53

1988-89

 

Lawrence North

Jack Keefer

25-4

Kokomo

Basil Mawbey

25-6

74-57

Hoosier Dome, Indianapolis (became RCA Dome in 1994-95)

1989-90

 

Bedford North Lawrence

Dan Bush

29-2

Concord

Jim Hahn

28-1

63-60

1990-91

 

Gary Roosevelt

Ron Heflin

30-1

Brebeuf

Mike Miller

27-2

51-32

1991-92

 

Richmond

George Griffith

24-5

Lafayette Jefferson

Jim Hammel

25-3

77-73 OT

1992-93

 

Jeffersonville

Mike Broughton

29-2

Ben Davis

Steve Witty

27-3

66-61

1993-94

 

South Bend Clay

Tom DeBaets

27-2

Valparaiso

Bob Punter

28-1

93-88 OT

1994-95

 

Ben Davis

Steve Witty

32-1

Merrillville

Jim East

27-2

58-57

1995-96

 

Ben Davis

Steve Witty

22-6

New Albany

Don Unruh

24-4

57-54 2OT

1996-97

 

Bloomington North

Tom McKinney

28-1

Delta

Paul Keller

24-5

75-54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1997-98

4A

Pike

Alan Darner

28-1

Marion

Moe Smedley

24-3

57-54

1997-98

3A

Indianapolis Cathedral

Peter Berg

22-4

Yorktown

Joe Bradburn

24-4

72-47

1997-98

2A

Alexandria

Garth Cone

20-6

Southwestern (Hanover)

Jerry Bomholt

17-10

57-43

1997-98

A

Lafayette Central Catholic

Chad Dunwoody

24-3

Bloomfield

Ron McBride

17-10

56-48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1998-99

4A

North Central (Indpls.)

Doug Mitchell

23-5

Elkhart Central

Mike Drews

18-8

79-74

1998-99

3A

Plainfield

Dana Greene

26-1

Muncie Southside

Rick Baumgartner

17-11

77-64

1998-99

2A

Westview

Troy Neely

23-3

Paoli

Michael Brown

22-5

71-52

1998-99

A

Tecumseh

Kevin Oxley

23-4

Lafayette Central Catholic

Chad Dunwoody

19-7

55-43

Conseco Fieldhouse, Indianapolis

1999-00

4A

Marion

Moe Smedley

28-1

Bloomington North

Tom McKinney

25-1

62-56

1999-00

3A

Brebeuf Jesuit

Leo Klemm

24-2

Andrean

Clint Swan

24-3

72-56

1999-00

2A

Westview

Troy Neely

25-3

Winchester Community

Chip Mehaffey

22-6

59-53

1999-00

A

Lafayette Central Catholic

Chad Dunwoody

23-5

Union (Dugger)

Joe Hart

24-4

82-70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2000-01

4A

Pike

Alan Darner

26-3

Penn

Dean Foster

23-3

56-42

2000-01

3A

Muncie Southside

Rick Baumgartner

23-3

Evansville Mater Dei

Roger Sills

26-2

81-78 OT

2000-01

2A

Harding

Al Gooden

23-5

Batesville

Mel Siefert

21-6

73-70

2000-01

A

Attica

Ralph Shrader

21-6

Blue River Valley

Barry Huckeby

22-5

64-62

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2001-02

4A

Gary West Side

John Boyd

23-4

Pike

Larry Bullington

24-4

58-55

2001-02

3A

Delta

Paul Keller

22-6

Harding

Al Gooden

23-5

65-54

2001-02

2A

Speedway

Trent Lehman

22-4

Bluffton

Wayne Barker

24-4

62-48

2001-02

A

Rossville

Jeff Henley

23-4

Barr-Reeve

Bryan Hughes

24-5

79-68

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2002-03

4A

Pike

Larry Bullington

29-0

DeKalb

Cliff Hawkins

26-2

65-52

2002-03

3A

Indianapolis Bishop Chatard

Dan Archer

22-2

Fort Wayne Elmhurst

Keith Edmonds

22-6

78-44

2002-03

2A

Cass

Basil Mawbey

26-0

Forest Park

Tom Beach

23-5

57-48

2002-03

A

Lafayette Central Catholic

Chad Dunwoody

18-9

Southwestern (Shelbyville)

Stacy Meyer

22-5

68-64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2003-04

4A

Lawrence North

Jack Keefer

29-2

Columbia City

Chris Benedict

25-4

50-29

2003-04

3A

Evansville Mater Dei

John Goebel

21-6

Bellmont

Shaun Busick

22-5

63-45

2003-04

2A

Jimtown

Randy DeShone

25-2

Brownstown Central

Dave Benter

27-2

63-59

2003-04

A

Waldron

Jason Delaney

27-0

Fort Wayne Blackhawk Christian

Gary Merrell

15-11

69-54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2004-05

4A

Lawrence North

Jack Keefer

24-2

Muncie Central

Matt Fine

27-2

63-52

2004-05

3A

Washington

Dave Omer

27-2

Plymouth

Jack Edison

22-4

74-72 OT

2004-05

2A

Forest Park

Tom Beach

23-4

Harding

Al Gooden

16-10

68-63

2004-05

A

Lapel

Jimmie Howell

25-3

Loogootee

Steve Brett

21-5

51-40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2005-06

4A

Lawrence North

Jack Keefer

29-0

Muncie Central

Matt Fine

20-6

80-56

2005-06

3A

New Castle

Steve Bennett

21-6

Jay County

Craig Teagle

20-7

51-43

2005-06

2A

Forest Park

Tom Beach

25-3

Harding

Al Gooden

17-10

61-55

2005-06

A

Hauser

Bob Nobbe

25-2

Tri-Central

Dave Driggs

23-4

64-36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2006-07

4A

East Chicago Central

Pete Trgovich

23-3

North Central (Indianapolis)

Doug Mitchell

21-5

87-83

2006-07

3A

Plymouth

Jack Edison

25-2

Evansville Bosse

Jeff Hein

22-5

72-61

2006-07

2A

Northwestern

Jim Gish

25-2

Winchester

Chip Mehaffey

22-5

78-74 2OT

2006-07

A

Oregon-Davis

Travis Hannah

27-1

Barr-Reeve

Bryan Hughes

23-4

63-52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2007-08

4A

Brownsburg

Joshua Kendrick

22-5

Marion

Joe Luce

24-5

40-39

2007-08

3A

Washington

Gene Miiller

23-2

Harding

Al Gooden

22-4

84-60

2007-08

2A

Fort Wayne Bishop Luers

James Blackmon

24-3

Winchester

Chip Mehaffey

23-4

69-67

2007-08

A

Triton

Jason Groves

25-2

Indianapolis Lutheran

Tom Finchum

22-5

50-42

2008-09

4A

Bloomington South

J.R. Holmes

26-0

Fort Wayne Snider

Ray Sims

25-2

69-62

2008-09

3A

Princeton

Tom Weeks

29-0

Rochester

Rob Malchow

23-4

81-79 2OT

2008-09

2A

Fort Wayne Bishop Luers

James Blackmon

23-4

Brownstown Central

Dave Benter

20-7

67-49

2008-09

A

Jac-Cen-Del

David Bradshaw

25-2

Triton

Jason Groves

24-3

66-55