IHSAA Boys Cross Country State Finals

Meet Summary

November 4, 2000, Indiana University Cross Country Course, Bloomington

FISHER THREE-PEATS; VALPARAISO BOYS TAKE TEAM TITLE

Aaron Fisher of Franklin Central ran to a historic title and the Valparaiso boys team won another championship at the 55th Annual IHSAA Boys Cross Country State Finals at the Indiana University Cross Country Course in Bloomington.

Fisher, a senior, finished nearly 13 seconds ahead of the second place runner to win his third consecutive IHSAA state championship. He became just the second runner to accomplish the feat and the first in more than 50 years joining John Stayton of Anderson, who won the first three state championship races in 1946, 1947 and 1948.

Fisher crossed the line in 15:11.5, easily the best of his three state title runs. He clocked a 15:34.0 last year and a 15:30.5 as a sophomore in 1998. Junior Michael Hashel of Winamac, who led a portion of the race, finished second in 15:24.0. Junior Kaleb Vanort of DeKalb placed third in 15:40.3, senior David Welch of Bloomington North was fourth at 15:43.8 and Carmel senior Charlie Koeppen rounded out the top five in 15:43.9.

Valparaiso’s boys placed first as a team to match the Valparaiso girl’s championship run and won its second state title in four years and its sixth overall (1966, 1983, 1985, 1986, 1997). Senior Joe Dillabaugh led the way for the Vikings finishing 11th overall in 15:51.9. Junior Eric Fleming was close behind in 14th in 15:55.8. Also scoring for Valparaiso were sophomore Jeff Kent in 18th (16:00.5), senior Ryan Hopper in 35th (16:22.2) and junior Matt Costakis in 53rd (16:32.4).

Valparaiso finished with 79 points and was followed by Carmel in second place (111), Lawrence North (127), Franklin (147) and Warren Central (215). Interestingly, it was the first time that the same schools – Valparaiso, Carmel and Lawrence North – finished as the top three in both boys and girls races. Defending state champion Portage finished in 13th place.

Valparaiso also became the third different school to sweep both boys and girls races joining Carmel (1982, 1987, 1988, 1996) and Floyd Central (1991).

FISHER WINS MAAS MENTAL ATTITUDE AWARD

Three-time state champion Aaron Fisher of Franklin Central High School was selected as the recipient of the Charles F. Maas Mental Attitude Award by the IHSAA Executive Committee.

The president of his senior class and the Student Council, Fisher maintains a 12.4 GPA on a 12.0 scale to rank third in his senior class and is heavily involved with many activities at Franklin Central. He is undecided in his college choice, but he plans to study business and/or architecture.

Besides his cross country prowess, Fisher also was crowned as the state champion in the 1600 meters race last June at the IHSAA Track & Field State Finals.

He becomes the second consecutive recipient from Franklin Central as Brian Dunn was the winner of the award in 1999.

Farm Bureau Insurance, the corporate partner of the IHSAA, presented a $1,000 scholarship to Franklin Central High School in the name of Fisher.

 

Click on provided link to view and buy your finish line race photos through ChipPhotos.com: www.onlineraceresults.com

 

Team Results

1.

Valparaiso

79

2.

Carmel

111

3.

Lawrence North

127

4.

Franklin

147

5.

Warren Central

215

6.

Lake Central

246

7.

Penn

251

8.

Brown County

259

9.

Bloomington North

273

10.

Wawasee

276

11.

DeKalb

277

12.

North Central (Indpls.)

291

13.

Portage

307

14.

Chesterton

330

15.

Fort Wayne Northrop

337

16.

Bedford North Lawrence

340

17.

Northview

357

18.

Northridge

391

19.

Norwell

415

20.

Castle

461

Individual Results

Place Team

Finish Finish Name School Time

1

 

Aaron Fisher

Franklin Central

15:12

2

 

Michael Hashel

Winamac

15:24

3

1

Kaleb Vanort

DeKalb

15:41

4

2

David Welch

Bloomington North

15:44

5

3

Charlie Koeppen

Carmel

15:44

6

4

Steve Vrska

Chesterton

15:49

7

5

Eric Redman

North Central (Indpls.)

15:49

8

 

Bret Grover

Bluffton

15:50

9

6

Nick Kruse

Lake Central

15:52

10

 

Robert Smitson

Brebeuf Jesuit

15:52

11

7

Joe Dillabaugh

Valparaiso

15:52

12

 

Nathan Gephart

Triton

15:54

13

8

Aaron Harding

Warren Central

15:55

14

9

Eric Fleming

Valparaiso

15:56

15

 

Chase Christy

Zionsville

15:59

16

 

Benjamin Allen

South Bend Riley

16:00

17

10

Josh Wolfe

DeKalb

16:00

18

11

Jeff Kent

Valparaiso

16:01

19

 

Travis Moyer

Mishawaka Marian

16:02

20

 

Seth Aydt

Gibson Southern

16:04

21

12

Jeff Powers

Franklin

16:05

22

13

Rob Chalfant

Wawasee

16:06

23

 

Cody Brown

Central Noble

16:08

24

 

Sean Threewits

Union City

16:08

25

 

Thomas Wolfe

Fairfield

16:10

26

14

Jason Beisel

Penn

16:11

27

15

Nef Araia

Lawrence North

16:12

28

 

Robert Duncan

Jennings County

16:13

29

16

Silas Canary

Bloomington North

16:14

30

17

Ryan Warrenburg

Franklin

16:14

31

18

Paul Perales

Wawasee

16:17

32

19

Micheal Taylor

Portage

16:18

33

20

Tony Freije

Lawrence North

16:19

34

 

Matthew Schenk

Rensselaer

16:19

35

21

Ryan Hopper

Valparaiso

16:23

36

 

Craig Dismore

Columbus North

16:23

37

22

Justin Scherb

Northview

16:23

38

 

Travis Watson

Mishawaka

16:23

39

23

Colin Riessen

Franklin

16:24

40

 

Jesse Davis

Bloomington South

16:24

41

24

Jeff Vyain

Lawrence North

16:25

42

25

Joe Hinson

Carmel

16:26

43

26

Sammy Shaw

Carmel

16:26

44

 

Wesley Seacat

New Albany

16:29

45

27

Jim Pancoast

Carmel

16:30

46

 

Chris Brown

Bluffton

16:30

47

28

Jeremy Minarik

Brown County

16:31

48

 

Ian Wilson

Homestead

16:31

49

 

Daniel Houchens

Zionsville

16:31

50

29

Ryan Stichter

Wawasee

16:32

51

30

Kevin Lister

Carmel

16:32

52

 

Dennis Tankersley

Eastern (Pekin)

16:32

53

31

Matt Costakis

Valparaiso

16:33

54

 

David Martin

Evansville Reitz

16:33

55

32

Kyle Rzepka

Penn

16:34

56

33

Craig Little

Lawrence North

16:34

57

34

Adam Truex

Norwell

16:34

58

 

Matthew Cummins

Elkhart Memorial

16:34

59

 

Stephan Cohen

North Newton

16:35

60

35

Casey Abston

Lawrence North

16:35

61

36

Mark Stahl

DeKalb

16:35

62

 

Marcus Aguilar

Martinsville

16:36

63

37

Andrew Crague

Lake Central

16:37

64

 

Michial Jacob

North Central (Farmersburg)

16:38

65

38

Brandon Reichert

Fort Wayne Northrop

16:39

66

39

Geoffrey Bush

Bedford North Lawrence

16:41

67

40

Tyron Green

Warren Central

16:41

68

41

Michael Zonder

Portage

16:41

69

 

Scott Borchelt

Fort Wayne Concordia

16:42

70

42

Bryce Smith

Northview

16:42

71

43

Brad Wheeler

Franklin

16:42

72

44

Josh Edgerton

Carmel

16:42

73

45

Bill Coale

Lawrence North

16:43

74

 

Jeff Faulk

Monrovia

16:43

75

46

Danny Fisher

Brown County

16:44

76

47

Kris McAloon

Lawrence North

16:46

77

48

Steve Schilling

Lake Central

16:46

78

49

Ryan Nord

Northridge

16:46

79

 

Doug Blackburn

Evansville North

16:47

80

50

Mike Darnell

Chesterton

16:48

81

51

Sean Bowman

Brown County

16:49

82

52

Brandon Griffin

Franklin

16:49

83

53

Brandon Cole

Warren Central

16:49

84

 

Josh Quintana

Bellmont

16:50

85

54

Jason Smith

Warren Central

16:50

86

55

Vince Riedy

North Central (Indpls.)

16:50

87

56

Tom Erickson

Portage

16:50

88

57

Brandon Pukoszek

Lake Central

16:51

89

58

Michael Sargent

Bedford North Lawrence

16:51

90

59

Bruce Faltynski

Penn

16:52

91

60

Shawn Moore

Warren Central

16:52

92

61

Kevin Yoder

Northridge

16:53

93

62

Christopher Leeuw

Fort Wayne Northrop

16:54

94

 

Jordan Fife

Seymour

16:54

95

 

Andy Parmerlee

Martinsville

16:54

96

63

Peter Witteveld

North Central (Indpls.)

16:55

97

64

Chris Curtin

Brown County

16:56

98

65

Michael Lagrange

Bedford North Lawrence

16:57

99

66

Corey Rzepka

Penn

16:58

100

67

Ben Chastain

Northview

16:59

101

68

Wayne Stephenson

Carmel

17:00

102

69

Aaron Ardner

Chesterton

17:01

103

70

Aravon McCalla

Brown County

17:04

104

71

Michael Mosier

Norwell

17:05

105

 

Matthew Barker

Evansville Harrison

17:06

106

72

Cassidy McGowen

North Central (Indpls.)

17:07

107

73

Garrett Page

Bloomington North

17:08

108

74

Christopher Zepeda

Fort Wayne Northrop

17:08

109

75

Jason Lamar

Castle

17:09

110

76

Brennon Plotner

Fort Wayne Northrop

17:09

111

77

Andrew Jeha

Valparaiso

17:10

112

78

Brent Martin

Castle

17:11

113

79

Joshua Porter

Bedford North Lawrence

17:12

114

80

Josh Beisel

Penn

17:12

115

81

Lewis Kivett

Castle

17:13

116

82

Brian Failing

Penn

17:14

117

83

Peter Hogg

Norwell

17:15

118

84

Luke Fisher

Northridge

17:15

119

85

Josh Lantz

Warren Central

17:15

120

86

Jeff Gott

Brown County

17:16

121

87

Ardimus Litzenberg

Fort Wayne Northrop

17:18

122

88

Jerad Craig

Northridge

17:19

123

89

Justin Hayes

Bloomington North

17:19

124

90

Curtis Farrell

Wawasee

17:20

125

91

Kyle Jones

Valparaiso

17:20

126

92

Jon Pol

Chesterton

17:21

127

93

David Aamidor

Bloomington North

17:21

128

94

Craig Foster

Portage

17:22

129

95

Luke Smith

Brown County

17:22

130

96

Bernard Durham

North Central (Indpls.)

17:23

131

97

Rob Charbonneau

Portage

17:24

132

98

Chris Colella

Lake Central

17:26

133

99

James Reeves

Bedford North Lawrence

17:27

134

100

Adam Ritter

Portage

17:27

135

101

Austin Torres

Lake Central

17:28

136

102

Derek Nickleson

Warren Central

17:30

137

103

Adam McCuiston

Castle

17:31

138

104

Steve Reed

Bloomington North

17:31

139

105

Christopher Welch

Fort Wayne Northrop

17:32

140

106

Brett Schloer

Lake Central

17:33

141

107

Maury Winkler

DeKalb

17:33

142

108

Michael Ridenour

Fort Wayne Northrop

17:34

143

109

Nick Ewing

Northridge

17:34

144

110

Victor McHenry

Norwell

17:35

145

111

John Shepard

Franklin

17:38

146

112

Bobby Humphrey

Northview

17:39

147

113

Alex Mulvihill

Portage

17:40

148

114

Joshua Deal

Northview

17:41

149

115

Dan Keller

Chesterton

17:46

150

116

David Sabo

Northridge

17:48

151

117

Nathan Folks

Norwell

17:49

152

118

Chris Taylor

North Central (Indpls.)

17:49

153

119

Steve Fry

Bloomington North

17:49

154

120

Matthew Pace

Bedford North Lawrence

17:50

155

121

Ben Bradley

North Central (Indpls.)

17:52

156

122

Ryan Toth

Northridge

17:53

157

123

Justin Scheumann

DeKalb

17:54

158

124

Nicholas Wagner

Castle

17:55

159

125

Tony Gish

Penn

17:59

160

126

Matt Dunihan

Wawasee

18:03

161

127

Galen DeKemper

Franklin

18:06

162

128

Doran Lee

Northview

18:10

163

129

Geoffrey Mart

Bedford North Lawrence

18:11

164

130

Clay Huffman

Northview

18:17

165

131

Simon Herrandez

Wawasee

18:18

166

132

Eric Gingerich

Wawasee

18:18

167

133

Matt Campbell

Chesterton

18:18

168

134

Doug Sindelar

Chesterton

18:19

169

135

Nathan Truex

Norwell

18:20

170

136

Cody Griner

Norwell

18:22

171

137

Joseph Barniak

Castle

18:31

172

138

Jeff Scarafia

Castle

18:32

173

139

Erik Boswell

DeKalb

18:37

174

140

Ryan Johnson

DeKalb

22:34