2000 SINGLE-GAME BESTS

As reported to the Indiana High School Athletic Association

RUSHING

(275 yards minimum)

407 Robert Haney, Indiana Deaf vs. Wisconsin Deaf, Oct. 7.

381 Chris Spillmann (38 carries, 6 TD), Owen Valley vs. West Vigo, Sept. 29.

350 Ryan Roederer (24 carries, 4 TD), Charlestown vs. Brownstown Central, Sept. 29.

346 Derenzo Bushrod (32 carries, 2 TD), Evansville North vs. Louisville Fern Creek, Oct. 6.

345 Rodney Byrnes (5 TD), Indianapolis Ritter vs. Speedway, Sept. 8.

340 Jon Roman (6 TD), Pendleton Heights vs. Greenwood, Sept. 29.

338 Josh Smith (25 carries, 6 TD), Attica vs. Covington, Sept. 29.

333 Jesse Parsley (33 carries, 4 TD), Cascade vs. Lapel, Oct. 20.

333 Chris Spillmann (21 carries, 5 TD), Owen Valley vs. Brown County, Aug. 25.

327 Chris Trump (23 carries, 4 TD), Hamilton Heights vs. Taylor, Sept. 22.

321 Brandon Jones (20 carries), Peru vs. Eastern (Greentown), Sept. 1.

319 Rob Robinson (carries, 4 TD), North Central (Indianapolis) vs. Franklin Central, Oct. 27.

318 Matt Boston (23 carries, 5 TD), McCutcheon vs. Anderson Highland, Sept. 29.

318 Brandon Jones (47 carries, 3 TD), Peru vs. Twin Lakes, Aug. 19.

310 Brad Seiss (29 carries, 4 TD), Warsaw vs. Wawasee, Sept. 29.

307 Rodney Byrnes (25 carries, 5 TD), Indianapolis Ritter vs. Indianapolis Northwest, Sept. 15.

306 Josh Mills (32 carries, 3 TD), Delphi vs. Northwestern, Oct. 20.

304 Jonny Zwitt (26 carries, 3 TD), Center Grove vs. Lawrence North, Sept. 8.

303 Noel Wagner (33 carries), Perry Central vs. Oakland City Wood Memorial, Sept. 15.

300 Alex Morrow (28 carries, 2 TD), Brebeuf vs. West Vigo, Oct. 20.

300 Chris Trump (30 carries, 5 TD), Hamilton Heights vs. Eastern (Greentown), Sept. 15.

297 Robert Haney (29 carries), Indiana School for the Deaf vs. Model Deaf, Sept. 30.

297 Derenzo Bushrod (35 carries, 6 TD), Evansville North vs. Vincennes Lincoln, Nov. 3.

294 Nathan Walker (29 carries, 3 TD), Tri vs. Northeastern, Sept. 15.

293 Brian Bradshaw (31 carries), Knightstown vs. Centerville, Aug. 18.

290 Marshal Steward (20 carries, 4 TD), Mount Vernon vs. Pike Central, Oct. 20.

288 Derenzo Bushrod (20 carries), Evansville North vs. Henderson County (Ky.), Aug. 25.

285 Jesse Cox, East Noble (36 carries, 4 TD), East Noble vs. Carroll (Fort Wayne), Oct. 27.

285 Robbie Robinson (32 carries, 4 TD), North Central (Indianapolis) vs. Richmond, Aug. 25.

283 -- Josh Mills (25 carries, 2 TD), Delphi vs. Oak Hill, Oct. 27.

282 DeMarreo Campbell (24 carries), Calumet vs. Hammond Noll, Sept. 8.

280 Brandon Jones (48 carries, 2 TD), Peru vs. Rochester, Nov. 3.

280 Chris Trump (31 carries, 5 TD), Hamilton Heights vs. Rushville, Oct. 20.

278 Doug Ebey (23 carries, 4 TD), Central Noble vs. Churubusco, Oct. 20.

277 Drew Leer (38 carries, 2 TD), Lakeland vs. Fairfield, Sept. 22.

277 Taylor Simonis (38 carries, 3 TD), Westfield vs. Seymour, Sept. 22.

275 Clint Bobb (19 carries, 3 TD), Seymour vs. Madison, Oct. 13.

275 Courtney Clency, Park Tudor vs. Lapel, Aug. 18.

275 Mark Koppen (30 carries), Kankakee Valley vs. River Forest, Sept. 1.

 

 

PASSING YARDAGE

(275 yards minimum)

465 Steve Howell (31-52-4 TD), Southport vs. Franklin Central, Oct. 13.

420 Morgan Conrad (15-23-5 TD), West Washington vs. Brownstown Central, Oct. 13.

407 Steve Howell (28-56-3 TD), Southport vs. Pike, Oct. 21.

400 Bobby Pittman (22-41-4 TD), Marion vs. Fort Wayne Snider, Oct. 20.

396 Brandon Dumford (14-25-7 TD), Northeastern vs. Lapel, Sept. 1.

392 Clayton Richard (19-32-3 TD), McCutcheon vs. Lafayette Jefferson, Aug. 18.

367 Mike Watson (27-63-3 TD), Madison vs. Seymour, Oct. 13.

373 Joe Ness (23-42-2 TD), Logansport vs. Plymouth, Oct. 27.

363 Brett Rhatigan (12-29-4 TD), Lafayette Jefferson vs. Kokomo, Sept. 8.

363 Mike Watson (25-36-367-4 TD), Madison vs. Jennings County, Oct. 20.

353 Phillip Johnson (16-27-4 TD), Tell City vs. Princeton, Oct. 6.

348 Alex Kixmiller (26-43-1 TD), North Knox vs. Mitchell, Oct. 20.

348 Curt Rawlings (11-15-5 TD), Clinton Central vs. Sheridan, Sept. 8.

347 Theron Schmid (15-24-3 TD), Attica vs. Turkey Run, Oct. 13.

346 Cory Menke (12-13-4 TD, Southridge vs. Oakland City Wood Memorial, Sept. 29.

343 Brett Rhatigan (13-23-4 TD), Lafayette Jefferson vs. Muncie Central, Sept. 29.

343 Will Sullivan (14-22-4 TD), Lebanon vs. Tri-West Hendricks, Sept. 1.

340 Seth Rainford (8-28-3 TD), West Lafayette vs. Lafayette Central Catholic, Aug. 18.

338 Kelvin Norfleet (14-23-4 TD), Harding vs. Fort Wayne Concordia, Oct. 6.

336 Brent Doty (22-39-3 TD), Wawasee vs. Carroll (Fort Wayne), Aug. 24.

335 Elliot Vice (21-45-4 TD), Southmont vs. North Montgomery, Sept. 1.

331 Brett Rhatigan (17-34-2 TD), Lafayette Jefferson vs. Harrison (West Lafayette), Aug. 25.

321 Clayton Richard (32-48-321-1 TD), McCutcheon vs. Plainfield, Nov. 4.

320 Todd Racine (20-28-4 TD), Noblesville vs. West Lafayette, Sept. 22.

319 Kyle Anslinger (20-42-1 TD), Evansville Reitz vs. Evansville Bosse, Oct. 6.

317 Adarius Gunn (10-25-5 TD), River Forest vs. North Newton, Sept. 22.

317 Joe Ness (25-45-3 TD), Logansport vs. Richmond, Oct. 13.

315 Jake Schiff (17-35-4 TD), Evansville Mater Dei vs. Indianapolis Broad Ripple, Aug. 19.

314 Brent Doty (24-44-2 TD), Wawasee vs. Plymouth, Sept. 22.

314 Brett Rhatigan (21-37-1 TD), Lafayette Jefferson vs. McCutcheon, Aug. 18.

313 Steve Howell (14-22-4 TD), Southport vs. Columbus North, Sept. 15.

313 Jake Schiff (15-25-4 TD), Evansville Mater Dei vs. Evansville Reitz, Oct. 13.

312 Kirk Page (18-33-2 TD), Mitchell vs. Perry Central, Sept. 29.

309 Elliot Vice (17-28-309-3 TD), Southmont vs. Tri-West Hendricks, Oct. 20.

308 Elliot Vice (20-46), Southmont vs. Western Boone, Oct. 6.

306 Justin Wentzel (14-23-5 TD), South Newton vs. Caston, Sept. 29.

305 Will Sullivan (20-38-4 TD), Lebanon vs. Southmont, Sept. 22.

304 Chris Hill (18-31-1 TD), Lawrence North vs. Carmel, Sept. 15.

303 Brett Rhatigan (17-381-2 TD), Lafayette Jefferson vs. Logansport, Sept. 1.

302 Mike Rhinehart (22-29-302-6 TD), Homestead vs. Norwell, Oct. 6.

302 Jake Schiff (12-20-2 TD), Evansville Mater Dei vs. Evansville North, Sept. 9.

302 Ross Wiethoff (16-26-302-2 TD), Seymour vs. Columbus East, Oct. 20.

300 Jake Schiff (16-24-5 TD), Evansville Mater Dei vs. Tell City, Nov. 3.

298 Brett Rhatigan (17-28-6 TD), Lafayette Jefferson vs. New Castle, Oct. 13.

298 Rob Thomas (15-22-3 TD), Indianapolis Broad Ripple vs. Indianapolis Manual, Sept. 29.

296 Mike Watson, Madison vs. Jennings County, Sept. 15.

295 Josh Johnson (14-20-3 TD), Hagerstown vs. Union City, Oct. 6.

294 Matt Ogle (21-37-2 TD), Carroll (Fort Wayne) vs. Homestead, Sept. 29.

294 Brett Rhatigan (18-42-2 TD), Lafayette Jefferson vs. Marion, Sept. 22.

293 Kane Lynas (16-19-3 TD), Cass vs. Eastern (Greentown), Sept. 22.

293 Kirk Page (10-18-4 TD, Mitchell vs. Linton-Stockton, Sept. 15.

292 Kevin Norfleet (17-38-2 TD), Harding vs. Fort Wayne Luers, Sept. 8.

292 Elliot Vice (19-41-2 TD), Southmont vs. Danville, Sept. 8.

291 Tim Schafer (13-19-3 TD, Wheeler vs. Gary Wallace, Oct. 13.

289 Kirk Page (16-27-3 TD), Mitchell vs. Washington, Sept. 1.

289 Rob Thomas (14-25-3 TD), Indianapolis Broad Ripple vs. Indianapolis Northwest, Aug. 26.

286 Matt Ogle (21-34-2 TD), Carroll (Fort Wayne) vs. Homestead, Sept. 30.

285 Eric Hooks (12-31-3 TD), North Central (Indianapolis) vs. Warren Central, Oct. 6.

284 David Eads, Franklin vs. Mooresville, Sept. 29.

284 Jake Schiff, Evansville Mater Dei vs. Mitchell, Oct. 27.

283 Kirk Page (20-37-1 TD), Mitchell vs. Evansville Mater Dei, Oct. 27.

282 Dustin Huff (17-25-4 TD), Martinsville vs. East Central, Aug. 25.

282 Steve Howell (18-35-2 TD), Southport vs. Perry Meridian, Sept. 29.

282 Jason Reese, North Montgomery vs. Lebanon, Sept. 15.

282 Jake Schiff (16-28-2 TD), Evansville Mater Dei vs. Brownstown Central, Nov. 10.

281 Clayton Richard, McCutcheon vs. Zionsville, Sept. 1.

280 Kirk Page (23-43-2 TD), Mitchell vs. Tell City, Oct. 13.

279 Jeremy Newton, Linton Stockton vs. Tecumseh, Aug. 18.

277 Wes Oler (18-34), Union County vs. South Decatur, Aug. 25.

276 Jake Schiff (12-23-4 TD), Evansville Mater Dei vs. Evansville Harrison, Sept. 23.

275 Jake Schiff (22-30-2 TD), Evansville Mater Dei vs. Evansville Bosse, Sept. 15.

PASSING PERCENTAGE

(.700 minimum with a minimum of 10 attempts)

.928 Justin Wentzel (13-14-183-4 TD), South Newton vs. Rensselaer Central, Aug. 18.

.923 Cory Menke (12-13-346-4 TD), Southridge vs. Oakland City Wood Memorial, Sept. 29.

.916 Jason Renn (11-12), Valparaiso vs. Crown Point, Oct. 20.

.857 -- Jake Schiff (12-14-284-4 TD), Evansville Mater Dei vs. Mitchell, Oct. 27.

.846 Eric Hooks (11-13-249-4 TD), North Central (Indianapolis) vs. Harrison (West Lafayette), Aug. 18.

.842 -- Kane Lynas (16-19-3 TD), Cass vs. Eastern (Greentown), Sept. 22.

.840 Clayton Richard (21-25-263), McCutcheon vs. Harrison (West Lafayette), Sept. 15.

.833 Joey Lynch (15-18-215-3 TD), Delta vs. Shelbyville, Oct. 13.

.818 Cory Menke (9-11-177-3 TD), Southridge vs. Paoli, Aug. 18.

.818 Todd Racine (9-11-156-2 TD), Noblesville vs. Marion, Aug. 18.

.800 Jay Cutler (8-10-4 4 TD), Heritage Hills vs. Oakland City Wood Memorial, Sept. 1.

.800 Casey Knigga (21-15-230-3 TD), East Central vs. Shelbyville, Oct. 20.

.777 Kyle Surface (14-18-178-4 TD), Rochester vs. Western, Oct. 20.

.769 Ben Motsinger (1-0-13-193-3 TD), Salem vs. Clarksville, Sept. 8.

.761 David Eads (16-21-203-2 TD), Franklin vs. Shelbyville, Sept. 1.

.761 Matt Hanselman (16-21-4 TD), Norwell vs. Carroll (Fort Wayne), Sept. 1.

.761 Kirk Page (16-21-185-3 TD), Mitchell vs. North Knox, Oct. 20.

.758 Mike Rhinehart (10-12-302-6 TD), Homestead vs. Norwell, Oct. 6.

.757 Mike Watson (25-33-363-4 TD), Madison vs. Jennings County, Oct. 20.

.750 Brent Doty (12-16-116), Wawasee vs. Whitko, Aug. 18.

.750 Jordon Ehman (12-16-183), Tipton vs. Westfield, Sept. 8.

.750 Bobby Farmer (9-12-97), Decatur Central vs. Indianapolis Tech, Oct. 27.

.750 Scott Hernstrom, Chesterton (12-16-229-2 TD), Chesterton vs. Valparaiso, Sept. 15.

.750 James Paulen (18-24-186-1 TD), Benton Central vs. Zionsville, Nov. 3.

.750 Kevin Prall (9-12-149), Bloomington South vs. Franklin Central, Oct. 6.

.750 Kevin Prall (9-12-158-3 TD) Bloomington South vs. Bedford North Lawrence, Oct. 27.

.750 Jake Schiff (12-16-202), Evansville Mater Dei vs. Owensboro Catholic (Ky.), Sept. 28.

.750 Matt Scott (9-12-177-1 TD), Danville vs. Southmont, Sept. 8.

.733 Kyle Anslinger (22-30-230-1 TD), Evansville Reitz vs. Evansville Mater Dei, Oct. 13.

.733 Jarrod Phillips (11-154 TD), DeKalb vs. New Haven, Sept. 1.

.733 Jake Schiff (22-30-275-2 TD), Evansville Mater Dei vs. Evansville Bosse, Sept. 15.

.727 Kole Ames (8-11-115-1 TD), South Putnam vs. Greencastle, Sept. 15.

.727 Tyler Edon (8-11-127-1 TD), Greenfield-Central vs. Delta, Sept. 8.

.727 Matt Hanselman (16-22-255-4 TD), Norwell vs. Carroll (Fort Wayne), Sept. 1.

.727 Tim Schafer (24-33-242), Wheeler vs. Glenn, Oct. 20.

.722 Clayton Richard (13-18-223-4 TD), McCutcheon vs. Brownsburg, Sept. 8.

.722 Louis Sipe (13-18-195), Peru vs. Tippecanoe Valley, Oct. 20.

.720 Jason Renn (18-25-233-3 TD), Valparaiso vs. Michigan City, Sept. 8.

.714 Doug Bouchie (10-14-176-2 TD), Vincennes Lincoln vs. Jasper, Oct. 27.

.714 David Gater (10-14-197), East Noble vs. Homestead, Sept. 1.

.714 Ty Henderson (15-21-243-3 TD), Oak Hill vs. Tippecanoe Valley, Sept. 22.

.714 Mark McGoun (10-14-177-4 TD), Brownsburg vs. Connersville, Oct. 13.

.714 Jeremy Newton, Linton-Stockton vs. North Central (Farmersburg), Sept. 1.

.714 Todd Racine (20-28-320-4 TD), Noblesville vs. Harrison (West Lafayette), Sept. 22.

.705 Zach Lawson (12-17-148-1 TD), Hamilton Heights vs. Maconaquah, Aug. 25.

.700 Justin Garcia (7-10-158-2 TD), Bellmont vs. Bluffton, Aug. 18.

.700 Adarius Gunn (7-10-203-5 TD), River Forest vs. Lake Station Edison, Sept. 8.

.700 Ty Henderson (7-10-132-1 TD), Oak Hill vs. North Miami, Sept. 8.

.700 Josh Johnson (14-20-295-3 TD), Hagerstown vs. Union City, Oct. 6.

.700 Jake Wiltrout (7-10-181-1 TD), Plainfield vs. Mt. Vernon (Fortville), Sept. 1.

.700 Jake Wiltrout (7-10-89-1 TD), Plainfield vs. Greenwood, Sept. 15.

PASSING TOUCHDOWNS

(4 minimum)

7 Brandon Dumford, Northeastern vs. Lapel, Sept. 1. Tied state record.

6 Brett Rhatigan, Lafayette Jefferson vs. New Castle, Oct. 13.

6 -- Mike Rhinehart, Homestead vs. Norwell, Oct. 6.

5 -- Morgan Conrad, West Washington vs. Brownstown Central, Oct. 13.

5 -- Adarius Gunn, River Forest vs. Lake Station Edison, Sept. 8.

5 -- Adarius Gunn, River Forest vs. North Newton, Sept. 22.

5 Brett Rhatigan, Lafayette Jefferson vs. Richmond, Oct. 6.

5 Brett Rhatigan, Lafayette Jefferson vs. Anderson Highland, Oct. 20.

5 Curt Rawlings, Clinton Central vs. Sheridan, Sept. 8.

5 Tim Schafer, Wheeler vs. Lake Station Edison, Aug. 18.

5 Jake Schiff, Evansville Mater Dei vs. Tell City, Nov. 3.

5 Adam Trueblood, North Daviess vs. Tecumseh, Oct. 20.

4 Mike Blosser, NorthWood vs. Bremen, Aug. 25.

4 John Brodgen, Hammond Morton vs. Calumet, Sept. 22.

4 Rance Fosdick, Sullivan vs. North Knox, Sept. 1.

4 Jay Cutler, Heritage Hills vs. Oakland City Wood Memorial, Sept. 1.

4 Brandon Dumford, Northeastern vs. Union City, Oct. 13.

4 Brad Greene, Owen Valley vs. Northview, Sept. 15.

4 -- Matt Hanselman, Norwell vs. Carroll (Fort Wayne), Sept. 1.

4 Dusty Hess, Winchester vs. Cambridge City Lincoln, Sept. 15.

4 Eric Hooks, North Central (Indianapolis) vs. Harrison (West Lafayette), Aug. 18.

4 Steve Howell, Southport vs. Columbus North, Sept. 15.

4 Dustin Huff, Martinsville vs. East Central, Aug. 25.

4 Phillip Johnson, Tell City vs. Princeton, Oct. 6.

4 Phillip Johnson, Tell City vs. Mitchell, Oct. 13.

4 Mark McGoun, Brownsburg vs. Connersville, Oct. 13.

4 Cory Menke, Southridge vs. Oakland City Wood Memorial, Sept. 29.

4 Joe Ness, Logansport vs. Lafayette Jefferson, Sept. 1.

4 Jeremy Newton, Linton-Stockton vs. Union (Dugger), Oct. 6.

4 Kelvin Norfleet, Harding vs. Fort Wayne North Side, Aug. 18.

4 Kelvin Norfleet, Harding vs. Fort Wayne Elmhurst, Sept. 1.

4 Kelvin Norfleet, Harding vs. Fort Wayne Concordia, Oct. 6.

4 -- Kirk Page, Mitchell vs. Linton-Stockton, Sept. 15.

4 Jarrod Phillips, DeKalb vs. New Haven, Sept. 1.

4 Bobby Pittman, Marion vs. Fort Wayne Snider, Oct. 20.

4 Todd Racine, Noblesville vs. Harrison (West Lafayette), Sept. 22.

4 Curt Rawlings, Clinton Central vs. Cascade, Oct. 27.

4 Jason Renn, Valparaiso vs. Crown Point, Sept. 22.

4 -- Brett Rhatigan, Lafayette Jefferson vs. Kokomo, Sept. 8.

4 -- Brett Rhatigan, Lafayette Jefferson vs. Muncie Central, Sept. 29.

4 -- Mike Rhinehart, Homestead vs. Carroll (Fort Wayne), Sept. 29.

4 -- Clayton Richard, McCutcheon vs. Brownsburg, Sept. 8.

4 Tim Schafer, Wheeler vs. Gary Wallace, Oct. 13.

4 Jake Schiff, Evansville Mater Dei vs. Indianapolis Broad Ripple, Aug. 19.

4 -- Jake Schiff, Evansville Mater Dei vs. Evansville Harrison, Sept. 23.

4 -- Jake Schiff, Evansville Mater Dei vs. Evansville Reitz, Oct. 13.

4 -- Jake Schiff, Evansville Mater Dei vs. Mitchell, Oct. 27.

4 -- Will Sullivan, Lebanon vs. Southmont, Sept. 22.

4 Kyle Surface, Rochester vs. Western, Oct. 20.

4 Elliot Vice, Southmont vs. North Putnam, Aug. 25.

4 Elliot Vice, Southmont vs. North Montgomery, Sept. 1.

4 Elliot Vice, Southmont vs. Tri-West Hendricks, Sept. 15.

4 Elliot Vice, Southmont vs. Frankfort, Sept. 29.

4 Mike Watson, Madison vs. South Dearborn, Aug. 25.

4 Mike Watson, Madison vs. Jennings County, Oct. 20.

4 -- Justin Wentzel, South Newton vs. Rensselaer Central, Aug. 18.

4 Clint Williams, Elwood vs. Mississinewa, Sept. 15.

4 Clint Williams, Elwood vs. Wabash, Sept. 22.

4 Clint Williams, Elwood vs. Alexandria, Oct. 6.

RECEIVING YARDAGE

(150 yards minimum)

310 Ben Morrow (11 receptions, 5 TD), West Washington vs. Brownstown Central, Oct. 13.

285 Sam Logan (11 receptions, 5 TD), South Newton vs. Caston, Sept. 29.

275 Travis Reynolds (12 receptions, 3 TD) Mitchell vs. Washington, Sept. 1.

268 Ben Stecker (7 receptions, 4 TD), Southridge vs. Oakland City Wood Memorial, Sept. 29.

250 Danny Gibson (14 receptions, 3 TD), Madison vs. Jennings County, Oct. 20.

238 Kyle Beck (4 receptions, 3 TD), West Lafayette vs. Lafayette Central Catholic, Aug. 18.

231 Brett Behrens (11 receptions, 3 TD), Wheeler vs. Gary Wallace, Oct. 13.

228 Rafael Price (5 receptions, 3 TD), River Forest vs. North Newton, Sept. 22.

227 Lucas Quinlin (10 receptions, 1 TD), Southport vs. Franklin Central, Oct. 13.

212 Andy Bright, Linton-Stockton vs. Tecumseh, Aug. 18.

211 Andy Brown (11 receptions, 2 TD), Marion vs. Fort Wayne Snider, Oct. 20.

209 Landon Hinman (8 receptions), DeKalb vs. New Haven, Sept. 1.

206 Pat Graham, Indianapolis Broad Ripple vs. Indianapolis Northwest, Aug. 25.

205 Dustin Deno (13 receptions, 1 TD), Lafayette Jefferson vs. McCutcheon, Aug. 18.

204 Danny Gibson (13 receptions, 2 TD), Seymour vs. Madison, Oct. 13.

204 Jeremy McCormick (7 receptions, 2 TD), North Montgomery vs. Lebanon, Sept. 15.

203 Patrick Mallory (9 receptions, 4 TD), Evansville Mater Dei vs. Evansville Reitz, Oct. 13.

201 Brandon Pullen (8 receptions 4 TD), Clinton Central vs. Sheridan, Sept. 8.

196 Dan Hartman (8 receptions, 2 TD), East Central vs. Shelbyville, Oct. 20.

193 Hakkeem Abdullah, Lawrence North vs. Joliet (Ill.) Catholic, Aug. 25.

193 Nevin Ashley (7 receptions), North Knox vs. Mitchell, Oct. 20.

192 Brett Behrens (5 receptions, 3 TD), Wheeler vs. North Newton, Oct. 6.

192 Travis Reynolds (12 receptions), Mitchell vs. Evansville Mater Dei, Oct. 27.

191 Brandon Clifton (8 receptions, 3 TD), McCutcheon vs. Brownsburg, Sept. 8.

187 Cole Flittner (12 receptions, 2 TD), Tipton vs. Indianapolis Scecina, Oct. 13.

186 Jared Schiff (8 receptions), Evansville Mater Dei vs. Brownstown Central, Nov. 10.

183 Danny Gibson (9 receptions, 1 TD), Madison vs. New Albany, Sept. 22.

183 Jared Schiff (6 receptions, 2 TD), Evansville Mater Dei vs. Evansville Harrison, Sept. 23.

180 Nick Morris (5 receptions, 2 TD), Cass vs. Eastern (Greentown), Sept. 22.

180 Micah Staley (13 receptions, 2 TD), Concord vs. Northridge, Oct. 20.

179 Tyler Clevenger (10 receptions, 1 TD), Winchester vs. Elwood, Aug. 18.

175 David Foster, Attica vs. Turkey Run, Oct. 13.

171 Brandon Clifton (11 receptions, 2 TD), McCutcheon vs. Muncie Southside, Oct. 13.

171 Anthony Howard (4 receptions, 3 TD), Lakeland vs. Central Noble, Oct. 13.

171 -- Derreck Parkevich, Logansport vs. New Castle, Oct. 6.

170 Brandon Clifton (7 receptions, 2 TD), McCutcheon vs. Zionsville, Sept. 1.

168 Bobby Likens (8 receptions, 1 TD), Wawasee vs. Carroll (Fort Wayne), Aug. 24.

167 Taylor Simonis (7 receptions, 2 TD), Westfield vs. Zionsville, Oct. 13.

165 Andrew Nellis (6 receptions), Evansville Central vs. Evansville Bosse, Sept. 22.

164 Brett Behrens (10 receptions), Wheeler vs. Cumberland (Ill.), Sept. 2.

163 Dustin Deno (7 receptions, 2 TD), Lafayette Jefferson vs. Harrison (West Lafayette), Aug. 25.

162 Keller (3 receptions, 2 TD), Lafayette Jefferson vs. Kokomo, Sept. 8.

160 Zach Wellsand (8 receptions, 2 TD), Chesterton vs. LaPorte, Sept. 8.

159 Billy Gibbs (11 receptions, 1 TD), Union County vs. South Decatur, Aug. 25.

157 -- T.J. Goodman (8 receptions, 1 TD), Fort Wayne Dwenger vs. Harding, Aug. 25.

157 -- Rafael Price, River Forest vs. Calumet, Aug. 18.

157 Matt Singleton (11 receptions, 1 TD), Homestead vs. Warsaw, Aug. 25.

156 Ryan Kaufman, Northeastern vs. Lapel, Sept. 1.

155 Sam Scheib (10 receptions, 1 TD, Southport vs. Pike, Oct. 21.

154 Torey Rauch (10 receptions), Southmont vs. Western Boone, Oct. 6.

153 Zach Gennicks, Linton-Stockton vs. North Knox, Sept. 29.

153 Derrick Parkevich (15 receptions, 1 TD), Logansport vs. Richmond, Oct. 13.

152 Kelly Martin (5 receptions, 1 TD), McCutcheon vs. Lafayette Jefferson, Aug. 18.

152 Billy Slama (6 receptions), Zionsville vs. Frankfort.

151 Ryan Hahaj (10 receptions), Fort Wayne Northrop vs. Fort Wayne Luers, Aug. 18.

RECEPTIONS

(8 minimum)

15 Derrick Parkevich, Logansport vs. Richmond, Oct. 13.

14 Danny Gibson, Madison vs. Jennings County, Oct. 20

13 Dustin Deno, Lafayette Jefferson vs. McCutcheon, Aug. 18.

13 Danny Gibson, Madison vs. Seymour, Oct. 13.

13 Travis Reynolds, Mitchell vs. West Washington, Oct. 6.

13 Micah Staley, Concord vs. Northridge, Oct. 20.

12 Andy Brown, Marion vs. Fort Wayne Snider, Oct. 20.

12 Brandon Clifton, McCutcheon vs. Muncie Southside, Oct. 13.

12 Brandon Clifton, McCutcheon vs. Plymouth, Nov. 3.

12 Cole Flittner, Tipton vs. Indianapolis Scecina, Oct. 14.

12 Kyle Powell, Franklin vs. Southport, Aug. 18.

12 Travis Reynolds, Mitchell vs. Washington, Sept. 1.

12 Travis Reynolds, Mitchell vs. Evansville Mater Dei, Oct. 27.

12 Sam Scheib, Southport vs. Franklin Central, Oct. 13.

11 -- Brett Behrens, Wheeler vs. Gary Wallace, Oct. 13.

11 Tyler Clevenger, Winchester vs. Hagerstown, Sept. 1.

11 Billy Gibbs, Union County vs. South Decatur, Aug. 25.

11 Bobby Likens, Wawasee vs. Goshen, Oct. 13.

11 Sam Logan, South Newton vs. Caston, Sept. 29.

11 Ben Morrow, West Washington vs. Brownstown Central, Oct.13.

11 -- Matt Singleton, Homestead vs. Warsaw, Aug. 25.

11 Travis Reynolds, Mitchell vs. Brownstown Central, Aug. 18.

11 Travis Reynolds, Mitchell vs. Tell City, Oct. 13.

10 -- Brett Behrens, Wheeler vs. Glenn, Oct. 20.

10 Tyler Clevenger, Winchester vs. Elwood, Aug. 18.

10 Ryan Hahaj, Fort Wayne Northrop vs. Fort Wayne Luers, Aug. 18.

10 Lucas Quinlin, Southport vs. Franklin Central, Oct. 13.

10 Torey Rauch, Southmont vs. Western Boone, Oct. 6.

10 Travis Reynolds (Mitchell vs. North Knox), Oct. 20.

10 -- Sam Scheib, Southport vs. Pike, Oct. 21.

10 -- Matt Singleton, Homestead vs. Norwell, Oct. 6.

10 Luke Thornton, South Adams vs. Woodlan, Oct. 20.

9 David Barrett, Kokomo vs. Lafayette Jefferson, Sept. 8.

9 Danny Gibson, Madison vs. New Albany, Sept. 22.

9 Bobby Likens, Wawasee vs. Mishawaka Marian, Oct. 6.

9 Patrick Mallory, Evansville Mater Dei vs. Evansville Reitz, Oct. 13.

9 Matt Miller, Mitchell vs. Brownstown Central, Aug. 18.

9 Derreck Parkevich, Logansport vs. Plymouth, Oct. 27.

9 J.D. Saucerman, North Knox vs. Pike Central, Aug. 18.

9 J.D. Saucerman, North Knox vs. North Daviess, Oct. 6.

9 Matt Singleton, Homestead vs. DeKalb, Sept. 22.

9 Matt Singleton, Homestead vs. Fort Wayne Snider, Nov. 3.

8 Brett Behrens, Wheeler vs. Cumberland (Ill.), Sept. 2.

8 Andy Bright, Linton-Stockton vs. Tecumseh, Aug. 18.

8 Chris Brunson, Evansville Reitz vs. Evansville Mater Dei, Oct. 13.

8 Brandon Clifton, McCutcheon vs. Brownsburg, Sept. 8.

8 T.J. Goodman, Fort Wayne Dwenger vs. Harding, Aug. 25.

8 Ryan Hahaj, Fort Wayne Northrop vs. Fort Wayne Luers, Aug. 18.

8 Dan Hartman, East Central vs. Shelbyville, Oct. 20.

8 Brian Kaufman, Northeastern vs. Union County, Sept. 29.

8 Andy Kissel, Evansville Reitz vs. Evansville Mater Dei, Oct. 13.

8 Eric Lambert, Logansport vs. Plymouth, Oct. 27.

8 Philo Lange, Park Tudor vs. Marshall (Ill.), Sept. 15.

8 Bobby Likens, Wawasee vs. Plymouth, Sept. 22.

8 Bobby Likens, Wawasee vs. Carroll (Fort Wayne), Aug. 24.

8 Patrick Mallory, Evansville Mater Dei vs. Evansville Bosse, Sept. 15.

8 Casey Nowinski, Andrean vs. Mishawaka Marian, Oct. 20.

8 Derreck Parkevich, Logansport vs. Marion, Sept. 15.

8 Derreck Parkevich, Logansport vs. Kokomo, Sept. 29.

8 Derreck Parkevich, Logansport vs. New Castle, Oct. 6.

8 J.D. Saucerman, North Knox vs. Newton (Ill.), Sept. 8.

8 J.D. Saucerman, North Knox vs. Mitchell, Oct. 20.

8 Todd Schafer, Wheeler vs. Glenn, Oct. 20.

8 Jared Schiff, Evansville Mater Dei vs. Evansville Bosse, Sept. 15.

8 Jared Schiff, Evansville Mater Dei vs. Brownstown Central, Nov. 10.

8 Zach Wellsand, Chesterton vs. LaPorte, Sept. 8.

8 Zach Wellsand, Chesterton vs. Valparaiso, Sept. 15.

8 Zach Wellsand, Chesterton vs. East Chicago Central, Oct. 20.

 

 

SCORING

(30 points minimum)

49 Josh Smith, Attica vs. North Central (Farmersburg), Oct. 6.

45 Josh Smith, Attica vs. Covington, Sept. 29.

42 Josh Smith, Attica vs. North Vermillion, Sept. 22.

41 Josh Smith, Attica, vs. Clinton Central, Nov. 10.

40 Tyler Radtke, Griffith vs. Hammond, Oct. 13.

38 Luke Seward, Frankfort vs. Crawfordsville, Sept. 1.

38 Josh Smith, Attica vs. Fountain Central, Sept. 15.

36 Clint Bobb, Seymour vs. Jeffersonville, Aug. 25.

36 Courtney Clency, Park Tudor vs. Indian Creek, Aug. 25.

36 Brian Lewis, Jasper vs. Mount Vernon, Oct. 13.

36 Otis Shannon, Indianapolis Cathedral vs. Franklin County, Oct. 13.

36 Matt Schmitt, Danville vs. Southmont, Sept. 8.

36 Matt Smith, Danville vs. Southmont, Sept. 8.

36 Chris Spillmann, Owen Valley vs. West Vigo, Sept. 29.

35 Josh Smith, Attica vs. Clinton Prairie, Aug. 25.

34 Mark Koppen, Kankakee Valley vs. River Forest, Sept. 1.

34 -- Ben Morrow, West Washington vs. Brownstown Central, Oct. 13

34 Josh Smith, Attica vs. Rockville, Sept. 8.

32 DeMarreo Campbell, Calumet vs. North Newton, Aug. 25.

32 Brandon Jones, Peru vs. Taylor, Sept. 8.

32 Robbi Petre, Clinton Central vs. Frankton, Nov. 3.

32 Luke Seward, Frankfort vs. Southmont, Sept. 29.

32 Josh Smith, Attica vs. South Putnam, Nov. 3.

32 Mike Viles, Mooresville vs. Franklin, Oct. 27.

30 Clint Bobb, Seymour vs. Columbus East, Sept. 1.

30 Matt Boston, McCutcheon vs. Anderson Highland, Sept. 29.

30 Shean Bosworth, Winchester vs. Cambridge City Lincoln, Sept. 14.

30 Rodney Byrnes, Indianapolis Ritter vs. Speedway, Sept. 8.

30 Rodney Byrnes, Indianapolis Ritter vs. Indianapolis Northwest, Sept. 15.

30 Rodney Byrnes, Indianapolis Ritter vs. Edinburgh, Sept. 22.

30 Jesse Fink, NorthWood vs. Northridge, Sept. 22.

30 Chad Frownfelter, Ben Davis vs. Terre Haute North, Oct. 13.

30 Sam Logan, South Newton vs. Caston, Sept. 29.

30 Patrick Mallory, Evansville Mater Dei vs. Mitchell, Oct. 27.

30 Seth Rainey, Mount Vernon vs. Gibson Southern, Aug. 18.

30 Mike Rhinehart, Homestead vs. Huntington North, Aug. 18.

30 Robbie Robinson, North Central (Indianapolis) vs. Richmond, Aug. 25.

30 Tyler Roth, Winamac vs. Knox, Aug. 18.

30 Tyler Roth, Winamac vs. Eastbrook, Oct. 27.

30 -- Brad Seiss, Warsaw vs. Wawasee, Sept. 29.

30 -- Brad Seiss, Warsaw vs. Concord, Oct. 13.

30 Sal Shabazz, South Bend Clay vs. South Bend Adams, Oct. 6.

30 Otis Shannon, Indianapolis Cathedral vs. Gary Wirt, Sept. 1.

30 Otis Shannon, Indianapolis Cathedral vs. Indianapolis Arlington, Oct. 6.

30 Chris Spillmann, Owen Valley vs. Brown County, Aug. 25.

30 Chris Spillmann, Owen Valley vs. Greencastle, Oct. 13.

30 Chris Trump, Hamilton Heights vs. Eastern (Greentown), Sept. 15.

30 Chris Trump, Hamilton Heights vs. Peru, Oct. 13.

30 Chris Trump, Hamilton Heights vs. Rushville, Oct. 20.

30 Damian Walker, Springs Valley vs. Oakland City Wood Memorial, Aug. 18.

30 Ben Wissel, Richmond vs. Logansport, Oct. 13.

INTERCEPTIONS

(3 minimum)

4 Kyndal Hashman, Columbus East vs. Floyd Central, Sept. 22.

4 Theron Schmid, Attica vs. Clinton Prairie, Aug. 25.

3 Andy Bolinger, Huntington North vs. Marion, Aug. 25.

3 Hunter Buchanan, Castle vs. Boonville, Aug. 25.

3 Taylor Clark, Carmel vs. Terre Haute North, Sept. 29.

3 Chase Cornils, Hagerstown vs. Winchester, Sept. 1.

3 Garrett Fisher, Hagerstown vs. Centerville, Sept. 29.

3 Rusty Hansen, North Putnam vs. Cascade, Sept. 15.

3 Kyndal Hashman, Columbus East vs. Columbus North, Aug. 25.

3 Nick Lain, Tell City vs. Washington, Sept. 22.

3 Eric Lewandowski, North Judson vs. Kankakee Valley, Sept. 22.

3 Theron Schmid, Attica vs. Rockville, Sept. 8.

3 Blake Schoen, Benton Central vs. Lafayette Central Catholic, Aug. 25.

3 Aaaron Schocke, Salem vs. Mitchell, Aug. 22.

3 Nick Scott, Danville vs. Frankfort, Sept. 22.

3 Kris Sexton, Westfield vs. Hamilton Heights, Aug. 19.

3 Brady Whitehead, Winchester vs. Cambridge City Lincoln, Sept. 15.