Teams are listed in bracket order within the sectional;
first team listed in each pairing is home team.
Game time:
Tickets: $5.00
DETERMINATION OF
SECTIONAL SITES
For first-round games, the team named first in the draw is
host school unless the two schools agree to switch the site.
The team without a home game in the first round will be the
host. Exception: A team that has a
first-round bye will always be the visitor for a second-round game. If both
teams were home or both were visitors in the first round, the team named first
in the draw will be the host.
The host team will be the team that has played the most away
sectional games. If both teams have played the same number of away games, the
team on top of the bracket (drawn first) will be the host.
SECTIONAL PAIRINGS
|
|
Chesterton 16, |
|
Round 2 |
|
|
Round 3 |
|
|
|
Penn 31, |
|
Round 2 |
|
Penn 50, |
Round 3 |
Penn 24, |
|
|
Carroll ( |
|
Round 2 |
Homestead 31, |
|
Round 3 |
|
Anderson Highland 23, Noblesville 30 |
|
Anderson 19, Lafayette |
Winner Game 1 (Anderson Highland-Noblesville)
vs. |
Round 2 |
|
Hamilton
Southeastern 16, Lafayette |
Round 3 |
|
|
Franklin Central 41, |
Warren Central 39,. |
|
Round 2 |
North Central
(Indpls.) 17, |
Warren Central 19,
Lawrence North 7 |
Round 3 |
Warren Central 50, North
Central (Indpls.) 10 |
|
|
|
Perry Meridian 42, |
Round 2 |
Ben Davis 48, |
Perry Meridian 23, |
Round 3 |
Ben Davis 49, Perry
Meridian 0 |
|
|
|
|
Round 2 |
|
Center Grove 14,
Terre Haute North 7 |
Round 3 |
Center Grove 35, |
Sectional 8 (7)
|
Castle 6, |
|
Winner Game 1(New
Albany-Jeffersonville) vs. |
Round 2 |
|
|
Round 3 |
|
Lowell 58, Gary Wallace 21 |
|
|
|
Round 2 |
|
|
Round 3 |
Lowell 34, Hobart 3 |
|
DeKalb 37, Northridge
21 |
Wawasee 47, |
East Noble 35, |
Round 2 |
|
East Noble 38, Wawasee 36 |
Round 3 |
East Noble 28, |
|
|
Bellmont 25, |
|
Round 2 |
|
|
Round 3 |
|
|
|
Greenfield-Central 15, |
|
Round 2 |
|
|
Round 3 |
|
Zionsville 9,
|
|
|
|
Round 2
|
Zionsville 31,
|
Roncalli 28,
|
Round 3
|
Roncalli 24, Zionsville 21
|
|
|
Northview 29, Mooresville
33 |
Winner Game 1 (Greenwood-Whiteland) vs.
Franklin Community |
Round 2 |
Mooresville 32, |
|
Round 3 |
Mooresville 28, |
|
Shelbyville 42, Madison 7 |
|
|
Round 2 |
|
East Central 28, |
Round 3 |
East Central 56, Columbus
East 7 |
|
|
Jasper 19, Boonville 0 |
Winner Game 1 ( |
Round 2 |
|
Floyd Central 38, |
Round 3 |
|
CLASS 3A
Andrean 48, Gary
Wirt 0 |
|
|
Griffith 56, Hammond |
Round 2 |
Andrean 35, |
Griffith 60, |
Round 3 |
Andrean 16, |
|
|
|
Winner Game 1 (Twin Lakes-West |
Round 2 |
|
|
Round 3 |
|
New Prairie 56, |
|
|
South Bend St. Joseph’s 48, West Noble 3 |
Round 2 |
NorthWood 32, New Prairie
17 |
South Bend St.
Joseph’s 35, Tippecanoe Valley 12 |
Round 3 |
NorthWood 22, South Bend St. Joseph’s 21 |
Norwell 47, |
Fort Wayne Bishop Luers
20, Maconaquah 12 |
Whitko 54, |
Leo 20, |
Round 2 |
Norwell 31, |
Whitko 22, |
Round 3 |
Norwell 28, Whitko 6 |
Mount |
Rushville 6, New |
Mississinewa 6, Blackford
20 |
Winner Game 1 ( |
Round 2 |
Blackford 27, New |
|
Round 3 |
Blackford 52, |
Brebeuf Jesuit 21, |
Indianapolis Bishop Chatard
40, |
|
Winner Game 1 (Brebeuf
Jesuit-West |
Round 2 |
|
|
Round 3 |
|
|
|
Corydon Central 0, |
Winner Game 1 (Greensburg-Edgewood) vs. |
Round 2 |
Batesville 17, |
|
Round 3 |
Batesville 34, |
Sullivan 42, Washington 6 |
|
|
Pike Central 7, Heritage Hills 65 |
Round 2 |
|
Heritage Hills 21, |
Round 3 |
Heritage Hills 37, |
CLASS 2A
Knox 0, Winamac 34 |
|
|
Gary Mann 6, North
Judson 53 |
Round 2 |
|
North Judson 23, |
Round 3 |
|
Glenn 7, Central Noble 24 |
Garrett 22, |
|
Eastside 33, |
Round 2 |
Garrett 19, Central
Noble 7 |
Jimtown 52, Eastside 6 |
Round 3 |
Garrett 28, Jimtown 6 |
Harding 47, Churubusco 0 |
Heritage 30, Cass 33 (2 ot) |
|
|
Round 2 |
Harding 48, Cass 20 |
Woodlan 26, |
Round 3 |
Harding 47, Woodlan 6 |
Madison-Grant 13, Bluffton 21 |
Eastbrook 71, |
|
|
Round 2 |
Eastbrook 39, Bluffton 6 |
Oak Hill 42, |
Round 3 |
Eastbrook 20, Oak Hill 10 |
South Vermillion 6, Cloverdale 34 |
Southmont 7, North Putnam 30 |
Tri-West Hendricks 48, Cascade 21 |
South Putnam 13, |
Round 2 |
North Putnam 33,
Cloverdale 0 |
Tri-West Hendricks
49, |
Round 3 |
Tri-West Hendricks 56,
North Putnam 14 |
Heritage Christian 7, Western Boone 39 |
Eastern (Greentown) 6, |
|
Northwestern 38, |
Round 2 |
Western Boone 14, |
|
Round 3 |
|
Lawrenceburg 20, Indian Creek 28 |
Triton Central 0, |
|
|
Round 2 |
Indian Creek 24, |
Brownstown Central
35, |
Round 3 |
Brownstown Central
34, Indian Creek 21 |
Tell City 7, North Posey 47 |
Mitchell 28, Southridge
51 |
North Knox 0, South Spencer 48 |
Winner Game 1 (Tell City-North Posey) vs.
Paoli |
Round 2 |
South Spencer 28, Southridge 0 |
North Posey 42, Paoli
6 |
Round 3 |
South Spencer 38,
North Posey 13 |
CLASS A
West Central 54, Culver Community 7 |
South Central (Union Mills) 21, |
LaVille 37, |
|
Round 2 |
West Central 32, |
LaVille 35, Whiting 14 |
Round 3 |
LaVille 35, West Central 6 |
Fremont 8, |
|
Southwood 37, Southern
Wells 18 |
Winner Game 1 (Fremont-Adams Central) vs. |
Round 2 |
Southwood 32, Triton 29 |
|
Round 3 |
|
Pioneer 18, |
Seeger 56, |
North White 6, Tri-County 21 |
Frontier 7, Caston
21 |
Round 2 |
Seeger 13, Pioneer 6 |
Caston 17, Tri-County 6 |
Round 3 |
Seeger 28, Caston 3 |
Frankton 40, Tri-Central 10 |
|
Lapel 63, |
Carroll (Flora) 20, Clinton Central 12 |
Round 2 |
Frankton 21,
Sheridan 3 |
Carroll (Flora) 20,
Lapel 14 |
Round 3 |
Carroll (Flora) 48,
Frankton 20 |
Sectional 37 (8)
|
Tri
27, Shenandoah 34 |
Northeastern
13, |
Knightstown
41, |
Round 2 |
Eastern Hancock 21, Shenandoah 20 |
Knightstown 14, Northeastern 13 |
Round 3 |
Eastern Hancock 13, Knightstown 7 |
|
|
|
Winner of Game 1 (Edinburgh-Monrovia) vs. Indianapolis Cardinal Ritter |
Round 2 |
Park Tudor 31, |
|
Round 3 |
|
|
|
North Central (Farmersburg) 25, Fountain
Central 26 |
Riverton Parke 40, North Vermillion 0 |
Round 2 |
|
Riverton Parke 20,
Fountain Central 0 |
Round 3 |
|
|
|
Linton-Stockton 54, Eastern Greene 6 |
|
Round 2 |
Tecumseh 28, |
Linton-Stockton 52, |
Round 3 |
Tecumseh 12,
Linton-Stockton 7 |
REGIONALS
Classes 2A and 4A:
Regional
host school will be sectional final game non-host, if applicable, or lowest sectional #. (i.e., Sectional 1 is lower than Sectional
2.)
Classes A, 3A and 5A:
Regional
host school will be sectional final game non-host, if applicable, or highest sectional #. (i.e., Sectional 2 is higher than Sectional
1.)
Game
time:
Tickets: $6.00
REGIONAL PAIRINGS
Class 5A
Game 1: Penn 23,
Portage 13
Game 2:
Game 3: Warren
Central 27, Ben Davis 20
Game 4: Center Grove
31,
Class 4A
Game 1: East Noble
20, Lowell 13
Game 2:
Game 3: Roncalli 35, Mooresville 14
Game 4: East Central
35,
Class 3A
Game 1:
Game 2: NorthWood 58, Norwell 0
Game 3:
Game 4: Heritage
Hills 16, Batesville 12
Class 2A
Game 1: Garrett 10,
Game 2: Harding 15, Eastbrook 7
Game 3: Tri-West
Hendricks 21,
Game 4: South
Spencer 19, Brownstown Central 6
Class A
Game 1: Adams
Central 50, LaVille 13
Game 2: Seeger 36, Carroll (Flora) 0
Game 3:
Game 4: Tecumseh 41,
SEMI-STATES
Classes 2A and 4A
Semi-State
host school will be regional non-host, if applicable, or highest sectional #.
(i.e., Sectional 2 is higher than Sectional 1)
Classes A, 3A and 5A
Semi-State
host school will be regional non-host, if applicable, or lowest sectional #.
(i.e., Sectional 1 is lower than Sectional 2)
Note: if
regional winner has not hosted either sectional final or regional, that school
will be the designated host.
Game
time:
Tickets: $7.00
SEMI-STATE PAIRINGS
Class 5A
Penn 62, Fort
Warren Central 30,
Center Grove 0
Class 4A
East Noble 42, Fort
Wayne Bishop Dwenger 28
Roncalli 30, East Central 29 (ot)
Class 3A
NorthWood 19,
Indianapolis Bishop
Chatard 24, Heritage Hills 3
Class 2A
Harding 45, Garrett
14
Tri-West Hendricks
28, South Spencer 14
Class A
Seeger 22,
STATE FINALS SCHEDULE:
Tickets: General Admission each day: $10.00
Season General Admission: $18.00
Friday,
November 28: Class A
Indpls. Ritter (11-2) vs. Seeger (14-0)
Class 2A
Harding (13-1) vs. Tri-West Hendricks (13-1)
Saturday,
November 29: Class 3A
NorthWood
(11-3) vs. Indpls. Chatard (13-1)
Class 4A
East Noble (14-0) vs. Roncalli
(11-3)
Class 5A
Penn (13-1) vs. Warren Central (12-2)