1999 SINGLE-GAME BESTS
As reported to the Indiana High School Athletic Association
(275 yards minimum)
489 -- Otis Shannon, Indianapolis Cathedral (48 carries, 4 TD) vs. Cincinnati LaSalle), Oct. 15. State record.
421 -- Clifton Jones (26 carries, 3 TD), Anderson vs. Kokomo, Oct. 15.
386 -- Justin Grinstead (32 carries, 5 TD), Greenfield-Central vs. Yorktown, Sept. 10.
384 -- Aaron Echols (20 carries, 6 TD), Calumet vs. Hammond Morton, Sept. 24.
378 -- Brandon Jones (35 carries, 5 TD), Peru vs. Taylor, Sept. 10.
370 -- Eric Quaglio (36 carries, 6 TD), Logansport vs. Anderson, Sept. 10.
364 -- Chris Spillmann (31 carries, 4 TD), Owen Valley vs. Sullivan, Sept. 24.
362 -- Ben Buening (30 carries, 6 TD), North Decatur vs. South Decatur, Oct. 8.
354 -- Scott Woodburn (27 carries, 4 TD), Mt. Vernon (Fortville) vs. Yorktown, Oct. 29.
343 -- Matt King (25 carries, 4 TD), Tipton vs. North Daviess, Sept. 3.
335 -- Martin Havens (30 carries, 4 TD), Highland vs. Griffith, Oct. 8.
331 -- Matt Simmons (35 carries, 5 TD), Eastern Hancock vs. Northeastern, Oct. 22.
327 -- Korey Mauck (5 TD), North Posey vs. Tecumseh, Oct. 15.
325 -- Clifton Jones (33 carries), Anderson vs. New Castle, Sept. 24.
324 -- Josh Bronaugh (19 carries, 3 TD), North Montgomery vs. Zionsville, Nov. 5.
324 -- Jessie Schubert (30 carries, 3 TD), Avon vs. McCutcheon, Aug. 27.
324 -- John Sum (51 carries, 3 TD), Crown Point vs. Chesterton, Oct. 8.
320 -- Jackson Rust (37 carries, 4 TD, North Putnam vs. Southmont, Aug. 27.
317 -- Jeff Barrett, Providence vs. Brebeuf, Sept. 3.
308 -- Josh Mills (36 carries, 3 TD), Delphi vs. Peru, Oct. 15.
307 -- Geritt Guillaume (29 carries, 4 TD), Knightstown vs. Lapel, Oct. 8.
306 -- Colby Gray, Delta vs. Yorktown, Sept. 17.
303 -- Courtney Clency (27 carries, 4 TD), Park Tudor vs. Milan, Sept. 10.
303 -- Luther Stroder (37 carries, 4 TD), Indianapolis Northwest vs. Providence, Oct. 1.
302 -- Luke Seward (30 carries, 4 TD), Frankfort vs. Southmont, Oct. 1.
300 -- Andy Grubbs (49 carries); Connersville vs. Jay County, Oct. 22.
297 -- Luke Seward (26 carries, 4 TD), Frankfort vs. Tri-West Hendricks, Oct. 8.
297 -- Otis Shannon (33 carries, 5 TD), Indianapolis Cathedral vs. Seymour, Nov. 19.
293 -- Chris Lamb (22 carries, 4 TD), Mississinewa vs. Frankton, Sept. 3.
285 -- Brandon Haughey (32 carries, 4 TD), Westfield vs. Northwestern, Oct. 1.
283 -- Evan Edwards (22 carries, 4 TD), East Noble vs. Bellmont, Oct. 15.
281 -- Tom Pappas (40 carries), Portage vs. Chesterton, Sept. 24.
280 -- Jeremy Fairrow (38 carries, 3 TD), Evansville Central vs. Evansville North, Oct. 15.
280 -- Josh Peden (27 carries, 4 TD), Manchester vs. Northfield, Oct. 15.
277 -- Rickey McKenzie (23 carries, 5 TD), Concord vs. Elkhart Memorial, Aug. 27.
277 -- Chris Spillmann, Owen Valley vs. South Putnam, Aug. 20.
276 -- Andy Grubbs, Connersville vs. Jay County, Oct. 8.
276 -- Otis Shannon (41 carries), Indianapolis Cathedral vs. Indianapolis Broad Ripple, Sept. 17.
275 -- Antonio Hickerson (19 carries, 4 TD), Jeffersonville vs. Jennings County, Oct. 15.
275 -- Otis Shannon (26 carries, 4 TD), Indianapolis Cathedral vs. Evansville North, Nov. 13.
PASSING YARDAGE
(275 yards minimum)
447 -- Jake Schiff (30-44-4 TD, Evansville Mater Dei vs. Danville, Nov. 20.
434 -- Jake Schiff (15-21-4 TD), Evansville Mater Dei vs. Owensboro (Ky.) Catholic, Oct. 1.
402 -- Kenny Sanders (10-12, 5 TD), Indianapolis Broad Ripple vs. Indianapolis Northwest, Aug. 27.
399 -- Jim Oliver (27-41-399-4 TD), Portage vs. Lake Central, Oct.29.
373 -- Mike Rhinehart (21-37-3 TD), Homestead vs. Norwell, Oct. 8.
368 -- Nathan Gibson (13-26-5 TD), Northwestern vs. Western, Sept. 10.
366 -- Justin Rummel (25-33-4 TD), Pendleton Heights vs. Indianapolis Manual, Oct. 15.
361 -- Nathan Gibson (26-45-3 TD), Northwestern vs. Westfield, Oct. 1.
359 -- Kirk Page (15-33, 4 TD), Mitchell vs. Perry Central, Oct. 1.
355 -- Brandon Dumford (14-26), Northeastern vs. Eastern Hancock, Oct. 22.
353 -- Kenny Sanders (25-46-3 TD), Indianapolis Broad Ripple vs. Warren Central, Oct. 22.
350 -- Jim Olds (18-29-4 TD), Lafayette Jefferson vs. New Castle, Oct. 15.
349 -- Will Sullivan (15-31-4 TD), Lebanon vs. Plainfield, Aug. 20.
343 -- Jake Schiff (18-39-3 TD), Evansville Mater Dei vs. Evansville Harrison, Sept. 24.
342 -- Tony Fenoglio (16-29-3 TD), Terre Haute South vs. Carmel, Oct. 15.
342 - Steve Sutherland (12-16-3 TD), Bloomington South vs. Southport, Oct. 15.
339 -- Levi McCandless (7-30-2 TD), Southmont vs. Frankfort, Oct. 1.
339 -- Mike Rhinehart (22-47-1 TD), Homestead vs. Marion, Oct. 29.
338 -- Jake Schiff (19-33-2 TD), Evansville Mater Dei vs. Evansville Memorial, Sept. 4.
333 -- Jake Schiff (20-40-4 TD), Evansville Mater Dei vs. Castle, Oct. 9.
326 -- Jim Oliver (19-29-3 TD), Portage vs. Hobart, Sept. 3.
330 -- Chris Bass (20-40-1 TD), Madison vs. New Albany, Sept. 24.
330 -- Brant Fowler (15-31-330-4 TD), Concord vs. South Bend Clay, Oct. 29.
330 -- Brett Garrard (19-30-6 TD), Brownsburg vs. Hamilton Southeastern, Sept. 24.
324 -- Kenny Sanders (13-25-3 TD), Indianapolis Broad Ripple vs. Evansville Central, Oct. 8.
320 -- Ryan Mathew (16-27-2 TD), Yorktown vs. Rushville, Oct. 15.
315 -- Justin Plummer, New Palestine vs. Yorktown, Sept. 24.
310 -- Clayton Richard (19-25-3 TD), McCutcheon vs. Jay County, Oct. 15.
305 -- James Olds (11-25-3 TD), Lafayette Jefferson vs. Anderson, Oct. 22.
303 -- Ben Bevill (18-34-0 TD), Hammond Morton vs. Hammond Gavit, Sept. 17.
299 -- Ryan Mathew (23-34-2 TD), Yorktown vs. Greenfield-Central, Sept. 10.
297 -- Matt Lanferman (15-26-4 TD), Milan vs. Park Tudor, Sept. 10.
296 -- Phillip Johnson (17-32), Tell City vs. Washington, Sept. 24.
291 -- Chris Balk (14-22-5 TD), Covington vs. Riverton Parke, Oct. 15.
291 -- Brandon Dumford, Northeastern vs. Union County, Oct. 1.
291 -- Clayton Richard (23-51), McCutcheon vs. Avon, Aug. 27.
287 -- Jake Gennicks (8-14-4 TD), Linton-Stockton vs. North Knox, Oct. 1.
287 -- Damon Smith (11-18-5 TD), South Decatur vs. Indian Creek, Oct. 15.
285 -- Kevin Boyd (14-23-2TD), Highland vs. Hammond Gavit, Aug. 27.
281 -- Tony Fenoglio (17-31-1 TD), Terre Haute South vs. Ben Davis, Sept. 10.
281 -- Richard Gist (14-24-3 TD), South Putnam vs. Owen Valley, Aug. 20.
281 -- Kenny Sanders, Indianapolis Broad Ripple vs. Indianapolis Tech, Sept. 10.
279 -- Scott Garver (19-27-3 TD), Decatur Central vs. Columbus North, Sept. 17.
279 -- Kirk Page (11-16-4 TD), Mitchell vs. West Washington, Oct. 8.
276 -- Scott Garver (14-17-2 TD), Decatur Central vs. Southport, Sept. 10.
275 -- Kirk Page (25-52-2 TD), Mitchell vs. Brownstown Central, Aug. 20.
PASSING PERCENTAGE
(.700 minimum with a minimum of 10 attempts)
.923 -- Jay Cutler (12-13-215-2 TD), Heritage Hills vs. Boonville, Aug. 27.
.909 -- Kevin Clark (10-11-189), Rochester vs. Whitko, Oct. 8.
.909 -- Jacob Everett (10-11-241-4 TD), Delta vs. Jay County, Aug. 21.
.909 -- Nick Garver (10-11-146-1 TD), Cascade vs. Tri-Central, Oct. 22.
.900 -- Chris Balk (9-10), Covington vs. North Central Farmersburg, Sept. 24.
.900 -- Wes Criswell (9-10-211-3 TD), Monrovia vs. Speedway, Sept. 17.
.833 -- Tom Wright (10-12-156-3 TD), Southwood vs. Whitko, Sept. 3.
.823 -- Scott Garver (14-17-276-2 TD), Decatur Central vs. Southport, Sept. 10.
.818 -- Brant Fowler (9-11-179-3 TD), Concord vs. Wawasee, Sept. 10.
.800 -- Andrew Dailey (8-10-271), South Decatur vs. Union County, Aug. 27.
.800 -- Jake Schiff (8-10-107-3 TD), Evansville Mater Dei vs. North Knox, Oct. 22.
.800 -- Jake Schiff (16-20-261-4 TD), Evansville Mater Dei vs. Southridge, Nov. 5.
.800 -- Andy Yoder (8-10), Goshen vs. South Bend St. Joseph's, Sept. 3.
.800 -- Greg Seiss (8-10), Warsaw vs. Gary Wallace, Sept. 10.
.777 -- Steve Sutherland (21-27-239-2 TD), Bloomington South vs. Martinville, Nov. 5.
.769 -- Chris Balk (10-13-185-5 TD), Covington vs. Turkey Run, Oct. 8.
.769 -- Jake Gennicks (10-13-194-4 TD), Linton-Stockton vs. North Central (Farmersburg), Sept. 3.
.769 -- Richard Gist (10-13-254-4 TD), South Putnam vs. North Putnam, Sept. 10.
.764 -- Kevin Boyd (13-17-236-3 TD), Highland vs. Munster, Oct. 1.
.764 -- Brad Bultemeier (13-17-155-3 TD), Heritage vs. Bluffton, Oct. 1.
.764 -- Jake Schiff (26-34-227-3 TD), Evansville Mater Dei vs. Evansville North, Sept. 10.
.760 -- Clayton Richard (19-25-310-3 TD), McCutcheon vs. Jay County, Oct. 15.
.757 -- Justin Rummel (25-33-4 TD), Pendleton Heights vs. Indianapolis Manual, Oct. 15
.750 -- Jason Cheecks (9-12-181-1 TD), Jeffersonville vs. Floyd Central, Sept. 17.
.750 -- Kirk Page (21-28-186-1 TD), Mitchell vs. Tell City, Oct. 15.
.750 -- Brandon Shultz (9-12-261-3 TD), Fremont vs. Churubusco, Oct. 1.
.750 -- Joel Steele (12-16-3 TD), South Bend Clay vs. South Bend LaSalle, Aug. 20.
.750 -- Steve Sutherland (12-16-342-3 TD), Bloomington South vs. Southport, Oct. 15.
.741 -- Jake Schiff (23-31-270-4 TD), Evansville Mater Dei vs. Evansville Reitz, Oct. 15.
.740 -- Jim Oliver (20-27-264-2 TD), Portage vs. Michigan City, Oct. 1.
.739 -- David Eads (17-23-237-3 TD), Franklin vs. Bloomington North, Aug. 27.
.733 -- Richard Gist (11-15-118-1 TD), South Putnam vs. Greencastle, Sept. 17.
.727 -- Isaac Seevers (8-11-204-2 TD), Angola vs. Lakeland, Sept. 17.
.714 -- Tom Wright (10-14), Southwood vs. Whitko, Sept. 3.
.714 -- Jake Schiff (15-21-434- 4 TD), Evansville Mater Dei vs. Owensboro (Ky.) Catholic, Oct. 1.
.709 -- Jake Schiff (22-31), Evansville Mater Dei vs. Evansville Memorial, Sept. 4.
.703 -- Scott Garver (19-27-283-3 TD), Decatur Central vs. Columbus North, Sept. 17.
.700 -- Adam Etienne (7-10-143-2 TD), Perry Central vs. Charlestown, Sept. 10.
.700 -- Nick Fields (7-10-173-4 TD), Seymour vs. Floyd Central, Sept. 10.
.700 -- Trent Metzger (7-10-195-1 TD), West Central vs. Frontier, Oct. 1.
PASSING TOUCHDOWNS
(4 minimum)
6 -- Brett Garrard, Brownsburg vs. Hamilton Southeastern, Sept. 24.
6 -- Jason Reese, North Montgomery vs. Tri-West Hendricks, Sept. 10.
5 -- Chris Balk, Covington vs. Turkey Run, Oct. 8.
5 -- Chris Balk, Covington vs. Riverton Parke, Oct. 15.
5 -- David Eads, Franklin vs. Whiteland, Sept. 17.
5 -- Nathan Gibson, Northwestern vs. Western, Sept. 10.
5 -- Nathan Gibson, Northwestern vs. Cass, Oct. 29.
5 -- Nick Hamilton, Adams Central vs. South Central (Union Mills), Sept. 10.
5 -- Kirk Page, Mitchell vs. Washington, Sept. 3.
5 -- Kenny Sanders, Indianapolis Broad Ripple vs. Indianapolis Northwest, Aug. 27.
5 -- Kenny Sanders, Indianapolis Broad Ripple vs. Indianapolis Manual, Oct. 1.
5 -- Greg Seiss, Warsaw vs. Gary Wallace, Sept. 10.
4 -- Eric Anthrop, Lafayette Central Catholic vs. Frontier, Oct. 29.
5 -- Damon Smith, South Decatur vs. Indian Creek, Oct. 15.
4 -- Nick Bachman, Chesterton vs. Crown Point, Oct. 8.
4 -- Bill Barkimer, New Haven vs. Fort Wayne Concordia, Oct. 29.
4 -- Kevin Boyd, Highland vs. Hammond Morton, Oct. 15.
4 -- Jason Cencelewski, Penn vs. Valparaiso, Aug. 20.
4 -- Blair Crawford, Kokomo vs. Logansport, Oct. 1.
4 -- Josh Etienne, Perry Central vs. Corydon Central, Aug. 20.
4 -- Josh Etienne, Perry Central vs. Clarksville, Nov. 12.
4 -- Jacob Everett, Delta vs. Jay County, Aug. 21.
4 -- Tonty Fenoglio, Terre Haute South vs. North Central (Indianapolis), Oct. 1.
4 -- Nick Fields, Seymour vs. Floyd Central, Sept. 10.
4 -- Brant Fowler, Concord vs. South Bend Clay, Oct. 29.
4 -- Scott Garver, Decatur Central vs. Indianapolis Northwest, Aug. 20.
4 -- Jake Gennicks, Linton-Stockton vs. North Central (Farmersburg), Sept. 3.
4 -- Jake Gennicks, Linton-Stockton vs. North Knox, Oct. 1.
4 -- Nathan Gibson, Northwestern vs. Peru, Oct. 8.
4 -- Richard Gist, South Putnam vs. North Putnam, Sept. 10.
4 -- Nick Hamilton, Adams Central vs. Leo, Sept. 3.
4 -- Matt Langferman, Milan vs. Park Tudor, Sept. 10.
4 -- Ryan Mathew, Yorktown vs. Rushville, Oct. 15.
4 -- Levi McCandless, Southmont vs. North Putnam, Aug. 27.
4 --Jeff Miller, Elkhart Central vs. Griffith, Aug. 20.
4 -- Jim Olds, Lafayette Jefferson vs. New Castle, Oct. 15.
4 -- Jim Oliver, Portage vs. Merrillville, Sept. 10.
4 -- Jim Oliver, Portage vs. Lake Central, Oct. 29.
4 -- Kirk Page, Mitchell vs. Perry Central, Oct. 1.
4 -- Kirk Page, Mitchell vs. West Washington, Oct. 8.
4 -- Jarrod Phillips, DeKalb vs. Bellmont, Oct. 8.
4 -- Justin Rummel, Pendleton Heights vs. Indianapolis Manual, Oct. 15.
4 -- Jake Schiff, Evansville Mater Dei vs. Evansville Memorial, Sept. 4.
4 -- Jake Schiff, Evansville Mater Dei vs. Owensboro (Ky.) Catholic, Oct. 1.
4 -- Jake Schiff, Evansville Mater Dei vs. Evansville Reitz, Oct. 15.
4 -- Jake Schiff, Evansville Mater Dei vs. Southridge, Nov. 5.
4 -- Jake Schiff, Evansville Mater Dei vs. Danville, Nov. 20.
4 -- Greg Seiss, Warsaw vs. Gary Wallace, Sept. 10.
4 -- Will Sullivan, Lebanon vs. Plainfield, Aug. 20.
RECEIVING YARDAGE
(150 yards minimum)
268 -- Chad Mathews, South Decatur vs. Union County, Aug. 27.
256 -- Ben Steckler (7 receptions, 2 TD), Southridge vs. North Posey, Sept. 24.
221 -- Ryan Kaufman, Northeastern vs. Eastern Hancock, Oct. 22.
209 -- Kevin Godbold (5 receptions, 2 TD), Evansville Memorial vs. Jasper, Aug. 20.
208 -- Patrick Graham (4 TD), Indianapolis Broad Ripple vs. Indianapolis Northwest, Aug. 27.
206 -- John Perrine (9 receptions, 2 TD), Sheridan vs. Zionsville, Oct. 1.
206 -- Kern Wood (6 receptions, 2 TD), Franklin Central vs. Bloomington North, Sept. 17.
204 -- Daniel Martin (5 receptions, 2 TD), Concord vs. South Bend Clay, Oct. 29.
203 -- Ryan Kaufman, Northeastern vs. Union City, Oct. 15.
197 -- Ryan Hixson (9 receptions, 4 TD), Milan vs. Park Tudor, Sept. 10.
193 -- Derek Conley (6 receptions, 2 TD), Elkhart Memorial vs. Michigan City, Oct. 22.
189 -- Annon Gaerte (5 receptions, 2 TD), Manchester vs. Whitko, Sept. 10.
186 -- Ryan Harber (10 receptions, 1 TD), Homestead vs. Marion, Oct. 29.
185 -- Ryan Hixson (7 receptions, 4 TD), Milan vs. North Decatur, Sept. 17.
178 -- Travis Reynolds (15 receptions), Mitchell vs. Linton-Stockton, Sept. 18.
178 -- Jovan Witherspoon (11 receptions, 1 TD), Fort Wayne Luers vs. Fort Wayne South Side, Sept. 3.
176 -- Brian Webster (10 receptions, 2 TD), New Palestine vs. Triton Central, Sept. 10.
171 -- Dustin Deno (10 receptions, 2 TD), Lafayette Jefferson vs. New Castle, Oct. 15.
170 -- Brandon Clifton (7 receptions, 2 TD), McCutcheon vs. Noblesville, Sept. 17.
169 -- Tom Willis (10 receptions), Pike Central vs. North Knox, Aug. 20.
166 -- Nick Frey (4 receptions, 2 TD), Jeffersonville vs. Columbus East, Oct. 8.
160 -- Chad Mathews (10 receptions, 4 TD), South Decatur vs. Indian Creek, Oct. 15.
160 -- John Perrine (5 receptions), Sheridan vs. Westfield, Sept. 10.
159 -- Nathan Floyd (9 receptions), Angola vs. Eastside, Oct. 1.
159 -- Brian Webster (7 receptions), New Palestine vs. Yorktown, Sept. 24.
156 -- Ryan Hixson (6 receptions, 2 TD), Milan vs. Indian Creek, Sept. 24.
156 -- Ryan Kaufman, Northeastern vs. Union County, Oct. 1.
155 -- Zach Hill (7 receptions, 2 TD), Penn vs. South Bend Clay, Oct. 1.
155 -- David Lewis (5 receptions, 1 TD), Terre Haute South vs. Carmel, Oct. 15. \
154 -- Cory Kinney (8 receptions) vs. Noblesville, Oct. 1.
152 -- Brian O'Neil (4 receptions, 2 TD), South Bend Clay vs. Concord, Oct. 29.
151 -- Curt Garwood (9 receptions, 3 TD), Adams Central vs. Southern Wells, Oct. 1.
151 -- Andy Hardie (5 receptions, 3 TD), Northwestern vs. Western, Sept. 10.
151 -- Aaron Murphy (9 receptions, 1 TD), Bloomington South vs. Center Grove, Oct. 22.
151 -- Tyler Stoppenhagen, New Haven (8 receptions, 4 TD) vs. Fort Wayne Concordia, Oct. 29.
150 -- Brandon Clifton (6 receptions, 3 TD), McCutcheon vs. Jay County, Oct. 15.
150 -- Justin Elpers (8 catches), Evansville Mater Dei vs. Evansville Harrison, Sept. 24.
150 -- Ryan Jackson (8 catches), Marion vs. Kokomo, Oct. 8.
RECEPTIONS
(8 minimum)
15 -- Travis Reynolds, Mitchell vs. Linton-Stockton, Sept. 18.
13 -- Travis Reynolds, Mitchell vs. Brownstown Central, Aug. 20.
11 -- Justin Elpers, Evansville Mater Dei vs. Danville, Nov. 20.
11 -- Jovan Witherspoon, Fort Wayne Luers vs. Fort Wayne South Side, Sept. 3.
10 -- Justin Elpers, Evansville Mater Dei vs. Evansville North, Sept. 10.
10 -- James Ford, Churubusco vs. West Noble, Oct. 15.
10 -- Matt Harber, Homestead vs. Marion, Oct. 29.
10 -- Travis Reynolds, Mitchell vs. Tell City, Oct. 15.
10 -- Andrew Rosborough, Northwestern vs. Westfield, Oct. 1.
10 -- Jared Schiff, Evansville Mater Dei vs. Evansville Reitz, Oct. 15.
10 -- Ben Waldron, Highland vs. Hammond Morton, Oct. 15.
10 -- Brian Webster, New Palestine vs. Triton Central, Sept. 10.
10 -- Zach Wellsand, Chesterton vs. Valparaiso, Oct. 22.
10 -- Tom Willis, Pike Central vs. North Knox, Aug. 20.
9 -- Garrett Boston, McCutcheon vs. Avon, Aug. 27.
9 -- Brandon Clifton, McCutcheon vs. Plymouth, Nov. 5.
9 -- Byron Dennis, Hammond vs. Highland, Sept. 3.
9 -- Dustin Faulstick, Heritage vs. Woodlan, Sept. 3.
9 -- Curt Garwood, Adams Central vs. Southern Wells, Oct. 1.
9 -- Ryan Hixson, Milan vs. Park Tudor, Sept. 10.
9 -- Ryan Hixson, Milan vs. North Decatur, Oct. 29.
9 -- Ryan Hixson, Milan vs. Clarksville, Nov. 5.
9 -- Ross Kelser, Warsaw vs. Tippecanoe Valley, Aug. 27.
9 -- Jeff Ham, Beech Grove vs. Whiteland, Sept. 3.
9 -- Cory Kinney, Hamilton Southeastern vs. Anderson Highland, Oct. 22.
9 -- Aaron Murphy, Bloomington South vs. Center Grove, Oct. 22.
9 -- John Perrine, Sheridan vs. Zionsville, Oct. 1.
9 -- Torey Rauch, Southmont vs. Western Boone, Oct. 8.
9 -- Brandon Rush, Southmont vs. Lebanon, Sept. 24.
9 -- Brian Shomali, Beech Grove vs. Greenwood, Sept. 24.
9 - Ryan Stahl, Anderson Highland vs. Noblesville, Oct. 29.
9 -- Zach Wellsand, Chesterton vs. Valparaiso, Oct. 22.
9 -- Jeremy White, Indianapolis Broad Ripple vs. Evansville Central, Oct. 8.
8 -- Ben Darnell, Angola vs. Fort Wayne Concordia, Oct. 22.
8 -- Nathaniel Diener, Northfield vs. Oak Hill, Oct. 1.
8 -- Nick Elliott, Lebanon vs. Crawfordsville, Oct. 1.
8 -- Justin Elpers, Evansville Mater Dei vs. Evansville Harrison, Sept. 24.
8 -- Patrick Graham, Indianapolis Broad Ripple vs. Warren Central, Oct. 22.
8 -- Andy Hardie, Northwestern vs. Cass, Oct. 29.
8 -- Kyle Heiderlberger, Perry Meridian vs. Martinsville, Aug 27.
8 -- Cory Kinney, Hamilton Southeastern vs. Noblesville, Oct. 1.
8 -- Adam Mason, Southmont vs. Lebanon, Sept. 24.
8 -- Andrew Michael, Jay County vs. McCutcheon, Sept. 25.
8 -- Aaron Murphy, Bloomington South vs. Martinsville, Nov. 5.
8 -- Zach Page, Tell City vs. Mount Vernon, Oct. 1.
8 -- James Ramirez, Portage vs. Lake Central, Oct. 29.
8 -- Matt Singleton, Homestead vs. Norwell, Oct. 8.
8 -- Tyler Stoppenhagen, New Haven vs. Fort Wayne Concordia, Oct. 29.
8 -- Scott Penick, Indianapolis Broad Ripple vs. Warren Central, Oct. 22.
8 -- Zach Wellsand, Chesterton vs. LaPorte, Sept. 10.
8 -- Jovan Witherspoon, Fort Wayne Luers vs. Fort Wayne North Side, Sept. 17.
SCORING
(30 points minimum)
48 -- Mitch Clayton, Lafayette Central Catholic vs. Clinton Prairie, Oct. 15.
44 -- Jesse Parsley, Cascade vs. Tri-Central, Oct. 22.
41 -- Chad Mathews, South Decatur vs. Indian Creek, Oct. 15.
40 -- Jeremy Fairrow, Evansville Central vs. Indianapolis Broad Ripple, Oct. 8.
38 -- Ben Buening, North Decatur vs. South Decatur, Oct. 8.
38 -- Rodney Byrnes, Indianapolis Ritter vs. Cascade, Oct. 29.
38 -- Eric Quaglio, Logansport vs. Anderson, Sept. 10.
36 -- Harold Alumbaugh, North Central (Farmersburg) vs. Riverton Parke, Oct. 1.
36 -- Ben Buening, North Decatur vs. Edinburgh, Aug. 27.
36 -- Aaron Echols, Calumet vs. Hammond Morton, Sept. 24.
36 -- Justin Grinstead, Greenfield-Central vs. Yorktown, Sept. 10.
36 -- Martin Havens, Highland vs. Hammond, Sept. 3.
36 -- Aaron James, Perry Central vs. Oakland City Wood Memorial, Oct. 29.
36 -- Brett Lambert, North Judson vs. Rensselaer, Sept. 10.
36 -- Clint Marshall, Southwood vs. Wabash, Aug. 28.
34 -- Blair DeCraene, Mishawaka vs. South Bend Riley, Oct. 1.
34 -- Rickey McKenzie, Concord vs. Wawasee, Oct. 22.
34 -- Otis Shannon, Indianapolis Cathedral vs. Indianapolis Tech, Oct. 1.
34 -- Chris Spillmann, Owen Valley vs. Northview, Oct. 15.
32 -- Colby Gray, Delta vs. Yorktown, Sept. 17.
32 -- Otis Shannon, Indianapolis Cathedral vs. Seymour, Nov. 19.
30 -- Larry Bostic, Fort Wayne South Side vs. Fort Wayne Elmhurst, Oct. 15.
30 -- Mitch Clayton, Lafayette Central Catholic vs. Frontier, Oct. 29.
30 -- Mitch Clayton, Lafayette Central Catholic vs. Culver Community, Nov. 12.
30 -- Courtney Clency, Park Tudor vs. Milan, Sept. 10.
30 -- Courtney Clency, Park Tudor vs. Marshall (Ill.), Sept. 17.
30 -- Derrick Ellis, Indianapolis Arlington vs. Franklin Central, Oct. 29.
30 -- Jeremy Fairrow, Evansville Central vs. New Albany, Oct. 22.
30 -- Tedric Harwell, Elkhart Central vs. Mishawaka, Sept. 10.
30 -- Clint Himsel, Danville vs. North Putnam, Sept. 17.
30 -- Clint Himsel, Danville vs. Evansville Mater Dei, Nov. 20.
30 -- Robert Jackson, South Bend Clay vs. South Bend LaSalle, Aug. 20.
30 -- Robert Jackson, South Bend Clay vs. Elkhart Memorial, Oct. 15.
30 -- Aaron James, Perry Central vs. Oakland City Wood Memorial, Oct. 29.
30 -- Greg Jarrett (5 TD receptions), North Montgomery vs. Tri-West Hendricks, Sept. 10.
30 -- Brandon Jones, Peru vs. Taylor, Sept. 10.
30 -- Clifton Jones, Anderson vs. New Castle, Sept. 24.
30 -- Eric Kress, Heritage Hills vs. North Posey, Sept. 17.
30 -- Chris Lamb, Mississinewa vs. Wabash, Oct. 15.
30 -- Drew Leer, Lakeland vs. Garrett, Oct. 1.
30 -- Korey Mauck, North Posey vs. Tecumseh, Oct. 15.
30 -- Josh Smith, Attica vs. North Vermillion, Oct. 29.
30 -- Chris Spillmann, Owen Valley vs. South Vermillion, Sept. 3.
30 -- Chris Spillmann, Owen Valley vs. Sullivan, Sept. 24.
30 -- Tyler Stoppenhagen, New Haven vs. Fort Wayne Concordia, Oct. 29.
30 -- Zach Wagner, Perry Central vs. Charlestown, Sept. 10.
INTERCEPTIONS
(3 minimum)
5 -- Derek Peter, Perry Central vs. North Harrison, Aug. 27. Tied state record.
4 -- Matt Harber, Homestead vs. Columbia City, Sept. 10.
4 -- Chris Riley, Hammond Gavit vs. Hammond Clark, Sept. 10.
4 -- Sergio Sanchez, Hammond Morton vs. Whiting, Sept. 10.
4 -- Ramsey Smith, Clinton Prairie vs. Tri-Central, Sept. 10.
3 -- Marques Keys, Lafayette Jefferson vs. Anderson, Oct. 22.
3 -- Tim Licciardone, Hammond Gavit vs. Hammond Clark, Sept. 10.
3 -- Kevin Middlesworth, Eastern (Greentown) vs. Westfield, Aug. 27.
3 -- Terrance Sevion, Muncie Southside vs. Connersville, Oct. 1.
3 -- Scott Voorhis, Eastern (Greentown) vs. Oak Hill, Aug. 20.