1999 Sectional Results & Championship Pairings
Results as reported to the IHSAA
CLASS 5A
Sectional 1
First-Round Results
Valparaiso 21, Chesterton 17.
East Chicago Central 38, Crown Point 35.
Lake Central 60, Gary Wallace 0.
Portage 17, Merrillville 7.
Second-Round Results
East Chicago Central 14, Valparaiso 0.
Lake Central 30, Portage 27.
Championship
Lake Central (7-4) at East Chicago (6-5).
Sectional 2
First-Round Results
Michigan City 19, Elkhart Memorial 18.
Penn 51, Warsaw 15.
LaPorte 26, South Bend Riley 20.
Mishawaka 36, Elkhart Central 33.
Second-Round Results
Penn 56, Michigan City 14.
LaPorte 24, Mishawaka 12.
Championship
LaPorte (8-3) at Penn (10-1).
Sectional 3
First-Round Results
Fort Wayne Northrop 56, Huntington North 10.
Homestead 20, Fort Wayne South Side 15.
Marion 35, Fort Wayne North Side 0.
Second-Round Results
Fort Wayne Northrop 24, Fort Wayne Snider 14.
Marion 35, Homestead 21.
Championship
Fort Wayne Northrop (10-1) at Marion (9-2).
Sectional 4
First-Round Results
Lafayette Jefferson 59, Anderson 24.
Carmel 42, Harrison (West Lafayette) 18.
Anderson Highland 26, Hamilton Southeastern 14.
Noblesville 35, Kokomo 7.
Second-Round Results
Carmel 34, Lafayette Jefferson 7.
Anderson Highland 25, Noblesville 22.
Championship
Anderson Highland (5-6) at Carmel (8-3).
Sectional 5
First-Round Results
Warren Central 55, Indianapolis Broad Ripple 30.
North Central (Indianapolis) 28, Lawrence North 19.
Franklin Central 20, Lawrence Central 19.
Indianapolis Arlington 35, Richmond 14.
Second-Round Results
North Central (Indianapolis) 17, Warren Central 10 (OT).
Indianapolis Arlington 55, Franklin Central 7.
Championship
Indianapolis Arlington (10-1) at North Central (Indianapolis) (5-6).
Sectional 6
First-Round Results
Perry Meridian 27, Southport 26 (OT).
Pike 32, Indianapolis Manual 8.
Ben Davis 66, Indianapolis Arsenal Technical 0.
Decatur Central 27, Indianapolis Northwest 12.
Second-Round Results
Ben Davis 44, Decatur Central 13.
Pike 13, Perry Meridian 10.
Championship
Ben Davis (11-0) at Pike (6-5).
Se
ctional 7First-Round Results
Martinsville 13, Terre Haute North 10.
Bloomington South 39, Center Grove 20.
Terre Haute South 61, Bedford North Lawrence 0.
Second-Round Results
Martinsville 24, Columbus North 21.
Bloomington South 48, Terre Haute South 21.
Championship
Martinsville (8-3) at Bloomington South (11-0).
Sectional 8
First-Round Results
Evansville Central 64, New Albany 64.
Castle 10, Evansville Harrison 7.
Jeffersonville 34, Floyd Central 17.
Second-Round Results
Evansville Reitz 35, Evansville Central 29 (OT).
Castle 34, Jeffersonville 20.
Championship
Castle (8-3) at Evansville Reitz (8-2).
CLASS 4A
Sectional 9
First-Round Results
Griffith 34, Munster 7.
Hammond 50, Hammond Clark 13.
Hammond Morton 25, Hammond Gavit 7.
Lowell 20, Highland 17 (OT).
Second-Round Results
Griffith 20, Hammond 14.
Lowell 21, Hammond Morton 10.
Championship
Griffith (7-4) at Lowell (10-1).
Sectional 10
First-Round Results
McCutcheon 73, Gary Roosevelt 24.
Kankakee Valley 35, Gary West Side 12.
Hobart 21, Logansport 14.
Plymouth 44, Gary Wirt 0.
Second-Round Results
McCutcheon 35, Kankakee Valley 12.
Plymouth 44, Hobart 21.
Championship
Plymouth (8-3) at McCutcheon (7-4).
Sectional 11
First-Round Results
Goshen 63, South Bend LaSalle 6.
South Bend Washington 19, Northridge 7.
South Bend Clay 35, South Bend Adams 6.
Concord 43, Wawasee 13.
Second-Round Results
Goshen 42, South Bend Washington 3.
South Bend Clay 45, Concord 43.
Championship
South Bend Clay (9-2) at Goshen (9-2).
Sectional 12
First-Round Results
East Noble 37, Fort Wayne Dwenger 14.
Carroll (Fort Wayne) 25, DeKalb 0.
Fort Wayne Wayne 18, Columbia City 7.
Second-Round Results
East Noble 55, Bellmont 6.
Carroll (Fort Wayne) 16, Fort Wayne Wayne 13.
Championship
Carroll (Fort Wayne) (6-5) at East Noble (6-5).
Sectional 13
First-Round Results
Muncie Southside 25, Pendleton Heights 14.
Delta 45, Greenfield-Central 19.
Muncie Central 19, New Castle 6.
Connersville 26, Jay County 0.
Second-Round Results
Muncie Southside 28, Delta 7.
Muncie Central 35, Connersville 20.
Championship
Muncie Central (4-7) at Muncie Southside (5-6).
Sectional 14
First-Round Results
Seymour 24, East Central 14.
Franklin County 58, Madison 8.
Columbus East 24, Jennings County 14.
Shelbyville 28, South Dearborn 6.
Second-Round Results
Seymour 23, Franklin County 20.
Shelbyville 34, Columbus East 21.
Championship
Seymour (11-0) at Shelbyville (6-5)
Sectional 15
First-Round Results
Brownsburg 25, Franklin 21.
Indianapolis Cathedral 62, Mooresville 20.
Plainfield 38, Greenwood 12.
Second-Round Results
Brownsburg 41, Avon 24.
Indianapolis Cathedral 33, Plainfield 7.
Championship
Indianapolis Cathedral (9-2) at Brownsburg (7-4).
Sectional 16
First-Round Results
Jasper 22, Bloomington North 21.
Evansville North 39, Boonville 19.
Owen Valley 38, Northview 7.
Second-Round Results
Vincennes Lincoln 30, Jasper 26.
Evansville North 18, Owen Valley 12.
Championship
Evansville North (6-5) at Vincennes Lincoln (8-2).
CLASS 3A
Sectional 17
First-Round Results
Culver Military 49, New Prairie 20.
Andrean 35, South Bend St. Joseph's 0.
Mishawaka Marian 47, Gary Mann 12.
Hammond Noll 28, Calumet 12.
Second-Round Results
Andrean 20, Culver Military 7.
Mishawaka Marian 21, Hammond Noll 6.
Championship
Mishawaka Marian (11-0) at Andrean (7-4).
Sectional 18
First-Round Results
North Montgomery 26, Benton Central 14.
Twin Lakes 7, Crawfordsville 6.
Zionsville 28, Lebanon 13.
West Lafayette 36, Frankfort 35 (OT).
Second-Round Results
North Montgomery 26, Twin Lakes 6.
Zionsville 34, West Lafayette 15.
Championship
North Montgomery (6-5) at Zionsville (9-2).
Sectional 19
First-Round Results
West Noble 23, Whitko 13.
NorthWood 67, Fort Wayne Elmhurst 0.
Fort Wayne Concordia 32, Angola 14.
New Haven 45, Lakeland 41.
Second-Round Results
NorthWood 47, West Noble 0.
New Haven 52, Fort Wayne Concordia 34.
Championship
New Haven (7-4) at NorthWood (10-1).
Sectional 20
First-Round Results
Tippecanoe Valley 35, Western 21.
Norwell 17, Rochester 14.
Maconaquah 28, Blackford 6.
Peru 21, Mississinewa 20.
Second-Round Results
Norwell 48, Tippecanoe Valley 14.
Maconaquah 43, Peru 3.
Championship
Maconaquah (5-6) at Norwell (10-1).
Sectional 21
First-Round Results
Westfield 32, Alexandria 0.
Elwood 36, New Palestine 24.
Yorktown 24, Rushville 18.
Mt. Vernon (Fortville) 22, Hamilton Heights 6.
Second-Round Results
Elwood 14, Westfield 10.
Mt. Vernon (Fortville) 48, Yorktown 25.
Championship
Mt. Vernon (Fortville) (9-2) at Elwood (10-1).
Sectional 22
First-Round Results
Beech Grove 22, Sullivan 7.
Roncalli 49, Brebeuf 13.
Indianapolis Chatard 34, Greencastle 3.
Second-Round Results
Beech Grove 14, West Vigo 7.
Roncalli 31, Indianapolis Chatard 3.
Championship
Roncalli (11-0) at Beech Grove (5-6).
Sectional 23
First-Round Results
North Harrison 46, Corydon Central 6.
Edgewood 34, Brown County 7.
Batesville 6, Greensburg 0.
Second-Round Results
Whiteland 41, North Harrison 0.
Batesville 21, Edgewood 3.
Championship
Batesville (9-2) at Whiteland (8-2).
Sectional 24
First-Round Results
Mount Vernon 39, Washington 0.
Gibson Southern 40, Pike Central 0.
Heritage Hills 57, Evansville Memorial 7.
Evansville Bosse 51, Princeton 23.
Second-Round Results
Mount Vernon 42, Gibson Southern 7.
Heritage Hills 25, Evansville Bosse 21.
Championship
Heritage Hills (11-0) at Mount Vernon (6-5).
CLASS 2A
Sectional 25
First-Round Results
North Judson 10, Bremen 7.
Winamac 38, North Newton 0.
Knox 12, Lake Station Edison 7.
Glenn 20, Rensselaer Central 13.
Second-Round Results
North Judson 14, Winamac 13.
Glenn 38, Knox 28.
Championship
North Judson (8-3) at Glenn (6-4).
Sectional 26
First-Round Results
Northwestern 20, Taylor 0.
Cass 35, Madison-Grant 14.
Delphi 34, North Miami 24.
Eastbrook 56, Oak Hill 28.
Second-Round Results
Northwestern 40, Cass 33.
Eastbrook 31, Delphi 0.
Championship
Eastbrook (11-0) at Northwestern (9-2).
Sectional 27
First-Round Results
Eastside 44, Leo 0.
Jimtown 48, Fairfield 0.
Central Noble 27, Churubusco 21.
Garrett 13, Prairie Heights 7.
Second-Round Results
Jimtown 38, Eastside 3.
Central Noble 20, Garrett 0.
Championship
Central Noble (7-4) at Jimtown (10-1).
Sectional 28
First-Round Results
Harding 7, Manchester 6.
Fort Wayne Luers 35, Heritage 7.
Bluffton 21, Wabash 10.
Woodlan 7, South Adams 6 (OT).
Second-Round Results
Fort Wayne Luers 14, Harding 6.
Woodlan 27, Bluffton 6.
Championship
Woodlan (9-2) at Fort Wayne Luers (9-2).
Sectional 29
First-Round Results
Indianapolis Scecina 37, Tipton 19.
Speedway 26, Centerville 12.
Western Boone 40, Union County 6.
Second-Round Results
Indianapolis Scecina 14, Winchester 13.
Western Boone 20, Speedway 14.
Championship
Indianapolis Scecina (5-6) at Western Boone (4-7).
Sectional 30
First-Round Results
Monrovia 34, South Vermillion 17.
Cloverdale 34, North Putnam 6.
Danville 49, Tri-West Hendricks 0.
Southmont 47, Fountain Central 0.
Second-Round Results
Monrovia 36, Cloverdale 21.
Danville 21, Southmont 17.
Championship
Danville (11-0) at Monrovia (9-2).
Sectional 31
First-Round Results
Brownstown Central 63, Indian Creek 0.
Lawrenceburg 44, Charlestown 19.
Providence 28, Salem 0.
Second-Round Results
Brownstown Central 98, Triton Central 24.
Lawrenceburg 26, Providence 14.
Championship
Lawrenceburg (5-6) at Brownstown Central (11-0).
Sectional 32
First-Round Results
Southridge 32, South Spencer 7.
Tell City 23, North Posey 14.
Evansville Mater Dei 61, North Knox 6.
Mitchell 20, Paoli 18.
Second-Round Results
Southridge 29, Tell City 7.
Evansville Mater Dei 35, Mitchell 14.
Championship
Evansville Mater Dei (10-1) at Southridge (10-1).
CLASS A
Sectional 33
First-Round Results
Culver Community 28, Whiting 0.
River Forest 25, South Central (Union Mills) 7.
LaVille 35, Caston 6.
West Central 47, Triton 0.
Second-Round Results
Culver Community 34, River Forest 26.
LaVille 21, West Central 20.
Championship
LaVille (6-5) at Culver Community (7-4).
Sectional 34
First-Round Results
Frontier 26, South Newton 7.
Pioneer 40, Tri-County 26.
North White 50, Carroll (Flora) 0.
Second-Round Results
Lafayette Central Catholic 76, Frontier 7.
North White 35, Pioneer 14.
Championship
Lafayette Central Catholic (10-0) at North White (11-0).
Sectional 35
First-Round Results
Southwood 35, Fremont 28.
Southern Wells 40, Wes-Del 0.
Eastern (Greentown) 40, Northfield 7.
Second-Round Results
Adams Central 29, Southwood 27.
Southern Wells 56, Eastern (Greentown) 21.
Championship
Southern Wells (7-4) at Adams Central (10-0).
Sectional 36
First-Round Results
Cambridge City Lincoln 26, Union City 6.
Shenandoah 23, Tri 0.
Hagerstown 21, Knightstown 7.
Eastern Hancock 53, Northeastern 25.
Second-Round Results
Shenandoah 30, Cambridge City Lincoln 23.
Hagerstown 35, Eastern Hancock 13.
Championship
Hagerstown (10-1) at Shenandoah (6-5).
Sectional 37
First-Round Results
Indianapolis Ritter 41, Sheridan 26.
Cascade 62, Tri-Central 6.
Clinton Prairie 20, Lapel 14.
Clinton Central 25, Frankton 14.
Second-Round Results
Indianapolis Ritter 63, Cascade 37.
Clinton Central 67, Clinton Prairie 19.
Championship
Clinton Central (6-5) at Indianapolis Ritter (9-2).
Sectional 38
First-Round Results
South Putnam 49, Rockville 8.
Seeger 40, Covington 28.
Attica 70, Turkey Run 0.
North Vermillion 27, Riverton Parke 0.
Second-Round Results
Seeger 20, South Putnam 19.
Attica 76, North Vermillion 3.
Championship
Attica (11-0) at Seeger (8-3).
Sectional 39
First-Round Results
Clarksville 47, Indiana School for the Deaf 6.
West Washington 56, Edinburgh 14.
North Decatur 35, Park Tudor 15.
Milan 28, South Decatur 25.
Second-Round Results
Clarksville 33, West Washington 14.
Milan 35, North Decatur 0.
Championship
Clarksville (4-7) at Milan (7-4).
Sectional 40
First-Round Results
Springs Valley 18, North Daviess 7.
Linton-Stockton 38, North Central (Farmersburg) 14.
Oakland City Wood Memorial 17, Tecumseh 9.
Perry Central 39, Union (Dugger) 0.
Second-Round Results
Linton-Stockton 27, Springs Valley 26 (OT).
Perry Central 72, Oakland City Wood Memorial 0.
Championship
Perry Central (9-2) at Linton-Stockton (9-2).