2003 IHSAA Boys Swimming & Diving Tournament Series

Team Sectional Results

 

 

1. Avon

Place

School

Points

1

Plainfield

260

2

Pike

257

3

Brownsburg

254

4

Decatur Central

172

5

Ben Davis

138

6

Avon

106

7

Danville

83

8

Speedway

55

9

Cascade

26

10

Indianapolis Scecina

14

11

Indianapolis Ritter

12

12

Tri-West Hendricks

6

 

2. Boonville

Place

School

Points

1

Castle

344

2

Tell City

198

3

Jasper

193

4

Southridge

143

5

Heritage Hills

140

6

Tecumseh

109

7

North Harrison

83

8

Boonville

73

9

South Spencer

48

10

Northeast Dubois

10

 

3. Carmel

Place

School

Points

1

Carmel

381

2

North Central-Indianapolis

272

3

Lawrence North

249

4

Lawrence Central

95

5

Park Tudor

93

6

Brebeuf Jesuit

79

7

Cathedral

76

8

Bishop Chatard

39

9

Heritage Christian

34

10

Warren Central

29

11

Arsenal Technical

24

12

Broad Ripple

14

 

4. Center Grove

Place

School

Points

1

Center Grove

361

2

Franklin

211

3

Perry Meridian

200

4

Franklin Central

152

5

Whiteland

115

6

Greenwood

84

7

Shelbyville

81

8

Roncalli

62

9

Indian Creek

53

10

Southport

35

11

Beech Grove

27

 

5. Columbus North

Place

School

Points

1

Columbus North

359

2

Jeffersonville

281

3

Seymour

148

4

Floyd Central

139

5

Columbus East

138

6

Providence

81

7

Jennings County

65

8

New Albany

54

9

Madison

52

10

Scottsburg

16

 

6. Concord

Place

School

Points

1

Northridge

364

2

Elkhart Central

263

3

Concord

259

4

Elkhart Memorial

132

5

East Noble

87

6

Goshen

77

7

Northwood

62

8

DeKalb

45

9

Angola

36

 

7. Crawfordsville

Place

School

Points

1

Crawfordsville

366

2

Greencastle

192

3

Clinton Central

169

4

Frankfort

159

5

Seeger

121

6

Fountain Central

92

7

North Montgomery

88

8

South Vermillion

66

9

Southmont

45

10

Western Boone

37

11

South Putnam

32

12

North Putnam

23

13

North Vermillion

5

 

8. Fort Wayne South Side

Place

School

Points

1

Homestead

430

2

Fort Wayne Snider

200

3

Fort Wayne Concordia

177

4

Carroll Fort Wayne

151

5

Fort Wayne Northrop

99

6

Fort Wayne Bishop Dwenger

96

7

Fort Wayne South Side

91

8

Fort Wayne Bishop Luers

51

9

Fort Wayne Canterbury

36

10

Fort Wayne Wayne

29

11

Fort Wayne North Side

18

 

9. Hamilton Southeastern

Place

School

Points

1

Hamilton Southeastern

344

2

Yorktown

231

3

Delta

214

4

Pendleton Heights

141

5

Anderson

122

6

Anderson Highland

95

7

New Palestine

83

8

Mount Vernon (Fortville)

49

9

Greenfield-Central

42

10

Muncie Central

33

11

Elwood

23

12

Muncie Southside

16

 

10. Jay County

Place

School

Points

1

Norwell

327

2

Jay County

246

3

OakHill

182

4

Bellmont

139

5

South Adams

106

6

Bluffton

104

6

Marion

104

8

Adams Central

88

9

Blackford

44

 

11. Lake Central

Place

School

Points

1

Crown Point

319

2

Lake Central

261

3

Hobart

208

4

Merrillville

158

5

Rensselaer

147

6

Lowell

118

7

Kankakee Valley

88

 

12. LaPorte

Place

School

Points

1

Chesterton

406

2

Valparaiso

266

3

Portage

167

4

LaPorte

145

5

New Prairie

135

6

Michigan City

80

7

Knox

57

8

Wheeler

22

 

13. Mooresville

Place

School

Points

1

Terre Haute North

332

2

Bloomington South

292

3

Bloomington North

50

4

Terre Haute South

131

5

Edgewood

50

6

Bedford North Lawrence

88

6

Martinsville

88

8

Mooresville

46

9

West Vigo

2

 

14. Mount Vernon

Place

School

Points

1

Mt. Vernon

359

2

Vincennes Lincoln

232

3

Evansville Reitz

179

4

Evansville Memorial

175

5

Evansville Harrison

158

6

Evansville Central

93

7

Pike Central

58

8

Evansville North

45

9

Evansville Mater Dei

30

10

Evansville Bosse

24

11

Gibson Southern

10

 

15. Munster

Place

School

Points

1

Munster

396

2

Highland

354

3

Griffith

217

4

Hammond Morton

94

5

Hammond Noll

68

6

East Chicago Central

57

7

Calumet

50

8

Hammond Clark

11

 

16. Noblesville

Place

School

Points

1

Kokomo

291

2

Noblesville

225

3

Westfield

161

4

Western

158

5

Lebanon

154

6

Zionsville

147

7

Eastern (Greentown)

93

8

Hamilton Heights

65

9

Northwestern

58

10

Tipton

19

 

17. Richmond

Place

School

Points

1

Richmond

250

2

East Central

226

3

New Castle

186

4

Centerville

158

5

Connersville

154

6

Greensburg

125

7

South Dearborn

75

8

Batesville

63

9

Milan

55

10

Hagerstown

34

11

Rushville

27

 

18. South Bend Riley

Place

School

Points

1

South Bend Riley

347

2

Penn

313.5

3

Mishawaka

148

4

South Bend Adams

135

5

South Bend Clay

124

6

South Bend St Joseph's

50

7

Mishawaka Marian

89

8

South Bend Washington

79

 

19. Wawasee

Place

School

Points

1

Wawasee

348

2

Warsaw

299

3

Plymouth

163

4

Bremen

143

5

Columbia City

134

6

Culver Academy

78

7

Huntington North

75

8

Tippecanoe Valley

60

9

Rochester

36

10

Manchester

34

 

20. West Lafayette

Place

School

Points

1

West Lafayette

284

2

Lafayette Jefferson

273

3

Harrison (West Lafayette)

253

4

Twin Lakes

126

5

Cass

124

6

McCutcheon

107

7

Logansport

91

8

Carroll(Flora)

76

9

Lafayette Central Catholic

24

10

Benton Central

1

 

Advancement:   First place sectional winners in each event qualify for the state meet…plus…any contestant who equals or betters the state time standard in their respective event in the consolation finals or championship finals of the sectional…plus…the next fastest number of contestants in the state that would bring the total number of state meet entrants to thirty-two in each event.  In the event that a tie exists for the 32nd position, the state qualifier shall be determined by the fastest preliminary time of both swimmers.  If the first place times are identical, both swimmers shall advance.