1998 REGIONAL RESULTS
As reported to the IHSAA
The top five teams and top 15 runners at each site advanced to semi-state competition, October 31.
Anderson
Carmel 37, Westfield 46, Hamilton Southeastern 124, Zionsville 126, Anderson Highland 138. Individual winner: Julie Ham, Carmel, 14:57.
Bedford North Lawrence
Tell City 55, Northeast Dubois 71, Brownstown Central 120, Heritage Hills 122, Seymour 128. Individual winner: Katie Chinn, Tell City, 14:49.
Bellmont
Fort Wayne Northrop 44, Bellmont 54, Homestead 59, Fort Wayne Snider 145, Bluffton 163. Individual winner: Allyson Hammond, Bellmont, 14:19.
Bloomington North
Martinsville 33, Bloomington South 61, Terre Haute North 97, Edgewood 108, Terre Haute South 127. Individual winner: Stephanie Lynn, South Vermillion, 15:50.
Brebeuf
Lawrence North 45, North Central (Indianapolis) 57, Brownsburg 78, Lawrence Central 91, Indianapolis Cathedral 133. Individual winner: Robyn Detty, Lawrence North, 14:55.
Culver Academy
South Bend St. Joseph's 66, Penn 74, South Bend Adams 97, Cass 118, Winamac 136. Individual winner: Lauren Bechtold, Winamac, 15:01.
Crown Point
Delta
Delta 60, New Castle 66, Richmond 87, Muncie Central 94, Yorktown 135. Individual winner: Nicole Goodwin, Delta, 15:24.
Elkhart Central
West Noble 36, Northridge 92, Warsaw 103, DeKalb 113, Fairfield 138. Individual winner: Nicole Williams, Westview, 14:49.
Franklin County
Center Grove 32, Perry Meridian 83, Ben Davis 118, Warren Central 127, Roncalli 140. Individual winner: Michelle Killion, Center Grove, 14:38.7.
Harrison (West Lafayette)
Lafayette Central Catholic 67, West Lafayette 83, Rensselaer 84, Benton Central 114, Kankakee Valley 123. Individual winner: Crystal Meeks, North Newton, 15:38.
Madison
New Albany 44, North Harrison 83, Clarksville 96, Madison 103, Floyd Central 107. Individual winner: Amanda Bell, Clarksville, 14:07.
Manchester
Carroll (Fort Wayne) 37, Northfield 51, Kokomo 81, Oak Hill 122, Huntington North 139. Individual winner: Jessica Hein, Carroll (Fort Wayne), 14:54.
New Prairie
Chesterton 33, LaPorte 75, Michigan City 76, Valparaiso 92, Portage 108. Individual winner: Michelle DelaVina, Wheeler, 14:57.
Pike Central
North Posey 65, Mount Vernon (Mount Vernon) 75, Vincennes Lincoln 110, South Knox 121, Evansville Memorial 131. Individual winner: Crystal Stock, Mount Vernon (Mount Vernon), 13:10.
Rushville
Columbus North 27, Waldron 59, Columbus East 80, Oldenburg Academy 139, Rushville 166. Individual winner: Dawn Boggs, Columbus East, 14:27.