2005-06 |
Sectionals
Dates: Listed below but subject to change.
Times: Listed below but subject to change.
Admission: Free.
Advancement to Regionals: Top three teams who post a team score; Top three low individuals,
including all ties for third place, excluding those individuals who advance
with a team.
·
Results are available in PDF by clicking
the link to the host school.
1. Anderson
Highland (14) |
Alexandria, Anderson, Anderson Highland, Blue River
Valley, Daleville, Delta,
Lapel, Madison-Grant, Muncie Central, Muncie Southside, Pendleton
Heights, Shenandoah, Wes-Del, Yorktown.
2. Bloomington
North (12) | Cascades Golf Course,
3. Brebeuf Jesuit (11) | Bent Tree Golf Course, Westfield
Brebeuf
Jesuit,
4. Danville
(13) | Twin Bridges Golf Club,
Danville
Avon, Ben Davis, Brownsburg, Cascade, Cloverdale,
5. East
Noble (12) | Cobblestone Golf
Course, Kendallville
Angola, Carroll (Fort Wayne), DeKalb,
East Noble, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Northrop,
Fort Wayne Snider, Fremont, Leo, Prairie Heights, West Noble, Westview.
6. Evansville
North (18) | Fendrich Golf Course,
Boonville, Castle, Evansville Bosse,
Evansville Central, Evansville Day, Evansville Harrison, Evansville Mater Dei,
Evansville Memorial, Evansville North, Evansville Reitz, Heritage Hills, Mount
Vernon, Oakland City Wood, Perry
Central, Signature, South Spencer, Tecumseh, Tell City.
7. Greenfield-Central
(13) | Arrowhead Country Club, Greenfield
Eastern Hancock, Franklin,
Franklin Central, Greenfield-Central, Greenwood, Indianapolis Lutheran, New
Palestine, Perry Meridian, Roncalli, Shelbyville,
Southport, Southwestern (Shelbyville), Whiteland.
8. Greensburg
(13) |
Batesville, East Central, Franklin County, Greensburg,
Jac-Cen-Del, Lawrenceburg, Milan, North Decatur, Oldenburg Academy, Rushville, South
Dearborn, South Decatur, Switzerland County.
9. Huntington
North (10) | LaFontaine Golf Course, Huntington
Blackford,
10. Kankakee
Valley (14) |
Andrean, Calumet, Crown Point, Gary West Side, Hanover Central, Highland, Kankakee Valley, Lake
Central, Lowell, Merrillville, North Judson, North Newton, Rensselaer, South
Newton.
11. Lafayette
Jefferson (14) |
Attica,
12. Logansport
(11) | Dykeman
Park Municipal Golf Course, Logansport
Carroll (Flora), Cass, Caston, Delphi,
13. Mount
Vernon (Fortville) (14) | Old
Beech Grove, Indianapolis
Arlington, Indianapolis Arsenal
Technical, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis
Broad Ripple, Indianapolis Cardinal
Ritter, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Manual, Indianapolis Northwest,
Indianapolis Scecina, Lawrence Central, Lawrence
North, Mount Vernon (Fortville), Warren Central.
14. Northview (15) |
Jasper, Linton-Stockton,
North Central (Farmersburg), North
Knox, Northview,
15. Norwell
(11) | Timber Ridge Golf Course, Bluffton
Bellmont,
Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Concordia
Lutheran, Fort Wayne North Side, Fort Wayne South Side, Homestead, Jay County,
New Haven, Norwell, South Adams, Southern Wells.
16. Penn (13)
| Juday Creek Golf Course, Granger
Bremen, Culver Academies, Glenn, LaVille,
Mishawaka, Mishawaka Marian, Penn, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Clay,
South Bend Riley, South Bend St. Joseph's, South Bend Washington.
17. Richmond
(12) | Highland
18. Seymour
(20) |
Bedford North Lawrence,
Brownstown Central, Charlestown, Christian
Academy of Indiana, Corydon Central, Crawford County, Floyd Central, Henryville, Jeffersonville, Jennings
County, Lanesville, Madison,
New Albany, North Harrison,
Providence, Salem, Scottsburg, Seymour, Silver Creek, Trinity Lutheran.
19. Valparaiso
(14) |
Boone Grove, Chesterton,
Hammond Bishop Noll, Hobart, Knox, LaPorte, Michigan
City, Michigan City Marquette, Munster, New Prairie, Oregon-Davis, Portage,
Valparaiso, Wheeler.
20. Warsaw
(13) | Stonehenge Golf Club, Warsaw
Columbia City, Concord,
Elkhart Central, Elkhart Memorial, Goshen, Lakewood Park Christian, Northridge,
NorthWood, Tippecanoe Valley, Triton, Warsaw, Wawasee, Whitko.
21. Western
(10) | Chippendale Golf Club, Kokomo
Eastern (Greentown),
Regionals
Date: Saturday, September 24.
Times: Listed below but subject to change.
Admission: Free.
Advancement to State Finals: Top three teams; top three low
individuals, including all ties for third place, excluding those individuals
who advance with a team.
1. East Noble |
Noble Hawk Golf Links, Kendallville | Saturday, Sept. 24, 10:15 am
Qualifiers from East Noble,
Norwell,
2. Jasper | Jasper
Municipal Golf Course | Saturday, Sept. 24, 8 am
Qualifiers from
3.
Qualifiers from
4. LaPorte | Beechwood Golf Course, LaPorte | Saturday, Sept. 24, 10
am
Qualifiers from
5.
Qualifiers from Anderson
Highland,
6.
Qualifiers from
7.
Qualifiers from
State Finals
The
Legends of
About The Course | Driving Directions | Course
Statistics | Course
Photographs
Dates: Friday, September 30 (Round One); Saturday, October
1 (Round Two).
Time: 8 a.m. both days.
Admission: $5.00 per person.
Advancement from Round One to Round Two: Top nine teams; Any team within 12 strokes
of the lead after Round One; Top nine individuals, excluding those individuals
who advance with a team plus; Any individual within four strokes of the lead
after Round One; Teams tied for ninth place and medalists tied for ninth.