2006-07 IHSAA Girls Golf |
34th |
Sectionals
Dates:
Sept. 15, 16, 18, 2006.
Times: All times Eastern Time unless noted otherwise.
Admission: Free.
Advancement to Regionals: Top three teams who post a team score; Top three low
individuals, including all ties for third place, excluding those individuals
who advance with a team.
1. Anderson
Highland (14) |
Alexandria, Anderson, Anderson
Highland, Blue River Valley, Daleville, Delta, Lapel, Madison-Grant, Muncie
Central, Muncie Southside, Pendleton Heights, Shenandoah, Wes-Del, Yorktown.
2. Bloomington
North (13) | Cascades Golf Course, Bloomington, Sat, 10 am | Results
3. Brebeuf Jesuit
(13) | Bent Tree Golf Club, Westfield, Sat, 12 pm | Results
Brebeuf Jesuit,
4. Brownsburg (13)
| West Chase Golf Club, Brownsburg, Sat, 9 am | Results
Avon, Ben Davis, Brownsburg, Cascade,
Cloverdale,
5. East Noble (12)
| Noble Hawk Golf Links, Kendallville, Sat, 10 am | Results
Angola, Carroll (Fort Wayne), DeKalb,
East Noble, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider,
Fremont, Leo, Prairie Heights, West Noble, Westview.
6.
Boonville,
Castle, Evansville Bosse, Evansville Central, Evansville Day, Evansville
Harrison, Evansville Mater Dei, Evansville Memorial, Evansville North,
Evansville Reitz, Heritage Hills, Mount Vernon, Oakland City Wood, Perry
Central, Signature, South Spencer, Tecumseh, Tell City.
7. Greenfield-Central
(13) | Greenfield Country Club, Sat, 9 am | Results
Eastern
Hancock, Franklin, Franklin Central, Greenfield-Central, Greenwood,
Indianapolis Lutheran, New Palestine, Perry Meridian, Roncalli, Shelbyville,
Southport, Southwestern (Shelbyville), Whiteland.
8. Greensburg (14)
| Greensburg Country Club, Sat, 9:30 am | Results
Batesville, East
Central, Franklin County, Greensburg, Jac-Cen-Del, Lawrenceburg, Milan, North
Decatur, Oldenburg Academy, Rushville, South Dearborn, South Decatur, South
Ripley, Switzerland County.
9. Huntington North
(11) | LaFontaine Golf Course, Huntington, Sat, 8 am | Results
Blackford,
10.
Andrean,
Calumet, Crown Point, Gary West Side, Hanover Central, Highland, Kankakee
Valley, Lake Central, Lowell, Merrillville, North Judson, North Newton,
Rensselaer, South Newton.
11. Lafayette
Jefferson (14) | Lafayette Municipal Golf Course, Sat, 8 am | Results
Attica,
12.
Carroll (Flora),
Cass, Caston, Delphi,
13. Mount Vernon
(Fortville) (15) | Old Oakland Golf Club, Indianapolis, Sat, 12:30 pm | Results
Beech Grove,
Indianapolis Arlington, Indianapolis Arsenal Technical, Indianapolis Bishop
Chatard, Indianapolis Broad Ripple, Indianapolis
Cardinal Ritter, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Howe Academy,
Indianapolis Manual, Indianapolis Northwest, Indianapolis Scecina, Lawrence
Central, Lawrence North, Mount Vernon (Fortville), Warren Central.
14. Northview (15) |
Forest Park Golf Course, Brazil, Sat, 9 am | Results
Jasper, Linton-Stockton, North Central (Farmersburg), North Knox,
Northview,
15. Norwell (11) |
Timber Ridge Golf Course, Bluffton, Sat, 9 am | Results
Bellmont, Fort
Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Concordia Lutheran, Fort Wayne North Side, Fort
Wayne South Side, Homestead, Jay County, New Haven, Norwell, South Adams,
Southern Wells.
16. Penn (14) |
Eberhart Golf Course, Mishawaka, Fri, 10:30 am | Results
Bremen, Culver
Academies, Elkhart Christian Academy, Glenn, LaVille, Mishawaka, Mishawaka
Marian, Penn, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Clay, South Bend Riley,
South Bend St. Joseph's, South Bend Washington.
17. Richmond (12) |
Highland Lake Golf Course, Richmond, Sat, 1 pm | Results
18. Seymour (20) |
Shadowood Golf Course, Seymour, Fri, 12 pm | Results
Bedford North
Lawrence, Brownstown Central, Charlestown, Christian Academy of Indiana,
Corydon Central, Crawford County, Floyd Central, Henryville, Jeffersonville,
Jennings County, Lanesville, Madison, New Albany, North Harrison, Providence,
Salem, Scottsburg, Seymour, Silver Creek, Trinity Lutheran.
19. Valparaiso (13) |
Valparaiso Country Club, Sat, 10 am CDT | Results
Boone Grove,
Chesterton, Hammond Bishop Noll, Hobart, LaPorte, Michigan City, Michigan City
Marquette, Munster, New Prairie, Oregon-Davis, Portage, Valparaiso, Wheeler.
20. Warsaw (14) |
Stonehenge Golf Club, Warsaw, Sat, 10:30 am | Results
Columbia City,
Concord, Elkhart Central, Elkhart Memorial, Fairfield, Goshen, Lakewood Park
Christian, Northridge, NorthWood, Tippecanoe Valley, Triton, Warsaw, Wawasee,
Whitko.
21. Western (10) | Chippendale Golf Club, Kokomo,
Sat, 10 am | Results
Eastern (Greentown),
Regionals
Date:
Saturday, September 23, 2006.
Times: All times Eastern Time unless noted otherwise.
Admission: Free.
Advancement to State Finals: Top three teams; top three low
individuals, including all ties for third place, excluding those individuals
who advance with a team.
1.
2. East Noble (3) |
Cobblestone Golf Course, Kendallville, Sat, 10 am
East Noble,
Norwell,
3.
Brownsburg,
Lafayette Jefferson,
4. LaPorte (3) |
Beechwood Golf Course, LaPorte, Sat, 10 am CDT
5.
Anderson
Highland, Huntington North, Western.
6.
7. New Castle (3) | Westwood Country Club, New
Castle, Sat, 10 am
State Finals
The Legends of
About
The Course | Driving
Directions | Course
Statistics | Course
Photographs
Dates:
Friday, September 29 (Round One); Saturday, September 30 (Round Two), 2006.
Time:
8:30 a.m. ET both days.
Admission: $5.00 per person per day.
Advancement from Round One to Round Two: Top nine teams; Any team within 12
strokes of the lead after Round One; Top nine individuals, excluding those
individuals who advance with a team plus; Any individual within four strokes of
the lead after Round One; Teams tied for ninth place and medalists tied for
ninth.