IHSAA Championship Meet

Hy-Tek's MEET MANAGER 11:53 AM 2/8/2004 Page 1

 

 

 

 

 

 

 

IHSAA Girls High Sectional Jay County - 2/5/2004 to 2/7/2004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2004 IHSAA Girls Sectionals at Jay County

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jay County High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Results

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

 

School

 

Points

 

1

 

Norwell

 

NORWL

 

334

 

.

50

 

2

 

Oak Hill

 

OAKH

 

194

 

.

50

 

3

 

South Adams

 

SOADM

 

163

 

 

 

 

 

4

 

Bellmont

 

BELLM

 

162

 

 

 

 

 

5

 

Bluffton

 

BLUFF

 

136

 

 

 

 

 

6

 

Marion

 

MARIO

 

112

 

.

50

 

7

 

Jay County

 

JAYCO

 

108

 

 

 

 

 

8

 

Adams Central

 

ADAMC

 

89

 

.

50

 

9

 

Blackford

 

BLACK

 

33

 

 

 

 

 

 

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

 

 

 

 

 

 

 

Team

 

 

 

Relay

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Bellmont

 

 

2:00.17

 

1:57.56

 

32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) DeBolt, Michelle 12

2) Kuhnle, Chelsea 9

3) Emenhiser, Katelyn 10

4) Heller, Jessie 11

 

 

 

2

 

Norwell

 

 

1:59.16

 

1:57.82

 

26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Bigham, Katelynn 12

2) Painter, Megan 11

3) Cossairt, Kymberly 11

4) Heyerly, April 11

 

 

 

3

 

Oak Hill

 

 

2:07.96

 

2:05.42

 

24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Winstrom, Ashton 11

2) Conway, Lexie 10

3) Brown, Bekah 9

4) Wheelen, Katie 11

 

 

 

4

 

Marion

 

 

2:10.30

 

2:09.73

 

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Thompson, Sarah 11

2) Stinnett, Jessie 12

3) Flaig, Stephanie 10

4) Appleby, Frances 11

 

 

 

5

 

South Adams

 

 

2:10.16

 

2:10.66

 

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Habegger, Robyn 11

2) Yoder, Channing 9

3) Liechty, Whitney 11

4) Maven, Talitha 10

 

 

 

---

 

Adams Central

 

 

2:07.09

 

DQ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) VanderHart, Cami 9

2) Landis, Lindsey 11

3) Frey, Naomi 11

4) Lehman, Cassie 11

 

 

 

B - Final

 

 

 

 

 

 

7

 

Jay County

 

 

2:14.51

 

2:14.90

 

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Laux, Brittany 11

2) Sours, Julie 11

3) Kelly, Amber 9

4) Miller, Sarah 12

 

 

 

8

 

Bluffton

 

 

2:16.56

 

2:17.66

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Heckel, Ellizabeth 11

2) Smith, Malorie 10

3) Kleinknight, Ally 10

4) Schumacher, Sarah 12

 

 

 

9

 

Blackford

 

 

2:19.78

 

2:18.23

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Williams, Michelle 9

2) Shonk, Lara 12

3) Fear, Ashlee 11

4) Smith, Rachel 11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

 

 

 

 

 

 

 

Team

 

 

 

Relay

 

Seed Time

 

Prelim Time

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Norwell

 

 

2:00.03

 

1:59.16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Bigham, Katelynn 12

2) Painter, Megan 11

3) Cossairt, Kymberly 11

4) Heyerly, April 11

 

 

 

2

 

Bellmont

 

 

2:02.01

 

2:00.17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) DeBolt, Michelle 12

2) Kuhnle, Chelsea 9

3) Emenhiser, Katelyn 10

4) Heller, Jessie 11

 

 

 

3

 

Adams Central

 

 

2:10.01

 

2:07.09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) VanderHart, Cami 9

2) Landis, Lindsey 11

3) Frey, Naomi 11

4) Lehman, Cassie 11

 

 

 

4

 

Oak Hill

 

 

2:06.02

 

2:07.96

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Winstrom, Ashton 11

2) Conway, Lexie 10

3) Brown, Bekah 9

4) Wheelen, Katie 11

 

 

 

5

 

South Adams

 

 

2:08.72

 

2:10.16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Habegger, Robyn 11

2) Yoder, Channing 9

3) Liechty, Whitney 11

4) Maven, Talitha 10

 

 

 

6

 

Marion

 

 

2:11.78

 

2:10.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Thompson, Sarah 11

2) Stinnett, Jessie 12

3) Flaig, Stephanie 10

4) Lance, Jordan 11

 

 

 

 

7

 

Jay County

 

 

2:08.10

 

2:14.51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Laux, Brittany 11

2) Sours, Julie 11

3) Kelly, Amber 9

4) Miller, Sarah 12

 

 

 

8

 

Bluffton

 

 

2:14.11

 

2:16.56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Heckel, Ellizabeth 11

2) Smith, Malorie 10

3) Kleinknight, Ally 10

4) Schumacher, Sarah 12

 

 

 

9

 

Blackford

 

 

2:15.43

 

2:19.78

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Williams, Michelle 9

2) Shonk, Lara 12

3) Fear, Ashlee 11

4) Smith, Rachel 11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 2 Girls 200 Yard Freestyle

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Gates, Kelli

11

 

Norwell

2:07.37

 

2:04.81

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

McClain, Abby

9

 

Norwell

2:13.09

 

2:13.20

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Key, Abby

10

 

Oak Hill

2:15.06

 

2:14.69

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

DeBolt, Michelle

12

 

Bellmont

2:14.94

 

2:16.18

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final ... (Event 2 Girls 200 Yard Freestyle)

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Curless, Kendra

11

 

Oak Hill

2:17.25

 

2:19.19

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Appleby, Frances

11

 

Marion

2:17.27

 

2:26.16

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B - Final

 

 

 

 

 

 

7

 

Yoder, Chelsea

11

 

South Adams

2:17.76

 

2:17.90

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Meyer, Jessika

9

 

Bluffton

2:18.37

 

2:20.46

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Harvey, Brittany

12

 

Bellmont

2:23.15

 

2:21.81

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Vesperry, Lindsey

10

 

Jay County

2:21.28

 

2:22.52

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Gresla, Ashley

11

 

South Adams

2:23.26

 

2:23.92

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Maven, Talitha

10

 

South Adams

2:21.64

 

2:29.55

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 2 Girls 200 Yard Freestyle

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Seed Time

 

Prelim Time

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Gates, Kelli

11

 

Norwell

2:06.24

 

2:07.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

McClain, Abby

9

 

Norwell

2:11.35

 

2:13.09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

DeBolt, Michelle

12

 

Bellmont

2:12.98

 

2:14.94

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Key, Abby

10

 

Oak Hill

2:16.91

 

2:15.06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Curless, Kendra

11

 

Oak Hill

2:16.01

 

2:17.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Appleby, Frances

11

 

Marion

2:18.87

 

2:17.27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Yoder, Chelsea

11

 

South Adams

2:14.64

 

2:17.76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Meyer, Jessika

9

 

Bluffton

2:19.08

 

2:18.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Vesperry, Lindsey

10

 

Jay County

2:16.89

 

2:21.28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Maven, Talitha

10

 

South Adams

2:23.30

 

2:21.64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Harvey, Brittany

12

 

Bellmont

2:26.13

 

2:23.15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Gresla, Ashley

11

 

South Adams

2:22.53

 

2:23.26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Heckel, Ellizabeth

11

 

Bluffton

2:26.11

 

2:23.77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

Smith, Megan

12

 

Norwell

2:25.80

 

2:25.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Everett, Ashley

11

 

Marion

2:27.21

 

2:25.84

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Mitchel, Natalie

10

 

Adams Central

2:21.88

 

2:27.16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

Rodriguez, Renee

11

 

Bellmont

2:26.81

 

2:28.13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

Rodenbeck, Mylinda

10

 

Bluffton

2:27.11

 

2:28.39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

Mughmaw, Kristen

10

 

Oak Hill

2:26.84

 

2:29.32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

Wilson, Linsy

9

 

Jay County

2:27.75

 

2:31.69

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

Wilkins, Vanessa

12

 

Jay County

2:28.33

 

2:33.95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

Amruso, Melissa

12

 

Marion

2:38.04

 

2:34.95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

 

Lloyd, Mandy

12

 

Southern Wells

2:41.17

 

2:37.65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

 

York, Stephanie

9

 

Adams Central

2:49.67

 

2:40.80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

 

Call, Kayla

10

 

Adams Central

2:37.39

 

2:41.88

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26

 

Borgenheimer, Sarah

12

 

Blackford

2:44.42

 

2:42.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27

 

Lenz, Abigail

9

 

Blackford

3:23.96

 

3:11.38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28

 

Michael, Michelle

12

 

Blackford

3:30.29

 

3:34.04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 3 Girls 200 Yard IM

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Emenhiser, Katelyn

10

 

Bellmont

2:24.41

 

2:22.95

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

George, Ashley

10

 

Norwell

2:26.58

 

2:26.77

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Painter, Megan

11

 

Norwell

2:29.91

 

2:29.26

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final ... (Event 3 Girls 200 Yard IM)

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Landis, Lindsey

11

 

Adams Central

2:33.18

 

2:29.42

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Conway, Lexie

10

 

Oak Hill

2:34.75

 

2:30.69

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Yoder, Channing

9

 

South Adams

2:36.75

 

2:40.93

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B - Final

 

 

 

 

 

 

7

 

Spera, Kristyn

10

 

Bluffton

2:37.72

 

2:34.54

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Liechty, Whitney

11

 

South Adams

2:37.73

 

2:38.57

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Stinnett, Jessie

12

 

Marion

2:41.71

 

2:40.45

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Rogers, Courtney

12

 

Oak Hill

2:41.57

 

2:41.08

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Sours, Julie

11

 

Jay County

2:42.62

 

2:41.96

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Sauer, Lindsey

10

 

Bellmont

2:41.91

 

2:43.88

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 3 Girls 200 Yard IM

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Seed Time

 

Prelim Time

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Emenhiser, Katelyn

10

 

Bellmont

2:23.76

 

2:24.41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

George, Ashley

10

 

Norwell

2:27.86

 

2:26.58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Painter, Megan

11

 

Norwell

2:27.85

 

2:29.91

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Landis, Lindsey

11

 

Adams Central

2:31.11

 

2:33.18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Conway, Lexie

10

 

Oak Hill

2:31.27

 

2:34.75

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Yoder, Channing

9

 

South Adams

2:42.09

 

2:36.75

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Spera, Kristyn

10

 

Bluffton

2:33.18

 

2:37.72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Liechty, Whitney

11

 

South Adams

2:38.21

 

2:37.73

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Rogers, Courtney

12

 

Oak Hill

2:41.10

 

2:41.57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Stinnett, Jessie

12

 

Marion

2:40.06

 

2:41.71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Sauer, Lindsey

10

 

Bellmont

2:45.76

 

2:41.91

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Sours, Julie

11

 

Jay County

2:38.30

 

2:42.62

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Beymer, Margaret

10

 

South Adams

2:40.74

 

2:43.44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

Kelly, Amber

9

 

Jay County

2:46.81

 

2:48.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Thompson, Sarah

11

 

Marion

2:49.15

 

2:52.04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Everett, Emily

10

 

Adams Central

2:58.85

 

2:52.84

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

Baumgardner, Shanna

9

 

Bluffton

3:02.29

 

2:53.03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

Smoker, Sarah

12

 

Oak Hill

2:48.54

 

2:55.34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

Harvey, Megan

10

 

Bellmont

2:54.36

 

2:56.43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

Fear, Ashlee

11

 

Blackford

2:54.24

 

2:58.46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

Schaadt, Laura

10

 

Adams Central

2:57.88

 

3:03.09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

Gosnell, Casey

9

 

Marion

3:00.98

 

3:07.29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

 

DeWitt, Samantha

10

 

Jay County

3:06.65

 

3:08.52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

 

Springer, Kristy

12

 

Norwell

3:40.34

 

3:33.76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

---

 

Kleinknight, Ally

10

 

Bluffton

2:47.12

 

DQ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 4 Girls 50 Yard Freestyle

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Cossairt, Kymberly

11

 

Norwell

25.35

 

24.88

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Heyerly, April

11

 

Norwell

26.83

 

26.15

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Brown, Bekah

9

 

Oak Hill

26.54

 

26.33

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Heller, Jessie

11

 

Bellmont

26.45

 

26.56

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

McKee, Rachel

12

 

Jay County

27.38

 

27.25

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final ... (Event 4 Girls 50 Yard Freestyle)

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Lehman, Cassie

11

 

Adams Central

27.79

 

27.74

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B - Final

 

 

 

 

 

 

7

 

Wheelen, Katie

11

 

Oak Hill

28.42

 

28.26

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Holloway, Jenni

12

 

Bluffton

28.50

 

28.39

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Lance, Jordan

11

 

Marion

28.18

 

28.55

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Hoover, Alyse

11

 

South Adams

29.15

 

28.83

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Clark, Lauren

11

 

Bluffton

28.79

 

28.86

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Habegger, Robyn

11

 

South Adams

28.81

 

29.34

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 4 Girls 50 Yard Freestyle

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Seed Time

 

Prelim Time

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Cossairt, Kymberly

11

 

Norwell

24.99

 

25.35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Heller, Jessie

11

 

Bellmont

26.27

 

26.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Brown, Bekah

9

 

Oak Hill

25.99

 

26.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Heyerly, April

11

 

Norwell

26.07

 

26.83

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

McKee, Rachel

12

 

Jay County

27.17

 

27.38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Lehman, Cassie

11

 

Adams Central

27.81

 

27.79

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Lance, Jordan

11

 

Marion

28.52

 

28.18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Wheelen, Katie

11

 

Oak Hill

28.13

 

28.42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Holloway, Jenni

12

 

Bluffton

28.96

 

28.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Clark, Lauren

11

 

Bluffton

28.86

 

28.79

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Habegger, Robyn

11

 

South Adams

29.14

 

28.81

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Hoover, Alyse

11

 

South Adams

29.51

 

29.15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Hewitt, Courtney

9

 

South Adams

29.69

 

29.18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

Leslie, Julia

10

 

Marion

29.74

 

29.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Miller, Sarah

12

 

Jay County

29.63

 

29.58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Gustaveson, Jennifer

10

 

Marion

30.14

 

29.64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

Andry, Kylie

9

 

Oak Hill

30.31

 

29.78

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

Feasel, Jenny

12

 

Bellmont

29.91

 

30.06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

Schumacher, Sarah

12

 

Bluffton

29.61

 

30.46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

Lefler, Danielle

9

 

Bellmont

29.71

 

30.49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

Collins, Andrea

9

 

Jay County

30.69

 

30.68

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

Gilbert, Sara

9

 

Adams Central

31.61

 

30.93

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

 

Rorick, Britney

11

 

Norwell

30.96

 

32.63

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

 

Roberts, Jessica

9

 

Adams Central

31.77

 

32.96

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 5 Girls 1 mtr Diving

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Semis Score

 

Finals Score

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Miller, Sarah

12

 

Jay County

306.20

 

417.85

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Alford, Allison

11

 

Norwell

264.85

 

350.15

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Lance, Jordan

11

 

Marion

253.55

 

349.75

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Whonsetler, Kelly

12

 

Marion

224.25

 

301.20

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Lehman, Cassie

11

 

Adams Central

184.45

 

262.75

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Anderson, Jami

9

 

Oak Hill

172.45

 

240.35

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Boling, Nicole

10

 

Norwell

171.25

 

240.00

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Arnett, Jessica

10

 

Norwell

176.95

 

236.50

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final ... (Event 5 Girls 1 mtr Diving)

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Semis Score

 

Finals Score

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Mahlan, Katie

9

 

Bellmont

162.90

 

217.80

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Tarr, Kendra

11

 

Bluffton

158.80

 

207.10

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Bebi, Ada

12

 

Jay County

153.10

 

200.55

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Garrett, Jordann

11

 

Bluffton

159.95

 

196.85

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 5 Girls 1 mtr Diving

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Score

 

Semis Score

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Semi-Finals

 

 

 

 

 

 

1

 

Miller, Sarah

12

 

Jay County

189.60

 

306.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Alford, Allison

11

 

Norwell

172.35

 

264.85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Lance, Jordan

11

 

Marion

156.65

 

253.55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Whonsetler, Kelly

12

 

Marion

145.95

 

224.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Lehman, Cassie

11

 

Adams Central

115.15

 

184.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Arnett, Jessica

10

 

Norwell

119.15

 

176.95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Anderson, Jami

9

 

Oak Hill

103.25

 

172.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Boling, Nicole

10

 

Norwell

99.35

 

171.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Mahlan, Katie

9

 

Bellmont

103.65

 

162.90

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Garrett, Jordann

11

 

Bluffton

100.95

 

159.95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Tarr, Kendra

11

 

Bluffton

107.25

 

158.80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Bebi, Ada

12

 

Jay County

99.75

 

153.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Ridgway, Allison

12

 

Bluffton

93.30

 

152.40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

Rieth, Katie

12

 

Bellmont

94.40

 

145.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Roberts, Jessica

9

 

Adams Central

92.35

 

138.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Earls, Brandy

11

 

Blackford

89.50

 

124.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 5 Girls 1 mtr Diving

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

 

 

Prelim Score

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Miller, Sarah

12

 

Jay County

NT

 

189.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Alford, Allison

11

 

Norwell

NT

 

172.35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Lance, Jordan

11

 

Marion

NT

 

156.65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Whonsetler, Kelly

12

 

Marion

NT

 

145.95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Arnett, Jessica

10

 

Norwell

NT

 

119.15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Lehman, Cassie

11

 

Adams Central

NT

 

115.15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Tarr, Kendra

11

 

Bluffton

NT

 

107.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Mahlan, Katie

9

 

Bellmont

NT

 

103.65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Anderson, Jami

9

 

Oak Hill

NT

 

103.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Garrett, Jordann

11

 

Bluffton

NT

 

100.95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Bebi, Ada

12

 

Jay County

NT

 

99.75

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Boling, Nicole

10

 

Norwell

NT

 

99.35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Rieth, Katie

12

 

Bellmont

NT

 

94.40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

Ridgway, Allison

12

 

Bluffton

NT

 

93.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Roberts, Jessica

9

 

Adams Central

NT

 

92.35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Earls, Brandy

11

 

Blackford

NT

 

89.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

Lewis, Brittany

9

 

Jay County

NT

 

86.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

Ehrhart, Cayla

9

 

Oak Hill

NT

 

85.05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 6 Girls 100 Yard Butterfly

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Cossairt, Kymberly

11

 

Norwell

1:01.36

 

59.16

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Emenhiser, Katelyn

10

 

Bellmont

1:04.84

 

1:03.35

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Lehman, Haleigh

9

 

South Adams

1:07.38

 

1:06.57

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Biberstine, Brittany

11

 

Norwell

1:07.33

 

1:07.53

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Yoder, Chelsea

11

 

South Adams

1:08.61

 

1:07.79

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Winstrom, Ashton

11

 

Oak Hill

1:10.00

 

1:08.77

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B - Final

 

 

 

 

 

 

7

 

Shonk, Lara

12

 

Blackford

1:14.78

 

1:10.98

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Liechty, Whitney

11

 

South Adams

1:12.22

 

1:11.96

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Mitchel, Natalie

10

 

Adams Central

1:16.11

 

1:12.83

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Imel, Ashley

11

 

Jay County

1:15.81

 

1:14.81

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Flaig, Stephanie

10

 

Marion

1:14.94

 

1:14.94

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Kelly, Amber

9

 

Jay County

1:16.42

 

1:15.12

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 6 Girls 100 Yard Butterfly

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Seed Time

 

Prelim Time

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Cossairt, Kymberly

11

 

Norwell

59.55

 

1:01.36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Emenhiser, Katelyn

10

 

Bellmont

1:04.44

 

1:04.84

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Biberstine, Brittany

11

 

Norwell

1:07.68

 

1:07.33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Lehman, Haleigh

9

 

South Adams

1:06.18

 

1:07.38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Yoder, Chelsea

11

 

South Adams

1:08.45

 

1:08.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Winstrom, Ashton

11

 

Oak Hill

1:07.96

 

1:10.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Liechty, Whitney

11

 

South Adams

1:10.67

 

1:12.22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Shonk, Lara

12

 

Blackford

1:11.11

 

1:14.78

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Flaig, Stephanie

10

 

Marion

1:14.28

 

1:14.94

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Imel, Ashley

11

 

Jay County

1:14.39

 

1:15.81

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Mitchel, Natalie

10

 

Adams Central

1:15.50

 

1:16.11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Kelly, Amber

9

 

Jay County

1:14.34

 

1:16.42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Feasel, Cindy

9

 

Bellmont

1:16.07

 

1:18.69

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

Schaadt, Laura

10

 

Adams Central

1:21.83

 

1:20.13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Spencer, Natalie

11

 

Oak Hill

1:21.79

 

1:20.43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Smith, Malorie

10

 

Bluffton

1:21.19

 

1:20.87

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

Kleinknight, Ally

10

 

Bluffton

1:19.19

 

1:20.91

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

Andry, Kylie

9

 

Oak Hill

1:23.33

 

1:21.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

Rines, Stephanie

12

 

Jay County

1:22.38

 

1:21.89

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

Gustaveson, Jennifer

10

 

Marion

1:20.43

 

1:23.97

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

Moser, Kendra

9

 

Bluffton

1:28.99

 

1:26.29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

Ruley, Rachel

10

 

Marion

1:27.45

 

1:28.34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

 

Zimmer, Lynnea

12

 

Bellmont

1:40.91

 

1:35.73

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

 

Springer, Kristy

12

 

Norwell

1:56.86

 

1:54.33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 7 Girls 100 Yard Freestyle

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final