IHSAA Championship Meet

Hy-Tek's MEET MANAGER 12:05 PM 2/8/2004 Page 1

 

 

 

 

 

 

 

IHSAA Girls High Sectional Warsaw - 2/5/2004 to 2/7/2004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2004 IHSAA Girls Sectionals at Warsaw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsaw High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Results

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place

 

School

 

Points

 

1

 

Bremen

 

BREM

 

269

 

.

50

 

2

 

Warsaw

 

WARS

 

262

 

.

50

 

3

 

Culver Academy

 

CULAC

 

241

 

 

 

 

 

4

 

Wawasee

 

WAWAS

 

209

 

 

 

 

 

5

 

Huntington North

 

HUNTN

 

91

 

 

 

 

 

6

 

Plymouth

 

PLYM

 

74

 

 

 

 

 

7

 

Rochester

 

ROCH

 

66

 

 

 

 

 

8

 

Tippecanoe Valley

 

TIPPY

 

55

 

 

 

 

 

9

 

Manchester

 

MANCH

 

38

 

 

 

 

 

10

 

Fairfield

 

FAIR

 

26

 

 

 

 

 

11

 

Columbia City

 

COCTY

 

25

 

 

 

 

 

 

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

 

 

 

 

 

 

 

Team

 

 

 

Relay

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Bremen

 

 

1:57.17

 

1:54.96

 

32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Rohde, Deborah 11

2) Kolbe, Ashley 10

3) Wagner, Jody 12

4) Scott, Liz 11

 

 

 

2

 

Warsaw

 

 

1:56.88

 

1:56.01

 

26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Hollar, Alexis 9

2) Taylor, Katy 9

3) Munsch, Lindsey 10

4) Dick, Melissa 10

 

 

 

3

 

Culver Academy

 

 

2:00.16

 

1:59.82

 

24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) O'Donnell, Kerry 10

2) Clifford, Ashley 11

3) Rooney, Jacqueline 11

4) Shepro, Mary 9

 

 

 

4

 

Wawasee

 

 

2:04.41

 

2:04.00

 

22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Brown, Libby 12

2) MacOwan, Laura 11

3) Froebe, Leigh 10

4) Gunderson, Lisa 11

 

 

 

5

 

Rochester

 

 

2:05.95

 

2:04.04

 

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Knapp, Rylee 9

2) Skidmore, Emily 10

3) Wells, Emily 11

4) Horn, Merry 12

 

 

 

6

 

Plymouth

 

 

2:06.57

 

2:06.66

 

18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Day, Katie 12

2) Ritcher, Shelley 12

3) Wickens, Kristin 11

4) Hammonds, Alicia 12

 

 

 

B - Final

 

 

 

 

 

 

7

 

Huntington North

 

 

2:07.03

 

2:05.64

 

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Patrick, Tyfanny 9

2) Stites, Emily 10

3) Wyatt, Lindsay 12

4) Knox, Colleen 10

 

 

 

8

 

Columbia City

 

 

2:07.67

 

2:08.14

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Anderson, Rechel 11

2) Lemon, Chantel 12

3) Western, Ashley 12

4) Frazier, Jessica 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

 

 

 

 

 

 

 

Team

 

 

 

Relay

 

Seed Time

 

Prelim Time

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Warsaw

 

 

1:57.60

 

1:56.88

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Hollar, Alexis 9

2) Taylor, Katy 9

3) Munsch, Lindsey 10

4) Dick, Melissa 10

 

 

 

2

 

Bremen

 

 

1:59.17

 

1:57.17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Rohde, Deborah 11

2) Wagner, Jody 12

3) Kolbe, Ashley 10

4) Scott, Liz 11

 

 

 

3

 

Culver Academy

 

 

2:00.95

 

2:00.16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) O'Donnell, Kerry 10

2) Clifford, Ashley 11

3) Rooney, Jacqueline 11

4) Shepro, Mary 9

 

 

 

4

 

Wawasee

 

 

2:03.11

 

2:04.41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Brown, Libby 12

2) MacOwan, Laura 11

3) Froebe, Leigh 10

4) Gunderson, Lisa 11

 

 

 

5

 

Rochester

 

 

2:05.03

 

2:05.95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Knapp, Rylee 9

2) Skidmore, Emily 10

3) Wells, Emily 11

4) Horn, Merry 12

 

 

 

6

 

Plymouth

 

 

2:07.33

 

2:06.57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Day, Katie 12

2) Ritcher, Shelley 12

3) Wickens, Kristin 11

4) Garrity, Beth 10

 

 

 

 

7

 

Huntington North

 

 

2:04.50

 

2:07.03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Knox, Colleen 10

2) Stites, Emily 10

3) Wyatt, Lindsay 12

4) Patrick, Tyfanny 9

 

 

 

8

 

Columbia City

 

 

2:06.61

 

2:07.67

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Anderson, Rechel 11

2) Lemon, Chantel 12

3) Western, Ashley 12

4) Frazier, Jessica 12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 2 Girls 200 Yard Freestyle

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Rohde, Deborah

11

 

Bremen

2:02.89

 

1:59.12

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

O'Donnell, Kerry

10

 

Culver Academy

2:04.08

 

1:59.41

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Noggle, Becca

11

 

Warsaw

2:05.33

 

2:04.45

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Scott, Meredith

10

 

Bremen

2:07.17

 

2:05.25

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Swindal, Haley

12

 

Culver Academy

2:05.79

 

2:06.26

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Thallemer, Tracy

9

 

Warsaw

2:07.35

 

2:08.78

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B - Final

 

 

 

 

 

 

7

 

Boggs, Elyse

12

 

Tippecanoe Valley

2:11.22

 

2:07.35

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B - Final ... (Event 2 Girls 200 Yard Freestyle)

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Froebe, Leigh

10

 

Wawasee

2:09.06

 

2:07.39

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Haughee, Jalyn

9

 

Warsaw

2:09.59

 

2:09.21

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Shepro, Mary

9

 

Culver Academy

2:08.57

 

2:09.35

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Stites, Emily

10

 

Huntington North

2:11.68

 

2:11.04

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Vermeulen, Aletta

10

 

Manchester

2:11.30

 

2:11.32

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 2 Girls 200 Yard Freestyle

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Seed Time

 

Prelim Time

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Rohde, Deborah

11

 

Bremen

2:01.17

 

2:02.89

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

O'Donnell, Kerry

10

 

Culver Academy

2:04.34

 

2:04.08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Noggle, Becca

11

 

Warsaw

2:01.32

 

2:05.33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Swindal, Haley

12

 

Culver Academy

2:06.89

 

2:05.79

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Scott, Meredith

10

 

Bremen

2:06.10

 

2:07.17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Thallemer, Tracy

9

 

Warsaw

2:07.24

 

2:07.35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Shepro, Mary

9

 

Culver Academy

2:10.05

 

2:08.57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Froebe, Leigh

10

 

Wawasee

2:06.03

 

2:09.06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Haughee, Jalyn

9

 

Warsaw

2:06.68

 

2:09.59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Boggs, Elyse

12

 

Tippecanoe Valley

2:07.64

 

2:11.22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Vermeulen, Aletta

10

 

Manchester

2:14.25

 

2:11.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Stites, Emily

10

 

Huntington North

2:10.20

 

2:11.68

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Ingold, Courtney

10

 

Manchester

2:13.56

 

2:12.69

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

White, Liz

12

 

Wawasee

2:13.33

 

2:13.05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Ritcher, Shelley

12

 

Plymouth

2:09.50

 

2:13.99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Wickens, Kristin

11

 

Plymouth

2:14.28

 

2:14.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

Schramm, Susan

11

 

Bremen

2:23.30

 

2:16.63

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

Heine, Maddy

11

 

Wawasee

2:18.45

 

2:20.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

Lewis, Heather

11

 

Huntington North

2:23.10

 

2:22.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

Wilkinson, Erin

10

 

Columbia City

2:24.85

 

2:25.91

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

Niedlinger, Aly

10

 

Plymouth

2:24.87

 

2:26.56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

Mitchell, Mallory

10

 

Rochester

2:29.66

 

2:28.31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

 

Gilliland, Kristen

12

 

Rochester

2:24.01

 

2:28.39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

 

Coplen, Haley

12

 

Rochester

2:27.01

 

2:30.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

 

Ruble, Leah

9

 

Huntington North

2:40.50

 

2:33.96

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26

 

Kambs, Erika

12

 

Manchester

2:44.01

 

2:40.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27

 

Kearby, Amber

12

 

Columbia City

2:31.58

 

2:42.96

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 3 Girls 200 Yard IM

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Clifford, Ashley

11

 

Culver Academy

2:15.70

 

2:15.60

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Stump, Samantha

10

 

Fairfield

2:20.06

 

2:20.18

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Taylor, Katy

9

 

Warsaw

2:19.87

 

2:21.03

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Patrick, Tyfanny

9

 

Huntington North

2:25.67

 

2:22.66

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Munsch, Lindsey

10

 

Warsaw

2:24.07

 

2:24.45

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Day, Katie

12

 

Plymouth

2:25.52

 

2:27.93

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B - Final

 

 

 

 

 

 

7

 

Burcham, Melissa

11

 

Bremen

2:26.18

 

2:23.14

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B - Final ... (Event 3 Girls 200 Yard IM)

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

MacOwan, Laura

11

 

Wawasee

2:27.47

 

2:26.79

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Wagner, Jody

12

 

Bremen

2:26.85

 

2:27.32

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Brown, Amanda

11

 

Warsaw

2:28.20

 

2:28.24

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Knapp, Rylee

9

 

Rochester

2:33.77

 

2:34.11

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Drudge, Valerie

12

 

Tippecanoe Valley

2:34.68

 

2:36.68

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 3 Girls 200 Yard IM

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Seed Time

 

Prelim Time

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Clifford, Ashley

11

 

Culver Academy

2:18.91

 

2:15.70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Taylor, Katy

9

 

Warsaw

2:20.30

 

2:19.87

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Stump, Samantha

10

 

Fairfield

2:18.80

 

2:20.06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Munsch, Lindsey

10

 

Warsaw

2:24.21

 

2:24.07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Day, Katie

12

 

Plymouth

2:25.10

 

2:25.52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Patrick, Tyfanny

9

 

Huntington North

2:23.00

 

2:25.67

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Burcham, Melissa

11

 

Bremen

2:26.60

 

2:26.18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Wagner, Jody

12

 

Bremen

2:25.87

 

2:26.85

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

MacOwan, Laura

11

 

Wawasee

2:28.20

 

2:27.47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Brown, Amanda

11

 

Warsaw

2:29.80

 

2:28.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Knapp, Rylee

9

 

Rochester

2:33.60

 

2:33.77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Drudge, Valerie

12

 

Tippecanoe Valley

2:35.65

 

2:34.68

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Mitzell, Katherine

10

 

Culver Academy

2:45.67

 

2:35.77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

Plummer, Alexis

10

 

Wawasee

2:40.57

 

2:36.56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Livingston, Lauren Kelly

11

 

Culver Academy

2:42.76

 

2:40.66

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Dixon, Stephanie

12

 

Wawasee

2:43.65

 

2:43.11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

Andreas, Jill

9

 

Columbia City

2:41.12

 

2:45.76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

Hochstetler, Beth

9

 

Bremen

2:45.08

 

2:46.01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

Hammonds, Alicia

12

 

Plymouth

2:46.20

 

2:47.67

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

Berghoff, Marie

10

 

Huntington North

2:52.00

 

2:47.99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

Runyan, Tia

10

 

Columbia City

2:50.86

 

2:52.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

Halterman, April

9

 

Tippecanoe Valley

2:50.68

 

2:53.80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

 

Socha, Jenna

10

 

Huntington North

2:55.00

 

2:58.53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

 

Joyce, Alex

12

 

Rochester

3:00.82

 

3:05.16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

 

Morley, Nathene

11

 

Rochester

3:03.66

 

3:09.17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 4 Girls 50 Yard Freestyle

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Rooney, Jacqueline

11

 

Culver Academy

25.76

 

25.20

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Hollar, Alexis

9

 

Warsaw

25.62

 

25.62

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Scott, Liz

11

 

Bremen

25.72

 

25.63

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Marty, Sarah

12

 

Wawasee

26.17

 

25.77

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Keller, Angie

11

 

Bremen

26.00

 

26.07

 

9

 

.

50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Dick, Melissa

10

 

Warsaw

26.23

 

26.07

 

9

 

.

50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B - Final

 

 

 

 

 

 

7

 

Spearman, Jessie

10

 

Wawasee

26.41

 

26.36

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Wells, Emily

11

 

Rochester

27.32

 

27.35

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Knox, Colleen

10

 

Huntington North

27.79

 

27.37

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B - Final ... (Event 4 Girls 50 Yard Freestyle)

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Young, Kelsey

10

 

Bremen

28.08

 

27.73

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Burman, Brooke

11

 

Columbia City

28.00

 

27.76

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Warren, Amanda

11

 

Tippecanoe Valley

27.76

 

27.97

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 4 Girls 50 Yard Freestyle

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Seed Time

 

Prelim Time

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Hollar, Alexis

9

 

Warsaw

25.54

 

25.62

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Scott, Liz

11

 

Bremen

26.50

 

25.72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Rooney, Jacqueline

11

 

Culver Academy

25.42

 

25.76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Keller, Angie

11

 

Bremen

26.81

 

26.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Marty, Sarah

12

 

Wawasee

26.47

 

26.17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Dick, Melissa

10

 

Warsaw

26.22

 

26.23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Spearman, Jessie

10

 

Wawasee

26.20

 

26.41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Wells, Emily

11

 

Rochester

26.94

 

27.32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Warren, Amanda

11

 

Tippecanoe Valley

27.10

 

27.76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Knox, Colleen

10

 

Huntington North

27.80

 

27.79

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Burman, Brooke

11

 

Columbia City

27.93

 

28.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Young, Kelsey

10

 

Bremen

28.94

 

28.08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Horn, Merry

12

 

Rochester

28.78

 

28.33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

Bayne, Bethany

10

 

Warsaw

27.90

 

28.65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Pollen, Ashlee

9

 

Wawasee

28.93

 

28.72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Wilkinson, Erin

10

 

Columbia City

28.86

 

28.73

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

Frazier, Jessica

12

 

Columbia City

28.04

 

28.77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

Biebach, Luisa

11

 

Culver Academy

29.37

 

29.04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

Garrity, Beth

10

 

Plymouth

28.81

 

29.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

Trinh, Mary

10

 

Manchester

30.74

 

29.41

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

Burden, Brittany

11

 

Plymouth

28.97

 

29.72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22

 

Kowalinski, Allison

11

 

Culver Academy

28.91

 

29.94

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

 

Decker, Sharon

11

 

Huntington North

29.10

 

30.22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23

 

Warren, Margaret

10

 

Tippecanoe Valley

30.15

 

30.22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25

 

Skidmore, Emily

10

 

Rochester

30.44

 

30.36

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26

 

Kornexl, Stephanie

11

 

Huntington North

31.70

 

30.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27

 

Greer, Lauren

9

 

Manchester

30.34

 

30.77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28

 

Minnick, Mallorie

9

 

West Noble

31.32

 

31.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29

 

Shanks, Aubrey

11

 

Plymouth

31.84

 

31.86

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30

 

DeWitt, Alana

9

 

Manchester

35.00

 

33.83

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 5 Girls 1 mtr Diving

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Semis Score

 

Finals Score

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Barone, Rachel

12

 

Culver Academy

286.60

 

404.85

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Scott, Liz

11

 

Bremen

267.55

 

367.15

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Sands, Jennifer

11

 

Wawasee

244.95

 

328.75

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

McPheeters, Brittney

11

 

Culver Academy

219.30

 

301.60

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Marshall, Hannah

11

 

Wawasee

228.15

 

297.05

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Stayer, Tara

10

 

Warsaw

208.90

 

282.05

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Shepard, Barbara

11

 

Culver Academy

210.70

 

282.00

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final ... (Event 5 Girls 1 mtr Diving)

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Semis Score

 

Finals Score

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Medlock, Megan

12

 

Wawasee

210.55

 

279.50

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Flora, Maria

11

 

Manchester

198.80

 

272.30

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Gottschalk, Allie

12

 

Rochester

201.65

 

266.95

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Burkhardt, Ashley

10

 

Huntington North

186.10

 

264.50

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Hanger, Susan

10

 

Manchester

187.55

 

262.20

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 5 Girls 1 mtr Diving

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Score

 

Semis Score

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Semi-Finals

 

 

 

 

 

 

1

 

Barone, Rachel

12

 

Culver Academy

174.65

 

286.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Scott, Liz

11

 

Bremen

158.25

 

267.55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Sands, Jennifer

11

 

Wawasee

160.10

 

244.95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Marshall, Hannah

11

 

Wawasee

146.10

 

228.15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

McPheeters, Brittney

11

 

Culver Academy

136.50

 

219.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Shepard, Barbara

11

 

Culver Academy

135.30

 

210.70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Medlock, Megan

12

 

Wawasee

134.20

 

210.55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Stayer, Tara

10

 

Warsaw

134.20

 

208.90

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Gottschalk, Allie

12

 

Rochester

126.70

 

201.65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Flora, Maria

11

 

Manchester

134.20

 

198.80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Hanger, Susan

10

 

Manchester

120.95

 

187.55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Burkhardt, Ashley

10

 

Huntington North

120.50

 

186.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Ottow, Whitney

11

 

Plymouth

113.90

 

185.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

Malone, Kristen

9

 

Bremen

108.60

 

179.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Davis, Molli

12

 

Plymouth

107.45

 

166.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Meek, Courtney

9

 

Warsaw

103.40

 

162.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 5 Girls 1 mtr Diving

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

 

 

Prelim Score

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Barone, Rachel

12

 

Culver Academy

NT

 

174.65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Sands, Jennifer

11

 

Wawasee

NT

 

160.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Scott, Liz

11

 

Bremen

NT

 

158.25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Marshall, Hannah

11

 

Wawasee

NT

 

146.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

McPheeters, Brittney

11

 

Culver Academy

NT

 

136.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Shepard, Barbara

11

 

Culver Academy

NT

 

135.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Flora, Maria

11

 

Manchester

NT

 

134.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Medlock, Megan

12

 

Wawasee

NT

 

134.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Stayer, Tara

10

 

Warsaw

NT

 

134.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Gottschalk, Allie

12

 

Rochester

NT

 

126.70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Hanger, Susan

10

 

Manchester

NT

 

120.95

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Burkhardt, Ashley

10

 

Huntington North

NT

 

120.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Ottow, Whitney

11

 

Plymouth

NT

 

113.90

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

Malone, Kristen

9

 

Bremen

NT

 

108.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Davis, Molli

12

 

Plymouth

NT

 

107.45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Meek, Courtney

9

 

Warsaw

NT

 

103.40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

White, Kerissa

9

 

Warsaw

NT

 

100.55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

Koenemann, Tonya

10

 

Plymouth

NT

 

95.55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

Oelschlager, Joni

11

 

Columbia City

NT

 

93.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

Doody, Janelle

9

 

Tippecanoe Valley

NT

 

89.40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries ... (Event 5 Girls 1 mtr Diving)

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

 

 

Prelim Score

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21

 

Pine, Vanessa

12

 

Columbia City

NT

 

89.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 6 Girls 100 Yard Butterfly

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Prelim Time

 

Finals Time

 

Points

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A - Final

 

 

 

 

 

 

1

 

Rooney, Jacqueline

11

 

Culver Academy

1:03.61

 

1:02.65

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Marty, Sarah

12

 

Wawasee

1:04.01

 

1:03.42

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Patrick, Tyfanny

9

 

Huntington North

1:04.43

 

1:04.92

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Wagner, Jody

12

 

Bremen

1:05.00

 

1:04.97

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Munsch, Lindsey

10

 

Warsaw

1:05.08

 

1:05.11

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Kolbe, Ashley

10

 

Bremen

1:07.74

 

1:06.60

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B - Final

 

 

 

 

 

 

7

 

Wyatt, Lindsay

12

 

Huntington North

1:08.78

 

1:08.74

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Wickens, Kristin

11

 

Plymouth

1:11.19

 

1:09.78

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Vermeulen, Aletta

10

 

Manchester

1:10.59

 

1:10.26

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Helfrich, Elizabeth

12

 

Warsaw

1:11.54

 

1:10.58

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Western, Ashley

12

 

Columbia City

1:11.60

 

1:10.71

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Durcholz, Kayla

9

 

Warsaw

1:10.73

 

1:11.61

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 6 Girls 100 Yard Butterfly

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Yr

 

School

 

Seed Time

 

Prelim Time

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preliminaries

 

 

 

 

 

 

1

 

Rooney, Jacqueline

11

 

Culver Academy

1:02.51

 

1:03.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Marty, Sarah

12

 

Wawasee

1:03.89

 

1:04.01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Patrick, Tyfanny

9

 

Huntington North

1:07.00

 

1:04.43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Wagner, Jody

12

 

Bremen

1:04.23

 

1:05.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

Munsch, Lindsey

10

 

Warsaw

1:05.19

 

1:05.08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Kolbe, Ashley

10

 

Bremen

1:08.86

 

1:07.74

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Wyatt, Lindsay

12

 

Huntington North

1:09.00

 

1:08.78

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

Vermeulen, Aletta

10

 

Manchester

1:11.80

 

1:10.59

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Durcholz, Kayla

9

 

Warsaw

1:09.34

 

1:10.73

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

Wickens, Kristin

11

 

Plymouth

1:11.20

 

1:11.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

Helfrich, Elizabeth

12

 

Warsaw

1:08.52

 

1:11.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

Western, Ashley

12

 

Columbia City

1:09.68

 

1:11.60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

Andreas, Jill

9

 

Columbia City

1:08.62

 

1:12.42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

Plummer, Alexis

10

 

Wawasee

1:12.34

 

1:12.72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

Moore, Katie

11

 

Rochester

1:16.59

 

1:17.19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

Livingston, Lauren Kelly

11

 

Culver Academy

1:18.94

 

1:17.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

Burden, Brittany

11

 

Plymouth

1:19.67

 

1:18.49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

Luken, Lucy

9

 

Culver Academy

1:18.95

 

1:18.61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

Greer, Lauren

9

 

Manchester

1:22.86

 

1:20.48