IHSAA Girls Tennis

2004 Singles Doubles Regionals Results

 

MORNING SESSION:

 

SINGLES

Whitney Wilson, 9, Evansville Harrison (13-3, 2-0)

Def.

Sarah Mitchell, 11, Washington Catholic (7-9, 1-1)

6-0, 6-1

 

 

 

 

*Tiffany Welcher, 9, Clarksville (16-0, 2-0)

Def.

Merritt Ertel, 12, Jennings County (11-4, 1-1)

6-0, 6-0

 

 

 

 

Lora Dushanova, 11, Culver Academy (19-0, 4-0)

Def.

Leena Miller, 11, Goshen (withdrawn)

forfeit

 

 

 

 

Jelena Pupac, 9, Griffith (18-0, 3-0)

Def.

Nina Bezvina, 10, Merrillville (20-1, 4-1)

4-6, 6-2, 6-3

 

 

 

 

Sophie Grabinski, 11, Carmel (16-0, 5-0)

Def.

Sara Wilhoite, 12, Connersville (17-0, 5-1)

6-0, 6-1

 

 

 

 

Lisa Kawamoto, 11, Southport (18-2, 4-0)

Def.

Ali Gantz, 11, Greenwood (9-9, 3-1)

6-1, 6-1

 

 

 

 

Ashley Liles, 12, Carroll (F.W.) (16-1, 6-0)

Def.

Hannah Peters, 12, Carroll (Flora) (18-0, 3-1)

6-2, 6-0

 

 

 

 

Rachel Yee, 9, McCutcheon (19-3, 6-0)

Def.

Lindsey Cloninger, 11, Adams Central (15-0, 1-1)

6-3, 6-0

*Clarksville vs. Jennings County played Friday at Clarksville.

 

DOUBLES

Jeannie Hartley, 12/Anna Krodel, 11

Jasper (14-4, 6-0)

Def.

Kayla Parker, 12/Meghan Wolf, 12

Mt. Vernon (9-3, 2-1)

6-0, 6-2

 

 

 

 

Maggie Coffman (12)/Casey Phelps (12)

Silver Creek (10-1, 5-0)

Def.

Hannah Stivers (12)/Ginna Napier (12)

Scottsburg (16-2, 4-1)

6-3, 6-0

 

 

 

 

Carolyn Pyszka (11)/Brittany Fitzpatrick (11)

Mishawaka Marian (10-2, 6-0)

Def.

 

(bye)

 

 

 

 

Sarah Treesh (12)/Melissa Vermillion (12)

New Prairie (14-6, 2-0)

Def.

Kate Sciackitano (12)/Mary Taylor (12)

Lowell (3-15, 2-1)

7-5, 6-1

 

 

 

 

Eliazbeth Steele (12)/Marie Grabinski (12)

Carmel (13-0, 4-0)

Def.

Carrie Wendel (12)/Jackie Betch (12)

Franklin County (19-1, 4-1)

6-1, 6-1

 

 

 

 

Natalie Deinlein (12)/Vanessa Khuong (12 )

Bloomington South (16-2, 6-0)

Def.

Breeanna Bongayan (12)/Ashley Yee (12)

Beech Grove (5-4, 2-1)

6-3, 6-4

 

 

 

 

Jodi Frank (11)/Meg Guthrie (11)

Peru (17-2, 7-0)

Def.

Lindsey Ringger (12)/Chelsea Doyle (10)

Leo (13-7, 4-1)

6-3, 6-4

 

 

 

 

Kate Moran (11)/Kayla Brennan (11)

Western Boone (9-4, 3-0)

Def.

Debra Crain (12)/Melissa Elpers (11)

Anderson (16-4, 4-1)

6-0, 6-3

 

AFTERNOON SESSION:

 

SINGLES

Tiffany Welcher, 9, Clarksville (16-0, 3-0)

Def

Whitney Wilson, 9, Evansville Harrison (13-3, 2-1)

6-2, 6-1

Lora Dushanova, 11, Culver Academy (19-0, 5-0)

Def.

Jelena Pupac, 9, Griffith (18-0, 3-1)

3-6, 7-5, 6-3

Sophie Grabinski, 11, Carmel (16-0, 6-0)

Def.

Lisa Kawamoto, 11, Southport (18-2, 4-1)

6-0, 6-2

Ashley Liles, 12, Carroll (F.W.) (16-1, 7-0)

Def.

Rachel Yee, 9, McCutcheon (19-3, 6-1)

6-3, 6-0

 

DOUBLES

Jeannie Hartley, 12/Anna Krodel, 11

Jasper (14-4, 7-0)

Def

Maggie Coffman (12)/Casey Phelps (12)

Silver Creek (10-1, 5-1)

7-5, 6-3

 

 

 

 

Carolyn Pyszka (11)/Brittany Fitzpatrick (11)

Mishawaka Marian (10-2, 6-0)

Def.

Sarah Treesh (12)/Melissa Vermillion (12)

New Prairie (14-6, 2-1)

6-1, 6-2

 

 

 

 

Eliazbeth Steele (12)/Marie Grabinski (12)

Carmel (13-0, 5-0)

Def.

Natalie Deinlein (12)/Vanessa Khuong (12 )

Bloomington South (16-2, 6-01

6-0, 6-0

 

 

 

 

Jodi Frank (11)/Meg Guthrie (11)

Peru (17-2, 8-0)

Def.

Kate Moran (11)/Kayla Brennan (11)

Western Boone (9-4, 3-1)

6-2, 6-3

 

ALSO ADVANCING TO THE STATE FINALS

 

SINGLES

Hayley Hall, 9 Delta (9-0, 6-0)

Megan Martzolf, 9, Park Tudor (16-1, 6-0)

Michelle Hawes, 12, Columbus North (14-2, 5-0)

 

 

DOUBLES

Alex Braun, 12/Vicky Nasteva, 11, Zionsville (11-2, 5-0)

Lauren Mardis, 12/Laura Burdick, 10, Terre Haute North (16-2, 6-0)

Melanie Sullivan, 10/Megan Farley, 11, Center Grove (16-1, 6-0)