2004-05 IHSAA Individual Singles and Doubles State Finals

 

Where: North Central High School, 1801 E. 86th Street, Indianapolis, IN 46240 | School Website | Driving Directions

Note: Won-loss records indicate regular season record followed by post-season tournament record (Add both together for overall season record). Players are listed in bracket order below.

 

24th Annual Singles Tournament

Quarterfinals Friday, June 10, 2 pm

Lauren Delaney (10), Franklin Central (14-1, 8-0) d. Amy Recht (10), Homestead (13-0, 6-1), 6-2, 6-2.

Maureen Modesto (10), Munster (17-1, 7-0) d. Haley Hall (10), Delta (18-0, 6-1), 6-4, 6-1.

Tiffany Welcher (10), Clarksville (13-0, 5-0) d. Lora Dushanova (12), Culver Academies (15-1, 8-1), 6-0, 6-3.

 

Semifinals Saturday, June 11, 10 am

Megan Martzolf (10), Park Tudor (15-0, 9-0) d. Lauren Delaney (10), Franklin Central (14-1, 8-1), 6-1, 6-1.

Tiffany Welcher (10), Clarksville (13-0, 6-0) d. Maureen Modesto (10), Munster (17-1, 7-1), 6-3, 6-3.

 

Championship and Consolation Matches Saturday, June 11, 2 pm

Championship: Megan Martzolf (10), Park Tudor (15-0, 10-0) d. Tiffany Welcher (10), Clarksville (13-0, 6-1), 6-4, 4-6, 6-2.

Third place: Maureen Modesto (10), Munster (17-1, 8-1) d. Lauren Delaney (10), Franklin Central (14-1, 8-2), 6-0, 6-1.

 

15th Annual Doubles Tournament

First Round Friday, June 10, 10 am

Shauna Botlo (11)/Jessica Chesher (11), Jeffersonville (15-3, 6-0) d. Brittany Fitzpatrick (12)/Carolyn Pyszka (12), Mishawaka Marian (12-0, 6-1), 6-1, 7-5.

Jenny Auda (10)/Stacey Evans (11), Carmel (13-1, 6-0) d. Katee Hensley (12)/Sarah Troyer (12), West Lafayette (14-2, 7-1), 6-3, 6-1.

 

Quarterfinals Friday, June 10, 2 pm

Abby Greif (9)/Catherine Hofmann (12), Evansville Memorial (10-0, 9-0) d. Shauna Botlo (11)/Jessica Chesher (11), Jeffersonville (15-3, 6-1), 6-2, 6-2.

Katie Bryan (11)/Kristin Crider (10), Delta (17-1, 7-0) d. Sarah Hebble (9)/Alisha Smith (12), Silver Creek (16-1, 5-1), 6-3, 6-2.

Megan Farley (12)/Melanie Sullivan (11), Center Grove (12-0, 6-0) d. Cassie Pruzin (12)/Kaitlyn Sertich (12), Crown Point (15-0, 6-1), 6-0, 7-6(2)

Anne Pennington (12)/Alena Perez-Majul (9), North Central (Indpls.) (5-0, 7-0) d. Jenny Auda (10)/Stacey Evans (11), Carmel (13-1, 6-1) 6-1, 7-6(4).

 

Semifinals Saturday, June 11, 10 am

Abby Greif (9)/Catherine Hofmann (12), Evansville Memorial (10-0, 10-0) d. Katie Bryan (11)/Kristin Crider (10), Delta (17-1, 7-1), 6-0, 6-3.

Megan Farley (12)/Melanie Sullivan (11), Center Grove (12-0, 7-0) d. Anne Pennington (12)/Alena Perez-Majul (9), North Central (Indpls.) (5-0, 7-1), 4-6, 6-4, 6-2.

 

Championship and Consolation Matches Saturday, June 11, 2 pm

Championship: Abby Greif (9)/Catherine Hofmann (12), Evansville Memorial (10-0, 11-0) d. Megan Farley (12)/Melanie Sullivan (11), Center Grove (12-0, 7-1), 6-2, 7-6(6).

Third place: Anne Pennington (12)/Alena Perez-Majul (9), North Central (Indpls.) (5-0, 8-1) d. Katie Bryan (11)/Kristin Crider (10), Delta (17-1, 7-2), 3-6, 6-1, 6-4.