Indiana High School Athletic Association

     9150 North Meridian Street, Box 40650, Indianapolis, Indiana 46240-0650

Phone: 317-846-6601    Fax: 317-575-4244    Website: www.ihsaa.org

Blake Ress, Commissioner

________________________________________________________________________

MEDIA ADVISORY                                                              February 11, 2003

Contact: Jerry Baker, Sports Information Director                                                          

E-Mail: jbaker@ihsaa.org

 

GIRLS BASKETBALL TOURNEY TIPS OFF TONIGHT

The 28th Annual Girls Basketball Tournament Series takes to courts in full force across the state tonight with a field of 381 teams and one common goal – a trip to Conseco Fieldhouse and the state championships on March 8.  The complete pairings lineup can be found on the IHSAA web site at 2003 Girls Basketball Tournament Pairings.

 

Rushville is the state’s all-time leader in sectionals won with 21, the last occurring in 1999.  The Lions will open up play in tonight’s second game at Greensburg.  Bedford North Lawrence ranks second in sectional victories with 20.  The Stars open up play in the Seymour sectional meeting Jennings County in this evening’s nightcap.  For an overview of previous state champions by total log on to Girls Basketball Sectional Champions By Total.  A year-by-year listing of sectional winners in alphabetical order is also available on the web (ihsaa.org).

 

ICGSA GIRLS FINAL BASKETBALL POLL

The final regular season girls ICGSA basketball poll has been released and, as the field heads into the state tournament, the number-one positions of a week ago remain solidified heading into tourney play.  Kokomo (20-0) opens up against Marion (9-11) in 4A.  Alexandria (21-0) faces Delta (20-1) in 3A action.  Heritage Christian (20-1) begins 2A competition with Indianapolis Scecina (5-14) providing the opposition.  And, in class A, North Vermillion (20-0) takes to the court in their opening contest against Riverton Parke (8-11).

 

  ICGSA POLL  2/10/03

No.

Class 4A

Sectional Opponent

No.

Class 3A

Sectional Opponent

1

Kokomo

Marion

1

Alexandria

Delta

2

E. Chicago Central

Lake Central

2

Beech Grove

Greenfield-Central

3

Pike

North Cntl (Indpls.)

3

North Harrison

Corydon

4

Mooresville

Northview

4

Angola

Leo

5

Warsaw

DeKalb

5

Gibson Southern

Boonville

6

Bloomington North

Columbus North

6

Highland

Hammond Gavit

7

Huntington North

Homestead

7

Delta

Alexandria

8

Ben Davis

Indpls. Northwest

8

Northwestern

Twin Lakes

9

Perry Meridian

Indpls. Manual

9

Brebeuf Jesuit

New Palestine

10

Jeffersonville

Floyd Central

10

Tippecanoe Valley

Culver Military

No.

Class 2A

Sectional Opponent

No.

Class A

Sectional Opponent

1

Heritage Christian

Indpls. Scecina

1

North Vermillion

Riverton Parke

2

North Putnam

Tri-West Hendricks

2

Tri-Central

Covenant Christian

3

Indian Creek

Park Tudor

3

New Harmony

Tecumseh

4

Rochester

Winamac

4

Union City

Tri

5

Shenandoah

Centerville

5

Borden

New Washington

6

North Newton

Lake Station Edison

6

Oregon-Davis

LaCrosse

7

North Knox

Evansville Mater Dei

7

Culver Community

Caston

8

Southwestern (Hanover)

Lawrenceburg

8

Washington Catholic

Loogootee

9

Westview

Fremont

9

North Cntl. (Farm.)

Clay City

10

Wabash

Northfield

10

White River Valley

Shakamak

 

GIRLS DIVING REGIONALS TONIGHT

Date:               February 11, 2003

Time:              6:00 p.m.

Tickets:          $4.00

Participants:        1st through 4th place sectional qualifiers advance to regional

Advancement:       1st through 8th place regional winners advance to State Finals February 14-15

 

Regional Site

Qualifiers from

Bloomington North

Bloomington South, Boonville, Center Grove, Columbus North, Mount Vernon

Hamilton Southeastern

Ben Davis, Carmel, Connersville, Crawfordsville, Hamilton Southeastern

Kokomo

Fort Wayne South Side, Jay County, Lafayette Jefferson, Noblesville, Warsaw

Penn

Chesterton, Concord, Lake Central, Munster, Penn

 

GIRLS SWIMMING STATE FINALS THIS WEEKEND

The Natatorium on the IUPUI campus in downtown Indianapolis will be the scene for the state finals in the 29th Annual Girls Swimming and Diving Tournament Series. 

 

Schedule:        Friday              4:30 p.m.         Gates open to public

                                                5:45 p.m.         Opening Ceremonies

                                                6:00 p.m.         Swimming Preliminaries

 

                        Saturday          7:30 a.m.         Gates Open to public

                                                9:00 a.m.         Diving Preliminaries and Semi-finals

                                                1:00 p.m.         Consolation and Finals in all events

 

Admission:      Session ticket $7.00,  Season ticket $10.00

 

Heat Sheets:     2003 Girls Swimming Heat Sheets

 

Returning 2002 Individual Champions:            200 Yard IM                          Leah Retrum, Columbus North

                                                                                50 Yard Freestyle                 Katherine Robinson, South Dearborn

                                                                                100 Yard Butterfly                Katherine Robinson, South Dearborn

                                                                                500 Yard Freestyle               Leah Retrum, Columbus North

                                                                                100 Yard Backstroke            Erin Morris, Fort Wayne Snider

                                                                                100 Yard Breaststroke         Leslie VanWinkle, Evansville Harrison

                                                                                One Meter Diving                Kari Retrum, Hamilton Southeastern

 

Defending State Champion:               Carmel  (17 total championships, 16 in succession)

 

IHSSCA SWIMMING POLLS

 With the 29th Annual Girls Swimming Tournament Series Finals this Friday and Saturday, the defending state champion Carmel Greyhounds continue to lead the way in the most recent Indiana High School Swimming Coaches Association poll. 

 

The boys’ state tourney will dive in on February 20 and the Carmel team still holds down the top spot in this week’s poll.

 

                IHSSCA BOYS POLL 2/09/03                                        IHSSCA FINAL GIRLS POLL

No.

Team

No.

Team

 

No.

Team

No.

Team

1

Carmel

11

Penn

 

1

Carmel

11

Yorktown

2

South Bend Riley

12

Northridge

 

2

N. Central (Indpls.)

12

Bloomington South

3

Hamilton Southeastern

13

Homestead

 

3

Lake Central

13

Center Grove

4

Harrison (W. Laf.)

14

Delta

 

4

Munster

14

Terre Haute North

5

Lawrence North

15

Kokomo

 

5

Hamilton SE

15

Homestead

6

Yorktown

16

Columbus North

 

6

Columbus North

16

Brebeuf Jesuit

7

Center Grove

17

Western

 

7

Fort Wayne Snider

17

Northridge

8

Chesterton

18

West Lafayette

 

8

Castle

18

Evansville Harrison

9

Wawasee

19

Lafayette Jefferson

 

9

South Dearborn

19

Fort Wayne Northrop

10

North Central (Indpls.)

19

Westfield

 

10

Noblesville

20

Southridge

 

   For more swimming information from the Indiana High School Swimming Coaches Association, log on to IHSSCA.

 

GIRLS SWIMMING MEDIA CREDENTIALS

Media credentials for the diving regionals must be obtained through the host school.  The 2002-03 IHSAA State Finals Media Credential will be in use for the state tournament at the Natatorium on February 14-15.  If you have not received nor applied for that media credential and plan to cover the girls swimming finals, you should do so immediately by faxing your request on company letterhead to Jerry Baker, Sports Information Director, IHSAA, 9150 North Meridian Street, Indianapolis, Indiana 46260.  Fax (317) 575-4244.  Credentials will be left at the IHSAA table in the main lobby of the Natatorium.

 

Media Heads Up!  The media location for the 2003 girls and boys swimming championships at the Natatorium has been moved to the west side of the arena in the media section used by the NCAA, Big 10 and U.S. Olympic Swimming Trials.  You are advised to enter the west concourse, proceed south, and enter the media area between aisles 7-8-9 and 10-11-12.  This is intended to provide the media with a better view of the action in the pool and alleviate the crowded conditions of the past.

 

Four telephones will be installed in the first two rows of the media section for your use.  A runner will provide updated results as soon as they become available.  A stairwell at the south end of the west concourse will provide quick and easy access to the pool deck.  This stairwell is being designated for use of the media only, so it is mandatory that your media credential be in full view for admittance.

 

Sports editors and sports directors who plan to have reporters covering this event should make those changes known to their reporters to avoid any untimely delays or confusion.

 

TEAM WRESTLING SEMI-STATE ON WEDNESDAY

A field of 16 teams, including a dozen ranked in the top-20, will advance to semi-state competition in the IHSAA Team Wrestling Championship at eight sites tomorrow evening. 

 

Top-ranked Evansville Mater Dei will showcase its talents in the Southridge Semi-State against Jasper.  The Wildcats rolled to impressive wins in their own regional, defeating Boonville (76-0) and Evansville Memorial (54-12).  Mater Dei will be attempting to reach the “big show” for the eighth consecutive year, having won the title in each previous appearance.

 

For a look at the complete results from regional competition, log on to 2003 Wrestling Regional Results.

 

Date:               Wednesday, February 12

Time:              7:00 p.m.        

Admission:      $5.00

Advancement: Single elimination.  The winning teams advance to State Finals, March 1.

 

Semi-State Site

Schools / Coaches Poll Ranking

Valparaiso

Griffith (#3) vs. Portage (#4)

Rochester

Mishawaka (#9) vs. Harrison (West Lafayette)

Columbia City

Elkhart Memorial (#12) vs. Fort Wayne Snider (#17)

Bellmont

Peru vs. Bellmont (#2)

Lawrence North

Carmel (#10) vs. Lawrence North (#6)

New Castle

Perry Meridian (#8) vs. New Castle

Avon

Franklin Community (#5) vs. Bloomington South (#11)

Southridge

Jasper  vs. Evansville Mater Dei (#1)

 

INDIVIDUAL WRESTLING SEMI-STATES ON SATURDAY

Date:               Saturday, February 15           

Admission:      Final session only  $5.00     Season ticket $7.00

Schedule:        7:30—8:30 a.m.          Weigh In

                                    9:00 a.m.                     Session 1

                                    1:30 p.m.                     Session 2

                                    5:30 p.m.                     Session 3

                                    7:30 p.m.                     Finals

           

Semi-State Sites

Qualifiers from:

Merrillville (Merrillville H.S.)

Calumet, LaPorte, Logansport, Mishawaka

New Haven (Allen County Coliseum)

Carroll (Ft. Wayne), Delta, Goshen, Peru

New Castle (New Castle H.S.)

North Montgomery, Pendleton Heights, Perry Meridian, Richmond

Evansville Reitz (Roberts Stadium)

Bloomington South, Castle, Jeffersonville, Martinsville

 

 

 

 

 

For a complete list of the individual semi-state qualifiers, log on to 2003 Individual Wrestling Regional Results.

 

FINAL INDIANA HIGH SCHOOL WRESTLING COACHES ASSOCIATION TEAM POLL

No.

School

Semi-State

No.

School

Semi-State

1

Evansville Mater Dei

Southridge

11

Bloomington South

Avon

2

Bellmont

Bellmont

12

Elkhart Memorial

Columbia City

3

Griffith

Valparaiso

13

Jennings County

---

4

Portage

Valparaiso

14

Warren Central

---

5

Franklin

Avon

15

Columbia City

---

6

Lawrence North

Lawrence North

16

Columbus North

---

7

Yorktown

---

17

Fort Wayne Snider

Columbia City

8

Perry Meridian

New Castle

18

Evansville Memorial

---

9

Mishawaka

Rochester

19

East Central

---

10

Carmel

Lawrence North

20

Indianapolis Cathedral

---

 

WRESTLING MEDIA CREDENTIALS

   The 2002-03 IHSAA State Finals Media Credential will serve as admission to the individual and team state finals competition at Conseco Fieldhouse and Center Grove High School.  If you have not applied for such credential, please forward your request, on company letterhead, to Jerry Baker, Sports Information Director, IHSAA, 9150 North Meridian Street, Indianapolis, Indiana 46260.

 

   For all other rounds of the tournament, you must contact the host school to acquire the proper credentials.

 

A.P. BOYS BASKETBALL POLL

The leaders in three of the four classes in boys basketball remained the same in the weekly Associated Press Poll for the week ending February 8, 2003.  Pike (17-0) is still king of the hill in class 4A  Gary Roosevelt (16-1) hangs in again this week in 3A  Cass (16-0) stays in its leadership role this week in 3A.  The only change among the leaders came in Class A, as Argos (17-1) takes over the number-one slot, with Orleans (17-1) dropping to second following an overtime loss at Paoli (66-62) on February 7.

 

A.P. BOYS BASKETBALL POLL 2/11/03

No.

Class 4A

No.

Class 3A

No.

Class 2A

No.

Class A

1

Pike

1

Gary Roosevelt

1

Cass

1

Argos

2

Bloomington North

2

Yorktown

2

Bluffton

2

Orleans

3

Lawrence North

3

Indianapolis Chatard

3

Muncie Burris

3

Loogootee

4

DeKalb

4

Tippecanoe Valley

4

North Knox

4

South Central (Elizabeth)

5

Munster

5

Gibson Southern

5

Eastern (Bloomfield)

5

Kouts

6

Columbia City

6

Griffith

6

Forest Park

6

Clay City

7

Perry Meridian

7

Washington

7

Winchester

7

Southwestern (Shelbyville)

8

Evansville Harrison

8

Lebanon

8

Wheeler

8

White River Valley

9

North Cntl  (Indpls)

9

Scottsburg

9

Evansville Mater Dei

9

Bloomfield

10

Lafayette Jefferson

10

Western

10

Garrett

10

West Washington

 

IBCA BOYS BASKETBALL POLL 2/10/03

No.

School

No.

School

1

Pike

11

South Bend Riley

2

Bloomington North

12

North Central (Indls.)

3

Lawrence North

13

Indianapolis Chatard

4

DeKalb

14

Bluffton

5

Gary Roosevelt

15

Lafayette Jefferson

6

Munster

16

Elkhart Central

7

Evansville Harrison

17

Hamilton Southeastern

8

Perry Meridian

18

Indianapolis Cathedral

9

Columbia City

19

Muncie South

10

Cass

20

Columbus East

 

 

 

 

 

 

 

 

SCHAFER AND GEARLDS #1 IN BASKETBALL SCORING

For the second straight week, Wheeler’s Todd Schafer and Beech Grove’s Katie Gearlds hold on to the top positions  in the weekly compilation of state scoring leaders,.  Schafer stays at number-one with a 30.2 average over 15 games.  Gearlds, number-six on the girls all-time scoring list with 2,295 points, only 49 points short of taking over fifth place, is the girls leader with an average of 29.4 over 22 games.

 

David Allen of Borden is the state’s leading rebounder with a 13.0 average over 14 games for the boys.  Amy Dunbar of Oregon-Davis tops the rebounding column for the girls with a 21 game average of 20.0.

 

   For the latest girls and boys basketball complete scoring and rebounding stats, as reported by the schools, you can go to the IHSAA web site under Girls Statistical Leaders and Boys Statistical Leaders.

 

 

CHESTERTON BACK ON TOP IN GYMNASTICS POLL

Defending state champion Chesterton regained sole possession of first place in the latest IHSGC poll.  Fort Wayne Dwenger, tied for the top spot with the Trojans a week ago, dropped into a second place tie with Valparaiso, with Merrillville and Center Grove each moving up a spot to complete the top-five.

 

            IHSGC POLL 2/05/03

No.

School

No.

School

1

Chesterton

11

Homestead

1

F.W. Dwenger

12

Portage

3

Valparaiso

13

Wawasee

4

F.W. Northrop

14

New Palestine

5

Merrillville

15

Lawrence Central

6

Center Grove

16

F.W. Snider

7

New Castle

17

Columbus East

8

Roncalli

18

Plainfield

9

Hobart

19

Southport

10

LaPorte

19

Richmond

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

For the latest gymnastics information, log on to the Indiana High School Coaches Gymnastics web site at IHSCG.

 

 

BOB LOVELL NAMED DISTRICT II MEDIA SERVICE AWARD WINNER

Veteran radio broadcaster Bob Lovell has been selected as the 2002-03 recipient of the IHSAA Distinguished Media Service Award for District II.  For more information, log on to District II Media Award.

 

 

MILESTONES

Heritage Hills' Head Basketball Coach Marty Echelbarger won his 400th game on February 1 vs. South Spencer.

 

Bryan Welsh of Noblesville set a school record with 17 assists against Westfield on January 24.

 

Alexandria's Jackie Closser surpassed the school record for career points on February 4 in a game vs. Lapel. Jackie scored 22 points to eclipse Rachel Garner's former record of 1,517.

 

Danielle Rains, a junior at Eastern (Bloomfield), recently set three girls basketball school records:  eight 3 point field goals in one game against Shakamak on 2/1/03, sixty-five 3 point field goals in one season, and after twenty regular season games, Danielle is 65 of 123 for a 53% 3 point field goal percentage, the best single season percentage in school history.

 

Rochester sophomore Courtney Felke went over the 1,000 point mark in the Lady Zebras’ game with West Central on Feb. 4.

 

Senior Allison Lindborg became the all-time leading rebounder in South Bend St. Joseph's High School history on Feb. 8 in a game against Portage.  She grabbed her 618th career rebound to break the school record previous held by 1986 graduate Melissa Standley

 

St. Joseph's Head Coach Mike Megyese tallied his 100th career win on Feb. 8 in a victory over LaPorte.  Megyese has the best winning percentage of any St. Joe Girls coach with a 66.7% mark. 

 

Western senior Alan Davidson scored his 1,000th career point Feb. 7 against Taylor. Davidson entered the game 30 points shy of 1,000 and he proceeded to score 30 in the first half. He finished with a career-high 41 points. He is the third Western boys player to reach 1,000 points, joining 1976 graduate Rick Pearson and 2003 classmate Josh Nelson.

 

Rebekah Parker of Tippecanoe Valley set a new school single-game mark with 13 assists on Feb. 6 against Mississinewa.  She also had her 2nd career triple-double  with 28 points and 19 rebounds.

 

Tipton senior Judy Walrath broke Jane Calhoun's Tipton High School girls' basketball career scoring record of 1061 against Western on Feb. 5.  Judy finshed the regular season with 1072 points for her career.

 

IHSAA OVERTIME

Caston head wrestling coach Larry Doan has announced his intent to step down at the end of the season.  After six seasons with the Comets, he has accepted a teaching position at the Miami Correctional facility at Grissom.

 

Former Andrean head football coach Ted Karras takes over the football program at Rose-Hulman.  Karras was an All-State player at Hobart H.S. in 1982.

 

Ashlee Davis of Anderson Highland was presented the Galyan’s Cinderella Award as part of the National Girls & Women in Sports Day activities at Conseco Fieldhouse on February 6.  Others honored included volleyball and track athlete Lauren Ostendorf of Zionsville, Eastbrook volleyball coach Wilma Cox, former NFHS staff member Susan True, along with Special Olympians Ashley Baker, Katie Crawford, Cristina Neeb, Becky Jack and Lisa Tucker.  Sisters Shelly and Tammy Haley also received special recognition.

 

Sophomore Chris Thomas, a graduate of Pike High School, is among 30 finalists for the 2002-03 John R. Wooden Award, an honor bestowed upon the nation’s best player at an institution of higher education.

 

Former Kokomo Tribune sportswriter David Kasey died Feb. 6 after a long battle with diabetes. He was 42. Kasey, who was a 1978 Kokomo High School graduate, wrote for the Tribune for 20 years. During his tenure at the Tribune, he served as a sportswriter and assistant sports editor and more recently as the community editor. He was also the managing editor of Indiana Sports Magazine for two years in the 1980s and contributed to many sports broadcasts in WHMB-TV 40.

 

 

IHSAA ----- LOOKING AHEAD

 

Tuesday, February 11

Girls Basketball Sectionals

Tuesday, February 11

Girls Swimming Diving Regionals

Wednesday, February 12

Team Wrestling Semi-States

Friday, February 14

Girls Basketball Sectionals

Friday, February 14

Girls Swimming State Finals

Saturday, February 15

Girls Basketball Sectionals

Saturday, February 15

Individual Wrestling Semi-States

Saturday, February 15

Girls Swimming State Finals

Monday, February 17

Boys & Girls Track—1st Practice

Thursday, February 20

Boys Swimming Sectionals

Friday, February 21

Wrestling State Finals (Indv.)

Saturday, February 22

Wrestling State Finals (Indv.)

Saturday, February 22

Boys Swimming Sectionals

Saturday, February 22

Girls Basketball Regionals

 


 

 

 

IHSAA 02-03/24