2006-07 IHSAA Boys Basketball |
97th |
Regionals
Date: Saturday,
March 10.
Admission: $6 per
session; $9 both sessions.
Times: All listed
as Eastern Time unless noted otherwise.
Home Team:
The second team listed in each pairing will be the designated home team.
Class 4A
1.
Game 1 –
Game 2 –
Championship – East Chicago Central 54, Valparaiso
42.
2.
Game 1 –
Game 2 – Marion 49, Carroll (
Championship –
3. Pike (Hinkle Fieldhouse)
Game 1 – North Central (Indianapolis) 70, Pike 48.
Game 2 – Franklin Central 48, Lawrence North 44.
Championship – North Central
(
4.
Game 1 –
Game 2 – Bloomington South 71, Evansville Reitz 53.
Championship –
Class 3A
5.
Game 1 – Plymouth 69, Hammond Clark 55.
Game 2 – Gary Wirt 48, Western 34.
Championship – Plymouth 44, Gary Wirt 34.
6. NorthWood
Game 1 –
Game 2 – NorthWood
70, Fort Wayne Bishop Luers 63.
Championship – NorthWood 61,
7.
Game 1 – Batesville 83, Indianapolis Howe Academy
73.
Game 2 – Brebeuf Jesuit
69, New Castle 67.
Championship – Batesville 85,
Brebeuf Jesuit 65.
8.
Game 1 –
Game 2 –
Championship –
Class 2A
9. North Judson
Game 1 – Rochester 55, Wheeler 50.
Game 2 –
Championship –
10. Blackford
Game 1 – Cass 54, Harding 53.
Game 2 – Northwestern 68, Eastside 37.
Championship – Northwestern
62, Cass 36.
11.
Game 1 – Shenandoah 49, Park
Tudor 39.
Game 2 – Winchester 75, Lawrenceburg 49.
Championship –
12. Southridge
Game 1 – South Knox 54, Southridge 47.
Game 2 – Providence 61, Cloverdale 45.
Championship –
Class A
13. Triton
Game 1 – Oregon-Davis 48, Tri-County 45.
Game 2 – Fort Wayne Blackhawk
Christian 62,
Championship – Oregon-Davis
67, Fort Wayne Blackhawk Christian 54.
14.
Game 1 – Lafayette Central Catholic 70, Blue River Valley
62.
Game 2 – Wes-Del 62, Eminence
57.
Championship – Lafayette Central Catholic 65, Wes-Del
56.
15.
Game 1 – Lanesville 43,
Game 2 – Jac-Cen-Del
68,
Championship – Lanesville 56, Jac-Cen-Del
54.
16. Loogootee
Game 1 – Tecumseh 62, North Central (Farmersburg)
52.
Game 2 – Barr-Reeve 45,
Championship – Barr-Reeve 67,
Tecumseh 50.
Semi-States
Date: Saturday,
March 17.
Admission: $7.
Times: All listed
as Eastern Time unless noted otherwise.
Home Team:
Winners of the odd-numbered regionals will be the
designated home teams.
Note: Teams will be
assigned to semi-state sites after regional results become available.
North
1.
2.
South
3.
4.
State Finals
Date: Saturday, March 24.
Site: Conseco
Fieldhouse,
Conseco Fieldhouse | No. 1 Venue in
Sports | Seating
Chart | Driving
Directions | Parking
| Fieldhouse
History | Indy Hotels & Dining
Admission: Session $10.00; Season
$18.00.
Reserved
tickets can be purchased at the participating schools the week of the state
finals. Contact participating schools for ticket distribution hours. Tickets
also will be available game day at the ticket office at Conseco
Fieldhouse.
Home Team:
Winners of the south semi-states will be the designated home teams.
Session I
Class A State
Championship – 10:30 am ET.
Class 2A State
Championship – follows Class A game.
Session II
Class 3A State Championship – 6 pm ET.
Class 4A State Championship – follows Class 3A game.