Sectional Brackets: 4A | 3A | 2A | A
Class 4A
1. East Chicago Central (7)
Game 1 – Munster 76, Lowell 42.
Game 2 – Gary West Side 50, Hammond Morton 37.
Game 3 – East Chicago Central 62, Lake Central 52.
Game 4 – Munster 51, Highland 34.
Game 5 – Gary West Side 65, East Chicago Central 54.
Championship – Munster 59, Gary West Side 43.
2. Michigan City (8)
Game 1 – Crown Point 69, LaPorte 54.
Game 2 – Hobart 66, Michigan City 65 (2OT).
Game 3 – Merrillville 76, Portage 54.
Game 4 – Valparaiso 53, Chesterton 49 (2OT).
Game 5 – Crown Point 59, Hobart 36.
Game 6 – Valparaiso 48, Merrillville 43.
Championship – Valparaiso 54, Crown Point 49.
3. Mishawaka (6)
Game 1 – South Bend Clay 59, South Bend Riley 45.
Game 2 – South Bend Washington 51, Penn 48.
Game 3 – South Bend Clay 51, Mishawaka 37.
Game 4 – South Bend Washington 63, South Bend Adams 45.
Championship – South Bend Clay 61, South Bend Washington 60.
4. Elkhart Central (North Side Gym) (6)
Game 1 – Warsaw 75, Concord 71.
Game 2 – Goshen 63, Elkhart Central 51.
Game 3 – Elkhart Memorial 58, Warsaw 41.
Game 4 – Northridge 52, Goshen 34.
Championship – Elkhart Memorial 64, Northridge 50.
5. East Noble (5)
Game 1 – DeKalb 32, Carroll (Fort Wayne) 31.
Game 2 – Fort Wayne Snider 56, East Noble 46.
Game 3 – DeKalb 37, Fort Wayne Northrop 30.
Championship – Fort Wayne Snider 53, DeKalb 43.
6. Huntington North (6)
Game 1 – Homestead 67, Fort Wayne South Side 61.
Game 2 – Marion 94, Fort Wayne North Side 86.
Game 3 – Huntington North 56, Homestead 47.
Game 4 – Marion 47, Jay County 32.
Championship – Marion 52, Huntington North 36.
7. Lafayette Jefferson (5)
Game 1 – Lafayette Jefferson 74, Logansport 49.
Game 2 – McCutcheon 66, Harrison (West Lafayette) 41.
Game 3 – Kokomo 63, Lafayette Jefferson 59.
Championship – Kokomo 63, McCutcheon 60 (OT).
8. New Castle (8)
Game 1 – Anderson 73, Pendleton Heights 50.
Game 2 – Anderson Highland 45, Connersville 37.
Game 3 – Muncie Central 47, New Castle 26.
Game 4 – Richmond 53, Greenfield-Central 47.
Game 5 – Anderson 49, Anderson Highland 42.
Game 6 – Muncie Central 67, Richmond 57.
Championship – Anderson 53, Muncie Central 46.
9. Noblesville (6)
Game 1 – Carmel 65, Westfield 52.
Game 2 – Noblesville 51, Zionsville 45.
Game 3 – Carmel 69, Fishers 51.
Game 4 – Hamilton Southeastern 56, Noblesville 47.
Championship – Hamilton Southeastern 60, Carmel 46.
10. Indianapolis Arlington (7)
Game 1 – North Central (Indianapolis) 73, Indianapolis Cathedral 61.
Game 2 – Lawrence North 86, Indianapolis Broad Ripple 47.
Game 3 – Warren Central 77, Indianapolis Arlington 65.
Game 4 – North Central (Indianapolis) 68, Lawrence Central 53.
Game 5 – Lawrence North 64, Warren Central 47.
Championship – Lawrence North 68, North Central (Indianapolis) 63.
11. Center Grove (7)
Game 1 – Perry Meridian 49, Center Grove 48.
Game 2 – Whiteland 43, Southport 40.
Game 3 – Franklin Community 50, Greenwood 49.
Game 4 – Franklin Central 62, Perry Meridian 36.
Game 5 – Whiteland 57, Franklin Community 30.
Championship – Franklin Central 40, Whiteland 25.
12. Pike (7)
Game 1 – Ben Davis 63, Indianapolis Manual 58.
Game 2 – Decatur Central 58, Indianapolis Arsenal Technical 54.
Game 3 – Pike 50, Brownsburg 48.
Game 4 – Ben Davis 49, Avon 47.
Game 5 – Pike 85, Decatur Central 56.
Championship – Pike 73, Ben Davis 54.
13. Terre Haute North (6)
Game 1 – Plainfield 66, Northview 39.
Game 2 – Mooresville 61, Terre Haute North 47.
Game 3 – Terre Haute South 51, Plainfield 44.
Game 4 – Mooresville 56, Martinsville 42.
Championship – Terre Haute South 42, Mooresville 35.
14. Columbus North (5)
Game 1 – Bloomington North 41, Columbus East 38.
Game 2 – East Central 43, Columbus North 41.
Game 3 – Bloomington South 48, Bloomington North 34.
Championship – Bloomington South 52, East Central 41.
15. Seymour (6)
Game 1 – Jeffersonville 68, Floyd Central 60.
Game 2 – New Albany 85, Seymour 60.
Game 3 – Jeffersonville 58, Bedford North Lawrence 39.
Game 4 – New Albany 87, Jennings County 54.
Championship – New Albany 64, Jeffersonville 46.
16. Evansville Central (5)
Game 1 – Castle 62, Evansville North 49.
Game 2 – Evansville Harrison 62, Evansville Reitz 53.
Game 3 – Castle 57, Evansville Central 51.
Championship – Evansville Harrison 60, Castle 50.
Class 3A
17. Hammond (6)
Game 1 – Gary Roosevelt 95, Gary Wallace 84.
Game 2 – Hammond 57, Gary Wirt 45.
Game 3 – Gary Roosevelt 89, Hammond Gavit 33.
Game 4 – Hammond 67, Hammond Clark 44.
Championship – Gary Roosevelt 60, Hammond 49.
18. Calumet (6)
Game 1 – Knox 57, Kankakee Valley 43.
Game 2 – Andrean 64, Calumet 48.
Game 3 – Griffith 60, Knox 59.
Game 4 – Andrean 48, Rensselaer Central 45.
Championship – Griffith 56, Andrean 54.
19. Plymouth (7)
Game 1 – Rochester 81, Mishawaka Marian 48.
Game 2 – Plymouth 55, New Prairie 40.
Game 3 – Glenn 46, South Bend St. Joseph’s 43.
Game 4 – Rochester 45, Culver Academy 40.
Game 5 – Plymouth 45, Glenn 44.
Championship – Rochester 57, Plymouth 38.
20. Frankfort (6)
Game 1 – Northwestern 53, Benton Central 52.
Game 2 – West Lafayette 76, Western 58.
Game 3 – Frankfort 51, Northwestern 36.
Game 4 – West Lafayette 62, Twin Lakes 46.
Championship – West Lafayette 43, Frankfort 40.
21. NorthWood (7)
Game 1 – Whitko 54, Columbia City 49.
Game 2 – NorthWood 52, Tippecanoe Valley 40.
Game 3 – Lakeland 68, Wawasee 61.
Game 4 – Whitko 57, West Noble 43.
Game 5 – Lakeland 57, NorthWood 50.
Championship – Whitko 51, Lakeland 49.
22. Fort Wayne Wayne (6)
Game 1 – Fort Wayne Wayne 42, Bellmont 36.
Game 2 – Peru 88, Maconaquah 46.
Game 3 – Fort Wayne Wayne 53, Fort Wayne Elmhurst 48.
Game 4 – Peru 58, Norwell 47.
Championship – Peru 44, Fort Wayne Wayne 43.
23. New Haven (7)
Game 1 – Harding 66, Fort Wayne Concordia 60.
Game 2 – Heritage 45, Angola 44.
Game 3 – Fort Wayne Bishop Dwenger 52, New Haven 33.
Game 4 – Harding 67, Leo 56.
Game 5 – Fort Wayne Bishop Dwenger 62, Heritage 43.
Championship – Harding 63, Fort Wayne Bishop Dwenger 60.
24. Muncie Southside (6)
Game 1 – Delta 67, Eastbrook 26.
Game 2 – Muncie Southside 69, Blackford 38.
Game 3 – Delta 62, Mississinewa 57.
Game 4 – Muncie Southside 55, Yorktown 52.
Championship – Delta 60, Muncie Southside 53.
25. Crawfordsville (6)
Game 1 – Danville 60, Crawfordsville 54.
Game 2 – Western Boone 45, Southmont 42.
Game 3 – North Montgomery 55, Danville 51.
Game 4 – Western Boone 52, Lebanon 46.
Championship – North Montgomery 63, Western Boone 44.
26. Beech Grove (6)
Game 1 – Beech Grove 62, Indianapolis Bishop Chatard 52.
Game 2 – Brebeuf Jesuit 71, Indianapolis Northwest 55.
Game 3 – Roncalli 58, Beech Grove 46.
Game 4 – Brebeuf Jesuit 79, Indianapolis Howe 58.
Championship – Roncalli 33, Brebeuf Jesuit 30.
27. Hamilton Heights (5)
Game 1 – Hamilton Heights 65, Rushville 50.
Game 2 – New Palestine 46, Shelbyville 41.
Game 3 – Hamilton Heights 61, Mount Vernon (Fortville) 58.
Championship – New Palestine 59, Hamilton Heights 53.
28. Madison (6)
Game 1 – Batesville 57, South Dearborn 42.
Game 2 – Madison 49, Franklin County 47.
Game 3 – Greensburg 62, Batesville 54.
Game 4 – Scottsburg 76, Madison 60.
Championship – Greensburg 64, Scottsburg 53.
29. South Vermillion (7)
Game 1 – Edgewood 59, Sullivan 55 (OT).
Game 2 – Owen Valley 51, Greencastle 48.
Game 3 – West Vigo 88, Brown County 76.
Game 4 – Edgewood 61, South Vermillion 49.
Game 5 – West Vigo 58, Owen Valley 48.
Championship – Edgewood 56, West Vigo 47.
30. Crawford County (7)
Game 1 – Salem 75, North Harrison 55.
Game 2 – Silver Creek 88, Charlestown 71.
Game 3 – Crawford County 62, Mitchell 58.
Game 4 – Salem 69, Corydon Central 64 (OT).
Game 5 – Silver Creek 76, Crawford County 71.
Championship – Salem 47, Silver Creek 44.
31. Southridge (6)
Game 1 – Vincennes Lincoln 47, Southridge 36.
Game 2 – Washington 41, Heritage Hills 34.
Game 3 – Vincennes Lincoln 45, Jasper 31.
Game 4 – Washington 60, Pike Central 36.
Championship – Washington 42, Vincennes Lincoln 34.
32. Princeton (6)
Game 1 – Princeton 62, Gibson Southern 38.
Game 2 – Mount Vernon 65, Evansville Bosse 58.
Game 3 – Princeton 82, Boonville 59.
Game 4 – Evansville Memorial 70, Mount Vernon 45.
Championship – Princeton 60, Evansville Memorial 51.
Class 2A
33. Hammond Bishop Noll (5)
Game 1 – Wheeler 62, Hanover Central 53.
Game 2 – Lake Station Edison 39, River Forest 34.
Game 3 – Wheeler 65, Hammond Bishop Noll 59.
Championship – Wheeler 63, Lake Station Edison 36.
34. North Judson (6)
Game 1 – North Judson 57, Boone Grove 45.
Game 2 – Winamac 55, North Newton 44.
Game 3 – North Judson 63, Hebron 43.
Game 4 – Culver Community 47, Winamac 42.
Championship – North Judson 57, Culver Community 43.
35. Jimtown (5)
Game 1 – Westview 66, Fairfield 53.
Game 2 – Jimtown 50, LaVille 28.
Game 3 – Westview 54, Bremen 51.
Championship – Westview 49, Jimtown 36.
36. Garrett (6)
Game 1 – Central Noble 56, Churubusco 53.
Game 2 – Garrett 64, Prairie Heights 50.
Game 3 – Central Noble 42, Fremont 38.
Game 4 – Garrett 60, Eastside 38.
Championship – Garrett 44, Central Noble 42.
37. Clinton Central (5)
Game 1 – Carroll (Flora) 60, Fountain Central 48 (OT).
Game 2 – Seeger 67, Clinton Central 58.
Game 3 – Carroll (Flora) 59, Delphi 42.
Championship – Carroll (Flora) 56, Seeger 53.
38. South Adams (5)
Game 1 – Woodlan 62, Adams Central 51.
Game 2 – Fort Wayne Bishop Luers 65, Bluffton 50.
Game 3 – South Adams 72, Woodlan 55.
Championship – Fort Wayne Bishop Luers 63, South Adams 32.
39. Manchester (6)
Game 1 – Manchester 54, Wabash 51 (OT).
Game 2 – North Miami 71, Cass 36.
Game 3 – Southwood 76, Manchester 43.
Game 4 – North Miami 57, Northfield 39.
Championship – North Miami 52, Southwood 50 (OT).
40. Tipton (7)
Game 1 – Guerin Catholic 63, Taylor 54.
Game 2 – Eastern (Greentown) 66, Sheridan 58.
Game 3 – Tipton 48, Oak Hill 44.
Game 4 – Guerin Catholic 78, Madison-Grant 52.
Game 5 – Tipton 72, Eastern (Greentown) 14.
Championship – Tipton 61, Guerin Catholic 44.
41. Lapel (7)
Game 1 – Wapahani 66, Alexandria 47.
Game 2 – Lapel 71, Frankton 40.
Game 3 – Elwood 49, Muncie Burris 47.
Game 4 – Winchester 63, Wapahani 42.
Game 5 – Lapel 60, Elwood 48.
Championship – Winchester 64, Lapel 56.
42. Hagerstown (8)
Game 1 – Hagerstown 55, Cambridge City Lincoln 52.
Game 2 – Eastern Hancock 55, Northeastern 44.
Game 3 – Knightstown 51, Union County 47.
Game 4 – Centerville 50, Shenandoah 35.
Game 5 – Eastern Hancock 72, Hagerstown 57.
Game 6 – Centerville 60, Knightstown 54.
Championship – Centerville 48, Eastern Hancock 46.
43. Indian Creek (7)
Game 1 – Indianapolis Scecina 46, Indian Creek 40.
Game 2 – Indianapolis Cardinal Ritter 73, Triton Central 49.
Game 3 – Park Tudor 44, Heritage Christian 38.
Game 4 – Indianapolis Washington 54, Indianapolis Scecina 40.
Game 5 – Indianapolis Cardinal Ritter 51, Park Tudor 41.
Championship – Indianapolis Cardinal Ritter 62, Indianapolis Washington 55.
44. North Decatur (7)
Game 1 – North Decatur 46, Milan 45.
Game 2 – Switzerland County 64, South Ripley 54.
Game 3 – Lawrenceburg 74, Hauser 67.
Game 4 – Southwestern (Hanover) 46, North Decatur 42.
Game 5 – Lawrenceburg 56, Switzerland County 39.
Championship – Lawrenceburg 77, Southwestern (Hanover) 43.
45. Eastern Greene (5)
Game 1 – Eastern Greene 47, North Knox 29.
Game 2 – Bloomfield 40, South Knox 39 (OT).
Game 3 – Eastern Greene 69, Linton-Stockton 57.
Championship – Bloomfield 32, Eastern Greene 30.
46. South Putnam (8)
Game 1 – Covenant Christian 75, Cascade 73 (OT).
Game 2 – Cloverdale 46, South Putnam 40.
Game 3 – Tri-West Hendricks 47, Monrovia 44.
Game 4 – Speedway 74, North Putnam 53.
Game 5 – Covenant Christian 58, Cloverdale 42.
Game 6 – Tri-West Hendricks 69, Speedway 50.
Championship – Covenant Christian 64, Tri-West Hendricks 37.
47. Providence (7)
Game 1 – Paoli 65, Austin 51.
Game 2 – Providence 60, Eastern (Pekin) 53.
Game 3 – West Washington 54, Clarksville 43.
Game 4 – Brownstown Central 58, Paoli 49.
Game 5 – Providence 55, West Washington 51.
Championship – Brownstown Central 43, Providence 40 (OT).
48. Evansville Mater Dei (at Boonville HS) (6)
Game 1 – Evansville Mater Dei 52, North Posey 40.
Game 2 – Forest Park 58, Perry Central 55.
Game 3 – Evansville Mater Dei 79, Tell City 78 (2OT).
Game 4 – Forest Park 61, South Spencer 31.
Championship – Forest Park 69, Evansville Mater Dei 60.
Class A
49. Morgan Township (6)
Game 1 – Kouts 54, LaCrosse 44.
Game 2 – Whiting 44, Washington Township 34.
Game 3 – Morgan Township 62, Kouts 46.
Game 4 – Bowman Academy 86, Whiting 43.
Championship – Bowman Academy 82, Morgan Township 66.
50. Triton (6)
Game 1 – South Central (Union Mills) 67, Marquette Catholic 53.
Game 2 – Triton 68, Westville 36.
Game 3 – Argos 60, South Central (Union Mills) 51.
Game 4 – Triton 66, Oregon-Davis 36.
Championship – Triton 48, Argos 39.
51. Fort Wayne Blackhawk Christian (8)
Game 1 – Lakewood Park Christian 55, Fort Wayne Blackhawk Christian 52 (OT).
Game 2 – Elkhart Christian Academy 63, Howe Military 28.
Game 3 – Fort Wayne Canterbury 66, Hamilton 43.
Game 4 – Bethany Christian 69, Keystone 47.
Game 5 – Lakewood Park Christian 41, Elkhart Christian Academy 27.
Game 6 – Bethany Christian 54, Fort Wayne Canterbury 45.
Championship – Bethany Christian 53, Lakewood Park Christian 35.
52. West Central (6)
Game 1 – Caston 50, South Newton 47.
Game 2 – North White 48, West Central 40.
Game 3 – Caston 34, Tri-County 33.
Game 4 – Pioneer 42, North White 41.
Championship – Caston 47, Pioneer 46.
53. Tri-Central (5)
Game 1 – Lafayette Central Catholic 78, Tri-Central 53.
Game 2 – Rossville 63, Frontier 38.
Game 3 – Lafayette Central Catholic 50, Clinton Prairie 29.
Championship – Lafayette Central Catholic 49, Rossville 41.
54. Southern Wells (7)
Game 1 – Cowan 72, Wes-Del 40.
Game 2 – Liberty Christian 57, Marion Lakeview Christian 29.
Game 3 – Daleville 77, White’s 23.
Game 4 – Southern Wells 41, Cowan 40.
Game 5 – Daleville 59, Liberty Christian 46.
Championship – Daleville 59, Southern Wells 54.
55. Monroe Central (7)
Game 1 – Randolph Southern 55, Tri 48.
Game 2 – Seton Catholic 44, Union City 43.
Game 3 – Monroe Central 64, Union (Modoc) 38.
Game 4 – Blue River Valley 62, Randolph Southern 42.
Game 5 – Monroe Central 72, Seton Catholic 44.
Championship – Monroe Central 60, Blue River Valley 42.
56. North Vermillion (6)
Game 1 – Rockville 95, North Vermillion 52.
Game 2 – Turkey Run 66, Covington 57 (2OT).
Game 3 – Rockville 61, Attica 41.
Game 4 – Turkey Run 39, Riverton Parke 37.
Championship – Rockville 66, Turkey Run 43.
57. White River Valley (6)
Game 1 – Clay City 88, Holy Cross 50.
Game 2 – Shakamak 53, North Central (Farmersburg) 41.
Game 3 – Clay City 63, Union (Dugger) 45.
Game 4 – Shakamak 53, White River Valley 49.
Championship – Clay City 42, Shakamak 38.
58. Edinburgh (7)
Game 1 – Waldron 61, Morton Memorial 39.
Game 2 – Edinburgh 71, Eminence 52.
Game 3 – Morristown 61, Greenwood Christian Academy 40.
Game 4 – Waldron 45, Southwestern (Shelbyville) 37.
Game 5 – Edinburgh 65, Morristown 47.
Championship – Waldron 49, Edinburgh 46.
59. Bethesda Christian (9)
Game 1 – Indianapolis Lutheran 47, Indiana School for the Deaf 25.
Game 2 – Indianapolis Metropolitan 55, University 36.
Game 3 – Tindley 61, International 28.
Game 4 – Bethesda Christian 72, Indianapolis Attucks 57.
Game 5 – Fall Creek Academy 52, Indianapolis Lutheran 49.
Game 6 – Tindley 44, Indianapolis Metropolitan 42.
Game 7 – Bethesda Christian 61, Fall Creek Academy 50.
Championship – Bethesda Christian 56, Tindley 34.
60. South Decatur (5)
Game 1 – Jac-Cen-Del 70, Oldenburg Academy 38.
Game 2 – South Decatur 59, Shawe Memorial 51.
Game 3 – Jac-Cen-Del 76, Rising Sun 55.
Championship – Jac-Cen-Del 74, South Decatur 62.
61. Orleans (6)
Game 1 – Northeast Dubois 53, Trinity Lutheran 35.
Game 2 – Orleans 79, Medora 29.
Game 3 – Northeast Dubois 45, Springs Valley 25.
Game 4 – Orleans 65, Crothersville 34.
Championship – Northeast Dubois 40, Orleans 39.
62. Henryville (7)
Game 1 – New Washington 61, Henryville 60.
Game 2 – Borden 76, Rock Creek Academy 44.
Game 3 – Lanesville 61, South Central (Elizabeth) 31.
Game 4 – New Washington 48, Christian Academy of Indiana 32.
Game 5 – Borden 60, Lanesville 40.
Championship – Borden 63, New Washington 40.
63. North Daviess (6)
Game 1 – North Daviess 57, Loogootee 47.
Game 2 – Vincennes Rivet 61, Washington Catholic 34.
Game 3 – North Daviess 50, Barr-Reeve 49.
Game 4 – Vincennes Rivet 66, Shoals 32.
Championship – North Daviess 51, Vincennes Rivet 45.
64. Tecumseh (5)
Game 1 – Tecumseh 54, Wood Memorial 41.
Game 2 – New Harmony 79, Evansville Day 63.
Game 3 – Tecumseh 66, Cannelton 38.
Championship – Tecumseh 55, New Harmony 32.