Boys Basketball State Finals Records

Most State Championships

No. School Years
8 Muncie Central 1928, 1931, 1951, 1952, 1963, 1978, 1979, 1988
     
7 Marion 1926, 1975, 1976, 1985, 1986, 1987, 2000 (4A)
7 Washington 1930, 1941, 1942, 2005 (3A), 2008 (3A), 2010 (3A), 2011 (3A)
     
4 Frankfort 1925, 1929, 1936, 1939
4 Lawrence North 1989, 2004 (4A), 2005 (4A), 2006 (4A)
     
3 Anderson 1935, 1937, 1946
3 Bloomington South (Bloomington) 1919, 2009 (4A), 2011 (4A)
3 Carmel 1977, 2012 (4A), 2013 (4A)
3 Evansville Bosse 1944, 1945, 1962
3 Franklin 1920, 1921, 1922
3 Indianapolis Attucks 1955, 1956, 1959
3 Lafayette Central Catholic 1998 (A), 2000 (A), 2003 (A)
3 Lafayette Jefferson 1916, 1948, 1964
3 Lebanon 1912, 1917, 1918
3 Martinsville 1924, 1927, 1933
3 Park Tudor 2011 (2A), 2012 (2A), 2014 (2A)
3 Pike 1998 (4A), 2001 (4A), 2003 (4A)
     
2 Ben Davis 1995, 1996
2 Bowman Academy 2010 (A), 2013 (2A)
2 Connersville 1972, 1983
2 East Chicago Washington 1960, 1971
2 Forest Park 2005 (2A), 2006 (2A)
2 Fort Wayne Bishop Luers 2008 (2A), 2009 (2A)
2 Fort Wayne South Side 1938, 1958
2 Gary Roosevelt 1968, 1991
2 Greensburg 2013 (3A), 2014 (3A)
2 Indianapolis Washington 1965, 1969
2 New Castle 1932, 2006 (3A)
2 North Central (Indianapolis) 1999 (4A), 2010 (4A)
2 Plymouth 1982, 2007 (3A)
2 South Bend Central 1953, 1957
2 Vincennes Lincoln 1923, 1981
2 Westview 1999 (2A), 2000 (2A)
2 Wingate 1913, 1914
     
1 Alexandria 1998 (2A)
1 Attica 2001 (A)
1 Bedford North Lawrence 1990
1 Bloomington North 1997
1 Borden 2013 (A)
1 Brebeuf Jesuit 2000 (3A)
1 Brownsburg 2008 (4A)
1 Cass 2003 (2A)
1 Crawfordsville 1911
1 Delta 2002 (3A)
1 East Chicago Roosevelt 1970
1 East Chicago Central 2007 (4A)
1 Evansville Mater Dei 2004 (3A)
1 Evansville North 1967
1 Fort Wayne Central 1943
1 Fort Wayne Northrop 1974
1 Gary West Side 2002 (4A)
1 Guerin Catholic 2012 (3A)
1 Hammond Technical 1940
1 Harding 2001 (2A)
1 Hauser 2006 (A)
1 Indianapolis Arsenal Technical 2014 (4A)
1 Indianapolis Bishop Chatard 2003 (3A)
1 Indianapolis Broad Ripple 1980
1 Indianapolis Cathedral 1998 (3A)
1 Indianapolis Metropolitan 2011 (A)
1 Jac-Cen-Del 2009 (A)
1 Jasper 1949
1 Jeffersonville 1993
1 Jimtown 2004 (2A)
1 Kokomo 1961
1 Lapel 2005 (A)
1 Logansport 1934
1 Loogootee 2012 (A)
1 Madison 1950
1 Marquette Catholic 2014 (A)
1 Michigan City Elston 1966
1 Milan 1954
1 Muncie Southside 2001 (3A)
1 New Albany 1973
1 Northwestern 2007 (2A)
1 Oregon-Davis 2007 (A)
1 Plainfield 1999 (3A)
1 Princeton 2009 (3A)
1 Richmond 1992
1 Rossville 2002 (A)
1 Shelbyville 1947
1 South Bend Clay 1994
1 Speedway 2002 (2A)
1 Tecumseh 1999 (A)
1 Thorntown 1915
1 Triton 2008 (A)
1 Waldron 2004 (A)
1 Warsaw 1984
1 Wheeler 2010 (2A)

Most State Runner-Up Finishes

No. School Years
7 Anderson 1914, 1918, 1921, 1979, 1981, 1983, 1986
7 Muncie Central 1923, 1927, 1930, 1954, 1960, 2005 (4A), 2006 (4A)
     
6 Lafayette Jefferson 1919, 1920, 1950, 1956, 1967, 1992
     
5 Kokomo 1925, 1944, 1959, 1989, 2011 (4A)
     
4 Barr-Reeve 2002 (A), 2007 (A), 2010 (A), 2014 (A)
4 Harding 2002 (3A), 2005 (2A), 2006 (2A), 2008 (3A)
4 Indianapolis Arsenal Technical 1929, 1934, 1952, 1966
     
3 Triton 2009 (A), 2011 (A), 2013 (A)
3 Winchester Community 2000 (2A), 2007 (2A), 2008 (2A)
     
2 Bowman Academy 2012 (2A), 2014 (3A)
2 Brownstown Central 2004 (2A), 2009 (2A)
2 Concord 1988, 1990
2 Crawfordsville 1916, 1958
2 East Chicago Washington 1962, 1977
2 Elkhart Central (Elkhart) 1971, 1999 (4A)
2 Fort Wayne Central 1936, 1946
2 Franklin 1912, 1939
2 Gary Roosevelt 1955, 1982
2 Greencastle 1931, 1933
2 Jeffersonville 1935, 1974
2 Lebanon 1911, 1943
2 Loogootee 1975, 2005 (A)
2 Madison 1941, 1949
2 Marion 1998 (4A), 2008 (4A)
2 Martinsville 1926, 1928
2 New Albany 1980, 1996
2 Pike 2002 (4A), 2012 (4A)
2 Richmond 1985, 1987
2 South Bend Central 1913, 1963
2 Terre Haute Garfield 1922, 1947
     
1 Andrean 2000 (3A)
1 Batesville 2001 (2A)
1 Bellmont 2004 (3A)
1 Ben Davis 1993
1 Bloomfield 1998 (A)
1 Bloomington North 2000 (4A)
1 Blue River Valley 2001 (A)
1 Bluffton 2002 (2A)
1 Brebeuf Jesuit 1991
1 Carmel 1970
1 Columbia City 2004 (4A)
1 Culver Academies 2011 (3A)
1 DeKalb 2003 (4A)
1 Delta 1997
1 Evansville Central 1948
1 Evansville Mater Dei 2001 (3A)
1 Evansville Reitz 1951
1 Evansville Bosse 2007 (3A)
1 Forest Park 2003 (2A)
1 Fort Wayne Blackhawk Christian 2004 (A)
1 Fort Wayne Elmhurst 2003 (3A)
1 Fort Wayne North Side 1965
1 Fort Wayne Snider 2009 (4A)
1 Fort Wayne Concordia 2013 (3A)
1 Frankfort 1924
1 Gary Emerson 1917
1 Gary Tolleston 1969
1 Gary Wallace 2010 (3A)
1 Gary West Side 1972
1 Hammond 1938
1 Hammond Bishop Noll 2011 (2A)
1 Huntingburg 1937
1 Huntington 1964
1 Indianapolis Attucks 1957
1 Indianapolis Lutheran 2008 (A)
1 Indianapolis Manual 1961
1 Indianapolis Shortridge 1968
1 Indianapolis Cathedral 2013 (4A)
1 Jay County 2006 (3A)
1 Lafayette Central Catholic 1999 (A)
1 Lake Central 2014 (4A)
1 Linton-Stockton 2013 (2A)
1 Merrillville 1995
1 Mitchell 1940
1 Montmorenci 1915
1 Muncie Burris 1942
1 Muncie Southside 1999 (3A)
1 North Central (Indianapolis) 2007 (4A)
1 Norwell 2012 (3A)
1 Paoli 1999 (2A)
1 Park Tudor 2010 (2A)
1 Penn 2001 (4A)
1 Plymouth 2005 (3A)
1 Rochester 2009 (3A)
1 Rockville 2012 (A)
1 Rushville 1976
1 South Bend Adams 1973
1 South Bend Riley 1945
1 Southwestern (Hanover) 1998 (2A)
1 Southwestern (Shelbyville) 2003 (A)
1 Terre Haute Gerstmeyer 1953
1 Terre Haute South 1978
1 Tri-Central 2006 (A)
1 Union (Dugger) 2000 (A)
1 Valparaiso 1994
1 Vincennes Lincoln 1984
1 Warsaw 2010 (4A)
1 Westview 2014 (2A)
1 Winamac 1932
1 Yorktown 1998 (3A)

Most State Championship Game Appearances

No. School Years
15 Muncie Central 1923, 1927, 1928, 1930, 1931, 1951, 1952, 1954, 1960, 1963, 1978, 1979, 1988, 2005 (4A), 2006 (4A)
10 Anderson 1914, 1918, 1921, 1935, 1937, 1946, 1979, 1981, 1983, 1986
9 Lafayette Jefferson 1916, 1919, 1920, 1948, 1950, 1956, 1964, 1967, 1992
9 Marion 1926, 1975, 1976, 1985, 1986, 1987, 1998 (4A), 2000 (4A), 2008 (4A)
7 Washington 1930, 1941, 1942, 2005 (3A), 2008 (3A), 2010 (3A), 2011 (3A)
6 Kokomo 1925, 1944, 1959, 1961, 1989, 2011 (4A)
5 Frankfort 1924, 1925, 1929, 1936, 1939
5 Franklin 1912, 1920, 1921, 1922, 1939
5 Harding 2001 (2A), 2002 (3A), 2005 (2A), 2006 (2A), 2008 (3A)
5 Indianapolis Arsenal Technical 1929, 1934, 1952, 1956, 2014 (4A)
5 Lebanon 1911, 1912, 1917, 1918, 1943
5 Martinsville 1924, 1926, 1927, 1928, 1933
5 Pike 1998 (4A), 2001 (4A), 2002 (4A), 2003 (4A), 2012 (4A)
4 Barr-Reeve 2002 (A), 2007 (A), 2010 (A), 2014 (A)
4 Bowman Academy 2010 (A), 2012 (A), 2013 (2A), 2014 (3A)
4 Carmel 1970, 1977, 2012 (4A), 2013 (4A)
4 East Chicago Washington 1960, 1962, 1971, 1977
4 Evansville Bosse 1944, 1945, 1962, 2007 (3A)
4 Gary Roosevelt 1955, 1968, 1982, 1991
4 Indianapolis Attucks 1955, 1956, 1957, 1959
4 Lafayette Central Catholic 1998 (A), 1999 (A), 2000 (A), 2003 (A)
4 Lawrence North 1989, 2004 (4A), 2005 (4A), 2006 (4A)
4 Park Tudor 2010 (2A), 2011 (2A), 2012 (2A), 2014 (2A)
4 South Bend Central 1913, 1953, 1957, 1963
4 Triton 2008 (A), 2009 (A), 2011 (A), 2013 (A)
3 Ben Davis 1993, 1995, 1996
3 Bloomington South (Bloomington) 1919, 2009 (4A), 2011 (4A)
3 Crawfordsville 1911, 1916, 1958
3 Forest Park 2003 (2A), 2005 (2A), 2006 (2A)
3 Fort Wayne Central 1936, 1943, 1946
3 Jeffersonville 1935, 1974, 1993
3 Loogootee 1975, 2005 (A), 2012 (A)
3 Madison 1941, 1949, 1950
3 New Albany 1973, 1980, 1996
3 North Central (Indianapolis) 1999 (4A), 2007 (4A), 2010 (4A)
3 Plymouth 1982, 2005 (3A), 2007 (3A)
3 Richmond 1985, 1987, 1992
3 Vincennes Lincoln 1923, 1981, 1984
3 Westview 1999 (2A), 2000 (2A), 2014 (2A)
3 Winchester Community 2000 (2A), 2007 (2A), 2008 (2A)
2 Bloomington North 1997, 2000 (4A)
2 Brebeuf Jesuit 1991, 2000 (3A)
2 Brownstown Central 2004 (2A), 2009 (2A)
2 Concord 1988, 1990
2 Connersville 1972, 1983
2 Delta 1997, 2002 (3A)
2 Elkhart Central (Elkhart) 1971, 1999 (4A)
2 Evansville Mater Dei 2001 (3A), 2004 (3A)
2 Fort Wayne Bishop Luers 2008 (2A), 2009 (2A)
2 Fort Wayne South Side 1938, 1958
2 Gary West Side 1972, 2002 (4A)
2 Greencastle 1931, 1933
2 Greensburg 2013 (3A), 2014 (3A)
2 Indianapolis Cathedral 1998 (3A), 2013 (4A)
2 Indianapolis Washington 1965, 1969
2 Muncie Southside 1999 (3A), 2001 (3A)
2 New Castle 1932, 2006 (3A)
2 Terre Haute Garfield 1922, 1947
2 Warsaw 1984, 2010 (4A)
2 Wingate 1913, 1914
1 Alexandria 1998 (2A)
1 Andrean 2000 (3A)
1 Attica 2001 (A)
1 Batesville 2001 (2A)
1 Bedford North Lawrence 1990
1 Bellmont 2004 (3A)
1 Bloomfield 1998 (A)
1 Blue River Valley 2001 (A)
1 Bluffton 2002 (2A)
1 Borden 2013 (A)
1 Brownsburg 2008 (4A)
1 Cass 2003 (2A)
1 Columbia City 2004 (4A)
1 Culver Academies 2011 (3A)
1 DeKalb 2003 (4A)
1 East Chicago Roosevelt 1970
1 East Chicago Central 2007 (4A)
1 Evansville Central 1948
1 Evansville North 1967
1 Evansville Reitz 1951
1 Fort Wayne Blackhawk Christian 2004 (A)
1 Fort Wayne Elmhurst 2003 (3A)
1 Fort Wayne North Side 1965
1 Fort Wayne Northrop 1974
1 Fort Wayne Snider 2009 (4A)
1 Fort Wayne Concordia 2013 (3A)
1 Gary Emerson 1917
1 Gary Tolleston 1969
1 Gary Wallace 2010 (3A)
1 Guerin Catholic 2012 (3A)
1 Hammond 1938
1 Hammond Bishop Noll 2011 (2A)
1 Hammond Technical 1940
1 Hauser 2006 (A)
1 Huntingburg 1937
1 Huntington 1964
1 Indianapolis Bishop Chatard 2003 (3A)
1 Indianapolis Broad Ripple 1980
1 Indianapolis Lutheran 2008 (A)
1 Indianapolis Manual 1961
1 Indianapolis Metropolitan 2011 (A)
1 Indianapolis Shortridge 1968
1 Jac-Cen-Del 2009 (A)
1 Jasper 1949
1 Jay County 2006 (3A)
1 Jimtown 2004 (2A)
1 Lake Central 2014 (4A)
1 Lapel 2005 (A)
1 Linton-Stockton 2013 (2A)
1 Logansport 1934
1 Marquette Catholic 2014 (A)
1 Merrillville 1995
1 Michigan City Elston 1966
1 Milan 1954
1 Mitchell 1940
1 Montmorenci 1915
1 Muncie Burris 1942
1 Northwestern 2007 (2A)
1 Norwell 2012 (3A)
1 Oregon-Davis 2007 (A)
1 Paoli 1999 (2A)
1 Penn 2001 (4A)
1 Plainfield 1999 (3A)
1 Princeton 2009 (3A)
1 Rochester 2009 (3A)
1 Rockville 2012 (A)
1 Rossville 2002 (A)
1 Rushville 1976
1 Shelbyville 1947
1 South Bend Adams 1973
1 South Bend Clay 1994
1 South Bend Riley 1945
1 Southwestern (Hanover) 1998 (2A)
1 Southwestern (Shelbyville) 2003 (A)
1 Speedway 2002 (2A)
1 Tecumseh 1999 (A)
1 Terre Haute Gerstmeyer 1953
1 Terre Haute South 1978
1 Thorntown 1915
1 Tri-Central 2006 (A)
1 Union (Dugger) 2000 (A)
1 Valparaiso 1994
1 Waldron 2004 (A)
1 Wheeler 2010 (2A)
1 Winamac 1932
1 Yorktown 1998 (3A)

Most State Finals Appearances

No. School Years
24 Anderson 1911, 1913, 1914, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1928, 1930, 1935, 1936, 1937, 1944, 1946, 1948, 1973, 1979, 1981, 1983, 1986, 1990
24 Muncie Central 1917, 1918, 1921, 1923, 1925, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1933, 1948, 1951, 1952, 1954, 1958, 1960, 1963, 1970, 1978, 1979, 1988, 2005 (4A), 2006 (4A)
20 Lafayette Jefferson 1911, 1913, 1914, 1916, 1917, 1919, 1920, 1921, 1948, 1950, 1951, 1952, 1956, 1957, 1963, 1964, 1967, 1974, 1992, 1996
20 Marion 1913, 1914, 1922, 1925, 1926, 1931, 1947, 1950, 1968, 1969, 1975, 1976, 1980, 1983, 1985, 1986, 1987, 1998 (4A), 2000 (4A), 2008 (4A)
19 Kokomo 1914, 1916, 1917, 1918, 1919, 1920, 1925, 1927, 1929, 1930, 1933, 1941, 1944, 1959, 1961, 1962, 1989, 1997, 2011 (4A)
17 Vincennes Lincoln 1913, 1914, 1916, 1917, 1918, 1919, 1921, 1922, 1923, 1925, 1929, 1932, 1933, 1968, 1969, 1981, 1984
16 Martinsville 1914, 1916, 1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1933
16 Washington 1917, 1918, 1919, 1920, 1925, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1941, 1942, 2005 (3A), 2008 (3A), 2010 (3A), 2011 (3A)
15 Frankfort 1921, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1935, 1936, 1939, 1942
15 Franklin 1912, 1914, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1926, 1930, 1933, 1939, 1973, 1974
13 Bedford 1913, 1914, 1920, 1922, 1923, 1924, 1926, 1927, 1928, 1929, 1933, 1938, 1943
13 Bloomington South (Bloomington) 1913, 1914, 1915, 1916, 1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1922, 1960, 2009 (4A), 2011 (4A)
13 Rochester 1911, 1913, 1914, 1915, 1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1924, 1928, 1937, 2009 (3A)
12 Evansville Central 1911, 1915, 1920, 1922, 1925, 1926, 1927, 1928, 1931, 1936, 1946, 1948
12 Lebanon 1911, 1912, 1913, 1914, 1916, 1917, 1918, 1920, 1932, 1934, 1943, 1975
12 Logansport 1919, 1924, 1926, 1927, 1928, 1929, 1931, 1933, 1934, 1935, 1959, 1961
12 Richmond 1914, 1917, 1918, 1919, 1923, 1924, 1934, 1935, 1953, 1985, 1987, 1992
11 Columbus North (Columbus) 1917, 1918, 1919, 1920, 1923, 1928, 1929, 1932, 1938, 1964, 1975
11 South Bend Central 1913, 1917, 1918, 1919, 1920, 1921, 1923, 1949, 1953, 1957, 1963
10 New Albany 1911, 1914, 1950, 1952, 1955, 1959, 1973, 1980, 1994, 1996
9 Connersville 1914, 1924, 1925, 1927, 1930, 1932, 1933, 1972, 1983
9 Crawfordsville 1911, 1913, 1914, 1915, 1916, 1919, 1923, 1942, 1958
9 East Chicago Washington 1928, 1947, 1960, 1962, 1966, 1971, 1976, 1977, 1985
9 Elkhart Central (Elkhart) 1916, 1925, 1931, 1954, 1956, 1971, 1978, 1995, 1999 (4A)
9 Fort Wayne Central 1926, 1927, 1928, 1930, 1936, 1937, 1943, 1946, 1960
9 New Castle 1913, 1914, 1915, 1926, 1932, 1967, 1971, 1984, 2006 (3A)
8 Greencastle 1919, 1920, 1927, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934
8 Jeffersonville 1934, 1935, 1972, 1974, 1976, 1992, 1993, 1995
8 Kendallville 1917, 1918, 1919, 1920, 1927, 1928, 1930, 1931
7 Bluffton 1911, 1914, 1915, 1917, 1931, 1932,2002 (2A)
7 Evansville Bosse 1932, 1939, 1944, 1945, 1962, 1982, 2007 (3A)
7 Huntington 1918, 1919, 1920, 1921, 1923, 1945, 1964
7 Indianapolis Arsenal Technical 1920, 1929, 1932, 1934, 1952, 1966, 2014 (4A)
7 Rushville 1922, 1925, 1928, 1929, 1931, 1935, 1976
6 Carmel 1925, 1970, 1977, 1993, 2012 (4A), 2013 (4A)
6 Fort Wayne South Side 1924, 1929, 1938, 1940, 1958, 1967
6 Gary Roosevelt 1955, 1965, 1968, 1982, 1987, 1991
6 Indianapolis Manual 1913, 1914, 1915, 1919, 1922, 1961
6 Warsaw 1923, 1981, 1984, 1992, 1996, 2010 (4A)
5 Brazil 1913, 1914, 1919, 1934, 1935
5 Gary Emerson 1917, 1918, 1919, 1920, 1927
5 Harding 2001 (2A), 2002 (3A), 2005 (2A), 2006 (2A), 2008 (3A)
5 Indianapolis Shortridge 1913, 1914, 1931, 1933, 1968
5 Indianapolis Attucks 1951, 1955, 1956, 1957, 1959
5 LaPorte 1925, 1926, 1930, 1944, 1997
5 Pike 1998 (4A), 2001 (4A), 2002 (4A), 2003 (4A), 2012 (4A)
5 Princeton 1934, 1935, 1965, 1983, 2009 (3A)
5 Rockville 1913, 1914, 1917, 1918, 2012 (A)
5 Shelbyville 1913, 1924, 1935, 1947, 1986
4 Barr-Reeve 2002 (A), 2007 (A), 2010 (A), 2014 (A)
4 Ben Davis 1993, 1994, 1995, 1996
4 Bowman Academy 2010 (A), 2012 (2A), 2013 (2A), 2014 (3A)
4 Clinton 1913, 1914, 1916, 1928
4 Lafayette Central Catholic 1998 (A), 1999 (A), 2000 (A), 2003 (A)
4 Lawrence North 1989, 2004 (4A), 2005 (4A), 2006 (4A)
4 Loogootee 1970, 1975, 2005 (A), 2012 (A)
4 Madison 1941, 1949, 1950, 1962
4 Michigan City Elston 1924, 1932, 1935, 1966
4 Nappanee 1913, 1914, 1926, 1935
4 Park Tudor 2010 (2A), 2011 (2A), 2012 (2A), 2014 (2A)
4 Seymour 1913, 1914, 1916, 1932
4 Terre Haute South 1977, 1978, 1979, 1991
4 Terre Haute Gerstmeyer 1953, 1954, 1956, 1957
4 Thorntown 1913, 1914, 1915, 1919
4 Triton 2008 (A), 2009 (A), 2011 (A), 2013 (A)
4 Valparaiso 1911, 1916, 1933, 1994
4 Whiting 1912, 1913, 1914, 1922
4 Wingate 1913, 1914, 1917, 1918
3 Batesville 1934, 1943, 2001 (2A)
3 Bedford North Lawrence 1987, 1988, 1990
3 Brownstown Central 1931, 2004 (2A), 2009 (2A)
3 Columbia City 1929, 1932, 2004 (4A)
3 Cutler 1913, 1914, 1922
3 Delphi 1928, 1930, 1932
3 Forest Park 2003 (2A), 2005 (2A), 2006 (2A)
3 Fort Wayne North Side 1933, 1955, 1965
3 Greensburg 1931, 2013 (3A), 2014 (3A)
3 Hartford City 1915, 1920, 1934
3 Indianapolis Cathedral 1982, 1998 (3A), 2013 (4A)
3 Indianapolis Broad Ripple 1914, 1945, 1980
3 Liberty Center 1914, 1916, 1924
3 Milan 1914, 1953, 1954
3 North Central (Indianapolis) 1999 (4A), 2007 (4A), 2010 (4A)
3 Orleans 1912, 1913, 1914
3 Plainfield 1914, 1918, 1999 (3A)
3 Plymouth 1982, 2005 (3A), 2007 (3A)
3 Terre Haute Wiley 1924, 1931, 1932
3 Terre Haute Garfield 1922, 1947, 1963
3 Westview 1999 (2A), 2000 (2A), 2014 (2A)
3 Winchester Community 2000 (2A), 2007 (2A), 2008 (2A)
2 Andrean 1980, 2000 (3A)
2 Attica 1929, 2001 (A)
2 Beaver Dam 1933, 1934
2 Bloomington North 1997, 2000 (4A)
2 Brebeuf Jesuit 1991, 2000 (3A)
2 Brookville 1914, 1916
2 Centerville 1913, 1914
2 Cicero 1916, 1932
2 Concord 1988, 1990
2 Culver 1913, 1914
2 Decatur 1913, 1914
2 Delta 1997, 2002 (3A)
2 Evansville Mater Dei 2001 (3A), 2004 (3A)
2 Fairmount Academy 1913, 1915
2 Floyd Central 1971, 1989
2 Fort Wayne Bishop Luers 2008 (2A), 2009 (2A)
2 Gary 1913, 1914
2 Gary Froebel 1925, 1941
2 Gary Mann 1929, 1931
2 Gary West Side 1972, 2002 (4A)
2 Goshen 1922, 1930
2 Hammond 1934, 1938
2 Hammond Bishop Noll 1988, 2011 (2A)
2 Indianapolis Washington 1965, 1969
2 Jasper 1914, 1934
2 Lake Central 1984, 2014 (4A)
2 Lapel 1940, 2005 (A)
2 Marco 1913, 1914
2 Merrillville 1978, 1995
2 Milroy 1914, 1920
2 Mishawaka 1914, 1927
2 Montmorenci 1915, 1918
2 Muncie Southside 1999 (3A), 2001 (3A)
2 Muncie Burris 1939, 1942
2 North Manchester 1914, 1924
2 North Vernon 1926, 1934
2 Oaklandon 1913, 1914
2 Paoli 1914, 1999 (2A)
2 Pendleton Heights 1914, 1917
2 Ridgeville 1920, 1921
2 Rossville 1914, 2002 (A)
2 Salem 1913, 1930
2 Sharpsville 1914, 1927
2 South Bend St. Joseph’s 1989, 1993
2 Southport 1914, 1990
2 Southridge 1985, 1986
2 Spiceland Academy 1919, 1920
2 Sullivan 1913, 1923
2 Swayzee 1913, 1914
2 Syracuse 1921, 1926
2 Tipton 1914, 1935
2 Union (Dugger) 1930, 2000 (A)
2 Waldron 1927, 2004 (A)
2 Walton 1911, 1921
2 Westport 1914, 1915
2 Winamac 1929, 1932
1 Akron 1914
1 Albion 1914
1 Alexandria 1998 (2A)
1 Amboy 1914
1 Amo 1914
1 Anderson Madison Heights 1972
1 Angola 1920
1 Argos 1979
1 Atwood 1922
1 Auburn 1949
1 Aurora 1926
1 Bellmont 2004 (3A)
1 Berne 1935
1 Bloomfield 1998 (A)
1 Bloomingdale Academy 1915
1 Blue River Valley 2001 (A)
1 Borden 2013 (A)
1 Brownsburg 2008 (4A)
1 Burlington 1914
1 Carthage 1913
1 Cass 2003 (2A)
1 Cloverdale 1966
1 Columbus East 1977
1 Culver Academies 2011 (3A)
1 Darlington 1914
1 Decker 1914
1 DeKalb 2003 (4A)
1 East Chicago Central 2007 (4A)
1 East Chicago Roosevelt 1970
1 East Chicago 1915
1 Edinburgh 1914
1 Evansville North 1967
1 Evansville Reitz 1951
1 Evansville Rex Mundi 1964
1 Fishers 1922
1 Flora 1946
1 Fort Wayne Elmhurst 2003 (3A)
1 Fort Wayne Northrop 1974
1 Fort Wayne Blackhawk Christian 2004 (A)
1 Fort Wayne Concordia 2013 (3A)
1 Fort Wayne Snider 2009 (4A)
1 Gary Wallace 2010 (3A)
1 Gary Tolleston 1969
1 Guerin Catholic 2012 (3A)
1 Hammond Tech 1940
1 Hauser 2006 (A)
1 Hazelton 1933
1 Hillsboro 1926
1 Hopewell 1916
1 Huntingburg 1937
1 Indianapolis Bishop Chatard 2003 (3A)
1 Indianapolis Lutheran 2008 (A)
1 Indianapolis Metropolitan 2011 (A)
1 Interlaken 1914
1 Jac-Cen-Del 2009 (A)
1 Jay County 2006 (3A)
1 Jimtown 2004 (2A)
1 LaCrosse 1914
1 Ligonier 1914
1 Linden 1913
1 Linton-Stockton 2013 (2A)
1 Lizton 1917
1 Lyons 1923
1 Marquette Catholic 2014 (A)
1 Mentone 1935
1 Michigantown 1933
1 Milford 1925
1 Mitchell 1940
1 Monrovia 1914
1 Montgomery 1935
1 Morristown 1911
1 New Augusta 1914
1 New Bethel 1914
1 New London 1914
1 New Richmond 1914
1 New Winchester 1914
1 North Judson 1934
1 Northwestern 2007 (2A)
1 Norwell 2012 (3A)
1 Oaktown 1911
1 Oregon-Davis 2007 (A)
1 Otterbein 1924
1 Penn 2001 (4A)
1 Perrysville 1923
1 Petroleum 1913
1 Rensselaer 1914
1 Roachdale 1935
1 Roanoke 1914
1 Russellville 1921
1 Sandusky 1921
1 Shenandoah 1981
1 Shoals 1913
1 Smithville 1914
1 South Bend Adams 1973
1 South Bend Clay 1994
1 South Bend Riley 1945
1 Southwestern (Hanover) 1998 (2A)
1 Southwestern (Shelbyville) 2003 (A)
1 Speedway 2002 (2A)
1 Springs Valley 1958
1 Summitville 1926
1 Tecumseh 1999 (A)
1 Tell City 1961
1 Terre Haute State 1920
1 Trafalgar 1917
1 Tri-Central 2006 (A)
1 Veedersburg 1920
1 Vevay 1914
1 Wabash 1934
1 Wakarusa 1933
1 Washington Center 1916
1 Wawaka 1914
1 West Lafayette 1914
1 West Point 1925
1 Wheeler 2010 (2A)
1 Whiteland 1914
1 Whitko 1991
1 Wolcott 1914
1 Yorktown 1998 (3A)
1 Young America 1920

Most State Championships by a Coach

No. Name School, Year
6 Bill Green Indianapolis Washington 1969
Marion 1975, 1976, 1985, 1986, 1987
     
4 Everett Case Frankfort 1925, 1929, 1936, 1939
4 Marion Crawley Washington 1941, 1942
Lafayette Jefferson 1948, 1964
4 Glenn Curtis Lebanon 1918
Martinsville 1924, 1927, 1933
4 Jack Keefer Lawrence North 1989, 2004 (4A), 2005 (4A), 2006 (4A)
     
3 Chad Dunwoody Lafayette Central Catholic 1998 (A), 2000 (A), 2003 (A)
3 Bill Harrell Muncie Central 1978, 1979, 1988
3 Gene Miiller Washington 2008 (3A), 2010 (3A), 2011 (3A)
3 Ernest (Griz) Wagner Franklin 1920, 1921, 1922
     
2 Tom Beach Forest Park 2005 (2A), 2006 (2A)
2 James Blackmon Fort Wayne Bishop Luers 2008 (2A), 2009 (2A)
2 Archie Chadd Anderson 1935, 1937
2 Ray Crowe Indianapolis Attucks 1955, 1956
2 Alan Darner Pike 1998 (4A), 2001 (4A)
2 Jason Delaney Waldron 2004 (A)
Indianapolis Arsenal Technical 2014 (4A)
2 Jack Edison Plymouth 1982, 2007 (3A)
2 Burl Friddle Washington 1930
Fort Wayne South Side 1938
2 Scott Heady Carmel 2012 (4A), 2013 (4A)
2 J.R. Holmes Bloomington South 2009 (4A), 2011 (4A)
2 Raymond (Pete) Jolly Muncie Central 1928, 1931
2 Herman Keller Evansville Bosse 1944, 1945
2 Basil Mawbey Connersville 1983
Cass 2003 (2A)
2 Elmer McCall South Bend Central 1953, 1957
2 Stacy Meyer Greensburg 2013 (3A), 2014 (3A)
2 Doug Mitchell North Central (Indianapolis) 1999 (4A), 2010 (4A)
2 Troy Neely Westview 1999 (2A), 2000 (2A)
2 Marvin Rea Bowman Academy 2010 (A), 2013 (2A)
2 Ed Schilling Park Tudor 2011 (2A), 2012 (2A)
2 Cliff Wells Bloomington 1919
Logansport 1934
2 Steve Witty Ben Davis 1995, 1996
     
1 Doug Adams Michigan City 1966
1 John Adams Vincennes 1923
1 C.F. Apking Lafayette 1916
1 Dan Archer Indianapolis Bishop Chatard 2003 (3A)
1 John Baratto East Chicago Washington 1960
1 Frank Barnes Shelbyville 1947
1 Rick Baumgartner Muncie Southside 2001 (3A)
1 Art Beckner Muncie Central 1951
1 Steve Bennett New Castle 2006 (3A)
1 Pete Berg Indianapolis Cathedral 1998 (3A)
1 Lou Birkett Hammond Technical 1940
1 John Boyd Gary West Side 2002 (4A)
1 David Bradshaw Jac-Cen-Del 2009 (A)
1 Mike Broughton Jeffersonville 1993
1 Larry Bullington Pike 2003 (4A)
1 Dan Bush Bedford North Lawrence 1990
1 Eric Clark Carmel 1977
1 Garth Cone Alexandria 1998 (2A)
1 Kyle Cox Park Tudor 2014 (2A)
1 Charles Cummings Anderson 1946
1 Tom DeBaets South Bend Clay 1994
1 Randy DeShone Jimtown 2004 (2A)
1 Myron Dickerson Connersville 1972
1 Bob Dille Fort Wayne Northrop 1974
1 Ray Eddy Madison 1950
1 Donovan Garletts Marquette Catholic 2014 (A)
1 Bill Garrett Indianapolis Attucks 1959
1 Jim Gish Northwestern 2007 (2A)
1 Dave Glascock Crawfordsville 1911
1 John Goebel Evansville Mater Dei 2004 (3A)
1 Al Gooden Harding 2001 (2A)
1 George Griffith Richmond 1992
1 Dana Greene Plainfield 1999 (3A)
1 Jason Groves Triton 2008 (A)
1 Travis Hannah Oregon-Davis 2007 (A)
1 Ron Heflin Gary Roosevelt 1991
1 Jeff Henley Rossville 2002 (A)
1 Chester Hill Thorntown 1915
1 Bill Holzbach East Chicago Roosevelt 1970
1 Orville Hooker New Castle 1932
1 Jimmie Howell Lapel 2005 (A)
1 Mike Jones Wheeler 2010 (2A)
1 Paul Keller Delta 2002 (3A)
1 Joshua Kendrick Brownsburg 2008 (4A)
1 Leo Klemm Brebeuf Jesuit 2000 (3A)
1 Leonard Lehman Wingate 1914
1 Trent Lehman Speedway 2002 (2A)
1 Louis (Bo) Mallard Gary Roosevelt 1968
1 Lawrence (Jay) McCreary Muncie Central 1952
1 Tom McKinney Bloomington North 1997
1 Murray Mendenhall Fort Wayne Central 1943
1 John Molodet East Chicago Washington 1971
1 Jim Myers Evansville Bosse 1962
1 Doc Nash Borden 2013 (A)
1 Bob Nobbe Hauser 2006 (A)
1 Jerry Oliver Indianapolis Washington 1965
1 Dave Omer Washington 2005 (3A)
1 Leo (Cabby) O’Neill Jasper 1949
1 Kirby Overman New Albany 1973
1 Kevin Oxley Tecumseh 1999 (A)
1 Joe Platt Kokomo 1961
1 Jim Rausch Evansville North 1967
1 Nick Reich Indianapolis Metropolitan 2011 (A)
1 Don Reichert Fort Wayne South Side 1958
1 Al Rhodes Warsaw 1984
1 Ralph Shrader Attica 2001 (A)
1 Moe Smedley Marion 2000 (4A)
1 Bill Smith, Sr. Indianapolis Broad Ripple 1980
1 Pete Smith Guerin Catholic 2012 (3A)
1 Alva Staggs Lebanon 1917
1 Dwight Tallman Muncie Central 1963
1 Gene Thomas Marion 1926
1 Pete Trgovich East Chicago Central 2007 (4A)
1 Mike Wagoner Loogootee 2012 (A)
1 Tom Weeks Princeton 2009 (3A)
1 Claude Whitney Lebanon 1912
1 Jesse Wood Wingate 1913
1 Marvin Wood Milan 1954
1 Orlando (Gunner) Wyman Vincennes Lincoln 1981

Most State Championship Game Appearances by a Coach

No. Coach School Year(s)
7 Marion Crawley Washington
Lafayette Jefferson
1940-41, 1941-42
1947-48, 1949-50, 1955-56, 1963-64, 1966-67
       
6 Glenn Curtis Lebanon
Martinsville
1917-18
1923-24, 1925-26, 1926-27, 1927-28, 1932-33
6 Bill Green Indianapolis Washington
Marion
1968-69
1974-75, 1975-76, 1984-85, 1985-86, 1986-87
       
5 Everett Case Frankfort 1923-24, 1924-25, 1928-29, 1935-36, 1938-39
5 Al Gooden Harding 2000-01 (2A), 2001-02 (3A), 2004-05 (2A), 2005-06 (2A), 2007-08 (3A)
       
4 Chad Dunwoody Lafayette Central Catholic 1997-98 (A), 1998-99 (A), 1999-00 (A), 2002-03 (A)
4 Jason Groves Triton 2007-08 (A), 2008-09 (A), 2010-11 (A), 2012-13 (A)
4 Norm Held Anderson 1978-79, 1980-81, 1982-83, 1985-86
4 Bryan Hughes Barr-Reeve 2001-02 (A), 2006-07 (A), 2009-10 (A), 2013-14 (A)
4 Jack Keefer Lawrence North 1988-89, 2003-04 (4A), 2004-05 (4A), 2005-06 (4A)
4 Gene Miiller Vincennes Lincoln
Washington
1983-84
2007-08 (3A), 2009-10 (3A), 2010-11 (3A)
4 Marvin Rea Bowman Academy 2009-10 (A), 2011-12 (2A), 2012-13 (2A), 2013-14 (3A)
       
3 Tom Beach Forest Park 2002-03 (2A), 2004-05 (2A), 2005-06 (2A)
3 Ray Crowe Indianapolis Attucks 1954-55, 1955-56, 1956-57
3 Ray Eddy Madison 1940-41, 1948-49, 1949-50
3 Jack Edison Plymouth 1981-82, 2004-05 (3A), 2006-07 (3A)
3 George Griffith Richmond 1984-85, 1986-87, 1991-92
3 Bill Harrell Muncie Central 1977-78, 1978-79, 1987-88
3 Pete Jolly Muncie 1927-28, 1929-30, 1930-31
3 Basil Mawbey Connersville
Kokomo
Cass
1982-83
1988-89
2002-03 (2A)
3 Chip Mehaffey Winchester Community 1999-00 (2A), 2006-07 (2A), 2007-08 (2A)
3 Murray Mendenhall Fort Wayne Central 1935-36, 1942-43, 1945-46
3 Stacy Meyer Southwestern (Shelbyville)
Greensburg

2002-03 (A)
2012-13 (3A), 2013-14 (3A)

3 Doug Mitchell North Central (Indianapolis) 1998-99 (4A), 2006-07 (4A), 2009-10 (4A)
3 Ed Schilling Park Tudor 2009-10 (2A), 2010-11 (2A), 2011-12 (2A)
3 Alva Staggs Lebanon
Anderson
1916-17
1917-18, 1920-21
3 Ernest Wagner Franklin 1919-20, 1920-21, 1921-22
3 Steve Witty Ben Davis 1992-93, 1994-95, 1995-96
       
2 John Baratto East Chicago Washington 1959-60, 1961-62
2 Rick Baumgartner Muncie Southside 1998-99 (3A), 2000-01 (3A)
2 David Benter Brownstown Central 2003-04 (2A), 2008-09 (2A)
2 James Blackmon Fort Wayne Bishop Luers 2007-08 (2A), 2008-09 (2A)
2 Larry Bullington Pike 2001-02 (4A), 2002-03 (4A)
2 Tim Campbell Indianapolis Technical 1928-29, 1933-34
2 Archie Chadd Anderson 1934-35, 1936-37
2 Alan Darner Pike 1997-98 (4A), 2000-01 (4A)
2 Jason Delaney Waldron
Indianapolis Arsenal Technical
2003-04 (A)
2013-14 (4A)
2 Matt Fine Muncie Central 2004-05 (4A), 2005-06 (4A)
2 Burl Friddle Washington
Fort Wayne South Side
1929-30
1937-38
2 F.J. Grosshans Lafayette 1918-19, 1919-20
2 Jim Hahn Concord 1987-88, 1989-90
2 Scott Heady Carmel 2011-12 (4A), 2012-13 (4A)
2 Ron Heflin Gary Roosevelt 1981-82, 1990-91
2 J.R. Holmes Bloomington South 2008-09 (4A), 2010-11 (4A)
2 Herm Keller Evansville Bosse 1943-44, 1944-45
2 Paul Keller Delta 1996-97, 2001-02 (3A)
2 Elmer McCall South Bend Central 1952-53, 1956-57
2 Jay McCreary Muncie Central 1951-52, 1953-54
2 Tom McKinney Bloomington North 1996-97, 1999-00 (4A)
2 John Molodet East Chicago Washington 1970-71, 1976-77
2 Maurice Murray Muncie 1922-23, 1926-27
2 Troy Neely Westview 1998-99 (2A), 1999-00 (2A)
2 Joe Platt Kokomo 1958-59, 1960-61
2 Moe Smedley Marion 1997-98 (4A), 1999-00 (4A)
2 Cliff Wells Bloomington
Logansport
1918-19
1933-34
       
1 Doug Adams Michigan City Elston 1965-66
1 John Adams Vincennes 1922-23
1 F.O. Anderegg Lebanon 1910-11
1 Larry Angle Rushville 1975-76
1 C.F. Apking Lafayette 1915-16
1 Dan Archer Indianapolis Bishop Chatard 2002-03 (3A)
1 Wayne Barker Bluffton 2001-02 (2A)
1 Frank Barnes Shelbyville 1946-47
1 Dick Baumgartner Crawfordsville 1957-58
1 W.E. Bausman Greencastle 1930-31
1 Art Beckner Muncie Central 1950-51
1 Chris Benedict Columbia City 2003-04 (4A)
1 Steve Bennett New Castle 2005-06 (3A)
1 Peter Berg Indianapolis Cathedral 1997-98 (3A)
1 Lou Birkett Hammond Technical 1939-40
1 Jerry Bomholt Southwestern (Hanover) 1997-98 (2A)
1 John Boyd Gary West Side 2001-02 (4A)
1 Joe Bradburn Yorktown 1997-98 (3A)
1 Jack Bradford Indianapolis Technical 1965-66
1 David Bradshaw Jac-Cen-Del 2008-09 (A)
1 C.D. Branigan Franklin 1911-12
1 Steve Brett Loogootee 2004-05 (A)
1 Mike Broughton Jeffersonville 1992-93
1 Ivory Brown Gary West Side 1971-72
1 Michael Brown Paoli 1998-99 (2A)
1 Dan Bush Bedford North Lawrence 1989-90
1 Shaun Busick Bellmont 2003-04 (3A)
1 Jack Butcher Loogootee 1974-75
1 Eric Clark Carmel 1976-77
1 Garth Cone Alexandria 1997-98 (2A)
1 Kyle Cox Park Tudor 2013-14 (2A)
1 Charles Cummings Anderson 1945-46
1 Richard Cummins Indianapolis Manual 1960-61
1 Jim Dailey Gary Tolleston 1968-69
1 Tom DeBaets South Bend Clay 1993-94
1 Randy DeShone Jimtown 2003-04 (2A)
1 Myron Dickerson Connersville 1971-72
1 Bob Dille Fort Wayne Northrop 1973-74
1 Keith Dougherty Elkhart 1970-71
1 Mike Drews Elkhart Central 1998-99 (4A)
1 Dave Driggs Tri-Central 2005-06 (A)
1 Jim East Merrillville 1994-95
1 Keith Edmonds Fort Wayne Elmhurst 2002-03 (3A)
1 C.B. Edmonson Greencastle 1932-33
1 Josh Eggold Fort Wayne Concordia 2012-13 (3A)
1 Louis Erickson Gary 1916-17
1 Andy Fagan Indianapolis Cathedral 2012-13 (4A)
1 Tom Finchum Indianapolis Lutheran 2007-08 (A)
1 Scott Fisher Muncie Burris 1941-42
1 Jack Ford New Albany 1979-80
1 Dean Foster Penn 2000-01 (4A)
1 J.P. Francis Jeffersonville 1934-35
1 L.C. Freeman Crawfordsville 1915-16
1 Mark Galloway Culver Academies 2010-11 (3A)
1 Donovan Garletts Marquette Catholic 2013-14 (A)
1 Bill Garrett Indianapolis Attucks 1958-59
1 Jim Gish Northwestern 2006-07 (2A)
1 Dave Glascock Crawfordsville 1910-11
1 John Goebel Evansville Mater Dei 2003-04 (3A)
1 Dana Greene Plainfield 1998-99 (3A)
1 Dave Hadaway South Bend Adams 1972-73
1 Jim Hammel Lafayette Jefferson 1991-92
1 Ray Hanna Terre Haute Garfield 1921-22
1 Travis Hannah Oregon-Davis 2006-07 (A)
1 Joe Hart Union (Dugger) 1999-00 (A)
1 Joey Hart Linton-Stockton 2012-13 (2A)
1 Bert Haugh Anderson 1913-14
1 Cliff Hawkins DeKalb 2002-03 (4A)
1 Randy Hawkins Norwell 2011-12 (3A)
1 Jeff Hein Evansville Bosse 2006-07 (3A)
1 Jeff Henley Rossville 2001-02 (A)
1 Byard Hey Fort Wayne North Side 1964-65
1 Chester Hill Kokomo 1924-25
1 Chet Hill Thorntown 1914-15
1 Herman Hinshaw Indianapolis Technical 1951-52
1 Bill Holsbach East Chicago Roosevelt 1969-70
1 Orville Hooker New Castle 1931-32
1 Jimmie Howell Lapel 2004-05 (A)
1 Barry Huckeby Blue River Valley 2000-01 (A)
1 Mike Jones Wheeler 2009-10 (2A)
1 Willard Kehrt Terre Haute Garfield 1946-47
1 Joshua Kendrick Brownsburg 2007-08 (4A)
1 Chet Kessler Hammond 1937-38
1 Ralph King Kokomo 1943-44
1 Leo Klemm Brebeuf Jesuit 1999-00 (3A)
1 Charles Kuttler Montmorenci 1914-15
1 Len Lehman Wingate 1913-14
1 Trent Lehman Speedway 2001-02 (2A)
1 John Longfellow Muncie Central 1959-60
1 Joe Luce Marion 2007-08 (4A)
1 Dave Mahurin Rockville 2011-12 (A)
1 Rob Malchow Rochester 2008-09 (3A)
1 Louis Mallard Gary Roosevelt 1967-68
1 George Marshall Jeffersonville 1973-74
1 Gary Merrell F.W. Blackhawk Christian 2003-04 (A)
1 Ron McBride Bloomfield 1997-98 (A)
1 Brian McCauley Kokomo 2010-11 (4A)
1 Dave Milausnic Lake Central 2013-14 (4A)
1 J.B. Miller South Bend 1912-13
1 Mike Miller Brebeuf 1990-91
1 Jim Myers Evansville Bosse 1961-62
1 Doc Nash Borden 2012-13 (A)
1 Gordon Neff Terre Haute South 1977-78
1 Paul Neuman Lebanon 1942-43
1 Bob Nobbe Hauser 2005-06 (A)
1 Leo O’Neill Jasper 1948-49
1 Doug Ogle Warsaw 2009-10 (4A)
1 Jerry Oliver Indianapolis Washington 1964-65
1 Dave Omer Washington 2004-05 (3A)
1 Kirby Overman New Albany 1972-73
1 Kevin Oxley Tecumseh 1998-99 (A)
1 Henry Polson Mitchell 1939-40
1 James Powers South Bend Central 1962-63
1 Bob Punter Valparaiso 1993-94
1 Jim Rausch Evansville North 1966-67
1 Nick Reich Indianapolis Metropolitan 2010-11 (A)
1 Don Reichert Fort Wayne South Side 1957-58
1 Al Rhodes Warsaw 1983-84
1 Clarence Riggs Evansville Reitz 1950-51
1 Walter Riggs Evansville Central 1947-48
1 Earl Roudebush Winamac 1931-32
1 Ray Scott Huntingburg 1936-37
1 Howard Sharpe Terre Haute Gerstmeyer 1952-53
1 William Shepherd Carmel 1969-70
1 Ralph Shrader Attica 2000-01 (A)
1 Mel Siefert Batesville 2000-01 (2A)
1 Roger Sills Evansville Mater Dei 2000-01 (3A)
1 Ray Sims Fort Wayne Snider 2008-09 (4A)
1 Bill Smith Indianapolis Broad Ripple 1979-80
1 John D. Smith Gary Roosevelt 1954-55
1 Pete Smith Guerin Catholic 2011-12 (3A)
1 Bob Straight Huntington 1963-64
1 Clint Swan Andrean 1999-00 (3A)
1 Dwight Tallman Muncie Central 1962-63
1 Craig Teagle Jay County 2005-06 (3A)
1 George Theofanis Indianapolis Shortridge 1967-68
1 Gene Thomas Marion 1925-26
1 Renaldo Thomas Gary Wallace 2009-10 (3A)
1 Pete Trgovich East Chicago Central 2006-07 (4A)
1 Drew Trost Hammond Bishop Noll 2010-11 (2A)
1 Don Unruh New Albany 1995-96
1 Fuzzy Vandivier Franklin 1938-39
1 Mike Wagoner Loogootee 2011-12 (A)
1 Wayne Wakefield South Bend Riley 1944-45
1 Tom Weeks Princeton 2008-09 (3A)
1 Claude Whitney Lebanon 1911-12
1 Jesse Wood Wingate 1912-13
1 Marvin Wood Milan 1953-54
1 Orlando (Gunner) Wyman Vincennes Lincoln 1980-81
1 Rob Yoder Westview 2013-14 (2A)
1 Bill Zych Pike 2011-12 (4A)

State Finals Scores

1910-11
Bluffton 38, Evansville 22
Crawfordsville 36, Anderson 16
Lafayette Jefferson 31, Oaktown 14
Walton 31, Morristown 23
New Albany 19, Rochester 18 (Quarterfinal)
Lebanon 23, Valparaiso 11 (Quarterfinal)
Crawfordsville 31, Walton 12 (Quarterfinal)
Bluffton 34, Lafayette 22 (Quarterfinal)
Lebanon 28, New Albany 10 (Semifinal)
Crawfordsville 42, Bluffton 16 (Semifinal)
Crawfordsville 24, Lebanon 17 (Championship)

1911-12
Lebanon 28, Orleans 13 (Semifinal)
Franklin 29, Whiting 21 (Semifinal)
Lebanon 51, Franklin 11 (Championship)

1912-13
South Bend 29, Decatur 2
Lafayette Jefferson 27, Culver 24
Seymour 20, Linden 8
Shelbyville 19, Salem 7
Gary 23, Fairmount 22
Petroleum 16, Swayzee 13
Lebanon 34, Anderson 24
Thorntown 39, Centerville 29
Nappanee 33, Bedford 13
Cutler 29, Shoals 14
Marco 47, Sullivan 8
Clinton 2, New Castle 0
Bloomington 26, Oaklandon 10
Wingate 24, Whiting 12
Indianapolis Manual 24, Marion 14
Crawfordsville 26, Rockville 10
Indianapolis Shortridge 37, Brazil 10
Orleans 17, Vincennes 10
Rochester 47, Carthage 11
Thorntown 43, Nappanee 9
South Bend 26, Seymour 6
Gary 28, Marco 18
Clinton 30, Cutler 28
Lafayette Jefferson 17, Petroleum 6
Indianapolis Manual 15, Orleans 14
South Bend 29, Indianapolis Shortridge 11
Lebanon 26, Shelbyville 13
Gary 18, Clinton 10
Crawfordsville 20, Bloomington 12
Wingate 19, Rochester 17
South Bend 16, Gary 8 (Quarterfinal)
Wingate 16, Indianapolis Manual 11 (Quarterfinal)
Lafayette Jefferson 30, Thorntown 8 (Quarterfinal)
Crawfordsville 27, Lebanon 14 (Quarterfinal)
South Bend 19, Crawfordsville 11 (Semifinal)
Wingate 23, Lafayette Jefferson 19 (Semifinal)
Wingate 15, South Bend 14 (5OT) (Championship)

1913-14
Rochester 17, Decatur 6
Tipton 19, Sharpsville 12
Whiting 33, Southport 6
New Richmond 17, Brazil 9
North Manchester 28, Nappanee 14
Roanoke 8, West Lafayette 5
Anderson 20, Marion 12
Lafayette Jefferson 31, Seymour 11
Mishawaka 36, Swayzee 15
Crawfordsville 65, Plainfield 9
Indianapolis Manual 31, Orleans 17
Lebanon 32, Amboy 13
Albion 61, Milroy 8
Wingate 42, Milan 14
New Bethel 17, Decker 15
Whiteland 30, New London 13
Rockville 19, Liberty Center 14
Pendleton 21, Monrovia 19
Westport 21, Interlaken 15
Marco 34, Connersville 10
Cutler 77, Jasper 4
Richmond 20, Edinburgh 19
Wolcott 2, Gary 0
Thorntown 35, Oaklandon 26
Kokomo 26, Burlington 15
Clinton 18, Bloomington 17
Franklin 2, Wawaka 0
Brookville 22, Rensselaer 19
Rossville 43, LaCrosse 6
Centerville 17, Vincennes 15
New Castle 34, Vevay 0
New Albany 35, New Winchester 17
New Augusta 22, Martinsville 18
Indianapolis Shortridge 23, Amo 11
Culver 53, Ligonier 17
Bluffton 50, Smithville 5
Akron 32, Indianapolis Broad Ripple 8
Bedford 23, Paoli 19
Lebanon 43, Darlington 11
Rochester 23, North Manchester 15
Indianapolis Manual 18, New Bethel 9
Rockville 16, Roanoke 13
New Richmond 28, Whiteland 9
Anderson 22, Tipton 15
Crawfordsville 23, Lafayette Jefferson 17
Wingate 42, Westport 18
Mishawaka 29, Albion 23
Marco 39, Pendleton 23
Whiting 62, Wolcott 8
Lebanon 45, Bedford 16
Akron 25, Indianapolis Shortridge 24
New Augusta 8, New Castle 6
Centerville 15, Bluffton 14
Rossville 11, Culver 8
Franklin 11, Cutler 5
Rochester 19, Richmond 6
Thorntown 9, Kokomo 7
Clinton 20, Brookville 12
New Albany 13, Mishawaka 5
Wingate 24, Crawfordsville 1
Lebanon 17, Whiting 15
New Richmond 19, Akron 12
Anderson 18, Indianapolis Manual 12
Marco 15, Rockville 6
Rochester 31, New Augusta 10
Centerville 17, Franklin 6 (Quarterfinal)
Rossville 21, Thorntown 15
Clinton 14, New Albany 9
Wingate 17, Clinton 13 (Quarterfinal)
Anderson 19, Rochester 9
Lebanon 34, Marco 21
New Richmond 14, Rossville 6 (Quarterfinal)
Lebanon 17, New Richmond 9 (Quarterfinal)
Anderson 11, Centerville 10 (Semifinal)
Wingate 14, Lebanon 8 (Semifinal)
Wingate 36, Anderson 8 (Championship)

1914-15
Rochester 20, Crawfordsville 17 (First Round)
Thorntown 46, Hartford City 19 (First Round)
Bluffton 28, Westport 18 (First Round)
Montmorenci 23, Bloomingdale Academy 18 (First Round)
Evansville 31, New Castle 24 (First Round)
Bloomington 27, Fairmount Academy 28 (First Round)
Indianapolis Manual 21, East Chicago 7 (Quarterfinal)
Thorntown 17, Rochester 14 (Quarterfinal)
Montmorenci 22, Bluffton 21 (Quarterfinal)
Fairmount Academy 37, Evansville 27 (Quarterfinal)
Thorntown 30, Indianapolis Manual 16 (Semifinal)
Montmorenci 35, Fairmount Academy 32 (Semifinal)
Thorntown 33, Montmorenci 10 (Championship)

1915-16
Lebanon 25, Bloomington 15 (First Round)
Martinsville 53, Washington Center 22 (First Round)
Liberty Center 28, Elkhart 25 (First Round)
Lafayette Jefferson 39, Hopewell 27 (First Round)
Valparaiso 34, Cicero 23 (First Round)
Vincennes 18, Brookville 16 (First Round)
Kokomo 37, Seymour 13 (First Round)
Crawfordsville 40, Clinton 17 (First Round)
Martinsville 16, Lebanon 13 (Quarterfinal)
Lafayette Jefferson 60, Liberty Center 19 (Quarterfinal)
Vincennes 22, Valparaiso 16 (Quarterfinal)
Crawfordsville 36, Kokomo 21 (Quarterfinal)
Lafayette Jefferson 29, Martinsville 17 (Semifinal)
Crawfordsville 33, Vincennes 17 (Semifinal)
Lafayette Jefferson 27, Crawfordsville 26 (OT) (Championship)

1916-17
Muncie 31, Lizton 8 (First Round)
Kokomo 19, South Bend 16 (First Round)
Bloomington 23, Lafayette Jefferson 14 (First Round)
Martinsville 27, Washington 23 (First Round)
Rochester 36, Wingate 15 (Second Round)
Richmond 29, Columbus 20 (Second Round)
Vincennes 42, Bluffton 18 (Second Round)
Gary Emerson 53, Rockville 16 (Second Round)
Lebanon 34, Trafalgar 14 (Second Round)
Kendallville 31, Pendleton 24 (Second Round)
Kokomo 22, Muncie 16 (Second Round)
Martinsville 18, Bloomington (Second Round)
Rochester 26, Richmond 21 (Quarterfinal)
Gary Emerson 19, Vincennes 9 (Quarterfinal)
Lebanon 43, Kendallville 8 (Quarterfinal)
Martinsville 26, Kokomo 21 (Quarterfinal)
Gary Emerson 27, Rochester 17 (Semifinal)
Lebanon 36, Martinsville (Semifinal)
Lebanon 34, Gary Emerson 26 (Championship)

1917-18
Martinsville 33, Rockville 20 (First Round)
Bloomington 39, Richmond 12 (First Round)
Montmorenci 24, Muncie 16 (First Round)
Columbus 2, Franklin 0 (First Round)
Rochester 18, Plainfield 15 (Second Round)
Anderson 30, Gary Emerson 9 (Second Round)
Vincennes 30, Kokomo 15 (Second Round)
Huntington 32, Washington 21 (Second Round)
Lebanon 15, Wingate 6 (Second Round)
South Bend 15, Kendallville 13 (Second Round)
Bloomington 24, Martinsville 22 (Second Round)
Montmorenci 16, Columbus 13 (Second Round)
Anderson 23, Rochester 12 (Quarterfinal)
Huntington 24, Vincennes 12 (Quarterfinal)
Lebanon 30, South Bend 3 (Quarterfinal)
Bloomington 23, Montmorenci 11 (Quarterfinal)
Anderson 29, Huntington 24 (Semifinal)
Lebanon 17, Bloomington 4 (Semifinal)
Lebanon 24, Anderson 20 (OT) (Championship)

1918-19
Bloomington 16, Richmond 13 (First Round)
Indianapolis Manual 19, Vincennes 13 (First Round)
Thorntown 26, Anderson 23 (First Round)
Huntington 24, Washington 13 (First Round)
Columbus 24, South Bend 3 (First Round)
Rochester 16, Greencastle 8 (First Round)
Lafayette Jefferson 22, Martinsville 16 (Second Round)
Gary Emerson 33, Kendallville 13 (Second Round)
Crawfordsville 18, Franklin 14 (Second Round)
Logansport 9, Spiceland Academy 5 (Second Round)
Kokomo 11, Brazil 6 (Second Round)
Bloomington 13, Indianapolis Manual 12 (Second Round)
Thorntown 23, Huntington 14 (Second Round)
Columbus 11, Rochester 5 (Second Round)
Lafayette Jefferson 21, Gary Emerson 18 (Quarterfinal)
Crawfordsville 20, Logansport 1 (Quarterfinal)
Bloomington 23, Kokomo 14 (Quarterfinal)
Thorntown 20, Columbus 16 (Quarterfinal)
Lafayette Jefferson 18, Crawfordsville 15 (Semifinal)
Bloomington 27, Thorntown 17 (Semifinal)
Bloomington 18, Lafayette Jefferson 15 (Championship)

1919-20
Lafayette Jefferson 25, Bloomington 15 (First Round)
Columbus 18, Kokomo 6 (First Round)
Greencastle 20, Martinsville 16 (First Round)
South Bend 27, Angola 12 (First Round)
Spiceland Academy 31, Evansville 14 (First Round)
Anderson 18, Rochester 16 (First Round)
Franklin 43, Young America 15 (First Round)
Terre Haute Normal 20, Huntington (First Round)
Bedford 25, Lebanon 13 (First Round)
Gary Emerson 35, Veedersburg 13 (First Round)
Hartford City 33, Washington 29 (Second Round)
Milroy 36, Ridgeville 13 (Second Round)
Indianapolis Arsenal Technical 30, Kendallville 17 (Second Round)
Lafayette Jefferson 17, Columbus 8 (Second Round)
Greencastle 17, South Bend 12 (Second Round)
Anderson 26, Spiceland Academy 4 (Second Round)
Franklin 30, Terre Haute Normal 8 (Second Round)
Bedford 23, Gary Emerson 12 (Second Round)
Hartford City 34, Milroy 24 (Quarterfinal)
Lafayette Jefferson 18, Indianapolis Arsenal Technical 9 (Quarterfinal)
Anderson 24, Greencastle 21 (Quarterfinal)
Franklin 28, Bedford 12 (Quarterfinal)
Lafayette Jefferson 21, Hartford City 16 (Semifinal)
Franklin 14, Anderson 12 (Semifinal)
Franklin 31, Lafayette Jefferson 13 (Championship)

1920-21
Franklin 27, Martinsville 24 (First Round)
Rochester 31, Walton 10 (First Round)
Huntington 20, Syracuse 16 (First Round)
Lafayette Jefferson 29, Frankfort 23 (First Round)
Russellville 27, Bloomington 22 (First Round)
Muncie 39, Ridgeville 4 (First Round)
Anderson 29, South Bend 21 (First Round)
Vincennes 26, Sandusky 19 (First Round)
Franklin 19, Rochester 18 (Quarterfinal)
Lafayette Jefferson 15, Huntington (Quarterfinal)
Muncie 21, Russellville 15 (Quarterfinal)
Anderson 37, Vincennes 18 (Quarterfinal)
Franklin 17, Lafayette Jefferson 12 (Semifinal)
Anderson 26, Muncie 18 (Semifinal)
Franklin 35, Anderson 22 (Championship)

1921-22
Franklin 27, Evansville Central 16 (First Round)
Bedford 40, Atwood 14 (First Round)
Vincennes 31, Cutler 22 (First Round)
Bloomington 21, Indianapolis Manual 7 (First Round)
Terre Haute Garfield 24, Whiting 12 (First Round)
Fishers 18, Goshen 9 (First Round)
Marion 19, Rushville 18 (First Round)
Anderson 24, Frankfort 16 (First Round)
Franklin 32, Bedford 15 (Quarterfinal)
Bloomington 21, Vincennes 15 (Quarterfinal)
Terre Haute Garfield 30, Fishers 16 (Quarterfinal)
Marion 20, Anderson 16 (Quarterfinal)
Terre Haute Garfield 31, Marion 15 (Semifinal)
Franklin 33, Bloomington 17 (Semifinal)
Franklin 31, Terre Haute Garfield 15 (Championship)

1922-23
Muncie 29, Frankfort 25 (First Round)
Richmond 28, Columbus 19 (First Round)
Bedford 38, Warsaw 27 (First Round)
Crawfordsville 25, Martinsville 23 (First Round)
South Bend 25, Huntington (First Round)
Anderson 53, Sullivan 13 (First Round)
Franklin 33, Perrysville 25 (First Round)
Vincennes 38, Lyons 10 (First Round)
Muncie 33, Richmond 30 (Quarterfinal)
Crawfordsville 23, Bedford 21 (Quarterfinal)
Anderson 35, South Bend 22 (Quarterfinal)
Vincennes 22, Franklin 18 (Quarterfinal)
Muncie 26, Crawfordsville 19 (Semifinal)
Vincennes 29, Anderson 27 (Semifinal)
Vincennes 27, Muncie 18 (Championship)

1923-24
Frankfort 24, Franklin 18 (First Round)
Richmond 41, Fort Wayne South Side 22 (First Round)
Terre Haute Wiley 35, Michigan City 21 (First Round)
Rochester 30, Shelbyville 26 (First Round)
Bedford 35, Anderson 24 (First Round)
North Manchester 34, Logansport 26 (First Round)
Connersville 35, Otterbein 21 (First Round)
Martinsville 39, Liberty Center 23 (First Round)
Frankfort 29, Richmond 24 (Quarterfinal)
Terre Haute Wiley 18, Rochester 14 (Quarterfinal)
Bedford 37, North Manchester 27 (Quarterfinal)
Martinsville 36, Connersville 33 (Quarterfinal)
Frankfort 19, Terre Haute Wiley 6 (Semifinal)
Martinsville 31, Bedford 15 (Semifinal)
Martinsville 36, Frankfort 30 (Championship)

1924-25
Vincennes 45, Milford 23 (First Round)
Marion 33, Rushville 31 (First Round)
Kokomo 34, Connersville 28 (First Round)
West Point 26, LaPorte 21 (First Round)
Washington 28, Carmel 17 (First Round)
Evansville Central 20, Elkhart 14 (First Round)
Frankfort 25, Gary Froebel 23 (First Round)
Muncie 26, Martinsville 22 (First Round)
Vincennes 29, Marion 22 (Quarterfinal)
Kokomo 33, West Point 29 (Quarterfinal)
Washington 26, Evansville Central 15 (Quarterfinal)
Frankfort 24, Muncie 16 (Quarterfinal)
Kokomo 39, Vincennes 25 (Semifinal)
Frankfort 30, Washington 25 (Semifinal)
Frankfort 34, Kokomo 20 (Championship)

1925-26
Logansport 33, LaPorte 29 (First Round)
Martinsville 50, Summitville 24 (First Round)
Bedford 33, Syracuse 22 (First Round)
North Vernon 34, Hillsboro 23 (First Round)
Frankfort 48, Aurora 9 (First Round)
Evansville Central 35, New Castle 29 (First Round)
Fort Wayne Central 33, Franklin 26 (First Round)
Marion 49, Nappanee 26 (First Round)
Martinsville 24, Logansport 20 (Quarterfinal)
Bedford 36, North Vernon 22 (Quarterfinal)
Evansville Central 32, Frankfort 25 (Quarterfinal)
Marion 51, Fort Wayne Central 26 (Quarterfinal)
Martinsville 28, Bedford 25 (Semifinal)
Marion 29, Evansville Central 22 (Semifinal)
Marion 30, Martinsville 23 (Championship)

1926-27
Bedford 26, Evansville Central 25 (First Round)
Fort Wayne Central 22, Washington 19 (First Round)
Muncie 29, Sharpsville 22 (First Round)
Kendallville 22, Greencastle 19 (First Round)
Frankfort 37, Waldron 31 (First Round)
Connersville 34, Kokomo 27 (First Round)
Gary Emerson 28, Mishawaka 21 (First Round)
Martinsville 27, Logansport 14 (First Round)
Bedford 30, Fort Wayne Central (Quarterfinal)
Muncie 44, Kendallville 28 (Quarterfinal)
Connersville 31, Frankfort 22 (Quarterfinal)
Martinsville 26, Gary Emerson 14 (Quarterfinal)
Muncie 25, Bedford 21 (Semifinal)
Martinsville 32, Connersville 21 (Semifinal)
Martinsville 26, Muncie 23 (Championship)

1927-28
Clinton 22, Fort Wayne Central 21 (First Round)
Bedford 34, Kendallville 17 (First Round)
Anderson 27, Delphi 19 (First Round)
Muncie 18, Evansville Central 10 (First Round)
Martinsville 21, Rochester 20 (First Round)
Washington 22, Columbus 20 (First Round)
Frankfort 23, East Chicago Washington 20 (First Round)
Logansport 34, Rushville 17 (First Round)
Bedford 32, Clinton 18 (Quarterfinal)
Muncie 38, Anderson 37 (Quarterfinal)
Martinsville 19, Washington 13 (Quarterfinal)
Frankfort 15, Logansport 11 (Quarterfinal)
Muncie 40, Bedford 20 (Semifinal)
Martinsville 30, Frankfort 13 (Semifinal)
Muncie 13, Martinsville 12 (Championship)

1928-29
Gary Horace Mann 29, Kokomo 22 (First Round)
Bedford 31, Martinsville 29 (First Round)
Frankfort 43, Columbia City 18 (First Round)
Columbus 32, Logansport 20 (First Round)
Indianapolis Arsenal Technical 23, Vincennes Lincoln 17 (First Round)
Fort Wayne South Side 44, Attica 19 (First Round)
Rushville 28, Winamac 24 (First Round)
Washington 31, Muncie 24 (First Round)
Gary Horace Mann 23, Bedford 18 (Quarterfinal)
Frankfort 28, Columbus 21 (Quarterfinal)
Indianapolis Arsenal Technical 23, Fort Wayne South Side 18 (Quarterfinal)
Washington 26, Rushville 22 (Quarterfinal)
Frankfort 22, Gary Horace Mann 17 (Semifinal)
Indianapolis Arsenal Technical 31, Washington 18 (Semifinal)
Frankfort 29, Indianapolis Arsenal Technical 23 (Championship)

1929-30
Washington 20, Martinsville 14 (First Round)
Franklin 34, Dugger 19 (First Round)
Delphi 28, Kokomo 17 (First Round)
Connersville 25, Salem 18 (First Round)
LaPorte 21, Kendallville 19 (First Round)
Muncie Central 30, Goshen 28 (First Round)
Frankfort 31, Fort Wayne Central 19 (First Round)
Anderson 27, Greencastle 23 (First Round)
Washington 13, Franklin 11 (Quarterfinal)
Connersville 40, Delphi 13 (Quarterfinal)
Muncie Central 43, LaPorte 25 (Quarterfinal)
Frankfort 22, Anderson 17 (Quarterfinal)
Washington 35, Connersville 17 (Semifinal)
Muncie Central 18, Frankfort 14 (Semifinal)
Washington 32, Muncie Central 21 (Championship)

1930-31
Muncie Central 37, Kendallville 16 (First Round)
Washington 23, Indianapolis Shortridge 22 (First Round)
Logansport 23, Brownstown 19 (First Round)
Frankfort 28, Bluffton 19 (First Round)
Greencastle 20, Evansville Central 15 (First Round)
Elkhart 26, Marion 22 (First Round)
Rushville 21, Gary Horace Mann 20 (First Round)
Terre Haute Wiley 31, Greensburg 18 (First Round)
Muncie Central 21, Washington 19 (Quarterfinal)
Logansport 25, Frankfort 21 (Quarterfinal)
Greencastle 29, Elkhart 18 (Quarterfinal)
Terre Haute Wiley 31, Rushville 15 (Quarterfinal)
Muncie Central 23, Logansport 17 (Semifinal)
Greencastle 15, Terre Haute Wiley 10 (Semifinal)
Muncie Central 31, Greencastle 23 (Championship)

1931-32
Cicero 17, Vincennes 15 (First Round)
New Castle 25, Seymour 20 (First Round)
Connersville 20, Terre Haute Wiley 17 (First Round)
Greencastle 32, Columbia City 19 (First Round)
Lebanon 31, Delphi 29 (First Round)
Winamac 48, Bluffton 30 (First Round)
Evansville Bosse 25, Michigan City 21 (First Round)
Indianapolis Arsenal Technical 33, Columbus 21 (First Round)
New Castle 25, Cicero 13 (Quarterfinal)
Greencastle 24, Connersville 23 (Quarterfinal)
Winamac 34, Lebanon 31 (Quarterfinal)
Evansville Bosse 27, Indianapolis Arsenal Technical 15 (Quarterfinal)
New Castle 26, Greencastle 18 (Semifinal)
Winamac 27, Evansville Bosse 23 (Semifinal)
New Castle 24, Winamac 17 (Championship)

1932-33
Logansport 22, Michigantown 12 (First Round)
Greencastle 47, Wakarusa 25 (First Round)
Vincennes 40, Connersville 32 (First Round)
Indianapolis Shortridge 36, Kokomo 15 (First Round)
Martinsville 23, Valparaiso 20 (First Round)
Bedford 26, Hazleton 24 (First Round)
Muncie Central 38, Franklin 14 (First Round)
Fort Wayne North Side 37, Beaver Dam 25 (First Round)
Greencastle 24, Logansport 21 (Quarterfinal)
Indianapolis Shortridge 38, Vincennes 26 (Quarterfinal)
Martinsville 22, Bedford 18 (Quarterfinal)
Fort Wayne North Side 28, Muncie Central 24 (Quarterfinal)
Greencastle 31, Indianapolis Shortridge 28 (Semifinal)
Martinsville 23, Fort Wayne North Side (Semifinal)
Martinsville 27, Greencastle 24 (Championship)

1933-34
Logansport 31, North Judson 20 (First Round)
Hartford City 31, Princeton 26 (First Round)
Jasper 30, North Vernon 15 (First Round)
Richmond 40, Beaver Dam 12 (First Round)
Indianapolis Arsenal Technical 24, Batesville 19 (First Round)
Hammond 40, Greencastle 31 (First Round)
Lebanon 37, Brazil 31 (First Round)
Jeffersonville 30, Wabash 28 (First Round)
Logansport 21, Hartford City 12 (Quarterfinal)
Jasper 29, Richmond 27 (Quarterfinal)
Indianapolis Arsenal Technical 30, Hammond 20 (Quarterfinal)
Jeffersonville 41, Lebanon 20 (Quarterfinal)
Logansport 31, Jasper 28 (Semifinal)
Indianapolis Arsenal Technical 34, Jeffersonville 25 (Semifinal)
Logansport 26, Indianapolis Arsenal Technical 19 (Championship)

1934-35
Rushville 34, Princeton 32 (First Round)
Richmond 34, Frankfort 17 (First Round)
Michigan City 35, Mentone 24 (First Round)
Jeffersonville 41, Montgomery 36 (First Round)
Berne 24, Roachdale 22 (First Round)
Shelbyville 27, Logansport 21 (First Round)
Anderson 31, Brazil 22 (First Round)
Nappanee 37, Tipton 33 (First Round)
Richmond 32, Rushville 23 (Quarterfinal)
Jeffersonville 26, Michigan City (Quarterfinal)
Shelbyville 28, Berne 17 (Quarterfinal)
Anderson 33, Nappanee 23 (Quarterfinal)
Jeffersonville 33, Richmond 28 (Semifinal)
Anderson 30, Shelbyville 28 (OT) (Semifinal)
Anderson 23, Jeffersonville 17 (Championship)

1935-36
Fort Wayne Central 36, Evansville Central 29 (Semifinal)
Frankfort 34, Anderson 18 (Semifinal)
Frankfort 50, Fort Wayne Central 24 (Championship)

1936-37
Huntingburg 30, Fort Wayne Central 28 (Semifinal)
Anderson 28, Rochester 16 (Semifinal)
Anderson 33, Huntingburg 23 (Championship)

1937-38
Hammond 39, Bedford 24 (Semifinal)
Fort Wayne South Side 40, Columbus 34 (Semifinal)
Fort Wayne South Side 34, Hammond 32 (Championship)

1938-39
Frankfort 32, Evansville Bosse 28 (Semifinal)
Franklin 31, Muncie Burris 25 (Semifinal)
Frankfort 36, Franklin 22 (Championship)

1939-40
Hammond Technical 38, Lapel 36 (Semifinal)
Mitchell 23, Fort Wayne South Side 20 (Semifinal)
Hammond Technical 33, Mitchell 21 (Championship)

1940-41
Madison 29, Gary Froebel 27 (Semifinal)
Washington 48, Kokomo 32 (Semifinal)
Washington 39, Madison 33 (Championship)

1941-42
Washington 42, Frankfort 32 (Semifinal)
Muncie Burris 42, Crawfordsville 27 (Semifinal)
Washington 24, Muncie Burris 18 (Championship)

1942-43
Lebanon 36, Bedford 35 (Semifinal)
Fort Wayne Central 33, Batesville 24 (Semifinal)
Fort Wayne Central 45, Lebanon 40 (Championship)

1943-44
Kokomo 30, Anderson 26 (Semifinal)
Evansville Bosse 41, LaPorte 38 (Semifinal)
Evansville Bosse 39, Kokomo 35 (Championship)

1944-45
Evansville Bosse 37, Indianapolis Broad Ripple 35 (Semifinal)
South Bend Riley 39, Huntington 28 (Semifinal)
Evansville Bosse 46, South Bend Riley 36 (Championship)

1945-46
Anderson 39, Evansville Central 36 (Semifinal)
Fort Wayne Central 61, Flora 50 (Semifinal)
Anderson 67, Fort Wayne Central 53 (Championship)

1946-47
Terre Haute Garfield 59, Marion 50 (Semifinal)
Shelbyville 54, East Chicago Washington 46 (Semifinal)
Shelbyville 68, Terre Haute Garfield 58 (Championship)

1947-48
Evansville Central 48, Muncie Central 40 (Semifinal)
Lafayette Jefferson 60, Anderson 48 (Semifinal)
Lafayette Jefferson 54, Evansville Central 42 (Championship)

1948-49
Madison 53, South Bend Central 40 (Semifinal)
Jasper 53, Auburn 48 (Semifinal)
Jasper 62, Madison 61 (Championship)

1949-50
Madison 50, Marion 49 (Semifinal)
Lafayette Jefferson 41, New Albany 39 (Semifinal)
Madison 67, Lafayette Jefferson 44 (Championship)

1950-51
Evansville Reitz 66, Indianapolis Crispus Attucks 59 (Semifinal)
Muncie Central 51, Lafayette Jefferson 41 (Semifinal)
Muncie Central 60, Evansville Reitz 58 (Championship)

1951-52
Indianapolis Arsenal Technical 56, Lafayette Jefferson 49 (Semifinal)
Muncie Central 68, New Albany 67 (Semifinal)
Muncie Central 68, Indianapolis Arsenal Technical 49 (Championship)

1952-53
South Bend Central 56, Milan 37 (Semifinal)
Terre Haute Gerstmeyer 48, Richmond 40 (Semifinal)
South Bend Central 42, Terre Haute Gerstmeyer 41 (Championship)

1953-54
Muncie Central 59, Elkhart 50 (Semifinal)
Milan 60, Terre Haute Gerstmeyer 48 (Semifinal)
Milan 32, Muncie Central 30 (Championship)

1954-55
Indianapolis Crispus Attucks 79, New Albany 67 (Semifinal)
Gary Roosevelt 68, Fort Wayne North Side 66 (Semifinal)
Indianapolis Crispus Attucks 97, Gary Roosevelt 74 (Championship)

1955-56
Lafayette Jefferson 54, Elkhart 52 (Semifinal)
Indianapolis Crispus Attucks 68, Terre Haute Gerstmeyer 59 (Semifinal)
Indianapolis Crispus Attucks 79, Lafayette Jefferson 57 (Championship)

1956-57
South Bend Central 54, Lafayette Jefferson 36 (Semifinal)
Indianapolis Crispus Attucks 85, Terre Haute Gerstmeyer 71 (Semifinal)
South Bend Central 67, Indianapolis Crispus Attucks 55 (Championship)

1957-58
Fort Wayne South Side 55, Springs Valley 42 (Semifinal)
Crawfordsville 53, Muncie Central 45 (Semifinal)
Fort Wayne South Side 63, Crawfordsville 34 (Championship)

1958-59
Indianapolis Crispus Attucks 76, Logansport 50 (Semifinal)
Kokomo 58, New Albany 56 (OT) (Semifinal)
Indianapolis Crispus Attucks 92, Kokomo 54 (Championship)

1959-60
Muncie Central 102, Bloomington 66 (Semifinal)
East Chicago Washington 62, Fort Wayne Central 61 (Semifinal)
East Chicago Washington 75, Muncie Central 59 (Championship)

1960-61
Indianapolis Manual 70, Tell City 55 (Semifinal)
Kokomo 87, Logansport 66 (Semifinal)
Kokomo 68, Indianapolis Manual 66 (OT) (Championship)

1961-62
Evansville Bosse 79, Madison 75 (Semifinal)
East Chicago Washington 74, Kokomo 73 (Semifinal)
Evansville Bosse 84, East Chicago Washington 81 (Championship)

1962-63
Muncie Central 73, Lafayette Jefferson 71 (Semifinal)
South Bend Central 72, Terre Haute Garfield 45 (Semifinal)
Muncie Central 65, South Bend Central 61 (Championship)

1963-64
Huntington 71, Columbus 67 (Semifinal)
Lafayette Jefferson 74, Evansville Rex Mundi 61 (Semifinal)
Lafayette Jefferson 58, Huntington 55 (Championship)

1964-65
Indianapolis Washington 88, Princeton 76 (Semifinal)
Fort Wayne North Side 74, Gary Roosevelt 65 (Semifinal)
Indianapolis Washington 64, Fort Wayne North Side 57 (Championship)

1965-66
Michigan City Elston 81, East Chicago Washington 64 (Semifinal)
Indianapolis Arsenal Technical 58, Cloverdale 51 (Semifinal)
Michigan City Elston 63, Indianapolis Arsenal Technical 52 (Championship)

1966-67
Evansville North 66, New Castle 56 (Semifinal)
Lafayette Jefferson 79, Fort Wayne South Side 70 (Semifinal)
Evansville North 60, Lafayette Jefferson 58 (Championship)

1967-68
Gary Roosevelt 65, Vincennes Lincoln 48 (Semifinal)
Indianapolis Shortridge 58, Marion 56 (Semifinal)
Gary Roosevelt 68, Indianapolis Shortridge 60 (Championship)

1968-69
Indianapolis Washington 61, Marion 60 (Semifinal)
Gary Tolleston 77, Vincennes Lincoln 66 (Semifinal)
Indianapolis Washington 79, Gary Tolleston 76 (Championship)

1969-70
Carmel 71, Loogootee 62 (Semifinal)
East Chicago Roosevelt 90, Muncie Central 75 (Semifinal)
East Chicago Roosevelt 76, Carmel 62 (Championship)

1970-71
Elkhart 65, New Castle 60 (3OT) (Semifinal)
East Chicago Washington 102, Floyd Central 88 (Semifinal)
East Chicago Washington 70, Elkhart 60 (Championship)

1971-72
Gary West Side 75, Anderson Madison Heights 67 (Semifinal)
Connersville 76, Jeffersonville 69 (OT) (Semifinal)
Connersville 80, Gary West Side 63 (Championship)

1972-73
New Albany 77, Franklin 76 (OT) (Semifinal)
South Bend Adams 99, Anderson 95 (Semifinal)
New Albany 84, South Bend Adams 79 (Championship)

1973-74
Jeffersonville 63, Franklin 52 (Semifinal)
Fort Wayne Northrop 63, Lafayette Jefferson 49 (Semifinal)
Fort Wayne Northrop 59, Jeffersonville 56 (Championship)

1974-75
Marion 73, Lebanon 65 (Semifinal)
Loogootee 50, Columbus North 27 (Semifinal)
Marion 58, Loogootee 46 (Championship)

1975-76
Rushville 68, East Chicago Washington 59 (Semifinal)
Marion 49, Jeffersonville 47 (Semifinal)
Marion 82, Rushville 76 (Championship)

1976-77
Carmel 71, Columbus East 60 (Semifinal)
East Chicago Washington 66, Terre Haute South 45 (Semifinal)
Carmel 53, East Chicago Washington 52 (Championship)

1977-78
Muncie Central 89, Elkhart Central 85 (Semifinal)
Terre Haute South 54, Merrillville 53 (OT) (Semifinal)
Muncie Central 65, Terre Haute South 64 (OT) (Championship)

1978-79
Anderson 74, Argos 64 (Semifinal)
Muncie Central 60, Terre Haute South 55 (OT) (Semifinal)
Muncie Central 64, Anderson 60 (Championship)

1979-80
New Albany 69, Andrean 68 (Semifinal)
Indianapolis Broad Ripple 71, Marion 69 (Semifinal)
Indianapolis Broad Ripple 73, New Albany 66 (Championship)

1980-81
Anderson 71, Warsaw 62 (Semifinal)
Vincennes Lincoln 72, Shenandoah 53 (Semifinal)
Vincennes Lincoln 54, Anderson 52 (Championship)

1981-82
Plymouth 62, Indianapolis Cathedral 59 (Semifinal)
Gary Roosevelt 58, Evansville Bosse 57 (Semifinal)
Plymouth 75, Gary Roosevelt 74 (2OT) (Championship)

1982-83
Connersville 62, Princeton 57 (Semifinal)
Anderson 89, Marion 87 (2OT) (Semifinal)
Connersville 63, Anderson 62 (Championship)

1983-84
Vincennes Lincoln 64, Lake Central 56 (Semifinal)
Warsaw 78, New Castle 74 (Semifinal)
Warsaw 59, Vincennes Lincoln 56 (Championship)

1984-85
Richmond 85, East Chicago Washington 79 (Semifinal)
Marion 76, Southridge 52 (Semifinal)
Marion 74, Richmond 67 (Championship)

1985-86
Anderson 70, Shelbyville 69 (OT) (Semifinal)
Marion 63, Southridge 54 (Semifinal)
Marion 75, Anderson 56 (Championship)

1986-87
Marion 70, Bedford North Lawrence 61 (Semifinal)
Richmond 66, Gary Roosevelt 60 (Semifinal)
Marion 69, Richmond 56 (Championship)

1987-88
Muncie Central 60, Bedford North Lawrence 53 (Semifinal)
Concord 66, Hammond Bishop Noll 50 (Semifinal)
Muncie Central 76, Concord 53 (Championship)

1988-89
Kokomo 73, Floyd Central 70 (Semifinal)
Lawrence North 81, South Bend St. Joseph’s 62 (Semifinal)
Lawrence North 74, Kokomo 57 (Championship)

1989-90
Concord 70, Anderson 66 (Semifinal)
Bedford North Lawrence 58, Southport 55 (Semifinal)
Bedford North Lawrence 63, Concord 60 (Championship)

1990-91
Brebeuf 52, Terre Haute South 39 (Semifinal)
Gary Roosevelt 83, Whitko 53 (Semifinal)
Gary Roosevelt 51, Brebeuf 32 (Championship)

1991-92
Richmond 94, Jeffersonville 92 (OT) (Semifinal)
Lafayette Jefferson 71, Warsaw 58 (Semifinal)
Richmond 77, Lafayette Jefferson 73 (OT) (Championship)

1992-93
Ben Davis 62, Carmel 46 (Semifinal)
Jeffersonville 87, South Bend St. Joseph’s 74 (Semifinal)
Jeffersonville 66, Ben Davis 61 (Championship)

1993-94
Valparaiso 84, Ben Davis 69 (Semifinal)
South Bend Clay 61, New Albany 57 (Semifinal)
South Bend Clay 93, Valparaiso 88 (OT) (Championship)

1994-95
Merrillville 62, Elkhart Central 49 (Semifinal)
Ben Davis 82, Jeffersonville 62 (Semifinal)
Ben Davis 58, Merrillville 57 (Championship)

1995-96
Ben Davis 61, Lafayette Jefferson 53 (Semifinal)
New Albany 82, Warsaw 65 (Semifinal)
Ben Davis 57, New Albany 54 (2OT) (Championship)

1996-97
Bloomington North 50, Kokomo 43 (Semifinal)
Delta 57, LaPorte 56 (Semifinal)
Bloomington North 75, Delta 54 (Championship)

1997-98
Pike 57, Marion 54 (4A Championship)
Indianapolis Cathedral 72, Yorktown 47 (3A Championship)
Alexandria 57, Southwestern (Hanover) 43 (2A Championship)
Lafayette Central Catholic 56, Bloomfield 48 (A Championship)

1998-99
North Central (Indianapolis) 79, Elkhart Central 74 (4A Championship)
Plainfield 77, Muncie Southside 64 (3A Championship)
Westview 71, Paoli 52 (2A Championship)
Tecumseh 55, Lafayette Central Catholic 43 (A Championship)

1999-00
Marion 62, Bloomington North 56 (4A Championship)
Brebeuf 72, Andrean 56 (3A Championship)
Westview 59, Winchester 53 (2A Championship)
Lafayette Central Catholic 82, Union (Dugger) 70 (A Championship)

2000-01
Pike 56, Penn 42 (4A Championship)
Muncie Southside 81, Evansville Mater Dei 78 (OT) (3A Championship)
Harding 73, Batesville 70 (2A Championship)
Attica 64, Blue River Valley 62 (A Championship)

2001-02
Gary West Side 58, Pike 55 (4A Championship)
Delta 65, Harding 54 (3A Championship)
Speedway 62, Bluffton 48 (2A Championship)
Rossville 79, Barr-Reeve 68 (A Championship)

2002-03
Pike 65, DeKalb 52 (4A Championship)
Indianapolis Bishop Chatard 78, Fort Wayne Elmhurst 44 (3A Championship)
Cass 57, Forest Park 48 (2A Championship)
Lafayette Central Catholic 68, Southwestern (Shelbyville) 64 (A Championship)

2003-04
Lawrence North 50, Columbia City 29 (4A Championship)
Evansville Mater Dei 63, Bellmont 45 (3A Championship)
Jimtown 63, Brownstown Central 59 (2A Championship)
Waldron 69, Fort Wayne Blackhawk Christian 54 (A Championship)

2004-05
Lawrence North 63, Muncie Central 52 (4A Championship)
Washington 74, Plymouth 72 (OT) (3A Championship)
Forest Park 68, Harding 63 (2A Championship)
Lapel 51, Loogootee 40 (A Championship)

2005-06
Lawrence North 80, Muncie Central 56 (4A Championship)
New Castle 51, Jay County 43 (3A Championship)
Forest Park 61, Harding 55 (2A Championship)
Hauser 64, Tri-Central 36 (A Championship)

2006-07
East Chicago Central 87, North Central (Indpls) 83 (4A Championship)
Plymouth 72, Evansville Bosse 61 (3A Championship)
Northwestern 78, Winchester 74 (2OT) (2A Championship)
Oregon-Davis 63, Barr-Reeve 52 (A Championship)

2007-08
Brownsburg 40, Marion 39 (4A Championship)
Washington 84, Harding 60 (3A Championship)
Fort Wayne Bishop Luers 69, Winchester 67 (2A Championship)
Triton 50, Indianapolis Lutheran 42 (A Championship)

2008-09
Bloomington South 69, Fort Wayne Snider 62 (4A Championship)
Princeton 81, Rochester 79 (2OT) (3A Championship)
Fort Wayne Bishop Luers 67, Brownstown Central 49 (2A Championship)
Jac-Cen-Del 66, Triton 55 (A Championship)

2009-10
North Central (Indianapolis) 95, Warsaw 74 (4A Championship)
Washington 65, Gary Wallace 62 (OT) (3A Championship)
Wheeler 41, Park Tudor 38 (2A Championship)
Bowman Academy 74, Barr-Reeve 52 (A Championship)

2010-11
Bloomington South 56, Kokomo 42 (4A Championship)
Washington 61, Culver Academies 46 (3A Championship)
Park Tudor 43, Hammond Bishop Noll 42 (2A Championship)
Indianapolis Metropolitan 59, Triton 55 (A Championship)

2011-12
Carmel 80, Pike 67 (4A Championship)
Guerin Catholic 64, Norwell 48 (3A Championship)
Park Tudor 79, Bowman Academy 57 (2A Championship)
Loogootee 55, Rockville 52 (A Championship)

2012-13
Carmel 57, Indianapolis Cathedral 53 (4A Championship)
Greensburg 73, Fort Wayne Concordia 70 OT (3A Championship)
Bowman Academy 86, Linton-Stockton 73 (2A Championship)
Borden 55, Triton 50 (A Championship)

2013-14
Indianapolis Arsenal Technical 63, Lake Central 59 (4A Championship)
Greensburg 89, Bowman Academy 76 (3A Championship)
Park Tudor 84, Westview 57 (2A Championship)
Marquette Catholic 70, Barr-Reeve 66 (A Championship)

Team Records (since 1936)

Most Points
4A: 95 by North Central (Indianapolis) vs. Warsaw, 2010.
3A: 89 by Greensburg vs. Bowman Academy, 2014.
2A: 86 by Bowman Academy vs. Linton-Stockton, 2013.
A: 82 by Lafayette Central Catholic vs. Union (Dugger), 2000.
Single Class
Semifinal Game: 102 by Muncie Central vs. Bloomington, 1960; 102 by East Chicago Washington vs. Floyd Central, 1971.
Championship Game: 97 by Indianapolis Attucks vs. Gary Roosevelt, 1955.

Most Combined Points
4A: 170 by East Chicago Central (87) and North Central (Indianapolis) (83) 2007.
3A: 165 by Greensburg (89) and Bowman Academy (76), 2014.
2A: 159 by Bowman Academy (86) and Linton-Stockton (73), 2013.
A: 152 by Lafayette Central Catholic (82) and Union (Dugger) (70), 2000.
Single Class
Semifinal Game: 194 by South Bend Adams (99) and Anderson (95), 1973.
Championship Game: 181 by South Bend Clay (93) and Valparaiso (88) (OT), 1994.

Most Points in a Half
4A: 51 by North Central (Indianapolis) (2nd half) vs. East Chicago Central, 2007.
3A: 45 by Evansville Bosse (2nd half) vs. Plymouth, 2007; 45 by Washington (2nd half) vs. Harding, 2008; 45 by Greensburg (2nd half) vs. Bowman Academy, 2014
2A: 49 by Park Tudor (2nd half) vs. Westview, 2014.
A: 45 by Rossville (1st half) vs. Barr-Reeve, 2002.
Single Class
Semifinal Game: 55 by Gary Roosevelt (2nd half) vs. Whitko, 1991.
Championship Game: 51 by Indianapolis Attucks (1st half) vs. Gary Roosevelt, 1955.

Most Combined Points in a Half
4A: 97 by North Central (Indianapolis) (49) and Warsaw (48) (2nd half), 2010.
3A: 87 by Evansville Bosse (45) and Plymouth (42) (2nd half), 2007.
2A: 84 by Brownstown Central (43) and Jimtown (41) (2nd half), 2004; 84 by Bowman Academy (42) and Linton-Stockton (42) (2nd half), 2013.
A: 83 by Triton (42) and Jac-Cen-Del (41) (2nd half), 2009.
Single Class
Semifinal Game: 100 by East Chicago Washington (53) and Floyd Central (47) (2nd half), 1971. 
Championship Game: 91 by South Bend Adams (49) and New Albany (42) (2nd half), 1973.

Most Points in a Quarter
4A: 30 by East Chicago Central (2nd quarter) vs. North Central (Indianapolis), 2007.
3A: 30 by Evansville Bosse (4th quarter) vs. Plymouth, 2007.
2A: 31 by Jimtown (4th quarter) vs. Brownstown Central, 2004.
A: 31 by Triton (4th quarter) vs. Borden, 2013.
Single Class
Semifinal Game: 34 by Anderson (4th quarter) vs. South Bend Adams, 1973; 34 by East Chicago Washington (4th quarter) vs. Richmond, 1985.
Championship Game: 32 by South Bend Clay (4th quarter) vs. Valparaiso, 1994.

Most Combined Points in a Quarter
4A: 53 by Pike (28) and Carmel (23) (4th quarter), 2012.
3A: 55 by Evansville Bosse (30) and Plymouth (25) (4th quarter), 2007.
2A: 59 by Jimtown (31) and Brownstown Central (28) (4th quarter), 2004.
A: 58 by Triton (31) and Borden (27) (4th quarter), 2013.
Single Class
Semifinal Game: 64 by Anderson (34) and South Bend Adams (30) (4th quarter), 1973. 
Championship Game: 57 by South Bend Adams (31) and New Albany (26) (4th quarter), 1973.

Largest Margin of Victory
4A: 24 by Lawrence North (80) and Muncie Central (56), 2006.
3A: 34 by Indianapolis Bishop Chatard (78) and Fort Wayne Elmhurst (44), 2003.
2A: 27 by Park Tudor (84) and Westview (57), 2014.
A: 28 by Hauser (64) and Tri-Central (36), 2006.
Single Class
Semifinal Game: 36 by Muncie Central (102) and Bloomington (66), 1960.
Championship Game: 40 by Lebanon (51) and Lebanon (11), 1912.

Fewest Points Allowed
4A: 29 by Lawrence North vs. Columbia City, 2004.
3A: 43 by New Castle vs. Jay County, 2006.
2A: 38 by Wheeler vs. Park Tudor, 2010.
A: 36 by Hauser vs. Tri-Central, 2006.
Single Class
Semifinal Game: 16 by Anderson vs. Rochester, 1937.
Championship Game: 8 by Wingate vs. Anderson, 1914.

Most Field Goals Made
4A: 36 by North Central (Indianapolis) vs. Warsaw, 2010.
3A: 32 by Indianapolis Bishop Chatard vs. Fort Wayne Elmhurst, 2003; 32 by Princeton vs. Rochester, 2009. 32 by Bowman Academy vs. Greensburg, 2014.
2A: 35 by Bowman Academy vs. Linton-Stockton, 2013.
A: 30 by Rossville vs. Barr-Reeve, 2002; 30 by Bowman Academy vs. Barr-Reeve, 2010.
Single Class
Semifinal Game: 45 by South Bend Adams vs. Anderson, 1973.
Championship Game: 38 by Indianapolis Attucks vs. Kokomo, 1959.

Most Combined Field Goals Made
4A: 65 by North Central (Indianapolis) (33) and East Chicago Central (32), 2007.
3A: 63 by Greensburg (31) and Bowman Academy (32), 2014.
2A: 61 by Bowman Academy (35) and Linton-Stockton (26), 2013.
A: 55 by Lafayette Central Catholic (28) and Union (Dugger) (27), 2000; 55 by Rossville (30) and Barr-Reeve (25), 2002.
Single Class
Semifinal Game: 87 by South Bend Adams (45) and Anderson (42), 1973. 
Championship Game: 67 by New Albany (36) and South Bend Adams (31), 1973.

Most Field Goals Attempted
4A: 65 by East Chicago Central vs. North Central (Indianapolis), 2007; 65 by North Central (Indianapolis) vs. East Chicago Central, 2007.
3A: 78 by Bowman Academy vs. Greensburg, 2014.
2A: 72 by Forest Park vs. Harding, 2005.
A: 70 by Fort Wayne Blackhawk Christian vs. Waldron, 2004.
Single Class
Semifinal Game: 91 by Indianapolis Arsenal Technical vs. Lafayette Jefferson, 1952.
Championship Game: 85 by South Bend Adams vs. New Albany, 1973.

Most Combined Field Goals Attempted
4A: 130 by East Chicago Central (65) and North Central (Indianapolis) (65), 2007.
3A: 138 by Muncie Southside (77) and Plainfield (61), 1999.
2A: 129 by Forest Park (72) and Harding (57), 2005
A: 124 by Tri-Central (67) and Hauser (57), 2006.
Single Class
Semifinal Game: 180 by Indianapolis Attucks (90) and Evansville Reitz (90), 1951. 
Championship Game: 162 by Gary Tolleston (83) and Indianapolis Washington (79), 1969.

Highest Field Goal Percentage
4A: .615 (24-39) by Lawrence North vs. Muncie Central, 2005.
3A: .692 (27-39) by Indianapolis Cathedral vs. Yorktown, 1998; .692 (27-39) by Washington vs. Plymouth, 2005.
2A: .563 (31-55) by Park Tudor vs. Westview, 2014.
A: .563 (18-32) by Loogootee vs. Rockville, 2012.
Single Class
Semifinal Game: .680 (32-47) by Vincennes Lincoln vs. Shenandoah, 1981. 
Championship Game: .596 (31-52) by Marion vs. Richmond, 1985.

Highest Combined Field Goal Percentage
4A: .561 by North Central (Indianapolis) (36-63) and Warsaw (28-51), 2010.
3A: .567 by Plymouth (22-38) and Evansville Bosse (24-43), 2007.
2A: .517 by Bowman Academy (35-71) and Linton-Stockton (26-47), 2013.
A: .509 by Rossville (30-54) and Barr-Reeve (25-54), 2002.
Single Class
Semifinal Game: .566 by Kokomo (26-43) and Floyd Central (25-47), 1989. 
Championship Game: .574 by Plymouth (29-50) and Gary Roosevelt (33-58), 1982.

Most 3-Point Field Goals Made
4A: 10 by Bloomington North vs. Marion, 2000.
3A: 15 by Rochester vs. Princeton, 2009.
2A: 14 by Park Tudor vs. Westview, 2014.
A: 11 by Marquette Catholic vs. Barr-Reeve, 2014.
Single Class
Semifinal Game: 8 by Lafayette Jefferson vs. Warsaw, 1992.
Championship Game: 10 by Valparaiso vs. South Bend Clay, 1994.

Most Combined 3-Point Field Goals Made
4A: 15 by Muncie Central (9) and Lawrence North (6), 2006.
3A: 19 by Plymouth (11) and Washington (8), 2005; 19 by Rochester (15) and Princeton (4), 2009.
2A: 20 by Park Tudor (14) and Westview (6), 2014.
A: 18 by Barr-Reeve (7) and Marquette Catholic (11), 2014.
Single Class
Semifinal Game: 13 by Valparaiso (7) and Ben Davis (6), 1994.
Championship Game: 19 by Valparaiso (10) and South Bend Clay (9), 1994.

Most 3-Point Field Goals Attempted
4A: 23 by North Central (Indianapolis) vs. East Chicago Central, 2007.
3A: 33 by Rochester vs. Princeton, 2009.
2A: 27 by Park Tudor vs. Westview, 2014.
A: 31 by Tri-Central vs. Hauser, 2006.
Single Class
Semifinal Game: 29 by Ben Davis vs. Valparaiso, 1994.
Championship Game: 30 by Valparaiso vs. South Bend Clay, 1994.

Most Combined 3-Point Field Goals Attempted
4A: 37 by North Central (Indianapolis) (23) and East Chicago Central (14), 2007.
3A: 52 by Rochester (33) and Princeton (19), 2009.
2A: 45 by Park Tudor (27) and Westview (18), 2014.
A: 42 by Tri-Central (31) and Hauser (11), 2006.
Single Class
Semifinal Game: 43 by Ben Davis (29) and Valparaiso (14), 1994.
Championship Game: 49 by Valparaiso (30) and South Bend Clay (19), 1994.

Highest 3-Point Field Goal Percentage (minimum 10 attempts)
4A: .500 (6-12) by Lawrence North vs. Muncie Central, 2006.
3A: .571 (8-14) by Washington vs. Plymouth, 2005. .571 (12-21) by Greensburg vs. Bowman Academy, 2014.
2A: .588 (10-17) by Westview vs. Winchester, 2000.
A: .571 (8-14) by Borden vs. Triton, 2013.
Single Class
Semifinal Game: .500 (7-14) by Valparaiso vs. Ben Davis, 1994.
Championship Game: .600 (6-10) by Merrillville vs. Ben Davis, 1995.

Highest Combined 3-Point Field Goal Percentage (minimum 15 attempts)
4A: .448 by Bloomington North (10-22) and Marion (3-7), 2000.
3A: .413 by Washington (8-14) and Plymouth (11-32), 2005.
2A: .444 by Harding (3-7) and Batesville (5-11), 2001; .444 by Park Tudor (14-27) and Westview (6-18), 2014.
A: .473 by Barr-Reeve (7-16) and Marquette Catholic (11-22), 2014.
Single Class
Semifinal Game: .348 by Kokomo (4-9) and Floyd Central (4-14), 1989.
Championship Game: .625 by Ben Davis (4-6) and Merrillville (6-10), 1995.

Most Free Throws Made
4A: 30 by Carmel vs. Pike, 2012.
3A: 32 by Washington vs. Gary Wallace, 2010.
2A: 27 by Winchester vs. Northwestern, 2007.
A: 20 by Lafayette Central Catholic vs. Union (Dugger), 2000; 20 by Oregon-Davis vs. Barr-Reeve, 2007.
Single Class
Semifinal Game: 34 by Muncie Central vs. Elkhart, 1954.
Championship Game: 32 by Connersville vs. Gary West Side, 1972.

Most Combined Free Throws Made
4A: 41 by Carmel (30) and Pike (11), 2012.
3A: 45 by Muncie Southside (27) and Evansville Mater Dei (18), 2001.
2A: 47 by Winchester (27) and Northwestern (20), 2007.
A: 30 by Loogootee (15) and Rockville (15), 2012.
Single Class
Semifinal Game: 50 by New Albany (33) and Warsaw (17), 1996.
Championship Game: 39 by Connersville (32) and Gary West Side (7), 1972.

Most Free Throws Attempted
4A: 45 by Carmel vs. Pike, 2012.
3A: 45 by Washington vs. Gary Wallace, 2010.
2A: 36 by Winchester vs. Northwestern, 2007.
A: 30 by Lafayette Central Catholic vs. Union (Dugger), 2000.
Single Class
Semifinal Game: 53 by New Albany vs. Warsaw, 1996.
Championship Game: 46 by Connersville vs. Gary West Side, 1972.

Most Combined Free Throws Attempted
4A: 68 by Carmel (45) and Pike (23), 2012.
3A: 62 by Washington (45) and Gary Wallace (17), 2010.
2A: 71 by Winchester (36) and Northwestern (35), 2007.
A: 48 by Lafayette Central Catholic (30) and Union (Dugger), (18), 2000.
Single Class
Semifinal Game: 75 by New Albany (53) and Warsaw (22), 1996.
Championship Game: 58 by Connersville (46) and Gary West Side (12), 1972.

Highest Free Throw Percentage (minimum 10 attempts)
4A: .923 (12-13) by Indianapolis Cathedral vs. Carmel, 2013.
3A: 1.000 (11-11) by Plymouth vs. Washington, 2005; 1.000 (10-10) by Rochester vs. Princeton, 2009.
2A: .941 (16-17) by Alexandria vs. Southwestern (Hanover), 1998.
A: .928 (13-14) by Barr-Reeve vs. Marquette Catholic, 2014.
Single Class
Semifinal Game: 1.000 (16-16) by Loogootee vs. Columbus North, 1975.
Championship Game: .941 (16-17) by Muncie Central vs. Anderson, 1979.

Highest Combined Free Throw Percentage
4A: .786 by Kokomo (7-8) and Bloomington South (15-20), 2011.
3A: .851 (23-27) by Rochester (10-10) and Princeton (13-17), 2009.
2A: .827 by Alexandria (16-17) and Southwestern (Hanover) (8-12), 1998; .827 by Westview (13-15) and Winchester (11-14), 2000.
A: .888 by Barr-Reeve (13-14) and Marquette Catholic (3-4), 2014.
Single Class
Semifinal Game: .880 by Warsaw (16-17) and New Castle (6-8), 1984.
Championship Game: .947 by Muncie Central (16-17) and Anderson (2-2), 1979.

Most Rebounds (includes team rebounds)
4A: 44 by Carmel vs. Pike, 2012.
3A: 67 by Muncie Southside vs. Plainfield, 1999.
2A: 52 by Forest Park vs. Harding, 2005.
A: 55 by Hauser vs. Tri-Central, 2006.
Single Class
Semifinal Game: 64 by Kokomo vs. Logansport, 1961.
Championship Game: 75 by Indianapolis Washington vs. Gary Tolleston, 1969.

Most Combined Rebounds (includes team rebounds)
4A: 81 by Elkhart Central (42) and North Central (Indianapolis) (39), 1999.
3A: 109 by Muncie Southside (67) and Plainfield (42), 1999.
2A: 91 by Forest Park (52) and Harding (39), 2005; 91 by Winchester (50) and Northwestern (41), 2007.
A: 95 by Hauser (55) and Tri-Central (40), 2006.
Single Class
Semifinal Game: 114 by East Chicago Washington (62) and Rushville (52), 1976.
Championship Game: 117 by Indianapolis Washington (75) and Gary Tolleston (42), 1969.

Most Assists (since 1972)
4A: 25 by North Central (Indianapolis) vs. East Chicago Central, 2007.
3A: 25 by Greensburg vs. Bowman Academy, 2014.
2A: 19 by Park Tudor vs. Bowman Academy, 2012.
A: 21 by Rossville vs. Barr-Reeve, 2002.
Single Class
Semifinal Game: 24 by Gary Roosevelt vs. Whitko, 1991.
Championship Game: 29 by South Bend Clay vs. Valparaiso, 1994.

Most Combined Assists (since 1972)
4A: 37 by North Central (Indianapolis) (25) and East Chicago Central (12), 2007.
3A: 37 by Greensburg (25) and Bowman Academy (12), 2014.
2A: 32 by Linton-Stockton (17) and Bowman Academy (15), 2013.
A: 33 by Rossville (21) and Barr-Reeve (12), 2002.
Single Class
Semifinal Game: 37 by Jeffersonville (22) and South Bend St. Joseph’s (15), 1993.
Championship Game: 42 by South Bend Clay (29) and Valparaiso (13), 1994.

Most Blocked Shots (since 1979)
4A: 9 by Bloomington North vs. Marion, 2000.
3A: 6 by Brebeuf Jesuit vs. Andrean, 2000; 6 by Indianapolis Bishop Chatard vs. Fort Wayne Elmhurst, 2003; 6 by Washington vs. Harding, 2008.
2A: 9 by Harding vs. Forest Park, 2005; 9 by Fort Wayne Bishop Luers vs. Brownstown Central, 2009.
A: 12 by Hauser vs. Tri-Central, 2006.
Single Class
Semifinal Game: 9 by Concord vs. Hammond Noll, 1988.
Championship Game: 6 by Concord vs. Muncie Central, 1988; 6 by Lawrence North vs. Kokomo, 1989; 6 by Concord vs. Bedford North Lawrence, 1990.

Most Combined Blocked Shots (since 1979)
4A: 12 by Carmel (7) and Pike (5), 2012.
3A: 8 by Muncie Southside (4) and Evansville Mater Dei (4), 2001; 8 by Indianapolis Bishop Chatard (6) and Fort Wayne Elmhurst (2), 2003; 8 by Washington (6) and Harding (2), 2008; 8 by Washington (4) and Gary Wallace (4), 2010.
2A: 16 by Fort Wayne Bishop Luers (9) and Brownstown Central (7), 2009.
A: 14 by Hauser (12) and Tri-Central (2), 2006.
Single Class
Semifinal Game: 9 by Concord (9) and Hammond Noll (0), 1988; 9 by Richmond (6) and Jeffersonville (3), 1992; 9 by Ben Davis (6) and Lafayette Jefferson (3), 1996.
Championship Game: 9 by Concord (6) and Muncie Central (3), 1988.

Most Steals (since 1977)
4A: 16 by North Central (Indianapolis) vs. Warsaw, 2010.
3A: 15 by Brebeuf Jesuit vs. Andrean, 2000; 15 by Plymouth vs. Washington, 2005.
2A: 17 by Harding vs. Forest Park, 2006.
A: 18 by Bowman Academy vs. Barr-Reeve, 2010.
Single Class
Semifinal Game: 15 by Richmond vs. Jeffersonville, 1992.
Championship Game: 16 by Gary Roosevelt vs. Brebeuf, 1991.

Most Combined Steals (since 1977)
4A: 25 by North Central (Indianapolis) (16) and Warsaw (9), 2010.
3A: 24 by Brebeuf Jesuit (15) and Andrean (9), 2000.
2A: 23 by Harding (14) and Forest Park (9), 2005.
A: 27 by Attica (16) and Blue River Valley (11), 2001; 27 by Hauser (15) and Tri-Central (12), 2006.
Single Class
Semifinal Game: 23 by Carmel (12) and Ben Davis (11), 1993.
Championship Game: 26 by Gary Roosevelt (16) and Brebeuf Jesuit (10), 1991.

Most Fouls
4A: 28 by Pike vs. Carmel, 2012.
3A: 28 by Gary Wallace vs. Washington, 2010.
2A: 29 by Northwestern vs. Winchester, 2007.
A: 22 by Union (Dugger) vs. Lafayette Central Catholic, 2000; 22 by Triton vs. Jac-Cen-Del, 2009.
Single Class
Semifinal Game: 34 by Warsaw vs. New Albany, 1996.
Championship Game: 31 by Gary West Side vs. Connersville, 1972.

Most Combined Fouls
4A: 47 by Pike (28) and Carmel (19), 2012.
3A: 43 by Muncie Southside (25) and Plainfield (18), 1999; 43 by Muncie Southside (22) and Evansville Mater Dei (21), 2001.
2A: 57 by Northwestern (29) and Winchester (28), 2007.
A: 41 by Lafayette Central Catholic (21) and Bloomfield (20), 1998.
Single Class
Semifinal Game: 55 by Warsaw (34) and New Albany (21), 1996.
Championship Game: 47 by Lafayette Jefferson (26) and Madison (21), 1950; 47 by Muncie Central (25) and East Chicago Washington (22), 1960.

Individual Records (since 1936)

Most Points
4A: 31 by Ben Gardner, Carmel vs. Pike, 2012.
3A: 43 by Tyler Zeller, Washington vs. Harding, 2008.
2A: 38 by Trevon Bluiett, Park Tudor vs. Westview, 2014.
A: 37 by Zane Bowman, Barr-Reeve vs. Rossville, 2002; 37 by Brock Graves, Rossville vs. Barr-Reeve, 2002.
Single Class
Semifinal Game: 52 by James Blackmon, Marion vs. Anderson, 1983.
Championship Game: 40 by David Shepherd, Carmel vs. East Chicago Roosevelt, 1970.

Most Field Goals Made
4A: 14 by Greg Oden, Lawrence North vs. Muncie Central, 2005.
3A: 14 by Tyler Zeller, Washington vs. Harding, 2008; 14 by Bruce Grimm, Jr., Rochester vs. Princeton, 2009.
2A: 15 by Tyler Koch, Winchester vs. Fort Wayne Bishop Luers, 2008.
A: 16 by Brock Graves, Rossville vs. Barr-Reeve, 2002.
Single Class
Semifinal Game: 24 by James Blackmon, Marion vs. Anderson, 1983.
Championship Game: 18 by Oscar Robertson, Indianapolis Attucks vs. Lafayette Jefferson, 1956.

Most Field Goals Attempted
4A: 22 by Zach Randolph, Marion vs. Bloomington North, 2000.
3A: 29 by Bruce Grimm, Jr., Rochester vs. Princeton, 2009.
2A: 25 by Tyler Koch, Winchester vs. Northwestern, 2007.
A: 28 by Grayson Flittner, Tri-Central vs. Hauser, 2006.
Single Class
Semifinal Game: 47 by James Blackmon, Marion vs. Anderson, 1983.
Championship Game: 39 by David Shepherd, Carmel vs. East Chicago Roosevelt, 1970.

Highest Field Goal Percentage (minimum 10 attempts)
4A: .818 (9-11) by Tyler Wideman, Lake Central vs. Indianapolis Arsenal Technical, 2014.
3A: .900 (9-10) by Jared Wendel, Plymouth vs. Evansville Bosse, 2007.
2A: .846 (11-13) by Austin Karazsia, Linton-Stockton vs. Bowman Academy, 2013.
A: .800 (16-20) by Brock Graves, Rossville vs. Barr-Reeve, 2002.
Single Class
Semifinal Game: .909 (10-11) by Ray McCallum, Muncie Central vs. Terre Haute South, 1979.
Championship Game: .818 (9-11) by Bobby Edmonds, Indianapolis Attucks vs. Kokomo, 1959.

Most 3-Point Field Goals Made
4A: 5 by Kelvin Boatner, Bloomington North vs. Marion, 2000.
3A: 8 by Bruce Grimm, Jr., Rochester vs. Princeton, 2009.
2A: 6 by Paul Bayt, Park Tudor vs. Bowman Academy, 2012.
A: 7 by Ryan Fazekas, Marquette Catholic vs. Barr-Reeve, 2014.
Single Class
Semifinal Game: 4 by Todd Leary, Lawrence North vs. South Bend St. Joseph’s, 1989; 4 by Jeremy Sinsabaugh, Bloomington North vs. Kokomo, 1997; 4 by Herman Fowler, Kokomo vs. Bloomington North, 1997.
Championship Game: 6 by Jeff Poisel, Ben Davis vs. New Albany, 1996.

Most 3-Point Field Goals Attempted
4A: 10 by Eric Gordon, North Central (Indianapolis) vs. East Chicago Central, 2007.
3A: 15 by Kyle Benge, Plymouth vs. Washington, 2005; 15 by Bruce Grimm, Jr., Rochester vs. Princeton, 2009.
2A: 10 by Trevor Crafton, Southwestern (Hanover) vs. Alexandria, 1998; 10 by Mark Alexander, Northwestern vs. Winchester, 2007; 10 by Deshaun Thomas, Fort Wayne Bishop Luers vs. Brownstown Central, 2009; 10 by Paul Bayt, Park Tudor vs. Bowman Academy, 2012.
A: 17 by Grayson Flittner, Tri-Central vs. Hauser, 2006.
Single Class
Semifinal Game: 12 by Todd Leary, Lawrence North vs. South Bend St. Joseph’s, 1989.
Championship Game: 14 by Richie Hammel, Lafayette Jefferson vs. Richmond, 1992; 14 by Bryce Drew, Valparaiso vs. South Bend Clay, 1994; 14 by Jeff Poisel, Ben Davis vs. New Albany, 1996.

Highest 3-Point Field Goal Percentage (minimum 5 attempts)
4A: .714 (5-7) by Kelvin Boatner, Bloomington North vs. Marion, 2000.
3A: .700 (7-10) by Collin Rigney, Greensburg vs. Bowman Academy, 2014.
2A: .667 (4-6) by Rusty Garner, Alexandria vs. Southwestern (Hanover), 1998; .667 (4-6) by Deaundre Muhammad, Harding vs. Forest Park, 2006.
A: .800 (4-5) by Jordan Everett, Triton vs. Indianapolis Metropolitan, 2011.
Single Class
Semifinal Game: .500 (4-8) by Herman Fowler, Kokomo vs. Bloomington North, 1997.
Championship Game: .667 (4-6) by Damon Frierson, Ben Davis vs. Merrillville, 1995.

Most Free Throws Made
4A: 15 by Ben Gardner, Carmel vs. Pike, 2012.
3A: 15 by Kelly Robbins, Delta vs. Harding, 2002; 15 by Tyler Zeller, Washington vs. Harding, 2008.
2A: 12 by Jacob Garvin, Batesville vs. Harding, 2001; 12 by Blaze Ayers, Brownstown Central vs. Fort Wayne Bishop Luers, 2009.
A: 11 by Ryan Rooks, Southwestern (Shelbyville) vs. Lafayette Central Catholic, 2003.
Single Class
Semifinal Game: 16 by John Wilson, Evansville Bosse vs. Madison, 1962; 16 by Jack Moore, Muncie Central vs. Elkhart Central, 1978.
Championship Game: 16 by Larry Miller, Connersville vs. Gary West Side, 1972.

Most Free Throws Attempted
4A: 19 by Ben Gardner, Carmel vs. Pike, 2012.
3A: 18 by Tyler Zeller, Washington vs. Harding, 2008.
2A: 15 by Jacob Garvin, Batesville vs. Harding, 2001.
A: 13 by Clay Yeo, Triton vs. Indianapolis Metropolitan, 2011.
Single Class
Semifinal Game: 20 by John Wilson, Evansville Bosse vs. Madison, 1962; 20 by Jerry Coleman, Richmond vs. Gary Roosevelt, 1987.
Championship Game: 21 by Larry Miller, Connersville vs. Gary West Side, 1972.

Highest Free Throw Percentage (minimum 10 attempts)
4A: .800 (8-10) by Jason Gardner, North Central (Indianapolis) vs. Elkhart Central, 1999.
3A: 1.000 (12-12) by Brice Jones, Muncie Southside vs. Evansville Mater Dei, 2001; 1.000 (15-15) by Kelly Robbins, Delta vs. Harding, 2002; 1.000 (11-11) by Sean Sellers, Greensburg vs. Fort Wayne Concordia, 2013.
2A: .923 (12-13) by Blaze Ayers, Fort Wayne Bishop Luers vs. Brownstown Central, 2009.
A: 1.000 (10-10) by Justin Egger, Oregon-Davis vs. Barr-Reeve, 2007.
Single Class
Semifinal Game: .923 (12-13) by Jimmy Harvey, Gary West Side vs. Anderson Madison Heights, 1972; .923 (12-13) by Troy Lewis, Anderson vs. Marion, 1983.
Championship Game: 1.000 (10-10) by Troy Lewis, Anderson vs. Connersville, 1983.

Most Rebounds
4A: 17 by Justin Riley, Elkhart Central vs. North Central (Indianapolis), 1999.
3A: 26 by Gerry Hall, Muncie Southside vs. Plainfield, 1999; 26 by Cody Zeller, Washington vs. Gary Wallace, 2010.
2A: 16 by Brandon Hopf, Forest Park vs. Harding, 2005.
A: 15 by Bobby Jolliff, Hauser vs. Tri-Central, 2006.
Single Class
Semifinal Game: 29 by Brad Miley, Rushville vs. East Chicago Washington, 1976.
Championship Game: 21 by Courtney Witte, Vincennes Lincoln vs. Anderson, 1981.

Most Assists (since 1972)
4A: 12 by Kevin Gant, North Central (Indianapolis) vs. East Chicago Central, 2007.
3A: 11 by Luke Zeller, Washington vs. Plymouth, 2005. 11 by Bryant McIntosh, Greensburg vs. Bowman Academy, 2014.
2A: 12 by Kevin Ferrell, Park Tudor vs. Bowman Academy, 2012.
A: 9 by Mark Rohrer, Barr-Reeve vs. Oregon-Davis, 2007.
Single Class
Semifinal Game: 13 by Bryce Drew, Valparaiso vs. Ben Davis, 1994.
Championship Game: 9 by Dave Colescott, Marion vs. Rushville, 1976; 9 by Nikki Mallory, Marion vs. Richmond, 1985.

Most Blocked Shots (since 1979)
4A: 6 by Greg Oden vs. Muncie Central, 2005.
3A: 4 by Michael Bennett, Brebeuf Jesuit vs. Andrean, 2000; 4 by Matt Kiefer, Evansville Mater Dei vs. Muncie Southside, 2001; 4 by Tyler Zeller, Washington vs. Harding, 2008.
2A: 4 by Sean Day, Fort Wayne Bishop Luers vs. Brownstown Central, 2009; 4 by Taylor Wischmeier, Brownstown Central vs. Fort Wayne Bishop Luers, 2009.
A: 11 by Bobby Jolliff, Hauser vs. Tri-Central, 2006.
Single Class
Semifinal Game: 9 by Shawn Kemp, Concord vs. Hammond Noll, 1988.
Championship Game: 6 by Shawn Kemp, Concord vs. Muncie Central, 1988.

Most Steals (since 1977)
4A: 6 by Andrae Betts, Marion vs. Pike, 1998; 6 by Anthony Kyle, Elkhart Central vs. North Central (Indianapolis), 1999.
3A: 7 by Sonny Troutman, Brebeuf Jesuit vs. Andrean, 2000.
2A: 6 by Rusty Garner, Alexandria vs. Southwestern (Hanover), 1998; 6 by DeJuan Marrero, Bowman Academy vs. Park Tudor, 2012.
A: 6 by Bobby Jolliff, Hauser vs. Tri-Central, 2006; 6 by Clay Yeo, Triton vs. Indianapolis Metropolitan, 2011.
Single Class
Semifinal Game: 6 by Jamie Horton, Anderson vs. Concord, 1990; 6 by Billy Wright, Richmond vs. Jeffersonville, 1992; 6 by Ben Larson, Elkhart Central vs. Merrillville, 1995.
Championship Game: 6 by Jamar Johnson, Concord vs. Bedford North Lawrence, 1990; 6 by Jeff Graham, Gary Roosevelt vs. Brebeuf, 1991.

Top 5 Scoring Leaders (Multiple Class)

Records available since 1936.
Class 4A
Rk. Name School Pts. Year
1. Ben Gardner Carmel 31 2012
2. Greg Oden Lawrence North 29 2005
3. E’Twaun Moore East Chicago Central 28 2007
Nic Moore Warsaw 28 2010
Zach Randolph Marion 28 2000
         
Class 3A
Rk. Name School Pts. Year
1. Tyler Zeller Washington 43 2008
2. Bruce Grimm, Jr. Rochester 40 2009
3. Kelly Robbins Delta 38 2002
4. Zach Hahn New Castle 29 2006
5. Randy Davis Plymouth 28 2007
         
Class 2A
Rk. Name School Pts. Year
1.  Trevon Bluiett  Park Tudor 38  2014
2. Tyler Koch Winchester 37 2008
3. Deshaun Thomas Fort Wayne Bishop Luers 34 2009
4. Jacob Garvin Batesville 30 2001
5.  Austin Karazsia Linton-Stockton 29 2013

Zavier Sanders Northwestern 29 2007
         
Class A
Rk. Name School Pts. Year
1. Zane Bowman Barr-Reeve 37 2002
  Brock Graves Rossville 37 2002
3. Brody Boyd Union (Dugger) 35 2000
4.  Ryan Fazekas  Marquette Catholic 34  2014
5. Ryan Rooks Southwestern (Shelbyville) 31 2003

Top 10 Scoring Leaders (Single Class)

Records available since 1936.
One Game (*Championship Game)
Rk. Name School Pts. Year
1. James Blackmon Marion 52 1983
2. Troy Lewis Anderson 42 1983
3. Ron Bonham Muncie Central 40 1960
  David Shepherd Carmel 40 1970*
  Pete Trgovich East Chicago Washington 40 1971
6. Oscar Robertson Indianapolis Attucks 39 1956*
  Scott Skiles Plymouth 39 1982*
8. Pat Graham Floyd Central 37 1989
  Drake Morris East Chicago Washington 37 1977
10. Bill Finley New Albany 36 1973
  Dee Monroe Madison 36 1949*
Two Games
1. Troy Lewis Anderson 76 1983
2. Ron Bonham Muncie Central 69 1960
  Scott Skiles Plymouth 69 1982
4. David Shepherd Carmel 68 1970
  Pete Trgovich East Chicago Washington 68 1971
6. Jimmy Webb South Bend Adams 65 1973
7. Drake Morris East Chicago Washington 64 1977
8. Bob Ford Evansville North 62 1967
  George McGinnis Indianapolis Washington 62 1969
  Bobby Miles East Chicago Washington 62 1962

Top 5 Rebounding Leaders (Multiple Class)

Records available since 1936.
Class 4A
Rk. Name School Rebs. Year
1. Justin Riley Elkhart Central 17 1999
2. Chris Hunter Gary West Side 15 2002
3 Julian Mavunga Brownsburg 14 2008
  Bradley Sneary Fort Wayne Snider 14 2009
5. Justin Cage Pike 13 2003
         
Class 3A
Rk. Name School Rebs. Year
1. Gerry Hall Muncie Southside 26 1999
Cody Zeller Washington 26 2010
3. Cody Zeller Washington 18 2011
4. Seth Coy Washington 16 2008
  Sean Sellers  Greensburg 16 2014
  Tyler Zeller Washington 16 2008
         
Class 2A
Rk. Name School Rebs. Year
1. Brandon Hopf Forest Park 16 2005
2. Deshaun Thomas Fort Wayne Bishop Luers 15 2009
3. J.D. Clampitt Speedway 14 2002
  Trai Essex Harding 14 2001
  Brandon Hopf Forest Park 14 2006
         
Class A
Rk. Name School Rebs. Year
1. Bobby Jolliff Hauser 15 2006
2. Jordan Barnard Waldron 14 2004
  Todd Humerickhouse Bloomfield 14 1998
  Josh Wittgren Union (Dugger) 14 2000
5. Colton Keel Triton 13 2009
  Anthony Jackson Indianapolis Metropolitan 13 2011

Top 5 Rebounding Leaders (Single Class)

Records available since 1936.
Rk. Name School Rebs. Year
One Game (*Championship Game)
1. Brad Miley Rushville 29 1976
2. George McGinnis Indianapolis Washington 27 1969
3. Jim Ligon Kokomo 24 1961
4. Alan Henderson Brebeuf Jesuit 23 1991
5. Jim Bradley East Chicago Roosevelt 21 1970*
  Brad Miley Rushville 21 1976*
  Courtney Witte Vincennes Lincoln 21 1981*
Two Games
1. Brad Miley Rushville 50 1976
2. Jim Ligon Kokomo 42 1961
3. George McGinnis Indianapolis Washington 41 1969
4. Jim Bradley East Chicago Roosevelt 39 1970
5. Eric Montross Lawrence North 37 1989

Longest Period Between Two State Championships

School Number of Years
Bloomington South (Bloomington) 90 years, 1919-2009 (4A)
New Castle 74 years, 1932-2006 (3A)
Washington 63 years, 1942-2005 (4A)
Vincennes Lincoln 58 years, 1923-1981
Marion 49 years, 1926-1975

Longest Period Between Two State Finals Appearances

School Number of Years
Rockville 94 years, 1918-2012
Rossville 88 years, 1914-2002
Paoli 85 years, 1914-1999
Greensburg  82 years, 1931-2013
Plainfield 81 years, 1918-1999
Waldron 77 years, 1927-2004
Southport 76 years, 1914-1990
Brownstown Central 73 years, 1931-2004
Attica 72 years, 1929-2001
Columbia City 72 years, 1932-2004
Rochester 72 years, 1937-2009
Bluffton 70 years, 1932-2002
Union (Dugger) 70 years, 1930-2000
Lapel 65 years, 1940-2005
Washington 63 years, 1942-2005
Valparaiso 61 years, 1933-1994
Batesville 58 years, 1943-2001
Warsaw 58 years, 1923-1981
LaPorte 53 years, 1944-1997
Indianapolis Arsenal Technical  48 years, 1966-2014 

Most Final Eight Appearances (through 1997)

School Number
Anderson 28
Muncie Central 26
Lafayette Jefferson 25
Marion 20
Kokomo 15
Lebanon 15
Vincennes Lincoln 15
Frankfort 14
Bedford 13
Richmond 13
Washington 13
Logansport 12
Elkhart Central 11
Evansville Central 11
New Albany 11
South Bend Central 11
Crawfordsville 10
East Chicago Washington 10
Franklin 10
New Castle 10
Evansville Bosse 9
Martinsville 9
Rushville 9
Fort Wayne Central 8
Fort Wayne South Side 8
Jasper 8
Jeffersonville 8
Rochester 8
Fort Wayne North Side 7
Gary Roosevelt 7
Indianapolis Ars. Technical 7
Indianapolis Attucks 7
Ben Davis 6
Bloomington/Bloom. South 6
Columbus North 6
Connersville 6
Greencastle 6
Michigan City Elston 6
Shelbyville 6
Terre Haute South 6
Warsaw 6
Gary Wallace 5
Huntington 5
Madison 5
Seymour 5
Valparaiso 5
Bedford North Lawrence 4
Floyd Central 4
Gary Emerson 4
Hammond 4
North Vernon 4
Princeton 4
Terre Haute Garfield 4
Terre Haute Gerstmeyer 4

Most Final Sixteen Appearances (through 1997)

School Number
Lafayette Jefferson 43
Kokomo 37
Anderson 33
Marion 33
Muncie Central 33
Logansport 28
Richmond 24
Bedford 22
Evansville Central 22
Columbus North 21
Vincennes Lincoln 21
Connersville 20
Frankfort 20
Martinsville 20
Bloomington/Bloomington South 19
Lebanon 19
Rushville 19
New Castle 18
Washington 18
Crawfordsville 17
New Albany 17
Elkhart Central 16
Franklin 16
Greencastle 15
Jeffersonville 15
South Bend Central 15
Fort Wayne South Side 14
Shelbyville 14
East Chicago Washington 13
Huntington 13
Jasper 13
Rochester 13
Evansville Bosse 12
Fort Wayne Central 12
Fort Wayne North Side 12
Michigan City Elston 12
Gary Roosevelt 11
Warsaw 11
Indianapolis Arsenal Technical 10
Madison 10
Terre Haute South 10
Hammond 9
Kendallville 9
Seymour 9
Valparaiso 9
Bluffton 8
Clinton 8
Indianapolis Attucks 8
Bedford North Lawrence 7
Gary Emerson 7
LaPorte 7
Plymouth 7
Auburn 6
Aurora 6
Batesville 6
Ben Davis 6
Brownsburg 6
Carmel 6
Floyd Central 6
Indianapolis Manual 6
Loogootee 6
Terre Haute Garfield 6
Terre Haute Gerstmeyer 6
Fort Wayne Northrop 5
Gary Froebel 5
Gary Wallace 5
Greensburg 5
Hartford City 5
Indianapolis Shortridge 5
Lawrenceburg 5
Michigan City Rogers 5
Muncie Burris 5
North Vernon 5
Princeton 5
Rossville 5
Tell City 5
Terre Haute North 5
Anderson Madison Heights 4
Bloomfield 4
Concord 4
Delphi 4
Evansville Memorial 4
Garrett 4
Indianapolis Broad Ripple 4
Muncie Southside 4
Paoli 4
South Bend Riley 4
South Bend St. Joseph’s 4
Terre Haute Wiley 4
Wingate 4

Final Sixteen Appearances by School (through 1997)

School Final 16 Final 8 Final 4 Final 2 Champs
Muncie Central 33 26 17 13 8
Marion 33 20 13 6 6
Frankfort 20 14 8 5 4
Anderson 33 28 17 10 3
Lafayette Jefferson 43 25 17 9 3
Lebanon 19 15 7 5 3
Franklin 16 10 7 5 3
Martinsville 20 9 7 5 3
Indianapolis Attucks 8 7 5 4 3
Evansville Bosse 12 9 6 3 3
Washington 18 13 5 3 3
East Chicago Washington 13 10 8 4 2
Gary Roosevelt 11 7 6 4 2
South Bend Central 15 11 5 4 2
Vincennes Lincoln 21 15 7 3 2
Ben Davis 6 6 4 3 2
Fort Wayne South Side 14 8 4 2 2
Connersville 20 6 4 2 2
Wingate 4 2 2 2 2
Indianapolis Washington 3 2 2 2 2
Kokomo 37 15 8 5 1
New Albany 17 11 9 3 1
Jeffersonville 15 8 8 3 1
Crawfordsville 17 10 7 3 1
Richmond 24 13 5 3 1
Fort Wayne Central 12 8 5 3 1
Madison 10 5 4 3 1
Carmel 6 3 3 2 1
Logansport 28 12 4 1 1
Bloomington/Bloomington South 19 6 4 1 1
New Castle 18 10 4 1 1
Warsaw 11 6 4 1 1
Shelbyville 14 6 3 1 1
Bedford North Lawrence 7 4 3 1 1
Jasper 13 8 2 1 1
Indianapolis Broad Ripple 4 3 2 1 1
Thorntown 3 3 2 1 1
Milan 3 2 2 1 1
Michigan City Elston 12 6 1 1 1
Plymouth 7 3 1 1 1
Fort Wayne Northrop 5 2 1 1 1
Evansville North 2 1 1 1 1
Lawrence North 2 1 1 1 1
Bloomington North 1 1 1 1 1
East Chicago Roosevelt 1 1 1 1 1
South Bend Clay 1 1 1 1 1
Indianapolis Arsenal Technical 10 7 4 4 0
Greencastle 15 6 3 2 0
Terre Haute Garfield 6 4 3 2 0
Concord 4 2 2 2 0
Elkhart Central 16 11 5 1 0
Evansville Central 22 11 4 1 0
Terre Haute South 10 6 4 1 0
Terre Haute Gerstmeyer 6 4 4 1 0
Fort Wayne North 12 7 3 1 0
Huntington 13 5 3 1 0
Loogootee 6 3 2 1 0
Indianapolis Manual 6 3 2 1 0
Indianapolis Shortridge 5 3 2 1 0
Muncie Burris 5 3 2 1 0
Merrillville 3 3 2 1 0
Rushville 19 9 1 1 0
Valparaiso 9 5 1 1 0
Hammond 9 4 1 1 0
Gary Emerson 7 4 1 1 0
Evansville Reitz 3 2 1 1 0
Montmorenci 2 2 1 1 0
South Bend Riley 4 1 1 1 0
Gary West Side 3 1 1 1 0
Gary Tolleston 2 1 1 1 0
Winamac 2 1 1 1 0
Brebeuf 1 1 1 1 0
Delta 1 1 1 1 0
Huntingburg 1 1 1 1 0
Mitchell 1 1 1 1 0
South Bend Adams 1 1 1 1 0
Bedford 22 13 6 0 0
Rochester 13 8 3 0 0
Columbus North 21 6 3 0 0
Floyd Central 6 4 2 0 0
Princeton 5 4 2 0 0
LaPorte 7 3 2 0 0
South Bend St. Joseph's 4 2 2 0 0
Terre Haute Wiley 4 2 2 0 0
Southridge 2 2 2 0 0
Bluffton 8 3 1 0 0
Hartford City 5 3 1 0 0
Tell City 5 3 1 0 0
Anderson Madison Heights 4 3 1 0 0
Auburn 6 2 1 0 0
Batesville 6 2 1 0 0
Gary Froebel 5 2 1 0 0
Andrean 2 2 1 0 0
Evansville Rex Mundi 2 2 1 0 0
Southport 2 2 1 0 0
Cloverdale 3 1 1 0 0
Gary Mann 3 1 1 0 0
Indianapolis Cathedral 3 1 1 0 0
Columbus East 2 1 1 0 0
Hammond Noll 2 1 1 0 0
Orleans 2 1 1 0 0
Springs Valley 2 1 1 0 0
Whiting 2 1 1 0 0
Whitko 2 1 1 0 0
Argos 1 1 1 0 0
Fairmount Academy 1 1 1 0 0
Flora 1 1 1 0 0
Lake Central 1 1 1 0 0
Lapel 1 1 1 0 0
Shenandoah 1 1 1 0 0
Seymour 9 5 0 0 0
Gary Wallace 5 5 0 0 0
North Vernon 5 4 0 0 0
Lawrenceburg 5 3 0 0 0
Michigan City Rogers 5 3 0 0 0
Evansville Memorial 4 3 0 0 0
Muncie South 4 3 0 0 0
Culver 3 3 0 0 0
Kendallville 9 2 0 0 0
Clinton 8 2 0 0 0
Rossville 5 2 0 0 0
Terre Haute North 5 2 0 0 0
Berne 3 2 0 0 0
Fort Wayne Bishop Dwenger 3 2 0 0 0
Noblesville 3 2 0 0 0
South Bend LaSalle 3 2 0 0 0
Lafayette Central Catholic 2 2 0 0 0
Mount Vernon (Fortville) 2 2 0 0 0
Penn 2 2 0 0 0
Aurora 6 1 0 0 0
Brownsburg 6 1 0 0 0
Greensburg 5 1 0 0 0
Bloomfield 4 1 0 0 0
Delphi 4 1 0 0 0
Bainbridge 3 1 0 0 0
Covington 3 1 0 0 0
East Chicago Central 3 1 0 0 0
Nappanee 3 1 0 0 0
North Judson 3 1 0 0 0
Portland 3 1 0 0 0
Scottsburg 3 1 0 0 0
Sheridan 3 1 0 0 0
Tipton 3 1 0 0 0
Winslow 3 1 0 0 0
Cicero 2 1 0 0 0
Crawford County 2 1 0 0 0
DeKalb 2 1 0 0 0
Elkhart Memorial 2 1 0 0 0
Indianapolis Howe 2 1 0 0 0
Jac-Cen-Del 2 1 0 0 0
Lawrence Central 2 1 0 0 0
Liberty 2 1 0 0 0
Mishawaka 2 1 0 0 0
Northeast Dubois 2 1 0 0 0
Norwell 2 1 0 0 0
Perry Meridian 2 1 0 0 0
Peru 2 1 0 0 0
Walton 2 1 0 0 0
White River Valley 2 1 0 0 0