2017-18 Boys Soccer State Tournament

Tournament Pairings Show

24th Annual IHSAA Boys & Girls Soccer State Tournament Pairings Show
Sunday, Sept. 24, 2017, 7 pm ET / 6 pm CT (90 minutes), streamed exclusively on IHSAAtv.org (no television). Hosted by Greg Rakestraw.

State Tournament Pairings 

Sectionals

Entry List Deadline: Tuesday, Sept. 19, 2017, 4 pm ET / 3 pm CT.

Dates: Oct. 2, 4, 6, 7, 2017.
Admission: $6 per session or $10 all sessions.
Official Soccer Ball: The Wilson Forte II FYbrid, the official soccer ball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites. | Wilson ad 

State Tournament Pairings | Class 3A Brackets | Class 2A Brackets | Class A Brackets 

Approved Broadcasts 

Class 3A
1. East Chicago Central (6): East Chicago Central, Hammond Morton, Highland, Lake Central, Lowell, Munster.
2. Merrillville (7): Chesterton, Crown Point, Hobart, Merrillville, Michigan City, Portage, Valparaiso.
3. South Bend Adams (6): LaPorte, Mishawaka, Penn, South Bend Adams, South Bend Clay, South Bend Riley.
4. Elkhart Memorial (6): Concord, Elkhart Central, Elkhart Memorial, Goshen, Northridge, Plymouth.
5. Logansport (6): Harrison (West Lafayette), Kankakee Valley, Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, McCutcheon.
6. East Noble (6): Carroll (Fort Wayne), DeKalb, East Noble, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider.
7. Warsaw Community (6): Fort Wayne North Side, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, Warsaw Community.
8. Noblesville (6): Anderson, Fishers, Hamilton Southeastern, Muncie Central, Noblesville, Pendleton Heights.
9. Avon (6): Avon, Ben Davis, Brownsburg, Decatur Central, Mooresville, Plainfield.
10. Carmel (7): Brebeuf Jesuit, Carmel, Guerin Catholic, North Central (Indianapolis), Pike, Westfield, Zionsville.
11. Indianapolis Arsenal Technical (6): Franklin Central, Indianapolis Arsenal Technical, Indianapolis Cathedral, Lawrence Central, Lawrence North, Warren Central.
12. Greenfield-Central (7): Connersville, East Central, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), New Palestine, Richmond, Shelbyville.
13. Franklin Community (7): Center Grove, Franklin Community, Greenwood Community, Perry Meridian, Roncalli, Southport, Whiteland Community.
14. Terre Haute South Vigo (6): Bedford North Lawrence, Bloomington North, Bloomington South, Martinsville, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo.
15. Seymour (7): Columbus East, Columbus North, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, New Albany, Seymour.
16. Evansville Harrison (6): Castle, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville North, Jasper.

Class 2A
17. Griffith (5): Griffith, Hammond, Hammond Bishop Noll, Hammond Clark, Hammond Gavit.
18. Hanover Central (6): Benton Central, Hanover Central, Rensselaer Central, Twin Lakes, West Lafayette, Wheeler.
19. Mishawaka Marian (6): Culver Academies, Glenn, Mishawaka Marian, Rochester Community, South Bend St. Joseph, South Bend Washington.
20. Wawasee (6): Angola, Garrett, Lakeland, NorthWood, Wawasee, West Noble.
21. Oak Hill (6): Marion, Mississinewa, Northwestern, Oak Hill, Tipton, Western.
22. Maconaquah (6): Columbia City, Fort Wayne Concordia Lutheran, Maconaquah, Manchester, Peru, Tippecanoe Valley.
23. Bellmont (7): Bellmont, Fort Wayne Bishop Luers, Heritage, Leo, New Haven, Norwell, Woodlan.
24. New Castle (7): Blackford, Delta, Eastbrook, Jay County, Muncie Burris, New Castle, Yorktown.
25. Lebanon (7): Crawfordsville, Frankfort, Hamilton Heights, Lebanon, North Montgomery, Southmont, Western Boone.
26. Danville Community (7): Danville Community, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis Crispus Attucks, Indianapolis Northwest, Speedway, Tri-West Hendricks.
27. Monrovia (6): Brown County, Beech Grove, Edgewood, Herron, Indianapolis Emmerich Manual, Monrovia.
28. Rushville Consolidated (6): Batesville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville, South Dearborn.
29. Sullivan (6): Greencastle, Northview, Owen Valley, South Vermillion, Sullivan, West Vigo.
30. Washington (6): Gibson Southern, Pike Central, Princeton Community, Southridge, Vincennes Lincoln, Washington.
31. Scottsburg (7): Charlestown, Corydon Central, Madison Consolidated, North Harrison, Salem, Scottsburg, Silver Creek.
32. Evansville Memorial (6): Boonville, Evansville Bosse, Evansville Mater Dei, Evansville Memorial, Heritage Hills, Mt. Vernon.

Class A
33. Boone Grove (7): Andrean, Boone Grove, Covenant Christian (DeMotte), Hammond Academy of Science & Math, Hebron, Kouts, Morgan Township.
34. Elkhart Christian Academy (6): Bremen, Elkhart Christian Academy, LaVille, Marquette Catholic, Washington Township, Westville.
35. Westview (5): Bethany Christian, Central Noble, Eastside, Prairie Heights, Westview.
36. Argos (7): Argos, Caston, Culver Community, Lakeland Christian Academy, North Miami, Oregon-Davis, Winamac Community.
37. Fort Wayne Canterbury (5): Fort Wayne Blackhawk Christian, Fort Wayne Canterbury, Lakewood Park Christian, South Adams, Wabash.
38. Rossville (6): Carroll (Flora), Delphi Community, Faith Christian, Lafayette Central Catholic, North White, Rossville.
39. Taylor (5): Anderson Preparatory Academy, Eastern (Greentown), Liberty Christian, Taylor, Tri-Central.
40. Heritage Christian (7): Heritage Christian, Indianapolis Broad Ripple, Indianapolis Shortridge, International, Park Tudor, Sheridan, University.
41. Bethesda Christian (6): Bethesda Christian, Cascade, Covenant Christian (Indianapolis), Covington, Indiana Math & Science Academy, North Putnam.
42. Knightstown (5): Centerville, Knightstown, Seton Catholic, Union County, Wapahani.
43. Providence Cristo Rey (7): Central Christian Academy, Christel House Academy, Indianapolis Howe, Indianapolis Scecina, Indianapolis Washington, Irvington Preparatory Academy, Providence Cristo Rey.
44. Indianapolis Lutheran (6): Greenwood Christian Academy, Hauser, Indianapolis Lutheran, Morristown, Oldenburg Academy, Southwestern (Shelbyville).
45. North Knox (7): Mitchell, North Knox, Shoals, South Knox, Vincennes Rivet, Washington Catholic, White River Valley.
46. Jac-Cen-Del (7): Jac-Cen-Del, Milan, Rising Sun, Shawe Memorial, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County.
47. Christian Academy of Indiana (7): Austin, Christian Academy of Indiana, Henryville, Lanesville, Providence, Rock Creek Academy, Trinity Lutheran.
48. Northeast Dubois (6): Forest Park, North Posey, Northeast Dubois, South Spencer, Tell City, Wood Memorial.

Restrictions
A.  Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
B.  No battery-powered or electronic noise-makers, sirens or whistles are allowed.
C.  Cheerleaders are not permitted on the playing field.
D.  The use of bands at IHSAA tourneys is not permitted.
E.  Throwing of articles, including toilet tissue is not allowed.
F.  No live animal mascots are permitted.
G. Solicitations, donations, contributions and aggressive vending of school spirit items are not permitted.
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.

Regionals

Dates: Oct. 14, 2017.
Admission: $7 per session or $10 both sessions.
Official Soccer Ball: The Wilson Forte II FYbrid, the official soccer ball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites. | Wilson ad 

Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class A Bracket 

Approved Broadcasts 

Class 3A
1. Merrillville
Feeder Sectionals: East Chicago Central, Elkhart Memorial, Merrillville, South Bend Adams.
2. Kokomo
Feeder Sectionals: East Noble, Noblesville, Logansport, Warsaw Community.
3. Carmel
Feeder Sectionals: Avon, Carmel, Greenfield-Central, Indianapolis Arsenal Technical.
4. Seymour
Feeder Sectionals: Evansville Harrison, Franklin Community, Seymour, Terre Haute South Vigo.

Class 2A
5. Mishawaka Marian

Feeder Sectionals: Griffith, Hanover Central, Mishawaka Marian, Wawasee.
6. Oak Hill
Feeder Sectionals: Bellmont, Maconaquah, New Castle, Oak Hill.
7. Greensburg
Feeder Sectionals: Danville Community, Lebanon, Monrovia, Rushville Consolidated.
8. Heritage Hills
Feeder Sectionals: Evansville Memorial, Scottsburg, Sullivan, Washington.

Class A
9. Argos
Feeder Sectionals: Argos, Boone Grove, Elkhart Christian Academy, Westview.
10. Taylor
Feeder Sectionals: Carroll (Flora), Fort Wayne Canterbury, Heritage Christian, Taylor.
11. Knightstown
Feeder Sectionals: Bethesda Christian, Indianapolis Lutheran, Knightstown, Providence Cristo Rey.
12. Providence
Feeder Sectionals: Christian Academy of Indiana, Jac-Cen-Del, North Knox, Northeast Dubois.

Restrictions
A.  Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
B.  No battery-powered or electronic noise-makers, sirens or whistles are allowed.
C.  Cheerleaders are not permitted on the playing field.
D.  The use of bands at IHSAA tourneys is not permitted.
E.  Throwing of articles, including toilet tissue is not allowed.
F.  No live animal mascots are permitted.
G. Solicitations, donations, contributions and aggressive vending of school spirit items are not permitted.
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.

Semi-States

Date:  Saturday, Oct. 21, 2017.
Admission: $10 per person.
Note: Teams will be assigned to semi‐state sites on Sunday, October 15, 2017. Three matches will be played at each site.
Official Soccer Ball: The Wilson Forte II FYbrid, the official soccer ball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites. | Wilson ad

Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class A Bracket 

Approved Broadcasts 

Kokomo (Kokomo Municipal Stadium)
Class 2A Boys | Fort Wayne Concordia Lutheran (16-2-4) vs. Hammond Bishop Noll (13-2-1) | 1 pm ET
Class 3A Girls | Noblesville (14-2-3) vs. Penn (21-0-1) | 3 pm ET
Class 3A Boys | Harrison (West Lafayette) (18-1-2) vs. Goshen (17-3) | 5 pm ET

South Bend St. Joseph
Class A Girls | Fort Wayne Blackhawk Christian (15-3-2) vs. Wheeler (20-0) | 11 am ET
Class A Boys | Fort Wayne Canterbury (11-6-3) vs. Boone Grove (17-3-1) | 1 pm ET
Class 2A Girls | Bellmont (17-2-1) vs. South Bend St. Joseph (9-4-1) | 3 pm ET

Evansville North
Class A Girls | Evansville Mater Dei (11-6-4) vs. Triton Central (14-6-1) | 12 pm CT
Class 2A Girls | Evansville Memorial (17-4) vs. Indianapolis Bishop Chatard (15-4) | 2 pm CT
Class 2A Boys | Evansville Memorial (18-2-1) vs. Indianapolis Cardinal Ritter (17-2-2) | 4 pm CT

Lawrenceburg
Class A Boys | Providence (12-6-3) vs. Covenant Christian (Indianapolis) (15-4-1) | 1 pm ET
Class 3A Girls | Columbus North (14-3-2) vs. Guerin Catholic (15-1-1) | 3 pm ET
Class 3A Boys | Castle (16-4-1) vs. North Central (Indianapolis) (19-2-1) | 5 pm ET

Restrictions
A.  Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
B.  No battery-powered or electronic noise-makers, sirens or whistles are allowed.
C.  Cheerleaders are not permitted on the playing field.
D.  The use of bands at IHSAA tourneys is not permitted.
E.  Throwing of articles, including toilet tissue is not allowed.
F.  No live animal mascots are permitted.
G. Solicitations, donations, contributions and aggressive vending of school spirit items are not permitted.
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.

State Finals

Dates: Oct. 27-28, 2017.
Sites
Michael A. Carroll Track & Soccer Stadium, IUPUI, 1001 W. New York Street, lndianapolis, Indiana, 46202.

Bud and Jackie Sellick Bowl, Butler University, 4600 Sunset Avenue, Indianapolis, Indiana, 46208.

Admission: $10 per person. Children age 2 or younger free of charge.
Webstream: IHSAAtv.org 
Official Soccer Ball: The Wilson Forte II FYbrid, the official soccer ball of the IHSAA state tournament, will be used. | Wilson ad
Note: Game assignments will be announced on Sunday, Oct. 22, 2017.

Class 3A Girls Bracket | Class 2A Girls Bracket | Class A Girls Bracket 

Class 3A Boys Bracket | Class 2A Boys Bracket | Class A Boys Bracket 

Preview | Friday Approved Broadcasts | Saturday Approved Broadcasts | Official Program 

Friday, October 27

Bud and Jackie Sellick Bowl, Butler University

Class A Boys State Championship 
Final |
Fort Wayne Canterbury 2, Covenant Christian (Indianapolis) 1
■ Final Records: #3 Fort Wayne Canterbury (13-6-3); #1 Covenant Christian (16-5-1)
■ Canterbury scores winning goal in 76' to win record-breaking sixth state title
■ Covenant Christian's Austin Wagner named Cato Mental Attitude Award recipient
Box Score | Recap

Class 3A Girls State Championship
Final | Penn 2, Guerin Catholic 0
■ Final Records: #1 Penn (23-0-1); #4 Guerin Catholic (16-2-1)
■ Penn captures second consecutive state championship
■ Kristina Lynch of Penn receives Mental Attitude Award
Box Score | Recap

Saturday, October 28

Michael A. Carroll Track & Soccer Stadium, IUPUI

Class A Girls State Championship
Final | Evansville Mater Dei 1, Wheeler 0 (OT)
■ Final Records: #4 Evansville Mater Dei (13-6-4), #1 Wheeler (21-1)
■ Evansville Mater Dei claims first girls soccer state championship
■ Wheeler's Francesca Zeitler named Mental Attitude recipient
Box Score | Recap

Class 2A Girls State Championship
Final | Evansville Memorial 3, South Bend St. Joseph 1
■ Final Records: #1 Evansville Memorial (19-4), #4 St. Joseph (18-5-1)
■ Evansville Memorial nets 4th girls soccer title
■ Indians' Caitlin Casey honored with Mental Attitude Award
Box Score | Recap

Class 2A Boys State Championship
Final | Evansville Memorial 2, Ft. Wayne Concordia Lutheran 0
■ Final Records: #1 Evansville Memorial (20-2-1), #17 Concordia (17-3-4)
■ Tigers' strong start leads to second consecutive soccer crown
■ Cadets' Ben Loshe receives Cato Mental Attitude Award
Box Score | Recap

Class 3A Boys State Championship
Final | Harrison (West Lafayette) 3, Castle 2
■ Final Records: #3 Harrison (West Lafayette) (20-1-2), #13 Castle (17-5-1)
■ Raiders earn first boys soccer championship
■ Pete Newton of Harrison (WL) named Cato Mental Attitude recipient
Box Score | Recap

Restrictions
A.  Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
B.  No battery-powered or electronic noise-makers, sirens or whistles are allowed.
C.  Cheerleaders are not permitted on the playing field.
D.  The use of bands at IHSAA tourneys is not permitted.
E.  Throwing of articles, including toilet tissue is not allowed.
F.  No live animal mascots are permitted.
G. Solicitations, donations, contributions and aggressive vending of school spirit items are not permitted. It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.