IHSAA Girls Cross Country State Champions

Team State Champions

Year Champion Coach Runner-Up Coach Score
South Grove Golf Course, Indianapolis
1981-82 Southport Tom Hathaway Carmel Chuck Koeppen 118-125
1982-83 Carmel Chuck Koeppen Bloomington North Ralph Sieboldt 118-131
1983-84 Fort Wayne Concordia Lutheran Craig Hoffman Michigan City Elston Cabot Holmes 134-142
1984-85 Carmel Chuck Koeppen Michigan City Elston Cabot Holmes 66-115
1985-86 Carmel Chuck Koeppen Highland Steve Furman 57-107
1986-87 Carmel Chuck Koeppen Columbus North Rick Weinheimer 31- 98
1987-88 Carmel Chuck Koeppen Floyd Central Joe Hinton 19-127
1988-89 Carmel Chuck Koeppen Portage Dan Newton 55-175
1989-90 Floyd Central Joe Hinton Fort Wayne Northrop Janet Richter 51- 89
1990-91 Floyd Central Joe Hinton Carmel Chuck Koeppen 43- 91
1991-92 Floyd Central Joe Hinton Carmel Chuck Koeppen 95- 97
1992-93 Floyd Central Joe Hinton Carmel Chuck Koeppen 74-128
1993-94 Michigan City Elston Cabot Holmes Northridge Ken Willems 99-117
Southeastway Park, Indianapolis
1994-95 Michigan City Elston Cabot Holmes Carmel Chuck Koeppen 75-105
1995-96 Carmel Chuck Koeppen Chesterton Larry James 55- 81
Conner Prairie, Fishers
1996-97 Carmel Chuck Koeppen Columbus East Bill McMahan 56- 96
Indiana University Cross Country Course, Bloomington
1997-98 Carmel Chuck Koeppen Chesterton Larry James 56-174
1998-99 Westfield Scott Lidskin Carmel Chuck Koepen 116-136
1999-00 Valparaiso Karen DeVries Lawrence North Lisa Gausman 46- 91
2000-01 Valparaiso Karen DeVries Carmel Chuck Koeppen 57- 69
2001-02 Carmel Chuck Koeppen Valparaiso Karen DeVries 56- 72
2002-03 Valparaiso Karen DeVries Northridge Ryan McClane 121-127
2003-04 Valparaiso Karen DeVries Chesterton Mike Rouse 78-120
LaVern Gibson Championship Cross Country Course, Terre Haute
2004-05 Valparaiso Karen DeVries Westfield Scott Lidskin 87-112
2005-06 Westfield Scott Lidskin Valparaiso Karen DeVries 88-126
2006-07 Westfield Scott Lidskin Valparaiso Karen DeVries 114-129
2007-08 Westfield Scott Lidskin Lake Central Denise Fitzgerald 81-114
2008-09 Carmel Chuck Koeppen Lake Central Denise Rush 55-160
2009-10 Columbus North Rick Weinheimer Carmel Mark Ellington 96-178
2010-11 Carmel Mark Ellington Columbus North Rick Weinheimer 73-118
2011-12 Carmel Mark Ellington Columbus North Rick Weinheimer 43-140
2012-13  Carmel  Mark Ellington  West Lafayette Steve Lewark 66-147
2013-14  Carmel Mark Ellington  Hamilton Southeastern  Joe Golden  76-122 
2014-15  Carmel Mark Ellington  Avon  Brad Rosebrock  55-124
2015-16  Carmel Mark Ellington  Carroll (Fort Wayne)  Phil Yoder 70-158 
2016-17  Carmel Mark Ellington Carroll (Fort Wayne) Phil Yoder 44-113 
2017-18 Zionsville  Suzanne Rigg Carroll (Fort Wayne) Phil Yoder 118-129

Individual State Champions

Year Champion Gr. School Time Runner-Up Gr. School Time Distance
South Grove Golf Course, Indianapolis
1981-82 Krystal Walker 11 Harding 10:19.1 Laura Didion 10 Fort Wayne Northrop 10:21.2 3,000 M
1982-83 Marsha Grondziak 9 Ben Davis 10:08.4 Alissa Henning 10 Anderson 10:08.9 3,000 M
1983-84 Laura Didion 12 Fort Wayne Northrop 10:10.5 Nadine Wiencek 11 Michigan City Elston 10:13.5 3,000 M
1984-85 Carol Gray 11 New Prairie 13:46.0 Marsha Grondziak 11 Ben Davis 13:47.5 4,000 M
1985-86 Carol Gray 12 New Prairie 13:52.3 Marsha Grondziak 12 Ben Davis 14:18.9 4,000 M
1986-87 Jamie Gorrell 12 Woodlan 14:12.0 Celeste Susnis 9 Kankakee Valley 14:16 4,000 M
1987-88 Celeste Susnis 10 Kankakee Valley 13:27.6* Jamie Gorrell 12 Woodlan 14:07 4,000 M
1988-89 Celeste Susnis 11 Kankakee Valley 13:58.0 Daniela Daggy 12 Bloomington North 14:36 4,000 M
1989-90 Celeste Susnis 12 Kankakee Valley 13:56.0 Jill Schuler 9 Floyd Central 14:15 4,000 M
1990-91 Jill Schuler 10 Floyd Central 14:38 Carrie Bryant 10 Floyd Central 14:40 4,000 M
1991-92 Jennifer Warthan 12 Bloomington North 14:16 Jill Schuler 11 Floyd Central 14:27 4,000 M
1992-93 Courtney Adams 9 Brebeuf 14:13 Amy Hettlinger 12 Carmel 14:18 4,000 M
1993-94 Courtney Adams 10 Brebeuf 14:17 Amy Yoder 10 East Noble 14:25 4,000 M
Southeastway Park, Indianapolis
1994-95 Amy Yoder 11 East Noble 13:37 Megan Leahy 12 Michigan City Elston 14:30 4,000 M
1995-96 Courtney Adams 12 Brebeuf 13:28.9 Amy Yoder 12 East Noble 13:33 4,000 M
Conner Prairie, Fishers
1996-97 Julie Ham 10 Carmel 14:50 Erin Womble 11 Chesterton 14:55 4,000 M
Indiana University Cross Country Course, Bloomington
1997-98 Nicole Williams 11 Westview 14:23.13 Maria Harriman 12 West Noble 14:28.02 4,000 M
1998-99 Amanda Bell 12 Clarksville 14:15.6 Dawn Boggs 12 Columbus East 14:18.2 4,000 M
1999-00 Michelle de la Vina 11 Wheeler 14:06.25 Robyn Detty 11 Lawrence North 14:29.41 4,000 M
2000-01 Amanda VanWanzeele 9 New Prairie 14:04.7 Tiffany Redlarczyk 10 Lake Central 14:08.1 4,000 M
2001-02 Jessica Gall 12 West Lafayette 14:07.4 Tiffany Redlarczyk 11 Lake Central 14:17.2 4,000 M
2002-03 Katie Harrington 11 Carmel 14:13.2 Tiffany Redlarczyk 12 Lake Central 14:18.4 4,000 M
2003-04 Aissa McKaig 12 Fort Wayne Concordia 14:06.9 Katie Harrington 12 Carmel 14:09.4 4,000 M
LaVern Gibson Championship Cross Country Course, Terre Haute
2004-05 Adele Mitchell 12 Fort Wayne Concordia 14:34.5 Rachel Stichter 12 Wawasee 14:40.6 4,000 M
2005-06 Alexandra Banfich 10 Culver Academies 14:05.1 Sarah Kehe 12 Chesterton 14:15.7 4,000 M
2006-07 Alexandra Banfich 11 Culver Academies 14:20.9 Margaret Bingham 11 Westfield 14:38.5 4,000 M
2007-08 Alexandra Banfich 12 Culver Academies 18:21.8 Megan Ranegar 11 Valparaiso 18:38.2 5,000 M
2008-09 Sarah Higgens 12 Center Grove 18:14.0 Emily Mossler 12 North Central (Indpls.) 18:24.3 5,000 M
2009-10 Tapring Goatee 9 Terre Haute North 19:07.9 Dana Payonk 12 Lake Central 19:15.8 5,000 M
2010-11 Waverly Neer 12 Culver Academies 18:17.5 Nicole Lucas 12 Bloomington South 18:18.2 5,000 M
2011-12 Ashley Erba 11 Warsaw 18:05.6 Sarah Bennett 12 Carmel 18:19.0 5,000 M
2012-13  Anna Rohrer  10 Mishawaka 17:13.2 Ashley Erba 12 Warsaw 17:29.2  5,000 M
2013-14  Kelcy Welch 12 Carmel 17:53.9  Mackenzie Caldwell  12  Columbus North  17:56.8  5,000 M
2014-15  Anna Rohrer 12 Mishawaka 17:08.8** Taylor Nicholson  10 Avon 17:50.0 5,000 M
2015-16  Sarah Leinheiser  11  Carmel  17:30.8  Katherine Free  12  Indianapolis Cathedral 17:52.5  5,000 M 
2016-17  Tyler Schwartz  11  DeKalb 18:08.6 Abigail Green 10 Carroll (Fort Wayne) 18:17.4 5,000 M
2017-18  Emma Wilson  11 Greencastle 17:45.9 Phoebe Bates 10 Carmel 18:00.0 5,000 M
                   

*4,000 meter state finals record time
** 5,000 meter state finals record time