2016-17 Girls Golf State Tournament


Entry List Deadline: Wednesday, Sept. 7, 2016, 4 pm ET / 3 pm CT.

Dates: Sept. 16, 17, 19, 2016.
Admission: Free.
Advancement to Regionals: Top three teams who post a team score; Ties for top three teams must be resolved in order to advance. Top three low individuals excluding those individuals who advance with a team. Ties for 3rd place must be played off in order to advance.

1. Lake Central (9) | Palmira Golf Club | Fri, 8 am CT | Results 
Andrean, Calumet, Crown Point, Griffith, Hammond Bishop Noll, Highland, Hobart, Lake Central, Munster.

2. Valparaiso (8) | Valparaiso Country Club | Fri, 10 am CT | Results 
Boone Grove, Chesterton, Hanover Central, LaCrosse, Merrillville, Portage, Valparaiso, Wheeler.

3. LaPorte (9) | Beechwood Golf Course | Fri, 8 am CT | Results 
Culver Academies, Glenn, Knox, LaPorte, Marquette Catholic, Michigan City, New Prairie, Oregon-Davis, South Central (Union Mills).

4. Twin Lakes (10) | Tippecanoe Country Club | Mon, 9 am ET | Results 
Kankakee Valley, Lowell, North Judson-San Pierre, North Newton, Pioneer, Rensselaer Central, South Newton, Twin Lakes, West Central, Winamac.

5. Lafayette Jefferson (9) | Coyote Crossing Golf Course | Sat, 11 am ET | Results 
Benton Central, Clinton Central, Clinton Prairie, Delphi, Frankfort, Harrison (West Lafayette), Lafayette Central Catholic, Lafayette Jefferson, McCutcheon, West Lafayette.

6. Western (11) | Chippendale Golf Course | Fri, 9 am ET | Results 
Cass, Eastern (Greentown), Kokomo, Logansport, Maconaquah, North Miami, Northwestern, Peru, Taylor, Tipton, Western.

7. Penn (12) | Knollwood Country Club | Sat, 1 pm ET | Results 
Elkhart Central, Elkhart Memorial, LaVille, Mishawaka, Mishawaka Marian, Penn, South Bend Adams, South Bend Clay, South Bend Riley, South Bend St. Joseph, South Bend Washington.

8. East Noble (9) | Noble Hawk Golf Links | Sat, 10 am ET | Results 
Carroll (Fort Wayne), Columbia City, Concord, East Noble, Fairfield, Goshen, Jimtown, Northridge, Prairie Heights, West Noble, Westview.

9. Angola (11) | Zollner Golf Course | Sat, 9 am ET | Results 
Angola, Churubusco, DeKalb, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fort Wayne Concordia Lutheran, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider, Fremont, Leo.

10. Warsaw (11) | Stonehenge Golf & Country Club | Sat, 11 am ET | Results 
Bremen, Caston, Lakeland Christian Academy, NorthWood, Plymouth, Rochester, Tippecanoe Valley, Triton, Warsaw, Wawasee, Whitko.

11. Norwell (13) | Timberridge Golf Course | PPD to Mon, 12 pm ET | Results 
Adams Central, Bellmont, Bluffton, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Canterbury, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Heritage, Homestead, New Haven, Norwell, South Adams, Southern Wells.

12. Huntington North (11) | Norwood Golf Club | PPD to Mon, 12 pm ET | Results 
Blackford, Eastbrook, Huntington North, Madison-Grant, Manchester, Marion, Mississinewa, Northfield, Oak Hill, Southwood, Wabash.

13. Anderson (8) | Grandview Golf Course | PPD to Monday, 12 pm ET | Results 
Alexandria Monroe, Anderson, Fishers, Hamilton Heights, Hamilton Southeastern, Lapel, Noblesville, Shenandoah.

14. Muncie Central (11) | Crestview Golf Course | Sat, 9:30 am ET | Results 
Blue River Valley, Daleville, Delta, Jay County, Monroe Central, Muncie Central, Union (Modoc), Wapahani, Wes-Del, Winchester, Yorktown.

15. Lawrence Central (10) | South Grove Golf Course | Sat, 12 pm ET | Results 
Heritage Christian, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Broad Ripple, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Crispus Attucks, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Park Tudor, Warren Central.

16. Mt. Vernon (Fortville) (10) | Old Oakland Golf Club | PPD to Mon, 10:30 pm ET | Results 
Eastern Hancock, Greenfield-Central, Greenwood, Greenwood Christian, Knightstown, Mt. Vernon (Fortville), New Palestine, Pendleton Heights, Shelbyville, Triton Central, Southwestern (Shelbyville).

17. Richmond (9) | Richmond Elks Country Club | Sat, 9 am ET | Results 
Cambridge City Lincoln, Centerville, Connersville, Franklin County, Hagerstown, New Castle, Northeastern, Richmond, Tri, Union County.

18. Greensburg (12) | Greensburg Country Club | Sat, 8:30 am ET | Results 
Batesville, Columbus East, Columbus North, East Central, Greensburg, Jac-Cen-Del, Milan, North Decatur, Oldenburg Academy, Rushville Consolidated, South Decatur, South Ripley.

19. Ben Davis (12) | South Grove Golf Course | Fri, 12 pm ET | Results 
Ben Davis, Brebeuf Jesuit, Carmel, Covenant Christian (Indianapolis), Guerin Catholic, Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis Northwest, Pike, Speedway, University, Westfield.

20. Crawfordsville (8) | Crawfordsville Municipal Golf Course | Sat, 8:30 am ET | Results 
Attica, Crawfordsville, Lebanon, North Montgomery, North Putnam, Seeger, Southmont, Western Boone.

21. Brownsburg (10) | West Chase Golf Club | Sat, 8 am ET | Results 
Avon, Brownsburg, Cascade, Danville, Decatur Central, Monrovia, Mooresville, Plainfield, Tri-West Hendricks, Zionsville.

22. Center Grove (10) | Hickory Stick | Mon, 10:30 am ET | Results 
Beech Grove, Center Grove, Franklin Central, Franklin Community, Indianapolis Scecina, Indianapolis Shortridge, Perry Meridian, Roncalli, Southport, Whiteland.

23. Northview (9) | Forest Park Golf Course | PPD to Mon, 9 am ET | Results 
Cloverdale, Greencastle, Northview, Rockville, South Putnam, South Vermillion, Terre Haute North, Terre Haute South, West Vigo.

24. Madison Consolidated (10) | Sunrise Golf Course | Sat, 11:30 am ET | Results 
Austin, Henryville, Jennings County, Lawrenceburg, Madison Consolidated, Scottsburg, Shawe Memorial, Southwestern (Hanover), South Dearborn, Switzerland County.

25. Corydon Central (12) | Old Capital Golf Club | Sat, 1 pm ET | Results 
Borden, Charlestown, Christian Academy of Indiana, Clarksville, Corydon Central, Floyd Central, Jeffersonville, New Albany, North Harrison, Providence, Silver Creek, South Central (Elizabeth).

26. Jasper (10) | Buffalo Trace Golf Course | Sat, 10 am ET | Results 
Boonville, Crawford County, Forest Park, Gibson Southern, Heritage Hills, Jasper, South Spencer, Southridge, Tecumseh, Tell City.

27. Evansville Memorial (11) | Fendrich Golf Course | Sat, 9 am CT | Results 
Castle, Evansville Bosse, Evansville Central, Evansville Harrison, Evansville Mater Dei, Evansville Memorial, Evansville North, Evansville Reitz, Mt. Vernon, North Posey, Signature.

28. North Daviess (11) | Country Club of Old Vincennes | Sat, 10 am ET | Results 
Barr-Reeve, Linton-Stockton, North Daviess, North Knox, Pike Central, Princeton Community, South Knox, Sullivan, Vincennes Lincoln, Vincennes Rivet, Washington.

29. Bedford North Lawrence (10) | Otis Park Golf Course | Sat, 8:30 am ET | Results 
Bedford North Lawrence, Brownstown Central, Eastern (Pekin), Mitchell, Orleans, Paoli, Salem, Seymour, Springs Valley, Trinity Lutheran.

30. Bloomington North (9) | Cascades Golf Course | Mon, 8 am ET | Results 
Bloomington North, Bloomington South, Brown County, Eastern Greene, Edgewood, Edinburgh, Indian Creek, Martinsville, Owen Valley.




Date: Saturday, Sept. 24, 2016.
Admission: Free.
Advancement to State Finals: Top three teams; Ties for top three teams must be resolved in order to advance. Top five low individuals excluding those individuals who advance with a team. Ties for 5th place must be played off in order to advance.

1. Lafayette Jefferson | Battle Ground Golf Club | Sat, 11 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Lafayette Jefferson, Lake Central, LaPorte, Twin Lakes, Valparaiso, Western.

2. East Noble | Cobblestone Golf Course | Sat, 9 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Angola, East Noble, Huntington North, Norwell, Penn, Warsaw.

3. Lapel | Edgewood Golf Course | Sat, 9 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Anderson, Greensburg, Lawrence Central, Mt. Vernon (Fortville), Muncie Central, Richmond.

4. Roncalli | Smock Golf Course | Sat, 8:30 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Ben Davis, Brownsburg, Center Grove, Crawfordsville, Madison Consolidated, Northview.

5. Washington | Country Oaks Golf Club | Sat, 8:30 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Bedford North Lawrence, Bloomington North, Corydon Central, Evansville Memorial, Jasper, North Daviess.



State Finals

Prairie View Golf Club, 7000 Longest Drive, Carmel, IN 46033 | Website
Day 1: Friday, Sept. 30, 2016, 8:30 am ET / 7:30 am CT.
Day 2: Saturday, Oct. 1, 2016, 8:30 am ET / 7:30 am CT.
Admission: $12 per person (ticket good for both days).
Advancement: All teams and individuals will play 36 holes.
Official Ball: The Wilson FG Tour golf ball, the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided. Wilson Ad

Parking: Spectators will use the off-site parking lot southwest of the roundabout at the intersection of Main Street and River Road and be shuttled to and from the golf course. Map
No Personal Coolers: Personal coolers are not allowed on the course.
Riding Carts: A limited number of riding carts will be available at cost on a "first-come, first-served" basis. Golf carts are limited to the cart path only. Please check the clubhouse counter for details. Courtesy carts also will be circling the course transporting spectators.
Live Scoring: Hosted at BirdieFire.com
Lodging & Dining Information 

RecapFinal ResultsRound 1 Tee Times | Round 2 Tee Times | Preview | Official Program