Sectionals

Entry List Deadline: Wednesday, Feb. 14, 2018, 4 pm ET / 3 pm CT.

Date:
 February 23-24, 2018.
Admission: $6.
Advancement: The top six place winners in each event advance to the regional tournament; the top six place winners in the all-around competition advance to the regional tournament; all gymnasts who receive the score of the sixth place gymnast at the previous state finals meet advance to the regional tournament (Vault – 9.500; Bars – 9.550; Beam – 9.225; Floor Exercise  – 9.450; All-Around  –  37.325); the three teams compiling the highest number of points at each sectional shall advance as a complete team to the regional tournament; individual ties for advancement of the last position in the tournament series shall stand.

1.    Chesterton (10) | Sat, 12 pm CT 
Chesterton, Crown Point, Hobart, Lake Central, LaPorte, Lowell, Merrillville, Michigan City, Portage, Valparaiso.

2.    Lafayette Jefferson (14) | Sat, 11 am ET 
Crawfordsville, Harrison (West Lafayette), Lafayette Central Catholic, Lafayette Jefferson, Logansport, McCutcheon, Noblesville, North Montgomery, Northwestern, Peru, Southmont, Tri-County, Turkey Run, Western.
 
3.   Wawasee  (12) | Sat, 11 am ET 
Angola, Bremen, DeKalb, East Noble, Elkhart Central, John Glenn, Lakeland, Plymouth, Warsaw Community, Wawasee, West Noble, Westview.
 
4.    Fort Wayne Concordia Lutheran (13) | Sat, 12 pm ET 
Carroll (Fort Wayne), Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Concordia Lutheran, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, Jay County, Marion.

5.    Columbus East (10) | Fri, 7 pm ET 
Bloomington North, Bloomington South, Brebeuf Jesuit Preparatory, Columbus East, Columbus North, Decatur Central, Franklin Central, Indianapolis Scecina, Martinsville, Owen Valley, Roncalli, Seymour.

6.    Connersville (15) | Sat, 11 am ET 
Cambridge City Lincoln, Centerville, Connersville, Knightstown, Morristown, Muncie Burris, Muncie Central, New Castle, New Palestine, Pendleton Heights, Richmond, Rushville Consolidated, Seton Catholic, Shelbyville, Southwestern (Shelbyville), Union County, Waldron.

Regionals

Date: March 2-3, 2018
Admission: $7.
Advancement: The top six place winners in each event advance to the state finals; the top six place winners in the all-around competition advance to the state finals; all gymnasts who receive the score of the sixth place gymnast at the previous state finals meet advance to the state finals (Vault – 9.500; Bars – 9.550; Beam – 9.225; Floor Exercise  – 9.450; All-Around  –  37.325); the top three teams compiling the highest number of points at each regional shall advance as a complete team to the state finals; individual ties for advancement of the last position in the tournament series shall stand.

1.    Valparaiso (2) | Sat, 1 pm CT 
Feeder Sectionals: Chesterton, Lafayette Jefferson.

2.    Huntington North (2) | Sat, 12 pm ET 
Feeder Sectionals: Fort Wayne Concordia Lutheran, Lakeland.

3.    Connersville (2) | Sat, 1 pm ET 
Feeder Sectionals: Columbus East, Connersville.

State Finals

Date: Saturday, March 10, 2018.
Site: Worthen Arena, Ball State University, 1699 W. Bethel Avenue, Muncie.
Time: Opening ceremonies at 12:30 p.m. ET; Competition at 1 pm ET.
Admission: $10.
Parking: Please note that Ball State charges a $5 all-day parking fee in the Worthen Arena lots. $10 for vehicles that take up more than one parking space.