2018-19 Gymnastics State Tournament

Sectionals

Entry List Deadline: Wednesday, Feb. 13, 2019, 4 pm ET / 3 pm CT.

Date:
 February 22-23, 2019.
Admission: $6.
Advancement: The top six place winners in each event advance to the regional tournament; the top six place winners in the all-around competition advance to the regional tournament; all gymnasts who receive the score of the sixth place gymnast at the previous state finals meet advance to the regional tournament (Vault – 9.500; Bars – 9.550; Beam – 9.375; Floor Exercise  – 9.600; All-Around  –  37.600); the three teams compiling the highest number of points at each sectional shall advance as a complete team to the regional tournament; individual ties for advancement of the last position in the tournament series shall stand.

1.    Chesterton | Sat, 12 pm CT 
Chesterton, Crown Point, Hobart, Lake Central, LaPorte, Lowell, Merrillville, Michigan City, Portage, South Central (Union Mills), Valparaiso, Washington Township.

2.    Lafayette Jefferson | Sat, 11 am ET 
Crawfordsville, Harrison (West Lafayette), Lafayette Central Catholic, Lafayette Jefferson, Lapel, Logansport, McCutcheon, Noblesville, North Montgomery, Northwestern, Peru, Rossville, Southmont, Tri-County, Western.

3.   Wawasee | Sat, 11 am ET 
Angola, Bremen, DeKalb, East Noble, Elkhart Central, John Glenn, Lakeland, Plymouth, Warsaw Community, Wawasee, West Noble, Westview.

4.    Fort Wayne Concordia Lutheran | Sat, 12 pm ET 
Carroll (Fort Wayne), Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Concordia Lutheran, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, Jay County, Marion, Mississinewa, Wes-Del.

5.    Columbus East | Fri, 6 pm ET 
Bloomington North, Bloomington South, Brebeuf Jesuit Preparatory, Columbus East, Columbus North, Decatur Central, Edgewood, Franklin Central, Indianapolis Lutheran, Indianapolis Scecina, Martinsville, Owen Valley, Roncalli, Seymour.

6.    Connersville | Sat, 11 am ET 
Cambridge City Lincoln, Connersville, Morristown, Muncie Central, New Castle, New Palestine, Pendleton Heights, Richmond, Rushville Consolidated, Shelbyville, Southwestern (Shelbyville), Union County, Waldron.

Regionals

Date: March 1, 2019.
Admission: $7.
Advancement: The top six place winners in each event advance to the state finals; the top six place winners in the all-around competition advance to the state finals; all gymnasts who receive the score of the sixth place gymnast at the previous state finals meet advance to the state finals (Vault – 9.500; Bars – 9.550; Beam – 9.375; Floor Exercise  – 9.600; All-Around  –  37.600); the top three teams compiling the highest number of points at each regional shall advance as a complete team to the state finals; individual ties for advancement of the last position in the tournament series shall stand.

1.    Valparaiso | Sat, 1 pm CT 
Feeder Sectionals: Chesterton, Lafayette Jefferson.

2.    Huntington North | Sat, 12 pm ET   
Feeder Sectionals: Fort Wayne Concordia Lutheran, Wawasee.

3.    Columbus East | Fri, 7 pm ET 
Feeder Sectionals: Columbus East, Connersville.

State Finals

Date: Saturday, March 9, 2019.
Site: Noblesville High School, 18111 Cumberland Road, Noblesville.
Time: Opening ceremonies at 12:30 p.m. ET; Competition at 1 pm ET.
Admission: General admission tickets are $10 per person. Pre-school children admitted at no charge.

Webstream: IHSAAtv.org