Year   Champion Coach Rec. Runner-Up Coach Rec. Score
Indiana University-Purdue University at Indianapolis 
1984-85   Warren Central Dave Stroud 24-3 North Central (Indpls.) Carolyn Cooper 24-2 5-1
1985-86   Center Grove Rita Robbins 18-4 Michigan City Rogers John Richmond 15-10 9-2
1986-87   New Albany Jacque Hunter 29-2 Terre Haute South Sue McDowell 25-3 13-1
1987-88   Northridge Dave Willig 20-8 New Albany Jacque Hunter 26-5 8-6
1988-89   Twin Lakes Bob Smock 26-2 Bellmont Kent Arnold 18-6 4-0
Cherry Tree Softball Complex, Carmel 
1989-90   Tipton Brett Stoker 23-1 Pike Central Dwayne Austin 22-1 10-8
1990-91   Warsaw Rod Yoder 26-4 New Albany Jacque Hunter 27-4 7-5
1991-92   Lake Central Tom Linger 28-2 Center Grove Russ Milligan 26-4 4-2
1992-93   Merrillville Bob Bergeson 24-7 Western Joe Veger 21-8 5-1
1993-94   Carmel Bob Brower 29-2 Western Joe Veger 21-8 2-1 (9)
1994-95   Center Grove Russ Milligan 33-1 Northview Jan Gambill 23-2 10-3
1995-96   Turkey Run Jerry & Keith Newlin 26-1 Center Grove Russ Milligan 30-2 11-7
1996-97   Merrillville Bob Bergeson 27-7 Carmel Linda Mason 32-1 1-0
1997-98 3A Center Grove Russ Milligan 35-2 Portage Dave Mattix 31-4 4-2
  2A Andrean Frank Podkul 31-7 Greensburg Connie Dickman 27-2 5-0
  A Eastside Aaron Willard 32-3-1 Riverton Parke Sam Ball 31-5 3-1
1998-99 3A Penn Chris Woods 27-8 Decatur Central Amanda Jacobs 32-2 1-0 (15)
  2A Roncalli Jim Padgett 19-13 Andrean Fr. Joe Lanzalaco 26-9-1 1-0
  A Morgan Township Dana Griffin 25-3 South Spencer Tara Goldman 24-11 1-0
1999-00 3A Portage Jeff Smith 30-4 Decatur Central Amanda Jacobs 34-2 2-0
  2A Mount Vernon (Fortville) Stacey Bricker 29-1 Evansville Memorial Bob McFall 30-5-1 6-0 *
  A Frankton Jeremy Parker 27-2 Morgan Township Dana Griffin 27-2 2-0 (8) **
2000-01 3A Castle Pat Lockyear 29-6 Pendleton Heights Scott Hall 24-10 4-1
  2A Roncalli Jim Padgett 26-9 Gibson Southern Jason Blackard 28-6 13-1
  A Forest Park Greg Durcholz 25-2 Indianapolis Lutheran Joe Tilford 29-3-1 3-0
2001-02 3A Lake Central Keith Hauber 28-1 Center Grove Russ Milligan 32-2 8-1
  2A Evansville Memorial Bob McFall 25-10-1 Blackford Tony King 26-6 3-0
  A Clinton Prairie Randy Cooper 24-4 Clarksville Tim Hauber 28-1 5-0
2002-03 3A Center Grove Russ Milligan 29-6 Lake Central Keith Hauber 32-3-1 2-0
  2A Gibson Southern Jason Blackard 29-4 New Palestine Pete Cook 25-9 1-0 *
  A Eastern (Greentown) Jerry Haines 30-4 Tecumseh Jennie Herrenbruck 26-5 1-0 (12) **
2003-04 4A Lake Central Keith Hauber 29-3 Center Grove Russ Milligan 34-2 4-1 (12)
  3A New Palestine Ed Marcum 29-4 West Lafayette Gary Woods 26-7 5-1
  2A Hanover Central Larry McMillen 25-7 Clarksville Tim Hauber 20-9 1-0
  A Indianapolis Lutheran Joe Tilford 30-1 Union (Dugger) John Scott 19-5 2-1 (15)
Ben Davis High School, Indianapolis 
2004-05 4A Martinsville Ken Rhoden 28-1-1 McCutcheon Jim Bates 23-10 3-2 (9)
  3A Gibson Southern Jason Blackard 28-3-1 Pendleton Heights Scott Hall 30-2 1-0
  2A Eastern (Greentown) Jerry Haines 31-3 Frankton Jeremy Parker 24-6 4-2
  A Clinton Prairie Randy Cooper 29-3 North Daviess Jodi Berry 27-5 6-1
2005-06 4A Martinsville Ken Rhoden 26-5 Chesterton LouAnn Hopson 30-2 1-0
  3A Boonville Mike Wilson 32-2 New Prairie Tim Scott 31-4 5-0
  2A Cass Brent Blinn 28-2 Frankton Jeremy Parker 27-3 3-0
  A Whiting Paul Laub 33-0 Lanesville Kayla Straub 16-10 3-0
2006-07 4A Hamilton Southeastern David Cook 31-0 Castle Pat Lockyear 30-6 2-1 (10)
  3A Andrean Frank Podkul 29-5 Boonville Mike Wilson 23-6 2-0
  2A Indianapolis Scecina Tom Moorman 31-1 North Posey Michelle Sells 23-9 5-0
  A Indianapolis Lutheran Don Pietz 25-6 Tecumseh Gordon Wood 28-4 1-0 (9)
2007-08 4A McCutcheon Jim Bates 31-5 Franklin Central Kathy Stricker 28-5 2-1
  3A New Palestine Ed Marcum 29-3 Jasper Tom Rupert 28-5 4-0
  2A Cass Scott Rouch 21-11 Bremen Chris English 23-9 2-1 *
  A Whiting Paul Laub 34-0 Tecumseh Gordon Wood 25-5 3-0 **
2008-09 4A Center Grove Russ Milligan 33-3 Harrison (West Lafayette) Abby Willis 25-8 2-0
  3A New Palestine Ed Marcum 30-1 Andrean Russ Serrato 28-8 10-0 (5)
  2A Madison-Grant Jay Dunlap 24-6 Linton-Stockton Jill Flater 21-6 1-0
  A Tecumseh Gordon Wood 29-4-1 Indianapolis Lutheran Nikki Wixson 20-6 4-1
2009-10 4A Hamilton Southeastern David Cook 27-4 Terre Haute North Jack Kirchner 27-9 3-1
  3A Fort Wayne Bishop Dwenger Dave Moyer 27-2 Boonville Mike Wilson 34-2 9-8
  2A Wheeler Marc Bruner 31-2 Linton-Stockton Jill Flater 26-1 8-7
  A Riverton Parke Joe Cox 31-2 Indianapolis Lutheran Don Pietz 31-2 1-0
2010-11 4A Carmel Emily Good 28-2 Avon Jenny Shayotovich 26-8 1-0 (8)
  3A Roncalli David Lauck 28-7 Andrean Henry Ryan 25-9 8-0
  2A South Putnam Chris Jones 28-1 Woodlan Barry Ehle 26-3 5-1 (9)
  A Tecumseh Gordon Wood 24-7 Lakewood Park Christian David Carnahan 25-6 5-1
2011-12 4A Plainfield Brad Beaman 23-9 Huntington North Paris Seibold 23-8 3-1
  3A Andrean Brooke Baker Runyon 28-4 Edgewood Mick Hammett 21-12 9-2
  2A South Putnam Chris Jones 31-0 Adams Central Cary Blake 20-13 3-1
  A Lakewood Park Christian David Carnahan 27-5 Indianapolis Lutheran Mike Reed 24-5 3-2
2012-13  4A Portage Lisa Hayes 25-6 Franklin Central Kathy Stricker 21-6 2-0
  3A  Tri-West Hendricks  Stacey Rogers 25-4  Yorktown Chrissie Saunders 25-5 7-4
  2A  Indianapolis Scecina Cory Gray 22-9 Adams Central Cary Blake 22-7 4-2
  Lakewood Park Christian David Carnahan 29-2 Tecumseh Gordon Wood 21-8 10-3
 2013-14 4A  Bloomington South  Meg Montgomery 21-8  Hamilton Southeastern David Cook 23-11 6-2
  3A  Leo Ben Shappell 27-6 Gibson Southern Gary May 29-4 2-0
  2A South Spencer Tara Compton 27-5 Southmont Britney Carpenter 23-9 1-0
  A North Miami Rob Cooley 29-4 North Daviess Jodi Graber Berry 18-12 3-1 (10)
2014-15  4A Center Grove  Russ Milligan  29-2  Lake Central  Jeff Sherman  28-7-1  6-2
  3A Gibson Southern  Gary May  28-4  Leo Ben Shappell  29-3  5-3
  2A North Central (Farmersburg)  Erica Arnold  27-4  Boone Grove Ron Saunders  24-4  3-0 
  A Hauser  Craig Sims  26-4  Carroll (Flora) Stephanie Pencek  24-5  4-1
2015-16  4A Avon Jennifer Chasteen  26-5 Penn Beth Zachary 26-4  4-3
  3A  Lebanon  Shane Britt  27-1 Kankakee Valley Brian Flynn  29-6 2-1
  2A  Evansville Mater Dei  Corinne Wildeman  27-5 Boone Grove Ron Saunders 25-3 1-0
  Borden Michele Schindler  21-2 Frontier Sharon Wright 22-9 5-3
2016-17  4A Crown Point Pete Iussig 30-2 Avon Jennifer Jones 23-9  2-1
  3A New Palestine  Ed Marcum 31-2 Kankakee Valley Brian Flynn 22-9 13-6 
  2A Indianapolis Scecina  Cory Gray 26-4 Elwood JR Reese 27-5 6-2 
  A Tecumseh  Gordon Wood 23-9  Tri Duke Falck & Bryan Peggs  25-4  3-0


* Championship game played at North Central High School, Indianapolis.
** Championship game played at Hamilton Southeastern High School, Fishers.