Entry List Deadline: Tuesday, Oct. 7, 2014, 4 pm ET / 3 pm CT.
State Tournament Draw: Monday, Oct. 13, 2014, 8 am ET / 7 am CT.
Dates: Oct. 21, 23, 25, 2014.
Admission: $6 per session or $9 all sessions.
Official Volleyball: The Wilson I-Core High Performance, the official volleyball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites. | Wilson ad
Class 4A Brackets | Class 3A Brackets | Class 2A Brackets | Class A Brackets
Class 4A
1. Munster (7): East Chicago Central, Gary West Side, Hammond Morton, Highland, Lake Central, Lowell, Munster.
2. LaPorte (8): Chesterton, Crown Point, Hobart, LaPorte, Merrillville, Michigan City, Portage, Valparaiso.
3. South Bend Clay (7): Mishawaka, Penn, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Clay, South Bend Riley, South Bend Washington.
4. Concord (6): Concord, Elkhart Central, Elkhart Memorial, Goshen, Northridge, Warsaw Community.
5. Fort Wayne Snider (6): Carroll (Fort Wayne), DeKalb, East Noble, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider.
6. Fort Wayne South Side (5): Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, Jay County.
7. Harrison (West Lafayette) (6): Harrison (West Lafayette), Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, Marion, McCutcheon.
8. Westfield (7): Carmel, Fishers, Hamilton Southeastern, Noblesville, North Central (Indianapolis), Westfield, Zionsville.
9. Greenfield-Central (8): Anderson, Connersville, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), New Castle, Pendleton Heights, Richmond, Yorktown.
10. Lawrence North (6): Indianapolis Arsenal Technical, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Cathedral, Lawrence Central, Lawrence North, Warren Central.
11. Pike (6): Ben Davis, Decatur Central, Indianapolis Northwest, Perry Meridian, Pike, Southport.
12. Mooresville (7): Avon, Brownsburg, Martinsville, Mooresville, Plainfield, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo.
13. Franklin Community (6): Center Grove, Franklin Central, Franklin Community, Greenwood Community, Roncalli, Whiteland Community.
14. Columbus East (5): Bloomington North, Bloomington South, Columbus East, Columbus North, East Central.
15. Bedford North Lawrence (6): Bedford North Lawrence, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, New Albany, Seymour.
16. Evansville Harrison (5): Castle, Evansville Central, Evansville Harrison, Evansville North, Evansville Reitz.
Class 3A
17. Hammond Gavit (6): Gary Roosevelt, Griffith, Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, Lighthouse CPA.
18. Kankakee Valley (7): Andrean, Calumet, Hanover Central, Kankakee Valley, Knox, New Prairie, Wheeler.
19. Mishawaka Marian (6): Culver Academies, Glenn, Jimtown, Mishawaka Marian, Rochester, South Bend St. Joseph.
20. Benton Central (7): Benton Central, Maconaquah, Northwestern, Peru, Twin Lakes, West Lafayette, Western.
21. Fairfield (7): Fairfield, Lakeland, NorthWood, Tippecanoe Valley, Wawasee, West Noble, Whitko.
22. Fort Wayne Concordia (7): Angola, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Concordia Lutheran, Garrett, Leo, New Haven.
23. Mississinewa (6): Bellmont, Columbia City, Eastbrook, Heritage, Mississinewa, Norwell.
24. Delta (5): Blackford, Delta, Hamilton Heights, Muncie Central, Wapahani.
25. North Montgomery (5): Crawfordsville, Frankfort, Lebanon, North Montgomery, Western Boone.
26. New Palestine (5): Brebeuf Jesuit, Guerin Catholic, Herron, Indianapolis Marshall, New Palestine.
27. Indian Creek (5): Beech Grove, Danville Community, Indian Creek, Shelbyville, Tri-West Hendricks.
28. Owen Valley (6): Brown County, Edgewood, Greencastle, Northview, Owen Valley, West Vigo.
29. Franklin County (6): Batesville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville Consolidated, South Dearborn.
30. Charlestown (8): Brownstown Central, Charlestown, Corydon Central, Madison, North Harrison, Salem, Scottsburg, Silver Creek.
31. Vincennes Lincoln (7): Heritage Hills, Jasper, Mitchell, Pike Central, Southridge, Vincennes Lincoln, Washington.
32. Gibson Southern (6): Boonville, Evansville Bosse, Evansville Memorial, Gibson Southern, Mt. Vernon, Princeton Community.
Class 2A
33. Hammond Bishop Noll (7): Boone Grove, Bowman Academy, Hammond Bishop Noll, Hebron, Lake Station Edison, River Forest, Whiting.
34. Winamac (5): Delphi, North Judson-San Pierre, North Newton, Rensselaer Central, Winamac Community.
35. Central Noble (6): Bremen, Central Noble, Fremont, LaVille, Prairie Heights, Westview.
36. Bluffton (7): Adams Central, Bluffton, Churubusco, Eastside, Fort Wayne Canterbury, South Adams, Woodlan.
37. Southwood (7): Cass, Manchester, North Miami, Northfield, Oak Hill, Southwood, Wabash.
38. Fountain Central (6): Clinton Central, Fountain Central, Riverton Parke, Seeger, South Vermillion, Southmont.
39. Madison-Grant (7): Alexandria, Eastern (Greentown), Elwood Community, Madison-Grant, Sheridan, Taylor, Tipton.
40. Winchester Community (5): Frankton, Lapel, Muncie Burris, Shenandoah, Winchester Community.
41. Knightstown (7): Cambridge City Lincoln, Centerville, Eastern Hancock, Hagerstown, Knightstown, Northeastern, Union County.
42. Indianapolis Shortridge (6): Heritage Christian, Indianapolis Broad Ripple, Indianapolis Howe, Indianapolis Scecina, Indianapolis Shortridge, Park Tudor.
43. Indianapolis Cardinal Ritter (6): Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis Crispus Attucks, Indianapolis Manual, Indianapolis Washington, Irvington, Triton Central.
44. Monrovia (7): Cascade, Cloverdale, Covenant Christian (Indianapolis), Monrovia, North Putnam, South Putnam, Speedway.
45. Switzerland County (6): Austin, Milan, North Decatur, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County.
46. Henryville (6): Clarksville, Crawford County, Eastern (Pekin), Henryville, Paoli, Providence.
47. Eastern Greene (6): Eastern Greene, Linton-Stockton, North Central (Farmersburg), North Knox, South Knox, Sullivan.
48. Forest Park (6): Evansville Mater Dei, Forest Park, North Posey, Perry Central, South Spencer, Tell City.
Class A
49. Marquette Catholic (7): 21st Century - Gary, Covenant Christian (DeMotte), Kouts, Marquette Catholic, Morgan Township, Washington Township, Westville.
50. North White (6): Caston, North White, Pioneer, South Newton, Tri-County, West Central.
51. Culver Community (6): Argos, Culver Community, LaCrosse, Oregon-Davis, South Central (Union Mills), Triton.
52. Fort Wayne Blackhawk Christian (6): Bethany Christian, Elkhart Christian Academy, Fort Wayne Blackhawk Christian, Hamilton, Lakeland Christian, Lakewood Park Christian.
53. Covington (6): Attica, Covington, Lafayette Central Catholic, North Vermillion, Rockville, Turkey Run.
54. Clinton Prairie (6): Carroll (Flora), Clinton Prairie, Faith Christian, Frontier, Rossville, Tri-Central.
55. Cowan (6): Cowan, Daleville, Liberty Christian, Monroe Central, Southern Wells, Wes-Del.
56. Randolph Southern (6): Blue River Valley, Randolph Southern, Seton Catholic, Tri, Union (Modoc), Union City.
57. Clay City (5): Bloomfield, Clay City, Eminence, Shakamak, White River Valley.
58. Indiana Deaf (7): Bethesda Christian, Indiana Deaf, Indiana Math & Science, Indianapolis Metropolitan, International, Tindley, University.
59. Indianapolis Lutheran (8): Baptist Academy, Edinburgh, Greenwood Christian Academy, Indianapolis Arlington, Indianapolis Lutheran, Morristown, Southwestern (Shelbyville), Waldron.
60. Hauser (6): Hauser, Jac-Cen-Del, Oldenburg Academy, Rising Sun, Shawe Memorial, South Decatur.
61. Springs Valley (6): Crothersville, Medora, Orleans, Springs Valley, Trinity Lutheran, West Washington.
62. New Washington (6): Borden, Christian Academy of Indiana, Lanesville, New Washington, Rock Creek Academy, South Central (Elizabeth).
63. Loogootee (6): Barr-Reeve, Loogootee, North Daviess, Shoals, Vincennes Rivet, Washington Catholic.
64. Tecumseh (4): Cannelton, Northeast Dubois, Tecumseh, Wood Memorial.
Restrictions
A. Balloons, banners and/or posters, shakers on sticks, etc. are not permitted.
B. Cowbells and other such noise devices are not permitted.
C. No live animal mascots are permitted.
D. "Line-up" lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
E. Carry-in radios, cassette and tape decks, etc., are not permitted in the gymnasium.
F. No solicitations shall be permitted, including donations, contributions, and aggressive vending of school spirit items.
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.