Entry List Deadline: Tuesday, Oct. 4, 2016, 4 pm ET / 3 pm CT.
State Tournament Draw: Monday, Oct. 10, 2016, 8 am ET / 7 am CT.
Dates: Oct. 18, 20, 22, 2016.
Admission: $6 per session or $10 all sessions.
Official Volleyball: The Wilson I-Core High Performance, the official volleyball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites. | Wilson ad
Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class A Bracket
Approved Broadcasts (10/21)
Class 4A
1. Munster (7): East Chicago Central, Gary West Side, Hammond Morton, Highland, Lake Central, Lowell, Munster.
2. Merrillville (7): Chesterton, Crown Point, Hobart, Merrillville, Michigan City, Portage, Valparaiso.
3. Plymouth (6): LaPorte, Mishawaka, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Clay, South Bend Riley.
4. Warsaw Community (7): Concord, Elkhart Central, Elkhart Memorial, Goshen, Northridge, Penn, Warsaw Community.
5. Fort Wayne North Side (6): Carroll (Fort Wayne), DeKalb, East Noble, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider.
6. Muncie Central (7): Fort Wayne Concordia Lutheran, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, Jay County, Muncie Central.
7. Zionsville (6): Harrison (West Lafayette), Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, McCutcheon, Zionsville.
8. Fishers (6): Anderson, Carmel, Fishers, Hamilton Southeastern, Noblesville, Westfield.
9. Greenfield-Central (6): Connersville, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), New Castle, Pendleton Heights, Richmond.
10. Lawrence North (6): Indianapolis Arsenal Technical, Indianapolis Cathedral, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Warren Central.
11. Perry Meridian (7): Ben Davis, Brebeuf Jesuit, Decatur Central, Perry Meridian, Pike, Roncalli, Southport.
12. Avon (6): Avon, Brownsburg, Mooresville, Plainfield, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo.
13. Greenwood Community (6): Center Grove, Franklin Central, Franklin Community, Greenwood Community, Martinsville, Whiteland Community.
14. East Central (6): Bloomington North, Bloomington South, Columbus East, Columbus North, East Central, Shelbyville.
15. Jeffersonville (6): Bedford North Lawrence, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, New Albany, Seymour.
16. Evansville Harrison (5): Castle, Evansville Central, Evansville Harrison, Evansville North, Evansville Reitz.
Class 3A
17. Hammond Clark (6): Griffith, Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, Kankakee Valley, Lighthouse CPA.
18. Hanover Central (6): Andrean, Calumet, Hanover Central, New Prairie, Rensselaer Central, Wheeler.
19. Glenn (6): Culver Academies, Glenn, Jimtown, Mishawaka Marian, South Bend St. Joseph, South Bend Washington.
20. Western (7): Benton Central, Maconaquah, Northwestern, Peru, Twin Lakes, West Lafayette, Western.
21. Fairfield (6): Fairfield, Lakeland, NorthWood, Tippecanoe Valley, Wawasee, West Noble.
22. Fort Wayne Bishop Dwenger (6): Angola, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Bishop Luers, Garrett, Leo, New Haven.
23. Bellmont (6): Bellmont, Columbia City, Heritage, Marion, Mississinewa, Norwell.
24. Delta (6): Blackford, Delta, Guerin Catholic, Hamilton Heights, Tipton, Yorktown.
25. North Montgomery (7): Crawfordsville, Frankfort, Greencastle, Lebanon, North Montgomery, Tri-West Hendricks, Western Boone.
26. Sullivan (6): Brown County, Edgewood, Northview, Owen Valley, Sullivan, West Vigo.
27. Indianapolis Crispus Attucks (6): Herron, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Crispus Attucks, Indianapolis Emmerich Manual, Indianapolis Marshall, New Palestine.
28. Indianapolis Cardinal Ritter (5): Beech Grove, Danville Community, Indian Creek, Indianapolis Cardinal Ritter, Indianapolis Northwest.
29. Franklin County (7): Batesville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Madison Consolidated, Rushville Consolidated, South Dearborn.
30. Brownstown Central (7): Brownstown Central, Charlestown, Corydon Central, Providence, Salem, Scottsburg, Silver Creek.
31. Jasper (7): Jasper, North Harrison, Pike Central, Princeton Community, Southridge, Vincennes Lincoln, Washington.
32. Boonville (6): Boonville, Evansville Bosse, Evansville Memorial, Gibson Southern, Heritage Hills, Mt. Vernon.
Class 2A
33. Boone Grove (7): Boone Grove, Bowman Academy, Gary Roosevelt, Hammond Bishop Noll, Lake Station Edison, River Forest, Whiting.
34. Winamac Community (6): Delphi Community, Hebron, Knox, North Judson-San Pierre, North Newton, Winamac Community.
35. Central Noble (7): Bremen, Central Noble, Fremont, LaVille, Prairie Heights, Westview, Whitko.
36. Bluffton (7): Adams Central, Bluffton, Churubusco, Eastside, Fort Wayne Canterbury, South Adams, Woodlan.
37. Rochester Community (7): Cass, Manchester, Northfield, Oak Hill, Rochester Community, Southwood, Wabash.
38. Covington (6): Carroll (Flora), Covington, Fountain Central, Rossville, Seeger, South Vermillion.
39. Madison-Grant (6): Alexandria Monroe, Eastbrook, Eastern (Greentown), Elwood Community, Madison-Grant, Taylor.
40. Wapaphani (7): Frankton, Lapel, Monroe Central, Muncie Burris, Sheridan, Wapahani, Wes-Del.
41. Cambridge City Lincoln (6): Cambridge City Lincoln, Centerville, Hagerstown, Northeastern, Union County, Winchester Community.
42. Heritage Christian (7): Eastern Hancock, Heritage Christian, Indianapolis Howe, Irvington, Knightstown, Shenandoah, Triton Central.
43. Indianapolis Scecina (6): Covenant Christian (Indianapolis), Indianapolis Broad Ripple, Indianapolis Scecina, Indianapolis Shortridge, Park Tudor, Speedway.
44. Monrovia (6): Cascade, Cloverdale, Monrovia, North Putnam, South Putnam, Southmont.
45. North Decatur (6): Austin, Milan, North Decatur, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County.
46. Eastern (Pekin) (5): Clarksville, Crawford County, Eastern (Pekin), Henryville, Paoli.
47. North Knox (6): Barr-Reeve, Eastern Greene, Linton-Stockton, Mitchell, North Knox, South Knox.
48. Forest Park (6): Evansville Mater Dei, Forest Park, North Posey, Perry Central, South Spencer, Tell City.
Class A
49. Morgan Township (7): 21st Century - Gary, Hammond, Kouts, Marquette Catholic, Morgan Township, Washington Township, Westville.
50. Pioneer (7): Caston, Covenant Christian (DeMotte), North White, Pioneer, South Newton, Tri-County, West Central.
51. Oregon-Davis (7): Argos, Culver Community, LaCrosse, North Miami, Oregon-Davis, South Central (Union Mills), Triton.
52. Hamilton (7): Bethany Christian, Elkhart Christian Academy, Fort Wayne Blackhawk Christian, Hamilton, Lakeland Christian, Lakewood Park Christian, South Bend Career Academy.
53. Attica (5): Attica, North Vermillion, Riverton Parke, Rockville, Turkey Run.
54. Lafayette Central Catholic (6): Clinton Central, Clinton Prairie, Faith Christian, Frontier, Lafayette Central Catholic, Tri-Central.
55. Cowan (5): Anderson Preparatory Academy, Cowan, Daleville, Liberty Christian, Southern Wells.
56. Tri (6): Blue River Valley, Randolph Southern, Seton Catholic, Tri, Union (Modoc), Union City.
57. White River Valley (6): Bloomfield, Clay City, Eminence, North Central (Farmersburg), Shakamak, White River Valley.
58. Indiana Deaf (6): Bethesda Christian, Indiana Deaf, Indianapolis Metropolitan, International, Tindley, University.
59. Indianapolis Lutheran (6): Central Christian Academy, Edinburgh, Greenwood Christian Academy, Indianapolis Arlington, Indianapolis Lutheran, Morristown.
60. Hauser (7): Hauser, Jac-Cen-Del, Oldenburg Academy, Rising Sun, South Decatur, Southwestern (Shelbyville), Waldron.
61. West Washington (6): Borden, Crothersville, Medora, Orleans, Trinity Lutheran, West Washington.
62. South Central (Elizabeth) (6): Christian Academy of Indiana, Lanesville, New Washington, Rock Creek Academy, Shawe Memorial, South Central (Elizabeth).
63. Loogootee (5): Loogootee, North Daviess, Shoals, Vincennes Rivet, Washington Catholic.
64. Springs Valley (5): Cannelton, Northeast Dubois, Springs Valley, Tecumseh, Wood Memorial.
Restrictions
A. Balloons, banners and/or posters, shakers on sticks, etc. are not permitted.
B. Cowbells and other such noise devices are not permitted.
C. No live animal mascots are permitted.
D. "Line-up" lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
E. Carry-in radios, cassette and tape decks, etc., are not permitted in the gymnasium.
F. No solicitations shall be permitted, including donations, contributions, and aggressive vending of school spirit items.
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.
Date: Saturday, Nov. 5, 2016.
Site: Worthen Arena, Ball State University, 1699 W. Bethel Avenue, Muncie.
Time: Please note, each match will not begin any earlier than the times listed below.
Admission: $10 per person. | Tickets will be available at participating schools the week of the state finals. Contact those schools for distribution hours. Please note, tickets will not be available for purchase at Worthen Arena until the day of the event (Saturday, Nov. 5).
Parking: Please note that Ball State charges a $5 all-day parking fee in the Worthen Arena lots. $10 for vehicles that take up more than one parking space.
Home Team: The winner of the northern semi-state will be the designated home team in each match.
Television: The Class A, 2A and 3A matches will air live on Fox Sports Indiana with the 4A game broadcast on Fox Sports Indiana Plus, an alternate channel, due to overlap with the Indiana Pacers broadcast that evening. Channel Listings
Webstream: For viewers outside of the Fox Sports Indiana coverage area, a live stream will be available at IHSAAtv.org. For those within the FSI coverage area, the stream will be available only on delayed basis.
Official Volleyball: The Wilson I-Core High Performance, the official volleyball of the IHSAA state tournament, will be used. | Wilson ad
Class 4A Bracket | Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class A Bracket
Preview | Approved Broadcasts | Official Program
Class A State Championship
Final | Fort Wayne Blackhawk Christian def. Christian Academy of Indiana, (3-1) 27-25, 25-13, 20-25, 25-20.
Recap | Box Score
■ Final Records: Fort Wayne Blackhawk Christian (31-5), Christian Academy of Indiana (31-7)
■ Fort Wayne Blackhawk Christian upsets defending champs for first volleyball crown
■ Blackhawk's Olivia Martin named Mental Attitude Award winner
Class 2A State Championship
Final | Wapahani def. Covenant Christian (Indianapolis), (3-2) 22-25, 25-17, 23-25, 25-22, 15-8.
Recap | Box Score
■ Final Records: Wapahani 32-6, Covenant Christian (33-6)
■ Wapahani rallies to repeat as Class 2A state champs
■ Raiders' Chase Curry honored with Mental Attitude Award
Class 3A State Championship
Final | Yorktown def. Providence, (3-1) 25-17, 21-25, 25-22, 25-22
Recap |
Box Score
■ Final Records: Yorktown (37-1), Providence (34-6)
■ Top-ranked Yorktown takes rematch of last year's final match
■ Tigers' Olivia Reed earns Mental Attitude Award
Class 4A State Championship
Final | Indianapolis Cathedral def. Crown Point, (3-1) 25-21, 25-21, 20-25, 25-20
Recap | Box Score
■ Final Records: Indianapolis Cathedral (31-4), Crown Point (36-4)
■ Cathedral repeats as 4A state champion
■ Irish's Nia Robinson named Mental Attitude Award recipient
Restrictions
A. Balloons, banners and/or posters, shakers on sticks, etc. are not permitted.
B. Cowbells and other such noise devices are not permitted.
C. No live animal mascots are permitted.
D. "Line-up" lanes of fans shall not be permitted on the playing floor at any time.
E. Carry-in radios, cassette and tape decks, etc., are not permitted in the gymnasium.
F. No solicitations shall be permitted, including donations, contributions, and aggressive vending of school spirit items.
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.