Final Team Scores
Place School Points
1
2
3 Floyd Central 200
4
5
6
7
8
9 Southwestern 31
10 Silver Creek 29
11
Event 1 Girls Open 200 Yard Medley Relay
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1
1)
Leah Retrum SR 2) Erika Gustafson FR 3) Erin Sheehy SR 4) Ashley Vanosdol JR
2
1)
Andrea Hageman 12 2) Niki Stevens 12 3) Suzi Helt
11 4) Kyla Jungclaus
10
3
1)
Mack Judd SO 2) Tiffany Krause SO 3) Layne Dixon SO 4) Emily Rabe SR
4
1)
Kathryn Bruner 11 2) Katie Lawrence 12 3) Tyla Sauley 10 4) Bethany Keeton 12
5
1)
Elsa Summerville SO 2) Kaitie Skinner SO 3) Kate Duffy SO 4) Erin Sonne FR
6
1)
Leah James 12 2) Andrea Hensgen 10 3)
Cami Cylwell 11 4) Ashlee Schnieder
9
B - Final
7
1)
Emily Sollman 9 2) Tara
Poole 9 3) Erica Suding 12 4) Emily Hodnett 10
8
1)
Jennifer Eveland 12 2) Jessica Trocki 11 3) Catherine Waller 11 4) Alicia Bennett 9
9 Southwestern
High School 2:24.16 2:25.19 8
1)
Lovlee Carroll 10 2) Cara Perry
10 3) Kiboni Yarling
9 4) Amanda Stanley 11
---
1)
Juliet Johnson 11 2) Amy Squires 10 3) Brittany Rissler 11 4) Rachel Douglas 10
Event 2 Girls Open 200 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Courtney
Ashton JR
2 Elaine Hou JR
3 Jennifer Gust SO
4 Kristi Fox JR
5 Kyla Jungclaus 10
6 Rosie Crockett SO
B - Final
7 Crista Hercamp 10
8 Skye Hendrix 11
9 Katlyn Hall SR
10 Danielle
Heaton 9
11 Esme Duffy JR
12 Kirsten
Daugherty 12 Southwestern High School 2:17.60 2:19.13 1
Event 3 Girls Open 200 Yard IM
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Leah Retrum SR
2 Kristin
Wheatley FR
3 Erin Sheehy SR
4 Niki Stevens 12
5 Cami Cylwell 11
6 Andrea Hageman 12
B - Final
7 Mack Judd SO
B - Final ...
(Event 3 Girls
Open 200 Yard IM)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
8 Tara Poole 9
9 Samantha Sprigler JR
10 Justine Hicks FR
11 Kate Schroeder 10
12 Andrea Hensgen 10
Event 4 Girls Open 50 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Bethany Keeton 12
2 Ashley Vanosdol JR
3 Erica Suding 12
4 Christine
Gustafson SO
5 Lucy
Summerville SR
6 Ashlee Schnieder 9
B - Final
7 Emma
Hollingsworth SO
8 Jerilyn Mincy 10
9 Yuri Saito FR
10 Tiffany Krause SO
11 Georgie Bruner 10
12 Kaitie Skinner SO
Event 5 Girls Open 1 mtr
Diving
Name Yr School Semis Score Finals Score Points
Finals
1 Kelsey Laitinen 11
2 Andrea Ticknor 11
3 Susan Holley SO
4 Stephanie
Bailey SO
5 Tara Maloney SO
6 Erin Harper SR
7 Morgan Ricke 9
8 Lauren Fetz 10
9 Jessica Trocki 11
10 Sarah Demaree 9
11 Bethany
Burrell 9
12 Katherine
Newton 11
Event 5 Girls Open 1 mtr
Diving
Name Yr School Prelim Score Semis Score
Semi-Finals
1 Kelsey Laitinen 11
2 Andrea Ticknor 11
3 Susan Holley SO
4 Tara Maloney SO
5 Katherine
Newton 11
6 Stephanie
Bailey SO
7 Erin Harper SR Jeffersonville High School 127.95 210.00
8 Jessica Trocki 11 Columbus East High School 121.85 201.70
Semi-Finals ...
(Event 5 Girls
Open 1 mtr Diving)
Name Yr School Prelim Score Semis Score
9 Morgan Ricke 9 New Albany High
School 127.05 200.75
10 Bethany
Burrell 9 Seymour High School 126.85 197.45
11 Lauren Fetz 10 New Albany High School 114.70 194.05
12 Sarah Demaree 9 Madison
Consolidated H.S. 122.70 193.35
13 Jacquelyn Gettelfinger FR Floyd Central High School 119.15 189.80
14 Ashley Smith 12 Providence High School 113.55 176.85
15 Jordyn Stuart 9 Seymour High School 108.25 165.60
16 Lindsay Carter 12 Columbus East High School 101.05 160.90
17 DeDe Juliot SO Jeffersonville High School 101.05 153.85
Event 5 Girls Open 1 mtr
Diving
Name Yr School Prelim Score
Preliminaries
1 Kelsey Laitinen 11 Seymour High School 182.45
2 Susan Holley SO Jeffersonville High School 157.55
3 Andrea Ticknor 11 Jennings County High School 156.20
4 Tara Maloney SO Floyd Central High School 147.80
5 Katherine
Newton 11 Columbus East High School 143.95
6 Stephanie
Bailey SO Columbus North High School 131.70
7 Erin Harper SR Jeffersonville High School 127.95
8 Morgan Ricke 9 New Albany High
School 127.05
9 Bethany
Burrell 9 Seymour High School 126.85
10 Sarah Demaree 9 Madison
Consolidated H.S. 122.70
11 Jessica Trocki 11 Columbus East High School 121.85
12 Jacquelyn Gettelfinger FR Floyd Central High School 119.15
13 Lauren Fetz 10 New Albany High School 114.70
14 Ashley Smith 12 Providence High School 113.55
15 Jordyn Stuart 9 Seymour High School 108.25
16 Lindsay Carter 12 Columbus East High School 101.05
16 DeDe Juliot SO Jeffersonville High School 101.05
18 Blyss Kay JR Floyd Central High School 82.00
Event 6 Girls Open 100 Yard Butterfly
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Erin Sheehy SR Columbus North High School 1:00.61 59.39 16
2 Erica Suding 12 Jennings County High School 1:02.22 1:01.30 13
3 Layne Dixon SO Jeffersonville High School 1:04.10 1:03.80 12
4 Amy Davis SR Columbus North High School 1:05.10 1:05.76 11
5 Suzi Helt 11 Seymour High School 1:05.58 1:06.26 10
6 Katie Lawrence 12 Madison Consolidated H.S. 1:05.82 1:06.69 9
B - Final
7 Cami Cylwell 11 Providence High School 1:06.91 1:03.88 7
8 Jennifer Yu JR Columbus North High School 1:06.12 1:04.32 5
9 Kate Schroeder 10 Seymour High School 1:06.37 1:06.63 4
10 Lucy
Summerville SR Floyd Central High School 1:06.79 1:06.68 3
11 Tiffany Krause SO Jeffersonville High School 1:06.90 1:06.76 2
12 Brittany Rissler 11 New Albany High School 1:06.54 1:09.09 1
Event 7 Girls Open 100 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Ashley Vanosdol JR Columbus North High School 53.96 54.00 16
2 Larissa Niehoff 12 Silver Creek High School 54.46 54.13 13
3 Emily Rabe SR Jeffersonville High School 55.84 54.48 12
4 Bethany Keeton 12 Madison Consolidated H.S. 57.01 55.28 11
5 Christine
Gustafson SO Columbus North High School 56.55 55.65 10
6 Elaine Hou JR Columbus North High School 56.10 55.72 9
B - Final
7 Emma
Hollingsworth SO Floyd Central High School 58.60 58.40 7
8 Erin Sonne FR Floyd Central High School 59.48 58.77 5
9 Skye Hendrix 11 Seymour High School 1:00.33 58.88 4
10 Jerilyn Mincy 10 Seymour High School 58.95 59.85 3
11 Ashlee Schnieder 9 Providence High
School 1:00.72 59.93 2
12 Danielle
Heaton 9 Columbus East
High School 1:00.79 1:00.37 1
Event 8 Girls Open 500 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Leah Retrum SR Columbus North High School 4:51.92 4:52.01 16
2 Courtney
Ashton JR Columbus North High School 5:12.56 5:09.71 13
3 Kristi Fox JR Floyd Central High School 5:24.03 5:13.63 12
4 Jennifer Gust SO Columbus North High School 5:15.69 5:14.98 11
5 Kyla Jungclaus 10 Seymour High School 5:24.77 5:24.92 10
6 Rosie Crockett SO Jeffersonville High School 5:35.03 5:41.51 9
B - Final
7 Katlyn Hall SR Floyd Central High School 5:49.03 5:43.48 7
8 Crista Hercamp 10 Seymour High School 5:51.41 5:45.90 5
9 Kara Wright 10 Seymour High School 5:46.93 5:51.06 4
10 Alaina Newcom JR Jeffersonville High School 5:58.20 5:57.95 3
11 Esme Duffy JR Floyd Central High School 6:02.18 5:58.61 2
12 Rachel Douglas 10 New Albany High School 6:01.69 5:59.91 1
Event 9 Girls Open 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Columbus North
High School 1:45.69 1:41.02 32
1)
Ashley Vanosdol JR 2) Kristin Wheatley
FR 3) Christine Gustafson SO 4) Courtney Ashton JR
2 Floyd Central
High School 1:46.14 1:43.43 26
1)
Lucy Summerville SR 2) Emma Hollingsworth SO 3) Samantha Sprigler JR 4) Kristi Fox JR
3 Jeffersonville
High School 1:46.56 1:43.50 24
1)
Emily Rabe SR 2) Layne Dixon SO 3) Mack Judd
SO 4) Tiffany Krause SO
4 Seymour High
School 1:47.95 1:46.62 22
1)
Skye Hendrix 11 2) Sarah Swaney 11 3) Georgie Bruner 10 4) Jerilyn Mincy 10
5 Jennings
County High School 1:49.05 1:47.42 20
1)
Tara Poole 9 2) Emily Hodnett 10 3) Emily Sollman 9 4) Erica Suding 12
6 Madison
Consolidated H.S. 1:49.21 1:48.53 18
1)
Kathryn Bruner 11 2) Kate Whistler 10 3) Katie
Lawrence 12 4) Bethany Keeton 12
B - Final
7 Providence
High School 1:50.10 1:48.58 14
1)
Ashlee Schnieder 9 2)
Meghann Lester 12 3) Stephanie
Jenkins 10 4) Cami Cylwell
11
B - Final ...
(Event 9 Girls
Open 200 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
8 Columbus East
High School 1:53.55 1:51.05 10
1)
Kristen Sasena 11 2) Nicole Jensen
9 3) Nadia Ogle 10 4) Danielle Heaton 9
9 Southwestern
High School 1:54.75 1:54.24 8
1)
Ashley Booher 12 2) Kiboni Yarling 9 3) Blair Hicks 12 4)
Kirsten Daugherty 12
10 New Albany
High School 2:10.48 2:05.66 6
1)
Meghan Cheeseman 11 2) Kara Cruse 10 3) Kristen Lopp 10 4) Juliet Johnson 11
Event 10 Girls Open 100 Yard Backstroke
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Larissa Niehoff 12 Silver Creek High School 1:00.61 1:00.34 16
2 Elsa
Summerville SO Floyd Central High School 1:04.10 1:02.99 13
3 Andrea Hageman 12 Seymour High School 1:03.97 1:03.48 12
4 Yuri Saito FR Columbus North High School 1:05.42 1:04.91 11
5 Jennifer Yu JR Columbus North High School 1:05.39 1:05.13 10
6 Samantha Sprigler JR Floyd Central High School 1:05.97 1:05.83 9
B - Final
7 Erin Sonne FR Floyd Central High School 1:07.41 1:06.29 7
8 Amy Davis SR Columbus North High School 1:07.70 1:06.52 5
9 Kathryn Bruner 11 Madison Consolidated H.S. 1:07.09 1:07.74 4
10 Alaina Newcom JR Jeffersonville High School 1:09.48 1:10.27 3
11 Leah James 12 Providence High School 1:10.10 1:10.39 2
12 Sarah Swaney 11 Seymour High School 1:10.15 1:14.65 1
Event 11 Girls Open 100 Yard Breaststroke
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Niki Stevens 12 Seymour High School 1:09.94 1:08.70 16
2 Kristin
Wheatley FR Columbus North High School 1:11.05 1:09.44 13
3 Erika
Gustafson FR Columbus North High School 1:14.08 1:11.23 12
4 Anna Stark SR Columbus North High School 1:12.94 1:12.70 11
5 Tara Poole 9 Jennings County
High School 1:13.62 1:13.59 10
6 Kaitie Skinner SO Floyd Central High School 1:13.91 1:14.04 9
B - Final
7 Andrea Hensgen 10 Providence High School 1:14.32 1:13.85 7
8 Sarah Kulwicki FR Floyd Central High School 1:17.85 1:16.22 5
9 Justine Hicks FR Jeffersonville High School 1:16.92 1:16.38 4
10 Suzi Helt 11 Seymour High School 1:16.75 1:18.06 3
11 Catherine
Waller 11 Columbus East High School 1:17.18 1:18.91 2
12 Erica Frazier 10 Providence High School 1:22.74 1:23.63 1
Event 12 Girls Open 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Columbus North
High School 3:45.62 3:38.57 32
1)
Courtney Ashton JR 2) Leah Retrum SR 3) Christine Gustafson SO 4) Jennifer Gust SO
2 Floyd Central
High School 3:58.38 3:45.94 26
1)
Lucy Summerville SR 2) Emma Hollingsworth SO 3) Samantha Sprigler JR 4) Kristi Fox JR
3 Jeffersonville
High School 3:53.69 3:47.66 24
1)
Emily Rabe SR 2) Layne Dixon SO 3) Mack Judd
SO 4) Megan Hensley JR
A - Final ...
(Event 12 Girls
Open 400 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
4 Seymour High
School 3:53.12 3:48.09 22
1)
Jerilyn Mincy 10 2) Kyla Jungclaus 10 3) Andrea Hageman 12 4) Niki Stevens 12
5 Columbus East
High School 4:21.08 4:13.20 20
1)
Kristen Sasena 11 2) Nadia Ogle 10 3) Nicole Jensen 9 4) Danielle
Heaton 9
6 Providence
High School 4:18.93 4:16.56 18
1)
Meghann Lester 12 2) Stephanie
Jenkins 10 3) Andrea Hensgen 10 4)
Leah James 12
B - Final
7 Southwestern
High School 4:23.23 4:12.67 14
1)
Ashley Booher 12 2) Blair Hicks 12 3) Amanda Stanley 11 4) Kirsten
Daugherty 12
8 Madison
Consolidated H.S. 4:25.46 4:15.75 10
1)
Katie Wright 12 2) Tyla Sauley
10 3) Kate Whistler 10 4) Katie
Lawrence 12
9 Jennings
County High School 4:26.20 4:17.27 8
1)
Jennifer Plumlee 11 2) Kelsey Howard 9 3) Michelle Sollman 11 4)
Caitlan Feil 10
10 New Albany
High School 4:31.70 4:22.28 6
1)
Brittany Rissler 11 2) Charissa Coulter 11 3) Rachel Douglas 10 4) Meghan Cheeseman 11