Final Team Scores
Place School Points
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10 Gary West Side 20
11
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Munster 1:52.94 1:50.49 32
1)
Del Rio, Addison 11 2) Feingold, Julie 9 3) Brakulis, Jessica 10 4) Behrens, Maggie 9
2 Highland 1:58.65 1:52.99 26
1)
Odom, Jill 10 2) Fett, Janna 10 3) Smailis,
3 Hammond Morton 2:14.56 2:11.87 24
1)
Horgan, Becky 9 2) Mancos,
Nicole 10 3) Ramirez, Minnie 10 4) Rush, Emily 10
4 Griffith 2:14.62 2:13.86 22
1)
Tharp, Sarah 10 2) Steapleton, Megan 12 3)
Guvo, Tina 11 4) Parker, Amy 10
5 Hammond Gavit 2:15.96 2:16.64 20
1)
Wilson, Julie 10 2) Gomez, Christina 10 3) Araiza, Julie 9 4) Bates, Nicole 9
6 Hammond Bishop
Noll 2:24.81 2:24.57 18
1)
Rossi, Amanda 11 2) Mercado, Vanessa 10 3) Perea,
Leticia 11 4) Bulajic, Jovana 12
B - Final
7 Calumet 2:26.17 2:27.78 14
1)
Yetsko, Angie 11 2) Haynes,
Jessica 9 3) Scott, Lisa 11 4)
Saenz, Naomi 11
8 Hammond Clark 2:32.42 2:34.91 10
1)
Cornelius, Elizabeth 10 2) Lowe, Jessica 10 3) Orlando, Jennifer
10 4) Lowe, Amber 10
9 Hammond 2:47.30 2:41.74 8
1)
Kuntz, Debera 11 2) McClelland,
Stacey 11 3) Walker, Jamie 12 4) Gage, Jamie
12
10 Gary West Side 3:00.02 3:00.72 6
1)
Tobert, Wennikia 9 2)
Akins, Rachel 9 3) Jamison, Roszanna 11 4)
Allison, Shalika 10
Event 2 Girls 200 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Triemstra, Becky 11 Munster 1:59.53 1:57.41 16
2 Homans, Abby 9 Munster 2:05.84 2:00.94 13
3 Mikels, Kate 11 Munster 2:04.88 2:03.12 12
4 Mihalik, Elise 10 Highland 2:05.70 2:12.70 11
5 Rodgers, Katelyn 11 Highland 2:13.05 2:13.20 10
6 Trevino,
Amanda 12 Hammond Gavit 2:16.75 2:16.57 9
B - Final
7 Baran, Amanda 12 Griffith 2:18.69 2:16.95 7
8 Strzelinski, Rachel 11 Highland 2:17.26 2:17.68 5
9 Horgan, Becky 9 Hammond Morton 2:22.48 2:22.74 4
10 Ramirez,
Minnie 10 Hammond Morton 2:25.66 2:24.70 3
11 Kush, Candis 12 Griffith 2:23.47 2:26.54 2
12 Jusko, Kelley 10 Griffith 2:38.96 2:40.73 1
Event 3 Girls 200 Yard IM
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Del Rio,
Addison 11 Munster 2:13.43 2:10.09 16
2 Brakulis, Jessica 10 Munster 2:16.32 2:11.87 13
3 Fett, Janna 10 Highland 2:22.19 2:19.76 12
4 Bieda, Christia 9 Munster 2:29.01 2:21.94 11
5 Matesevac, Sara 11 Highland 2:34.88 2:35.28 10
6 Kennedy, Erin 11 Highland 2:35.78 2:35.98 9
B - Final ...
(Event 3 Girls
200 Yard IM)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
B - Final
7 Mancos, Nicole 10 Hammond Morton 2:39.95 2:39.27 7
8 Parker, Amy 10 Griffith 2:41.72 2:40.53 5
9 Wilson, Julie 10 Hammond Gavit 2:39.44 2:41.42 4
10 Clark, Christy 12 Griffith 2:58.82 2:58.81 3
11 Bulajic, Jovana 12 Hammond Bishop Noll 3:01.01 3:03.28 2
12 Laurencell, Alyson 10 Griffith 3:08.07 3:09.03 1
Event 4 Girls 50 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Hinkleman, Elizabeth 11 Munster 24.97 24.99 16
2 Rietmann, Lisa 12 Munster 26.01 25.70 13
3 Grow, Carlyn 11 Munster 26.23 25.84 12
4 Odom, Jill 10 Highland 26.04 25.91 11
5 Cieslak, Cindy 10 Highland 26.40 26.55 10
6 Lachowiec, Jennifer 11 Highland 26.71 26.79 9
B - Final
7 Rush, Emily 10 Hammond Morton 26.97 27.12 7
8 Lastagarkov, Jamie 10 Griffith 27.43 27.17 5
9 Tharp, Sarah 10 Griffith 29.35 28.98 4
10 Brines, Sara 10 Griffith 30.45 30.14 3
11 Lampa, Elizabeth 11 Hammond Bishop Noll 32.10 32.17 2
12 Saenz, Naomi 11 Calumet 31.65 32.24 1
Event 5 Girls 1 mtr
Diving
Name Yr School Semis Score Finals Score Points
A - Final
1 Duran, Nicole 11 Highland 267.60 364.35 16
2 Perrone, Lauren 9 Highland 269.75 362.10 13
3 Walker,
Natalie 11 Highland 230.05 308.10 12
4 Webb, Casey 9 Munster 195.50 280.20 11
5 Eldert, Elise 11 Munster 190.45 273.05 10
6 Stigall, Natalie 11 Munster 189.75 271.80 9
Event 6 Girls 100 Yard Butterfly
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Feingold,
Julie 9 Munster 1:00.50 59.59 16
2 Smailis,
3 Mikels, Kate 11 Munster 1:05.24 1:03.28 12
4 Grow, Carlyn 11 Munster 1:08.21 1:05.03 11
5 Cieslak, Cindy 10 Highland 1:04.86 1:05.42 10
6 Gyure, Amy 9 Highland 1:09.59 1:09.41 9
B - Final
7 Steapleton, Megan 12 Griffith 1:19.11 1:17.18 7
8 Lopez, Kathy 12 East Chicago Central 1:17.64 1:18.08 5
9 Araiza, Julie 9 Hammond Gavit 1:19.23 1:19.45 4
10 Guvo, Tina 11 Griffith 1:18.66 1:21.46 3
B - Final ...
(Event 6 Girls
100 Yard Butterfly)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
11 Lunsford, Allison 11 Hammond Morton 1:26.54 1:27.62 2
12 Orlando,
Jennifer 10 Hammond Clark 1:26.87 1:28.45 1
Event 7 Girls 100 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Behrens,
Maggie 9 Munster 54.18 53.61 16
2 Hinkleman, Elizabeth 11 Munster 54.69 54.22 13
3 Rietmann, Lisa 12 Munster 56.75 56.24 12
4 Lachowiec, Jennifer 11 Highland 58.66 57.75 11
5 Cichy, Sarah 12 Highland 58.23 58.24 10
6 Rush, Emily 10 Hammond Morton 59.76 1:00.22 9
B - Final
7 Lastagarkov, Jamie 10 Griffith 1:00.25 59.47 7
8 Strzelinski, Rachel 11 Highland 1:01.27 1:01.75 5
9 Gomez,
Christina 10 Hammond Gavit 1:02.87 1:02.46 4
10 Brines, Sara 10 Griffith 1:08.61 1:06.96 3
11 Yetsko, Angie 11 Calumet 1:10.34 1:09.15 2
12 Werkowski, Kali 10 Griffith 1:09.32 1:09.67 1
Event 8 Girls 500 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Triemstra, Becky 11 Munster 5:08.22 5:12.81 16
2 Brakulis, Jessica 10 Munster 5:20.04 5:17.64 13
3 Homans, Abby 9 Munster 5:36.59 5:26.52 12
4 Mihalik, Elise 10 Highland 5:45.90 5:44.95 11
5 Rodgers, Katelyn 11 Highland 6:06.46 6:03.12 10
6 Trevino,
Amanda 12 Hammond Gavit 6:08.94 6:05.94 9
B - Final
7 Baran, Amanda 12 Griffith 6:13.59 6:08.06 7
8 Gyure, Amy 9 Highland 6:10.99 6:19.23 5
9 Ramirez,
Minnie 10 Hammond Morton 6:34.29 6:29.91 4
10 Kush, Candis 12 Griffith 6:28.45 6:32.20 3
11 Bates, Nicole 9 Hammond Gavit 6:53.16 6:57.90 2
12 Jusko, Kelley 10 Griffith 7:22.96 7:29.58 1
Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Munster 1:44.39 1:41.51 32
1)
Hinkleman, Elizabeth 11 2) Homans,
Abby 9 3) Brakulis, Jessica 10 4)
Triemstra, Becky 11
2 Highland 1:47.23 1:44.11 26
1)
Odom, Jill 10 2) Smailis,
3 Hammond Morton 1:56.82 1:55.67 24
1)
Mancos, Nicole 10 2) Ramirez, Minnie 10 3) Horgan, Becky 9 4) Rush, Emily 10
4 Griffith 2:00.57 1:55.88 22
1)
Tharp, Sarah 10 2) Konopasek, Kristen 10 3) Lastagarkov, Jamie 10 4) Baran,
Amanda 12
5 Hammond Gavit 1:59.99 1:58.18 20
1)
Wilson, Julie 10 2) Araiza, Julie 9 3) Bates, Nicole 9 4) Trevino,
Amanda 12
A - Final ...
(Event 9 Girls
200 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
6 Hammond Bishop
Noll 2:10.74 2:08.31 18
1)
Lampa, Elizabeth 11 2) Mercado, Vanessa
10 3) Perea, Leticia 11 4) Rossi, Amanda 11
B - Final
7 Calumet 2:17.23 2:09.89 14
1)
Yetsko, Angie 11 2) Saenz, Naomi
11 3) Peterson, Burnadette 11 4)
Scott, Lisa 11
8 Hammond Clark 2:11.43 2:12.42 10
1)
Lowe, Jessica 10 2) Orlando, Jennifer 10 3) Cornelius,
Elizabeth 10 4) Lowe, Amber 10
9 Gary West Side 2:50.54 2:30.17 8
1)
Jamison, Roszanna 11 2) Allison, Shalika 10 3) Damper, Sidney 9 4) Cook, Mickeala 11
10 Hammond 2:38.54 2:34.47 6
1)
Gates, Hannah 10 2) Hernandez, Sierra 10 3) Reyes, Martha 10 4) Gage, Jamie 12
Event 10 Girls 100 Yard Backstroke
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Behrens,
Maggie 9 Munster 59.52 58.32 16
2 Del Rio,
Addison 11 Munster 59.31 58.72 13
3 Odom, Jill 10 Highland 1:03.27 1:01.53 12
4 O'Brien,
Kelley 12 Munster 1:06.82 1:05.57 11
5 Wilson, Julie 10 Hammond Gavit 1:09.78 1:11.02 10
6 Matesevac, Sara 11 Highland 1:09.35 1:11.90 9
B - Final
7 Saulters, Jayme 11 Highland 1:11.54 1:11.35 7
8 Horgan, Becky 9 Hammond Morton 1:16.14 1:15.73 5
9 Tharp, Sarah 10 Griffith 1:13.11 1:16.27 4
10 Parker, Amy 10 Griffith 1:17.00 1:16.66 3
11 Yetsko, Angie 11 Calumet 1:16.30 1:17.85 2
12 McClelland,
Stacey 11 Hammond 1:20.70 1:21.09 1
Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Feingold,
Julie 9 Munster 1:08.53 1:07.74 16
2 Smailis,
3 Bieda, Christia 9 Munster 1:13.79 1:10.58 12
4 Devries,
Ashley 10 Munster 1:12.65 1:10.92 11
5 Fett, Janna 10 Highland 1:13.39 1:12.82 10
6 Mancos, Nicole 10 Hammond Morton 1:20.28 1:19.40 9
B - Final
7 Gomez,
Christina 10 Hammond Gavit 1:21.98 1:22.58 7
8 Steapleton, Megan 12 Griffith 1:24.62 1:22.68 5
9 Kennedy, Erin 11 Highland 1:22.32 1:23.69 4
10 Bulajic, Jovana 12 Hammond Bishop Noll 1:26.81 1:26.66 3
11 Konopasek, Kristen 10 Griffith 1:28.15 1:30.28 2
12 Mercado,
Vanessa 10 Hammond Bishop Noll 1:30.17 1:30.68 1
Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Munster 3:45.56 3:41.65 32
1)
Hinkleman, Elizabeth 11 2) Triemstra,
Becky 11 3) Del Rio, Addison 11 4) Behrens, Maggie 9
2 Highland 3:54.28 3:50.19 26
1)
Mihalik, Elise 10 2) Cieslak, Cindy 10 3) Fett, Janna 10 4) Lachowiec, Jennifer 11
3 Hammond Gavit 4:29.66 4:21.54 24
1)
Trevino, Amanda 12 2) Araiza, Julie 9 3) Bates, Nicole 9 4) Gomez,
Christina 10
4 Griffith 4:32.13 4:27.66 22
1)
Parker, Amy 10 2) Kush, Candis
12 3) Brines, Sara 10 4) Baran, Amanda 12
5 Hammond Bishop
Noll 4:47.13 4:42.62 20
1)
Rossi, Amanda 11 2) Lampa, Elizabeth 11 3)
Perea, Leticia 11 4) Bulajic, Jovana 12
6 Hammond Clark 5:03.67 4:56.95 18
1)
Lowe, Jessica 10 2) Orlando, Jennifer 10 3) Cornelius,
Elizabeth 10 4) Lowe, Amber 10
B - Final
7 Hammond 5:25.73 5:20.44 14
1)
Hernandez, Sierra 10 2) Kuntz, Debera 11 3) McClelland, Stacey 11 4) Walker, Jamie 12
8 Hammond Morton 5:40.47 5:24.52 10
1)
Jackson, Gennifer 9 2) Kozubal, Michelle 10 3) Altgilbers, Laura 9 4) Lunsford, Allison 11
9 Calumet 5:53.49 5:34.16 8
1)
Peterson, Burnadette 11 2) Ireland, Alicia 9 3) Elliott, Sarah 9 4) Haynes,
Jessica 9
10 Gary West Side 6:33.29 6:12.47 6
1)
Washington, Tawanna 10 2) Tobert,
Wennikia 9 3) Walters, Cartricia 9 4) Cook, Mickeala 11