Final Team Scores
Place School Points
1 Noblesville 363
2
3
4
5
6 Eastern (Greentown) 91
7 Northwestern 82
8 Maconaquah 53
9
10 Western 35
11
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Noblesville 1:57.38 1:55.55 32
1)
Wolfred, Maggie 11 2) Cauthon, Jamie 11 3) Hartman, Steph 09 4) Blount, Natasha 11
2 Kokomo 1:57.01 1:55.94 26
1)
Stenzel, Antonia 11 2) Sehr, Catherine 12 3) Goff, Brenna 11 4) McCroskey, Jenna 12
3 Zionsville 1:58.16 1:57.78 24
1)
Connolly, Evan 9 2) Stewart, Kylee 9 3) Yde, Kelly 12 4) Holder, Jane 12
4 Westfield 2:01.50 2:00.91 22
1)
Ehlich, Sarah 9 2)
Spaulding, Katherine 9 3) Rutkowski, Sarah 9 4) Pollard, Kate 10
5 Hamilton
Heights 2:03.59 2:02.82 20
1)
Hume, Kelli 10 2) Curfman, Stephanie 11 3)
Garrison, Abbie 9 4) Small,
Brittany 11
6 Eastern
(Greentown) 2:07.63 2:07.24 18
1)
Boltz, Laura 11 2) Lowman,
Emma 12 3) Howell, Allison 11 4) Klepfer, Erin 10
B - Final
7 Northwestern 2:10.44 2:09.80 14
1)
Marrah, Audrey 9 2) Moon, Whitney
10 3) Stanforth, Marla 10 4)
Siegel, Lisa 12
8 Tipton 2:13.79 2:13.05 10
1)
Martin, Brittney 11 2) Lord, Megan 12 3) Crull, Kari 12 4) Rockwell, Staci 12
9 Lebanon 2:14.81 2:13.96 8
1)
Sears, Stephanie 11 2) Beck, Vanessa 9 3) Jones,
Katie 9 4) Hedge, Robin 9
10 Western 2:12.05 2:14.89 6
1)
Showers, Lynnsey 12 2) Finch, Casey 9 3) McNeill, Brittany 11 4) Parkins, Krystle 10
11 Maconaquah 2:28.02 2:29.93 4
1)
Hoffman, Jessica 9 2) Denham, Michelle 11 3) Ruble, Amanda 11 4) Stoner, Chelsie 9
Event 2 Girls 200 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Hunter, Dana 12 Noblesville 1:58.46 1:55.61 16
2 Clark,
Courtney 11 Noblesville 2:02.28 2:00.39 13
3 Koss, Mary 10 Westfield 2:01.82 2:02.54 12
4 Gellinger, Andrea 11 Noblesville 2:08.03 2:08.95 11
5 Cumings, Mandy 10 Zionsville 2:09.16 2:09.10 10
6 McCroskey, Jenna 12 Kokomo 2:10.77 2:13.15 9
B - Final
7 Biber, Whitney 10 Zionsville 2:15.31 2:11.81 7
8 Stewart, Kylee 9 Zionsville 2:11.65 2:14.79 5
9 Boltz, Laura 11 Eastern (Greentown) 2:12.56 2:15.60 4
10 Howell,
Allison 11 Eastern (Greentown) 2:13.56 2:17.64 3
11 Pattyn, Heather 12 Westfield 2:15.95 2:18.08 2
12 Pollard, Kate 10 Westfield 2:14.21 2:19.61 1
Event 3 Girls 200 Yard IM
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Goff, Brenna 11 Kokomo 2:16.47 2:14.48 16
2 Grieshop, Katie 10 Noblesville 2:19.75 2:14.93 13
3 Stanforth, Marla 10 Northwestern 2:17.88 2:15.53 12
4 Wolfred, Maggie 11 Noblesville 2:17.18 2:17.00 11
5 Yde, Kelly 12 Zionsville 2:24.47 2:21.69 10
A - Final ...
(Event 3 Girls
200 Yard IM)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
6 Cauthon, Jamie 11 Noblesville 2:24.44 2:23.09 9
B - Final
7 Ehlich, Sarah 9 Westfield 2:26.62 2:24.75 7
8 Jones, Melissa 10 Zionsville 2:25.74 2:25.36 5
9 Garrison, Abbie 9 Hamilton
Heights 2:30.34 2:28.37 4
10 Butcher,
Ashley 10 Kokomo 2:31.69 2:33.60 3
11 Leahy, Caitlin 9 Zionsville 2:32.54 2:34.43 2
12 Stanforth, Lisa 12 Northwestern 2:41.58 2:42.50 1
Event 4 Girls 50 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Van Velzen, Wendy 10 Noblesville 24.57 24.56 16
2 Blount,
Natasha 11 Noblesville 25.71 25.51 13
3 Holder, Jane 12 Zionsville 25.76 25.90 12
4 Small,
Brittany 11 Hamilton Heights 26.59 26.53 11
5 Clark, Emily 12 Maconaquah 26.98 26.57 10
6 Hartman,
Christina 09 Noblesville 26.72 26.77 9
B - Final
7 Brand, Carolyn 11 Lebanon 27.25 26.45 7
8 Spaulding,
Katherine 9 Westfield 27.43 27.14 5
9 Graham, Kelly 9 Zionsville 26.98 27.30 4
10 McCoskey, Meghan 11 Kokomo 27.83 27.33 3
11 Malik, Stephanie 10 Zionsville 27.32 27.38 2
12 Hume, Kelli 10 Hamilton Heights 27.78 27.76 1
Event 5 Girls 1 mtr
Diving
Name Yr School Semis Score Finals Score Points
A - Final
1 Jensen,
Bethany 12 Eastern (Greentown) 329.20 456.75 16
2 Babcock,
Stephanie 12 Westfield 250.85 351.15 13
3 Maloney,
4 Griesemer, Emily 9 Zionsville 197.80 266.45 11
5 Parkins, Krystle 10 Western 189.20 265.70 10
6 Brunner, Gayle 9 Northwestern 177.20 250.30 9
7 Kelley, Brittainy 12 Tipton 192.20 246.25 7
8 Summers, Sharday 9 Northwestern 157.30 214.45 5
9 Day, Tarran 11 Tipton 170.50 213.80 4
10 Leiding, Kelcy 9 Tipton 152.95 201.35 3
11 Crowe, Casey 10 Noblesville 153.00 193.05 2
12 Johnson, Amber 9 Kokomo 131.35 186.80 1
Event 6 Girls
100 Yard Butterfly
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Goff, Brenna 11 Kokomo 1:01.65 1:00.93 16
2 Stanforth, Marla 10 Northwestern 1:02.22 1:00.99 13
3 Hartman, Steph 09 Noblesville 1:03.92 1:03.41 12
4 Yde, Kelly 12 Zionsville 1:05.23 1:04.13 11
A - Final ...
(Event 6 Girls 100 Yard
Butterfly)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
5 Rutkowski, Sarah 9 Westfield 1:05.97 1:04.91 10
6 Gellinger, Andrea 11 Noblesville 1:05.63 1:05.52 9
B - Final
7 Edenborough, Kim 09 Noblesville 1:08.41 1:06.16 7
8 Butcher,
Ashley 10 Kokomo 1:07.47 1:06.95 5
9 Garrison, Abbie 9 Hamilton
Heights 1:10.07 1:08.61 4
10 Biber, Whitney 10 Zionsville 1:10.01 1:10.75 3
11 Howell,
Allison 11 Eastern (Greentown) 1:10.79 1:11.12 2
12 Holst, Kim 9 Zionsville 1:11.82 1:11.77 1
Event 7 Girls
100 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Hunter, Dana 12 Noblesville 54.33 53.57 16
2 Blount,
Natasha 11 Noblesville 56.59 56.14 13
3 Holder, Jane 12 Zionsville 56.30 56.26 12
4 Stenzel, Antonia 11 Kokomo 56.65 56.47 11
5 Small,
Brittany 11 Hamilton Heights 58.70 58.25 10
6 Clark, Emily 12 Maconaquah 58.68 58.58 9
B - Final
7 Brand, Carolyn 11 Lebanon 59.59 58.49 7
8 Hartman,
Christina 09 Noblesville 59.24 58.69 5
9 Graham, Kelly 9 Zionsville 59.79 59.40 4
10 Dulmes, Missy 9 Maconaquah 1:00.08 59.67 3
11 Hedge, Robin 9 Lebanon 1:01.60 1:00.53 2
12 Pollard, Kate 10 Westfield 1:00.99 1:01.97 1
Event 8 Girls
500 Yard Freestyle
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Grieshop, Katie 10 Noblesville 5:27.19 5:15.05 16
2 Koss, Mary 10 Westfield 5:32.47 5:19.05 13
3 Clark, Courtney 11 Noblesville 5:29.20 5:29.72 12
4 Rutkowski, Sarah 9 Westfield 5:47.99 5:43.90 11
5 Jones, Melissa 10 Zionsville 5:48.39 5:46.04 10
6 McCroskey, Jenna 12 Kokomo 5:46.94 5:46.37 9
B - Final
7 Mullins, Evin 11 Hamilton Heights 6:08.06 5:58.75 7
8 Leahy, Caitlin 9 Zionsville 6:08.32 6:01.41 5
9 Pattyn, Heather 12 Westfield 6:01.92 6:04.50 4
10 Neff, Syd 11 Noblesville 6:10.74 6:07.07 3
11 Miller, Rachel 11 Northwestern 6:16.99 6:16.95 2
12 Erickson,
Priscilla 10 Zionsville 6:17.13 6:17.24 1
Event 9 Girls
200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Noblesville 1:42.87 1:40.36 32
1)
Hunter, Dana 12 2) Blount, Natasha 11 3) Grieshop, Katie 10 4) Van Velzen, Wendy 10
A - Final ...
(Event 9 Girls 200 Yard Freestyle
Relay)
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
2 Zionsville 1:46.28 1:46.15 26
1)
Graham, Kelly 9 2) Connolly, Evan 9 3) Yde, Kelly 12 4) Holder, Jane 12
3 Hamilton
Heights 1:50.87 1:49.89 24
1)
Garrison, Abbie 9 2) Hume, Kelli 10 3) Webb, Jenna 10 4) Small,
Brittany 11
4 Westfield 1:51.93 1:51.86 22
1)
Spaulding, Katherine 9 2) Garlich, Kelsea 10 3) Newnam, Karen 11 4) Koss, Mary 10
5 Eastern
(Greentown) 1:55.88 1:52.92 20
1)
Boltz, Rebecca 12 2) Miller,
Whitney 10 3) Lowman, Emma 12 4) Klepfer, Erin 10
6 Kokomo 1:54.74 1:53.86 18
1)
Butcher, Ashley 10 2) Wells, Allyson 11 3) Hannum, Heather 12 4) McCoskey, Meghan 11
B - Final
7 Maconaquah 1:56.43 1:53.64 14
1)
Denham, Michelle 11 2) Overman, Ellen 11 3) Dulmes, Missy 9 4) Clark, Emily 12
8 Lebanon 2:01.53 1:54.83 10
1)
Jones, Katie 9 2) Hedge, Robin 9 3) Beck,
Vanessa 9 4) Brand, Carolyn 11
9 Western 1:56.99 1:55.39 8
1)
Parkins, Krystle 10 2) McNeill, Lauren 11 3) Miller, Karissa 12 4) Showers, Lauren 10
10 Northwestern 1:59.91 1:57.73 6
1)
Spraker, Sarah 10 2) Marrah, Audrey 9 3) Demoret, Bryana 9 4) Miller, Rachel 11
11 Tipton 2:00.81 1:57.81 4
1)
Martin, Brittney 11 2) Griffin, Tiffany 10 3) Crull, Kari 12 4) Rockwell, Staci 12
Event 10 Girls 100
Yard Backstroke
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Van Velzen, Wendy 10 Noblesville 1:00.42 59.29 16
2 Stenzel, Antonia 11 Kokomo 1:05.05 1:03.47 13
3 Ehlich, Sarah 9 Westfield 1:06.71 1:05.80 12
4 Hance, Stephanie 09 Noblesville 1:05.94 1:05.85 11
5 Connolly, Evan 9 Zionsville 1:06.74 1:07.35 10
6 Boltz, Laura 11 Eastern (Greentown) 1:08.43 1:08.57 9
B - Final
7 Cumings, Mandy 10 Zionsville 1:08.55 1:08.82 7
8 Dulmes, Missy 9 Maconaquah 1:09.93 1:08.86 5
9 Malik, Stephanie 10 Zionsville 1:09.80 1:09.63 4
10 Hartman, Steph 09 Noblesville 1:10.55 1:09.85 3
11 Martin,
Brittney 11 Tipton 1:11.63 1:11.30 2
12 McCoskey, Meghan 11 Kokomo 1:09.71 1:12.54 1
Event 11 Girls
100 Yard Breaststroke
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Sehr, Catherine 12 Kokomo 1:11.32 1:11.05 16
2 Cauthon, Jamie 11 Noblesville 1:11.94 1:11.77 13
3 Stewart, Kylee 9 Zionsville 1:13.02 1:12.60 12
4 Wolfred, Maggie 11 Noblesville 1:14.36 1:13.65 11
5 Spaulding,
Katherine 9 Westfield 1:13.19 1:13.70 10
6 Curfman, Stephanie 11 Hamilton Heights 1:14.12 1:14.40 9
B - Final
7 Edenborough, Kim 09 Noblesville 1:17.91 1:17.10 7
B - Final ...
(Event 11 Girls 100 Yard
Breaststroke)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
8 Garlich, Kelsea 10 Westfield 1:18.09 1:19.67 5
9 Beck, Vanessa 9 Lebanon 1:19.10 1:19.99 4
10 Klepfer, Erin 10 Eastern (Greentown) 1:21.19 1:20.16 3
11 Lowman, Emma 12 Eastern (Greentown) 1:19.82 1:20.67 2
12 Finch, Casey 9 Western 1:17.90 1:21.07 1
Event 12 Girls
400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Noblesville 3:45.47 3:40.46 32
1)
Hunter, Dana 12 2) Clark, Courtney 11 3) Grieshop, Katie 10 4) Van Velzen, Wendy 10
2 Kokomo 3:57.31 3:51.45 26
1)
McCroskey, Jenna 12 2) Stenzel,
Antonia 11 3) Goff, Brenna 11 4) Sehr, Catherine 12
3 Zionsville 3:57.56 3:58.75 24
1)
Cumings, Mandy 10 2) Jones, Melissa 10 3) Connolly, Evan 9 4) Graham, Kelly 9
4 Westfield 4:02.12 4:00.24 22
1)
Pollard, Kate 10 2) Ehlich, Sarah 9 3) Rutkowski, Sarah 9 4) Koss, Mary 10
5 Northwestern 4:12.12 4:08.75 20
1)
Miller, Rachel 11 2) Demoret, Bryana 9 3) Siegel, Lisa 12 4) Stanforth, Marla 10
6 Hamilton
Heights 4:12.34 4:11.29 18
1)
Colburn, Dawn 10 2) Mullins, Evin 11 3) Parr, Brittany 9 4) Webb,
Jenna 10
B - Final
7 Eastern
(Greentown) 4:12.79 4:08.27 14
1)
Boltz, Rebecca 12 2) Boltz, Laura 11 3) Miller, Whitney 10 4) Howell, Allison
11
8 Western 4:31.85 4:27.45 10
1)
Showers, Lynnsey 12 2) Miller, Karissa 12 3) Finch, Casey 9 4) Showers,
Lauren 10
9 Maconaquah 4:30.09 4:35.44 8
1)
Hoffman, Jessica 9 2) Denham, Michelle 11 3) Dulmes,
Missy 9 4) Clark, Emily 12
10 Lebanon 5:03.59 4:53.24 6
1)
Brandenstein, Amber 9 2) Morog,
Ashley 12 3) Sears, Stephanie 11 4) Wicks, Katrina
10