Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/7/2022 09:52 PM
          Evansville North High School - Girls - 2/3/2022 to 2/5/2022          
                         Evansville North High School                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mt. Vernon                                        1:51.83    1:51.45   40  
     1) Jaley Hamilton FR               2) Kaleigh Kelley JR              
     3) Julien Glover SO                4) Sophie Kloppenburg JR          
  2 Evansville North                                  2:00.63    1:56.28   34  
     1) Lydia Baumberger SR             2) Isabelle Edwards SR            
     3) Ada Emerson SO                  4) Avery Lasher FR                
  3 Castle                                            2:03.07    1:56.45   32  
     1) Aubree Meyer SO                 2) Elle Dewees JR                 
     3) Caitleen Reyes SR               4) Macy Meyer FR                  
  4 Boonville                                         1:58.32    1:57.31   30  
     1) Hannah Pryor FR                 2) Kaeli Pollock FR               
     3) Abigail James SO                4) Kendal Rankins SR              
  5 Evansville Reitz Memorial                         2:01.16    1:57.70   28  
     1) Caroline Jones JR               2) Madelyn Ivie SR                
     3) Caroline Ivie FR                4) Jillian Schmidt JR             
  6 Evansville Mater Dei                              2:03.80    2:02.89   26  
     1) Devon Folz SR                   2) Kelly Blair SR                 
     3) Sophia Fehrenbacher JR          4) Emily Daza SR                  
  7 Evansville F.J. Reitz                             2:04.22    2:04.54   24  
     1) Shu Yanagisawa JR               2) Taylor Willett JR              
     3) Olivia Owen FR                  4) Aubree Beyer SO                
  8 Gibson Southern                                   2:16.80    2:15.51   22  
     1) Davina Witte SR                 2) Lilly Parmer SR                
     3) Kaleigh Baehl JR                4) Alyssa Baehl FR                
B - Final
  9 Evansville Central                                2:22.81    2:22.37   18  
     1) Elsie Hamby SO                  2) Amelia Keen FR                 
     3) Juliana Smith SR                4) Emma Byrd SO                   
 10 Evansville Bosse                                  2:30.62    2:36.88   14  
     1) Carly Gist JR                   2) Catelyn Witte SO               
     3) Sydney Gist SO                  4) Prudence Allen                 
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madelyn Porter            JR CAST                 2:03.05    1:53.91   20  
  2 Ailyn Zurliene            SO CAST                 1:57.78    1:57.76   17  
  3 Macy Meyer                FR CAST                 2:03.87    2:03.19   16  
  4 Jordan Gehlhausen         FR ENOR                 2:04.46    2:04.79   15  
  5 Aubrey Ellis              JR ENOR                 2:05.03    2:06.35   14  
  6 Madelyn Ivie              SR EMEM                 2:09.49    2:07.11   13  
  7 Hallie Spurling           JR ENOR                 2:10.60    2:10.58   12  
  8 Ruth Mercer               JR GIBS                 2:09.71    2:11.02   11  
B - Final
  9 Eva Kremer                JR ERTZ                 2:12.44    2:10.01    9  
 10 Abigail James             SO BOON                 2:14.05    2:11.10    7  
 11 Haley Rutledge            JR  MTV                 2:16.22    2:13.93    6  
 12 Laira Cloin               SO GIBS                 2:19.49    2:16.22    5  
 13 Adison Fuller             JR ERTZ                 2:20.27    2:18.43    4  
 14 Lindsey Waller            SR EMEM                 2:17.35    2:18.93    3  
 15 Ava Cody                  FR ERTZ                 2:21.82    2:23.09    2  
 16 Ali Schiff                SO  EMD                 2:22.02    2:23.90    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kaleigh Kelley            JR  MTV                 2:10.71    2:08.43   20  
  2 Ava Buttefield            SO CAST                 2:10.90    2:10.51   17  
  3 Avery Lasher              FR ENOR                 2:19.36    2:19.51   16  
  4 Devon Folz                SR  EMD                 2:25.06    2:23.26   15  
  5 Caroline Ivie             FR EMEM                 2:30.66    2:23.79   14  
  6 Caroline Jones            JR EMEM                 2:25.59    2:24.08   13  
  7 Olivia Owen               FR ERTZ                 2:25.66    2:26.95   12  
  8 Isabelle Edwards          SR ENOR                 2:27.69    2:28.15   11  
B - Final
  9 Elle Dewees               JR CAST                 2:31.83    2:28.60    9  
 10 Malley Wagner             FR  MTV                 2:34.87    2:30.60    7  
 11 Katherine Coe             SR ENOR                 2:31.71    2:31.91    6  
 12 Kaeli Pollock             FR BOON                 2:36.37    2:36.39    5  
 13 Meredith Perkins          JR EMEM                 2:41.53    2:40.76    4  
 14 Zara Ahmed                FR CAST                 2:47.52    2:42.18    3  
 15 Carly Gist                JR EBOS                 2:46.96    2:46.72    2  
 16 Lilly Parmer              SR GIBS                 2:55.88    2:53.24    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chloe Plank               JR CAST                   24.53      23.78   20  
  2 Sophie Kloppenburg        JR  MTV                   24.25      23.87   17  
  3 Leighton Beasley          JR ENOR                   26.41      26.13   16  
  4 Ada Emerson               SO ENOR                   26.41      26.28   15  
  5 Sophia Fehrenbacher       JR  EMD                   26.70      26.46   14  
  6 Julien Glover             SO  MTV                   26.82      26.53   13  
  7 Hailey Richter            JR GIBS                   26.75      26.64   12  
  8 Isabelle Hamilton         JR ENOR                   26.83      26.65   11  
B - Final
  9 Sanjana Reddy             SO CAST                   26.95      26.30    9  
 10 Shea Hohne                FR CAST                   27.51      26.67    7  
 11 Annalisa Haseman          FR EMEM                   26.97      26.76    6  
 12 Kendal Rankins            SR BOON                   27.39      27.05    4.5
 12 Jillian Schmidt           JR EMEM                   27.03      27.05    4.5
 14 Hannah Gatz               FR EMEM                   27.86      27.28    3  
 15 Aubree Beyer              SO ERTZ                   27.41      27.64    2  
 16 Alana Bredemeier          FR  MTV                   28.08      27.99    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Payton Folz               JR CAST                  282.85     384.05   20  
  2 Sicily Aliotta            SO EMEM                  283.10     381.90   17  
  3 Natalie West              SO EMEM                  273.20     369.50   16  
  4 Anna Bunnell              SO ENOR                  275.75     368.70   15  
  5 Ruby Farmer               FR  EMD                  246.80     328.45   14  
  6 Brylie Harper             JR GIBS                  246.75     327.65   13  
  7 Sarah Frazier             SO EMEM                  217.60     308.55   12  
  8 Lauren Gentry             FR BOON                  212.70     285.70   11  
  9 Avery Matthews            SR CAST                  196.20     279.55    9  
 10 Kassidy Kelly             FR BOON                  190.85     268.30    7  
 11 Olivia Williams           SR ENOR                  199.30     244.60    6  
 12 Clara Daugherty           JR ENOR                  186.80     234.80    5  
 13 Marilyn Cox               FR CAST                  171.20     211.40    4  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madelyn Porter            JR CAST                 1:01.09      56.20   20  
  2 Hannah Pryor              FR BOON                 1:00.23      58.47   17  
  3 Lydia Baumberger          SR ENOR                 1:02.38    1:02.66   16  
  4 Caroline Ivie             FR EMEM                 1:05.25    1:03.53   15  
  5 Ada Emerson               SO ENOR                 1:03.23    1:04.68   14  
  6 Olivia Owen               FR ERTZ                 1:04.78    1:04.83   13  
  7 Aubree Meyer              SO CAST                 1:04.38    1:04.88   12  
  8 Caitleen Reyes            SR CAST                 1:04.95    1:05.49   11  
B - Final
  9 Sophia Fehrenbacher       JR  EMD                 1:07.14    1:06.98    9  
 10 Haley Rutledge            JR  MTV                 1:10.06    1:08.94    7  
 11 Kate Muehlbauer           SO EMEM                 1:15.05    1:15.67    6  
 12 Maria Coleman             JR EMEM                 1:17.01    1:16.50    5  
 13 Kiley Standring           FR ENOR                 1:15.06    1:17.26    4  
 14 Juliana Smith             SR EVCE                 1:22.58    1:18.24    3  
 15 Lydia Pryor               SR BOON                 1:21.69    1:18.87    2  
 16 Allison Bishop            SO ERTZ                 1:24.30    1:24.49    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sophie Kloppenburg        JR  MTV                   52.64      51.75   20  
  2 Chloe Plank               JR CAST                   54.26      52.04   17  
  3 Jaley Hamilton            FR  MTV                   55.93      54.97   16  
  4 Leighton Beasley          JR ENOR                   57.78      57.32   15  
  5 Annalisa Haseman          FR EMEM                   59.03      58.63   14  
  6 Isabelle Hamilton         JR ENOR                   58.97      58.89   13  
  7 Hallie Spurling           JR ENOR                   58.95      59.12   12  
  8 Sanjana Reddy             SO CAST                   59.06      59.26   11  
B - Final
  9 Julien Glover             SO  MTV                   59.76      58.66    9  
 10 Eva Kremer                JR ERTZ                   59.94    1:00.05    7  
 11 Hailey Richter            JR GIBS                   59.07    1:00.11    6  
 12 Kendal Rankins            SR BOON                 1:02.06    1:00.80    5  
 13 Jillian Schmidt           JR EMEM                 1:00.18    1:00.85    4  
 14 Emily Daza                SR  EMD                 1:02.07    1:01.06    3  
 15 Laira Cloin               SO GIBS                 1:03.24    1:01.27    2  
 -- Emory Wilson              FR CAST                   59.71         DQ  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ailyn Zurliene            SO CAST                 5:17.98    5:13.50   20  
  2 Macy Meyer                FR CAST                 5:38.55    5:34.82   17  
  3 Jordan Gehlhausen         FR ENOR                 5:39.72    5:37.99   16  
  4 Aubrey Ellis              JR ENOR                 5:38.99    5:40.76   15  
  5 Taylor Willett            JR ERTZ                 5:45.51    5:46.33   14  
  6 Ruth Mercer               JR GIBS                 5:55.58    5:51.89   13  
  7 Abigail James             SO BOON                 5:52.74    5:54.44   12  
  8 Baylee Haywood            SO ENOR                 6:17.61    6:19.70   11  
B - Final
  9 Andrea Rutledge           FR  MTV                 6:22.19    6:15.05    9  
 10 Lindsey Waller            SR EMEM                 6:18.49    6:17.76    7  
 11 Hunter Hurst              SO CAST                 6:17.98    6:18.00    6  
 12 Maria Coleman             JR EMEM                 6:36.98    6:34.98    5  
 13 Olivia Cody               SR ERTZ                 6:38.39    6:37.71    4  
 14 Ali Schiff                SO  EMD                 6:38.67    6:38.00    3  
 15 Lila Pfettscher           JR ERTZ                 6:44.80    6:45.70    2  
 16 Audra Schlachter          FR  EMD                 6:41.40    6:47.67    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Castle                                            1:47.85    1:38.03   40  
     1) Chloe Plank JR                  2) Ava Buttefield SO              
     3) Madelyn Porter JR               4) Ailyn Zurliene SO              
  2 Mt. Vernon                                        1:40.48    1:39.31   34  
     1) Julien Glover SO                2) Jaley Hamilton FR              
     3) Sophie Kloppenburg JR           4) Kaleigh Kelley JR              
  3 Evansville North                                  1:47.47    1:43.79   32  
     1) Avery Lasher FR                 2) Ada Emerson SO                 
     3) Isabelle Hamilton JR            4) Jordan Gehlhausen FR           
  4 Boonville                                         1:47.72    1:46.89   30  
     1) Hannah Pryor FR                 2) Kendal Rankins SR              
     3) Kaeli Pollock FR                4) Abigail James SO               
  5 Evansville Reitz Memorial                         1:49.96    1:47.31   28  
     1) Hannah Gatz FR                  2) Jillian Schmidt JR             
     3) Madelyn Ivie SR                 4) Annalisa Haseman FR            
  6 Evansville F.J. Reitz                             1:53.44    1:51.77   26  
     1) Eva Kremer JR                   2) Allison Bishop SO              
     3) Abigail Harrison SR             4) Aubree Beyer SO                
  7 Gibson Southern                                   1:52.90    1:52.77   24  
     1) Hailey Richter JR               2) Laira Cloin SO                 
     3) Lilly Parmer SR                 4) Ruth Mercer JR                 
  8 Evansville Mater Dei                              2:03.57    2:02.97   22  
     1) Lillian Traylor SO              2) Hannah Sammet FR               
     3) Kelly Blair SR                  4) Audra Schlachter FR            
B - Final
  9 Evansville Central                                2:04.60    2:03.41   18  
     1) Hadley Osterman SO              2) Amelia Keen FR                 
     3) Elsie Hamby SO                  4) Emma Byrd SO                   
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ava Buttefield            SO CAST                   58.87      57.65   20  
  2 Hannah Pryor              FR BOON                 1:01.02      57.68   17  
  3 Lydia Baumberger          SR ENOR                 1:01.78    1:01.76   16  
  4 Aubree Meyer              SO CAST                 1:01.42    1:02.05   15  
  5 Jaley Hamilton            FR  MTV                 1:04.50    1:03.10   14  
  6 Devon Folz                SR  EMD                 1:03.90    1:03.58   13  
  7 Caroline Jones            JR EMEM                 1:03.51    1:03.63   12  
  8 Emory Wilson              FR CAST                 1:05.74    1:04.31   11  
B - Final
  9 Katherine Coe             SR ENOR                 1:09.65    1:08.57    9  
 10 Meredith Perkins          JR EMEM                 1:11.45    1:10.65    7  
 11 Adison Fuller             JR ERTZ                 1:11.12    1:11.77    6  
 12 Andrea Rutledge           FR  MTV                 1:13.15    1:11.90    5  
 13 Alana Bredemeier          FR  MTV                 1:11.80    1:12.39    4  
 14 Baylee Haywood            SO ENOR                 1:12.93    1:12.51    3  
 15 Riley Bader               SO EMEM                 1:10.67    1:12.65    2  
 16 Sydney Gist               SO EBOS                 1:13.21    1:14.64    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kaleigh Kelley            JR  MTV                 1:06.30    1:05.77   20  
  2 Avery Lasher              FR ENOR                 1:11.19    1:10.96   17  
  3 Elle Dewees               JR CAST                 1:13.06    1:13.31   16  
  4 Madelyn Ivie              SR EMEM                 1:16.14    1:14.52   15  
  5 Malley Wagner             FR  MTV                 1:16.88    1:14.88   14  
  6 Isabelle Edwards          SR ENOR                 1:16.79    1:15.66   13  
  7 Taylor Willett            JR ERTZ                 1:16.82    1:16.95   12  
  8 Caitleen Reyes            SR CAST                 1:17.84    1:17.71   11  
B - Final
  9 Kaeli Pollock             FR BOON                 1:19.14    1:18.29    9  
 10 Ashlynn Dillon            SO CAST                 1:19.02    1:19.33    7  
 11 Lillian Zausch            SO EMEM                 1:21.18    1:20.48    6  
 12 Hannah Gatz               FR EMEM                 1:25.51    1:23.65    5  
 13 Lilly Parmer              SR GIBS                 1:23.47    1:24.50    4  
 14 Kelly Blair               SR  EMD                 1:25.33    1:24.67    3  
 15 Aleksandra Parmer         SO GIBS                 1:27.60    1:24.95    2  
 16 Ava Knight                FR  EMD                 1:26.53    1:26.71    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Castle                                            4:02.34    3:33.02   40  
     1) Chloe Plank JR                  2) Ailyn Zurliene SO              
     3) Ava Buttefield SO               4) Madelyn Porter JR              
  2 Evansville North                                  3:54.93    3:51.68   34  
     1) Lydia Baumberger SR             2) Aubrey Ellis JR                
     3) Isabelle Hamilton JR            4) Jordan Gehlhausen FR           
  3 Evansville Reitz Memorial                         4:07.10    4:00.34   32  
     1) Lindsey Waller SR               2) Annalisa Haseman FR            
     3) Caroline Jones JR               4) Caroline Ivie FR               
  4 Evansville F.J. Reitz                             4:06.14    4:03.70   30  
     1) Olivia Owen FR                  2) Eva Kremer JR                  
     3) Ava Cody FR                     4) Taylor Willett JR              
  5 Evansville Mater Dei                              4:06.55    4:05.69   28  
     1) Ali Schiff SO                   2) Emily Daza SR                  
     3) Sophia Fehrenbacher JR          4) Devon Folz SR                  
  6 Gibson Southern                                   4:14.53    4:13.07   26  
     1) Hailey Richter JR               2) Laira Cloin SO                 
     3) Bralynne Adams FR               4) Ruth Mercer JR                 
  7 Evansville Bosse                                  4:59.03    4:33.86   24  
     1) Carly Gist JR                   2) Alyson Collins SO              
     3) Sydney Gist SO                  4) Catelyn Witte SO               
  8 Boonville                                         4:54.33    4:37.06   22  
     1) Lydia Pryor SR                  2) Emma Titzer SO                 
     3) Madison Singer SO               4) Hazel Heerdt JR